LEÏDSCH DAGBLAD. 9920. A0. 1892. fezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Klikeriki. Feuilleton. ^IJfiT^ÖÖRDÉNAARr Maaudau 27 Jvau. PRIJS DBZEH COURANT: foor L«i(Ua per 3 maanden1.10. Franco por post1.(0. Aloonderltfto Noumea.0.0S. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 14 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ®.lT^. Groot-ere lettere naar plaatsruimte. Toor het Iccesjteeron buiten de stad wordt ƒ0.10 «D4. Tweede Blad. Aan de Abonnó's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 40 van Kik&riki. Oilioïëelo Kennlssovins;on. Tweede zlülog van «lcn militieraad. Burgemeester on Wethouders van Leiden, Oe2ieD artikel 92 dor Wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk do Nationale M.litie (Öta&'ablad No. 72) Gelet op do miaaivo van deu lieer Luitenant- Kolonel Militie-Commieearia in het 3do district der provincie Zuid-Holland; Brengen ter aljemeeno kennisdat de tweede zit ting van den Militieraad, voor dezs gomeeuU, wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhui?, op Woensdag den 29ston Juui 1S92, des voormiddags te 11'/4 uur, tot het doen van uitspraak omrront .alle in de eerste zitting niet afjedano zaken, en vervolgens tot het doen van uitspraak omtrent hen. die als plaatsvervanger of als nQmmerverwiB6t.liar verlangen op to treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vorcï-chte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des vooimnlddgs tien tot des nnmiddags vier uren, de Zoud8g uit gezonderd, wordt gevaceerd, welke gelegenheid de belanghebbenden wordou vermaand zich ten nutte te maken, daar nau den 1 deling, die reeds bij du m;!itie ia Ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde by art. 70 •der bovenaaDgohaaldo Wet, door de Koningin niét dan in byzondcro gevallen het s'ellen van ten plaatsver vanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat do loteliog, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, niet iu do tweedo zitting behoef: to vc- •schrjoeu, tea ware hij daa:in een plaatsvervanger of een namiuerverwisselaar mocht willen voorstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE K INTER, Burgemeester. 18 Juui 1892. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Juni. Aon do universiteit alhier zyn de vol gende examens afgelegddoor den heer J. J. C. A. Rombach het doetoraal-'exaenen in de geneeskunde; door don heer 0. A. Bos Jr., het eerste natuurkundig examen. In t.ö gisteren gehouden zitting van de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage heeft mr. O. "VV. Bipkes den eed afgelegd als kanton- rechtor-plaatsvervanger in het kanton Leidon. Morgenavond zal by het „Leger des Hells" alhier eeno openbaro huwelijksinzegening plaats hebben, bij te wonen voor een dubbeltje per belangstellende. Gedurende de eersto helft der maand Juni zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgondo brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld kondon worden Wed. Smit, wed. Schuiten, A. L. Mijmer, Van der Lis en IC. De Jonge, Amsterdam; H. Van Bakkum, Alkmaar; Nieuwveen, Apel doorn Jootes, Arnhem Van den Berg, Baren- drecht; Oudonbroek, Den Haag; R. Kreeft, IJmuiden; Van Wieringen, Koudekerk; B.F. Jansen, NijmegenVan den Geevel, Rotterdam L. Kaloman, Utrecht Hotel het Geuldal", Valkenburg; S. Bangma, Wirdum; M. Van Gameren, niet vermeld. Briefkaarten: Hossel, D. Rappard en Zimmermars, Don Haag; A. Feonstra, Sneek; J. G. v. Reemst, niet vermeld. Do alphabctisclie aanbeveling voor ge meente-ontvanger to Gouda bestaat uit de heeren: J. M. De Kompenaor. burgemeester van Voorscholen, en W. Lotsy, burgemeester van Bodograve. Het volksconcert in den Haagschen Die rentuin op 5 Juli zal gegevoh woidm door de stafmuziok van het 4do reg. inf., kapel- meestor de heer Mann. De collecte voor het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in do gemoer.to Koudekerk opgebracht de som van ƒ2O.&G'/j en te Zwammerdam f 19.491/,, waar verleden jaar ƒ17.67 werd gecollecteerd. Door de heeren A. W. De Flines on J. F. Vort Glahn is een lyvig vlugschrift met kaarten uitgegeven, waarin do wenscholijkheid en uitvoerbaarheid worden betoogd van een rechtstreekschen verkeersweg Centraalstation- Ryksmuseum te Amsterdam. Daarvoor bohooren do bekende huizen aan den Vijgendam gesloopt en liet Rokin gedempt te worden. Na deze verlenging van den Stationsboulevard, begint. 25 M. breed, een nieuwe weg tegenover de Nederlandscho Bank, die de Kal verst raat dwars snijdt en dooi het zoogenaamde Klooster, met overbrugging van het Singel en de IJeerengracht, op de Spiegel straat uitloopt. In vorband met dezen nieuwen weg wordt tevens de aanleg van eene electrische tram baan bepleit. