JAARLIJKSCH VERSLAG Naar men verneemt, is do 2de luitenant der infanterie van het leger in Ned.-Indië S. Zwaanshals, die thans met verlof in Europa verkeert, voor den actieven dienst afgekeurd en zal hy worden gepensionneerd. Tot vice commandeur van scheepsbouw b\j het marine établissement te Soerabaia is aangewezen de heer A. Den Hond, scheep maker b\j 's R\jks marinewerf te Amsterdam. Het Siameesch Gezantschap is gister ochtend uit Londen in de residentie aange komen en heeft intrek genomen in het „Hotel den Ouden Doelen". Hot hoofdcomitt- van het „Roode Kruis" heeft besloten het 25-jarig bestaan der Neder- landsche Vereeniging op den 19den Juli a. s. feestelijk te herdenken. De ministers van financiën en van marine begaven zich gisterochtend naar Soestdijk, alvorens zij door H. M. de Koningin-Regentes in audiëntie werden ontvangen. B\j beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de com mission, die in 1892 worden belast met het afnomen van examens in de vreemde talen, waarvan de programma's zyn vastgesteld by koninklijk besluit van 14 October 1884, voor zooveel betreft do in Augustus en desnoods in het laatst van Juli te houden examens, zitting zullen houden: voor de Fransche taal, voor het mondeling gedeelte te 's-Graven- hago, voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen; voor de Hoogduitscho taal, zoowel voor het mondeling als voor het schriftelijk gedeelto te 's-Gravenhage, en voor de Engelsche taal, voor het mondeling ge deelte te 's-Gravenhage en voor het schrifte lijk gedeelte op nader aan te wyzen plaatsen. Benoemd zijntot voorzitter van de commis sie voor de Fransche taal, dr. A. G. Van Hamel, te Groningen; tot id. voor do Hoog- duitsche taal dr. B. Symons, te Groningen; tot id. voor do Engelsche taal jhr. dr. B. H. C. K. Van der Wy'ck, te Utrecht. In de commissie voor de Fransche taal is o. a. tot lid benoemd de heer E. Th. BorK, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te 's-Gravenhage en aan het gymnasium te Leiden; in de commissie voor de I-Ioogduitsche taal tot lid-plaatsver vanger de heer H. H. Breuning, leeraar aan het gymnasium te Leiden. Het uitvoerend comité der Intornationalo BoekhandeUentoonstelling, in Juli en Augustus te Amsterdam te houdenr wenschte, om de algemeene aandacht op de tentoonstelling te vestigen, als aanplakbiljet, eene voorstelling, welke door heldere kleuren het oog tot zich zou trekken, maar tevens door behandeling zou uitmunten. Hij droeg het ontwerp op aan een van onze jonge schilders, den heer Hobbe Smith, die de prent op steen teekonde, terwijl de firma L. Van Leer Co. belang loos den kleurendruk bezorgde. Het biljet zal weldra de aanplakborden versieren. De tentoonstelling zelve belooft hoogst merkwaardig te zyn. Geheel de groote zaal van het ruime Paleis voor Volksvlijt zal worden ingenomen door allerlei werktuigen, die, door een electrischen stroom in werking gebracht, den bezoekers oen duidelijk begrip geven hoe de zetter, de drukker, de binder in dezen tijd zijn werk verricht, bijgestaan door allerlei vernuftig bedachte hulpmiddelen. Het retrospectieve gedeelte der tentoon stelling zal bewijzen, dat de vaderen met ge ringer hulpmiddelen, maar met veel kunstzin, hunne voortbrengselen toch zóó wisten te bewerken, dat zy nog nu vaak ten voorbeeld strekken. Het stoomschip ..Didam", van Nieuw- Vork naar Amsterdam, passeerde 13 Juni Lizard; de „Jason", van Java naar Amster dam, is 13 Juni Suez gepasseerd; de „P. C-aland'' arriveerde 12 Juni van Amsterdam te Hieuw-Yorkde „Salak", van Java naar Rotterdam, is 12 Juni Sagros gepasseerd; de „Anchises", van Amsterdam via Liver pool naar Java, passeerde 11 Juni Port-Said; de „Hector", van Amsterdam via Liverpool naar Java, is 11 Juni te Singapore aange komen; de „Kaiser", van Hamburg en Am sterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 11 Juni te Mozambique; de „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 