fi°. 9919. Zaterdag 2£> Juiii. A0. 1852» (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. Leiden, 24 Juni. De Konïngiuneu in Groningen. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. LEIDSCH ttiSfc DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...".".77.ƒ1.10. Franco per post7.77...... 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Aug. worden alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Burgemeester en "Wethouders der ge meente Leiden hebben, krachtens machtiging van Gedeputeerde Staten, eene vergunning uitgereikt voor den kleinhandel in sterken drank boven het vastgestelde maximum, aan den heer P. K. "Wienhoven, voor het perceel Stationsweg No. 3, en zulks op grond dat voor het verleenen van deze vergunning de vroeger verleende vergunningen voor de per- ceelen Zuid-Singel No. 1 en Heerengracht N'o. 114, krachtens art. 9, No. 2, dor drank wet z\jn ingetrokken, waardoor het aantal lokaliteiten, voor den verkoop van sterken drank in het klein bestemd, met één is ver minderd. Aangenomen is het beroep by de Herv. gem. te Veen door den heer G. Tjalma, theol. docts. te Leiden. De Tweede Kamer heeft heden het alge meen debat over de belastingwetten voort gezet. De heer Schaepman vereenigde zich met de daarin opgesloten grondgedachten, had echter enkele bezwaren en wilde zeker heid hebben dat de overige aangekondigde belastingvoorstellen ook zouden worden afge daan. De heer Rutgers was voor do inge diende belastingwetten, al word het privilege voor het roerend vermogen slechts ten deele opgeheven. De heer Havelaar betoogde dat de land bouw wèl zou gedrukt worden door de ver mogensbelasting, evenzeer als de nijvere middelstand. Dinsdag voortzetting. Door den heer H. J. Clarion is aan het bestuur der muziek- en tooneelvereeniging „Harmonie van "Warmond", te Warmond, medegedeeld, dat hij wegens vergevorderden leeftijd zijn ontslag neemt als president dier Vereeniging. Gedurende 24 jaren bekleedde hij deze betrekking, en in dien tijd zag hij de Ver eeniging, dank zij zijn steun, zeer in bloei en vooruitgang toenemen. Het bestuur heeft, botreuronde z\jn besluit, hem in een vleiend schrijven het eere-voor zitterschap der Vereeniging aangeboden, het geen door hem met welwillendheid is aanvaard. In zijne plaats is gekozen de heer C. H. C. Machen, directeur der Vereeniging. W\j wenschen der Vereeniging geluk met de door het bestuur gedane keuze en hopen dat het den heer Machen nog een zeergroot aantal jaren gegeven moge zijn, als president der Vereeniging hare belangen medo te helpen behartigen. No. 204 op de tentoonstelling der por tretschilders te Londen is de beeltenis van Wilhelmina, de jonge Koningin der Neder landen. Het portret is het werk van Hubertus De Vos. Volgens do „Standard" is de schilder uitstekend geslaagd. Het stoffelijk overschot van mr. Francois, oud-president van hel" gerechtshof te 's Graven- hage, zal Maandag a. s., des voormidJags te elf uren, op de begraafplaats „Eiken-Duinen" worden ter aarde besteld. De directie van het postkantoor te Rot terdam is vacant. Sollicitatiën naar die be trekking, waaraan eene jaarwedde van ƒ4400 en vrije woning is verbonden, zullen uiterlijk 1 Juli a. s. moeten zijn ingediend bij den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Juni van Southampton; de „Bundesrath", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam, is 21 Juni Suez gepasseerd; de „Dubbeldam" vertrok 22 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Juni van Suez; de „Wer kendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 23 Juni van Boulogne; de „Jason", van Java naar Amsterdam, is 22 Juni Gibraltar gepasseerd; do „Kaiser" vertrok 21 Juni van Durban via Zanzibar naar Rotterdam en Ham burg; do „Stentor", van Amsterdam en Liver pool naar Java, arriv. 