HI®. 9892. 3Xaan<iag S3 Mei. A". 1892. $ere <§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van ftp*- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 Mei. F"euill©ton. JONG GEHUWD. PRIJ8 DEZER COURANT: Toor Lalden per 8 maanden..7.".7.'. .~il f 1.10. franco per poet1.40. Uu>nd*Tli$k» Sommin,.1..'.77r..7.T.; t.06. PRIJS DER ADVERTENTEËN: ▼em 18 regela f 1.05. Iedere regel meer fO.lTf. •rootere lettere naar plaatsruimte. Toor het teoaasearoB belten 4e rtad worth ƒ0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal- esamen in do rechtswetenschap afgelegd door Jen heer F. Wolfson. - Heden is het 20 jaren geleden, dat de adjudant-onderofficier Secreve by het wapen eer cavalerie in dienst trad, waarvan 25 jaren ils onderofficier. De Nederlandsche mail, met berichten ait Indié, wordt hedenavond hier verwacht. - De anti-revolutionnaire kiesvereeniging ;p Alfen heeft bjj de herstemming voor de Provinciale Staten op 24 Mei a. s. te Alfen «anbevolen de heeren N. D. Kemink en F. H. Van AVichen. - De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam bevorderde tot arts de heer J. NV. Jacobi, en liet toe tot het eerste gedeelte de heer J. Peters Jr. - Te Utrecht zijn tot arts bevorderd de heeren E. C. Lorentz en H. Idenburg, en tot tandmeester de heeren A. De Smitt en J. Son. - De Frovinciale Staten van Zeeland hebben in hunne heden gehouden buitengewone ver gadering gekozen tot lid der Eerste Kamer nir. E. Fokker, sedert 1 Februari 1878 griffier uer Staten, met 21 van de 37 geldige stemmen. - In de gisteren gehouden zitting van den Belgischen Senaat heeft de minister van landbouw op eene interpellatie van twee sena toren, den heer Van Ockerhout en baron De Coninck, eenige inlichtingen gegeven over de hinderpalen, welke men op de grens van Nederland ondervindt bij den invoer van vee uit de beide provinciën Vlaanderen. Het schjjnt dat men niet alleen die beesten treft, welke aan mond- en klauwzeer lijden, welke volgens de bestaande verdragen alleen ia de schutskooi geplaatst mogen worden. De Belgische regoeriDg heeft der Neder landsche regeering hare bezwaren kenbaar gemaakt, en is overtuigd dat daaraan te gemoet ral worden gekomen. - By de gisteren in de Tweede Kamer gevoerde en elders in dit blad moer uitvoerig medegedeelde beraadslagingen over de nieuwe Billiton-overeenkomst gaf do heer Keuchenius eenige berekeningen, waaruit blykt, dat de Billiton-Maatscbappy in 11 jaren tyds '11,118,667 winst maakte, d. i. ƒ1,010,000 of f 35,377,000 in 33 jaren, na aftrek van e uitkeering naar de thans voorgestelde ver houding. De gchcelc winst zou in dat tydvak bedragen ruim 94 mülioen. Maar wanneer men daarop let, zeide spr., kan men geene woorden vinden, sterk genoeg om de veront waardiging uit te drukken over het feit, dat een contract als dat van 1882 is kunnen gesloten worden. Doch ook nu wordt gedu rende 33 jaren een voordeel van 3D millioen aan de Billiton-Maatschappy geschonken en dat wel nadat gedurende 41 jaren reeds 51 millioen is genoten. Men bedenke hierby dat slechts 1000 van de 5000 aandeelen in handen van latere aandeelhouders zyn gekomen, ter- wyl de overige 4000 in handen zijn gebleven van de oorspronkelyke concessionarissen en hunne rechtverkrijgenden. De erven Prins Hendrik hadden 1600, de erven Van Tuyll 1600 en de heer John Loudon 800 aandeelen, 1ste en 2de rubriek van elkander slechts zoover verschillende, dat de eerston aanspraak hebben op eene uit keering van eene jaarlyksche premie als prélèvement op de winst. Van de 51 millioen zijn dus slechts 10 millioen in handen ge komen van de latere aandeelhouders en 41 millioen in handen der oorspronkelyke con cessionarissen, zoodat van de 35 millioen van de nu nog over te blyven winst 28 millioen in handen van die drie concessionarissen zyn. Dat nu ligt op don weg der Regeering. De heeren Michiels, De Geer en De Beau fort hadden zich aan het eind der zitting, vóór do stemming verwijderd. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Mei van Genua; do „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, is 20 Mei Carvoeiro gepasseerd; de „Bundos- rath" arriveerde 19 Mei van Amsterdam te Delagoabaai; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 20 Mei van Port-Said; do „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 21 Mei van Padang. Geiueugd Nieuw». Hedenmiddag viel indoUiter- stegraclit alhier een jongen, die vrij spoedig werd gered door den steenhouwersknecht L., die do moeite deed eerst ten dienste van den knaap in het water te springen en hem daarna op den wal te zetten. De jongen stond aanvankelijk, zeker vanwege den schrik, niet zeer vast op de beenen, doch weldra konden deze hunne draag- en bewegingsfunc tie weder verrichten en werd de geredde door een man en eene vrouw in galop, als middel voor den schrik en tegen eventueolen bloedstilstand en verstijving, naar de ouder lijke woning aan dezelfde gracht, waarin de jongen eonigen tyd vertoefd had, gebracht. Ook in het Levendaal kwam, even later en wel te halftwee, een jongen terecht tusschen den wal en eene schuit. Met moeite werd deze drenkeling eveneens gered. Een mannelijk persoon, te water geraakt In den Vliet by de spoorbrug, naby Leiden, werd insgelijks bytijds op vasten wal gebracht door een huiswaarts keerend buitenbewoner. Poging tot moord. 't AVas gister morgen nauwelijks halfzeven, toen een man het café van den heer Keese, N. Z. Kolk 20, te Amsterdam, binnenkwam met het vreese- ljjke plan zyne vrouw, die huishoudster by dien heer was, te vermoorden. Reeds oen paar dagen te voren had zy dreigbrieven van baren man ontvangen. De man dan begon met zyne vrouw ver- wijtingen te doen en toen hy uitgeraasd had, greep hy haar aan. Wel kwam de heer Keese zoo spoedig mogelijk tusschenbeide, maar hy kon niet verhinderen dat de vrouw met een mes eene diepe wonde werd toegebracht aan den hals. Daarna had er eene worsteling plaats tusschen do beide mannen, waarbij de heer Keese eveneens verwond werd. Ofschoon vele nieuwsgierigen zich voor de deur verdrongen, had niemand den moed zich tusschen do worstelenden te werpen; wel vloog iemand uit perceel 26 om politie te halen, die dan ook den aanrander arresteerde. Inmiddels had men de zwaar gewonde vrouw in de brandweerpost aan 't Koren metershuisje weten te krijgen, alwaar zy on middellijk met de meeste bereidwilligheid werd verbonden. De heer Keese begaf zich naar het Gast huis, waar even later ook de vrouw per brancard werd heengebracht. Ook do aanvaller had wonden aan de handen bekomen, die moesten worden verbonden. Hy heeft voetstoots bekend de vrouw to hebben verwond. Naar gezogd wordt, had de vrouw haren man, met wien zy hot niet best kon vinden, verlaten, en had zy by hare indiensttreding niet medegedeeld dat zy gehuwd was. Het blykt aan het „IIbl." thans dat het bericht van de „Times" omtrent eene aardbeving op Sumatra juist is geweest. De Nederlandsche Asahan-Tabakmaatschap- py, voorheen H. Herrings Co., heeft nl. gisterochtend uit Asahan een telegram ont vangen, meldende dat eene hevige aardbeving op Sumatra is waargenomen. Op de West kust is daardoor belangrijke schade veroor zaakt, terwijl Asahan zelf voor onheilen ge vrijwaard is gebleven. In Engelsch-Indiê heeft het flink geregend, zoodat het gebrek aan drinkwater verdwenen is. De toestand van den oogst is echter nog niet verbeterd, zoodat de prijzen der levensmiddelen op dezelfde hoogte bleven. Uit Parys komen heden berichten omtrent aldaar gewoed hobbende ernstige branden. Een hevige brand nl. is hedennacht in de Passage Gatbois uitgebroken; er zyn daarbij echter geene menschenlevens verloren gegaan, hoewel er eene vreeselyke paniek ontstond onder do bewoners der Passage. Op do Quai de Jemappos is een tweede groote brand uitgebroken, waarby verschil lende personen ernstig werden gekwetst en belangryke schade werd aangericht. Tevens heeft nog een derde brand gewoed in de Rue des Trois Couronnes. Volgens de ochtendbladen zijn daaromtrent zeer ernstige geruchten in omloop. Men schryft dit laatste onheil toe aan kwaadwilligheid. Om halféén sloegen de vlammen uit in een binnenplein aan de Rue de Chalons. Dit plein heeft oeno oppervlakte van meer dan eene hectare en werd gebruikt als stapelplaats van hout. Voorts stond er nog eene loods var. eene ketelfabriek, pakhuizen van een lymfabnkant, pakhuizen en een winkel van een fabrikant van lykkisten en eene waschinrichting. Het hout was natuurlyk weldra eene prooi der vlammen. Aangezien de stallen van de spoor wegmaatschappij P.-L.-M. bedreigd] werden, bracht men in de haast 500 paarden in vei ligheid. Do belendende huizen, die in de Passage Rageno en de Passage Gatbois uitkwamen, vatten ook vuur. Er werden 5 stoomspuiten aan 't werk ge zet, maar er was spoedig watergebrek, zoodat men er in allen ernst over dacht, de brandende huizen en zelfs do belendende perceelen prijs te geven. Het vuur zou zeker niet voor hedenmiddag zyn gedoofd. Luidens een telegram uit Rome, dd. 21 Mei, is, met het oog op den politieken toestand in Italië, de reis van den koning naar Potsdam tot de parlementaire vacantie uitgesteld. De cholera breidt zich in Harrar uit. Het aantal sterfgevallen is per dag tot 100 gestegen. 