9911. I>onder(la«r 16 Juni. A0. 1892. Eerste Blad. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. PKIJ8 DEZEB COTJK.ANT: Voor Lsiden pox 3 maanden.ir f 1.10. Fr&noo per post•••'71.40. tiiiMudexiyke Xcmmart...V.Y.vr.. a 0.00. fft nommer bestaat uit TWEB Bladen. Oiliciëclo Konnisgeyinffen. fnëntfing tegen betaling. BurpremeeBter on Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis dat op Donderdag 16 JuDi 1892, des namiddags te twee uren, in hot Elisa- bethshof, aan de Oude Yest, gelegenheid wordt ge geven tot inenting tegen betaling van 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lejden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Juui 1892. E. KIST, SecretariB. Leiden, 15 Juni. Vermits de wethouder mr. J. J. Schnei- tber reods sedert goruimen tijd ongesteld Is en alzoo bij eventueele afwezigheid van den burgomeeslor of een der andere wethouders bet college niet bevoegd is besluiten te nemen, geven B en Ws. den gemeenteraad in over weging tot de benoeming van een tydelyken wethouder ovor te gaan en zulks met het oog op art. 90 der Gemeentewet, krachtens welke bepaling o. a. de wethouder, die ongesteld is, zoo noodig, wordt vervangen door een ander lid van den Raad, door dezen te benoemen. Ter vervulling van eene vacature aan de schooi der 2de klasse voor jongens en meisjes (leerschool bij de Kweekschool voor onderwijzers) bieden B. en Ws. den Raad eene voordracht aan, opgemaakt in overleg met den arrondissements schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een tweeden ouderwijzer, op eene jaarwedde van ƒ700, alslo. A. J. J. Yerbrugge, 2o. C. Huge en 3o. J. J. Menkema, elk onderwijzer aan openbare scholen in deze gemeente. De commissie van financiën heeft zich bezig gehouden met het onderzoek van de rekeningen der Stedelijke Gasfabriek. Be denkingen zijn bij haar niet gerezen. Tot toelichting van een der hoofdcijfers, moet zij er op wijzen, dat het nadeelig saldo van f 10,329 34, waarmede de exploitatie of kas rekening over 1891 sluit, grootendeels zijn oorsprong en zijne verklaring vindt in de omstandigheid, dat men gemeend heeft in 1891 een bijzonder grooten voorraad steen kolen te moeten opslaan, zoodat het jaar 1891, hetwelk werd begonnen met een inven taris van -774,523 kilogram, eindigde met eene hoeveelheid van 4,370,000 kilogram. Wat betreft de bijzondene werken voor rekening van het uitbreidings- en vernieuwings fonds, waartoe door den gemeenteraad werd besloten in de vergadering van 18 September 1S90, zoo blijkt uit de rekening niet, dat deze, voor zoover ze werden uitgevoerd, minder hebben gekost dan destijds werd geraamd. Het komt der finantièele commissie derhalve voor, dat de meening, onlangs door Burg. en Weths. uitgesproken in hunne voor dracht van 28 Januari 1892, waarvan de be handeling is verdaagd volgens 's Raads be sluit van 3 Maart 11. dat namelijk het des tijds toegestane bedrag van ƒ103,900 met ongeveer ƒ25,000 zou kunnen worden ver minderd, wel eenige nadere toelichting behoeft. Ofschoon deze opmerking geene aanleiding geeft tot het doen van een voorstel omtrent de thans aanhangige rekening, acht de com missie van financiën zich toch verplicht ze by deze gelegenheid onder de aandacht te brengen. De commissie van financiën stelt den Raad voor, de rekening der Gasfabriek over 1891 goed te keuren, do exploitatie-rekening in ontvangst tot eene som van ƒ356,088.9072» in uitgaaf rot een bedrag van ƒ366,418.2472 en alzoo sluitende met een nadeelig saldo van ƒ10329.34, en de rekening van het uit breidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst tot een bedrag van ƒ117,692 657i» in uitgaaf tot een bedrag van ƒ93,975.39 en alzoo slui PRIJS DER ADVSRTENTrÈKl Tut 1C regelt 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Srootare letten naar plaatsruimte. Toor het» kouMtrn bui tee 4e tUé worde ƒ0.10 beregend. tende met een voordeolig saldo van ƒ23,717 265, onder bepaling dat heeren Commissarissen gehouden zijn die beide saldo's over te brengen in hunne respectieve eerstvolgende rekeningen. Wat het batig saldo betreft, dat volgens do rekening bedraagt 50087.977:» stelt zy voor, dat bedrag te doen storten in de gemeentekas. Dezelfde commissie deelt ook aan den Raad mede dat er by haar geen bezwaar bestaat tegen de voorstellen van B. en Ws. lo. van 19 Mei 1892 in zake de vernieu wing van de goot en enkele bijkomende werkzaamheden aan het schoolgebouw der 4de klasse No. 2 in de Brandewijnsteeg 2o. van 19 Mei 1892 tot het doen her stellen van do stoelen in de loeraarskamer van de Hoogero Burgerschool voor Jongens, toebehoorende aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Gonitrix", waarvan de kosten voor de helft door de gemeente moeten wor den gedragen; So. van 19 Mei 1892 tot het herstellen van verzakkingen in het voetpad langs den» Hoogen Rijndijk; 4o. van 30 Mei 1892 in zake het voorzien der ramen in de school in de Yan-der-Werf- straat van ijzerdraadgaas, ter voorkoming van het inwerpen van glasruiten 5o. van 2 Juni 1892 tot het doen uitdie pen en uitbaggeren van de sloot langs den Witten Singel en 6o. van 2 Juni' 1892 in zake de plaat sing van eene straatdrinkkraan tegen het huisje van den badknecht by de openbare zwemplaats aan de voormalige Heerenpoort. De commissie stelt derhalve voor, genoemde voordrachten aan te nemen en de overge legde staten van af- en overschrijving, respec tievelijk ƒ150, ƒ15, 300, ƒ75, /"lOOen ƒ70 bedragende, op de begrooting, dienst 1892, vast te stellen. Eveneens deelt de commissie mede dat er bij haar geone bodenkingen bestaan tegen de voordracht van Burg. en Weths. van 23 Mei jl. in zake de kosten der bediening van de Spanjaardsbrug, van Augustus tot en mc-t December 1891. Zij geeft daarom in overwe ging om den overgelegden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1891, strekkende tot verhooging dier begrooting, in ontvangst en uitgaaf met ƒ634.96 vast te stellen. B. en Ws. leggen aan den gemeenteraad over een staat, vermeldende do namen van eenige aangeslagenen in de plaatselijke directe belasting over 1891, die gedurende den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zijn, mot voorstel om aan die personen gedeeltelijke afschrijving of restitutie te verleenen tot een bedrag als in dien staat is aangewezen. Ook doelen zij mede dat enkele artikelen der begrooting voor 1891 niet voldoende zijn voor do bestrijding van de daarop noodig ge bleken uitgaven tot een gezamenlijk bedrag van ƒ10,220.15, waarin kan worden voorzien door afschrijving van andere artikelen dier begrooting, waarop de noodige gelden be schikbaar zijn. Zij geven mitsdien in overweging tot de vaststelling over te gaan van den overgelegden staat van af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1891. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen in de Nederlandsche letteren afgelegd door de dames J. C. Dammers en A. Stegemandoor den heer R. M. Van Gellekum het doctoraal examen in de rechts wetenschap; door de heeren Ph. E. Maier en P. H. Rosenstein het eerste natuurkundig examen en door den heer J D. Filippo het tweede natuurkundig examen. Voor het can- didaats-examen in de geneeskunde is geslaagd de heer W. De Lint. Tot derden geneesheer aan het ziekenfonds „Boerhaave", te Leiden, in de plaats van wijlen dr. H. Boursse Wils, is benoemd de heer J. M. W. Kramer, arts te Rijpwetering. Naar het „A. H." verneemt, berusten de mededeelingen omtrent do uitgave van Kuenen's Moraal op een misverstand. De ver klaarbare ijver van verdienstelijke leerlingen van den hooggewaardeerden on algemeen be treurden leoraar om te woekeren met al hetgeen in zijne schriftelijke nalatenschap werd gevonden, moest zwichten voor het feit, dat de aanwezige bescheiden in dit bijzondere geval niet voldoende waren om Kuenen's eigen werk in een eenigszins volledigen vorm te geven. En do eischen der piëteit verzetten zich tegen aanvulling uit andere bronnen. Do mogelijkheid is hiermede niet uitgesloten, dat dr. Groenewegon zijne persoonlijke her inneringen van Kuenen's college over ethiek op do eene of andere wijze te boek stelt. Beroepen is by de Herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn ds. R. Talma, teVlis- singen. Bedankt is voor hot beroep naar Akersloot door den heer J. H. De Roode, cand. te Leiden. Aangenomen is het beroep naar Ellekom door ds. J. D. Van Arkel, sedert 1878 predi kant te Blocmendaal. De jaarlyksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden zal in de gemoente Voorschoten plaats hebben den 17den Juni a. s. De muziekvereeniging „Aurora", te Gor- kum, viert Dinsdag 12 Juli haar 50-jarig be staan en zal by die gelegenheid een twee- daagsch muziekfeest geven, waarvan op den eersten dag een groot Festival. Aan dit Festival zullen alleen mogen deel nemen gezelschappen uit de provincie Zuid- Holland, en daar dit de eerste van dien aard is in deze provincie, heeft „Aurora" als oudsto dier vereenigingen de honneurs als gastvrouw op zich genomen. De „Harmonie van Warmond" heeft hier voor eene uitnoodiging ontvangen en zal zich met het bestuur daarheen begeven, ten einde onder leiding van haren directeur, den heer Joh. Oostelaar, achtereen volgons te doen uit voeren: de „Concert-Ouverture" van Beissig en de Fantaisie „Un jour d'étó en Norvège" van Wilmers. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat dit de eerste maal is voor deze „Harmo nie", dat ze hare medewerking verleenen zal aan een Festival, dank zy de flinke leiding van haren directeur, waaronder do leden mot zeer veel ijver en lust hebben voortgewerkt. Het volgende jaar, waarschijnlijk in Augus tus, zal do „Harmonie van Warmond" een driedaagsck muziekfeest geven, by gelegen heid van haar 25 jarig 'bestaan. Hot bestuur, dat met toewijding zynetaak aanvaardt, zal het alsdan hoogst aangenaam zyn, als velen naar Warmond zullen komen om met deze vereeniging kennis te maken. Zijnerzijds wordt de verzekering gegeven dat zy allen op aangename wijze ontvangen zullen worden. In den „Haagschon Kunstkring" wordt thans eene Oranje tentoonstelling gehouden. Een 200-tal portretten van ons Vorstenhuis, en platen, daarop betrekking hebbende, zyn langs de wanden in de benedenzalen van den Kring chronologisch gerangschikt. Z\j zyn het eigendom van den heerD. Dirksen, te's-Hage. Niet alleen uit een historisch oogpunt is deze reeks belangryk, ook voor do geschiedenis der graveerkunst biedt zy veel leerzaams aan. Men vindt er, om slechts enkele namen te noemen, 2 portretten van Prins Willem I en Charlotte Bourbon door Goltius, terwijl verder o. a. Houbraken, De Hoogho, Vinkeles en Blooteling vertegenwoordigd zyn. De zwarte kunst van Verkolje en Golezal mede door velen worden bewonderd. Leidenaars, die dezer dagen te 's-Hage komen, verzuimen