22 Juni te Singapore; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 Juni van Marseille; de „Rotter dam", van Amsterdam naar Nieuw-l'ork, passeerde 24 Juni Lizard. De derde feestdag te Groningen gevierd met een concert van het Leidsche orkest van Mann op de Groote Markt en volksspelen op de Ossenmarkt, met muziek, was aan -de provincie gewijd. Te halftwaalf word met een extra-trein de tocht naar Winschoten aanvaard. Ondanks het minder gunstige weder het had hevig ge regend hadden de Vorstinnen in een open rijtuig plaats genomen. Het toilet, dat do kleino Koningin thans droeg, een crème kleedje met kleinen blauw zpden hoed, deed haar innemend uiterlijk nog beter uitkomen dan de beide vorige dagen. Langs den weg, dien de koninklijke stoet, als altijd door de beide burger- en studenton-eerewachten omstuwd, nam, waren honderden opgesteld. Aan warme toejuichingen ontbrak het ook nu weder niet en de Koninginnon betoonden daarvoor b(j herhaling zich zeer gevoelig. De trein reed langzaam voorbij het station Hoogezand Sappemeer, waar het gemeente bestuur den Koninklijken roizigsters een groet bracht en de schoolkinderen waren opgesteld om haar vóór den aanvang van hun school feest - een heilgroet toe te zingen. Het station Winschoten was weder smaak vol door de firma's Mutters en Van der Laan gedecoreerd. De Vorstinnen kwamen er te 12 uren precies aan en werden door Burge- meestov en Wethouders, de leden van den Raad en den secretaris der gemeente begroet. Een tiental liefgekleede meisjes wachtten de Vorstinnen op en de dochtertjes van den burgemeester en van den officier van justitio, mr. Ort (vroeger substituut te's-Gravenhagej, boden haar bouquetten aan. De burgemeester, de heer J. Wichers, hield eene korte toespraak. Vervolgens werd, onder geleide van een eskadron marechaussees, de tocht ondernomen naar het hotel „Wissaman." Den geheelen ochtend had het geregend, maar nu was 't weder opgeklaard en de Koninginnen beschouwden blijkbaar met wel gevallen de versierde stadsgedeelten met fraaie eerepoorten, welke dos avonds verlicht zouden zijn, terwijl op den dag de marktplaats tot terrein van volksspelen diende. De Vorstinnen werden op haren weglu'de toegejuicht. De tocht leidde langs de Syna goge, waar alle Israèlietische inwoners ston den geschaard en de dames Do Jonge en Blumenthal bouquetten aanboden. Bjj aankomst aan hot hotel Wisseman, om kwartier voor eenen, boden twee vischvrou- wen en een 73-jarigo visscher eene kroon van groen en bloemen aan, waarin een bot was opgehangen. Daarbij kwam de volgende typi sche toespraak van den visscher: „Dit is voor U, o Koningin van Nederlandeen eero- blijk van een visscher, die GO jaren den j Dollard heeft bevaren". Vriendelijk lachend nam de Regentes de hulde aan en ons Ko ninginnetje gaf den ouden man de hand. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels-ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Buiten het hotel stond de schutterij opge steld, om HH. MM. de honneurs te bewijzen, terwijl de muziek van Groningens burger wacht 't Wilhelmus deed weerklinken. In de voorzaal do zoogenaamde Staten zaal werd het déjeuner voorgediend (waar aan, met inbegrip der Statenleden, 70 per sonen deelnamen), aangeboden door de Staten van Groningen. In hot hotel Wisseman reikte het dochtertje van den heer Limburgh HH. MM. een bouquet over. Aan tafel verscheen de Regentes met hoed, Koningin Wilhelmina blootshoofds, in een licht blauw toilet, met witte kant op borst en mouwen. Z(j was op een hoogeren dan de andere stoelen gezeten en wierp voortdurend nieuwsgierige blikken in 't rond, nu en dan eenige woorden met hare moeder wisselende, maar overigens blijkbaar met veel smaak van de spijzen genietende, zoodat het duidelijk was, dat de vermoeienissen der laatste dagen geen nadeeligen invloed op haar hebben ge had, wat trouwens ook aan de blozende wangetjes zichtbaar was. Ook had H. M. telkens een levendig gesprek mot den naast haar zittenden commissaris in de provincie Groningen, met generaal Muschart en mevr. Van Panhuys, echtgenooto van den Commis saris, die tegenover haar plaats namen. De Regentes onderhield zich vooral met den heer mr. J. Leuringh, oudste lid van Ged. Staten, en bewonderde de zaal en het fraaie decoratief. Het déjeuner (van Zomerdijk Bussingh) was uitnemend, evenals de bediening, die aan de hoofdtafel door hoflakeien geschiedde. De Groningsche schuttersmuziek van H. Heuckeroth, welke het déjeuner opluisterde, opende 't concert met den Heiligerlee-feest- marsch van den luitenant kapelmeester. In den loop van 't déjeuner verkreeg het oudste lid der Ged. Staten, die naast de Regentes was gezeten (de Gouverneur zat weder naast de jonge Koningin) verlof om het woord tot de Vorstinnen te mogen richten. De door den heer Leuringh uitgesproken toost, welke door allen, ook door do Koningin nen, staando word aangehoord,luidde als volgt: Mevrouw en geëerbiedigde Koningin-Regentes „M(j valt do eer en het voorrecht te beurt u namens de Staten hartelijk welkom te mogen beeten. 