fteze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit DllIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 25 Juni. Feuilleton. ZIJSy MOORDENAAR. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden por 3 maondonf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nomraorsn 0.05. PRIJS DER AD VERTENTIÉN Van 16 rogola 1.05. Icdore regel meer /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Aug. worden alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Officlëcle kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien dc adrr-eeon van Heeren REGENTEN VAN HET ROÜMSCH-KATHOLIEK WEES- en OUDE- LIEDENHUI8 eu K. F. W. VaN LUYèEN, houdende verzoek om vergunning respectievelijk tot het plaat- .sen van etn mouwen stoomketel in het perceel St.- Jacobagracbt No 1 en tot het oprichten van cene rookery in het perceel Jauvoesensteeg 52. Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven by deze kennis aan het publiek dat go- noemde vorzoelieu, met do bijlageD, op de Secretarie dozer gemeen e ter visie gelegd zijn; alsmede datop Zaterdag 9 Juli a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegoven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTER, Burgcmoestor. 25 Juni 1892. E. EI8T, Secretaris. De plaatselijke Schoolcommissie alhier heeft don gemeonteraad eenigo wijzigingen voorge steld in do verordening van den llden Nov. 1880, bevattei de hot getal der scholen voor openbaar lager onderwas te Leiden, den om vang van het onderwys op elke school, den bystand aan de hoofden der scholen te ver- leenen en do bezoldiging van het ondeiwyzend personeel. Aan de toelichting ontleenen w\j 't volgende De verhooging der wedde van de eerste onderwijzeres der meisjesschool 2de kl. tot ƒ1300 wordt noodzakelijk genoemd, daar voortaan liet bezit der akte voor Hoogduitsch en Engelsch of een dezor talen wordt gevor derd. Feitelijk maakt het geen verschil, daar de onderwijzeres in functie thar.s 1200 plus ƒ100 toolago geniet. De Schoolcommissie acht het wenschelijk de jaarwedden van do 9 eerste orderwyzers met 100 te verhoogen, ook in verband met de voorgestelde verhooging van het maximum der wedde van de tweede onderwijzers. Wat de jaarwedden der hoofden van scholen betreft, heeft do Schoolcommissie geen voor stel te doen, daar zij meent dat deze vol doende geregeld zijn. Alleen wonscht zy ééne zaak in overweging te geven. In 1880 was voorgesteld het traktement van het hoofd der school 2de kl. op ƒ2300 te brongen, evenals dat van het hoofd der school 1ste kl. De gemeenteraad heeft dit toen echter op 2100 bepaald. Wegens de bijzondere verdienston van den heer J. D. Van Wyk, zou de Schoolcommissie gaarne zien, dat dezen eene persoonlijke toelage van ƒ200 gegeven wierd. Reeds lang is bij de Schoolcommissie do overtuiging gevestigd, dat eene verhooging van het maximum der tweede onderwij zers gewenscht is, en in verband daarmede, die van de wedde der eerste onderwijzers. Alleen de vrees de begrooting voor het Lager Onderwijs te zeer te bezwaren, hield haar terug van oen daartoe strekkend voorstel. Op dien grond heeft zy zelfs, nu byna een jaar geledon, geadviseerd afwijzend te beschikken op het adres van eonige onderwijzers tot verhooging van jaarwedde. Ter verdediging van dit advies heeft zy toen gewezen op de bijverdiensten door velo onderwijzers in hunne vrye uren gemaakt. Hierop is echter ten onrechte te veel nadruk gelogd, want deze bijverdiensten zyn uit den aard der zaak wisselvallig. Zoo had men b. v. op h6t oog de extra bezoldiging voor het Fransch aan de scholen 3de en 4de kl. die zal vervallen, indien het veorstel der Commissie tot wyziging van art. 2 wordt aangenomen. Ten gevolge daarvan echter en van eenige andere voorgestelde wijzigingen, zal eene besparing van uitgaven gemaakt worden, die ruim voldoende is om de vor- hooging der maxima te bestrijden Dit geeft de Commissie vrijmoedigheid het voorstel tot verhooging to doon en te vertrouwon, dat het voor den Gemeenteraad aannemelijk zal zyn. De verhooging zal bedragen: voor 9 eerste onderwijzers elk ƒ100 ƒ900 en voor 28 tweede onderwijzers elk ƒ100 2800, to zamen 3700. Dit bedrag te vinden uit eene vermindering van het bedrag voor do toelagen der kweeke- lingen, uitgetrokken ad ƒ5400, met ƒ2400. Uit eene besparing ten gevolge van het afschaffen van het onderwijs in de Fransche taal aan de scholen der 3de en 4de klasse ad ƒ950. Uit eene besparing op