N°, 9893. Dinsdag 24 Mei. A0. 1892. Qeze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van Ëfinr en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Mei. feuilleton. JONG GEHUWD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tm Lcidti p«r I aundea.M...V fl.lt. TrtDM p«r post........o.".' 1.44. AlwUritfkM Kamment.tf. Mt Bommer toestaat alt TTTEE Bladen. Eerste Blad. SW Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Olticiëele Kennisgevingen. Yergaderlng Tan don Gemeenteraad Tan Lei den, op Woonedag 25 Mei, des namiddags telialfdrie. Punten ter behandeling: lrt. Benoeming van oen Curator van het Oymna- eium. (13d.) 2°. Idem van ec-n tweeden onderwijzer aan do school 3do lila.söo No. 2. (152) 3°. Idem van een derden onderwijzer aan genoemde school. (152) 4°. Voorstel betrekkelijk de regeling van den borg tocht vau den te benoemen gemeente-ontvan ger. (150) 5*. Benoeming van een gemeente-ontvanger. (151) 8°. Idem van drie leden van het bestuur der Prac- ti-che Ambachtsschool. (154) 7°. Suppletoirs staat van begroeting, dienst 1892, van het Geroformeordo Minne- of Arme Oude Minnen- en Vrouwenhuis. (134) 8®. Verzoek van G. H. Maat, om vrijstelling of terngbetal.ng van schoolgeld, Hoogore Burger school voor Jongens. (135) 9°. Idrm van J. B. Hoogoveen, ter bekoming van een strookje gemeentegrond aan de Lange Mare. (136 en 160) 10°. Idem van het Bestuur der 3-October-Vereeni- ging, om het kosteloos gebruik van do Ge hoorzaal. (137) 11°. Idem van de Wed. A. Diemei, om pensioen uit de gemeentekas. (139) 12°. Idoru van J. Korevaar PAz., om een plankijs to leggen in do Witte ftingelgraclit. (140) 13°. Idem van M. Taardekooper, te Noordwyk, ter bekoming in gebruik van grond ladgs den Haario mmertfokweg. (14-1) 14°. Voorstel betrekkelijk het doen Tan herstellingen aan het woonhuis van de Bank van Lecning. (142 ea 161) 13°. Verzoek van de firma Tieleman en Dros, om eeno ioozing te leggen naar do Middelstegraeht. (143) 16°. Idem Yan do weduwe T. Boekeo geb. Van Dora- sen om cone brug te leggen over de Zoeter- woudsche Singelaloot. (14-1) 17°. Idem van me\rouw W. Maiogay-DaleD, om vrij stelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogero Burgerschool voor Meisjes. (145) 18°. Voorstel betrekkelijk de aanschaffing van een kleed voor de bruidskamer. (148 en 162) 19''. Verzoek van H. F. Hoo-emans, om vrijstelling of terugbetaling van echoolgeld, Gymuisium. (149) 20°. Idem van W. Van Wijk en L. A. Werner, om eone Ioozing te mogen loggen van hun slacht- atal aan de Nieuwstraat naar hetstadarioo). (157) 21®. Idem van M. Woutorlood, om uit do fabriek Lovendaal eeno afapuipijp te mogen leggen naar dy gracht. (158) 22®. Idem van W. L. Leget, om eene Ioozing te mogen loggen naar het stadsriool in de Duizenddraad- steeg. (159) 23J. Idem betrekkelijk bet doen van herstellingen aan de Kippenbrug over den Rijn by de Vróuwo- eteeg. 155) 24®. Idem betrekkelijk het doen van herstellingen aan do pachterswoning, boboorende bij den tol aan do Haarlemmervaart. (156) Inschrijving Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden herin neren bil deze nogmaals belanghebbenden (de ge borenen in 1867 eu, voor zoover zij zich tuaeclien- tijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor «Ie Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook do geborenen in 1858 - 1866) hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daartoe dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhnize, tusschen 10 12 en 24 uren, terwijl op den laten Juni aanst. de registers van inschrijving worden gesloten en zij, d;e zich niet vóór dat tijdstip bobben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete ver wezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1892. E. KIST, 8ecretarie. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. "Van Gijn, geb. te Dordrecht, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.„Herziening dor belastbare opbrengst van ongebouwde eigen dommen", en dezelfde tot doctor in do rechts wetenschap met „Stellingen". De heer D. A. H. Yan Eek, die Zaterdag promoveerde, verkreeg den hoogsten graad, cum laude. Na overleg met de commissie van fabri cage, geven B. en Y's. den gemeenteraad in overweging aan den heer N. Wouterlood ver gunning te verleenen om uit zyne fabriek Levendaal Nos. 174 176 een ijzeren afvoerpijp aan t« brengen naar do ^gracht, mits de7.e PÜP onder water uitkome, het werk worde gemaakt onder toezicht en volgens aanwijzing van den Gemeente-Architect, de walmuur naar behooren worde hersteld en de kosten van straten en herstraten door adressant worden vergoed. B. en Y's. berichten ook dat er geen bezwaar zou bestaan aan den heer Yr. L. Leget, wo nende te Zoeterwoude, aan den Hoogen Rijn dijk, vergunning te verleenen tot afvoer van regenwater van perceel Duizenddraadsteeg Nos. 15/17 naar de straatloozing, ware het niet dat er alle reden bestaat om aan te nemen dat het voornemen is ook vuil uit den kalverstal enz. af te voeren. Het wordt der halve vuil water, voor welks afvoer recognitie verschuldigd is, waarvoor ook de Ioozing aan eenige meerdere eischen moet voldoen en dat zeker niet kan worden toegelaten in de straat- kolk, zooals de bedoeling van adressant bleek te zijn. B. en Y's. geven daarom in over weging toestemming te verleenen aan Y'. L. Leget tot het maken van eene Ioozing voor vegen- en schrobwater uit het bovengenoemde perceel naar het stadsriool, mits het werk volgens aanwijzing en onder toozicht van den Gemeente-Architect geschiede, de kosten van •otraten en herstraten door adressant worden vergoed en door hem eeno jaarlijksche recognitie worde betaald van ƒ1.50 overeen komstig art. 3 No. 11 van het tarief van 5 Maart 1857. Blijkens bericht van de commissie van fabricage is onlangs een der gegoten ijzeren buitenliggers van de Kippenbrug bij de Vrouwe- steeg aan den Ryn gebroken gevonden, vermoedelijk ten gevolge van aanvaring ge durende den nacht, terwijl daaromtrent echter niets bekend is. De herstelling daarvan wordt geraamd op f 5S, welke som niet bestreden kan worden uit hot toegestaan bedrag der begrooting. B. en Ws. geven den Raad mitsdien in overweging tot de vaststelling over te gaan van den overgelegden staat van af- en over schrijving, strekkende tot verhooging van Yolgn. 91, Onderhoud van bruggen en over zetveren der begrooting voor dit jaar met ƒ58, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Voldoende aan art. 9 der Statuten, deelt het Bestuur der vereeniging „de Pract.ische Ambachtsschool", te Leiden, aan den Raad der gemeente Leiden mede, dat in de algemeen© ledenvergadering, gehouden den 4den Mei 1892, ter vervanging van de heeren H. W. F. Bakker en J. Filippo, leden van liet Bestuur, die niet herkiesbaar zyn, en de vacature, ont staan door het genomen ontslag van den heer A. L. Do Sturler, de volgende dubbel tallen zyn opgemaakt: ter vervanging van den heer H. Y'. F. Bakker, de heeren J. Yan Dom en P. J. Groen en van den heer J. Filippo, de heeren Jhr. J. C. Rappard en P. Zillesen; en van den heer A. L. De Sturler, de heeren A. E. Van Kempen en "W. F. Yerhey van "Wijk. Den Raad wordt verzocht uit deze twee tallen eene keuze te doen. Ter vervulling der vacature van tweeden onderwijzer aan de openbare school der 3de klasse