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan do Commissarissen der Koningin verzocht er by de gemeentebesturen op aan te dringen, dat by het vervoer van krankzin nigen naar geneeskundige gestichten steeds de noodigo zorg voor die ongelukkigon worde in acht genomen. Krankzinnigen onder geluide van politie beambten in uniform en vervoer van lydo- ressen, althans over een groeten afstand, zon der vrouwelijke hulp wordt door don minis ter afkeurenswaardig geoordeeld, ovenals hot gebruik van dwangmiddelen, terwyl het Z.E. noodig voorkomt by krankzinnigen van Imo gen leeflyd, of in ziekelyken toestand ver- koerende, na raadpleging van eon geneeskun dige, bijzondere voorzorgsmaatregelen in acht te nemen, opdat de reis geen nadeelig gevolg voor den lyder kunne hebben. By koninklijk besluit van 22 dezer zyn benoemd tot ridder in de orde van don Noderland- schon Leeuw, jhr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, lid van de Eerste Kamer cn voor zitter van het bestuur dor Academie „Minerva", te Groningen; J. Schilthuis U Gzn., lid dor Ged. Staten van Groningen en voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken to Groningen, en dr. B. Symons, rector magnificus der Ryks-udiversiteit te Groningen; tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau, jhr. mr. J. TE. A. Van Panhuys, Commissaris dor Koningin in de provincie Groningen; lot officier in die orde, mr. J. N. A. Bucaille, burgemeester van Groningen, en A. J. P. Kuindcrs, majoor commandant der dd. schutterij te Groningentot ridder in die orde, mr. A. TV. Romkes, wethouder van Groningen; mr. C. C. Geertsema, hoofd directeur on rontmeester van hot Instituut van doofstommen aldaarE. Riepma, directeur dor Ambachtsschool to id.; jhr. A. A. J. M. Verheyen, notaiis en voorzitter der vereerd- ging „De Harmonie" te id.; H. J. TVichers, burgemeestor van Winschoten, en J. A. Do Beer, burgemeester van Scheemda. Bonoemd Cn. Peters, adjudant-ondorofficier der dienstdoende schuttery te Groningen, tot broeder in de ordo van den Nederlandschen Leeuw. Behalve do bovenstaande, overgenomen uit do "Staatscourant van heden, worden uit Gro ningen nog do volgende benoemingen gemeld: tot officier in do ordo van Oranjo-Nassau Boom, inspecteur der belastingenSoutendyk, ing.-ver. van hot kadaster; J. Kater, hoofd ingenieur by den prov. waterstaat; tot lidder in die orde: dr. Baart de la Faille, directeur van hot doofstommen-instituut en lid van den Raad van Groningen; A. Schram de Jong, directeur der gemeentewerken, tydelyk hoofd inspecteur van politie; J. E. Scholten, voor zitter der Ilarddravcry-Yereeniging. Do staatscommissie voor het practiseli apothekers-examen to Amsterdam heeft gis teren, van de tweodo groep der candidaten, het diploma van apotheker uitgereikt aan de heeren-, LI. D. Van Berk, geb. te Den Helder; II. G. Doyen, geb. te 's Gravenhage; E. A. Van Grasslek, gob. to Leiden; A. J II. Kramer, gob. te Papenburg (Hannover); T. Rauwerda, geb. te Leeuwarden, en D. Ver hulst, geb. te Middelburg. By de Veroenigde Gereform. Kerken te Scheveningen is uit het drietal: Douma, te Rotterdam, Ploos van Amstel, te Reitsum, en Rudolph, te Leiden, door den Kerkcraad gekozen de heer Ploos van Amstel. Volgens te Tilburg loopende geruchten, zou by H. M. de Koningin-Regentes het plan bestaan, nog in den loop van dit jaar met H. M. de Koningin aan dio stad een bozoek te brengen, ten einde het monument to be zichtigen, dat aldaar is opgericht ter herin nering aan do plaats, waar in 1849 Willem II overleden is. Woensdag overleed te Middelburg, in den- ouderdom van 85 jaren, mr. Ph. Van den Broecke, lot 1872 ry'ksadvocaat aldaar. Door dezen doud heeft Middelburg weer één van de liberalen der oude garde verloren. De directie der Exploitatio-Maatschappö heeft bepaald, dat ambtenaren, die bereids het examen voor goederenklerk 3de klasse met gunstig gevolg hebben afgelegd, doch nog niet konden aangesteld worden, omdat zy nog niet aan hot examen gedeelte B van surnumerair hadden voldaan, alsnog tot goederenklerk 3do klasse zullen worden benoemd, zoodra zy voor bodoeld gedeelte B zyn geslaagd, mits dit vóóf 1 Januari 1S94 geschiede. Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, is 24 Juni Aden gepasseord; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 24 Juni te Padang; de „Edam" arriveerde 24 Juni van Rotterdam te Niouw- York; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Juni te Suez; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, is 24 Juni te Marseille aangekomen. Bij koninklyk besluit is do lieer G. C. Klerk De Reus, gewezen predikant by de Protostantsclio gemeente te Djokjokarta, thans gopensionneerd, benoemd tot predikant by de Protestantscho gemeente in Nod.