Finantiëel Overzicht. Sommige Hollandsche fondsen trokken in de afgeloopen week meer de aandacht dan in geraimen tyd het geval is geweest. In de eerste plaats waren het de aandeelon der Hollandsche en Staatssporon, waarin eene opmerkelijke daling viel waar te nemen. Wat den aandeolen Hollandsche Spoor aangaat, geven de berichten van een hoogst ongunstig dividend meer dan voldoende aan leiding tot koersverlaging, daar het uit te koeren dividend op niet meer dan ƒ25 wordt geraamd. Onder den invloed hiervan ondervon den ook aandeolen Staatsspoor een aanzien lijken teruggang, hoewel waarschijnlijk de uitkeering dezer Maatschappij gunstiger zal zjjn. Over de oorzaak dezer slechte resultaten valt voor het oogenblik nog niets zekers mede te doelen, doch het verslag zal daarover wel meer licht verspreiden. Hot blijkt intusschen dat de voortdurende vermindering van ont vangsten by do Staatsspoor der directie aan leiding heeft gegeven om ïngrypendo bezui nigingen in het leven te roepen. Evenzoo waren de koersen der aandeelen Neder 1. Handelmaatschappij be wogen, doch van stygenden aard. De geruchten, welke omtrent het te verwachten dividend dezer instelling de ronde deden, liepen al te zeer uiteon, om eenig vertrouwen to verdienen, daar zoowel eene uitkeering van 4 als 6 pet. dividend als waarschjjnlyk werd voorgesteld. Een gelyke strijd viel waar te nemen by de aandeelen Koloniale Bank, waarom trent de meeningen over hot jaarverslag in volkomen tegenstelling waren. Volgens hot eene gerucht kan men eene uitkeoring vor- wachten van 5 pet. op de preforente- 6ii 2 pet. op de gowono aandeelen, volgens het andere zal dit jaar nog niet tot diviaend-uitdeeling worden overgegaan. Het Schynt evenwel dat een byzonder gun stig verslag zal worden uitgebracht. De verschillende aandeelen der tabakon dernemingen waren voortdurend zeer ferm en flink gezocht, waartoe de voortdurend zeer gunstige resultaten der tabaksveilingen wol cenige aanloiding gevon. Over het algemeen zyn de vooruitzichten der Indischo onderne mingen van veel bemoedigender aard. Aandoelen N.-Afrik. Handelsvennoot schap aanzionlyk lager, door liet bekend worden dat over het afgoloopen jaar slechts een dividend van 10 pet. zal worden uitge keerd, togen 20 pet. in het vorige. Ten opzichte van Portugal zyn do rege- lingsonderhandelingen nog geen stap verder dan eene woek geleden. Op dit oogenblik zyn de verschillende gedelegeerden weer te Pargs samengekomen om opnieuw verschil lende punten te bespreken, waarom men tot nu to9 steeds is blyven heendraaien. Het volgende plan zal ook in overweging worden genomen, om n. 1. gedurende de eerste vj|f jaren de coupons uit te betalen met 50 pet. (de helft), de daarop volgende vyf jaren met 55 pet. en daarna met GO pet. Na liet ver- stryken dezer vyftien jaren zal de, thans uitgegeven wordende, nieuwe leening afgelost zyn en zullen de vroeger daarvoor benoo- digde oedragen dan voor ronte en aflossing der oude leeningen worden aangewend. Intusschen vormt de in de laatste dagen uitgebroken ministeriüele crisis in Portugal eene ongunstige onderbreking. Spanjaarden kenmerkten zich door eene zeer flinke houding op hoogere koersen uit Parys, waar men het als zeker beschouwt dat de Spaansche rogeering geslaagd is in