44.) Al was zg eene ondergeschikte, was zy daarom minder vrouw? Al had de maat- schappy tusschen hem en haar eene grens opgericht, was zy daarom niet evengoed vrouw Vrouw, dat wil zeggenhet toon beeld van liefde en toewyding! Vrouw, dat is: het wezen by uitnemendheid om een levenspad met bloemen te strooien. Het was immers de vrouw, die een Dante tot den hemel wees! En toch hebben plicht en zelfbewustzyn haar die bestemming ontzegd. Zy heeft zich vrijwillig voor zyn geluk opgeofferdMaar de vrouw, die hem thans toebehoort, die aan zijne zyde eene bron van geluk mag zoeken, is immers hare natuuriyke vyandin V/at heeft zij met die andere te maken? O, wan neer zy ooit had kunnen bevroeden, hoe verschrikkelyk het is, het voorwerp, den man zijner liefde, zich in de armen van eene andere te zien werpen, misschien zou zy «Hes, deugd en eer, opgeofferd hebben, om hem aan die andere te onthouden. rMaar, er is gerechtigheiderkent Johanna. „Ziedaar hun geluk verwoest! Hoe zoet is de wraak .,Le bonheur e'est la vengeance." Andermaal is zy bestemd om hun levens geluk te verwoesten. Ja, wanneer die andere dagen en nachten om hare verloren liefde jammert, wanneer hij getuige moet zyn van dat innig zielsverdriet, wanneer hy eindelyk zichzelven vloekt, omdat die vrouw zyne liefde niet weet to beantwoorden, dkn eerst zal hy aan een verleden denken, dan zal mis schien nog eenmaal Johanna's beeld voor zyne oogen verryzen, dan. „Tot zoo ver en niet verder!" roept Jo hanna eensklaps zichzelve toe. „Is dat het werk der liefde? Is dat de voleindiging van een werk, dat men eens begonnen is? Is die ongelukkige vrouw schuldig of heeft zy my dien vriend onwetend ontnomen?" Ontnemen? Wie spreekt van ontnemen? Heeft zy niet vrywillig van hem afstand ge daan? Heeft het haar niet dagen van stryd gekost, om de beteekenisvolle woorden op het papier te brengen, welke voor immer een scheidsmuur tusschen hem en haar heb ben opgeworpen? En zal zy na al die opofferingen dat werk ongedaan maken? „Nimmer!" zegt Johanna luid. Eensklaps blyft zy in hare opgewonden stemming staan. „Is dat een begrip van godsdienst of is dat de vinger Gods zelf? Is zy misschien aangewezen om in dat jonge huishouden vrede te stichten? Zal zy zich mogen wre ken door man en vrouw nader tot elkander te brengen? Ligt misschien beider geluk in hare hand Nog een oogenblik blyft zy peinzen; zy twijfelt niet meer. Eén woord van haar kan misschien alles herstellen. En buitendien, mag zy de smet op zich laten rusten, om, om, het voorwerp eener zondige liefde te schynen, om voor de intimc van een getrouwd man door te gaan en misschien vandaag of mor gen door een ieder in het aangezicht ge spuwd te worden? Neen! Wanneer zy hare rivale het verloren gewaande geluk en hare liefde teruggeeft, bevrydt zy immers zichzelve van de smet, waarmee het vooroordeel haar bezoedelen zal Daarom aarzelt zy niet meer, zy ziet zich als het ware hare moeilyko taak voor geschreven. De herstelling van hun echteiyk geluk is de herstelling van hare eigen eer! Johanna heeft beslist! XIY. Emma Van Bergen zit alleen in haar keurig boudoir. De griffier is naar eene avondzitting en Adèle 's morgens naar huis vertrokken. Ik zou myne heldin onrecht doen, wanneer ik haar nu nog als onverzoenlijk voorstel; zy is volstrekt niet geneigd Adèle's raadgeving op te volgen of bewyzen te zoeken, en toch zou zy niets liever dan bewyzen verzamelen, om de onschuld van dien goeden August duideiyk aan het licht te brengen en Adèle van eene onrechtvaardige verdenking te be schuldigen, waartoe een samenloop van om standigheden, overdreven voorstellingen en vruchten eener door jaloezie te hoog opge voerde verbeeldingskracht misschien aanlei ding gegeven hebben. Men mag het Emma evenwel niet euvel duiden, dat zy van den vroegen morgen tot den laten avond over dit onderwerp zit na te donken. Hot was haar dikwyls te moede, alsof hare liefde groot genoeg was, om alles te ver geven en te vergeten, maar even alkwyls balde zy in stilte do vuist tegen de vrouw, die baar aan den afgrond van ellende voerde, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1