12 Juni Lizardde „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Juni Del Armi; de „Werkendam" vertrok 11 Juni van Nieuw-York n. ir Rotterdam; de „Zaan dam", van Baltimore naar Amsterdam, pas seerde 13 Juni Wight; do „Zuid-Holland", van Aden. B j kon. besluit is aan den hoerJ. P. H Bergeyron, op zyn verzo9k, eervol ontslag verleend als consul to Cette, onder dankbe tuiging vóór de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Pensioen verleend aan C. Teljer van ƒ434 en nan mr. M. A. Eekhout van 2190 'sjaars. Benoemd tot kantonrechter te Doesburg, inr. R. F. L. Van Alphen, thans griffier bij het kantongerecht to Zutfen. Aan L. F. H. C. Ruland, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op do Rykslandbouwproefstations; 2o. het lid dier comraissio F. B. Löhnis eer vol ontheven van de betrokking van secretaris, en 3o. benoemd tot leden dier commissie: I. M. IJ. Merckelbach, te Wittem, voorzitter der Limburgsche Maatschappy van Landbouw, en prof. dr. Th. II. Mac Gillavry, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden, en tot lid, tevens secretaris, mr. J. Kruseman, advocaat en procureur te Amsterdam. Met ingang van 1 Sept. a. s. aan F. J. Bos, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool to Bergon-op-Zoom. van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visscJiers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Koordicijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar 1891/92 zyn ontvangen Aan contribution van do reeders, die zulks gedeelteiyk van de iukomston dor viaschers afhouden to Katwyk: 07 bomschuiten a 3 ƒ201.— to Noordwyk: 10 bomschuiten a ƒ3 48.— 2-19.- Aan bijdragen van stuurlieden en bemanning van bomschuiten te Katwyk aan Zee146 G43 Aan jaarlyksche bydragen van 50 cents en hoogorn 755.40 Aan giftenvan N. N., geadresseerd aan den heer S. J. Lo Poole, to Leiden, f 1. door tusschenkomst van den heer A. Van Rhijn, te Katwfik aan Zee, van de heeren K. W. Tuinzing, L. Hus en eenige vrienden uit Rotterdam122. van den heer W. Van der Plas, te Leiden, 5. 128.- Aan renten1753.02 Aan uitkeeiing door do Zuid- Hollandsche Maatschappy tot red ding van schipbreukelingen, uit het fonds-Robin over 189140.— f 3072 00' By het einde van dit bookjaar genoten ondersteuning: te Katwyk aan Zee 29 we duwen, 31 weezen en 1 bejaarde; te Noord wyk aan Zee 0 weduwen en 2 weezente Schevoningen 1 weduwe en 4 weezen. In dit boekjaar is uitgekeerd ƒ2804.323; gedurende de zomermaanden per weekƒ1.25 voor elke weduwe, 0.25 voor elk kind; ƒ0.875 voor eon bejaarde; gedurende de wintermaanden per week: ƒ1.50 voor elke weduwe, ƒ0.35 voor elk kind en ƒ1.05 voor een bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschryving op het Grootboek der 2'/2 pet. Nationale Schuld ƒ00 000; aan belegging in de Leidsche Spaar bank ƒ2900; aan belegging a dóposito ƒ2090.185 en aan contanten ƒ458.72?. Do Vereeniging betuigt hare erkentelykhoid aan allen, die hare pogingen hebben onder- stound, en wenscht. zeer, dat men blyve mede werken om het fonds doorjaarlijksche bydragen, giften en legaten te steunen. Namens de Vereeniging voornoemd, J. T. BUIJS, Voorzitter. M. J. EIGEMAN, Secr.-Penningm. De Sporttentoonstelllng. Sinds de vorige opgaaf, loopende van de opening tot 6 Juni, werd de internationale sport-, visschery- en jachttentoonstelling te Scheven ingen bezocht tot en met Zondagavond door 4500 bezoekers, die do volle entree be taalden, waarvan alleen Zondag 1523. Met exposanten, aandeelhouders en abonnenten gingen gedurendo dat tydvak door de tour niquets in 't geheel 20774 bezoekers. Seucrt 7- uagen:--o'.'ui-'.moe 'he de tentoonstel ling geopend is, werd zy in t geheel bezocht, volgens de automatische opgaaf der tourni quets, door 41,949 personen, wat met het oog op do weersgesteldheid aanzienlijk mag heeten, terwijl daaruit ook blijkt dat door aandeelhouders en abonnés