het voldoendo versterken der inkomsten. De juiste waarde van dit bericht zal evonwoi nog moeten blfikcn. De I tali aan sche minister van financiën heeft voor zyn aftreden verklaard dat voor rente voor do vorschillende leoningen, tot Januari a. 8. benoodigd, de voorraad in gond en andere beschikbare middelen meer dan toereikend was. Het te Frankfort bestaande comité van houders van T u r k s c h e loten is nog niet tevreden met de verhoogde uitkeering van 72 pet., doch wenscht deze te zien ge bracht op 83 pet. Door het comité is tegen den Turkschen raad van administratie een proces ingesteld, dat 1 Juli zal worden be handeld. Inmiddels is oen gedelegeerde naar Frankfort vertrokken, ten einde te trachten tot overeenstemming te geraken. Den 23sten dezer maand zal voor het go- rechtshof te Londen de zaak worden behan deld der Zweedsch-Noorweegsche Spoor, ton einde uitkeering te verklagen op de als goldig erkende obligation. Hetgeen zoo langzamerhand bekond is ge worden van de Pe r u vian Co. geeft weer een van die fraaie geschiedonissen te aan schouwen, waaraan Peru zoo byzonder rijk is. Men weet niet wie het meest te moeten wantrouwen, de regeering of haren officiéelen vertegenwoordiger, die ten stelligste volhoudt volgens hare opdracht te handelen. De vertegenwoordiger hoeft eene officiéele lastgeving om voor de zilvermijnen nieuwe concession te verkrygon. Daarna maakt do regeering bekend dat zy hare opdracht intrekt en het bestaande contract met de zilvermijnen zal gestand doen. Het scliynt evenwel dat de regeering niet bij machte is de jaarlyksche subsidie aan de Peruvian Co. te kunnen vol doen, terwyl werkelijk do quaestie over de al of niet geldigheid der vroegere overdracht van de zilvermynen, met zoo gemakkelyk zal zyn uit te maken. Uit een on ander mag gerust worden afge leid dat het spel niet zuiver is. Zoowel Braziliaanse lie als Argen- tynsche obligation waven belangrijk hooger. De voortdurende vooruitgang der staats- en handelstoestanden in verband met de gesta- digo verbetering van den wisselkoers, trekt meer on moer do aandacht en over het alge meen worden deze fondsen beter beoordeeld. Eenige aanleiding hiertoe wordt ook gevonden in het feit, dat Engeland bereid is deel te nomen aan de conferentie tot verkryging eener betere verhouding tusschen goud en zilver. Hoewel dit punt voor beide landen van het grootste belang is, ligt de verwezenlyking hiervan nog in eon zeer verwyderd verschiet, zoo het er al toe komen zal De voorloopige bewyzen 3'/: pc'- Uru guay kunnen thans to Londen togen defi nitieve obligation worden ingewisseld. De inwisseling kan slechts geschieden in ronde bedragen van 100 pd. st. Amerikaansche Sporen waren over het algemeen ongunstig gestemd, waartoe in de eerste plaats de berichten der verschrikkelijke overstroomingen en de enorme verwoestingen aan verschillende spoorlynen aanleiding gaven. Zoo is de groote brug by Omaha, van de Union Tacifie lyn, gedeeltelyk verwoest en het verkeer daardoor gestaakt, terwyl uit andere oorden eveneens aanzienlyke schade wordt gemeld. Voorts maakte het bericht eener nieuwe leening door de Atchimson Topeka oen hoogst onaangenamen indruk. De Maatscbappü is nl. voornemens eene lee ning uit te geven, groot 100 millioen dollars, waarvan 