meente-architect wordo verricht; 3o. het onder houd vau een en ander, ook in de openbare straat, blyft voor rekeniDg van adressanten; 4o. de kosten van straten en "herstraten door adressanten worden vergoed; 5o. door adres santen eene jaarlyksche recognitie worde be taald van 1.50 overeenkomstig art. 3 no. 11 van het tariof van 5 Maart 1857. By de commissie van financiën bestaat geen beswaar tegen de voordracht van Burg. en Woths. van O Moi 1892 omtrent afstand van eene strook gemeentegrond aan de Mare. Zy geeft alzoo in overweging: lo. te ver klaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is eene strook openbare ge meentegrond, gelegen aan de Lange Mare voor de percoelen Nos. 30 en 37, ter grootte van ongeveer 3 centiaren; 2o. dien grond, nader op te moten, in eigendom af te staan aan J. B. Hoogeveen, ten einde te worden verheeld aan zyne te verbouwen perceelen Lange Mare Nos. 35 en 37, tegen betaling van een koopprijs van ƒ5 per centiare en van de kosten van overdracht. Zich vereenigonde met de voordracht van Burg. en "Weths. van 5 Mei 1892 in zake herstellingen aan het woonhuis der Bank van Leening, geeft dezelfde commissie in overwe ging aan Burg. en Weths. machtiging te verleenen tot hot doen uitvoeren der herstel lingen, in genoemde voordracht vermeld, en vast te stellen den daarbij gevoegden staat van af- en overschrijving, strekkende tot vor- hooging van Yolgn. 99 der begrooting voor 1892, onderhoud van huizen, met ƒ160, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Bij genoemde commissie bestaat ook geen bezwaar tegen de voordracht van B. en Ws. van 12 Mei 1892, betreffende aanschaffing van een nieuw vloerkleed in de Bruidskamer naast de Raadszaal. Zij geeft derhalve in overwe ging te dien einde beschikbaar te stollen een bedrag van ƒ65 en goed te keuren den bij gemelde voordracht gevoegden staat van af en overschrijving, strekkende tot verhoogiDg van Volg. 76 der begroeting voor 1S92, onder houd en aankoop van meubelen voor het Raad huis met ƒ65 en afschrijving van gelijk be drag van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Ons werd heden ter bespreking van wege den schrijver toegezonden ceno brochure, getiteld: „Onpartijdig beredeneerde beoordee ling der Leidsche begrooting voor 1892, ook in verband met eeno herziening der Gemeente wet", door A. Montagne Jz., eervol ontslagen hoofdambtenaar ter gemeonte-secretarie te Leiden. De schrijver geeft hoofdzakelijk eene ver gelijking van de bedragen der gemeente- begrooting van vroeger by die van heden en doet die vergelijking vergezeld gaan van eenige beschouwingen, waarin de oorzaken der stij gingen worden aangegeven. Ter kenschetsing van die beschouwingen kunnen we niet beter doen dan hier het slotwoord van don schrijver te laten volgen: „Na de beredeneerde beoordeeling van de verschillende artikelen der begrooting is het noodig er bepaald op te wijzen, dat bij eene herziening der Gemeentewet wel in ernstige overweging mag worden genomen, om voor Rijks-rekening te nemen de bezoldiging van den burgemeester en van den commissaris van politie (die beiden by koninklijk besluit worden benoemd), terwijl in don laatstentyd ook de vraag is gehoord, of niet voor het Ryk of voor de Provincie de kosten voor verpleging van on- en minvermogende krank zinnigen moeten gebracht worden en, in plaats van subsidiön aan de bestaande ge stichten, do stichting van Rijks- of provin ciale krankzinnigen onder beheer en bestuur van de openbare macht de voorkeur verdient? „Voor de gemeentelijke belangen is het noodig een zuivor plaatselijk belastingstelsel in te voeren, behelzende do heffing van eigen directe belastingen en van een maximum gemeente opcenton van 's Ryks directe be lastingen, zoodat, by eene belasting op het inkomen, de gemeenton een vast cyfer heffen en door gomeente-opcenten de vertering treffen als een opklimmende factor. Natuurlijk, waar eene belasting op het inkomen wordt gehe ven, kan geene beroeps- of bedrijfsbelasting veroorloofd worden. Overigens is er stof in de beredeneerde beoordeeling, om bezuinigingen in te voeren, welke niet bepaald kunnen worden aange duid, omdat zy eene breede uiteenzetting vorderen, die, voor tegenspraak