Gemeurd Nieuws. Do tijd voor de aangifte voor den postduivenwedstryd en de postduiven- tentoonstelling op de Internatioale Sport- tentoonstelling te Scheveningen is verlengd tot 15 Juni a. s. Hot onderzoek, door de justitie ingesteld in de sloot achter de kazerne te Gouda, heeft weinig licht in de moordgeschie denis verspreid. Gevonden zyn een beugel- fieschje en een kinderzaagje. Of deze voorwerpen met den moord in verband staan, is niet bekend. Hedenmorgen te halfelf is in do Maliebaan te Utrecht een schildersknecht van eene 20 sporten hooge ladder gevallen. Dr. Quanjer, die spoedig tor plaatse was, ver leende de eerste hulp en vreesde voor horsen- •schu lding. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Op do Botmarkt aldaar werd heden wederom eene party bot afgekeurd en in be slag genomen. Met den bouw van den nieuwen .stadsschouwburg te Amsterdam is men thans •in zooverre gevorderd, dat het metselwerk der fundamenten reeds byna tot denbeganen grond is opgetrokken. De oude fundamenten, by de verbouwing van den ouden schouwburg in 1872 gelegd, konden voor een groot ge deelte gebruikt worden. Men hoopt den nieuwen schouwburg nog in het einde van dit jaar onder de kap te brongen. To Seraing (België)'heorschon do pokkon in toenemende mate; men telt tot nog toe 160 gevallen, waarvan oen 45 met doodelyken afloop. Eene onvoorzichtige aanklacht. Cene winkelierster, cité de la Chapelle te Parys, miste by hare thuiskomst 25,000 fr.; zij beschuldigde hare twee neven van den diefstal. Dezen werden gearresteord en beken- don, maar deden opmerken, dat hunne tante failliet was verklaard en de 25,000 fr. van 4iot actief had genomen. De tante werd nu mot hare neven naar do gevangenis gezonden. Uit Parys wordt gemeld dat do coalisse- firma Blondel en Gamier hare betalingen heeft gestaakt. De firmant is voort vluchtig. U IT Jtó o.' LAJMÖ. Fraukrjjk. To Boulogne, aan de Seine, is do abbé Lesmayoux overleden. In de laatste dagen dor Parysche Commune gevangengenomen en naar eene barricade in de avenue do l'Italie ge sleept, werd hem een geweer opgedrongen met bevel, op strafte des doods, om te vuren or do troepen uit Versailles. Hy schoot in do lucht en werd onder kolfslagen weggebracht met last om eenige gewonden te verzorgen, -én afwachting dat hy zou worden gefusilleerd. «€en uur later werd de barricade veroverd en was hy vry. De commissio van den Paryschen ge meenteraad voor het vieren van de groote covolutionnaire herinneringen hoeft voorgesteld 200,000 fr. uit te trekken voor feesten op 10 Augustus, overwegende „dat don lOden Aug. 1792 het volk, door de monarchie omver to worpen, het vaderland gered heeft." Hot was op dion dag, geHjk men weet, dat do bestor ming van de Tuileriet-n plaats had. Dnlüvohland. Alhoowel dr. Ahlwardt, do befaamde schry- vor dor brochure „Jodongeweren", reeds her- haaldolyk in de officiëele „Reichs-Anzeigei" terechtgewezen is, bleef hy toch voortgaan mot het verspreiden van lastorlyke geruchten. £oo beweerde hy dezer dagen, dat de com mandant van een Brandenburgscli regiment don minister van oorlog zou hebben mede gedeeld, dat alle geweren van z(jn regimont onbruikbaar zyn. Do „Norddeutscho" spreekt dat bericht nu stellig tegen, hetgeen trou wens na de laatste tegenspraak van de „Reichs- Anzeiger" byna overbodig was. Geiyk wjj gisteren meldden, is dr. Ahlwardt in hechtenis genomen. Deze arrestatie zal vermoedelyk in verband staan, niet met de publicatie van bovenge noemde brochure, doch met de laatstelijk vorsproide, hierboven bedoelde lasterlijke ge ruchten. De brochure namelyk is reeds zóó lang geleden openbaar gemaakt, dat eene deswego in te stellen strafvervolging reeds voel vroeger had moeten geschieden, indien do justitie daarvoor termen had gevondon. Bovendien is nog dezer dagen de opmerking gemaakt, dat dr. Ahlwardt als schryver dor brochure stellig wegens landverraad vervolgd zou zyn, indien zyne beweringen omtrent de geweren, die de firma Löwe aan het ryk leverde, gegrond waren, omdat