80 millioon tot introkking der 5 pets. Income Bonds en 20 millioen voor ver beteringen. Do obligation zouden het karakter hebben eener tweede hypotlioek en 3 pet. ronte dragon. Een lichtpunt is hot verslag der Central Pacifie, waaruit blykt dat do resultaten over 1891 zeer gunstig zyn geweest. De netto-ontvangsten bedroegen 7,687,000 dollars. Na aftrek der rente op de verschillende obligatie-soorten enz., en 2 pet. op de aandeelen, bleef nog een voor- deelig saldo van 472,000 dollars, tegen een tekort van 401,000 dollars in het vorig jaar. Rynlandsche Bank. KOLONIËN. BATAVIA, .16-22 April. Door den directeur van de Gouverne- ments-Kiiiaondememing in de residentie Pre- anger P,agentschappen, K. Van Romunde, is wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aangevraagd. Afloop van de op 21 April gehouden veiling van 28500 blokken Billiton-Tin, we gende Pis. 15505 22. Gemidd. pryjs ƒ64.74 per picol. Overgeplaatst is van Batavia naar Sema- rang, de commies der 2de kl. by den post- en telegraafdienst J. J. Van Hemert. De resident van Krawang, J. P. Peere boom Voller, heeft zich candidaat gesteld voor resident van Tegal. Door den resident van Tegel is, wegens overgang in particulieren dienst, op verzoek eervol uit zyne betrekking ontslagen de klerk op het residentie-kantoor aldaar J. E. E. Hercules. De „Deli-Crt." ontving de treurige tijding, dat do postcommandant van Boekit-Ivoeboe, de 1ste luit. H. J. IV. Postma, op een tocht naar Boekit-Mas met eene kleine sampan, waarin hy zich bevond, en die ten gevolge van den feilen stroom water schepte, is om geslagen en in de golven verdwenen. Zyn lyk was nog niet teruggevonden. De landmeter der 3de kl. by het kadas ter J. H. Evelein heeft wegens ziekte een 2-jarig verlof naar Europa aangevraagd. - Naar wy vernemen is het, de bedoeling de liquidatie der „Deli-Handel-Maatschappy" in dier voege te doen plaats hebben, dat de verschillende Agentschappen, ook die der Assurantio-Maatschappyon, voorloopig worden aangehouden, en men ook zal voortgaan met het aanvoeren en verkoopen der merken, waarvan de „D.-H.-M." het monopolie heeft. H.H. liquidateuren handelen zoodoende on- getwyfeld het meest in het belang zoowel van de aandeelhouders, als van de fabrikanten, waarmee de Maatschappij in relatie staat. (D.-C.) Door don xonveroeor-gEnorul Tan Ned.-Indienijo do volgeodo bojchikkingen genomen: Civiel Departemont. Ontslag on: Op vorzook. eervol nit 'a lands dienst, do gewezen zoutvorkoop- pnkhniemeeeter te Modjoaari (Soerabni) C. li. Coenraad. V erleend: Een tweojarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de wegens ziol.to eervol nil hare betrekking ontalaron bulpondorwijzeroa bij bet Op. lager Ond. voor EuropcaDeo en met dezen getijkge- atelden. P. A. ruining, geboron Van Marrseveeo. Benoemd: Tot adjudant van den Gouverneur- Ooneraal, de lato luit. der art. C. M. Kan, mot be paling, dat hij bij zijn wapen zal worden gevoerd a ia suite. Ontslagen: Op verzoek, eervol aia lid van do commissie voor het vaststellen van do verpondingo- waar.ie van onroerende goederen in Ncd.-Iodie. ft. C. Bontere, onder dankbetuiging voor do loffelijke wijze, waarop bij van de hem opgedragon taak zich beeft gekweten. Benoemd; Tot ass.