op last van den burgemeester de watertoren gevuld, zoodat de druk niets te wenschen liet. De oorzaak van den brand is onbekend. Juist 2 uur vóór de ontdekking hadden de werklieden de fabriek verlaten. Een zeer talrijk publiek was getuige van het tegen het vallon van den avond fraaie schouwspel. De Nieuwer-Amstelsche politie, onder leiding vnn den inspecteur Boeklage, had een zware taak, daar do nieuwsgierigen, die op den openbaren weg geen plaats vonden, op wei- landon en andere open terreinen drongen. Weinige uren later, te 1 uur in den nacht, werd de hulp der Amsterdamsche brandweer ingeroepen voor een feilen uitslaandon brand op de St. Anthoniebreestraat. Deze was. ter wyl de bewoners te bed lagen, ontstaan in perceel 12, by de Nieuwmarkt, waarin een kruidenierswinkel was gevestigd. Vooral de aanwezige winkelvoorraad petro leum deed do vlammen over de volle breedte der straat uitslaan, zoodat ernstig gevaar voor de bewoners ontstond. Aan oenigo buren ge lukte het echter allen behouden buiten te brengen. Do.brandweer bluschte met behulp van de Vechtleiding hot vuur, dat de geheele beneden en een gedeelte der volgende verdieping had vernield. Vorder bluschte de brandweer met behulp van een brandkraan een grooten binnenbrand, welke door het in brand geraken van een petroleumtoestel ontstond in het perceel Bilderdykkade 83. Nog worden twee kleine binnenbranden gebluscht in de Joden Hout tuinen 45 en Willemstraat 16. (Hbl.) Het gerechtshof te 's-G ravon- hage bevestigde gisteren het vonnis van de Eotterdamscho rechtbank, veroordeelende B. E. P. K., koper- en blikélager te Rotterdam, tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens het ver vaardigen en uitgeven van valsche munt. Uit Rotterdam wordt aan de „Haarl. Ct." gemeld, dat de voormalige raillioenenjuffrouw Jannetje Struyk, daar in de Nadorststraat in een onooglijk benedenhuisje een biorhuisje geopend heeft. Matglazen ruiten beletten den nieuwsgierigen naar binnon te gluren, terwijl op een biljet te lezen staat: ,.Het koffiehuis van Jannetje Struyk, de zoogenaamde millioenonjuffrouw". Daarbinnen vindt men niets dan eene ongeverfde tafel en een paar dito stoelen. Aan een bediende, die zich vertoont, bestelt men een half fleschje Posthoorn bier, dat extra wordt aanbevolen, en betaalt daarvoor k 20 conts. Een oogenblik later vertoont zich Jannetje Struyk zelf, laat zich bekyken, neemt aan het tafeltje plaats en vertelt aan de gasten het een en ander uit haron levensloop, natuur- lyk niet meer dan zy noodig vindt. Maakt men de opmerking, dat 20 conts voor een lialf fleschje bier wol wat duur is, dan is zy dadeiyk met haar antwoord gereed„dat men ook niet alleen voor het bier betaalt, maar tevens voor de eer haar van aangezicht tot aangezicht te mogen aanschouwen, daar zy zeer goed weet, dat het alleen daarvoor is, -dat men komt!" Zy heeft het benedenhuisje voorloopig voor 3 maanden gehuurd, daar zy eerst eens wil zien of het zaakje opnoemt. E enige personen, te Eksloowonen- •de, hadden zich naar hot nabijgelegen Odoor- neizand begeven, om daar een toom jongo vossen uit te delven. Reeds zeer diep was men door de loopgraven tot in de nabijheid van de schuilplaats dor dieren doorgebroken, toen er een aardstorting plaats had, waarin een dor personen tot aan de schouders vast raakte, terwyi een hond geheel werd bodolven. De man werd niet dan met moeite losgemaakt. Toen men tot den hond gonaderd was, bleek deze reeds dood te zyn. De vossen werden levend meegenomen, om