Bij koninklijk besliiit van 16 Mei is aan ra te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld. M. J. Zuid- wijk, huisschilder, en J. Yan Klink D zn., tuinder, beiden te Roelof-Arendsveen, gemeente Alkemade, de bronzen medaille „Bene Merenti", liur. door Z. H. den Paus geschonken. (S.- C.) Door eenige kaashandelaren te Amster dam is, in verband met het weldra afloopen van het Nederlandsch-Spaansch handelsver drag, eene poging aangewend om bü vast stelling van nieuwe tarieven ter zake, het artikel Hollandsche kaas zonder invoerrecht toe te laten in de Spaansche koloniën. Op grond van den ruimen uitvoer derwaarts vleit de handel zich dat aan dit Hollandsch pro duct gelijk voorrecht zal worden toegekend als aan dat van Amerikaanscho afkomst. Bjj den heer W. J. Yan Hoogstraten te 's-Hage is een spoorboekje (zomerdienst) uitgekomen, waarin do Amsterdamsche tijd behouden is. Dat zal velen genoegen doen, dio met do nieuwe orde van zaken maar niet op streek kunnen komen. Door de levensverzekering-maatschappij „Dordrecht" wordt het als present-exemplaar aangeboden. De minister van justitie heeft bepaald, dat het notaris-examen voor het jaar 1892 zal aanvangen op 1 Juli e. k. en dat het zal worden gehouden te 's-Gravenhage. Bonoemd z|jntot lid en voorzitter der examen-com missie mr. J. KalfF; tot leden: mr. H. J. Hamaker, te Utrecht; mr. A. Telders, te 's-Gravenhage; mr. J. E. H. Yan Scliaik, te Maastricht; F. Meijer, P. C. L. Eikendal, beiden notarissen te 's GravenhageH. C. Snothlage, ontv. der reg. en dom. te Werken dam tot plaatsvervangende leden mr. B. Hulshoff Gzn., te Breda; mr. L. J. G. Van Ogtrop, te Amsterdam; T. W. P. Hofstede, notaris te Grootogast; H. W. J. Sannes, id. te HoornA. E. E. Bertling, ontv. der reg. en dom. te Nijkerk; tot secretaris G. A. N. T. Jansen van Afferden, hoofdcommies bij het dep. van justitie. Zij, die wenschen te worden toegelaten, moeten zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang schriftelijk aanmelden bij mr. J. Kalff, voorzitter der commissie, te 's-Hage. Vanwege de Liberale Unie wordt ons toegezonden eene brochure, getiteld: „De aanhangige belastingvoorstellen, toegelicht door een Kiezer", uitgegeven door den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem. Het spreekt vanzelf dat de belastingvoor stellen van den minister Pierson in dit werkje niet van hunne slechtste zijde worden voorge steld. De schrijver is echter in 't minst niet vervallen in den toon eener lofrede, en sluit het oog niet voor de gebreken, welke aan deze voorstellen kleven. Velen zal echter eene betrekkelijk beknopte en toch niet onvolledige uiteenzetting dier belangrijke voorstellen aan genaam zijn. En ongetwijfeld heeft de auteur dezer brochure gel ijk, waar hij er op wijst, dat, al het menschelijke onvolmaakt zijnde, ook tegen deze ontwerpen en plannen be denkingen en bezwaren zijn te maken. Men zou trouwens een vreemdeling moeten zijn in Jeruzalem om niet te weten, dat zy van alle kanten komen. Dat is het lot van elk belastingontwerp. Daarby behoeft niet ge dacht te worden aan opzettelijke miskenning en nog voel minder aan kwade trouw. Het ligt in den aard van belastingen, dat olke regeling naast eigenaardige voordeeion bijzon dere nadeelen hoeft, en nu is het volkomen raonscheiyk, vooral in onze critische eeuw, dat de zwakke zijden van wat voor ons ligt ons het eerst in het oog vallen, te meer om dat die zwakke zijden veelal het uitvloeisel zijn Yan de onmogelijkheid om een juist be ginsel geheel naar eiscli in practijk te brengon. Men ziet dus de onvolkomenheden in de be lichaming van hot beginsel, waarvan een in gediend ontwerp uitgaat, en men ziet niet de onvolkomenheden, die zich zouden open baren by de belichaming van een ander be ginsel. Daarom geeft men, in belastingzaken vooral, veelal de voorkeur aan in de lucht hangende, niet in alle bijzonderheden uitge werkte plannen, boven wat in bepaalden vorm ter tafel is gebracht. Dat heeft nog ieder minister ondervonden, die getracht heeft, of hef kapitaal, öf de effecten, óf allo inkom sten, óf de renten, te belasten. Men was met de grondgedachte het eens, maar men kon zich niet voreenigon mot do