N». 9900. DonderdajE 2 Juni. A0. 1892. pit nommer bestaat alt TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 1 Juni. gleze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. FEUS DEZER COURANT: Toer Leiden per S maanden1.19. Fruco per poet..1.40. iJtOQdarltfke Kommer»9.IK. Aan de universiteit alhier is het tweede situurkundig examen afgelegd door den heer l J. Klinkenberg. - Het eind-examen der gymnasia met ^jarigen cursus zal worden afgenomen te Leiden op 21, 22, 23, 24 en 23 Juni en te Rotterdam op 27, 28, 29, 30 Juni, en 1 en Juli, ten overstaan van de heeren dr. S. i. Naoer en dr. C. Bellaar Spruyt, te Ara- veraam, en dr. H. A. Lorentz, te Leiden, als gecommitteerden van den minister van bin- r.enlandsche zaken. Yan onze stadgenooten zullen verder cxa- jsiaeeren: dr. P. Tiole te Schiedam op 15 en IC Juni, te Dordrecht van 17 20 Juni, te Middelburg van 21—23 Juni en te Breda op 4 en 24 Juni; dr. J. Verdam, dr. J. Van Leeuwen Jzn. en dr. II. G. Van de Sande rlakbuyzen te Groningen van 15 19 Juni, ie Winschoten van 21 23 Juni; te Zwolle op .4 en 25 Juni en te Deventer van 27 30 lani; dr. P. L. Muller en dr. P. Van Geer e Nijmegen op 17 en 18 Juni, to Zutfen rail 20-22 Juni, te Arnhem van 23 29 Juni in to Tiel van 30 Juni 2 Juli. - Zooals bekend is, wordt van 7 tot en net 11 September a. s. de algemeeno ver siering der Hollandsehe Maatschappij van landbouw en de daaraan verbonden Tentoon stelling alhier gehouden. Die tentoonstelling s in de laatste jaren van véél beteekenis. I's groote menigte bezoekers van heinde en ie: geven een belangrijk vertier en voor tal nn ingezetenen finantiëel voordeel. Dat bezoek staat echter in nauw verband pet de feesten, welke by die gelegenheid frgeven worden. Het organiseeren en het -:ostigen dier feesten rusten gehepl op de unier gevestigde afdeeling. I Het bestuur dier afdeeling wil gaarne eon fcgelyk en uitvoerig feestprogramma geven, zal daartoe slechts in staat zijn, wanneer :e belanghebbenden en belangstellenden hun fieun vorleenen. De laatste alhier gehouden -andbouwtontoonstelling in 1880 slaagde uit wekend, in alle opzichten. Wy vertrouwen <ht do gunstige indruk, welken de bezoekers t«n ontvingen, ditmaal zal versterkt worden dat velen daartoe zullen medewerken door fmtiöelen steun. Wjj verwijzen daartoe naar de in dit nommer noitomende advertentie van het bestuur der Reeling Leiden en Omstreken van genoemde Maatschappij. - Toegelaten zyn te 's-Gravenhage voor akte als onderwijzeres de dames: S. L. fóvé, E. C. Privé, M. M. Scheuter, J. A. Rxibard en H. Oostveen, allen uit Leiden, dsmede de dames: M. Oostveen, H. Gross, J. M. De Roode, M. J. B. Remery, M. Th. Hellenaar en W. J. De Méulmeester, allen uit Rotterdam. - Maandag is voor de eerste Afdeeling der Staatscommissie van arbeids-enquête door een Muige uit Leiden, werkzaam in de brood- bihck alhier, de verklaring afgelegd, dathy öQiens al zyne kameraden op zich had geno- 1:ei1 aan de Staatscommissie en speciaal aan i t;ri heer Kerdyk, voorzitter van de tweede Reeling den hartelyken dank over te wngen voor de vele verbeteringen, welke ten gevolge van de bemoeiingen der Staatscom missie in den toestand der arbeiders, werk en aan de Leidsche Broodfabriek, zyn tot stond gebracht. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de 1 Dtomd Mei ingelegd f 53,388.32, terugbe ƒ71,194.54, terwijl zijn afgegeven 120 en geheel afgelost 122 boekjes. Bvt gezamenlijk tegoed der 9214 inleggers uit. Mei 1,089,844.68»^. Op de jaarvergadering der Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Jeiden, lö Juni, zal o. a. een voorstel van mr. D. Van Eek in behandeling komen, waardoor ook dames als gewone leden zullen kunnen wor den opgenomen. Verder zyn aan de orde: De verkiezing van een lid des bestuurs, in plaats van den in October aftredenden bestuurder dr. Acquoy; het door de maandelyksche vergadering voor gedragen dubbeltal bestaat uit de heerendr. J. Verdam en dr. J. W. Muller. Verkiezing van een lid des bestuurs, in plaats van dr. P. J. Cosijn, die voor zyne betrekking bedankt heeft; het door de maandelyksche vergadering voorgedragen dubbeltal bestaat uit de heeren: dr. W. O. Van Manen en dr. S. G. De Vries. Verkiezing van een secretaris, tevens biblio thecaris, in plaats van den tydelijken titularis dr. C. C. Uhlenbeck; het door de maandelyk sche vergadering voorgedragen dubbeltal be staat uit de heeren: dr. C. C. Uhlenbeck en E. A. II. Seipgens. Voorgedragen zyn 70 candidaten voor het gewone en 9 candidaten voor het buitenlands,ch lidmaatschap. Naar men uit Den Haag meldt, wordt aan het departement van waterstaat eene nieuwe afdeeling: „Arbeid" opgericht, aan het hoofd waarvan zal staan een Leidsch advocaat, met den titel van referendaris. Voor het lit.-math. examen is te Arnhem geslaagd de heer N. A. M. Sanders, van Zoeterwoudo. In de maand Mei werd aan de Rijks postspaarbank te Warmond ingelegd tot een bedrag van ƒ1104.30, verdeeld over 55 in lagen 3 nieuwe boekjes werden in die maand uitgegeven, zoodat or thans 226 te Warmond in omloop zijn. In dezelfde maand weid terugbetaald tot een bedrag van ƒ1486.95, verdeeld over 8 terugbetalingen. In de te Boskoop gehouden vergadering van ingelanden van de vereenigde polders, is tot dykgraaf gekozen de hoer C. Bulk, in de plaats van den heer J. Van HofT, en tot heemraad de heer J. Van dor Werf, in de plaats van den heer F. De Jong, die niet meer in aanmerking verlangde te komen. De uitslag der verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in het district Delft is, dat gekozen is de lieer Ver- maes (lib.) met 931 van de 1826 geldige stemmen. De heer Van Fisenne (kath.) had 673 en de heer Tukker 218 stemmen. Beroepen is by de Herv. gemeente te Akersloot (toez.) de heer J. H. De Roode, cand. te Leiden; te Gapinge de heer G. Vosser, cand. te Valkenburg. De uitslag van de gisteren te Oudshoorn gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad is als volgt: Wit biljet (vacature-Treur). Uitgebracht 187 stemmen, meerderheid 92. Gekozen de heer J. W. O. Clant (lib.) met 109 stemmen. De heer O. Js. Geel (a.-r.) bekwam er 68. Rood biljet (vacature-Den Hertog). Uitge bracht 187 stemmen; meerderheid 93. Geko zen do heer C. Den Hertog (libmet 107 stemmen. De heer A. Verduyn (a.-r.) bekwam er 74. De afdeeling „Katwijk en Omstreken" van de Vereeniging tot bevordering der Neder landsche Visschery hield in 1 et badhotel -De Zwaan" eene vergadering. Na het aaunemen van eenige nieuwe leden en het afdoen van huishoudelijke zaken, werd door den voorzitter, den hoer T. A. O. Do Ridder, aan de orde gesteld de behandeling van den beschrijvingsbrief voor dealgemeene vergadering. Besloten werd den te benoemen afgevaardigden volmacht van handelen te verleenen, en daarna werden tot afgevaar digden voor do algemeene vergadering to Amsterdam benoemd de heeron J. Varkevisser en N. Parlcvliet. Vervolgens werd besloten contracten te sluiten met ondernemers van sleepbooten tot eventueele bediening van bom men, die elders (Nieuwediep, IJmuiden) binnen vallen en naar Katwyk gesleept moeten worden. De voorzitter deed nog eenige mede- doeliDgen omtrent de pogingen, welke aange wend worden ter