ze groot te brongen. Een schatrijk heor te Loeuwarden (aldus wordt van geloofwaardige zyde aan de „N. Pr. Gr. Crt." bericht), die zoo erg aan rhoumatiek lydt, dat hy de raderen van zyn rytuig van gutta-porcha heeft voorzien, om minder pyn by het rijden te hebben, ontbood Sequah (Davenport) by zich en vroeg, of deze kans zag hem te genezen, en zoo ja, welke bolooning hy eischte. Na don lyder onderzocht te hebben, gaf Sequah te kennen hem wel te kunnon genezen, doch dat hy daarvoor niet de minste belooning voor zich eischte. Evenwel vorderde hy, dat de millionnair, indien hy werd genezen, f 25,000 aan de armen van Leeuwarden zou geven, terwyi Sequah er by •oogde: „als ik u niet genees, geef ik de f 2.%000 aan do armen." Deze eisch was den millionnair to hoog, hy had er echter ƒ10,000 voor over. Sequah bleef evenwel op zyn stuk staan en verwijderde zich, den patient aan zyn rheumatiek overlatende Wel een bewys, dat „het geld" den ryke meer to pakken heeft dan de rheumatiek Te Neerootoren, naby de Lim- burgsche grenzon in Belgiu gelegen, is een 10-jarige jongon vermoord. De dader zou do wyk naar ons land genomen hebben. Zyn signalement luidt: ongeveer 30 jaren oud, middelmatig van grootte, knevel blond, spraak Vlaamsch met Duitschen tongval; slecht gekleed. In het Egyptische Museum te Cairo zullen op 1 November veertig nieuwe vertrokken worden geopend. Volgens te Buono s-A yres ont vangen borichton hebbon do Braziliaansche regeeringstroepen den opstand in Matto-Grosso gedempt. Uit Barcelona wordt gemeld dat er besloten is den staat van beleg af te kon digen. De beweging onder de werkstakers neemt grooto afmetingen aan. Men gelooft dat heden de arbeid gestaakt zal worden in een groot aantal fabrieken. Er hadden enkole botsingen plaats tusschen benden werkstakers en de troepen. De cavalerie maakte herhaal delijk charges, waarby verscheidene personen gekwotst werden. KOLONIËN. BATAVIA, 710 Mei. (Noderlandsche Mail.) Van den resident van Mcnado is het vol gende telegram, gedagteekend 19 April jh, ontvangen„Politieke toostand gunstig. Riedel Manuel Manoppo, zoon van voorlaatsten vorst, tot radja van Bolang Mongodo verkozen." Volgens bericht van den resident van Benkoelen werden op 27 Maart en 7 April jl. op den Vlakkenhoek, afdeeling Kroë, schok ken van aardbeving govoeld in de richting van het zuiden naar het noorden. Java-Ct In militaire kringen te Batavia loopt het gerucht, dat nog in den loop van dit jaar de kolonel Du Croo, militair commandant van Sumatra's Westkust, den dienst met pensioen zal gaan verlaten. In dat geval zou do overste Van do Pol tot kol. bevorderd kunnen worden. Do „Deli-Ct." van 27 April schryft: Betreffende het verdrinken van luitenant Postma in de Besitaniivier vernemen wy de volgende bijzonderheden. Voor Donderdag had de overledene een invitatie aangenomen van den heer Lind op Boekit Maas. Omstreeks 5 uren verliet hij in een kleine sampan, ge roeid door drie inlandsche soldaten, de ben- ting Boekit Koeboe. De rivier was verbazend hoog, en omstreeks halfacht de sampan eerst bij de landingsplaats van Boekit Maas. Een stroomversnelling daar in do rivier schijnt de vermoeide roeiers te machtig te zyn ge weest; ten minsto, de soldatenverklaren.dat de stroom dwars tegen de sampan aandrong, waardoor deze onmiddelly'k zooveel water binnenkreeg, dat ze zonk. Van den luitenant was geen spoor moer to ontdokken, toen de soldaten, van don schrik bekomen, boven water kwamen. Alle pogingen, nog denzelfden