vatbaar, thuis behooren in de vergaderingen van den Ge meenteraad. AJJoon wordt de aandacht ge vestigd op liet kostbaar bestaan van het beheer der openbaro gemeentewerken in eigen beheerdat in strijd is met de voor schriften der Gemeentewet, die openbare en onderhandsche aanbesteding wil en by uit zondering naar de voorschriften der begroo ting dag- en weekloonen duldt: voor werk lieden van de gebouwen naar het burgerlyk recht. In stryd daarmede is dan ook de uit gave van ƒ45,000 werkloon onder Hoofdstuk III (kosten van andere werken dan het onder houd van openbare werken), terwyi onder het volgende Hoofdstuk ook nog werkloonen van straat makers en wegwerkers gebracht worden, die do materialen verwerken, welke onder Hoofdstuk III begrepen zyn. „De Stadswerf is eene inrichting van „Eigen Hulp", zonder behoorlyke controle, die waar borgt voor een zuinig gebruik van mate rialen en een yverig besteden van den werktyd. „Wanneer nu de Commissie van Fabricage zich stipt houdt aan hare Verordening en aan de handhaving der instructie van den gemeente-architect, gelyk tot 1883 geschiedde; als de meerderheid van het College van Dagolyksch Bestuur kan beschouwd worden „als de belichaming van het bezuinigingsidee" en de Gemeenteraad niet duldt eene beper king van het wettelyk recht der Commissie van Financiën, maar hare voorlichting waardeert zal wel de bezuiniging ver kregen worden." Mej. E. H. De Wal, leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier, is benoemd tot leerares in het Duitsch aan de school voor moer uitgebreid lager onderwys te Goes. By do door hot college van regenten over de Rykswerkinrichting by Leiden, onder nadero goedkeuring van den minister van just., gehouden aanbesteding voor de levering van gebuideld en ongebuideld brood, roggebrood en gort, voor hot tweede half jaar van 1892, was het minst ingeschreven door de stoom- broodfabriek „Do Vereeniging", (Koole, Ni- cola Co op het Levendaal alhier. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen: 4.20 en ƒ2.10. By Kon. besluit is benoemd: tot raads heer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. W. Gorter, thans rechter in de arr.- rechtbank te Assentot burgemeester van Capelle a/d. IJsel, D. Bakker, secretaris dier gemeente; tot id. van Koudekerke: W. H. De Bruyn van Melis en Mariekerke, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Zoutolande; tot majoor-commandant der dd. sc-huttery te Helder P. Polvliet. Goedgekeurd dat P. F. Van Slijpe, burge meester van Ammerstol, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Pensioen verleend: aan J. Burgerhoudt, ontv. der directe bel. enz., 1503H. Ivedde, commies-ontv. bij s Ryks bel., ƒ496 'sjaars. In hun rang overgeplaatst by het reg. gren. en jagersde luit.-kol. M. Do Sitter, van het 4de reg. inf., alsmede do kapt. H. Verploegh, Van het Sste, jhr. J. P. Bloys van Treslong, van het 1ste, O. W. Westerouen van Meeteren en D. Vinkhuyzen, beiden van het 7de reg. inf. De kapt. C. Herber, van het 7de reg. inf., op pensioen gesteld, het bedrag van het pen sioen bepaald op ƒ1560 'sjaars en hem don rang verleend \an majoor. Benoemd by het wapen der Kon. mare chaussee, tot majoor en comm. der 2de div., de kapt. jhr. J. A. Booreel de Mauregnault. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht: tot dir.-offi. van gez. 1ste kl., dr. J. H. Gentis, C. C. Yigelius en L. J. Dumont; tot id. 2de kl. W. T. Philipsen en J. Binnendyk; tot id. 3de kl. H. F. A. Giesbers, H. E. KomdOrffer, F. Van Leeuwen en C. G. H. Wirtz. By den generalen staf benoemd tot luit.- kol., de maj. W. L. De Petit; by den prov. staf, tot luit.-kol., de maj. A. G. F. De Petit, D. J. H. Van Aken en G. Clockener Brousson by het wapen der inf., by het rog. gren. en jagers, tot luit.-kol., do maj. J. L. De Bock; by het lsto reg., tot kapt., de eerste luit. F. J. Engelenburg; by het 3de reg. tot luit.- kol. de maj. J. T. T. C. Van Dam van Isselt tot kapt., de eerste luit. F. W. G. Nieuwland tot eersten luit. de tweede luit. W. F. Ruem- polby het 4de reg. tot maj. de kapt. G. J. 7). A. Riesz, tot lston luit. de 2d'e luit. G. L. J. Gerritsen en E. W. Klop; bij het 5do reg. tot maj. de kapt. F. A. Egter; by bet 7de reg. tot kapt. de 1ste luits. C. F. Van den Hoff en F. E. H. Liobert; tot 1 sten luit. de 2de luit. F. C. K. Haalobos. De rang verleend van luit.