Naar de „Bred. Crt." verneemt, zal dit jaar, bij bet examen voor cadet aan de Kon. Militaire Academie, in afwijking van vorige jaren, ook schriftelijk examen in aardrijks kunde worden afgenomen. Van de 206 adspiranten, die zich hebben aangemeld voor het toelatings-examon, zullen er 85 aan het schriftelijk gedeelte van dit examen te Breda deelnemen. Wegens de besmettelijke ziekte zal dit jaar het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen in plaats van te Nijmegen, te Arnhem worden afgenomen. Dr. F. W. B. Van Bell, hoogleeraar in de theologie aan de universiteit te Groningen, zal op 15 Juni, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, zyn ambt neerleggen. Tot juryleden voor de in Juli te houden nationale tentoonstelling van heesters, bloemen en aardbeziën te Aalsmeer zyn door de land en tuinbouwvereeniging aldaar benoemd de heeren A. Koster, te Boskoop, J. v. Eyken Nieukerk, te Naarden, en W. Maarse Dz., te Aalsmeer, voor de afdeeling heestersA. Fiet, te Groningen, A. Vrugte, te Hilversum, en J. Maarse Wz., to Aalsmeer, voor do afdeeling bloemen; J. Subberde, A. Buis on W. Kees- sen Az., allen te Aalsmeer, voor de afdeeling aardbeziën. Jhr. Von Pestel, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister to Stok- holm, vertegenwoordigt ons Hof bij de feesten ter gelegenheid van het gouden huwelijks feest van Z. M. den Koning van Denemarken. Te Haarlem is weder een oud-strijder uit de jaren 1830/31 overleden, nl. Pieter Van der Meer. Hij mocht den leeftijd van 79 jaar bereiken. Aldaar is 'ook overleden mr. H. J. Smit, oud burgemeester van Zaandam, oud-lid van de Eerste Kamer en ridder van don Nederlandscben Leeuw. HU was in 1814 te Assendelft geboren. Nicolaï's oratorium „Jahveh" is Woens dag op het muziekfeest der Noderlandsche Toonkunstenaarsvereeniging te Utrecht ten gehoore gebracht onder leiding van den com ponist. Met medewerking van de dames Lydia Hollm (sopraan) en Cornelia Dekker (alt) en de heeren Rogmans (tenor) en Arnold Spoel (baryton) werd het werk bovredigend vertolkt door een koor van Utrechtsche dames, heeren en kinderen en het Utrechtsche orkest. Hot stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 25 Mei Fortespuria; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 26 Mei van Marseille; de „Prins van Oranjo", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 Mei van Suez; de „Rotterdam" vertrok 25 Mei van Nieuw-York naar Amsterdamde „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Mei van Perimde „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 26 Mei van Aden; de „Soerabaia" arriveerde 26 Mei van Rotter dam te Batavia; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 26 Mei van Mar seille. Goiuengd Nienvra. Een aan hot Sporttentoonstel- lings gebouw te Scheveningen werkzame man viel eergisteren van het dakhy brak een arm en een been en kreeg nog andere kneu zingen. Hy werd naar hot ziekenhuis te 's-Hage overgebracht. De Scheveningsche politie arres teerde op Hemelvaartsdag een persoon, die uit eene schuit aan het strand eene porte- monnaie roofde uit eene zeemanskist. Het bondsbestuur van den „Noderl. liiakkersgezollenboncl" heeft in opdracht van ïiet den 8sten Mei te Amsterdam gehouden congres van den Bond aan de Tweede Kamer een adres gericht, houdende verzoek tot in voering van algemeen kios- en stemrecht; vaststelling van een normalen arbeidsdag van 12 uren en een rustdag per week; afschaf fing van