N°. 9894. Woensdag 25 Mei. A#. 1892. Qoarant wordt dagelijks, met aitzondering van <gon- en feestdagen, aitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 24 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor L»id<m p«r 3 mumden.Lit. Fr&noo per poet...7.7.V.Teï-.* l.ét. Ifsonderljk» Nommenu."....v.\7o.'ill. PSIJS DEB ADVERTENTrÈN Tea 1—t regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17 Grooter# lettere neer ple&teruimte. Toor het iaeeseeerea hui tee te ated wordt ƒ0.10 berekeaè. pit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Uithoofde Tan den Hemelvaartwiag /al deze Courant a. s. Donderdag avond ntet worden uitgegeven. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dieij datum verschijnende nummers gratis. Oiïicieele Kennisjjevingen. Paspoorten. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter keoDis vjq belaDghobbendeD, dat dagelgk*, Zon- en fecst- digcn uitgezonderd, dea vcormiddaga van 10-12 uren, de Paspoorten voor do miliciens dezer gemeen te, bohoorendo tot de lichting van den jare 1885 cn voor de Zeemiliciens der lichting van 1887, verkrijg baar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zicb in persoon en voorzien van zijn zakbookje daartoe aan- uelde. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 24 Mei 1892. DE KANTER. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de geneeskunde afgelegd door de lieeren P. C. T. Yan der Hoeven en J. Schoe- maker. Ds. J. Pfender, predikant te 's-Hage, die gedurende de vacature door prediking en eatechisatién zich liier vele vrienden hoeft verworven, zal, vóór zijn vertrek naar Frank rijk, op verzoek van ds. Nardi, Hemelvaarts dag nog eenmaal voor do Waalsche gemeente alhier optreden. - Daniël De Lange zal hier morgenmid dag in de Luthersche kerk met zijn gemengd koor, waarvan wy de samenstelling reeds meedeelden, eene uitvoering a capella geven van werken van oude Nederlanders. Zooals men weet, zal De Lange met dit koor, dat in het vorige jaar met bijval in Albert-Hall te Londen optrad, ook to Ween en concerten geven. De berichten uit plaatsen, waar dit koor reeds optrad, luiden in de hoogste mate gunstig. Men verzoekt ons to willen melden dat de voorgenomen uitvoering van de Christelijke Zangvereeniging te Leiden in de kerk te Oegstgeest op Donderdag a. s. niet doorgaat, omdat de vereeniging vreest hare te maken onkosten niet te zullen dokken. - Tot herder en leoraar bij deNed.-Herv. gemeente te Benthuizen is beroepen de heer Tjalma, candidaat tot den H. Dienst te Leiden. Tot predikant bij de Nederd.-Herv. ge meente te Wassonaar is beroepen: ds. C. B. Oorthuys, te 's-Gravenhage. Voor het beroep naar de Herv. gemeente te Alfen aan den Ryn is door ds. S. D. Dyk- stra, te Hilversum, bedankt. Het onderzoek der in de gemeente Voor schoten aanwezige verlofgangers der natio nale militie zal plaats hebben aan den Leid- schendam, gemeente Stompwyk, op Woens dag 15 Juni a. s., 's voormiddags te 10 uren. In de gisternamiddag gehouden verga dering van den Raad der gemeente Sassenheim werd tot secretaris en tevens ontvanger be noemd de heer J. H. H. Römelingh, amb tenaar ter secretarie te Reeuwyk, zijnde No. 1 der aanbeveling van Burgemeester en Wet houders. Als No. 2 was op dio aanbeveling geplaatst de heer A. C. Boelaerts van Em- michoven, volontair ter secretarie te Gorkum. Met deftigen eenvoud werd hedenvoor middag uit het sterfhuis aan den Schevening- schen weg het stoffelijk overschot van mr. D. M. M. Baron d'Yvoy van Mijdrecht, kamer heer in buitongewonen dienst, administrateur der eigendommen van de Groothertogin van Saksen, naar het station van den Staatsspoor weg te 's-Hage overgebracht ten vervoer naar Utrecht. De lijkwagen was aan alle hoeken omhangen met prachtigo bloemkransen en het kleed, dat het stoffelijk overschot dekte, was belegd met nog meer grafkransen, palmtakken, losse bloomen en kruisen van witte rozen. Onder deze zichtbare bewijzen van deelneming en hulde trok vooral de aandacht een schoone, met zwarte violen en witte bloemen gevulde krans van H. K. H. mevrouw de Groother togin van Saksen, Prinses der Nederlanden, welke titel op de afhangende linten te lezen stond. Aan weerszijden van de lijkkoets gingen vier trouwe dienaren uit het personeel van de Groothertogin on achter den rouwwagen liepen, in ryen van vier, do arbeiders en tuinliodenj werkzaam op de buitenplaats van H. K. H. Het personeel deed zyn heer tot aan het station uitgeleide. In den volgstoet namen plaats mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum, als vertegen woordiger van de Groothertogin; do familie betrekkingen en eenige genoodigden by de begrafenis, o. a. de secretaris van de Groot hertogin, de heer Couturier, en de reeds hoog bejaarde chefs bloomisten van de buitenplaats „Zorgvliet". Een vry talryke kring van vrienden en be- langstellendon wachtte aan het station den j lykstoet op, ten einde den ontslapene een laat- sten groet te brengen. Verschillende vrienden begaven zich met de familieleden in den trein van 10 u. 17 min. naar Utrecht. Naar wy vernemen, zal in het krankzin nigengesticht te 's-Gravenhage de plaats, open gevallen door het aan den directeur, den heer Krab, op zijn verzoek verleend eervol ontslag, worden ingenomen, evenals dit in het Buiten gasthuis te Amsterdam geregeld is, door eene adjunct-directrice, die onder den geneesheer- directeur met de leiding van het gesticht zal worden belast. De heer Van Kerkwyk, lid van de Tweede Kamer dor Staten-Generaal, is benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering op het internationaal Spoorweg congres, dat 20 Augustus a. s. te St. Peters burg wordt geopend. Ingevolge uitnoodiging van het uitvoe rend comité voor de Internationale Sport-, Visschery- en Paardententoonstelling teSche- veningen is, op initiatief van het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring, een Perscomitó voor die tentoonstelling gevormd uit Haagsche journalisten. Dit comité bestaat uit de heeren mr. R. Macalester Loup, gede legeerd lid van het hoofdbestuur; J. W. R. Gerlach, voorzitter; P. A. Haarman Jr.. M. Yan Raalte, J. Doorman, L. E. C. J. Beerstecher, J. E. Belinfante, H. De Wilde, B. De Vries, R. H. Driessen, S. Vas Dias, mr. W. Dolk en Maur. E. Belinfante, secretaris. Door het Tentoonstellingscomité is in hot gebouw een vertrok beschikbaar gesteld, dat als porsbureel zal worden ingericht. Naar men mededeelt, zal do heer H. Van der Houwen van Oordt, die do vorige week examen deed voor vice-consul, binnen kort als consul geplaatst worden teDjeddah, waar hy reeds vroeger het consulaat heeft waargenomen. De groothertogin van Saksen heeft in de uitgifte der 2do serie van het maatschappelyk kapitaal der naamlooze vonnootschap „Zuid- Hollandsch Landbouwcrediet" deolgenomen voor een bedrag, gelyk aan dat, waarvoor H. K. H. deelnam in de 1ste serie. Dr. C. E. Van Koetsveld, hofprediker, viert heden zyn Söston verjaardag. Tot. behoorlijke inrichting van het lager onderwys zyn, behalve de bijdragen, bodoeld by art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, ge wijzigd by die van 8 Dec. 1889, by konink lijk besluit o. a. de volgende subsidién ver leend: Katwijk ƒ2000, Monster ƒ1500 en Waarde ƒ1300. Door den minister van koloniën zyn de heeren mr. L. W. C. Van den Berg, J. A. Van den Broek, H. D. Canne, J. S. A. Van Dissel, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. H. Kern, E. 5. Kielstra, P. F. Laging Tobias, mr. P. A. Van der Lith, mr. J. De Louter, J. Muile meister, G. K. Niemann, J. P. Th. Van Nunen, H. J. Costing, C. Poonsen, A. J. Spaan en A. C. Vreede benoemd tot leden der com- missio, welke in 1892 in Nederland zal af nemen het groot-ambtenaars-examen voor don Indischen dienst. - H. M. de Koningin zal den 30sten Mei H. M. de Koningin-Regentes van Sand naar Potsdam vergezellen. Hare Majesteiten zullen de reis maken over Frankfort a/M., alwaar het meerdere uit Nederland komende gevolg zich by Hare Majesteiten moet aansluiten. De Berlynsche correspondent van het „Hbl." seint: Maandagavond 30 Mei zal aan Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes der Neder landen, by hare aankomst aan het Wildpark- station te Potsdam, eeno grootsche ontvangst worden bereid. Daarna wordt familiediner gehouden. Dinsdag 31 Moi groote parade te Berlyn en déjeuner in het koninklijk paleis aldaar. Des namiddags terugkeer der vorstelijke per sonen naar Potsdam, gala-diner in het nieuwe paleis en groote militaire taptoe, waaraan allo garde-regimenten deelnomen. Den volgenden dag, Woensdag 1 Juni, tegen elf uren, heeft op de Bornstedter-vlakte by Potsdam andermaal eene parade plaats, dit maal bepaaldelijk ter eer van de Nederland sche gasten. In hot Stadtschloss te Potsdam wordt daarna gedejeuneerd en 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke by Potsdam een gala-diner plaats, dat prins Friedrich Leopold, broeder van wijlen prinses Hendrik der Nederlanden, den Nederlandschen vorstinnen aanbiedt. Wcensdag-avond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooncelvoor- stelling gegeven. Donderdag 2 Juni vertrokken de hoog© bezoeksters weder. Kort vóór de komst, der Nederlandsche Ko ninginnen komt ook de hertogin van Edin burgh met hare twee oudste dochters te Berlijn aan. !F*0TJI.