-kol. aan den gep. majoor der inf. J. H. Weenink. Gemengd Nieuw*. J)e Moriaansteeg en Michielstraat, aan de Haarlemmerstraat naby de Turfmarkt alhier, zien er dezer dagen feestelijk uit. Van nagenoeg elke woning aldaar wappert de vaderlandsche driekleur en dat alles ter eere van het gouden echtpaar Jakobus Dumortier en Christina Hakkaart, wonende in de Mori aansteeg No. 11, hoek Michielstraat. De bruidegom, sinds 17 jaren in dienst der gemeente werkzaam, vervult nog steeds, in weerwil van zyn hoogen leeftyd, zyne betrek king als reiniger der kolkriolen met den meesten yver en nauwgezetheid. Voorzeker zou het voor die oudjes eene aangename ver rassing zyn, wanneer hun gouden trouwdag tot een waren feestdag voor hen werd gemaakt. Hedennacht is op het Van-der- Werf park door een agent van politie mot behulp van een brigadier der veldartillerie en twee burgers gearresteerd een persoon, die in beschonken toestand aldaar door pas aan gelegde bloemperken liep. Tegen zyne aanhouding had hy heelwat in te brengen. Een bezoek aan het commis sariaat scheen hem dan ook minder aan genaam. Maar allesbehalve aangenaam is het ook als men op dergelyke wjjee onze plantsoenen, welke men nu zoo smaakvol tracht op te sieren, ziet beschadigen of vernielen. Dezer dagen vervoegde zich te dezer stede by de wed. S., in de Raamsteeg No. 19, een persoon, die als zyne begeerte kenbaar maakte aldaar kost en inwoning te willen erlangen. Na besprekingen en na 's mans vertrek, bleek het dat hy zich de laakbare vryheid had veroorloofd uit de lade van een meubelstuk ƒ12 en uit die van eene andere kast ƒ5 te lichten en mede te nemen. Deze diefstal was hem des te gemakkelijker ge vallen, daar de sleutels slechts voor het grypen waren. Alleen met het geld was hij tevreden geweest; beurs of ander omhulsel hadden hem niet kunnen bekoren. Do persoon had zich aan de weduwe voorgesteld als Postma of Postman en medegedeeld te hebben gelogeerd in een „hotel" op de Lammeren- markt alhier. By vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te 's-( Iravenhago werden heden veroordeeldW. B., olieslagersknecht, zonder vaste woonplaats, ter zake van dief stal, tot 2 maanden gevangenisstraf, en C. A. M., kantoorbediende te Leiden, wegens zaak beschadiging, wederspannigheid en boleediging van een ambtenaar in functie, tot 15 boete of 10 dagen. In den nacht van Vrydag op Zaterdag 1.1. zyn te Warmond aan de Zyiby den arbeider Vryburg weer 7 kippen en óén haan gestolen. Dit is de tweede keer binnen óén jaar, dat by dienzelfden persoon de kip pen ontvreemd zyn. Do eerste groote lammerenver- zending van Tessel naar Leiden had Donder dag plaats. Er werden 3000 stuks verscheept, waarvoor drie voestoombooten en drie tjalk schepen gebezigd werden. De openbare veilingen van te veld staande bloembollen onder de gemeente Wassenaar zyn goed geslaagd; de pryzen, vooral voor de fynere soorten, waren nog hooger dan in het vorige jaar. Ook de kro kussoorten waren beter te plaatsen, zoodat het schynt alsof deze meer in den smaak komen. In do afgeloopen week deden zich binnen de gemeente Rotterdam vier nieuwe gevallen van pokken voor, waarvan drie in éón gezin. Al de gevallen van pokken, welke tot nog toe aldaar voorkwamen, waren gewyzigde; een geval van natuurlyke pokken deed zich nog niet voor. De groote Katholieke kerk te Roermond is, ten gevolge van den reeds ver melden brand, nagenoeg geheel vernield. Men bericht daaromtrent nog bet volgende: De toren van de groote Christoffelkerk werd 's avonds ongeveer 7 uren door den blik sem getroffen en raakte in brand, ofschoon hy van een afleider was voorzien. Na een half uur stortte het reusachtig Christoffelbeeld, dat op den toren stond, op de kerk en deed ook deze in brand geraken. Doordat het sterke gewelf de vlammen tegenhield, kon men byna alle zaken van waarde redden, o. a. den kostbaren preekstoel» Het orgel werd echter vernield. De toren brandde geheel uit, een prachtig gezicht opleverend. Het was als 't ware eene reusachtige fakkel, welke ver den omtrek verlichtte. Van buiten gezien