N°. 9917. I>oiiclei*{lae; 23 Juni. A0. 1892. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 22 Juni. Dc Kouiiiiriiiiicn in Groningen. w wrl- LEI DSC II DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden....".".77.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonder! \jko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—G regels f 1.05. Iedere regel meer/"0.17}. Groolere letters naar plaatsruimte. Yoor het iucasseercn buiten do stad wordt f0.10 berekend. Aan de universiteit zijn de volgende examens fgelegadoor den heer J. C. Henkes hot voorbereidend examen in do geneeskunde door den heer A. A. Tuy), het eerste natuur kundig examendoor den heer C. C. Do Loos het tweede natuurkundig examendoor de hoeren J. Last en H. H. Cornelissen het eandidaats examen in de rechtendoor de heeren J. Salomonson en A. Pronk het docto raalexamen in de rechtswetenschapdoor den heer A. "VV. Cramer het theoretisch genees kundig examen. By het aanstaand vertrek van den pre dikant der Evang.-Luth. gemeente alhier, ds. P. Van der Veen, naar Amsterdam, blijkt hoezeer de arbeid van den gevierden spreker geschat, de hartelijke toewijding van den leeraar en vriend op prijs gesteld worden. Mocht hy gedurende de bijna zeven jaren, dat hy te dezer 6tede arbeidde, zich geheel gewijd hebben aan den bloei der Luth. gemeente tn meuigen nood in stillen kring hebben gelenigd, dat dit niet onopgemerkt voorbijging bleek uit do bewijzen van vriendschap en waardeering, hem naar aanleiding van zijn a. s. vertrek aangeboden. Niet alleen dat zijne vrienden uit den ker- keraad zich, by de aanbieding van een schrijf bureau, in zijne voortdurende vriendschap aanbevolen en het zijn catechisanten eene behoefte was, hem hunne achting en toege negenheid to betoonen duur do aankleding van een bureaustoel, maar ook namens een groot aantal gemeenteleden en andere geregelde :oehoorders, werden hern blijken van sym pathie gegeven door de aanbieding van een •.eriyk buffet, zes stoelen, twee crapauds en eene salonlamp. Waar hier zulke talrijke bewijzen van achting en vriendschap in zoo enkele jaren worden :ewonnen, daar kan het wel niet anders of lok op zijne nieuwe standplaats zal ds. Van :er Veen zich spoedig een grooten vrienden iring weten te verwerven. Onze beste wenschen hiervoor vergezel- en hem. Tot ons genoegen vernemen wij dat het chrijfburoau en de stoelen vervaardigd zijn coor den heer J. Goddijn, het buffet door den heer A. Raar en de crapauds door den heer J. Groen, die zich op de meest loffelijke n verdienstelijke wijze van de hun gedane pdracht hebben gekweten. - Het weder was voor het derde Zomer- :oncert gunstiger dan voor het vorige en de .pkomst daardoor ook grooter, al was de temperatuur nog niet als men die voor dezen lijd van het seizoen mocht verwachten. Om een geheelen avond in een tuin te zitten was ze wel wat laag. Toch trotseerden velen haar i genoten van de muziek van Van der Linden's kapel, welke een fraai programma, waaronder goede bekende, maar ook, blijkens de aan kondiging, voor het eerst hier uitgevoerde *erken, ton gehoore bracht. In de pauze werd cruk door Zomerzorg's keurigen tuin gewan deld en tot slot werd men, terwijl men dien rerliet, nog op een opwekkenden rnarsch znthaald. - De collecte voor het fonds voor den ge- ^apenden dienst in de Nederlanden, op 20 en -1 dezer alhier gehouden, heeft netto opge lucht ƒ145.70'/2. - Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school in de 3eerenstraat, te Zoeterwoude, hebben zich drie ollicitanten aangemeld. De loting der schutterij voor die gemeente plaats hebben op Donderdag 23 Juni, des tormiddags te halfelf. Voor de akte als onderwijzer werd gisteren te 's Gravenliage toegelaten de heer A. H. Fournier, uit "Waddingsveen. Door den Raad der gemeente Voorhout is van Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd terugontvangen het kohier van den hoofdeiyken omslag, vastgesteld tot een bedrag van ƒ1688.60. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft aldaar opgebracht de som van 12 78. Niet alleen is eene nieuwe comptabili teitswet voor Oost-Indië gereedgemaakt, maar ook is eene zoodanige wet voor de "West- Indische koloniën in bewerking. Binnen korten tyd wordt te 's Gravenhage met verlof verwacht Hr. Ms. gezant te Konstan- tinopel jhr. mr. Van Tets van Goudriaan. Er is sprake van, dat de heer Verbeek, referendaris by het departement van koloniën en chef van het bureau "West-Indische zaken, 's lands dienst zal verlaten en zou vervangen worden door een West-Indisch hoofdambte naar, thans met verlof in Nederland. Naar medegedeeld wordt, komen op de voordracht voor griffier der Staten van