De Handelsdrukkerij Mare No. 58. BLANKENBERG Co., Boek-, Muziek- en Kunsthandel. Mare No. 58. GROOTHA N DEL N°. 9912. Vrijdag 17 Juni. A5. 1892. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van J\on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Leiden, 16 Juni. Vervolg der Adrerteiiüën. Hotel „SPORT". Hasselman Pander, Leiden, Hoogcwoerd 113, by de Kraaicrstraat. NAAI-, PAK- EN BINDGARENS, STEEDS VOORHANDEN: eene zeer groote Collectie der Nieuwste Gravuren, Etsen, Photographieën, Schilderijen, Encadrementen, enz., in alle bestaande formaten. LEIDSOU PRIJS DEZER COURANT: Teor Leiden per 3 maanden.ƒ1.10. Pranoo per post1.40. Afzonderlijk* Noinmera.0.05. PRIJ8 DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor ƒ0.171. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor dot incassoeron button de stad wordt ƒ0.10 bérefcectL Thans is de in ons voorlaatste nommer aangekondigde circulaire verschenen, waarin onzen stadgenooten verzocht wordt eene jaar- lyksche bydrage aan de Volksleeszaal te schenken. Gelijk rnen weet is, nu ruim een halfjaar geleden, door eenige studenten alhier die Leeskamer en Leesbibliotheek voor werklieden goopend op een bovenhuis aan de Haarlem merstraat. Eene som van ruim 400 was door hen binnen korten tijd uit vrijwillige bijdragen van hunne kameraden bijeenge bracht, en een twintigtal studenten had zich bereid verklaard tot persoonlijke medewer king, hetzij als commissaris van orde op de leeskamer, hetzij bij de uitgifte van boeken uit de bibliotheek. Met dat kapitaal aan geld en persoonlijke bereidwilligheid oordeelden de stichters eene bescheiden proef te mogen wagen. De uitkomst van dit eerste halfjaar heeft hunne verwachtingen waarlijk niet be schaamd. Tot verkrijging van het lidmaatschap tegen de daarvoor gestelde contributie van 20 ets. per jaar meldden zich tot heden reeds over de 400 werklieden aan. In den drukken tijd waren de avonden niet zeldzaam, waarop het getal van de bezoekers der lees kamer tot 30 klom. Maar bovenal verblijdend was het succes der leesbibliotheek. Van den nog kleinen, maar uitgelezen boekenvoorraad worden, avond aan avond, gemiddeld telkens 40 deelen uitgeleend. Diegenen onder de com missarissen, die ook buiten de leeskamer af en toe met sommigen harer leden in aanraking komen, zijn dan ook éénstemmig in het ge tuigenis, dat hunne pogingen blijkbaar waar doering vinden en hier en daar reeds vrucht baar blijken in beginnende toenadering, althans in verminderden argwaan. Op één punt echter is hun de loop dor zaken niet meegevallenop het punt der kosten. Nadat een groot deel der aanvankelijk ingekomen gelden was besteed aan de een voudige inrichting der leeskamer, bleek de rest zelfs voor het bloot aan den gang houden der zaak onvoldoende. Van de studenten viel niet meer te verwachten, daar juist onder de meergegoeden de zaak weinig of geene sym pathie vond. Zelfs werd het al meer en meer twijfelachtig, of voor een volgend jaar de uit dien kring te verwachten bijdragen wel weder het cjjfer van 400 bereiken zouden. Zoo leefdo deze zaak, naar hare aanvankelijke uitkomsten beoordeeld, zoo gezond en zoo bloeiend, van den kant harer geldmiddelen bezien, in letterlijken zin bij den dag. De heeren, die de nu rondgezonden circu laire onderteekenden, zijn van oordeel, dat die toestand zoo niet mag blijven. Zou voor eene gemeente als deze zeggen zij het duurzaam gemis van zulk eene instelling alleen maar jammer zijn geweest, haar dood, nu zij één maal er is en onder de werklieden warme vrienden heeft gewonnen, verdiende wegens den indruk, daardoor bij dezen teweeggebracht, kortweg eene ramp te heeten. Terwijl toch de teekenen des tijds maatschappelijke ver broedering prediken als eene ernstige, eene dringende noodwendigheid, ware eene mislukte proeve met dat