do kosten voor de Kweekschool door afschaffing van het onder wijs in piano- en vioolspel ad ƒ700. Uit eene besparing ten gevolge van de voorgestelde vorlaging van hot minimum- traktement der derde onderwijzers te ra men op 800. (1G x 50. De redenen, die voor de verhooging van het traktement dezer onderwijzers pleiten, gelden niet voor de onderwijzeressenvandaar dat er geen voorstel wordt gedaan om ook de traktementen der onderwijzeressen te ver hoogen. De verlaging van het minimum der derde onderwijzers wordt door de meeste hoofden der scholen wenschelijk geacht. Alloen do hoofden der meisjesscholen 1ste en 2de kl. hebben bezwaren, waaraan is tegemoetgeko men door in al. 7 te lezen: „de oproeping geschiedt in den regel op het minimum". Do Schoolcommissie stelt er grooten prijs op, dat na al. 5 do door haar voorgestelde bepaling worde ingelascht. Door de bepaling, dat cr slechts by uitzondering on niet dan na inwinning van het advies der Schoolcom missie van de bepaling zal worden gebruik gemaakt, heeft men voldoenden waarborg tegen misbruik. By de wyziging der wet van 17 Aug. 1878 is uit art. 12 weggelaten do voorwaarde aan bot rijkssubsidie verbonden, dat de gemeente lijke Kweekschool „in alle opzichten aan de door ons voor do Rijks-Kweekscholen gestelde veroischten voldoe." Daar het onderwijs in het bespelen van de viool of do piano alleen was ingevoerd om aan die voorwaarde te voldoen, stelt do Schoolcommissie voor dit thans af te schaffen. Noch de directeur der Kweekschool, noch Co inspecteur van het L. O., daarover officieus geraadpleegd, hebben daartegen lezwaar. Do Schoolcommissie heeft reeds vier jaren geledon haar gevoelen medegedeeld betredende eene heffing van schoolgeld op de Kweek school. Sedert in de zitting van 11 Oct. 1888 en andermaal in die van 10 Jan. 1889 in beginsel tot hot hc-fFen van schoolgeld was besloten, is deze zaak blijven rusten. De Schoolcommissie meent do vraag te moeten stellen of de tijd nu niet gekomen is, deze zaak eindelijk te regelen. Het „Hbl." ontvangt heden uit Singapore, dd. 23 Juni (via Malta), het volgend particulier telegram: Eeno ontzettende vulkanische uit barsting heeft plaats gehad in Groot Sangir- eiland (oene Nedorlandsche bezitting ten noord oosten van Celebes). Honderden van inboor lingen zijn gedood. De eigendommen en per sonen van Europeanen en Chineezen zyn onbeschadigd. [Het telegram zegt „imda- maged"]. De Regeering staat op krachtige wyze de noodlijdenden by. Het stalpersoneel en -materiéel, dat dienst gedaan heeft by het bezoek van do Koninginnen aan do Noordelijke provinciën, komt hedenavond in de residentie terug. Zondag 26 Juni, des morgens te halftien, zal de bevestiging plaats hebben van den heer Woudstra, door den heer R. J. W. Rudolph, predikant te Leiden, in de Gerefor meerde Kerk te Leiderdorp. Des avonds te zes uren zal de nieuwe predikant zyno intree rede houden. Aangenomen is het beroep naar Gent (België) door ds. C. J. Van Ai kei, te Noord- wfikerhout. In het kerkgebouw der Ned.-Herv. ge meente te Heusden heeft deze week een concert plaats gehad, waarvan do opbrengst zou strekken ten bate van hot ondersteu ningsfonds der Nederlandsche Organisten- vereeniging. De „Protestantsche Noordbrabander" geeft verslag van dit concert en roemt het uit negen nommers bestaande programma, dat over het geheel onberispelijk werd ten ge- hoore gebracht. Het bevatte nommers voor fluit, orgel, sopraansolo en violoncel. Wat het laatste betreft, dit weid uitge voerd door een onzer vroegere stadgenooten, thans te Utrecht. Genoemd blad zegt daar omtrent; Ook de heer L, 0. Keeroweerx violoncellist, heeft niet weinig bijgedragen tot het succes dezer muzikale uitvoering. Weg- sleepend paarden zich do tonen van zyn sympathiek instrument met de zachto orgel registers tot eon ensemble, dat zelfs den minst muzikalen toehoorder in verrukking moest brengen. Aan datzelfde concert wydt eveneens dr. J. A. Cramer, predikant to Nedorhemert, in het „Nieuwsblad voor het Land van Heusden enz." een artikel, waarin hij schrijft, dat, be halve de andere nommers, door don heer Keoreweer ook zeor schoon werden uitge voerd hot „Andante" van Göltermann, de „Melodie" van Massenet en vooral do „Romance" van Schubert; terwyl de violon cellist don dank van ieder wel zal hebben ingeoogst toen hy buiten het programma de „Triiumerei" van Schumann ten gehoore bracht. Het stoomschip „Sarpedon," van Am sterdam via Liverpool naar Java, vertrok 18 Juin van Algiersde „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Juni van Marseille. 