weging duurde tot laat in den nacht. Naar men beweert, zouden do niet-katholieken deze zoogenaamde betoogingen gedurende drie dagen voortzetten. Byzonaero corpsen der burgerwacht zyn opgeroepen en byeenscho- lingen van meer dan vyf personen zyn op straat verboden. De Bel.'ischo bladen geven uiteenloopende berichten omtrent den voorloopigen uitslag dor verkiezingen. Volgens de „Patriote," het hoofdorgaan der katholieken, zijn gokozen: voor den Senaat 44 katholieken en 31 liberalen (3 herstem mingen) er. voor de Kamer: 92 kath. en 52 lib. (8 herstemmingen). Het „Journal de Bruxelles" zegt dat go- kozen zijn: voor den Senaat 40 kath. en 29 lib. (-2 herst.) en voor de Kamer 90 kath. en 54 lib. (8 herst.) Volgens de „Courrior de Bruxelles" zyn gekozenvoor den Senaat 44 kath. en 2S lib. (4 herstemmingen) en voor de Kamer 90 kath. en. 49 lib. (13 herst.) De „Ind. beige" geeft alleen de vermoede lijke samenstelling op dor nieuwe staats lichamen, nl. 40 kath. en 30 lib. in don Senaat en 8S kath. en 04 lib. in de Kamer. Portugal. Omtrent de Portugeesche schuldregeling wordt gemeld dat het door de regeering ge stelde alternatief tusschen het aannemen van 'Aj in goud in het buitenland of uitbetaling te Lissabon in papierengeld met 30 pet. kor ting, alleen toepasselijk is op de coupons der 4 en 41/, pets., vervallen 1 April. De uiterste termijn voor do verwisseling van buitenland- sche schuld in binnenlandsche is vastgesteld op 31 Juli. De algemeone verkiezingen schijnen tot September te zullen worden uitgesteld De Cortes vergaderen 2 Januari. Volgens de „Débats" zou de Portugoo scbe regeering het geld tot betaling van 1 pCt. op de Juli-coupons der Staatsschuld door de Bank van Lissabon en de Azoren hebben gevonden. Het Oostenrijksche Heerenhuis nam het wetsontwerp voor do beursbelasting, de be lasting van vreemde waarden en voor de verkeerswegen van Weenen aan. De valuta-commissie to AA'eenen heeft art, 1 dor nieuwe muntwet met 29 tegen 11 stemmen aangenomen. Een voorstel om de uitdrukking „gouden standaard" te schrappen, is met 30 tegen 9 stemmen verworpen. Uit AA'eenen wordt aan de Frf. Ztg.'* bericht, dat de Staatsschuldenkas is aange wezen de op 1 Juli vervallende coupons van de Oostenrijksche Zilvorrente en do in zilver luidende rente der Frans-Jozef, Kror.prinz Rudolf, Pilsen-Priesener, Vorarlberger en Eli zabeth Spwg.-prioriteiten den 20sten Juni zonder berekening van disconto in te lossen. Venezuela. A'olgens do laatste berichten uit ATalencia heeft generaal Collin eene schitterende over winning behaald in de provincie Cere en is hjj meester van de kuststreek tusschen Maracaibo en Puerto Cabello. De regeorings- troepen hebben do opstandelingen gedwongen Bolivar te verlaten. De opstandelingen hadden gebrek aan ammunitie. Er is hardnekkig gestreden te Maron, ten westen van Puerto Cabello. Er zyn 500 man gedood of gekwetst. De regeeringstroepen hebben echter groote verliezen geleden en zijn genoodzaakt gewor den zich op Palite terug te trekken. ifmeeutoraad van Leiden. Zitting van hedennayniddag te twee uren A'oorzitter: de heer De Laat de Kanter, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, DeSturler, Drucker, Zaayer, Verhey van AVyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockoma Andrea», J/e Poole, Siegenbeek van Heukelom, Van Hoeken, C'ock, Tieleman, Koetser, Dekhuyzen, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, AVas enDriessen. Later de heer A'an der Breggen. Afwezig met kennisgeving de heeron: Van Reenen, Du Rieu, Schneither en Zillesen. Aan de orde kwamen de volgende punten l'. Beüediging van den benoemden Gemeente-ont vanger, G. H. Kokxboorn. 