wyze, waarop do gedachte verwerkelijkt werd. Hangt zulk oon lot den plannen van den heer Pierson ook boven het hoofd Er wordt daaraan eene scherpe en veelzijdige critiek niet bespaard. Kan zijn werk daar niet tegen, dan valle het! Goed werk moet den toets dor critiek kunnen doorstaan en kan er slechts by winnen, als mon van do bedenkingen, welke juist blijken, partijtrekt ter verbetering. Slechts op één ding zij men bedacht by het overwegen van wat de critiek aanvoert, en wel hierop, dat men zich niet al te licht daardoor late medevoeren. De criticus jage naar het beste de staatsman trachte naar het bereikbare De 2de luitenant van het 2do regiment infanterie E. Boumeester heeft verzocht by hot leger in Nederlandsch-indiö te worden gedetacheerd. Gemengd Nieuws. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." gemeld: De „bootwerkers," anders gezegd sjouwer lieden, hebben hier tegenwoordig niet minder dan drie vereenigingen, namelyk eene, dio nog altijd een internationaal karakter draagt, als een overblyfsel uit de dagen toen de Lon- densche dokwerkers samenwerking zochten met de sjouwerlieden in de Nederlandsche havens; voorts de vereeniging „DeNederland- sche Vlag," welke opgericht werd als een protest tegen die samenwerking, en eindeiyk eene derde onder den naam „Kennis is macht," welke, zonder in verbinding te staan met het buitenland, toch min of meer een sociaal democratisch karakter draagt. Vooral ten gevolge van de stilte in den graan handel verkeeren tegenwoordig de bootwer kers alhier in een zeer ongunstigen toestand. Zeer velen onder hen kunnen goen werk vin den en loopon leeg. Dit heeft ten gevolge, dat er onder hen een sterke geest van on tevredenheid heerscht, en onder den invloed daarvan werd door de internationale vereeni ging en door „Kennis is macht" het denk beeld geopperd om de toevlucht te nemen tot eene demonstratie langs de straten, ton einde de aandacht der werkgevers te vestigen op den toestand, waarin de sjouwerlieden ver keeren, of wel vergunning te vragen voor het houden eenor collecte langs do huizen der in gezetenen ten behoeve van de gezinnen der werkloozen. Daarvoor werd de medewerking gevraagd van de vereeniging „De Nederlandsche Vlag," doch deze heeft op voorstel van haren voor zitter besloten, zich van die medewerking te onthouden, op grond dat zy alles wenschtte vermyden wat rust en orde zou kunnen in gevaar brengen. Het doel der anderen toch, om opschudding teweeg te brengen, was tamelyk doorzichtig. Sinds lang reeds waren de sociaal-democraten er op uit, om onder het werkvolk op de kaden wedor een relletje aan den gang te brengen. De levensmooden! Eene 19- jarige dienstbode en haar 18-jarige aan bidder trachtten zich gisternacht te 12 uren, door zich in 't water aan den Noordsingel te Rotterdam te werpen, van 't leven to berooven. Een daar juist passeerend heer bemerkte hen en redde hen uit hunne onvaste positie. Doch de wanhoop beheerschte hen nog geheel, hetgeen bleek uit hunne verklaring zich op nieuw te zamen in de armen des doods te willen werpen. Gelukkig voor hen, waren er een paar agenten van politie in de buurt, die do jongelui naar het bureol aan de Meerman- straat brachten, vanwaar zy door hunne ouders werden afgehaald. Niet ieder zal wetenzc g t het „H. Dagblad", dat in ons land ook bankbil jetten bestaan van f 80 en f 500. Er zyn er dan ook niet veel. Sedert jaren werden zy niet uitgegeven en die in de Nederlandsche Bank arriveerden, kwamen er niet meer uit. Er moeten thans nog 17 bankbiljetten van 80 en 12 van f 500 bestaan, indien zy niet verloren zyn gegaan. Yermoedelyk worden zy als zeldzaamheden zorgvuldig bewaard. Maandag-middag raakte te Bergen- op-Zoom een jongetje van de echtelieden Franken te water. Een geponsionneerdo, voor- bykomonde en het hulpgeroep der omstaande kinderen vernemende, begaf zich onmiddellijk te water. Hy zag echter geen drenkeling en begon te zoeken. De kinderen, die om hulp geroepen hadden, waren intusschen naar huis gesneld, om moeder hot nieuws mede te deel on. Er ontstond oen oploopje van vrouwen aan de plaats des onheils, het zoogenaamde -Piel- kenswater". Yan D. de zoekendo gaf er do brui van cn kwam aan wal. Algemeen gevraag der vrouwen: rWat zoekt ge, v. D.?"