liet ongelujc te vallen en kreeg een der ach terwielen over het hoofd, zoodat hem den schedel verbryzeld werd. Dr. B. De Bruyn, die weldra tegenwoordig was, kon slechts hot lijden eonigermate verzachten en moest spoe dig den dood constateeren. De uitvoering met fancy-fair, in den grooten schouwburg te Rotterdam ton voordeele der Rotterdarasche gezondheids kolonie gegeven, heeft zuiver f 3010.75 op gebracht. Wegens geringe deelneming gaat de aan de schilderijen-tentoonstelling te Haarlem vorbondon verloting niet door. De loton kunnen worden ingewisseld. Om aan de verschillende straten van Groningen by het bezoek der Koninginnen een luisterrijk aanzien te geven, worden niet minder dan 26 groote eerepoorten gebouwd, de eene al fraaier dan de andere, benevens de coratieve fonteinen, tempels, zuilen, dravende tuinen, versierde bruggen, enz. Bovendien hooft men in onderscheidene straten verlichting ii la giorno, gas, illuminatie met gekleurd licht aangebracht. Van gemeentewege worden ver sierd de Stationsweg, de oude Boteringestraat tegenover het regeeringshotel, het raadhuis, terwyi raadhuis en beursgebouw tevens ver licht worden. Gedurende het verblijf van H H. M.M. zal liet carillon van den Martinitoren zich op ver schillende uren van den dag doen hooren. Te Groningen zal bij de inkomst van HH. MM. een optocht gohouden worden, bestaande uit 6 rederijkerskamers, 3 zangvereenigingen, 4 werklieden-vereenigingen, vervolgens gym- nastiek-vereenigingen, cricketclubs, oud-onder- officieren-veroenigingen, wielrijders-vereenigin- gen, enz., enz. Het Friesche kostuum, dat door de Friesche vrouwen aan de Koningin by hare komst te Leeuwarden zal worden aangeboden, bestaat uit een jak en rok van zeer licht lila, met fraaien weerschijn, en uit kostbare kanten boezelaars en fichu's; het is een meesterstukje van kunstnaaldwerk. Het oorijzer is van zwaar goud, .mot sierlijk bewerkte gouden knoppen, eene gekroonde W. voorstellende; de prachtige ,iuweeion haarnaald is geheel bezet met dia manten. Oorspronkelijk bestond het plan alleon dit volledig Friesche kostuum, zonder meer, aan te bieden, maar de gelden vloeiden, ook uit üe provincie, zóó mildelljk toe, dat besloten werd het kostbare geschenk nog aan te vullen met eene beugeltasch en eene chatelaiDO. De beugeltasch zelvo is met fraai borduur werk versierd, terwijl de knip en de baak van gedreven goud zijn. Dezo zyn prachtig fijn afgewerkt, met uiterst kleine figuurtjes, arabes ken en engeltjes op een matten grond: ook de chatelaine, bestaande uit een gouden haak, waaraan eene schaar, een vingerhoed en een speldenkussen, is uiterst keurig en smaakvol afgewerkt. Aan den door II. M. de Koningin voor de op Zaterdag to Leeuwarden te houden hard draverij met paard en sjees uitgeloofden prjjs is door de Koningin-Regentes toegevoegd het portret in lyst van do Koningin, geëtst door prof. Dake. Zeventig Leeuwarder dames hebben aan de eerewacht, die bij de komst der Koninginnen aldaar dienst zal doen, een vaandel geschonken. Gisteren werd hot door freule A. Van Eysinga uitgereikt aan den president der eerewacht, den heer J. Bieruma Oosting. tn een van de pleiziertuinen van Berlyn kwam Zaterdag jl. eene jonge vrouw om het leven door een val uit een luchtballon. Zy steeg iederen avond met zulk een ballon op on liet zich met oene parachuto naar be neden vallen, zoodra zy eenige honderdon meters boven don grond was. Zaterdag avond sprong zy weder met de parachute naar beneden. Eene harer handen gleed echter van don ring en weldra liet de vrouw ook de andere los. Zy stortte in een vyver en verscheen na eenigen tyd aan de oppervlakte van het water. Zy zwom naar eene boot. Een dokter werd dadeiyk ge roepen. De vrouw was volkomen by haar bewustzyn en zei, dat zy vergeten had den gordel van de parachute om haar middel vast te maken. Toen zy den tuin verliet, zei zy tot do omstanders: „Tot weerziens, liet is zoo ere niet". Niettemin stierf zy op den weg naar het hospitaal. De keizer van Duitschland hoeft Zaterdagochtend zyne beurs verloren. Er zat I ongüVec-i eeno waarde van CO gulden in, be- r.evvns "en ring on sen