nachtarbeid, van dos avonds 11 uren tot 's morgens 7 uren en controleeving dor werkplaatsen door gezondheids commission, bijgestaan door werklieden, gekozen door de werklieden zolven. Woensdagnacht heeft men te Haarlem trachten in te breken by den heer Vleyweg Dyserinck "aan do Oudegracht. Een agent van politie zag een man loopen in een boezeroen gekleed, liep hem achterna en ontdekte toen, dat hy op zyno kousen liep, waarom h\j hem wilde arrostecron. Do ver volgde sloeg eene steeg in en nauwelijks was de agent den lioek om of er viel eon schot, waarop nog twee kerels te voorschijn kwamen, die het met hun makker op een loopen zetten. De agent werd niet verwond. Het pistool is, met nog een schot er op, gevonden en reeds zyn drie verdachte personen gevat. Zondag 29 Mei zullen aan het „Groot Nationaal Corps-Kegelconcours, te houden in de Amsterdamsche „Sport Bar" te Amstordam, de volgende vereenigingen mededingen: „Harmonie" en „B. A. L.,"van Alkmaar; „Houdt hem er op," „Ewaldi," „Do onderlinge kegelaars," „Rampo," „A. T. G. V.," „Gooi om," „De vaste hand," „de Dooien," „Koekoek," „Jonge krachten," „Amicitia," Arbor" en „O. M. O. S.", van Amstordam; „Door oefening grootor" en „'s-Gravonhage," van 's-Gravenhage„de Groo'te Vauxhal," van Haarlem; „Ada" on „Uitspanning door Inspanning", van Leiden„Harmonie," van Maarssen, „Nationaal" en „Recht naar 't doel," van Rotterdam. Het bestuur der „Yereoniging voor den Effectenhandel", te Amsterdam, maakt bekend, dat de eerste beursvacantiedag Zaterdag 4 Juni zal wezen. Woensdag is in het Noorder Buiteri-Spaarne onder Haarlemmerliedo een 20-jarig jongmensch, ambtenaar bij do H. I.J.- S.-M.. woonachtig te Haarlem, by het baden verdronken. To Deutichem is een veertienjarige jongen bij het zwommen verdronken. Een militair op het fort Ruygenhoek, bij Utrecht, die zich gisteren wildo baden, is in de diepte verdwenen en verdronken. Z(jn lök is opgevischt en per brancard naar het militair hospitaal overgebracht. Te Maastricht is een knecht, die het paard zyns meesters in de Maas liet baden, in eene diepte geraakt en verdronken. Te Amsterdam is een 24 jarig man, die met nog eenige anderen in het IJ aan het zwem men was, in de diepte verdwenen. Hoewel dadelyk alles in het werk werd gesteld om hem te redden, mocht dat niet gelukken. Des avonds had men zyn l\jk nog niet ge vonden. Eenige jongens uit Amsterdam waren eer- gis terra iddag in de Zuiderzee gaan baden. Het 12-jarig zoontje van een koetsier in de Quellynstraat waagde zich te ver, met het ongelukkig gevolg, dat hy plotseling weg zonk en verdronk. Hoewel onmiddellijk po gingen in het werk werden aangewend om hem to redden, mocht men er niet eerder dan gisternacht in slagen z(jn lijk te vinden, dat gistermorgen naar de ouderlijke woning word overgebracht. Naar men verneemt, is door Bur gemeester en Wethouders van Utrecht af wijzend beschikt op verschillende verzoeken tot het plaatsen van palen in den openbaren weg, ten eindo daaraan groen of versieringen aan te brengen by gelegenheid van het be zoek van HH. MM. de Koningin en do Koningin- Regentes aan die gemeente op 10 Juni e. k. Tot het nemen van dit besluit heeft aanleiding gegeven de wensch van het bestuur om den openbaron weg zooveel mogelijk vry te houden. Het gemeentebestuur zal het echter op prijs stellen indien de woningen aan den weg, waarlangs HH. MM. passeeren, worden ver sierd en de ingezetenen van hunne ingeno menheid mot het Vorstelijk