'tWas eene blijde tjjding, dat de provincie zou vereerd worden met uw bezoek. Niet minder heuglijk do tijding, dat aanvaard was de uitnoodiging om met do Staten aan te zitten, welke oer zeer gewaar- 27.) IX. Kent gjj de poëzie der heide? Als een oud volkslied uit lang vervlogen t(jden klinkt het u te gemoet. De duizenden en duizenden bloempjes op do onafzienbare vlakte lispelen van liofdedroomenthans schittert ze, die lievo heide, in licht en zonneschijn, doch als don kere wolken over haar heen trekken, ligt ze daar alleen in haar vergeten leod; dan schreeuwt ze van wilde smart, als de wind haar door het kroeze haar jaagt. Droef en ernstig lag zg daar de rozen- roode schemering doet het bruine veen dui delijker te voorschijn treden; do grijze hemel spiegelt in hare modderpoelen. Donkere den nen omgeven deze ernstige, sombere schilderij aan den horizon smelten hemel en aarde te zamen. Spookachtig steekt met gelijkmatigen slag een molen zyno wieken omhoog; hot vroolgke lied van den molenaar is verstomd. Een hondengeblaf, slechts het geloei van de gehoornde kudden, anders niet het geringste geluid. Een vos gluurt listig uit zgn hol en sluipt dan behoedzaam door de bremstruiken. De heide treurt; zg is bodroefd, want do zon ontbreekt haar. Ook het meisje, dat daar zoo wezenloos verder schrgdt, ontbreekt do zon. Het is haar hier zoo vreemd; zg kent slechts het strand en de duinenhier voelt ze zich bedroefd, beangst, eenzaam en verlaten. Haar zon was opgegaan en had hare borst van liefdevuur doen gloeien. De zon verdween, do liefde was verdwenen leeg, leeg was alles, leeger dan ooit te voren Het meertje geniet droomend de middag rust; geen rimpeltje op de oppervlakte; sneeuwwitte waterrozen dommelen cn openen begeerig de kelken naar het zonlicht, om ócn onkel straaltje, doch tevergeefs! Een reiger gaat van het eene been op het andere ruston, strekt slaapdronken den snavel langs de veeren, rekt den langen hals en spreidt de vleugels uit. Verdwenen is hg; de wande- laarster is weer alleen en verlaten op do heide en staart den vogel na, dio hier was verdwaald geraakt. Ook by voerde een reiger in het wapen, dio haar uit het huis harer moeder had verdreven. Moeder Balbo, vreemd! Zes dagen was Irmgard reeds van huis en nauwelgks had ze éen oogenblik aan de oude vrouw gedacht. Zg beminde de oude niet. Vreemd! En weer vroeg zy zichzelve af, of zy workelgk het kind dier vrouw was. Moeder Balbo gaf haar eten en' drinken moeder Balbo strafte haar nooit; liet haar stil bogaan, doch had ook nooit een liefdevol woord tot haar gesproken. Hg, hy slechts, die haar had verlaten, hy streelde hare roode haren en zag haar aan met oogen, welke spraken van liefde. Hem hominde zyhem behoorde ieder vezeltje van haar jong hart tn hg was het, die haar de grootste smart bereidde haar kon geene grootero worden bereid. Zes dagen had zy reeds het vaderland verlatende vreemde kapitein had haar met zich genomen en had haar gespijsd. Ill eene der menigte kleine havens aan de noordelgke kust was men binnengeloopen, had men haar aan land gezet en den weg aangewezen, langs welken zy hare woon plaats weer kon bereiken. Zy had de tegen overgestelde richting genomen, was door eene kleine stad getrokken en was eindelgk in een bosch gekomen, waaraan de heide grensde, welke zich ver, ver in het verschiet uit strekte. Irmgard was van het eene dorp naar hot andere gegaan nu zag ze geene dorpen meer. Haar laatste geldstukje, dat de schipper haar medelgdend in do hand had gedrukt, had zij verteerd en thans stond ze alleen, van alle middelen ontbloot. Voor de eerste maal in haar leven voelde zg den honger. En geen huis, geen kerk toren, niets, dat van de tegenwoordigheid eens menschen getuigde. Wat te beginnen? moede en mat zonder middelen! - Zg weende; de tranen schenen haar te troos ten; zy weende, tot zo zich in het land van zoete bewusteloosheid had geweend, waarin de droom als zoete troost op ons nederdaalt. Zy rustte zoo zacht op de heidebloempjes; hoe brommend dansten de duizenden insecten, wolke uit de kelkjes hun zoet voedsel zogen, rondom haar. De doek viel haar van het hoofd, de roodo vlechten raakten los en verbor gen onder haar goud den half ontblooten boezem. Een zachte wind voer lispelend over de heide. Halt, wat was dat? Dat waren do stemmen van menschen! Irmgard schrikte uit hare sluitOüriPE op. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1