2-». Voorstel tot bonocmir g van een tijielijken Wet» boader, 91) 3°. Benoeming van een tydolijken Wethouder. (191) 4°. Idem van twoo ambtenaren van den Burger lijken Stand. 5*. Vcoratel omtrent hot. gebraik van het Cymnae- tiok-lokaol aan uo Pieterskerkgraeht voor de Nor maallessen der Chrifetelrjke scholen. (1G4) 6°. Snpp'.etoire s'na> van begroeting, dierst 1891, (U.dieniug ven da Spanjaardsbru,-) (165) 5-, V" 1. Vt gebruik Ta-. Rijnlands i-'.oocig'-i-üal dj vatervervei^chicv. a de grachten, s'-öd) 8°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst lc92, verbetering sloot Hoogen Bijo- drjk. (167) 9®. Suppletoir» staat van begTOoting en staat van af- en overschrijving, begrootii g dienst 1891, der Btodeljjke Werkinrichting. (169) 10°. Vorzoek van dr. W. H. Kosters, om vrijstelling of terugbetaling vau schoolgeld Gymnasium, Middelbaar-en Lager Ouderwijs. (170) 11°. Staat vau af- en overschrijving op de bogrooting dienst 1892, verbetering voormalige brug over de Binticnvc-stgracht bij de Mare. (171) 123. Idem alavoren, herstelling*n aan het dak van do school aan do Praudowijostetg. (173) 13°. Voorstel betrekkelijk de verhuring van het ge bouw Graven8tein ssn het Lijk. (174) 14°. Slaat van af- en overschrijving op debogrooUng, dienst lï92. Het maken van ijzerdraadgaax aan de ramen der school aan de Yan-der-Werf straat. (175) 15°. Verzoek van do wed. F. Boekee, peb. Van Dorseeu, om eene brng t- mo„rn leggen ovur de Zoeter- woud.-ebe Singelsloot. (144 »n 176) ÏJ6". Staat v&p af- on overschrijving op do begrooting, dienst 1892. ÏTet maken van eene trtraatdriuU- lcrtnn op do Zwemplaats aan de voormalige Iïoorenpoort. (178) 17°. Idem i-lsvoreD. Uitdieping van een gedoclte der Wittesingelaloot. (179) 18°. Verzoek van het Gemeontobestnnr van Leider dorp omtrent do cfschxyving van Inschrijving Grootboek. (182) 19°. Verzoek van de Afdeeling Leiden van de Neder- landbcho Vereouiging tot afschaffing van den i-terkeu drank, oiotrc-Dt maatregelen, to nemen tot vermindering vp.ii dranktrobraik. (183) 20®. Voorstel tot verleenen van afschrijving of terug- botwlmg van PJaataolijko Directe Belasting over 1991. (184) -21°. Kohier der Plaatselyke Directo Belasting, dionst 1892. (187) 22°. Staat van af- en overschrijving op do begrooting, dienst 1S01, tot voorziening in tekorten. (185) 23°. Verzoek van J. ,T. Van der Weijde om vrijstel ling of terugbetaling yan schoolgeld, Middelbaar onderwijs. (188) 21°. Idem van J. G. Jeraohavek, om terugbetaling schoolgeld, Lager onderwijs. (189) 25°. Staat van af- en ovorscbrijving op dc begrooting, dienst J892, herstelling van stoelen. (190) 26°. Voorstel betrekkelijk de vr-rzekering vaD werk lieden tegen ongelukken. (73 van 1890, 134 van 1891, 73 en 163, alsmede ZittiDgverslag van 31 Maart 1892.1 27°. Itekening over 1891 van de Bank van Lee ning. (172) 28°. Verslag van den toestand der Stedelijke Gas fabriek over 1891. 