bezoek ook op uiterlijke wijze doen blijken. Te Amstelveen, gemeente Nieu- wer-Amstel, heeft ziclr gisternacht een mans persoon door een pistoolschot van het leven beroofd. Armoede moet in deze als de aanleidende oorzaak worden beschouwd. Uit Hoerenveen meldt men dat te Drachten op oene vrouw een moordaanslag is gepleegd. Met een pistool moet de vrouw gevaarlijk gewond zijn. De dader is bekend. Op de lijn Stavoren Leeuwar den is nab\j Boxum eene vrouw door een trein overreden on gedood. Gistermorgen is te Amerongen door onbekende oorzaak het hotel „de Post hoorn" eene prooi der vlammen geworden. Door de commiezen in 't Friesche dorp H. werd een vet kalf benaderd van een slager. Ze waren bezig om het dier te slachten, toen een politie-agent naderde met de aan kondiging, dat z\j het kalf slachtten op eene plaats, waarvoor de vereischte vergunning niet was gegeven. Ken onzer landgonooten, baroiles T. v. S., is in het hotel Bollevuo te Parijs een reiszak ontstolen, waarin oene aanzien lijke waarde aan juweolen en twee biljetten De graaf van Parijs, die aan oene inwendige ziekte lijdt, is te Buckingham ge opereerd. Zijn toestand is alleszins bevredigend. Te Parjjs is do schoorsteen ve- gersfirma Vanoni, Ger.til Co. in staat van faillissement verklaard en te gelijk de leden dier vennootschap. Een van deze is, volgens het vonnis, Ferdinand de Gontant-Biron, af stammeling van een oud adellijk geslacht, waartoe o. a. de beroemde maarschalk De Biron heeft behoord, die in 1602 wegens hoogverraad werd ter dood gebracht. Een parkwachter te Mainz had eene aanklacht ingediend tegen een officier aldaar, wiens honden, naar hy beweerde, het plantsoen beschadigd hadden. De officier, die volhield dat de klacht ongegrond was, ging woedend den parkwachter opzoeken, en toen hy hem vond, wilde hij hem, met den degen op de borst, dwingen, de aanklacht in te trokken; anders zou hy hem doodsteken. Een paar voorbijgangers kwamen tusschenbeide en dwongen den geweldenaar zijn degen op te steken; maar deze liet daarop door een soldaat den parkwachter gevangennemen. Het geval heeft, naar men denken kan, groot op zien gewekt. Het onderzoek in zake den moord door den beruchten Ravachol gepleegd op de dames Marcon is gesloten en de rechter Rageys heeft dat over de misdaad van Varizelle aangevangen. Die misdaad van Varizelle, waarvan Ravachol insgelijks verdacht wordt, heeft zes jaren geleden veel gerucht gemaakt. Ziehier waarin zy eigenlijk bestaat: Op 30 Maart 1886, om 5 uren 's morgens, vond do herbergier Ravat, te Varizelle, voor zyno deur op de straat eene halfnaakte vrouw, uitgestrekt in een grooten bloedplas. Het hoofd der ongelukkige was verbrijzeld, het lichaam vreeselyk doorkorven en een harer armen naar do deur der herberg uitgestrekt, alsof zij had willen aan de deur kloppen om hulp af te smeeken. Ravat herkende in die vrouw zekere Francoise Foure, 68 jaar oud, dienstmeid by een koopman in oudheden, Rivolier genaamd, een S6-jarigen grijsaard, in de geheele streek bekend onder don naam van „Petit Bon Dieu". Men drong in de woning van den ouden man en daar kreeg men een vreeselyk schouwspel te zienRivolier lag aan den voet van zijn bed, zyn lyk was vreeselyk verminkt on zyn hoofd door 15 bijl slagen verbrijzeld. In een hoek der kamer vond men de werktuigen, welke voor de misdaad gediend hadden. Zy waren nog geheel bebloed. Het was zeer gemakkelijk de drijf veer tot de misdaad te ontdekkenmen was bij