Finnntiëel Overzicht. In do afgeloopen week vivl op finantièol gebied weinig voor, dor vermelding waard. De verschillondo tabaksaandeelen waren over het algemeen lager in prys. De koersen dezer Indischo waarden zyn voor bet oogon- blik geheel onder den invloed der meer of min gunstige verwachtingen, welke van veilingen of oogst worden gokoesterd, hoewel echter omtrent mogelijke resultaten over het loopende jaar hoegenaamd niets to zoggen valt. Do aanzienlijke rijzing in aandeelcn Kolo niale Bank wordt uitsluitend veroorzaakt door kooporders van het publiek, dat thans vooruitloopt op het onlangs bekond geworden zeer gunstig verslag on de goede verwach tingen, dio daaraan worden verbonden. De resultaten der Stoomvaar t M a a t- s c h a p p i) „Zeeland" goven nog geene roden tot tovredonhoid. De winst over 1891 bedroeg /"259,000. Van dit bedrag werd afge schreven voor renteverlies en onderhoud ƒ106.000, zoodat zuiver overblijft f 93,000, hetgeen opnieuw voor afschrijving wordt gere serveerd, waardoor dus goone dividend uitkee- ring plaats heeft. Hot dividend der Nodorl. - Indischo spoor is vastgostold op 8.1 pet. De liquidatie-commissie van den Rotter- damschen Schouwburg is door eonige effecten firma's voor de rechtbank gedagvaard, ten einde overgave te verkrijgen van het Schouwburggebouw aan de houders dor nog niet uitgelote schouwburgloten. De eisch is gegrond op het foit, dat sedert 1889 do Schouw burg- vereoniging in gebreke is gebleven om do verplichte jaarlykscho storting van f C000 voor het waarborgkapitaal te voldoen, zoodat nu dit fonds niet meer voldoende is om de aflossingen en getrokken premiën to betalen. Zy stellen nu den eisch, dat de Schouwburg aan do gezamenlijke lotenhouders worde over gedragen, om als waarborg te dionen voor de verplichtingen, welke indertijd tegenover do premieleening zijn aanvaard. Door den Amsterdamschon gemeenteraad is thans het besluit gonomon aan do Duin watermaatschappij de uitbreiding van verschillende werken te gelasten. Aangezien do Maatschappij heeft verklaard hiertoe niot bij machte te zijn, zal de stad Amsterdam de werkzaamheden op zich nemen, waardoor het bestaan der Duinwatormaatscbappfj en do waarde der obligatieleeningen op zeer wanke lenden bodem komen te staan. Volgens het verslag is de toestand dor Nederl-ZuidAfrikaansche Spoor zeer gunstig en de exploitatie buiten alle verwach ting vooruitgaande. De finantiëele toestand der republiek, waarmede de belangen der Spoorwegmaatschappij in nauw verband staan, is oveneens krachtig verbeterende en wel voornamelijk door ruimere ontvangst der inkomende rechten. De voortdurende daling van den zilveren roobelkoers is oorzaak, dat R u s s i s c h o roebel waarden en aandeelen Warschau- W een en, Groote Russische Spoor en Russische Zuidwestspoor niet onbe langrijk in prijs verminderden. Door do beurzen te Amsterdam, Londen, Parys, Frankfort on Brussel is besloten alleen die stukken der Portugeesche leeningen te verhandelen, waaraan zich de coupons van Juli en April nog bevinden. Door dezon maat regel wil men voorkomen dat de fondsenhou ders hunne coupons op de door Portugal voorgestelde wijze inwisselen, willen zij niet aan het onverkoopbaar worden hunnor stuk ken blootstaan. Deze maatregel is van groot belang voor den loop der verdere handelingen, want, neemt men nu ditmaal gonoogon met do vermin derde uitbetaling, dan bestaat er al heel wei nig kans, dat naderhand voordeeliger voor waarden zullen gegeven worden. Nog minder aanbeveling verdient het, do buitenlandscho schuld in binnenlandsche te verwisselen. Wel ontvangt men voor het oogenblik moer rente op do binnenlandsche, doch eenmaal tot deze schuld toegetreden, is men geheel overgeleverd aan alle belas tingen, welke later ongetwijfeld van de rente zullen worden geheven, en bovendien onder hevig aan de nadoelige wisselkoersen. Wat ten slotte de resultaten zullen zijn van het krachtig optreden dor verschillende beurzen, waaromtrent ditmaal volkomen een stemmigheid heerscht, is onmogelijk te voor zien zeker is het, dat betere voorwaarden slechts met de grootste moeite zullen ver kregen worden. Do coupons der (Portugeesche) Trans- I Afrikaansche spoor zullen per 