hy in dat geval in het belang des rijks verplicht ge weest zou zyn aan dat feit geene openbaar heid te geven. Juist echter omdat die ge weren niet onbruikbaar zyn, moesten zjjne onware beweringen niet als landverraad wor den beschouwd. De Duitsche socialisten hebben tegen September een congres van handelsbedienden belegd. De keizer zal, Dinsdag a. s. naar Kiel gaando, vergezeld zyn van den minister van buitenlandsche zaken (niet den rykskanselier) en van de officieren van zyn Militair Huis. Do czaar wordt dien dag roeds 's voormiddags om 10 ur6n to Kiel verwacht en neemt daar zyn intrek in het Koninklyk Paleis, waar 's avonds te zyner eere groot gala-diner zal gegeven worden. Dit lang uitgestelde bezoek van den czaar laat do openbare meening in Duitschland vry koel. By velen wekt het bevreemding, dat hy niet, zooals behoorde, te Berlyn komt. Sommigen evenwel meenen, dat keizer Wil helm het koele bezoek te Kiel niet zou heb ben aangenomen, wanneer hy niet vooraf de zekerheid had verkregen, dat binnen een be paalden tyd de czaar te Berlyn zal komen. In de Münchener AUg. Ztg." wordt verband gezocht tusschen de komst van den czaar en de onderschoiding, die dezer dagen 3an zyne dochter, de hertogin van Edinburg, is bewe zen, wier benoeming by een Pruisisch regiment als eene beleefdheid aan haren vader kan worden beschouwd. Te Weimar is men roeds yverig in de weer toebereidselen te maken voor defeeste- lyke viering van den goude bruiloft van het groothertogelyk paar. Een der voornaamste punten van het programma zal een historische optocht wezen, waarin de voornaamste ge beurtenissen uit do geschiedenis van Weimar en van Nederland, van de stichting van den Wartburg tot op onze dagen, in herinnering zullen worden gebracht. Belfglë. Een Hollandsche socialist, die op een veer tigtal meetings het woord had gevoerd, is door de politie te Brussel aangehouden en uit het land gezet. Hy heeft gevraagd om naar de Fransche grens gebracht te worden. De Brusselscho politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den graaf van Vlaanderen, omdat een zyner bedienden met ongemuilbande honden door de stad wandolde. Italië. De budgetcommissie heeft gisteren beraad slaagd over de aanvrage der regeering tot verleening van voorloopige twaalfden der Staatsbegrooting. Drie leden der oppositie wer.schten vooraf de vraag beslist te zien, of het niet noodig zou zyn, dat de Kamer eerst do Staatsbegroo ting zelve in behandeling nam. De heer Sonino stelde voor, slechts 1/12 voorloopig toe te staan. Er werd nog gee,n besluit genomen. De com missie zou hedon de ministers hooren. Gelyk men weet, vormt de oppositie de meerderheid in de commissio. Op Caprora is by de herdenking van den sterfdag van Garibaldi eene vloer inge stort. Velen werden gekwetst, enkelen ernstig. Grooi- Bk'iiaunië. De heer Goschen heeft in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting aangekondigd, dat de Regeering aan het Parlement machti ging zal vragen om de leening te waarborgen van 600,000 pd. st., tot herstel der schade, door den laatsten orkaan op het eiland Mau ritius veroorzaakt. By tweede lezing is het ontwerp betreffende de uitgifte van 13 millioen pd. st. 23/4 pets. Consols ter conversie van schatkistbiljetten, gesteld in handen der commissie voor de nationale schuld. De zitting is daarop verdaagd tot 9 Juni. De Engelsche commissie voor de werk uren op de spoorwegen heeft, volgens de „Morning Post," bepaald, dat de wissel- en seinwachters 8 a 10 uren zullen werken en de machinisten, stokers en conducteur 10 a 12 uren. Den leider van [den opstand van Pahang is men thans nauw op de hielen. Een groot deel zyner volgelingen heeft zich aan den .sultan onderworpen. De gisteren to Londen gehouden ver gadering van gedelogeerden van koperr yn- maatschappij ;Ui besloot definitief de voortbren ging van koper met 5 pet. te verminderen. De gelden in do Engelsche postspaar bank bedroegen met het einde van het vorige jaar 71,608,502 pd. st. Gedurende 1891 werd aan kleine sommen ingebracht 13,302,007 pd. st. en uitbetaald 13,146,106 pd. st. Uo»iciir.