vangen wordende vrijwillige bijdragen, noch uit de gelden, welke door belanghebbenden of familiebetrekkingen worden vergoed. Hoe zeer met groote dankbaarheid door het bestuur van deze Vereeniging worden erkend de milde gaven, die haar mochten toevloeien, en het vertrouwen met innige erkentelijkheid op die ■weldacügen gevestigd blijft, hooft het bestuur zich toch genoopt gevonden om naar meer deren steun rond te zien, waardoor het moge lijk zal zijn in de dringende behoeften van de aan de instelling toevertrouwde ongeluk- kigen te voorzien en hun lijden zooveel mo gelijk te verlichton. De Vereeniging meent hot middel tot die ondersteuning gevonden te hebben, doordien door H. M. de Koningin-Regentes, op haar verzoek, goedgunstig H. D. inwilliging is verleend, om voor de instandhouding van de gestichten overal in den lande oene openbare inzameling van giften te doen houden. \Vy vestigen dienaangaande de aandacht op eene in dit nommer voorkomende advertentie. Onze Koninginnen aanhetDuitscheliof. Omtrent dit bezoek seint men aan het „Hbl." uit Potsdam, dd. 30 Mei: Het zoo lief gelegen station Wildpark, vlak by deze stad, was voor de ontvangst der Koninginnen fraai met de Nederlandsche drie kleur en planten versierd. Voor het vriendelijk en elegant opgetrokken gebouwtje, dat als station voor het hof dient, was de geheele militaire staf des keizers in groot uniform aanwezig. Verder het gevolg van den keizer, de staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, baron Marschall de Bie- berstein, en alle in de hoofdstad aanwezige prinsen en prinsessen. Eene compagnie jagers van de garde met de muziek en het vaandel was verder opgesteld. Later verschenen de keizer en de keizerin met de jeugdige prinsen. De keizerin droeg een licht-blauw kleed met gelo kant en een lichten hoed. Omstreeks tien minuten over zevenen liep de extra-trein het station binnen. De keizer ging terstond, met twee ruikers Meibloemen in de hand, gevolgd door de keizerin, naar den koninklijken salonwagon, welke door de Koninginnen vlug verlaten werd. Do begroeting was zeer hartelijkde keizer kuste der Regentos meermalen de hand en omarmde de kleine Koningin Wilhelmina, die hy op het voorhoofd kuste. Ook de begroeting door de keizerin was zeer hartelyk. De kleine prinsjes gaven allen Koningin Wilhelmina een handkus. De Regentes droeg het zwarte weduwen- kleed de kleine Koningin eene licht-blauwo japon met opgeregen paarlen. en een hoed met blauwe veeren. De voorstelling van het woderzydsche ge volg nam weinig tyd in. De keizer geleidde de Koninginnen langs de ryen der eerewacht, welker muziek het „Wilhelmus" speelde. Daarna stegen de Regentes en de keizer in een gereedstaand ry tuig, Ale keizerin met de jeugdige Koningin in een ander, evenals het eerste mot vier paarden bespannen. Begeleid door eskadrons van de garde du- corps, reden de vorstelyke personen langs de in nj geschaarde garde soldaten, die het ge weer presenteerden. Door de straten, waar de vorsteiyke stoet met luid gejaich werd begroet, reed men naar bet nieuwe palei6, waar do eerewacht paradeerde. Aan een ander telegram is nog ontleend dat aan het station mede tegenwoordig waren de Nederlandsche gezant aan het hof te Berly'n, jhr. Van der Hoeven, en de Duitsche gezant te 's-Gravenhage, graaf Rantzau. Op het oogenblik, dat de trein het station binnenreed, deed de muziek van de eerewacht het ,.Wien Neerlandsch Bloed" hooren. Ook de omtrek van het station was fraai versierd. Na de aankomst in het nieuwe paleis had een kleine maaltijd plaats, waaraan alleen door de naaste omgeving werd deelgenomen. De keizer zal morgen na afloop der parade zich te paard aan het hoofd van de vaandel compagnie plaatsen, en deze, zoowei als hot standaard-eskadron, persoonlijk langs hot slot voeren, waar Koningin Wilhelmina op het balkon zal verschijnen. Naar aanleiding van dit bezoek bevat do „Nordd. Allgem. Zeitung" het volgende artikel Met levendige instemming volgde het