sleutel. Do keizer meende zyne portemonn&ie (eene bruin lederen) thebben verloren, toen hy op het Tempel- hoferveld de troepen inspecteerde. De porte- monnaie is reeds Zaterdagavond teruggevon den. De manschappen van het 2de dragonder- regiment der garde waren de gelukkigo vin ders. Zy, die later, zelfs Zondag nog, zochten, vischten dus achter het net. Het gisteren vermelde spoorweg ongeluk aan het station Bishopsgate, noord oostelijk Londen, Dinsdagochtend te halfzeven, heeft aan vier personen het leven gekost. Velen werden gekwetst. Een trein liep in voilo vaart op oen anderen, welke stilstond. Beide waren vol werklieden uit de oostelyke voor steden, die naar hun arbeid gingen. Deschnk- koiykste tooneelen hadden plaats, daar velen tusschen de overbiyfsels der verpletterde wagons ingoklomd zaton. D9 oorzaak van het onheil is onzeker en wordt gezocht in oene vergissing of in het onklaar raken van een sointoestel. Te Bendery heeft volgens de „Odos- saer Now." in de Kleebergsche menagerie een ongeluk plaats gehad. In eene kooi bevonden zich drie jonge leeuwen en eene tijgerin. Een oppasser veegde van buiten af met een bezem in do kooi. Eene tygorin groep den bezem en wilde dien met loslaten. Een jonge dierentemmer tiad toen in de kooi en ontrukte den bezem aan het dier. Nauwelijks had hy zich echter omgekeerd, of de tygerin sprong hem op den rug en zette hare tanden in zyn hals. Op zijn geroep om hulp kwam een andere dierentem mer toesnellen. De tijgerin sprong toen op dezen los. Nu schoten echter tal van per sonen, met ijzeren stangen gewapend, te hulp en de twee mannen werden bevryd. De toe stand van den dierentemmer, die door het beest in den hals verwond werd, is zeer ernstig. Volgens een bericht uit Nieuw- Yoik, is Galva, eene stad met 2000 inwoners in Illinois, bijna geheel verwoest door een cy cloon. Voor zoover men weet, zyn een twintigtal personen by de ramp om het leven gekomen. Maatschappij der Xcd. Letterkunde. I Onder leiding van haren voorzitter, prof. Acquoy, liiold heden de Maatschappij der Nederlandscho Lettorkunde hare gowone jaar- ïyksche vergadering. Een groot aantal leden uit verschillende plaatsen des lands wa3 ter by woning opge komen. Na eone korte inleiding herdacht é8 voor zitter in het bijzonder drie overledenenden bokwamen en sympathieken secretaris W. P. Wolters en do hoogloeraren J. De Val en A. Kuonen, die beiden meer dan eens het voor zitterschap hadden bokleed. Tot onderwerp zynor rede kondigde hy aan de stichtelijke proza-liteiatuur onzer vaderen vóór de Horvorming. Deze rede had vooral ten doel, het vooroordeel te bestreden, zelfs door geschiedenissen der letterkunde als die van Jonckbloot en To Vinkei aangekweekt, dat onze middeloouwsche proza-literatuur uit hot oogpunt van kunst al zeer weinig waarde heeft. Tegenover deze meening plaatste spreker zyne overtuiging, dat die literatuur, met nauie de stichteiyke, kleine letterkundige schatten bevat, parelen van groote waarde, diamanten van het zuiverste water. Doch, om ze recht te kunnen waardeeren, moet men ze loeren zien met een middeleeuwsch oog. Het is niet billyk er de eischon van latere tyden aan te stellen. De letterkundige voortbrengselen van de Hervorming zijn veel mannelyker, krach tiger, kloeker; maar ook het vrouweiyke, het teedere, het weeke van het vóórreformatori- sche is schoon. Het zal er mede gaan als met de oud-Nederlandsche muziek van mannen als Ockeghem, Obrecht, Orlandus Lassus, Clemens non Papa en anderen, naar wier werken men tot vóór weinige jaren niet omzag, en die de fijnste kenners thans zoo gaarne hooren. Tot zyn eigeniyk onderwerp over gaande, noemde spreker de namen van hen, die ons de stichtelyke proza-literatuur onzer vaderen het eerst hebben bekend gemaakt, Schrant en Van Vloten, den Leidsclien predi kant Van Iterson en bovenal den Amster- damschen hoogleeraar Moll. Daarna somde hy de verschillende soorten van werken en werkjes op, waarmede het voorgeslacht zyn geestolijk leven placht te voeden, zooals den psalter, de zeven boetpsalmen, getydenboeken, ge bedenboeken, levens van Jezus, passiën dos Hoeren, levens van