-Indié. Ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van Ned.-Indië: de heer P. H. R. Pierre, om. tydelyk te worden bonoemd tot ingenieur- directeur der exploitatie van hot Ombilit-n- kolenvold aldaar; de heeren E. Dencke, CL Bonjarski en E. Heidrich, om tydelyk te wor den benoemd tot buitengewoon opziener 2do kl. oy den dienst van het mijnwezen daar te lande; de heer J. C. Van der Bie, om t» wordon benoemd tot onderwyzor 3de kl. bij het openbaar lager ondorwys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden daar te lande. 29.) „Onzin, jongens!" riep Ignaz, terwyl hy een der knapen op zyn schouder zette, den anderen als eon bundeltje onder den arm nam en zoo naar de aangeduide plaats ging. „Blyf, Ignaz - daar ligt ze; daar, by het moeras woont zegrootmoeder heeft gezegd wy moeten haar doodslaan, anders verdwijnt ze en neemt zy de menschen mede!" Ignaz legde zyne hand op den mond van den kleinen schreeuwer. „Wy willen de hoks der heide eens bezien Plotseling bevond hy zich vóór haar. Twee groote, blauwe oogen zagen hem zoo vreemd, zoo trotsch, zoo koud aan en die roede. dikke krullen, welke het gelaat omgaven, geleken werkelijk op goud. „Wie zyt gy?" vroeg hy luide, als om zicbzelvon moed in te spreken en zich de zekerheid te verschaffen, dat degene, die daar vóór hem lag in de heide, een wezen was van vleesch en been. Een scherp gelach, veel overeenkomende met het gokrysch van een adelaar, ontsnapte aan Irmgards lippen. „Wie zyt gy?" vroeg Ignaz nogmaals, de knapen op den grond zettende en haar nade rende. „Wat doet ge hier?" De kinderen drongen zich angstig tegen zyne knieén aan en gluurden nieuwsgierig naar het vreemde wezen. „Wat vraagt ge? Is de lieide uw eigen dom?" antwoordde het meisje en trotsch voegde zy er aan toe: „Zy behoort my golyk u „Stano, Oedon", klonk eerie vrouwelijke stem uit deu wagen. De jongens ijlden naar de moeder. Ignaz zag het meisje aan. Kalm verdroeg zij zyn blik. „Gy schynt arm on verlaten?" Zijne stem klonk zacht. Deze weinige i woorden waren voldoende, haar weer aan j haren verlaten toestand te herinneren, waar- j van zo thans al hot huiveringwekkende inzag. „Ik heet Irmgard", sprak zij thans, „en gy „Ignaz", antwoordde by„ziet" en hy j wees naar het rytuig, „daar is myn huis, daar ben ik koning; de anderen zijn aan mij ondergeschikt en helpen my het brood I verdienen." j Irmgard richtte zich een weinig op cn keek vol verwondering naar het bonte gewemel om de verschillende n tuigen. „Kom mede, Irmgard", sprak Ignaz plot seling; „blijf bij ons, zoolang ge wilt!" Irmr/ard zag hem aan met dien ernstiger, koudon blik vol toorn en hoogmoed. Docli deze maakte spoedig plaats voor eene uit drukking van kinderlijke lieftalligheid. „Irmgard, meisje, ik bemin u!" Zy verbleekte en maakto eene afwerendo boweging met de handen. „Zeg dat nooit, nooit weerZoodra gy het doet, ben ik verdwenen Bedroefd zag Ignaz haar aan. „Belooft gij mij dat?" vroeg Irmgard zacht. „Ik zal het doen", antwoordde hij treurig. „Ik ga mee!" En Irmgard richtte zich op, reikte hem de hand en stond in het volgende oogenblik tusschen de Zigeunerbende, waarover Ignaz koning was. X. Dien Zondag, toen Clarissa do woning had verlaten, om zich naar het Godshuis te be geven, was do barones niet by machte, haren wrevel te verbergen. In allen ernst overlegde zij by zichzelve de vraag, of het niet goed zou zyn, Bruno Von Glatbeck een onderhoud te verzoeken. Hoe onderhoudend Richard ook in gezel schap mocht zyn, als schoonzoon zou hy haar toch onwelkom zyn geweest. Niet alleen dat zyn vermogen niet in vergelyking kon staan bij dat van zyn broeder, eischte toch haar stand, hare dochter naar bchooron uit te liuwelyken. By al hare oppervlakkigheid was het haar bovendien ook niet ontgaan, dat Richard niet de man was, die een meisje voortdurend ge lukkig kon maken, terwyl Bruno, met zyne onbeholpen en menschonschuwe houding, alle waarborgen gaf, een uitstekend echtgenoot te zullen worden. „Clarissa zal hem behandelen, zooals zy het van kind af gedaan heeft en dat schaadt niet." Zy zuchtte en dacht aan wylen baron Struendorff, wiens grootsto fout in hare oogen deze was geweest, dat zy nooit den minsten invloed op hem had gehad. „Clarissa gelykt haren vader; liet zal moeilyk vallen in dit geval eenigen invloed uit te oefenen, wanncer zy een tegenovergesteld besluit heeft genomen. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5