Duit sche volk den keizer in het vorig jaar by zyn bezoek aan het bevriende hof in Den Haag, en met onvermengde vreugde ziet het thans de Koningin der Nederlanden en hare moeder als gasten van het Duitsche keizerspaar op den bodem van het oude Mark verblyven. De Germaansche stamverwantschap heeft niet alleen in de betrekkingen tusschen beide naburige landen, maar ook in die tusschen de wederzydsche vorstengeslachten byzondere uiting gevonden. Het sinds de oprichting van het Duitsche Ryk by beide' volken ontwaakte bewustzyn, dat zy veelomvattende belangen gemeen heb ben, stelt de erkentenis op den voorgrond, dat Nederland en Duitschland do hun door de wereldgeschiedenis opgedragen roeping te beter kunnen vervullen, naarmate zij vreed zamer naast elkander wonen en naarmate zy minder gestoord zich elk kunnen ont wikkelen naar hun aard, welke, ondanks alle stamverwantschap by beide volken, toch een groot verschil blyft opleveren. Geen der beide rijken wil het andere lastig zyn. Het nut echter, dat zy onder zekere omstandigheden voor elkander opleveren, is groot. In het byzonder wordt in Duitschland hoog gesteld de krachtsinspanning, waarmede Ne derland zich tot de hoogte van een der eerste handeldry vende landen heeft opgewerkt, en dien rang weet te handhaven. Ook op kunst- en ander gebied zyn wy één en is menig Nederlandsch voortbrengsel ons een voorbeeld. Niet het minst eindeiyk moeten wy' hoog schatten de vaderlandlievende dapperheid van het groote volk, welks vorstengeslacht zoo veel groote helden telt als de Oranjes. Hoe meer de Nederlanders de overtuiging erlangen dat ook het doel, waarnaar Duitsch land met zooveel volharding streeft, een werk des vredes is, zal ook het volk zyne stam- genooten minder gaan wantrouwen enleeren geloof hechten aan het woord des keizers, dat onze tijd gewyd is aan onderling wel willend verkeer. Het artikel eindigt met den wenscb, dat de uit de wederzydsche verhouding voortsprui tende vorplichtingon en voordeelen in beide landen steeds meer op prys zullen gesteld worden. Ook andere bladen wijden beschouwingen aan het bezoek van Neerlands beide Koningin nen aan het Beriynsche hof. Gemengd Nieuw». Het 5'/2-jarig zoontje van H., in de Gasthuislaan is gistermiddag naar school in de Bakkersteeg gegaan, doch kwam na schooltyd niet thuis en is tot heden nog niet in de ouderlyke woning teruggekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, althans op verschillende plaatsen is men reeds bezig geweest met dreggen, ook in de Oude Heerengracht, maar alles was vruchteloos. Men kan zich den toestand der over hun eenigen lieveling in groote onrust verkeerende ouders voorstellen. By het telephoonnet alhier is nog aangesloten onder No. 201 de heer J. G. Ballego, bloerakweeker aan den Witten Singel. Naar wy nader vernemen, zyn, behalve door den heer Neeb, ook buitenge wone pogingen tot redding van den in de Haagsche Trekvaart verdronken knaap aan gewend door den heer Oouvée. Men meldt ons uit Oegstgeest: Zaterdag avond ora halfacht had in de Leidsche Buurt alhier een opstootje plaats. Twee jon gens, genaamd R. G., wonende te Oegstgeest, en P. C., wonende te Rynsburg, eerste lief hebbers van paardryden, hebben nl. de „aar digheid" gehad om een paard, dat dien dag hard voor den ploeg had moeten werken, te bestygen en om de beurt het land, waar het in liep te grazen, er mede op en neer te rennen. Het schynt dat dit meermalen moet zyn v voorgevallen. Althans, de eigenaar, zekere W., wonende te Rynsburg, en nog twee per sonen hebben de „liefhebbers" afgeloerd en toen jacht op hen gemaakt, en wel op hunne kousen en blootshoofd. Na een langdurigen en warmen wedstrijd werd do eerste jongen gepakt; de tweede is het ontkomen, doordat hy door eene sloot met water is geloopen. De woedende vervolgers brachten den aan- gehoudende naar den veldwachter, op welken tocht de paardryder zyne woning moest pas- seeren. Zoodra grootvader en vader zagen dat hun jongen werd