den oudheidskooper binnengedrongen om hem te bestolen. De dievon hadden oene kas opengebroken, waarin de man zyn geld be waarde, en zy waren bozig de waarden te rooven toen hy wakker werd. Zy wierpen zich op hem en vermoordden hem als wilde dieren. Op 't gerucht van den stryd werd de meid, die in de kamer daarnevons sliep, wakker, maar toen zij voor de moordenaars stond, nam zy vol schrik de vlucht, in de richting van de herberg Ravat, vervolgd door een der moordenaars, die haar voor de woning inhaalde en met een bylslag doodde. Er zyn thans verscheidene getuigen in die zaak ge hoord. De geneesheer, die de lijkschouwing der slachtofFers deed, verklaarde dat do moordenaar alleen moet geweest zyn en hij links was. Het is bewezen dat Ravachol zich van zyne linkerhand zoo goed bedient als van zyne rechter. WEST-IXDlti. PARAMARIBO, 3 Mei. Tot leden van do Koloniale Staten voor het zittingjaar 1892/93 zyn benoemd de hee ren mr. D, Juda, S. M. Swyt, A. H. Van Geyt en J. T. Green. Tot griffier van de Koloniale Staten is benoemd mr. H. Benjamins, commies-griffier van dat lichaam. Tot coramios-griffior is benoemd de heer J. S. Morpurgo. De onderhandelingen, welke sedert eeni- gon tyd door een Engelsch Araerikaansch syndicaat met den hoer dr. A. Salomons ge voerd worden tot aankoop van zyn goudplacer, kunnen thans als ge< indigd worden beschouwd. Door het syndicaat is by de directie van de Surinaamsche Bank te Amsterdam ter be schikking van dr. S. gesteld de koopsom in gold a f 400,000 en in shares ii f 200,000. Men zogt dat de ingenieurs en het verder - Onder dagteekoning van 2 Mei wordt gemeld, dat de influenza aan het afnemen is; do daaraan lydenden verminderen gelukkig met den dag. Op enkele uitzonderingen na hebben alleen do 70- a 80-jarigen en meer aan de verschrikkelyke gevolgen daarvan geen weerstand kunnen bieden. Met genoegen kunnen wjj echter consta- teeren, dat de algemoene gezondheidstoestand langzamerhand weder bevredigend wordt.(S.C.) Kerkelijke berichten. Zoeterwoude: (Ned.-Herv. kerk). Zon dag-voormiddag te tien uren, ds. Klercq, predi kant te Koudekerk. Benthuizen: Zondag des namiddags ds. Sanders, van Woubrugge. Hoogmade: Zondag-namiddag te twee uien, ds. H. J. Van Nouhuijs, predikant to Oudshoorn. Boskoop: (Ned.-Herv. kerk.) Zondag 29 Mei, 's voormiddags halftien, ds. A. L. Th. Van der Ven, beroepen predikant van Ab'oekerk c. a., te Leiden. dirigeerend personeel van de onderneming van 1000 fr. De zak word ledig in een ander I spoedig alhier kunnen worden verwacht om vertrek gevonden. de werkzaamheden te beginnen. (Sur.) Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: T. Edel geb. Bouthoorn, Z. A. J. De Lange geb. Vermijt, Z. D. Zui dervaart geb. Huiemau, D. (te Amsterdam). Overleden: G. Peeneman, jm. 21 j. c Kelderman, jd. 3 m. M. 8. C. Bilker, wed. J. Comijn, 71 j. (te Rotterdam.) J. Zandvliet, ccbtg. van J. Verbeij, 53 j. \Y. M. Werneke, jd. 10 nr. Golinwd: 9. Compier on E. v. d. Plas w. Bakker en W. SchyfT. J.'Bezemer en H. Verkerk. AARLANDERVEEN. Bevallen: C. De Waal gob. Knop. D. J Stoof geb. Van Soest, Z. 0. Eikeleuboom geb. Van der Mark, Z. Overleden: M. Den Blooker, echtg. vau A. PiOöman, 83 j. Gehuwd: J. Vonk, jm. 21 j., en M. C. Vor- kade, jd. 22 J. BODEGRAVE. Bevallen: E. Boa gob. Zwanen burg, D. E. Ilogondoorn gob. Boor, Z. J. Markestein geb. Docland, D. Overleden: A. v. d. Stok, echkg. van R. Kamp, 22 j. II. De Jong, eebtg. van S. Nele- mao, 33 j. J. M. Steenbergen. 