±1XÖ'£0>:0.. JOWG GEHUWD. 48.) Toch, haar prestige verbiedt haar, alleen naar de stem van haar gevoel te luisteren. Snel wischt zij den natuurlijken traan weg on richt Johanna uit hare knielende houding op. „Mevrouw", vervolgt deze, na zich hersteld te hebben, „mag ik u nu voor haar om raad vragen Wat moet zy doen, welke is haar plicht, opdat noch de wereld of booze ton gen, noch zijne rechtmatige en beminde gade den gewezen student en een onbezonnen meisje met een geacht rechtsgeleerde en eene eenvoudige kinderjuffrouw vereen zelvigen?" Wanneer Emma een oogenblik aarzelt, gaat •lohanna voort: „Het zal voor het jonge meisje eene bron van raamloos leed zyn, wanneer één dag uit het verleden het geluk van een gelukkig huis gezin zou kunnen ondermijnen." „Is dat oprecht gesproken „Ik sta voor haar in als voor my zelve. Dit zvreer ik u by de nagedachtenis myner moe der", antwoordt Johanna plechtig. „E/ï wat zou zij wel denken, dat in het hart van den rechtsgeleerde moet omgaan, wanneer hij komt te weten hoe diebladzjjde uit het boek zyner jongelingsjaren zyne vrouw het leven vergalt?" Johanna ziet mevrouw Van Bergen scherp aan; dan slaat zy de oogen neer. „Vraag dat hemzelve, mevrouw", fluistert zy. „Met eene mengeling van vreugd en smart aanschouwt de gehuwde vrouw haar, die zooveel beneden haar wordt geacht. Zij ver geet den afstand, welke er werkelijk tus- schen hen beiden bestaat, trekt haar min zaam tot zich en wanneer Johanna haar mooie hoofdje tegen den schouder der ge huwde vriendin doet rusten, fluistert deze zacht en vriendelijk: „Vergeten, Johanna. Vergeten en vergeven Wanneer een uur later Mr. August Van Bergen thuiskomt, ontmoet hy als gewoonlijk zyn vrouwtje reeds in do gang. Nauwelijks is zy echter de gezellige huiskamer binnen getreden, of tot zyne groote verwondering werpt Emma zich snikkend in zyne armen. „Emma, gy weent?" zegt hy bekommerd. „Vraag my niets!" snikt Einma. „Gy hebt my dikwijls tranen zien storten, tranen van smart, nietwaar?" „En thans vraagt de griffier veelbeteekenend. Thans zyn het vreugdetranen, Gus! Niets dan vreugdetranen." „En de griffier, die zooeven de onvermurw bare getuige van eene scheiding tusschen man en vrouw was geweest, pinkt op dit oogenblik zelf een traan weg. XV. Ik sla een tijdperk van slechts weinige maanden over. Het huiselijk leven van mijn heer en mevrouw Van Bergen is door geene bijzondere gebeurtenis verstoord. Het waren genoeglijke uren en onvergetelijke dagen, die beiden doorleefden. Immers, hoe meer August z\jn vrouwtje leerde kennen, hoe veelvuldiger de goede eigenschappen werden, welke hij in haar meende te ontdekkenhijzelf, hij steeg voor Emma met eiken dag in waarde, omdat zij den man leerde waardeeren, die haar levens geluk in z\jne handen hield. Wie nu nog dien zorgvollen Gus in staat van beschul diging zou stellen, kon er verzekerd van zyn, dat hem by de jonge mevrouw Van Bergen eeno weinig goede ontvangst zou to beurt vallen. Voor luitenants en officieren in het algemeen scheen August echter een onver- winlyken afkeer te koesteren, en wanneer ooit een goudvisch andermaal aan zyn mooi vrouwtje het hof zou durven maken„ilpas- serait un mauvais quart-d'heure Ik durf volstrekt niet beweren dat do overeenstemming tusschen beiden reeds vol maakt was of althans eene mogelijke vol maaktheid naby kwam, maar het was een onloochenbaar feit, dat zy elkander hadden leeren begrijpen, of, wat de schoonmama hun altyd voor oogen hield: leeren geven en nemen. Daarby kwam nog eene andere, zeer merk waardige oorzaak, welke niet altyd overluid besproken werd, men zag het mooie jonge vrouwtje in den laatsten tyd zelden op straat, wel heette mevrouw bepaald gezond, maar toch stond er tweemaal 's weeks een dokters- coupétje voor de deur. Het publiek, dat er zich mee bemoeien wilde, was geheel vry het raadsel naar eigen goedvinden op te lossen. Wanneer de maan vol is, schynt zy overal, maar de maan was nog niet vol en waarschyniyk om den grif fier Mr. A. Van Bergen pleizier te doen, had de oude baker, die het wispelturige engeltje, reeds twintig jaren geleden, in de wieg had gekend, haren intrek in zyne gezellige woning genomen. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1