-rta. van Pafjitan(Madioen), tevcna vendumeester aldaar, de conti, late k'. bij bet B. B. op Java en Madura, J. II. Andeweg; bij do Algemeene Rekenkamer: tot referendaris de hoofdcommies F. Tb. E. Tellings; tot hoofdcom mies du hoofdcommies bij bet departement van Onderwijs, Eerediensl en Nijreilioid J. P. T. J. Brond- geeattot laten commies, de 2de commiezen J C. Do Qnsck on A. Do Haze Winkelman; tot 2deo commies, do ambte naar op wachtgeld J. K. I". n. Varenkamp, laatstelijk dio botrekkir.g bekleed heb bende, en dc 3de commies L. P. G. Roger tot 3don commies de klerk O. F. Samuels. V erleend: Een 2-jarig verlof near Enropa, wegens meer dsn 12 jaren onafgebroken dienst, aan don inspeetour 2de kl. voor hot toezicht op do Spoor- wegdionaten en het Stoomwezen, F. G. Mnllinckrodt Yorplaatet: Van de ree. Lampongecho Dia- trieten Daar do ree. Oostkust van Sumatra, do ambte naar voor den burg. dienat, F. II. A. Stoons ZijnoD, thans met binnenl. verlof wegena zlekto te Batavia. Ingetrokken; De benoeming van W. F n Cramer tol opzichter d.r 3de kl. bij den Waterstaat an 'a lands B. O. W. Benoemd: Tot inspecteur van financiën in do odo afd. (etandp. Pasoeroean), do adj.-inspecteurvan financiën jhr. W. H. W. De Koek; tot laten commies ter Aigemoene Seeretario de 2do commie zen W. F. Loudon en J. B. Van der Houeen van Oordt; tot opzichter der 3de kl. bij den water- staat en 'alanda B. O. W. do tijd. opzichter bij den waterstaat E. Van der Veldo; tot tijdolijk opzie ner dar late kl. bi) liot Boacbwozen, top behoeve van de horbowouding met voor den mijnbouw ge schikte timmerhout-soorten van eenige torroinen op en in de nabijhoid der Ombilien-kolenvelden, gele gen id do residentio radangeclie Bovenlanden, gou vernement Sumatra's westkust, de opziener der wegen in dat gonvernomont B. n. J. W. lteijnat; met bopaiing, dat bij ter opleiding voor dio cultuur voorloopig zal worden werkzaam gesteld in oen der boaehdiatricton van Java. Verleend: Een tweejarig vorlof naar Enropa, wegena ziekte, aan den ingen. 2de kl. bij den Water staat P. Th. O. Plaat. Go plaatst: In de rea. Besoeki, de controlour 2de kl. J. P. E. Versteegh, laatstelijk werkzaam bij do onderzoekingen betrekkelijk do lieoreudieuatcn. Verplaatst: Tan de rea. Be«oeki naar de res Madoera, de eontr. 2do kaaeo J. J. Feijtc?: van de rea. Madoera naar de rea. Besoeki. de contr late klaeae Tb. A. Smuldera. Benoemd: Tot hoofdonderwijzer van do open bare lagero school te Poerbolinggo A. J. J. Van Riemsdijk, ambtenaar op wachtgeld. Verleend: Één jaar verlof naar Nederland buiten bczw. v. d. lande, wegens dringende familie- aangelegenheden, met ing. van IC Mei a. aan do hulponderwjjzerea bij hei O. L. O. voor Enrop. en met dezen geljjkgeat. in N.-I., J. C. De Brnijn Kops; 2 Jaar verlof naar Europa, wegena ziekte, met ing. van 2 Mei a. a.. aan den oen.