29°. Rekening over 1891 van de Stedolij io Gasfabriek. (192) 30°. Bezwaarschriften tegen de auppletoire kohieren der plaatselgke directo belasting, dienst 1891. (177) Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd en de A'oor zitter mededeeling had gedaan van de ver schillende ingekomen stukken, werd de nieuw benoemde gemeente-ontvanger, de heer G. H. Kokxhoorn, door den gemeente-secretaris de vergaderzaal binnengeleid. Hy nam plaats voor den burgemeester en legde daar de by de wet voorgeschreven eeden af, waarna hy door den A'oorzitter werd toegesproken, die herinnerde welk een braaf en goed voor ganger de heer IC. heeft gehad en wenschende dat hjj daaraan een voorbeeld zou nemen. Spr. wenschte hem geluk met zyno benoe ming. Het college van B. en AVs. kende hem; lange jaren is hy op het Raadhuis werk zaam geweest; men heeft zyno verdiensten leeren waardeeren en men weet dat de be noemde weet dat de gemeente-ontvanger er is voor de belastingschuldigen en niet omge keerd. Aanvaard dus uwe betrekking mot moed en denzelfden lust, welke u altyd gekenmerkt heeft, en het in u gestolde ver trouwen zal niet worden beschaamd! [Applaus van de Raadsleden, wien door den benoemde vervolgons de liand werd gedrukt.] Toen punt 2 zonder hoofdelijke stemming was goedgekeurd, werd, wegens de ziekte van den heer Schneither, tot benoeming van een tydelyken wethoudor overgegaan. By tweede vrye stemming werd gekozen dr. M. C. Dekhuyzen, met 13 stemmen; de overige waren op de heeren Zaalberg, Driessen en Tieleman uitgebracht. De benoemde wenschte de aanneming 24 uren in beraad te houden. De vervolgens plaats hebbende benoeming van twee ambtenaren voor den burgerlijken stand geschiedde wegens de aftreding en her benoeming op 5 Juni 11. van den heer De Laat de Kantor als burgemeester en wegens de ziekte van don heer Schneither. Herkozen werd mot algemeene stemmen de heer De Laat de Kanter, die verklaarde de benoeming aan te nemen en dank zeide voor het betoonde vertrouwen, en gekozen de heer Dekhuyzen, met 16 stemmen, die de benoeming ook aannam. De overige stemmen verkregen de heeren Tieleman en Verhey van AVyk. Zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd do punten 5 en 6. Ten aanzien van het voorstel van B. en AVs. betrekkelyk het gebruik - als proefneming van Rynlands stoomgemaal voor de water- ververschiug van de Leidsche grachten, waar van de kosten 200 per dag (24 uren) zullen bedragen, nl. als het stoomgemaal voor be noemd doel werkt, bracht de heer Zaayei in herinnering den gebrekkigen toestand reeds sedert meer dan 200 jaren, geiyk uit door spr. voor zich hebbende stukken bleek, en vond daarom de finantiëele bezwaren, welke B. en AVs. aangaven, niet van overwegenden aard. Nu de vereenigde vergadering vanRyn- land toestemming tot de proefneming heeft gegeven, stolt spr. voor dat tot die proefneming, onder de gestelde voorwaarden, wordt besloten, waaraan door den lieer Van Hamel als amen dement werd toegevoegd het voorstel om een krediot van /"2000 voor het doel toe te staan, waartoo zonder hoofdelyko stemming werd besloten. Goedgekourd werden de punten 8,9,10,12. Aangehoudon tot do volgonde vergadering werd punt 11. Aan liet voorstel tot verhuring van het gebouw 's Gravenstein aan het Ryk, tot be waring van geweren enz., wenscht de heer Siegenbeek van Heukelom de bepaling toe te voegen dat er geen ontplofbare stoffen in het gebouw zullen worden opgenomen. De Voor zitter meende dat die bepaling oigenlyk niet r.oodig is, want dat het Ryk volgens de wet daartoe niet kan overgaan, dan zonder ken nisgeving aan het Dagelyksch Bestuur. Nu bestaat het plan er niet toe, maar do heer Siegenbeek van Heukelom merkte op dat dit later wel eens het geval zou kunnen wor den. Daarom stelde hy voor het gebouw wel te verhuren, doch onder