no. 2, wordt door B. en Ws. den ge meenteraad eene voordracht aangeboden, op gemaakt in overleg met den avrondissements- schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, tor benoeming van een FRX7B DSB ADVERTENTEÈN Tm 1—4 Nf*li f 1.45. Iêd»r» r«(«i nwr f ».17|, Cnotm l*tt«ra sur pUataresnt*. Yw bri laoM—Mia MIm 4a iU4 wrr&t f4.14 iMnant. tweeden onderwijzer, op eene jaarwedde vaa f 700, als: lo. J. J. Yan Boatelen, thans- 3"(fo onderwijzer aan de betrokken school; 2o.W, J. Jong, 3de onderwijzer aan de school der 4de klasse no. 1, en 3o. M. G. Van Ewykr onderwijzer aan de school 3de klasse no. 3. Wanneer de onderwijzer Yan Bostel en voor de bovenbedoelde betrekking werdt benoemd r ontstaat er dus eene vacature- van derden onderwijzer, voor de vervulling waarvan B-, en Ws. de volgende voordracht, die mede is- opgemaakt in overleg met den schoolopziener^ na ingewonnen bericht van het hoofd der school, aanbieden, als lo. P. Leni, 2o. A. A. Dikshoorn en 3o. H. G. Martin, allen werk zaam als kweekeling aan openbare lagere scholen in deze gemeente. Aan de laatste betrekking is eene jaarwedde van f 550 verbonden. De nieuwe pachter van den Leidschen tol op de Haarlemmervaart, G. J. Giggaar, heeft verzocht dat de pachters woning met annexen zou worden opgeknapt. Dit verzoek is, naar B. en Ws. zeggen, niet onbillijk, daar de woning in weinig ooglijken toestand ver keert. De vorige pachter had weinig eischen en om de groote kosten werd voortdurend met kleine reparation in de ergste gebreken voor zien. Nu behoort echter eene flinke opknapping te geschiedende verschillende kamers moeten behangen en geverfd worden, de borstwering van het hoofdgebouw uitgohakt en nieuw ge metseld, do topgevel van der. stal vernieuwd, eon riool vernieuwd en verschillende kleinig heden als waterdorpels, lambrizeering in het kantoortje, afsluitingen, enz. in orde gebracht. Hot geheel zal f 400 kosten. €nder de mededeeling, dat bij de laatst gehouden open bare verpachting van tolgelden op 12 Maart jl. de pacht is gegund voor f 908 per .aar, ter wijl do vorige pacht bedroeg f 700- 's jaars, geven B. en Ws. den gemeenteraad) in over weging hen te machtigen tot do bovenbe doelde herstellingen over te gaan. De heeren W. Yan Wyk en L..A. Werner verzoeken hun slachtstal aan do Nieuwstraat te mogen aansluiten aan het stadsriool. Met het oog op de verstoppingen, waartoe loozin- gen van slachtstallen. gewoonlijk aanleiding geven, geven B. en Y's., na overleg met de commissie van fabricage, in overweging dat verzoek slechts toe te staan, onder voor waarde dat: lo. in do Ioozing.- buiten der. slachtstal eene bezink- en ruimkolk worde aangebracht, ingericht volgens de bestaande voorschriften; 2e. het geheelo werk volgens- de aanwijzing en onder toezicht van den ge- 46.) „Ik ken een jong moisjo, movrouw, of, laat mij liever zeggen eene vriendin", begint Johanna, „die niets anders in de wereld bezit dan eene opvoeding, waarvoor zij hare vroeg overleden ouders oprecht dankbaar is. Dat meisje had geen ander vooruitzicht dan zich in ondergeschikte betrekking een eigen weg te banen. Dolgaarne had zij zich op het vak van onderwijs willen toeleggen, maar de hooge eischen, welke daarvoor tegenwoordig gestold worden, bleken haar krachten te boven te gaan. Zy moest zich dus laag bij den grond bewegen en bezat geene middelen genoog om zich voor eene akto tot het geven van onderwijs cp eene middelbare school te bekwamen. Z\j aanvaardde tot nederige taak de zorg over twee jonge kinderen. Schier den ganschen dag was zij met die kinderen alleen; hare tegenwoordigheid in den huise lijker. kring werd alleen