veelvuldig van de gelegenheid tot bezoek wordt gebruik gemaakt. De gedelegeerde graaf Gierdrum. opper jagermeester van Z. M. den koning van Zwe den en Noorwegen, bood vóór zyn vertrek naar zyn land Zondag aan de ledeu van het Uitvoerend Comité der tentoonstelling een déjeuner aan in den Eollandschen restaurant op het terrein. Zeer eigenaardig had de gast heer uitsluitend Noorscho spyzen en dranken laten gereed makon, soodafe do gasten o.a. een proefje konden smaken van echt rendier- vleesch en don in Noorwegen zeer geliefden black-cock, terwyl Noorweegsche groenten worden gediend en Noorschedikeuren geschon ken. Als kenmerkende hulde aan Nederland werd echter ten slotte Hollandsche kaas ge nuttigd, die de vertegenwoordiger van Noor wegen bijzonder roemde. Tydens het maal speelde de muziek der huzaren buiten en liet herhaaldelijk het Noorweegscho volkslied hooren. Door den beer Gierdrum werd in een dronk hulde g9bracht aan de leiders van de tentoon stelling, die hij zeer interessant noemde, welke dronk werd beantwoord door een op de Noor scha afdeeling, welke zoo tydig gereed was, dank zy den ijver van den Noorschen gedele geerde. De heer Gierdrum zeide hartelijk dank en gaf de verzekering nog tydens don cuur der tentoonstelling te Schevoningen te zullen terugkeeren. Door een der gasten werd gedronken op den koning van Zweden en Noorwegen, die zooveel belangstelling in de tentoonstelling heeft getoond. Gisteren is een aanvang gemaakt met de inrichting van het sportterrein achter do ten toonstelling te Scheveningen, voor de paarden- tentoonstelling en de Cours hippiques. De ver vaardiging van oen gedeelte dor paardenstallen is opgedragen aan gebr. Houtman te 's-Hage en die van do tribunes en boxes aan den heer Hart man te Loosduinen. De uitvoering geschiedt volgens ontwerpen on onder leiding van den architect, den heer J. B. Liefland. De inrich ting moet opgeleverd worden 15 Juli. Gem«u{jd Nieuww. Te Boskoop is eeno met vele duizenden kilo's ijzer beladen schuit, uit Leiden afkomstig, omgeslagen. Men zal trach tan met duikers en verdere toestellen het gezonkene weer naar boven te brengen. Men schryft ons uit Al f en aan den Ryn, dd. 13 Juni: Heden werd alhier de aangekondigde eerste kaasmarkt gehouden, en men kan voilig aan nemen, dat deze uitstekend geslaagd mag heeten. Vele koopers in deze plaats en omliggende gemeenten waren vroegtydig aangekomen en kochten de fijne partyen vlug weg, alhoewel de pryzen niet lager waren dan op naburige markten. Door den heer Dirk De Knegt, groot expor teur alhier, werd or.middellyk by het begin dor markt eene party gekocht tegen 28. Genoemde heer toont hierdoor opnieuw zyn persoon en zyn geld voor het welzyn der nieuwe markt beschikbaar te stellen. De heer M. De Jong, lid van den gemeente raad en der commissie ad hoe, heeft, door de betrekking van marktmeester te vorvullen, eene moeilijke taak gehad, maar hy en zyne collega's kunnen met voldoening op hun werk van heden neerzien. Er waren aangevoerd 103 partyen kaas, 4741 stuks Goudsche kaas, wegende 23075 kilo; 271 stuks Edammer kaas, 542. 140 stuks Derbv-kaas, 1500: 40 stuks Leidsche kaas, 500 K.G. De pryzen waren als volgt: Goudsche kaas, 1ste soort f 25 a ƒ28; 2de soort f 22 a f 253de soort f 15 a ƒ20 Edammer kaas f 27.50; Derby-kaas 26; Leidsche kaas f 18. Alles per 50 kilo. Was er veel gebrek aan drink water in Haarlemmermeer, thans is daarin voorzien door eene onweersbui, welke zich boven die gemeente ontlastte. Eene rieten keet naby Hoofddorp, waarin 10 personen, word door den bliksem getroffen, doch niemand kreeg letsel. Toen de landbouwster B. R., te Haarlemmermeer, naby Hoofddorp, in de r.fge- loopen week afwezig was. beeft raen zich, door het inslaan van eene of meer glasruiten, in de woning begeven, en die, na zich a een en ander te hebben te goed gedaan, wed verlaten. Lo dador of daders zijn niet beker Onder de gemeente Wassenaar