vaartverbetei ing, opdat de schuiten niet, als tot heden, slechts tot Warmond kunnen gebracht worden, maar doorgesleept tot Katwyk aan Zee, en sloot daarna, onder dankzegging voor de trouwe opkomst der leden, de vergadering. Thans hebben alle vijf de Nederlandsche studentencorpsen besloten zich van deelneming aan de feesten te Nancy te onthouden. HH. MM. hebben aanvaard de opdracht van een door den heer H. De Jong, kapel meester van het stedelijk muziekcorps te Leeuwarden, gecomponeerden welkomstgroet, in marschvorm, die by gelegenheid van de komst, der Koninginnen aldaar door genoemd corps zal worden uitgevoerd. Gedeputeerde Staten van Groningen zullen in de aanstaande zomerzitting der Staten voorstellen op de hoofdsom der grond belasting over 1893 en die der personeele belasting over 1893/94 33'/s opcenten te heffen, derhalve 2'/2 meer dan in de laatste jaren geheven werden. (P. G. C liet Haagsche Krankzinnigengesticht. Thans is vanwege B. en Ws. publiek gemaakt ce correspondentie, gevoerd in zake den toestand van het krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage. Wjj ontleenen daaraan het volgende: Naar aanleiding van een daartoe op 1 Febru ari tot hen gericht verzoek, brachten de inspecteurs voor het Staatstoezicht op krank zinnigen den lTden Februari d. a. v. aan B. en Ws. rapport uit, waarin zy te kennen gaven dat zoowel aan de inrichting van het gesticht als aan de dienstregeling en dien tengevolge aan de verpleging en behandeling der patiënten ernstige gebreken kleven. De inspecteurs hadden deswege herhaal del yk zich tot het college van regenten gewond. Dezen beriepen zich op de wet van 1SS4 on het koninklyk besluit van 188S. Overtuigd dat daardoor de verpleging der patiënten niet altijd tot haar recht kwam, werd door de inspecteurs steeds, wanneer eene klacht over de behandeling inkwam, een onderzoek in- gesteld en werden, waar dat noodig bleek, de uitkomsten daarvan in handen der jus titie gesteld, die evenwel geene reden tot vervolging vond. Naar aanleiding der van verschillende zyden geopperde ernstige klach ten werd door de inspecteurs een nieuw onderzoek ingesteld, waarvan de uitkomsten opnieuw aan het oordeel der justitie zijn onderworpen. In afwachting van het resul taat daarvan ochtten de inspecteurs zich verplicht hier te constateeren, datnevens klach ten van enkeion de betuigingen van tevre denheid van vele herstelde patiënten hun zijn toegevloeid, zoowel wat de verpleging en verzorging, als wat de voeding en de ligging betreft, maar voegden zy er by dat de ondervinding hun heeft geleerd, dat, bij gemis van de noodige hedendaagsche hulpmiddelen voor doelmatige verpleging, ook de behan deling niöt altyd voldoende oordeelkundig en met die zachtheid en humaniteit plaats had, die in een krankzinnigengesticht mag geéischt worden; inzonderheid geldt dit by de toe passing der dwangmiddelen. Een uitvoerig rapport te dezer zake zou aan den minister van binnenlandsche zaken worden toegezonden. Intusschen hadden inspecteurs reeds vroe ger de volgende maatregelen aanbevolen: lo. de plaatsing van een geneesheer directeur aan het hoofd; 2o. do inwoning van eender geneesheeren3o. de plaatsing aan het hoofd der verschillende afdeelingen van beschaafd ontwikkelde, voor haar vak theoretisch en practi.sch ervaren vrouwen; 4o. de inrichting FRU8 DER ADVERTENTIÊNi Ta* I9 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. treotere letter» sear plaatsruimte. Veor hei lacaaseerea kul tea ét att4 weid» ƒ0.10 OereKece. van een obserratiekwartier met waakkamer; 5o. behoorlyke inrichting van do cellen; 