vastgehouden, vlogen zy naar buiten en den stoet achterna tot aan de woning van den veldwachter. Ongelukkig was deze niet thuis. Spoedig was er eene talryke menigte op de been, welke hare ontevredenheid over de handelwyze der jongens te kennen gaf en niet ongenegen was den naam van eerstge noemde bekend te maken. De eigenaar heeft dienzelfden avond het voorgevallene by den burgemeester van Oegst geest aangegeven, die dan ook dadelyk be reid was er proces-verbaal van op temaken. Den volgenden dag moet het gebleken zijn dat het paard vooreerst niet te gebruiken is. Het ls te hopen dat de jongens hunne ver diende straf niet zullen ontgaan. Men schryft ons uit Bodegrave, dd. 31 Mei: Op de heden alhier vanwege de afd. Bodograve en Omstreken der Hollandscho Maatschappy van Landbouw gehouden keu ring van één- en tweejarige stieren, waren ingekomen6 tweejarige, waarvan werden bekroond met den lston prys de stier „Boer 3", van de afd. Alfen Oudshoorn en Aarlanderveen der Holl. Maatschappy van Landbouw; mot den 2den pry's: J. BunnikJz., te Bodegrave; den 3den pry's N. Hommels, te Zegveld; terwyl 8 éénjarige stieren waren ingezonden. Van deze werden bekroond met den lsten prys A. D. Husson Heenk, t6 Woubrugge, met den 2denJ. H. Van Dieyen, te Bodegrave, en met den 3den A. Pouw, te Woerden. Gisteravond omstreeks kwart over achten ontstond op de Nassaukade 12 by den Haarlemmerweg, te Amsterdam, door het spelen met lucifers door oenige kinderen,- een kleine uitslaande brand. Met behulp van eene brandkraan was het vuur spoedig ge- bluscht. Ruim een uur later viel eene petroleum lamp om in een perceel op den Haarlemmer- dyk by het Haarlemmerplein No. 153. Eene vrouw, die in deze woning een be zoek aflegde, sprong van angst, met haar kind van 4 weken op den arm, uit een venster der 3de verdiepiDg. De vrouw werd zwaar gekwetst opgenomen en naar het binnengast huis vervoerd. Het kindje was ondertusschen reeds over leden. Het brandje had weinig te beduiden en was spoedig gebluscht. Verder bluschte de Amsterdamsche brand weer gistemaraiddag en -avond nog acht kleine binnenbranden. Zondag-avond ontstond in den bakkers winkel van den heer Oostenbrink, Gasthuis- molensteeg 1, een depot der fabriek „Ceros", brand. Het geheele voorhuis en de insteek kamer stonden weldra in lichterlaaie. De man liep op dat oogenblik de klanten; de vrouw en drie kinderen bevonden zich in het bran dende huis. De vrouw slaagde er in twee barer kindoren te redden en de winkelier Ruwó, die een groentenzaak dryft, sprong in het sousterrain, waar nog een kindje van 7 weken te bed lag, en onttrok de kleine aan het gevaar. Op eene plank in den winkel lag onder een koperen lamp eenig geld, voor de afrekening met de fabriek bestemd. Door de hitte van het vuur zyn lamp en geld tot een vormeloozen klomp versmolten. De brand weer was de vlammen binnen een kwartier meester. Te Dedemsvaart werd Zaterdag een arbeider, op het veld werkzaam, door een zonnesteek getroffen. Naar zyne woning vervoerd, was hy slechts weinige uren la ter een lyk. Z o n d a g-o chtendtrofde bliksem het huis van den heer M. Zaligman, teSmil- de. In de woonkamer werd een en ander verbrijzeld en alles lag vol kalk en puin, zonder dat echter brand werd veroorzaakt. Er is een hevige brand uitge broken te Corbeil, by Parys. Eenige pak huizen, welke tydens de revolutie als voor raadschuren dienst deden, zyn verbrand. De tegenoverstaande molens bleven gelukkig gespaard. De pakhuizen bevatten 70,000 cente naars graan. Men weet dat er ongelukkig 4 dooden en 30 zwaar gewonden zyn. Daar de hulp der plaatseiyke brandweer niet voldoende was, werd die van Parys ingeroepen. Men seint uit Saint-Louis (Mis- souri), dd. 31 Mei: De stad Arkansas is ge heel overstroomd. Het water van de Missis sippi staat in alle straten 2 meter hoog. Het spoorwegverkeer is gestremd. Meer dan hon- •derd dorpen in het dal van de Arkansas en van de Red River zijn geheel verwoest. By Memphis hoeft de