in de Boschsloot ten noordoosten van h Paleis in 't Bosch, gevonden een in staat v- ontbinding verkeerend kinderlijkje, gewikke in een stuk oud, grof linnen en in e* zwarten lap, en omwonden mot een tou\ aan de uiteinden waarvan twee steenon ware bevestigd. Vermoedelyk is een en ander va uit Den Haag daarheen gespoeld. Voor de weds try den van „Ho landia op IS en 19 Juni a. s. zyn reec vele inschry vingen ontvangen, zoodat nu recht eeno groote deelnoming kan verward wordon en het 10-jarig bestaan der Vereen ging luisterrijk kan wordon gevierd. Zeer vei zeilvaartuigen uit Amsterdam zyn reeds u geschreven. Het bestuur hoopt dat do zeiler uit Leiden en omstreken niet zullen achtei blyven. Don 12don dezer, dos avonds t kwartier voor elven, brandde te Haarlemmei meer, Yweg-Venneperweg, af de boerdory, be woond door L. Van der Helm, vermoedoly door het omvallen van eeno lamp. Een en ander was tegen brandschade vei zekerd. Eene houten schuur, hoewel onder den winc is behouden gebleven. Eéne spuit heeft gewerkt. Don 23sten Juni a. s. zal te noofd dorp de gewono jaarlyksche wolmarkt worde; gehouden. Uit Amsterdam wordt aan d „N. li. C." gemold: Wy beleven op dit oogenblik eene work staking vanmolkrondbrengers; do directi der maatschappy Melkinrichting en Ptoon boterfabriek „Plancius" geeft er heden harei klanten kennis van, die zij waarschuwt voo do vertraging, welke in de eerste dagui hunne toegevendheid zal noodig maken. Als een staaltje van de wyzo, waarop d melkrondbrengers van zins schynon dei stryd natuurlijk om loonsverkooging te voeren, deelen wy' hieronder de kennis goving mede, welke zy by de klanten rond brengen en door zeven hunner onderteekend is Amsterdam13 Juni JL M. „Personeel, werkzaam aan het Roomboter fabriek en melkinrichting Planciusstraat 01 voelen zich gedrongen U als klant dier ia richting voor de leverantie derzelve te waar schuwen, wyi de groote knoeierijen ovrr alle heen loopen. Dat met name 's morgens er 's avonds versche melk; in de grootste win terkou des morgens de melk, welke zuur was als ze werd rondgebracht. Dat boter daai niet alle gekarnd wordt, maar oolcvanelden wordt aangevoerd en vermengd. Dat de kar nemelk als roomkarnemelk by uitzondering onder de klanten is gebracht, doch gewoonh l; niets anders is dan afgeroomde melk, v/elk< zuur geworden is en alsdan gekarnd wordt Deze taptemelk staat op een plaats nie voldoende afgesloten voor ratten, katten muizen en ander walgelyk ongedierte, zooda meermalen bij onze bevinding is geblekei dat er van die afschuwolyke beestjes in verrei staat van ontbinding zynde. Ook in do vo'l melk geroomd wordt drevon meermalen ratten welke daar den geheolon nacht in gelegen hadden. Dit ging onder de klanten en is vooi UEd. meteen eene kleine opheldering vooi de wansmaak waarover zoo vaak geklaagd is. Dat zuuro room met karnemelk vermengd geleverd is. „Ja zal UEd. zeggen, deze feiten zyn oven dreven en behelzen geen waarheid. ZoolXJ, daar nog aan mocht twyfelen vei zoeken wjj UEd. vriendeiyk ons van laster te willen aanklagen, daar wy dan met vele getuigen die gehoord en gezien hebben, onder duizend eeden voor God en den rechter zullen be- wyzen en staven dat hier niets dan volk waarheid vermeld staat." Terwyl Zondag-avond de ban- ketbakker Houtman op den hoek van Oud- kerkhof en Domsteeg, te Utrecht, eenekaar3 en eene flesch vruchten-brandewyn droeg, viel hy De spiritus ontvlamde en deed brar.d ontstaan, welke door don ontzettenden rook zich erger deed aanzien, dan hy feitelykwas. Door verschillende spuiten werd spoedig watec gegoven, zoodat men het gevaar alras ge keerd had. Do stoomspuit werd aangevoerd, nog voorzien van het groon, waarm zy Vrijdag by gelegenheid van den opt cm gehuld was is nogal schade veroorzaak"allea was verzekerd. Naar men zogt, is -je banket-] bakker bewusteloos uit zyr.e woning gedragen]

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2