nacht aangewend, bleven zonder resultaat en tot heden is het lyk nog niet gevonden. Langkat-Petroleura, merk „De Kroon". Ieder, die belangstelt in de welvaart dor kolonie zal zeker met genoegen lezen wat de „Penang Gazette" schryft over een te Penang gehouden onderzoek aangaande do lichtsterkte, enz. van de Langkat-olie in vergelijking metdeAmeri- kaansche (Devoes) en Russische (Batoum) oliën. Schitterend in den volsten zin des woords was do wyze, waarop de betere qua- liteit der Langkat-petroloum tegen die der andere aan het „licht" kwam. Het proefonder- vindeiyk onderzoek werd genomen ten huize van den agent der „Maatscbappy tot Expl. van Petroloumbronnen in Langkat", den heer H. J. Martyn Jr.; daarby waren tegenwoordig vertegenwoordigers der beide Penangsche bla den, en vorder de heeren Kruyt, Deterding, Wemyss, Peirce, Langford, dr. Barker en Van Groningen, deze laatste uit Dèli. Voor de proef werden drie blikken genomen, één ge vuld met Langkat-, de beide andere respec tievelyk met Devoes- en Batoum-olio. Verder werden drie nieuwe volkomen aan elkaar ge lijke lampen en pitten gebruikt. De uitslag was der eerste proef, dat de Langkat-olie de meeste lichtkracht ontwikkeldeopmerkelijk hierby was, dat hot, licht der Batoum olie in 't begin het beste was, maar dat dit snol ver minderdeDevoes- bleef vry stationnair, terwyl do Langkat olie in licht toenam, zóó, dat de lamp zelfs tweemaal neergedraaid moest worden. De lampen werden toen uitgeblazen en anderhalf uur later weder aangestoken voor de tweede proefneming. Toen bleek, dat de vlam der Batoum olie zeer verminderd was, evenals in mindere mate die van Devoes-olie; terwyl de vlam der Langkat-olie stationnair was geblevenhetgeen doed besluiten tot de gevolgtrekking, dat de Langkat-olie de meeste lichte oliën bevatte, terwyl de Batoum- en Devoes-soorten een grooter percent van zware olién bevatten, die aan de helderheid dor vlam schade doen. By het uitdooven werd nog geconstateerd, dat do Langkat olie geen walm afgaf, in tegen stelling met de beide andere soorten oliede pit, waarmee de eerste soort gebrand werd, was ook zoo goed als niet en juister uitge drukt slechts een vierde verkoold van het ge deelte van dat der pitten, waarmee de beide andere olie soorten gebrand waren. Het gevoelen van hen, die by de proefneming tegenwoordig waren, was eenparig, dat de Langkat verre de voorkeur verdiende boven de beide andere soorten van olie, om zyn licht kracht, weinigen walm en weinige vorkoling van de pit. Geen twijfel bestaat er, dat de Langkat-olie, zóó gezuiverd, een zware (a most formidable competitor) concurrent voor de Amerikaansche en Russische oliën zyn zal, zoo zy de markt niet zal beheerschon. De Langkat is daarby zoo helder als zuiver water en zoo goed als reukloos. Het blad besluit zyn verslag met het publiek aan te sporen de proef met de Langkat olie te nemen, die zooveel voordeelen boven de andere heeft en waarschijniyk door de naby heid der vind-plaats goedkooper dan de andere verkocht kan worden. Blijken al deze goede eigenschappen aan de Langkat-olie eigen te zyn, en wy twijfelen daar, op gezag ook van anderen, niet langer aan, dan zal de aansporing van het Penang sche blad spoedig overbodig blyken en de Langkat-olie op elke Indische markt deeore- plaats innemen. (Bat. Nblj Door deo Konveroeor-generaal van Nod.