ter wille van die kinderen geduld. Yan elk discours buiten- gegoten, had zij zich slechts over de twee aan hare zorg toevertrouwde kinderen te bekommerenmet die twee schepseltjes moes ten hare gedachten zich alleen bezighouden; die zorg was haar levensdoel, de kinder kamer hare wereld. Toch, in zóó nederige en onaanzienlijke betrekking overkwam haar een groot ongeluk. Men zeide haar dat zij mooi was; do spiegel, welken zy raadpleegde, logenstrafte die bewering niet; kortom: zy was ijdel genoeg om te gelooven. De weinige keeren, dat zy alleen mocht uitgaan, werd zy aanstonds door den een met belangstel ling, door een ander met bewondering aan gezien. Een oogenblik ging zy zelfs zóó ver, om te gelooven, dat het voordeel harer schoon heid misschien eene schoone toekomst om sluierd hield. Op zekeren dag ontmoette zy toevallig in den spoortrein tusschen Haarlem en Leiden een jongraensch. Het meisje ging hare tante bezoeken en het jongemensch was student- Het scheen dat de student veel behagen schepte in hef onderhoud met zijne reisge- noote, want, toen zy in Leiden uitstapten, vroeg liy verlof haar te mogen aanspreken, waar hy haar ooit zou ontmoeten. Zy was onvoorzichtig genoeg, dal verlof toe te staan! Zy, die zich zoo zelden in den kring van ontwikkelde lieden eene eigen opinie mocht veroorloven, zij gevoeldo zich niet weinig gestreeld door de oplettendheden en de aan dacht, welke de student voor haar aan den dag legde. Hij was vertrouwelijk van karakter; hij was nog niet zyn eigen meester; papa en mama hielden hem kortwanneer het van hera afhing, dan zou hy de kennismaking openlijk willen vernieuwen, maar zekere convenances en verplichtingen verboden hem zyne gevoelens publiek te maken. Het meisje schepte behagen in den omgang met den levenslustigen jongeling, en wanneer zy elkander hier of daar ontmoetten, dan was liet genoegen wederkeerig. De student ge droeg zich als een man van eer; hy ver gat tegenover haar nooit den eerbied, dien men aan een eerlyk meisje verschuldigd js, en ziedaar wellicht de aanleiding, dat er ova© vriendschappelyke verhouding tusschen "bei den geboren werd. Toen die vriendschap gedegenheid gewor den was, vertrok het meisje naar eeno nieuwe conditie in de hoofdstad. In eene dor vacan- licn kwam de Leidscho student thuis on bei den ontmoetten elkander andermaal..** „Dat was niet, zooals het behoort", zegt Emma„zy had het gezelschap, van den student, moeten myden." „U oordeelt hard, mevrouw! Een oogenblik verkeerde zy in den waan, dat misschien die genegenheid tot een huwelyk zou kunnen voeren. Eón oogenblik was zij vermetel ge noeg, zich z\jms golyke te achten, één oogen blik leefde zjj in de h©op, rrich door een huwelyk met den talentvollen jonkman boven haren stand te verheffem" „Uwe vriendin was liehtzLanig genoeg?, om zich over zeker maatsoha^pelyk standpunt heen te zetten", merkls mevrouw Yan Bergen bits ops „Neon, mevrouw, mijne vriendin was niet lichtzinnig, want toen zjj ontwaarde*, dat do genegenheid op het punt stond in kefdeover te gaan, toen de edele jongeling zijne toe komst voor haar openlegde en haar oordeel vroeg, toen zag zy, aanstonds in, dat ervoor eene echtverbintenis hinderpalen bestonden, welke niet dan ten koste van zijne toekomst misschien uit den weg waren te ruimen. Zondei te overwegen of bedoeling van den intusschen gepromoveerden student edel of laakbaar was, heeft zy, hem en haarzelve op den gevaarlijken steen gewezen, waar over beiden zouden kunnen struikelen en aarzeldo niet hom ronduit voor te stollen hun vriendscbnpp'jüjkoü omgang te ver breken." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1