Zeeland, in plaats van mr. E. Fokker, die tot lid der Eerste Kamer benoemd is, de volgende heeren voorlo. mr. W. Polman Kruseman, commies, chef van de 3de afd. der provinciale griffie van Zeeland2o. mr. L. Bybau, secretaris van Delft (oud-burgemeester van Kats, Kort- gene en Kolynsplaat)en 3o. mr. H. P. Berdenis van Berlekom, commies, chef van de 2de afd. der provinciale griffie van Zuid-Holland. Naar het „Limb. Nbl." met zekerheid verneemt, wenscht de heer Morz-w tricht, by de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer niet in aanmerking te komen. Naar wy vernemen, zal Hr. Ms. „Johan Willem Friso" tegen half Augustus eene oefe- ningsreis ondernemen naar de Middellandsche Zee. Het hoofddoel van den tocht is het bren gen van het Grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw aan den Khedive van Egypte. (ff- C.) De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accyns op het zout, heeft haar eindverslag uitgebracht. Zij acht de beraadslaging over het voorstel genoeg zaam voorbereid. H. M. de Koningin-Regentes heeft naar het „Utr. Dagblad" mededeelt als blyk van hare belangstelling in de ontwikkeling van het landbouwkrediet hier te lande, deelge nomen in het maatschappeiyk kapitaal der Utrechtsche Landbouwbank. De Staatscourant van heden meldt dat by koninklijk besluit van 18 dezer zyn be noemd: tot ridder in de orde van den Neder landschen LeeuwD. D. Breuning, lid van de Eerste Kamer; mr. T. Van Hettinga Tromp, lid der Prov. Staten van Friesland en deken der orde van advocaten te Leeuwarden, en mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, oud burgemeester van Leeuwarden; tot comman deur in de orde van Oranje-Nassaumr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, Com missaris der Koningin in Friesland; tot of ficier in die orde: mr. J. S. baron Van Ha rinxma thoe Slooten, burgemeester van Leeuw arden C. H. F. A. Corbelyn Battaerd, majoor commandant der dienstdoende scbuttery te Leeuwarden, en J. H. W. Van Loon, id. te Harlingen; tot ridder in die orde: J. Troel stra, wethouder van Leeuwarden A. Duparc, lid van den raad van id.; O. Rommerts, voorzitter der coöperatieve winkelvereeniging onder werklieden, te id.; A. D. Beerends, voorzitter der vereeniging „Help u zeiven," te id.; R. Bloembergen Ezn., voorzitter der feestcommissie, te id.; mr. D. Alma, burge- schappy van Landbouw en Veeteelt te Leeuw arden. Te Groningen is gisteren overleden mevrouw Maria'Johanna Riedel, weduwe van den heer Johannes Jacobus Slot, in leven predikant te Schermerhorn. Zy bereikte den ouderdom van honderd jaren en zes maanden. Het stoomschip „Maasdam" arriveerdo 20 Juni van Rotterdam te Ni6UW-York; de Antenor", van Java naar Amsterdam, pas seerde 21 Juni Suez de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Juni van Southampton; de „Iphigenia", van Java naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Suez; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Wight. i meester van Sneek; A. H. Van Slooten, te Rauwerd, onder-voorzitter der Friesche Maat- Het vertrek van HH. MM. uit Leeuwarden naar Groningen had gistermorgen op den be paalden tijd te halfelf plaats. Des avonds te voren, op de afscheidsreceptie, was aan H. M. de Regentes nog voor de Koningin, die afwe zig was, een album met eenige der fraaiste stadsgezichten aangeboden; als herinneringen aan het bezoek kwamen daaronder voor instantanées van „Werkmanslust" en van do harddraverij. De echtgenoot van den Commissaris der Koningin in Friesland heeft van de Koningin- Regentes een fraa en armband ontvangen. De algemeene armen 1200), het nieuwe stadsweeshuis 400), de politie-agenten, de muziekcorpsen van schutterij en garnizoen en, naar oud gebruik, ook de vischvrouwen van Leeuwarden en Sneek, ontvinffen. namens no i\ nn 'Ti£72i3, £ffl,ntfT*si:UeïlK6n. Namens de Regentes hoeft de Commissaris der Koningin in de „Leeuwarder Courant" den innigen dank der Regentes overgebracht aan Frieslands ingezetenen voor de hartelyke en schitterende ontvangst en hoogoingenomenhoid betuigd voor de ondubbelzinnige blyken van liefde en trouw, overal in Friesland ontvangen, met de verzekering, dat de aangename dagen in Friesland voor beiden onvergetelyk zullen blijven. Het vertrek uit Leeuwarden geschiedde onder begunstiging van schoon weder; reeds lang vóór den tyd was bij het stationsplein eene groote menigte verzameld, om HH. MM voor 't laatst nog te zien en te groeten. Officiéél geschiedde dit door den burgemeester en andere hooge autoriteiten. H. M. de Regen tes sprak verschillende heeren toe en betuigde nogmaals hare hooge ingenomenheid met het bezoek te Leeuwarden en speciaal ook nog met