-Indië zijD de volgende beschikkingen genomen: Civiel Oepartemont. Verleend: Eeo tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan deu onder wijzer l*to kl. bij hot openbaar lager onderwyn voor Europeanen en met dezen gelijkgeutelden W. H. Huijtinan en aan den opziener 3de kl. bij het boach- wezon op Java on Madoera C. G. F. Storm van 'a Graveeandeeen jaair verlof naar Nedorland, buiten bezwaar van den lande, wegone gewichtige redenen, aan den controleur 2do kl. bij hot binnenlandech bt-stuur op do bezittingen buitc-n Java en Madoera, li. DoeflV Ontelagon: Eervol nit 'a landa dienat. wegen9 volbrachten dionattyd, de 2do corumiezot bij de Alge- rueene Rekenkamer W. F. J. Van don Bergh en L. Trosée. Benoemd: Tot onderwijzer 2de klasse bij het openbaar leger onderwijs ,voor Europeanen en mot «Itzon gelykgesteldcn, do ambtenaar op non-activiteit A. Lc Clcrcq, laatstelijk onderwijzer der 3de klasse. Ontslagen: Door den directeur van onderwijs, eeredienst cn nijverheid, bij bet openbaar lager on- derwi's voor Europeanen en met dezm golykgcstelden in Ned.-Indié, op verzoek, eervol uit hare betrekking, mej. M. Th. M. Vogolazug, hulponderwijzerea aan de oponbare lagcro gemengde school te Ambarawa (Somnrang). Goplaatst: Aan de openb. lagere school te Loemadjang (ProboliDggo), als hulponderwijzer, de benoemde onderwijzer 3de kl. H. L. H. Dartels; aan do opoub. lagore gemengde school to Ambarawa (Semaraug), do tijdelijk werkzaam gestelde hulp- ondcrwyzeres AKeasberry. Onthovoj: Door don rosident dor Preanger- RegentscliappcnEervol, als buitODgewoon deur waarder bij den raad van justitie te Batavia voor do afdeoling Soemedang, J. W. J. F. Wosterkamp. Bonocrad: Tot bcitengowoon deurwaarder bij den raad van justitie te Batavia voor do afdeeling Soemedang, J. E. Motta, klerk op het assistent- reoidentic-kantoor aldaar. Departement van Oorlog. B e v o r d e r d Bij het wapon der genie: Tot luit.-kol. do mujoor A. J. J. Staal; tot majoor, do kapiteins J. G. C. Plantonga, met vc-rlof in Nederland, en J. H. Ten Boot; tot kapts., de lsto luit. B. G. De Blauw tot lstcn luit. do 2de luit. J. De Kuyper. By het wapon der ar tillerie Tot lsten luit., do 2de luit. J. F. Baerveldt. Departement va» Marine. Verleend Een twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2dcn stuurman bij do gouvernements-marine H. Van Wyk. BUIT AJ. A LAND. Frnnkryk. De rechterzijde der royalistische party hoeft de verklaring vastgesteld, in antwoord op het schrijven van den Paus, waarby den Katho lieken wordt aanbevolen zich aan de Republiek te onderwerpen. Zy verklaart de besluiten van don Paus te eerbiedigen voor zoover de godsdienstige aangelegenheden betreft, maar als burgers meenen de koningsgezinden het recht te hebben voor hunne staatkundige overtuiging op to komen en het monarchaal beginsel te verdedigen. Zy zullen zich met de conservatieven van andere staatkundige kleur op het terrein der conservatieve belangen verstaan, maar blyven niettemin, wat de politiek betreft, verklaarde royalisten. De begrafenis van Anatole De la Forge had gisteren op Père Lachaise plaats. By de lijkplechtigheid waren eenige ministers en generaal Saussier tegenwoordig. JL>ult»ohiaa»i De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" ver neemt dat de Czaar onmiddellijk na zyne aankomst te Kopenhagen keizer "Wilhelm per telegraaf in hartelyke woorden zyn dank be tuigde voor de schitterende en vriendschap pelijke ontvangst, hem bereid, en zyne byzon- dere voldoening over zyn verblijf te Kiel. De „Langenbeck"-stichting te Berlijn is eergisteren in tegenwoordigheid van veel chirurgen uit Duitschland en den vreemde