6o. beperking van de bevolking der afdeelingen voor de onrustigen en het aanleggen van isoleorkamers7o. betere lokaliteit voor zieken zalen So. verlichting dos nachts van gangen en cellen en verwarming van deze laatsto in den winter en de aanstelling van een nachtportier. Burg. en Weth. stelden den 23sten Februari de meer bepaalde vraag of het onraadzaam was, de lijders, wier verpleging ten laste der gemeente komt, in het gesticht te doen ver plegen of er personen tydelyk te doen op nemen. Den 26/27sten Februari luidde het antwoord, dat men het onderzoek diende af te wachten alvorens tot nieuwe opneming te besluiten. Burg. en "Weth. vroegen toen den 4den Maart welke der voorgestelde maat regelen als noodzakelyk en wolke als wen- schelyk konden geacht worden en den 11 den Maart vroegen zy het antwoord daarop zoo veel mogeiyk te bespoedigen. Don 12den Maart werd geantwoord, dat voornamelijk noodzakelijk werden geacht de punten, vermeld onder lo., 3o., 5o., 4o en voorts verlangden zy als accessoren: inrich ting van een observatiekwartier; ontvolking der afdeelingen voor onrustige lyders; de aanwyzing van eene betere en ruimere loka liteit tot verpleging van zieken, lydende aan intercuiTeerende en uitwendige ziekten; de openstelling in het gesticht voor de opneming van patiënten ten allen tyde en het stellen van hoogero eisclien van beschaving en ken nis by vacature in het verplegend personeel. Deze brieven werden door Burg. en Weths. den 14den Maart aan regenten toegezonden, waarop, onder dagteekening van 22 Maart,, eeno uitvoerige memorie door regenten werd ingezonden, waarin zy constateeren dat in het verslag van de inspecteurs geen enkel van de punten uit de brochuro van mevr. Stuten is behandeld en evenmin een oordeel is uitgesproken over den geestestoestand der schryfster, terwyi het hunne bevreemding wekte, dat eene verklaring van de eigen be vinding der inspecteurs gemist wordt, hoewel zy toch op de hoogte moesten zyn van den toestand, waarover in de brochure geklaagd wordt on die reeds van twee jaren zou dag- teekenen. Ten aanzien van de verlangde verbeteri ei gen deden regenten opmerken dat, bij invoe ring er van, de verpleegkosten aanmerkelijk hooger zouden moeten worden. Ten opzichte van het geneeskundig toezicht in het gesticht kondigden z\j de inmiddels reeds bekend go- worden verbeteringen aan, waarby zy ten opzichte van het verplegend personeel waar schuwden tegen overdryving van de eischen daaromtrent. Tot verandering van de cellen- verklaarden z\j zich bereid voor zoover bo- paalde plannen daarvoor mochten worden aangegeven. Een afzonderlijk vertrek voor den geneesheer zou geen bezwaar ondervin den, ook eene gewijzigde inrichting vaD den- nachtdienst niet En wat de dwangmiddelen betreft, meenden regenten het aan hunne verantwoordelykheid verplicht te z(jn zich dienaangaande aan de wettolyko bepalingen te houden. Den 4den April schreven regenten don be kenden brief aan B. en Weths., betrekkelijk de verandering in het personeel der genees kundige verpleging, en den 11 den April vroe gen Burg. en Weths. aan de regenten of zij nu spoedig ook aan de andere eischen gevolg zouden willen geven. Dienzelfden dag ver zochten de inspecteurs aan Burg. en Weths., dat, aangezien regenten tot dusver slechts ar.n een der eischen waron tegemoetgekomen cn by nader onderzoek hun oordeel over het beheer en de organisatie van het Ilaagsche j gesticht niet gunstiger was geworden, den Raad mededeel ing te doen van de met ben gevoerde correspondentie. Uit den brief van

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1