is er van de kerk niets overgebleven dan de kale muren. Inwendig is echter, dank zy het gewelf, veel gespaard. De omliggende huizen vorkeerden voort durend in groot gevaar, doch werden door de brandweer behouden. By het blusschingswerk werd uitstekende hulp door militairen be wezen. Ook het garnizoen van Venloo ver scheen met eene brandspuit op het terrein. Omtrent de nu afgebrande kathedraal lezen wy in het „Venl. Weekbl." de volgende bij zonderheden De parochiale kerk dagteekent vandelóde^ eeuw; in 1410 werd een aanvang met den bouw gemaakt; alle bescheiden, welke op dien bouw betrekking hebben, zijn verloren gegaan, waarschynlyk by een der groote branden, welke, de eerste in 1554, de andere in 1665 te Roermond gewoed hebben. Oorspronkelyk is zo slechts voor eene la- tynsche kruiskerk aangelegd, later zyn de beide en overige koren bygebouwd; het 0_ L. V.-koor in 1489; in 1458 gaf pastoor Van Damrae vergunning tot het bouwen van het Sacramentskoor. De voltooiing kan gerekend worden tegen het einde der 15de eeuw. Het tegenwoordige kapwerk met het beeld van den H. Christoffel werd in 1663 geplaatst en was de toren voltooid. By den grooten brand, 16 Juli 1654, werd de kerk gedeeltelijk door de vlammen ver woest. De herstelling had zes jaren daarna plaats. In 1659 werd deze parochiekerk tot kathe draal verheven. Driemalen werd in latere tijden de kerk en toren door den bliksem getroffen en met verwoesting bedreigd; voor het eerst had dit plaats op den 25sten Juli 1710, juist op den feestdag van den H. Christoffel; dit ochter zonder schade te veroorzaken. Andermaal sloeg den 18den Juli 1793 de bliksem in den toren, ten gevolge waarvan brand ontstond en eene aanmerkelyke schade werd teweeg gebracht; doch gelukkig bleef het gebouw behouden en brandde slechts een gedeelte van den toren af, waarvan de herstelling nog hetzelfde jaar geschiedde. De derde maal viol het hemelvuur om 4 uren 's morgens van den 16den Jan. 1819 op den toren gedurende een hevig onweder. De brand was spoedig ge'oluscht, doch de bliksem had ook in de kerk verwoestingen aangericht. Vrydag-middag te halfvier woedde boveïi Arnhem en omstreken een hevig onweder, dat zich tegen halfzeven lier- haalde. By die bui is de bliksem geslagen tegen den muur van het huis, bewoond door den agent van politie Van der Veen, op Schaarsbergen, waardoor de muur op twee plaatsen is gescheurd en dakpannen van zyn huis en dat van zyn buurman zyn stukge slagen. Een van do kinderen van Van der "Veen werd bedwelmd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Verdere on gelukken hadden niet plaats. By den grooten brand in de Pas sage Gatbois, teParys, werden 17 huizen door het vuur aangetast; 15 werden geheel ver nield. De brand was in den namiddag gebluscht. De schade, door de verschillende branden veroorzaakt, is zeer aanzienlyk. Zaterdagmiddag is ook een hevige brand uitgebroken in eene chemische fabriek te As- nières, door het breken van eene kolf. Een 17-jarig jongeling, die de kolf droeg, heeft ernstige brandwonden gekregen en ook een politie-agent en de fabrikant, die te hulp scho ten, zyn gewond. De gebouwen zyn geheel uitgebrand; de schade, op 150,000 franken geschat, is door verzekering gedekt. Te Caen is de machinale houtzagery der „Sociétó des chantiers du Nord" door brand vernield. Een ontzaglyke voorraad hout is verbrand. De schade beloopt 500,000 franken, ook door verzekering gedekt. Te Algiers had Zaterdag een hevige brand plaats, welke op de kermis ontstond. Een skatingring en een inlandsch paardenspel werden vernield. Het arsenaal werd door de vlammen bedreigd, maar bleef door de in spanning der brandweer behouden. Ook uit Engeland wordt een zware brand gemeld, en wel in het dorp Sixpenny Hanley 15 rayl van Salisbury. Daar het plaatsje geent enkele brandspuit bezat, grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat, eer men iets kon redden, 60 huizen in brand stonden, waardoor 300 personen van hun dak beroofd werden- 9 ij de uitgevers van een katho- liek blad te Bracquegnies (Henegouwen) hectt gisteren eene dynamietontploffing plaats ge had. De schade is groot, maar niemand were getroffen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2