1 Juli ten volle worden betaald. Dat de heerscbende finantiöele toestand in Spanje niet langer kan worden volgohou- den, blijkt uit het voornemen der regeering om eene nieuwe 4-pcts. leening te sluiten van niet minder dan 84,000,000. Niet alleen is dit voor Spanjo geen gunstig feit, maar ook de staatsinkomsten wijzen over de loopende 11 maanden eene vormindering aan van f 10,000,000, hoofdzakelijk ontstaan door min dere ontvangst van inkomonde rechten. Het laat zich aanzien dat deze nieuwe leonings- plannen in Spanjo ernstige tegenkanting zullen ondervinden. Niettegenstaande do regeeringscommissaris in de bijeenkomst van den raad van adminis tratie der Turksche schuld, zich ten zeerste heeft verklaard legen verhooging van de uitkeoring c^> de getrokken Turksche loten en volgens de geruchten van eone conversie der Turksche schuld niets zal komen, blijvon zich de Turksche fondsen in zeer vaste koersen verhougen en is het niet onwaarschijnlijk dat binnen een niet lang tijdsverloop, de conversie-plannen toch ter behandeling zullen komen. De prijsverbetering der obligation CIrcum Etnea staat in verband met de meer gun stige berichten, welke omtrent deze maat schappij bekend geworden zyn en waarvan reeds in het vorig overzicht is melding gemaakt. Het sch\jnt dat de geruchten betreffende eene rentevormindeling der Argentijn* scho schuld, ook van do te Amsterdam ver handeld wordende obligation 1886/87, waar heid zullen worden. Men verneemt althans dat do Staatspresident gunstig voor eene rente-reductie van 2 pet. is gestemd. In ieder geval loopt de vooiloopige regeling der schuld met het eindo van 1893 af en zal langzamer hand oeno nieuwe definitievo regeling moeten worden ontworpen. Een ongunstig verschijnsel is tevens dat het goud-agio weder stijgende is. Wederom moet worden melding gemaakt van onlusten in een dor Braziliaansche provinciën. De opstand schijnt van een ern stig karakter en over de geheele provincie verspreid, niettegenstaande officieuze berichten het tegendeel willen doen gelooven. Het jaarverslag der Peruvian Corpo ration is niet zeer duidolyk, in zooverre er omtrent diridend-uitkoering weinig wordt ge zegd. Vermoedelijk kan in het najaar op een dividend op de preferonte aandeelen worden gerekend. De nfdeelingder Amerika ansche Spo ren leverde niets belangrijks. Er worden eenige belangrijke posten aandeelen Union Pacific ter markt gebracht, hetgeen ongun stig op den koers werkte. Voorts werd vernomen dat er eenige kans bestaat van dividend-uitkoering op de preferente aan deelen Erie. Ri/jnlandsche Bank. BUITENLAND. Frankrijk. Het duel tusschen don Joodschen kapitein Mayer, professor aan de polytechnische school te Par\js, en markies De Moros, heeft plaats gehad. Nauwolyks hadden do getuigen het toeken gegeven, of kapitein Mayer ontving in de rechtorlong zulk een hovigen degen stoot, dat hij naar het militair hospitaal moest worden overgebracht. Vóór hy daar aankwam, had hy reeds den geest gegeven. De justitie heeft de arrestatie van De Morés en hunne beide getuigen gelast, aan welk bevel is voldaan. De Morés is zeer ternedergeslagen over den ernstigen afloop van dit tweegevecht, uitge lokt door een twist over Jodenvervolging. De commissaris van politie heeft, op last van het parket, eone huiszoeking gedaan by de getuigen van het tweegevecht en de ge bruikte wapens in beslag genomen. Men weet dat de Paryscke straatreinigers togen den Zondagsdienst zyn opgekomen. De administratie, die weet dat eene verandering in den dienst groote vermeerdering van uit gaven zal eischen, neemt eene afwachtende houding aan. Niettemin heeft de administratie zich afge vraagd, hoe aan het verzoek van Zondagsrust voldaan zou kunnen worden. Do ingenieur Beekman, hoofd van den gezondheidsdienst, heeft eone vermeerdering van personeel aan gevraagd, ten einde 's Zondags het werk te kunnen laten rusten. De commissie stelt nu voor een krediet aan te vragen van 40 duizend franken by ge- deolteiyko staking van den arbeid des Zondags, of 55 duizend franken voor geheele staking op dien dag. Do Kamer heeft hot wetsontwerp aange nomen, waarbij do dienst!yd bij de reserve van het Franscho leger met drie jaren wordt verlengd. Door