30.) Die laatste thuiskomst is een affront voor 't geheele gezelschap; als een loopend vuurije gaat het van mond tot monddaar moet een krachtige» dam tegen worden opgeworpen. Eene verloving moet volgen Bruno moet zich nog heden vorklaren!'' Terwyl Clarissa inde kerk was, kleedde mevrouw Von StruendorfT zich om uit to gaan. Niet zonder verwytingen liet zy daarby de gansche ehronique scandaleuse van den laatsten zomer voor haar gezicht voorbytrekkon. De chroniquo was uitgebreid geweest; zoo hard had zy do anderen ook beoordeeld en or niet weinig toe bygedragen, de verschillende verhaaltjes, behoorlijk opge smukt, to verbreiden. Nu moest zoo iets haar overkomen, haar, barones Von StruendorfT, en nog wel door haro dochter Clarissa! l'it eigen ervaring wist zy, dat men aller eerst de moeder ging veroordeelen en dan do dochter en dat mer, het onbegrypelijk zou vinden, dat zy Clarissa niet beter kon be- schermen. Dit alles ging haar gedurende het kleeden door het hoofd. In hooge mate ongelukkig, met zichzelve in tweestrijd wat ze nu eigen- Ijk zou beginnen, liet zy zich in een leun stoel vallen, toen zy plotseling de deur zag openen en baron Bruno, aan wien zy zooeven zoj levendig had gedacht, voor haar stond. Hare verbazing werd nog grooter, toen tege- lykertyd Clarissa verscheen. Het viel de barones op, dat dezo er zeer bleek uitzag, wat ze toe schreef aan de opgewondenheid van den laat sten nacht. De zekerheid had Bruno weer verlaten. De blik van de barones scheen zoo vragend, baar gelaat droeg zoo liet kenmeik van verbazing, dat onwillekeurig de gedachte bij hem op kwam of do oudo dame wel met zyn besluit zou zijn ingenomen. Des ie meer verbaasde hem dit, omdat het plan der beide families, hem en Clarissa te laten huwen, hem niet onbekend was. Zou het zyn broeder Richard, van wiens goede ver standhouding met dc barones hy niet onkun dig was, gelukt zyn, mevrouw Von Struen dorfT plotseling voor zyne wenschen in to nomen? Er ontstond eene pynlyke pauze. Inneriyk was Clarissa boos, dat Briino niet eens den moed bezat, thans, nu hy reeds haar woord had, haar moeders toestemming te vragen. Haar gevoel van zelfbewustzijn werd geweldig gekrenkt, daar toch dit ver zoek niets anders dan eene gewone formaliteit betrof. Hoo vurig zou Richard voor haat- hebben gestreden! Zij moest daaraan niet denkon. Thans echter geene vergolykingen thans niet! Zy maakte een oinde aan de stilte. „Moeder", zei ze, „ik heb ine zooevon met baron Bruno verloofd!" Ilare stem klonk heesch en uit hare oogen straalde een ijskoude blik, hare trekken waren strak, als gebeiteld. Do baronos richtte zich plotseling op. Het gebeurde overviel haar zoo plotseling, zoo onverwachts; zy liad niet durven denken, dat haar bartewensch zoo eensklaps zou wor den vervuld. Bruno zag zyne bruid dankbaar aando koude blik, dien zy hem tocwiorp, jaagde hem liet bloed naar het hoofd: eindelyk vond hy de gezochte woorden. „Freulo Clarissa sprak de waarheid, me vrouw, en ik voeg myne bede aan do hare toe, om dit verbond der beide haiten" hy haperde weer, het lichte blosje, dat Cla rissa's gelaat kleurde, bracht hem in ver warring, „uw zegen niot te onthouden!" Mevrouw A on StruendorfT had tijd van hare verbazing te bekomen; zy omarmde hare dochter, drukte een kus op haar voor- hiofd en reikte Bruno de hand, welke kj^ met kussen bedekte. „Geliefde, innig geliefde kinderen 1" Meer vermocht de barones niot te zeggen. Tranen verstikten hare stem. Ontbrak haar ook dikwyls de noodige tact, in dit oogenblik was zy volkomen zichzelve. Zy vroeg niet, hoe dat zoo snel in zyn werk was gegaan zy begreep dat buitengewone omstandigheden dit hadden bewerkt. Nadat de eerste pynlyke oogenblikken voorby waren, ging mevrouw Von Struen dorfT op in uiringen liarer vreugde en begon daarna plannen te ontwerpen voor do toe komst, welke plannen by Bruno den meesten byval vonden. Hot „bruidspaar van het seizoen" was het onderwerp van ieders gesprek. De verbazing over de onverwachte gebeurtenis drong alle gedachten over het geval van den vorigen avond op den achtergrond, zeer zeker, om daarna in bet geheim den tongen des to meer vryheid te geven. De ambtsraad viel uit de wolken hy vertrouwde zyne oogen noch zijne ooren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1