doel érger dan in het geheol geene. Maar het voortbestaan dezer zaak is niet verzekerd, zoolang zy blijft teren uit sluitend op de offervaardigheid der als loop- zand beweeglijke studentenwereld. De beheer ders van tot nog toe zijn van oordeel, dat de instelling, om op den meest bescheiden voet te blijven, voor het minst een f 625 per jaar behoeft. Voor die som kan dan echter geene ruimere loealiteit betrokken de boe kenschat niet door aankoop vermeerderd tot zijn onderhoud slechts het hoognoodige besteed aan eene herhaling van het onlangs zoo welgeslaagde avondfeest der leden met hunne vrouwen zelfs niet gedacht worden. Toch valt, huns inziens, (reeds werd het hier boven becijferd) zelfs voor de opbrengst van dat onontbeerlijk bedrag, op de studenten wereld niet te rekenen. De jaarlijks vandaar te wachten hulp in geld durven zy ternau wernood op f 200 tot 250 aanslaan. Met een bijslag dus van minstens f 400 kan deze uitnemende inrichting doch daarmede dan ook moet zy worden behouden. De onderteekenaars der circulaire hebben zich vereenigd in een comité tot steun van-, tot toezicht over het geldelijk en zedelijk beheer, dat eenige welgezinde studenten be reid zyn te blijven voeren. De naam van meerderen' onder de onderteekenaars zy een bewys, dat het comité deze zaak van alle partijdigheid wenscht vry te houden. Het koestert de hoop, hier een arbeidsveld te hebben gevonden, waar nu eens, te midden van de scheuringen des tyds, mannen van verschillende richtingen in volle vryheid, en met ongehuichelde onderlinge achting en waardeering, zullen kunnen samenwerken aan eene zaak, die hunne hulp waarlijk verdient. De onderteekenaars vertrouwen dat zy in hunne hoop niet zullen worden beschaamd, maar dat men hen zal verblijden met de toezegging van eene milde gift, hetzij voor ieder jaar, lietzy voor ééns. „Mild": dat wil niet zeggen „groot". Yan wie niet meer te geven heeft is voor eene zaak, die bovenal verbroedering beoogt, ook zelfs eene kleinigheid welkom. De namen der onderteekenaars van de circulaire zijn: Mr. P. M. Yon Baumhauer, dr. A. Beets, prof. dr. J. M. Van Bemmelen, D. Brocx, N. Brouwer, mr. Ch. M. Dozy, C. Dros, mr. J. H. Goudsmit, mr. Ant. Yan Gyn, J. M.- Van Houten, H. C. Juta, A. De Koe, W. A. Kuonen, H. P. Marchant, dr. J. W. Muller, S. P. Perdyk, Jan Smit X, mr. S. R. Steinmetz, prof. mr. W. Van der Vlugt, dr. Th. B. Van Wettum, P. Werkman, L. W. H. Tjeenk Willink en N. De Zwart. Heden wordt op de Sporttentoonstelling te Scheveningen geopend de eere-zaal, waarin de inzending van H. M. de Koningin wordt tentoongesteld. Yan deze belangrijke collectie volgt hier een algemeen overzicht. Binnen- en buitenlandsche eereteekenen en diploma's der Vorsten en Koningen uit het Huis van Oranje, betreffende scheepvaart en visschery, redding wezen, uitvoering van groote werken, oefening in den wapenhandel en ver hooging der volksweerbaarheid, verbetering van den veestapel en 't paardenras, stoeterijen, wedloopen, ry- en africhtingskunst, jacht- en volksvermaken. Schilderyen, aquarellen, teekeningen en gravures, betrekking hebbende op de water vloeden in Nederland in de jaren 1850,1855 on 1861, op aanleg van haven en spoorweg- werken, lichaamsoefening, handboogschutte ryen, schuttercorpsen, vaandels, schietbanen en wapenen, do stoeteryen van Borculo, Hanenburg, enz., wedloopen op het Loo, te Scheveningen en elders, de valkenjacht van wylen Z. K. H. Prins Alexander der Neder landen, jachtsloten en jachtpartyen, rijpaarden, toebehoord hebbende aan Vorsten en Koningen uit het Huis van Oranje of winners op binnen- en buitenlandscho wedloopen, roei- en zeil wedstrijden, hardrydery op schaatsen en dier kunde. Wapens en kunstvoorwerpen, boek- en plaatwerken op het gebied van binnen- en buitenlandsche sport; staldepartement, kunst