onthuld. Keizer Wilhelm was door prins Frederik Leopold vertegenwoordigd. Itiillë. De Kamer beraadslaagde gisteren over het toestaan aan de regeering van de voorloopige kredieten om in den dienst te voorzien. Gelyk men weet, vraagt de regeering de beschikking over zes-twaalfden der staatsbegrooting. De heer Imbriani wilde slechts één twaalfde verleenen. Gaf men meer, zeido hy, dan zou de regeering daarvan toch slechts tegen de Kamer gebruik maken. De spreker werd verscheidene malen tot de orde geroepen. De minister-president Giolitti zeide dat het Kabinet onmiddollyk zyne denkwyze zou ont vouwen. Hy zal niet de quaestie van ver trouwen stellen, omdat het nu slechts geldt in eenige administratieve behoeften te voor zien. Aan de goedkeuring van het budget door de Kamer valt niet te twyfelener bestaat thans alleen een heftige strijd over het voor loopig verleenen van één of van zes twaalfden. Indien de Kamer deze laatste toestaat, zal zy in November of December het budget in behandeling kunnen nemen; zoo niet, dan zal zy de bogrooting in eene enkele lozing moeten aannemen. Men kan by deze gelegen heid geen incident van staatkundigen aard opwerpen, want het kabinet handhaaft vol komen de gerectificeerde begrooting van het vorig kabinet. De zaak bepaalt zich tot eeno stemming over de voorloopige twaalfden voor zes maanden of voor éóne maand. Het betreft hier geene quaestie van vertrouwen in het kabinet, maar regelmatigheid in het beheer. Hy hoopt dat tegenover dit hooge adminis tratieve bolang, overwegingen van onderge schikten aard zullen wegvallen. Deze verklaring werd door de linkerzijde on het centrum toegejuicht. De heer Bonghi bestreed het kabinet. Do verdere bohandeling is verdaagd tot heden. Rusland. Terwyl de keizer van Rusland naar zjjn ïyk terugkeert, is in Russisch Polen de po litie druk in de weer. Dagelijks worden huis zoekingen gedaan en verdachte personen, meest mannen van 20 en 30 jaar, gevangen genomen. Men schat het getal van hen, die sedert het begin van dien plotselingon ijver der politie zyn gearresteerd, op 2000, van wie meer dan 100 naar Siberië zijn ge zonden. Vreemdelingen worden uit het land verwijderd. De czaar heeft het voornemen to kennen gegeven, Polen te bezoeken, en de autoriteiten doen hun best om van al te gevaarlijke ele menten het land te zuiveren. Eene ukase van den czaar verbiedt aan vreemdelingen eeno plaats te bekleeden als directeur eener fabriek. Vcreouigdo Stilten. De speciale commissie voor do aanstaande presidentsverkiezing te Minneapolis heeft het volgende besluit aangenomen„Het Ameri kaansche volk betuigt zich voorstander van het bimetallisme, dat deel uitmaakt van het republikeinsch programma. Het wenscht dat de beide metalen als wettig ruilmiddel gelyk gesteld zullen worden onder de door de regeering gemaakte bepalingen, opdat alle dollars gelijke waarde zullen hebben, hetzy van goud of zilver of van papier. Voorts wordt het plan eener internationale muntconferentie goedgekeurd. Gisteravond trokken de aanhangers van Harrison en die van Blaine door de straten. Er had eene botsing plaats, waarby men elkaar wederkeerig de vlaggen afhandig maakte en die vernielde. Do rust was weldra hersteld, maar er heerscht nog steeds een zeer vijandige geest tusschen de beide partijen. Mac Kinley is tot permanenten voorzitter c er republikeinsche conventie gekozen. Hy hield eene redevoering over de beginselen der repu blikeinsche party.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2