heiligen, Maria-logenden, geestelijke traktaten, zoogonaamde spiegels, plenariën, enz. Wat plenariën zijn. lichtte hy meer opzet- telllk toe, omdat deze soort van geschriften tot boden nog nau*elfjks bekend z«n. Wat de letterkundige waarde betreft dezer ganse e stichtelijke proza literatuur, werden eerst do schaduwkanten, daarna de iichUjJdra bespro- ken en met allerlei proeven uit middeleeuw- sche handschriften opgehelderd. De scbadu"» kanten zijn vooral deze drie: gerektheid, onbeduidendheid en smakeloosheid. De lir-htzijdon daarentegen, die bij schrijvers als Kuysbroeck, Mande en vele anderen, wier „amen wij niet kennen, voorkomen xgn ver- hever.l.eid van inhoud en schoonheid van vorm. Deze schoonheid blgkt met name vernuftige allegorieën, innige samenspraken tusschen de ziel en liaron Uemelschen Bruide gom, treffende ckompelcn en roorende Mar.» legenden. rtV. Spreker eindigde zijne belangrijke en door wrochte verhandeling, welke in gespannen aandacht werd aangehoord, met hulde niet slechts aan de vroomheid, maar ook aan do letterkundige kunst van het voorges!lacht. Xadat de verslagen waren uitgebracht van den staat der Maatschappij en van hare. be langrijkste lotgevallen en handelingen, als mede van dien dor Boekverzameling gedurendo het afgeloopen jaar; voorts de rekening en verantwoording was aangehoord en met har lelijke dankzegging aan den penningmeester, den heer D. Hartevelt, zoowel voor z\jn ge houden beheer als voor zijn geestig verslag, goedgekeurd, waarna nog mededeeling was "edaan van het verslag der commissie voor geschied- en oudheidkunde, werd de uitslag der stemming over do te benoemen gewone en buitenlandscho leden bekend gemaakt. Tot binnenlandsche leden werden benoemd de heeron: Dr H. "W. Kosters, hoogleeraar to loeiden j. W. IJzerman, hoofdingenieur, chef van den Dienst der Staatsspoorwegen op Sumatra s Westkustnr. H. Viotta, te Amsterdam, directeur van „Caecilia"J. D. Fransen van de Putte te 's-Gravenhage; J. H. Van oen Boscli, leeraar aan de H. B. avondschool te Zieriksee; ihr. mr. W. Elout van Soeterwoude te 's-Gra- venha"e; E. B. Kielstra, lid dor 2de Kamer te 's-Gravenhage; dr. Is. Van Dijk, hoog leeraar te Groningen; mr. J. E. Van Someren Brand, advocaat te Amsterdam; C. J. Leen- dortz, leeraar aan de H. B.-S. te Leiden; dr J J P- Valeton Jr., hoogt, te Ltrecht; A Cramer, leeraar aaivhet gymnasium te Zwolle; dr C Hofstede de Groot, onder-directeur van het Koninklijk kabinet van schilderijen te •s-Gravenhage: dr. C. H. Th. Bussem.ker, leeraar aan het Gymnasium te Haarlem dr. F. E. Daubanton, predikant te Amsterdam; O J W Koolemans Beynen, to 's-Graven hage' dr R. D. M. Verbeek, te Buitenzorg; Vf. J- Leendertz, predikant te Amsterdam; v Gugel, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; L. Wichers, schoolopziener te 's-Gravenhage; dr. L. V- De Roo, te Nijmegen. Tot buitenlandsche leden werden benoemd de heeren: Benjamin Gordt, onderbibliothecaris te Dorpat; Einile Michel, te Parijs j dr. H. Logeman, chargé de cours in de Lngelsche philologie aan de universiteit te GentGeorge W Van Siclon, counsellor at law te hieuw Vork: ihr. A. De Maere Limnandor, te Gent. Een voorstel der maandelijksche vergadering om mt de beschikbare renten van het lends de uitgave van een derde supplement op het repertorium van verhandelingen betrefter.de de geschiedenis des Vaderlands met f 150 te stounen, werd met applaus aangenomen. Desgelijks eene wijziging m art. 4 der wet, voorgesteld door het bestuur. In plaats van den voorzitter, wiens tUd van aftreding gekomen was, werd dr. J. Ver dam, en in plaats van dr. P. J. Costfn, die voor zyne betrekking heeft bedankt, dr. W. C Van Manen gekozen. 