voorwerpen, reiger gevangen door den valk, vergroot model van het Rijkszegel. Model van eene locomotief, model van salon wagen, Meridiaan kanon, sextant, modellen van ankers, model van het stoomschip „Oranje- Nassau", Kon W. I. Maildienst, waarvan de kiel is gelegd op 24 April 1883 in tegenwoor digheid van Z. M. den Koning door Hare Majesteit Emma, Koningin der Nederlanden. Model van het roeivaartuig „Jets" Suriname; model van eene giek voormalig Koninklijk Jachtslot; Huis Honsholredyk te Poeldijk; Boussoles, Reddingtoestellen, enz. De commissie, welke belast is geweest met den arbeid der byeenbrenging, schifting, orde ning enz. dezer inzending, bestond uit de heeren baron Snouckaert van Schauburg, directeur van het Huis-Archief en Bibliotheek van H. M. de Koningin; baron De Constant Rebecque, intendant van de koninklijke Paleizenbaron Bentinck, eersten stalmeester van H. M.den overste op non activiteit der huzaren De Bas, welke heeren werden bijgestaan door den onder-bibliothecaris, den heer Jacobse. Het „N6derlandsch Beschermingscomitó voor Portugeesche Fondsen" noodigt alle houders van Portugeesche staatsfondsen uit tot het bijwonen van eene vergadering op Maandag 20 dezer, des avonds te 8 uren, in het gebouw der Maatschappij voor den wer kenden stand, Kloveniersburgwal 87, te Am sterdam. Toogang zal worden verleend op vertoon van een bewys, dat dagelijks, tot 's middags drie uren, verkrijgbaar zal zyn aan het ge bouw der Yereeniging voor den effectenhandel, Warmoesstraat 180, tegen inlevering van eene lyst, vermeldende de nummers der stukken. Naar men verneemt, zal binnenkort te Utrecht weder eene vergadering worden ge houden, ten einde de stichting van een sociaal- democratischen Studentenbond aldaar trachten te bewerkstelligen. Door de arr.-rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling van de vacature van kantor- rechter te Oud-Beierland, opgemaakt de na volgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. K. M. Phaff; mr. B. J. Rasch en mr. F. J. G. Van Tricht, griffiers by de kantonge rechten te Haarlemmermeer, Helmond en Groenloo. Het stoomschip „Merapi", van Rotter dam naar Java, vertrok 14 Juni van South ampton; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juni van Genua; de „Prinses Wilhelmina", naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Batavia; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar de Oost kust van Afrika, is 13 Juni Port Said gepas seerd; de „Prins Willem I" vertrok 12 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" arriveerde 12 Juni van Am sterdam te Paramaribo; de „Sarpedon", van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 11 Juni van Liverpool. TELEPHOONNUMMER 205. Diners van 5 7 uren, a f 1.— en hooger; worden ook aan huis bezorgd. 3546 8 Nette Logeerkamers, uitstekend ontbyt. Dageiyxs versclie Croqoetien, a lO Cts. Aanbevelend, B. 1H. DUY&EIt. o. 8. P0PP, Blerbottelarfl: Kort® Diefeteeg 8. Telephoomrommer 106. Best* Bl*r*n. Blinjktte Prijzen 2160 9 speciaal in Tapijten, VloerzeilenGordijnen, Loop ers, Karpetten, Tafelkleedenenz. Gedurende deze maand Opruiming van ALLE goederen. Kijkc keuze. Nieuwste dessins. Groote prijsvermindering. De goederen worden op zicht gozonden. 3851 26 's Avonds na 8 uren GESLOTEN. van C. VAN WIERINGEN Jr., 126 12 Alien a/tl. Rijn, Bruggestraat, levert spoedig, net en tegen concurreerende prijzen, alle voorkomende Drukwerken. Huis - ter Duin." Pension- Hotel Café teNoordu,ijk aan Zee. Ï5 aa" Zcc- - Stalling met -- - Koetshuis. 3584 8 Ondergoteekonde beveelt zich minzaam aan tot het leveren van alle soorten 3548 9 Raam-, Gordijn- en Jaloezieön-koortl, Steiger-, Trijs- en Kokostouw en Stoelsingel. rOagazijo: Brandcwijnsfeeg M. WECKWERDT. 902 32

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5