-H<uig.-Monarclil<\ De Oostenryksche Kamer heeft met al gemeens stemmen eene motie aangenomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd te zorgen voor de nabestaanden van de ramp in de myn by Przibram en op eene marmeren tafel de namen van deze slachtoffers van den arbeid te vereeuwigen. Namens de Regeering antwoordde graaf Taaffe, dat zy reeds maatregelen had genomen tot ondersteuning van de nabestaanden. Twee ministers waren naar de plaats des onheil? vertrokken en zullen naar omstandigheden handelen. Men vermoedt dat de brand,, welke zoovele slachtoffers oischte, moedwillog is aangestoken. Het aantal omgekomenen by het ongeluk in de myn te Birkenberg zoa, volgens nader bericht, 400 bedragen, waaronder 5 leerlingen der mynschool. De Czechische studenten, die na het verbod der regeerrng om en corps naar Nancy te gaan, hun banier niet kondon mede- nemen, zullen van bet comité van de inrich ting der foesten een prachtig vaandel ont vangen. Te Buda-Phest overieed deze week in den ouderdom van 62 jaren de weduwe Marie Hoche, die op 18-;arigen leeftyd als jonger* verkleed deebiam aan de revolutie van 1848/491,. dienst nam by de Hongaarsehe huzaren,, daar tot luitenant opklom en in den slag bij Yilagos gekwetst, in Bussiche krygsgevangen- sohap geraakte. Zy verkeerde de laatste jarozr» van haar leven in armoede. Theodor Meynert, professor in de psy chiatrie te Woenen, is aan longontsteking overleden. In de wetenschappeiyke wereld was hy beroemd wegens zyne anatomische onderzoekingen van de hersens. De uiterste linkerzyde in de Hongaarsche Kamer had gisteren, voorgesteld, na het ant woord van den minister van financiën op de interpellatie over het inwerkingtreden van het voorloopig budget, eerst heden tot eene stem ming over te gaan. De discussie daarover leidde tot stormachtige tooneelen, doch ten slotte trok de uiterste linkerzyde haar voor stel in en verklaarde de Kamer akte te nemen van de inlichtingen, door den minister verstrekt. De goederentarieven op de Oostenryk sche staatsspoorwegen zullen verhoogd worden, waarvan eene hoogero opbrengst van 1 a/2 millioen verwacht wordt. Dit bedrag zal dan moeten dienen voor rente en amortisatie eener te sluiton leening van 30 millioen, welke som noodig is voor verhooging der inkomsten van de beambten, de aanschaffing van waggons en de uitbreiding van stationsterreinen. "V eaczuela. Een telegram, door de „Herald" uit Valencia, in Venezuela, ontvangen, meldt dat by Valencia een belangryke veldslag geleverd is tusschen de regeeringstroepon en de opstandelingen, waarby prosident Palacio de nederlaag heeft geleden. Chinn. De stoomboot „City of Rio de Janeiro" is van Hongkong te San-Francisco aangekomen met eenige byzonderheden omtrent de botsing tusschen de Chineesche regeeringstroepon en do opstandelingen. Volgens hetgeen men in de „North China Daily News" had gelezen, was de admiraal Tchen vertrokken met 4 oorlogsschepen om het landleger te steunen. De opstandelingen werden met groot verlies teruggedreven. 70 krygsgevangenen werden op het slagveld onthoofd. Twee legerhoofden der muitelingen zyn naar Peking gezonden, waar zy tot oen langzamen dood zullen worden veroordeeld. Amerika. Het stoomschip „Miranda" heeft te Nieuw- York hot bericht aangebracht van eene dier zonderlinge omwentelingen, als alleen in Zuid en Centraal-Amerika kunnen plaats hebben. Zekere generaal Bonilla is op 18 Mei met 24 man in eene gewapende sloep van Guate mala in eene haven van Honduras aange komen. Hy zette zyn „leger" aan land, ver dreef de regeeringstroepen, leverdo slag, waarby deze laatsten 40 mannen verloren, verwoestte het tolkantoor, brak eenige huizen af, sneed do telegraaflijnen door en brak ook nog do spoorrails op. De generaal vond nog al aanhang en is toen het binnenland inge trokken. - Ook to Philadelphia is den 20stenAp?j eene vereeniging gesticht van afstammelin gen der Nederlanders, die vóór 1776 