'Als naar gewoonte wordt de vergadering besloten mot oen vriendschappelijken maaltijd op „Zomerzorg", waaraan ve)oleden deelnemen. Fraukrjjk. De lieer Drumond, die voor het Hof van Assises terechtstond wegens laster, gepleegd ten opzichte van den afgevaardigde Bourdeau in de „Parole libre", is veroordeeld tot drie maanden gevangonisstraf en 1000 fr. boete. Het vonnis zal in 80 dagbladen wordon op genomen. [Do bekende anti semiet Drumond Lad namelijk in zijn nieuw blad, „Parole libre", beweerd dat het Kamerlid Bourdeau zich door Rothschild had laten omkoopen om in de Kamer een gunstig rapport over doFransche B ink uit te brengen Hot was in de rechtszaal 9tampvol en onder de getuigen merkte men op baron Von Roth schild, den directeur der Fransche Bank Magnin, e. a. Dank zy het verhoor van een anar chist Bricou, te Havre, moet men mot het opsporen van den bewerker der ontploffing in Véry's restaurant te Parys een aanmerke- lyken stap gevorderd zyn. Twee anarchisten, medewerkers aan de „Pêre Peinard", Durey en Gadrat, zyn door hot Hof dor Seine tot twoe jaar gevangenis en 2000 fr. boeto elk veroordeeld, wegens ophitsing tot moord en plundering. Zekero Leonard Cointet, die aan eeno dame en een winkelier te Parijs dreigbrieven tot afpersing van geld had gericht, getee- kend: „Het anarchistisch uitvoerend comité der buitenwyken", is deswege tot vier maanden gevangenisstraf voroordeeld, ofschoon hy be tuigde het maar „voor de grap" gedaan te hebben. DultaohlanrL In Nassau is Dinsdag de dag herdacht, waarop 100 jaren geleden hertog "Willem van. Nassau werd geboren, do Vorst, aan wier. het Hertogdom ontzaglijk veol te danken heeft gehad. Hy was de kleinzoon van prinses Caroline (de met don hertog van Nassau- Weilburg gehuwde zuster van onzon laatster Stadhouder) en do vader van den tegenwoor digen groothertog van Luxemburg, van de vorstin-weduwe Van Wiod, van de koningin van Zweden en van wylen de vorstin van Waldock-Pyrmont. Wegens soldaten-mishandeling is de wachtmeester Kulewatz, van het Potsdammer 3de eskadron van het garde-regiment, tot 7 dagen arrest veroordeeld. Eenige burgers, die gezien hadden dat hij op Hemelvaartsdag een soldaat schopte en aan de haren trok, hadden hem aangeklaagd. Golyk men weet, is de koning van Zweden thans de gast van keizer Wilhelm. De be- i groef ing der beide vorsten te Potsdam is zeer j hartelyk geweest. Na kort oponthoud begaf do keizer zich met den koning in eon met vier paarden bespannen iytuig raar het nieuwe paleis. Italië. De Kamer van Afgevaardigden is voor on- bepaalden tyd uiteengegaan. De verkiezingen zullen plaats hebben in de laatste helft van October en de Kamer zal waarschynlyk bijeen worden geroepen in de oorste helft van November. De verdeeldheid by de uiterste linkerzijde houdt aan. Behalvo verschil in programma, bestaat ook onderlinge nayver. Eeno verzoe ning schynt niot mogelijk te wezen. Het beweren is onjuist, dat de minister president Giolitti met het oog o^ de verkie zingen steun zou zoeken by de rechterzijde of by het rechtercentrum. Het programma van don minister zal zyn evenals dat der linkorzyde; In den Sonaat heeft de minister voor do schatkist op eene interpellatie verklaard, dat Italië do internationale munt-conferentie zal bywonen, tot verdediging zyner eigen be langen en met het doel de Latynsche l'nie niet te verstoren. Do minister zeide dat het herstel der financiën, do vermeerdering van den arbeid en de toeneming van don uitvoer krachtdadig zullen bijdragen tot herstel van don muntomloop. Hy verklaarde vol vertrou wen te zyn in de toekomst van het land. De heer Imbrianiis voornemens de Regeering te interpelleeren over de reis van den koning on de koningin van Italië naar Potsdam. De heer Ellena, minister van financiën, gaat in beterschap vooruit. Het is zelfs zeer waarschynlük, dat hy binnen een paar weken het beheer van zyn departement weer op zich zal kunnen nemen. Uit goede bron wordt bericht dat bij de zeven kardinalen, die in het consistorie van September a. s. zullen benoemd worden, twee Fransche aartsbisschoppen zyn. Huone namen worden echter niot genoemd. België. Nadere berichten uit Antwerpen melden dat de opstootjes naar aanleiding der verkie zingen ernstiger zyn geweest dan men dacht. De bureelen van de „Gazet van Antwerpen" en do „Escaut" werden óoor 2000 niet* katholieken aangevallende redacteurs verde- nisrden zich met revolverschoten. Eenige per- oen zijn gekwetst. Yi_. c-en honderdtal hulzen werden de glazen ingeworpen. De be-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2