deze bepaling worden de uit gaven niot verhoogd. Duitschlaud. Prins Yon Bismarck is gisternacht orn half- drie met een sneltrein te Munchon uit Weenen aangekomen. Het station was afgezet, doch op het plein bewogen zich honderden men schel), dio hem luide toejuichten. Do eerste burgemeester on twee raadsleden waren op het perron, doch verzochten deze begroeting niet als officiéél te beschouwen. Des morgens werden namens do stad bloemen aan den vorst gezonden, die later eene deputatie van den burgemeester en acht raadsleden ont ving, om hom uit te noodigen het feesteiyk versierde raadhuis te bezoeken, waar hem het gouden boek zou worden voorgelegd en de eerewijn in den gouden beker geschonken. Hoewol eenige Beieren 1866 nog niet ver geten zy'n enz was ^over het algemeen de ontvangst van den vorst zeer harteiyk, waaraan eenige bladen do kleur goven van eene manifestatie tegen den keizer. De prins regent liet Yon Bismarck begroeten dooreen particulieren vriend, den industrieel Yon Miller. Yon Bismarck zag er vermoeid uit en zonder de voor hom bestemde bloemen aan te nemen, bestoog hy het hem wachtende rijtuig, waarmede by zich naar do woning van prof. Lenbach, een zijner vrienden, be gaf. In den namiddag was hy voornemens met dezen do kunsttentoonstelling te bezoeken. Van Munchen gaat prins Von Bismarck naar Kissingen en, al is hy niet meer Ryks- kansolier, geiyk vroeger stelt de prins rogent van Beioren daar hofry tuigen en de post- directie een afzonderiyk post- en telegraaf kantoor te zyner beschikking. De te Weenon vorschijnende „N. Freie Presse" maakt melding van een onderhoud van een zyner redacteurs met prins Yon Bis- mi rek. Deze zeide, dat Duitschland naar goone uitbreiding van grondgebied streeft, evenmin als Rusland; deze mogendheid denkt er niet aan, inbreuk te maken op Duitsch gebied. Toen prins Von Bismarck een bondgenoot schap met O'ostonryk sic ot, wilde hy de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland niet opofferenintogondoel wilde hij do vriend schappelijke verhouding tot laatstgenoemde mogendheid dienstbaar maken aan de Oosten- ryksche politiek, welke slechts den vrede be oogt. De staat van zaken scliynt intueschen oene verandering te hebben ondergaan, want Duitschland oefent geen invloed meer op de Russische politiek. Prins Yon Bismarck zou er bijgevoegd heb ben, dat het vertrouwen der wereld en het persoonlijk gezag nog aan zyn opvolger ont breken. Vandaar dat de stand van zaken in Europa, waardoor Rusland zich tot Duitsch land aangetrokken gevoelde, verbroken is. Hot hoofddoel van de tegenwoordige politiek moet zyn de handhaving van den vrede. „Want wat zou er gebeuren," zeide hij, „in dien na een met goeden uitslag bekroonden oorlog mot Rusland, wy twee buren hadden, dio ons gedurig met een revanche oorlog be dreigden „Het is mogelijk," aldus liet hij zich verder uit, „dat een oorlog met Frankrijk onvermij delijk is. Daartoe behoeft slechts één man op te staan, die de lont in het kruit werpt. Doch dit is een toestand, waarvan het einde is te voorzien. Duitschland en Rusland, daar entegen, hebben er geen enkel belang bi', elkander deiv oorlog aan te doen." Ton slotte zeide hy, dat niemand hem kan beletten om te beoordeelen wat in Duitsch land gebeurt en dat hy nooit zal toelaten, dat iemand inbreuk maakt op zyne rechten. De koning van Italië en zyne gemalin zyn Donderdag van liet Wildparkstation te Potsdam naar Dresden vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door den keizer en de keizerin. Hot afscheid was bijzonder hartelijk. Aan het station waren nog aanwezig de erfgroother- tog van Baden en zyne gemalin, de kroon prinses van Zweden, graaf Caprivi en graaf Waldersee. De gemeenteraad van Rome heeft zyne dankbetuiging gezonden aan den burgemeester van Beriyn, voor de hartelyke ontvangst van hot Italiaansclie koningspaar in Duitschlands hoofdstad. Het te Berlijn loopende gerucht omtrent het ontslag van den Duitschen ambassadeur te Madrid, baron Stumm, wordtjbevesligd. Naar het schtfnt, zyn de door hem, gemeenschap pelijk met z.fón broeder," baron 8tumm, te Neunkirchen, in het werk gestelde pogingen om eene verzoening tusschen den keizer en prins Bismarck