overstrooming veel schade toegebracht aan den oogst. De stad zelve is tot nu toe gespaard gebleven, wyi zy 20 meter boven den waterspiegel ligthet water stijgt evenwel nog steeds. BUIT ENLANIk Frankrijk. Ongeveer 150 afgevaardigden van het re- vol utionnaire comité te Parys zyn Zondag middag naar het kerkhof van „Père Lachaise" gegaan om de traditioneele betooging te hou den *by den „Mur des Fédórós." De roode vlaggen werden op het kerkhof ojitplooid. Vele redenaars voerden het woord en be spraken den vooruitgang van het revolution- naire socialisme. Vervolgens begaf men zich naar het graf van Joffrin en naar dat van Blanqui, op welk laatste het gemeenteraadslid Vaillant eene rede hield. Er heeft zich slechts een klein voorval voorgedaan; een krans, welke Zondag den 22ston vanwege de „Intransigoant" aan den voet van den muur was gelegd, is door de manifesteerenden weggerukt en op den weg geworpeD. Het bestuur van den Franschen bond i van gymnastiekvereenigingen heeft een circu laire tot do bij den bond aangesloten ver- eenigingen gericht, waarin het zich ertegen verklaart, de feesten te Nancy te beschouwen als oen gelegenheid tot onbezonnen taal en rustverstoringen. Gymnastiekfeesten zyn daarvoor nimmer aangewezen, en vooral te Nancy moet men zich herinneren, dat gescherm met woorden, niet de beste uiting van vaderlandsliefde is. Ter voorkoming van betoogingen heeft de politie te Nancy den verkoop van Lotharing-, sche vlaggen verboden. De Czechische studenten, die de feesten te Nancy zouden by wonen, zonden aan het comité der buitonlandsche pers een protest tegen de oproerige bedoelingen, welke hun, in het byzonder door de Duitsche bladen, worden toegeschreven. De heer Morelli, gewezen directeur der „Compagnie Insulaire Transatlantique de Navigation" en lid van den Senaat, is gisteren op zyn buitenverblyf by Marseille overleden aan eene longaandoening. Zyn lyk zal worden overgebracht naar Ajaccio. Duitnohland. De „Reichsanzeiger" bevat eene verklaring* van den minister van oorlog, dat de door de firma Lówe geleverde 425,000 geweren alle voldoende beantwoorden aan den eisch, dat zy voor den oorlog bruikbaar zyn. De bij de troepen gesprongen geweren waren niet uit de fabriek van Löwe afkomstig. De „Nordd. Allg. Ztg." voegt hierby, da het reeds thans gebleken is, dat een deel de feitelyke beweringen van Ahlwardt gehee onwaar zyn en dat voor eon ander deel zy; betoog in geen geval eene juiste voorstellin; van de zaken geeft, zoodat alle conclusie: betreffende de deugdelijkheid van de doo Luwe geleverde wapenen gewaagd zyn. België. Het congres der Belgische werkliedenpart te Namen beraadslaagde gisteren over he tweekamerstelsel. De Gentenaren stelden voo; den Senaat op te heffen, maar het congre besloot alleen eene hervorming in desamer stelling te vragen. Voor dit lichaam zou c evenredige vertegenwoordiging worden to> gepast. Het congres, voorgezeten door Defnet, b< paalde dat de volgende bijeenkomst in 18' te Gent zal worden gehouden en dat intu: schen yverig propaganda zal worden gemaal voor het algemeen kiesrecht. De afgevaa: digde Demblon zeide dat alle middelen i het werk zullen worden gesteld om dat recL te verkrygen en dat voorts de Constituan! hare werkzaamheden binnen zes maanden b hoort te eindigen. Spanje. Uit Valladolid wordt gemeld dat tv. duizend arbeiders aan den Noorderspoorw het werk hebben gestaakt. Zy verzoeken ee vermeerdering van werktyd. Thans werk zy' 9 uren en zy wenschen dezen tyd tot uren te zien uitgebreid, ten einde dus m® loon te ontvangen. Er is eene commissie® noemd om de voorstellen te formuleeren, we® men aan de maatschappy zal doen. De houding der werkstakers is kalm. bevolking is op hunne hand. G root-B rl tuunië. In do zitting van het Lagerhuis gisteren heeft de onder-secretaris voor bu landsche zaken Lowther verklaard, te weten of en in hoever de houders V Turksche obligation 18G2 betrokken zijcB

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2