het gemaakte voor behoud, waarmede B. en AVs. zich konden vereonigen, welk voorstel overigens werd goedgekeurd, nadat de heeren AVas en Cock nog enkele opmerkingen hadden gemaakt over do te maken en door do gemeente, niet door het Ryk, te betalen kosten. Goedgekeurd werden do punten 14, 15, 1G en 17. By punt 18 bloe'c dat nog steeds in de archieven gezocht wordt naar den oorsprong der hierbedoelde Inschryving van het Groot boek, althans naar do daarop voorkomende kantteekening, dat de afschrijving niet mag plaats hebben zonder toestemming van den Burgemeester van Leidondoch dat men nog niets vorder gekomen is. Het hooron van den stads-consulent, geiyk de heer Van Hamel vroeg, achtte de A'oorzitter daarom nog niet noodig. Unaniem werd afwijzend op bet verzoek van het gemeentebestuur van Leidor- dorp beschikt. B[j punt 19 gaf de hoer AA'as, in afwach ting eener geheele herziening der politie verordening, in overweging om nu reeds to bepalen dat de tapperyen 's morgens in den zomer om 7 en in den winter om 8 uren mogen geopend worden. De heer Van Hoeken wenschte het ope ningsuur op 9 uren bepaald te zien. Do Raad behoefde wel niet op te treden als zedomeester, doch spr. achtto het uur van negenen vroeg genoeg om zich to gaan bedrinken. De lieer Drucker kan zich met het voorstel van den heer AVas wel vereenigen, doch wenschte voor den werkman dat inrichtingen, waar brood, koffie en thee worden verkocht, reeds vroeger, b. v. om 5 uren, mogen wor den geopend. Do Voorzitter gelooft dat men met de voor gestelde maatregelen het doel niet zal be reiken en vreest zelfs dat het voorstel van den heer Van Hoeken meer kwaad daD goed zal doen. Spr. is tot nu toe geen misbruik op groote schaal bekend. Do heer Hasselbach vreesde dat men, door het eene kwaad te vermijden, liet andere zal in de hand gaan werken. De trek by den werkman, die vroeg aan het werk gaat, blijft bestaan en men zal dan het gebruik op andere wyzo in de hand gaan werken. De heer Drucker is die meening niet toe gedaan. Het blykt toch dat sedert do invoering der Drankwet hot aantal drankgelegenhedon en daarmede ook het drankmisbruik zyn afge nomen. Spr. hoopte daarom dat de heer Wa3 zyn voorstel zou handhaven. Deze deed dit. Zyn voorstel (opening des zomers om 7 en 's winters om 8 uren en de commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen in dien geest de politieverorde ning te willen doen wyzigen) werd aangeno men met 13 tegen 8 stemmen. Goedgekeurd werden de punten 20, 21 en 22 (wat betreft het laatste punt gaf do A'oorzitter de door de commissie van financiën gevraagde inlichtingen, ook ten aanzien eener betero controleering dor watermeters, door, gelyk de heer I-Iassolbach opmerkte, een tweeden meter voor groote lokalen aan te schaffen), verder 23, 24 en 25. Da ama werd de discussie aangevangen over het voorstel tot verzekoring van J lieden tegen ongelukken, waaromtrent door de verschillende commission reeds uitvoerig schriftelijk van gedachten werd gewisseld, gelyk door ons werd medegedeeld. Het nader ingediend ontwerp der commissie voor de huishoudelyke verordeningen betref fende de vergoeding aan werklieden, ingeval van ongelukken, in den gomeentelyken dienst overkomen, bepaalt o. a. in hoofdzaak, dat, in geval aan werklieden, middelly'k of onmiddellyk in dienst van de gemeente of van aanne mers van gemeentewerken, een ongeluk mocht overkomen, dathetzy den dood, hetzy blyvende of tydelyke ongeschiktheid voor