te bewerken, hem euvel geduid Luxeanhiirjj. In de scholen van een aantal Luxemburg, sclio gemeenten is een gedrukt plakkaat aan gebracht, waarop de kinderen lezen dat jaar lijks in de 100,000 kroegen des lands 70 mil- lioen kan jenever wordt verbruikt, kostende 150 milliocn frdat van de 125,000 sterf, gevallen 25,000 aan misbruik van sterken drank te wijten zyn, en dat de bovolking met 14, hot drankverbruik met 37 pet. sedert 15 jaar is toegenomen en tevens de gevallen van waanzin met 45, van zelfmoord met 80 van bedelarij Gn landloopcry met 150 pet., enz! Zwitserland. De Bondsraad heeft 2,000,000 fr. toegestaan voor do versterkingsworken van St .-Maurice. Het voorstel tot versterking van den Gothard- weg is verworpen. De Raad van State heeft de voorstellen van den Bondsraad betreffende do handels betrekkingen met Fraukryk met algemeene stemmen aangenomen. Belgrië. Generaal Brialmont heeft afscheid genomen van het corps officieren der genie by eone dagorder, waarin hy zegt: Dank zy den ver- sterkingswerken aan de Maas, heeft men veel gedaan voor de verdediging van het land, maar er blyft nog veel te doen over. Vooral Antwerpen moet verdedigd worden zooals de vooruitgang in het artilleriewezen eischt, en dat zal geschieden. Uit Brussel wordt gemeld dat de meeste der aanhangige vraagstukken zyn opgelost in den verleden Donderdag gehouden kabi netsraad. Reeds vóór die bijeonkomst was besloten, de Constituante op 12 Juli byeen te roepon. De buitengewone zitting der wetge vende macht zal, naar men verwacht, niet langer dan anderhalve maand duren. De koning zal de oponing der Constituante op 12 Juli niet by wonen, maar men acht het zeer waarschynlyk dat hy eene uitvoerige rede zal houden by do hervatting der parlementaire werkzaamheden in November. Spanje. Blykens te Bay on no ontvangen bericht, be draagt het aantal der tëlegrapliisten, die in Spanje den arbeid hebben gestaakt, 3000. In den dienst wordt eenigermate voorzien door 400 vrouwelijke beambten, die echter nog weinig geoefend zyn. Het gevolg is dan ook, dat Burgos, Valladolid, Saragoss3, Barcelona en San-Sebastian buiten gemeenschap met Madrid staan. Mon vreest dat do werkstaking nog eenigen tyd zal voortduren. De directeur-generaal der telegraphic in Spanje heeft zyn ontslag genomen. De werk staking heeft een grooten indruk to Madrid gemaakt. Het schynt dat do telegraphisten ontevreden zyn, omdat men de gratificatie van een centime per tolegram, welke zij tot heden genoten, ingetrokken heeft. De ministerraad zal krachtige maatregelen nemon met betrekking tot de werkstaking der telographistc-n. In de Kamer heeft de minister van financiën een wetsontwerp iDgediend om het gouvernement te machtigen de schuld van do schatkist aan do tabak maatschappij te con- verteeren e» do vlottende schuld tot het einde van het loopende jaar te betalen. Het gouvernement vraagt bovendien mach tiging om den termijn der verpachting van het tabaksmonopolie te verlengen. De Kamer beraadslaagde verder ovp/ de belasting op roerende goeleren. De begrootingscommissie hoeft met 59 tegen 55 stemmen besloten tot intrekking van het artikel, dat in behandeling was, ten einde het eene omwerking te doen ondergaan. De Kamer verwierp met 59 tegen 55 stem men art. 10 der ontwerp begrooting, strekkende tot verhooging der belasting op nijverheids- voortbrengselen cn roerende goederen. Deze voor de regeering ongunstige uitslag geeft tot levendige beschouwingen aanleiding. Het aan do Kamer voorgelegde leenings- ontwerp werd gisteren door de oppositie heftig bestreden, omdat daarin het bedrag nijet is vastgesteld. De republikeinen zullen aan het ontwerp hinderpalen in den weg leggen; ic liberalen zullen hot krachtdadig bestrijden. .langekooien badgasten tc Katwijk a/Z. Groot Badhuis: J. M. Y&n Elk.gra«i ca gravin Wolft' Metternick cn familie, 4 p.; dr. J. A. Einne- vreg, hr. en mevr. v. Nieen vaart gc-b. v. Laer. Yilla C. Kruijt: De dames 17. L. en ?f. F. -Sander, de dames M. A J. "W en A. C. Otto, mtj. A. v. EverdiDgeu, mej. M. v. Ditzhuizcn. Villa A. Do Best: Mr. C. W. Maris, J. I. F. B-ihtlingk. Wp E 17: N.Gritsenko,M.FkitdchcckeMicbaul.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2