den bygewoonden zeilwedstryd. Aan het station stonden de kinderen uit het Nieuw Stads Weeshuis geschaard, die HH. MM. een afscheidsgroet toezongen. Langs den weg werden de koninklyke gasten nog vele ovaties gebracht. Na 't ver trek werd het salon aan 't station ter bezich tiging voor het publiek geopend. Dames mochten de bloemen meenemen, waarvan velen gebruik maakteneen aandenken aan deze feestdagen. De Commissaris der Koningin ging mee in den koninklyken trein tot Buitenpost, het Friesche grensstation. Zyn ambtgenoot in de provincie Groningen wachtte HH. MM. op te Visvliet, het eerste station op Groninger gebied. Na een zeer kort vertoef, waarby de schooljeugd van de ge meente Grootegast een welkomstlied liet hoo- ren, spoedde de trein zich voort naar de hoofdstad der provincie. Daar had men, om de Koninginnen waar dig te kunnen ontvangen by haro intrede in de stad, eene eigenaardige moeilykheid te overwinnen gehad. Het stationsgebouw is nog een overbiyfsel uit den tyd, toen Groningen nog eene vesting was. Die tyd is nu voorby wallen, poorten en grachten zyn verdwenen op de plaats der vroegere vestingwerken zyn nu bekoorlyke planjsoenen en parken aange legd; do voormalige vesting is in eeno vrien delijke open stad herschapen. Maar als eene herinnering aan dat verleden staat nog altijd het station, dat in 1806 werd gebouwd in den verboden kring, waar geen steenen gebouw werd geduld; by groote gratie stond het dep. van oorlog toe, dat het half van hout, half van steen werd gebouwd. Behalve zijn onooglyk uiterlyk, heeft dit station ook nog zyno bekrompen ruimte tegen zich. Een door gang bezyden het gebouw moest daarom tot ontvangsalon worden ingericht, omdat in het gebouw zelf do daarvoor benoodigde ruimte absoluut ontbrak. Aan de Haagsche firma's Mutters en Van der Laan, die ook het Leeuwar der station voor de ontvangst van HH. MM. hadden ingericht, was dio taak opgedragen, en zij hebben zich daarvan, onder de bestaande ongunstige omstandigheden, verdiensteiyk ge kweten. Omstreeks halftwaalf kwamen de Koningin nen to Groningen aan. De ontvangst der bevolking van Groningen was niet minder hartelyk als die in Leeu warden geweest was. Dicht by het station stonden langs den weg, dien de stoet nam, een aantal vereenigingen en haie geschaard,, die zich na het voorbygaan van de rytuigen daar achter aansloten, om straks, wanneer HH. MM. aan het gouvemements-hotel in de- Oude Boteringestraat waren afgestapt, voorbij de Koninginnen te defileeren. Terwijl de koninklyke stoet zyn intocht deed in de stad, liet het carillon van den Mar tinitoren zich hoorenby het gaan ovor de - Voor het gouvernements-hotel wachtte, be halve eene eerewaclit der infanterie, eene deputatie van de Groninger vischvrouwen HH. MM. op, netjes gekleod in bruin jak, wit voorschoot en blinkend ooijjzer. Zij droegen een wijden, versierdon hoepel, waaraar. eene van papier gevlochten kroon boven een visch hing. Een oud gebruik brengt mede, dat, wanneer leden van het Koninklijke Huis Groningen bezoeken, zij onder die kroon door het huis, waar zij afstappen, binnentreden. Ook onze Koninginnon hielden zich aan dat gebruik. Dit verklaart do tegenwoordigheid van de vischvrouwen op die riek. De intocht werd door bijzonder fraai weder begunstigd, wat wel vermeld mag worden na den tegenspoed der vorige dagen. Vele stellages waren voor de huizen aan gebracht. De orde was, evenals to Leeuwarder, uit stekend. Do menigte stond onbeweeglijk op het trottoir, als ware do rijweg een gracht. Niemand dacht er aan mede te loopen, en toch was geen politie langs den weg te zien. In de stad hadden de gebruikelijke ovaties plaats. Jonge meisjes boden ruikers aan, hier en daar regende het bloemen uit een venster, de weeskinderen zongen. Na een tocht van drie kwartier was liet Regeeringshotel bereikt. Toen de Vorstinnen uitstapten, gingen zij onder de kroon der vischvrouwen door en bestegen de trap r.aar het bordes, waar de- echtgenoote en de dochter van den Commis saris der Koningin, jhr. Van Panhuys, den bouquettenschat der Vorstinnen vergrootten. Na eenige oogenblikken verschenen de koninklijke gasten weder op do stoep, om van de rijk met rood fluweel en goud ver sierde pui den optocht der vereenigingen te zien. De groep der wielrijders in hunne witte pakken met Oranjesjerpen was verreweg de fraaiste, maar hot verwijderde publiek, dat niets van de Vorstinnen zag, en alleen het ge juich hoorde, word onrustig. Als uit den grond reos de politie op. 't Was een angstig oogenhlik. Daar zag de Regentes hoe de zaken stonden en met hare dochter trad zij terug. En daar nu toch I

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1