zich Amerika hebben gevestigd. Den 23stei Januari zal jaarlyks een maaltyd worder gehouden ter viering van de Unie vai Utrecht. Het thans op eerstgenoemden datun gehouden diner is zeer goed geslaagd, h het midden van de ronde tafel stond eei met oranjezyde omplooide groote mand me tulpen, hyacinten enz., omringd van oudi kopergravures, portretten van Willem dei Zwyger e. a. en gestopte Goudsche pypen De zaal was met Amerikaansche en Neder landscho vlaggen versierd en by elk bordlaj een fraai zijden driekleurtje voor de gastei om op de borst te steken. Cp de spyakaar zag men eveneens een fraai gegraveerd por tret van Willem I, in oranje rand en d< woorden „Vader Willem", de geuzer-sap ei penning enz. Bovenaan op het menu stom vermeld: „Jenever en bitters", gevolgd dooi „schelpvisch". Tal van redevoeringen werden gehouden, waarin werd stilgestaan by d< hoedanigheden der Nederlanders en hun aan. zienlyk, door de Engelsche geschiedschrijven geïgnoreerd aandeel in de geschiedenis sn de vorming der Amerikaansche natis. Telegram men. KAAPSTAD, 3 Juni. Hot Parlement is heden geopend met eene rede van den gouver neur, waarin deze constateert dat overal rust heerscht ia Zurö-Afrika en dat erop 7eel voor uitgang te wyzen valt. De goudindustrie in de Transvaal i3 toegenomen, zoodat men op den voortdurenöen bloei daarvan kan vertrouwen. De aanleg der spoorwegen is voltooid;aan het Parlement zal worden gevraagd, het contracl met eene Nederlandsche maatschappy goed te keuron, waarbij het overschot wordt besteed voor publieke werken. KOPENHAGEN, 3 Juni. Baron Reedtz- Thott is heden tot minister van buitenland sche zaken benoemd, in de plaats van den onlangs overleden baron RosenórnLehn. PARIJS, 3 Juni. President Carnot heeft heden een gala-déjeuner aangeboden aan den' koning van Zweden. BUCHAREST, 3 Juni. De minister-president heeft heden in de Kamer en den Senaat mededeeling gedaan van de verloving van den kroonprins van Rumenio met de prinsed Maria van Edinburg. ROME, 3 Juni. Men maakt groote toebe reidselen om den koning by zyn terugkeer alhier feestelyk te ontvangen. Men wil daardoor protesteeren tegen de pogingen, in de laatste dagen aangewend, om het te doen voorkomen als nam de koning deel aan de parlementaire intriges. LONDEN, 3 Juni. Volgens telegram uit Dundee zyn aldaar 3 goederenloodsen met ongeveer 700 ton vlas en 1000 bn. jute, be nevens andere goederen, eene prooi der vlam men geworden. De schade wordt begroot op 20,000 pd. st. MADRID, 4 Juni. De Spaansche en de Fransche regeeringen hebben beiden verklaard dat het minimumtarief niet in werking kan worden gebracht zonder den steun der ver tegenwoordigingen. Naar den loop der onder handelingen te oordeolen, zullen echter, zoo als men verwacht, belangrijke verminderingen worden toegestaan. BARCELONA, 4 Juni. De vereenigiüg van protectionisten heeft besloten een verzoek te richten tot de regeoring om te verkrygen dat Spanje de rechten van het tweede tarief zal blyven handhaven, indien Frankryk geene concession doet op het minimumtarief. NANCY, 4 Juni. Eene groote, opgewonden menigte heeft do Sokols (de leden der Cze chische studenten-voreeniging uit Oostenryk) ontvangen. De muziek speelde het Czechische volkslied, dat de Czechen medezongen. De voorzitter van de Lotharingsche gymnastiek vereniging bood hun een Czechisch vaandel aan, in de plaats van hetgeen zy niet hadden kunnen medenemen. Tusschen een vierdubbele ry menschen bereikten de Sokols hunne loge menten. Daarna gingen zy naar de gymnastiek- plaats, waar de eerewyn hun werd aangeboden, BAZEL, 4 Juni. De Bank van Bazel heeft het disconto van 3 tot 2'/2 pet. verlaagd. MADRID, 4 Juni. De gewezen liberale mi nisters besloten, vóór de begrooting te stem men, maar oppositie te voeren indien de regeering blyft vasthouden aan het sluiten eener leening. VALENCIA, 4 Juni. De arboiders in dé werkplaatsen der spoorwegen in hot noordea van Spanje hebben het werk gestaakt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6