* „Wel, dien jongen van Franken; hy moet in het water liggon „Hy is er al uit! man, kyk, daar staathij te huiion in zyn nat pak!" Te S t.-P e t e r a b u r g wordt verteld dat de C'zaar, toen hem generaal Yon Wahl werd voorgesteld als opvolger van Gresser al3 stadscommandant, gevraagd heeft„Is hy een Duitscher en Luthersch?" en dat hy, op een bevestigend antwoord, er heeft bygevoegd „Het is waar, voor zoo'n omvangrijken, ver- antwoordelyken post zyn do Duitschers met hunne trouw, eerlykheid en arbeidszin het best geschikt!" Te Graz werden dezer dagen 's avonds proeven genomen door hospitaal soldaten om met gloeilichten, waarvoor zy zeiven de accumulatoren by zich droegen, naar gewonden te zoeken. Yerscheidene officieren en doctoren woonden de proefneming by. Te St.-Etienne is in een huis, waar herstellingen aan de gasleiding geschiedden, eene vreesolyke gasontploffing gebeurd. Het huis werd ontzettend beschadigd, deuren, ven sters en meubelen ver weggeslingerd, twee gasfitters zyn zwaar gewond en een voorbij ganger werd door de rondvliegende stukken ernstig getroffen. De „Pa 11 Mali" maakt een inter view van een barer correspondenten openbaar. In het Grunewald, by Berlijn, werd hy door eene regenbui overvallen en zocht onder een afdak eene schuilplaats. Een oogenblik later deed een ander heer, als een Duitsch jacht opziener in groengrijs kostuum gekleed, het zelfde. Deze wildo eene pyp aansteken, maar kon geen vuur makende Engelschman bood hem een vlammetje aan en een praatje volgde. Het bleek dat de vreemdeling vloeiend En- gelsch sprak; dit deed het gesprek op 't ver schillend onderwys vallen. De Engelschman zeide: „wy leeren zoowat niets en do Duit schers leeren veel en toch geef ik de voor keur aan onze scholen." „Waarom?" vroeg de vreemdeling. „Omdat men by ons karakters tracht te vormen, by u niet. Ik heb hier twee neven op een gymnasium, maar de arme jongens worden byna als slaven behandeld." „Nu overdryft ge toch." „Het hoeft er toch waarlyk veel van. By u worden de jongens in een geest van af- hankelykheid grootgebracht, wy trachten ze tot onafhankelykheid op te voeren." De jager zweeg eerst; toen zeide hy: „'t zal anders worden." De Engelschman keek eens naar de lucht. „Ja, ik hoop dat de zon zal doorkomen." De ander zei lachend: „ik hoop ?t ook, maar ik dacht eigenlyk niet aan 't weer, maar aan ons onderwijs." „O, u denkt aan hetgeen dat jonge mensch, de keizer meen ik, doen zal." „Ja juist, dat jonge mensch heb ik op 't oog." „Nu", zei de Engelschman. „hy tracht zyn best te doen, en ik stel veel belang in zyne pogingen." „Ja, dat stellen veel anderen ook, maar den meesten is het alleen om te kunnen cri- liseeren te doen." „Het doet er niet toe. Hy heeft zyne ge breken, maar hy is toch een buitengewoon man. Dat heeft hij getoond door, ofschoon aanvankelyk een volgeling van Bismarck, dezen weg te zenden, toen hy bemerkte dat Bis marck een despoot was. Toen beproefde hy her vormingen op allerlei gebied in te voeren..." „En daarom wordt hy veranderlik genoemd." „Dat is hy ook. Hy haalt te veel tegelijk overhoop, on denkt, dat liy alles beter dan een ander weet. Dat zeggen de menschen ten minste van hem." „De menschen zeggen zooveel. De keizer zou denkelyk willen, dat ze zich wat minder met hem bemoeiden." „Dat zou alleen kunnen, als hy aftrad." „Aftreden?" „Ja, want een staatsman moet critiek kun nen verdragon. De keizer moest de Engelsche bladen lezen." „Waarom V" „Omdat daarin wel onjuistheden, maar ook zeer veel waars over liem staat." „Dat is zoo, maar hy leest ze ook wel." „Ze zeggen toch, dat hy over „Punch" schrikkeiyk boos is geweest." „Nu, die uien van ..Punch" kan hy nog wel verdragen." „Hij zal 't anders nog wel leeren. Ik ge loof ten minste dat h\i wel een groot man worden kar-, want hy heeft plichtgevoel tegen over God en de menschen en hy heeft energie ook. Als hy maar wat bescheidenheid leert, dan zal hy op den duur zeker ook succes hebben, ten minste als. „Als?" „Als liy maar gezond blyft." De vreemdeling stond plotseling op, drukte den Engelschman de hand on zeide„Ik dank u voor uwe gunstige meening. Met