17 d. E. 1% Jong, echtg. van J. Twaalfbovon, 44 j. BOSKOOP. Ovorlodon: A. Van Lint, 7 m. M. v. Dorp, 73 i. H. Panncbakker, 14 d. fUZERSWOCDE. Bevallen: J. M. Van der Velde geb. Van Zanten, D. T. Horteusiua geb/ De BruijD, Z. A. v. Vliet geb. v. Rodenrijs, D. J. Meyer geb. Van Zanten, Z. Ovorlodon: J. Van Houten, vred. van B. Van Zwieten, 82 j. A. Bloos, jnr. 3 j. A. Van Dorp. ech'gon. van J. Roos, Cl j. Gehuwd: B. Van don Bosch, jm. 21 j.. en A. OfwegOD, jd. 24 j. N. C. Vorbrugli, wed ar. van J. Smits, 35 j. eu A. Fokker, jd. 31 j. G. M. Langhout, jm. 22 j., en H. Van Els wij Ic, jd. 22 j. A. Francken, jm. 28 j en H. Van Olwegen, jd 2t j. N. Ten Brink, jm. 33 j. en C. Van Schooien, 23 j OEGSTGEEST. Geboren: Heinrich Peter, z. van H. Nui88 en J. Bahner. Mario Cornelia, z. van W. A. Bruggemane en E. H. Van Ooyen. JohanneB Franciacue, z. van W. A. Brcggemhiis en E. H. Van Ooyen. Johannes Petrus, z. van A. Zuiderwyk en "W. Thoen. Jacobus Gorardus Maria, z. van C. Duivenvoorde en C. G. Hoogeveld. Willem Jan, z. van W. Brier en H. Snooker. Aan#, d. Yan J. v. d. Tuin en M. Limvere. Albertns Adrianus, z. van J. G. J. De Vink eo D. Passchier. Overleden: H. L. v. d. Hoff, 52 j., echtg. van M. W. Smit. J. Jonker, 30 j., ongehuwd. J, P. Burkels, 55 j. M. Do Raadt, 48 j. J. T. Braggo- in&D8, 11 tl. M. C. BruggemaDS, 11 d. J. J. Timmc-r8, 51 j., gehuwd mot N. Zandbergen. Gehuwd: A. Van Sohageu en A. Podma. A. Scbrama en M. Julïcrmans. J. Duivenvoorde en J. J. P. Witzenburg. J. De Leen en A. E. Koppier. Ondertrouwd: C. De Roode 23 j. en E. v. d. Zwart 20 j. 8. Lnbbe 25 j. en A. Nyaaen 27 j. KOUDEKERK. Bevallen: N. Boogeboom geb. Oosterom, D. Gehuwd: J. Do JoDg, jm. 27 j. en J. Raveos- bergon, jd. 23 J. A. De Jong, jm. 3» j. en O. De Haan, jd. 32 j. K. Schollingerhout, jm. 28 j. en P. Kraan, jd. 29 j. LEIDERDORP. Overleden: J. M. E. Kriek, jd. 3 j. G. Bouriciue, jm. 19 m. C. Van Yeizer. ccbtgen. van N. Van der Meer, 45 j. Gehuwd: M. Links, 27 j. en B. Bosma^. 23 j. NIEUWKOOP. Bevallen: J. Koperdraad ge Murk, Z. L. Kranenburg geb. Slapper, Z. C. Kranenburg «eb. Van Eijk, D. Overleden: P. Blok, ochtgen. vaa D. Vaa Pijlen, 70 j. OUDSHOORN. Bevallen: J. M. Heenk geb. v. Holst, D. Overleden: A. Van 't Voort, jm. 25 j. C. Kooij, jm. 1 j. Gehuwd: T. Kamper, jm. 24 j. en M. Baane. jd. 24 j. REEUWIJK. Bevallen: A. Macdaniël geb. Vaa Heijningen, Z. M. Schouten geb. Kort, Z. O. Van Tritt geb. Van Schaik, Z. Overleden: E. G. Straver, 9 m. Gehuwd: E. v. d. Starre eu A. Kraan. TER-AAR. Bevallen: E. Hoogereorst geb. Akerboom, Z. M. Van Pijlen ge .Kreeuwen.Z. L. Lek geb. Snabel, D. S. Verboom geb. Kooij. Z. Gehuwd: J. Kempere, jm. 27 j. eu E. H Voort man, jd. 28 j. M. Spijker, jm. 32 j. en P. Boe- kc-eteijn, jd. 20 j. -WOUBRUGGE. Bevallen: M. Van der Meer geb. Ruigrok van der Werven, Z. T. M. Vau Schie geb. Stipdonk, lovenl Z. Overleden: E. Belleman, echtg. van A. Win ters, 57 j. A. Klyo, eebtg. van J. J. Wietbofl. G3 j. Gehuwd: H. Schijf, jm. 22 j. en M. Van Leijden, jd. 24 j. J Van der Meer jm. 25 j. on A. v. d. Wilhk, jd. 26 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: A. De Steenbeek geb. Van Osnabrugge, 7. M. Molenaar geb. Tan Oosten, D. M Dik geb. Zaal, D. Overleden- K. Rozeboom, wed. C. Van der Waaij, 66 j.C. Dc Jong, jd. 11 j. Gehuwd: H. Mol, weder, van A. Van KouweD, 59 j. cn D. Vau den Hoven, wed. van H. Vau Riet, 43 j.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6