-resident van Orobogin (SemnrsDg) C. Lok; do. met ing. vnn 3 Me! s.s. aan den architect der 2do kl. bij don Waterstaat en 'elands B. O. W„ G. C J Bmiue Oepartemonl van Oorlog. Geplaatst: Dc kapt. van den gen. etaf H. P. Willemslrjn en L. A. Bakbnia bij bet Hoofdbureel van dien staf te Batavia. Overgeplaatst: De late luit. dor inf. J. H L. Schneiders van bet anbst..kader te Batavia, bij do Ilde afd. van bot Dep. van Oorlog. (Hoofdbureei der lof.) Verleend: Aan den offic. van gez. lsto kl. L. E. Winsaer een verlof voor den tijd van twee maanden lot heretol van gez. naar Sindanglaija- aan don dir. offio. van gez. 2de kl. A. Van der Eist eene maand verlof wegena part. belangen naar Magelang. Verio ngd: Het aan den kapt. der inf. L. C. Baggelaar verleend verlof wegena ziekte naar Soeks- boemi, mot eene maand. Verleend: Een tweejarig vorlof naar Europa wogena ziekte, aan den mil. apoth. late kl. E. Nnnea. Bepaald: Dat het aan don majoor der art. G Fenilletau De Brnijn, wegena twaalf jaren onafge broken dienat in Ned.-IcdiC* verleend tweejarig verlof uaar Europa, wordt beschouwd te zijn verleend wejreDB ziekte. Opgedragen: Aan den gedec. laten lnit. der inf. van het Ned. Legor J. Stroeve om vóór of op 21 Mei naar Ned. terug te keeren. Goplaatst: Genie. Bri den gew. en plaata. geniedienat in de 1ste mil. afd. op Java te Batavia, de majoor A J. J. Staal. Overgeplaatst: Bij de IVde afd. (Hoofd- bureel der genie), de late luit. H. W. Fiacher. vau den gew. en plaats, geniediensi van Atjch te Kotta Radja. Infanterie: Gewest, van plaatsel. etaven Ala plaats, comm. te Kotta-Radja. de luit.-kol. W. P. Stutterheim. Brj het 3de bat., de late luit. H. J. L Homburg en de 2de lrit. jhr. J. A. G. Von Schmidt auf Altcnstadt. Bg het 11de bat., de kapt. D. F. J. G. Bruuet De Rochebrune. Bij het 15do bat., dé kapt. A. E. Kamerman. Bij het 4do depot-bat. te Pndang, de late luit A. Y A Lootjen. Bijhetgarn.- bat. van Talembang, de kapt. P. 'a. P. Vermeulen. Bij het garn.-bat. van de Woaïerafdeeling van Borneo, da 2de lnit A. C. L Do Klerck. Bij hot aubat.-kader te Batavia, do kapt. E. C. Houbolt. Genie: Bij den gow. en plaats. gODiedienat vau Atjeb te Kotta-Radja, do late luit. J. P. Klobbie. Militairo Administratie: Bij de gew. int, in de mil. afd. op Java te Batavia, de 2de luit.- kwartierm. J. Van do Winkel, en bij deu raad vau adm., do 2de luit.-kwartierm. J. Blok. Bg do gew, intend, in de 3de mil. afd. op Java to Soerabari, de 2de lait.-kwartiorm. J. H. Van Ingen. Infanterie: Benoemd tot adj. bij het 5de bal de lato luit. E. A. Von WinniDg, van hot 2de bat. Ingetrokken: De overpl. bij hetanbït.-kader te Batavia van don kapt. N. C. Van Honrn. Da overpL bg hot lGde bat. van den 2don luit. O. L. Kalfatennan. Bevorderd: Tot burg. schrijver late kl. da burg. schrijver 2de kl. N. I. D. Velhuizen. Verleend: Eon 2-jarig verlof naar Nederland, wegens 15 jaren onafgobroken dienat in Ned.-Ind:é! aan den Lapt. der inf. W. P. Wetaelaar. Verleend: Een twoejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den genoraal-majoor der genie J. T. Van der Eb. Overgeplaatst: De kïpitein der inf. P. j. T. A. Battaerd vau het 11de bat. inf. to Meeater- Cornolis, bij het 18de bat. mf. te Buitenzorg; de late luif. der art. J. Zon van do 8ato comp. art. te Bandjcrmaain, (geëvacueerd naar het hospitaal te Soerabaia) naar de 10de comp. art. (3de voldbatterr) te Willem Ido 2de luit. dor art. E. Van Thiel j van de 10de comp. art. (3de voldbatterrj) te Wil-f lem I, naar do 9do comp. (3de comp. vesting) art. j te Batavia: de late luit. der cavalorie C. C. Raaijmaakera van het detach, cavalerie to Makassar, naar do eskadrons te Salatieado late luit. der cavalerio P. H. Lianet van