Gods hulp zal ik 't beste voor myn volk doen. Ik ben de keizer." Hierop nam hy afscheid met de woorden: „Zeg aan uwe landgenooten dat ik hunne op rechtheid op hoogen prys stel, vaarwel." Zoo schryft „Mr. A." in do „Pall Mali;" het blad zegt voor de waarheid in te staan. Het „Berl. Tagebl." meent echter dat het verhaal een product der fantasie is. Het hoopt wegens het opzienbarende der mededeeling dat nadere opheldering hieromtrent zal gegeven worden. Goede raad. Moeder: „Ik wou dat George van zyne genegenheid voor Emma te genezen was." Yader„Laat hy haar dan trouwen." Gemeenteraad van Boskoop. Aanwezig alle loden. Voorzitter: de burgemeester. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt ter tafel: lo. missive van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van het kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1892; 2o. het proces-verbaal van kasopnetning 3o. een uittreksel uit een koninklyk besluit, waarby goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot heffing van plaatselijke be lasting, met name: schoolgeld opdeoponbare school. Deze stukken worden voor kennisgoving aangenomen. Door het dagelyksch bestuur wordt over gelegd het verslag der gemeente 1891wordt besloten dit by de raadsleden te laten circu- leeren en het in afschrift voor het publiek vorkrygbaar te stollen a één gulden per stuk. De voorzitter deelt mede dat van den Commissaris der Koningin bericht is ontvangen dat en teGroesbeek ön te Wychen, prov. Gelder land, de pokken epidemisch zyn verbreid en vindt hierin aanleiding om er op te wyzen dat in het gemeentehuis op bepaaldo tijden gelegenheid bestaat niet alleen tot vaccinatie van kinderen, maar ook tot herinénting var. oudere personen. Op eene reclame tegen den aanslag in de hondenbelasting, suppletoir kohier 1891, wordt niet beschikt, daar de tyd tot reclameereu reeds gedurende ééne maand verstreken is. Eveneens wordt afwyzend beschikt op eene reclame over het dienstjaar 1892, waarby als grond van reclame was opgegeven dat de hond slechts 2'/a a 3 maanden in hot bezit van reclament was geweest, daar het houden van een hond gedurende een dag reeds vol doende is om het heffen van belasting te recht vaardigen. Wordt besloten onder het aantal leervakken op de openbare school op te nemen hot ver plichte leervak gymnastiek, hetwelk aan de vier hoogste leerjaren voorloopig gedurende een uur per week zal worden onderwezen; welk besluit aan Ged. Staten zal worden medegedeeld. De voorzitter deelt, naar aanleiding van eene vraag in de vorige vergadering door den heer G. Boer gedaan, mede, dat een onderhoud heeft plaats gehad met Gedeputeerde Staten omtrent den termyn, waarop vermoedeiyk met do Gouwe-verbreeding een aanvang zal worden gemaakt, doch dat geen uitsluitsel hieromtrent is verkregen. Yolgens de parti culiere meening van den voorzitter kunnen er nog wel ongeveer drie of vier jaar ver- loopen alvorens een aanvang met 'liet werk wordt gemaakt. Niets meer te behandelen zynde, sluit de voorzitter de vergadering. UITLOTINGEN. Hongaarsebe Loten van 1870 a tl 100, trekking van 14 Moi 1892, betaalbaar 15 November 1892. Getrokken 8erieën106 8T.9 408 423 425 4G2 513 529 667 743 748 759 936 1033 11G1 1168 1459 1821 2018 2036 21C7 2110 2425 2493 2562 2651 2877 3126 3482 SOOS 3769 3805 3829 8836 3861 3866 3970 3991 4052 4074 4629 4G53 4694 4769 4785 4896 4945 4989 5104 5673 5713 599C. Hoofdprijzen: tl. 120,000 J 2425 no. 1, tl. 12 000 e. 4628 no. 40, fl. 5000 8. 3836 no. 27 en tl. 1000 8. 3820 no. 1, e. 6713 no. 24, e. 2193 no. 38, 8. 2651 no. 2. 3 pCt. Ooetenr. Bodon-Credit-Anielalt van 1890 a 11. 100. Trekking van 16 Mei l0O2, betaalbaar 1 December 1892. Piijzen: Serie 29^ No, 07 d. 45,000, a- 1328 n. f.7 tl. 2000, a. 2607 n 99 en s. 3673 n. 68, ieder tl. 1000voor amortieati-- serieêa 3S1 7C6 974 991 1011 1015 2406 2443 2".P0 3223 3975. 1 pCt. Loren der Hocgaave be Hypot «lêeltbank. TrekV-g van 15 Moi 1S92. be'aall 15 Antr. 1992. Serie, r, 27 14S 397 959 1N?.4 2932 7 4 335J prijzen: Serie 3535 No. ld d 5'J,000, a 1835 n. 20 11 1500, s. 233 n. 9S, a. 251 n, 91 en s 851 n. 10, ieder fl. 1000.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6