den arbeid ten gevolge heeft, door de gemeente aan den werkman of aan de door hem nagelaten weduwe en verdere betrekkingen, wier ver zorger hy was, de volgende vergoeding wordt uitgekeerd, t. w. Ingeval het ongeluk den dood ten gevolge heeft, ƒ1000 voor eiken verongelukte; inge val hot ODgeluk levenslange geheele invali diteit ten gevolge heeft, ƒ1000; by gedeelte- lyko invaliditeit naar verhouding, ter bepaling van B. en AV.ingeval hot ongeluk tydelijke onbekwaamheid tot werken ten gevolge hoeft, voor eiken werkdag, dat werken den getrof fene onmogelyk is, tot een maximum var* 180 dagen 1, behoudens verrekening zoo mocht blyken, dat geheele of gedeeltelyke invaliditeit het gevolg van het ongeluk ware. Onder werklieden, hierboven bedoeld, wor den ook begrepen do onderbazen en opzich ters, bij het werk gebezigd. De A'oorzitter opende hot debat door de mededeeling, dat B. en AVs. gaarne eerst het beginsel wilden uitgemaakt zien of do werk lieden, die wèl en die niet in onmiddellyken dienst dor gemeente zyn, gelykgesteld zullen wordon. De heer AA'as zeide dat de commissie voor do huish. verordeningen vóór gelijkstelling is. De commissie is van het beginsel uitgegaan om geen onderscheid to maken. By beide sprekers bestond ook verschil van gevoelen omtrent de schadeloosstelling of het toe te kennen pensioen aan weduwen en weezen. De zitting duurt, voort. Door den Voorzitter werd o. a. medege deeld dat waren ingekomen Eene missive van den minister van binnen landsche zaken, houdende mededeeling dat voor 1S92 een subsidie van ƒ9392 ten behoeve van het stedelyk gymnasium is toegekend. Eene missive van Ged. Staten van Zuid- Holland ten geleide van de ministeriëele bo- schikking, waarby het subsidie in de kosten van het lager onderwys alhier over 1890 wordt vastgesteld en waaruit blijkt dat een bedrag van /'OSG.lS'/i te veel is genoten. Een verzoek van J. A. Loeber om den eigen dom van een stuk gronds van het Rapen burg voor de vorbouwing van perceel Rapen burg No. 02. Idem van F. Van Romburgh tot het leggen van eene stoep voor het in aanbouw zynd perceel in de Haarlemmerstraat No. 25a. Idem van D. Stigter om benoemd te worden tot stads-genees- en heelkundige. Idom van R. De AVilde Rz. en anderen tot hot doen dempen van een gedeelte AA'itte- singelsloot. Idem van A. Dieben tot het maken van een duiker door den AA'itten Singel naar de gracht. Idem van R. Jesse Rz. om continuatie in. zyne betrekking van gemeente-apotheker. Idem van AV. Den Hengst om restitutie van te veel betaald schoolgeld, lager onderwys. Idem van J. Van Leeuwen te Voorhout om don eigendom van eene strook gronds van den Haarlemmertrekweg onder Noordwyker- hout, ter grootte van 810 M'. Telegram m« LISSABON, 14 Juni. De telegraphische ge meenschap langs de landlynen is gestoord tusschen Lissabon en de verschillende andere Europeesche plaatsen. MADRID, 15 Juni. Een Spaansch oorlogs fregat is te Algesiras aangekomen, om, zoo noodig, do onzydigheid van het Ceutagebied te beschermen. Te Anghora wordt ieder oogenblik een ge vecht verwacht tusschen de troepen van deri sultan en de opgestane Marokkanen. KONSTANTINOPEL, 15 Juni. In berichten uit Sofip. wordt gemeld dat er uitzicht be staat op eeno spoedige afdoening dor achter stallige schatting van Rumeli- en op eene geregelde betaling in de toekomst. LONDEN, 15 Juni, De daling in consols aan de beurs van heden werd veroorzaakt

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3