dus niet deze belangryke collectie te bezoeken! Wy deelden reeds medé dat door den heer E. Von Saher in het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem een cursus zal gegeven worden in styl- en ornaraentleer voor de be oefenaars der verschillende ambachten, die proeven van bekwaamheid wenschen af te leggen ter verkrijging van een diploma als meester of gezel; deze lessen kunnen ook worden bijgewoond door hen, die niet voor nemens zyn genoemde proeven van bekwaam heid af te leggen. De cursus is kosteloos en zal vermoedelijk in de maanden Juli en Augustus en zoo noodig in September, 's Woensdagsavonds na 7 uren gegeven worden. Zy, die dezen cursus wenschon te volgen, kunnen zich daartoe eiken dag, tusschen 10* en 4 uren, vóór 1 Juli aanmelden by don* custos van het Museum van Kunstnijverheid. Ten behoeve van den aardappel- ei>- vruchtenhandel worden de diensturen op werk dagen der nagemelde Rykstelegraafkantoren* tydelyk uitgebreid. Zy zullen open zijn als volgt (spoortyd): van 23 Juni tot en met 20 Aug. a. s., te 's-Gravenzande, te Monster en te Naaldwijk van 6}/2 u. voor- tot 87» u-nam.; te Poeldyk van Ö'/g tot 9l/2, I0l/a tot 117»» 27s tot 572 en V/t tot 872 u-> van 30 Juni» tot en met 29 Aug. a. s., te Honselersdyk,. van 67» tot 117a» 472 en 67» tot S72 u- De diensturen dezer kantoren op Zon en feestdagen blijven onveranderd. Het op 1 dezer geopende tijdelijke Rijks- telegraafkantoor in het Badhuis to Scheve- ningen zal van 16 dezer tot en met 30 Sept. a. s. open zijn: op werkdagen, van 67» voor tot 87» uur nam.; op Zon- 011 feestdagen, van 87» voor- tot 472 uur nam. en van 67» tot 872 uur nam- (spoortyd). Mede met in gang van 16 dezer zal het Rijkstelegraafkan toor te Vlijmen, in het belang van den vruch tenhandel, tijdelijk op werkdagen open zyn van 77i tot 12 uur voor- en van 2 tot 5 en 6 tot 87» uar namiddags (spoortyd). De Zondagsdienst van dit kantoor blyft onver anderd. De nieuwe kerk te Apeldoorn nadert met rasscho schreden hare voltooiing. Het buiten werk is voltooid. Wanneer de inwijding zal plaats hebben, is nog onbekend; wel is,reeds voer koraal-muziek by gelegenheid derinwijding het harmonie-corps van de weesinrichting te Neerbosch geëngageerd. Te Groningen zal by do intrede der stad oene eigenaardige hulde aan HH. MM. de Koninginnen worden gebracht, bestaande in het opstellen van eene allegorische groep voor het Heerepark, voorstellende de Stodemaagd, dio, omringd door schouten en schepenen, in oud kostuum, de sleutels der stad aanbiedt. Men meldt uit Baarn: Het schijnt dat het verblijf op Soestdyk met zijne prachtige omgevingen HH. MM. zeer goed bevalt, ton minste, men ziet haar dagelijks grootere of kleinere rijtoeren door den omtrek doen. Het stoomschip „Bellerophon", van Am sterdam via Liverpool naar Java, passeerde 12 Juni Prawlepoint; de „Didam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 14 Juni Bevezier; de „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 14 Juni te Padang; de „Prins Maurits", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Havre. By koninklijk besluit is goedgekeurd dat F. M. Baud, burgemeester der gemeente Zevenhoven, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Gezuuugd Nieuws. Door de Leidsche Scherpschut- ters-vereeniging kan a. s. Vrijdag, tot het houden van een concours, beschikt worden over de banen 6 en 7, benevens over de cantino- gebouwen te Katwijk. In verband hiermede hebben de oefeningen van de Leidsche Studenten-vereeniging „Pro Patria" dien dag niet plaats.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1