het 3de eskadron te Batavia, naar het detach, cavalerio te Makaaaar. Dopartemenl van Marine. Benoemd: Tot laten stuurman do ambtonaar op nonactiviteit W. J. Ange- uent eu goplaatst aan boord van het Gouvernomenta- atoomechip „Zwaluw". Bij hot loodswezen te Soera baia tot hulploods J. Vau Alpben. Ovorgoplaatat: Van Hr. Ms. korvet „Gedeh", in de rolle van Ilr. Ma. schroefatoomschip late kl. „Atjeli", de uit Nederland verwacht wordende lnit. ter zee lsto kl. J. Hartog. Departement van Marine. Boaoo.md: Tot 3dea stuurman W. J. J. Overgaauw en geplaatst aan boord van 't gonvernemonta-stoomschip „Condor". Verleend: Eene maand verlof wegeoa gewich tige redenen nuar DJokdjakarta aan den machinist lsto kl. G. G. Johannes van'tgouvernts.-stoomachip „Sperwer". Telegrammei. BERLIJN, 20 Mei. Uit Stokholm wordt van goed onderrichte zjjde gemeld, dat de koning van Zweden op zyne terugreis eea bozook aan den Duitschen keizer zal brengen. BUENOS-AYRES, 20 Mei. De regeering stelde voor den tijd van veertien dagen de inschrijving weder open op de eerste ser.e van het kapitaal der Nationale Bank van Argentinië. BRUSSEL, 20 Mei. In de heden door de| Kamer van Vertegenwoordigers gehouden zitting is het van den Senaat teruggekomen ontwerp tot Grondwetsherziening behandeld. Ten opzichte van art. 48, betreffende a« invoering der evenredige vertegenwoordiging, reeds door de Kamer verworpen, maar dooi den Senaat aangenomen, stelde de minister president Beernaert de quaestie van vertrouwen. De Kamer hooft zich daarop met 75 teger. 22 stemmen voor do wenschelykheid der herziening van art. 48 verklaard. Twaalf leden namen aan de stemming geen deel. Ticeede Tel.) De beraadslaging over de hor- ziening van art. 57 (niot-bezoldïging der sena toren), welk artikel aanvankelijk door di Kamer was verworpen, doch onder dendnfi van den heer Beernaert door den Senaat weri aangenomen, gaf aanleiding tot eene heftigs woordenwisseling. De heer "Woeste verklaarde dat dit c! laatste maal was dat by den minister-pres dont zou volgen, wanneer deze de quaestn van vertrouwen stelde. De heer Bara zeide dat de rechterzyói niets anders is dan een willoos werktuig n de handen van den premier. Daarop ontstond rumoer, en er werd heftig geprotesteerd tegen het gezegde van den liee: Bara, die tweemalen tot de orde werd gH roepen. Ten slotto werd de wenschelykheid ver klaard der herziening van art. 57. PARIJS, 20 Mei. De prefect van polit.r deed aan den minister van binnenlandse!- zaken rapport over de ontdekking van ee: georganiseerd comité van anarchisten, cL zyn zetel heeft in Ivry, dus onder de mure: van de stad. Er werd machtiging verleer: desnoodig tot arrestatiën en huiszoeking^ over te gaan. ST.-PETERSBURG, 20 Mei. Men verwaq een keizerlijk bevel, waarbij aan lieden zonc^ middelen verboden wordt hunne landstreek -: verlatenhiermede wordt beoogd de ontvolk r:j der noodlijdende streken tegen te gaan. BELGRADO, 21 Mei. Met zekerheid wora: hier tegengesproken, dat de Servische regeert aanleiding heeft gegeven tot de wisseling van hatelijke nota's met Bulgarije. In eei der officieuze bladen worden alle verontru tende verklaringen betreffende het oproepe der miliciens voor ongegrond verklaard

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10