DAGBLAD r 9885 Zaterdag 14 Mei. A0. 1892. Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCII PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1.10. Franco per po9t1.40. Afzonderlijke Nornmers..0.05. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Premiepiaten van het Leidsel) Dagblad. In de maand Mei staat nagenoeg in elk huis niets op z\jne plaats. De huisvrouw heerscht er dan met haren schepter. Alles wordt schoongemaakt en met bijzondere zorg nagekeken of het nog een jaar meekan. Ook de wandversieringen komen aan de beurt; maar schilderijen zijn soms zoo kost baar, vooral als ze eenige kunstwaarde hebben. De proef, welke de Uitgever van het „Leidsch Dagblad"' verleden jaar nam, om onzen Abonnó's als premie eenige platen voor de liuiskanicr aan te bieden, toen be staande in lithographieën en houtgravuren, bleek zóó algemeen in den smaak te zyn gevallen, dat h\j besloten heeft thans wederom eene dergelijke aanbieding te doen, maar nog fraaier. Wat immers van het grootste gewicht mag lieeten, is dit, dat de platen ditmaal artistiek bewerkte etsen zullen z\jn naar schilde rijen van beroemde oude en nieuwe meesters. Elke ets op zichzelf vormt een juweeltje. De Uitgever wil er eiken abonné vier aan bieden. Voor het omslag, waarin ze vereenigd zyn, voor het verzamelen en de bijkomende moeiten wordt alleen eene vergoeding van 15 cents in rekening gebracht. Èn door de uitvoering èn door do voor stelling der etsen, w. o. ook oorspronkelijke, z^n ze uitstekend geschikt tot versiering van de huiskamer, maar ook niet minder ter verza meling in de portefeuille. Het kan niet anders of met het oog op de reeds aangebroken of te verwachten be hoefte zal deze aanbieding, welke zich zelfs van de vorige zeer gunstig onderscheidt, ook thans bijzonder aangenaam zijn. Over enkele dagen zullen we daarom in ons blad een Bon afdrukken, waarmede do etsen aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. OÜicIeel© Kennisgevingen. Bnrgemcester en Wethouders van Leiden, Gezien do adressen van G. LEKKERKERKER.de ürma VAN L»E ROTTE eo fcCHOUTEN, J. H. JEDELOO en J. L. CREYGHTON, alle houdende verzoek om vergunning, respectievelijk tot hot op richten van eene bakkerij in het perceel Hoogewoerd 46, tot hot oprichten van eene smederij en het plaatsen van eene locomobile in hot perceel Nieuwe R\jn 93, tot het oprichten van eeno bergplaats van verschil lende olicn eo vuurmakers in het perceel Korte Bonwenlouweneteog No. 55 on tot oprichting van eene bergplaats van petroloum in het perceel Van-der- Wtrfstraat No. 4; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 05) Geven bij deze kennis aan het publiek dat go- noemde verzoeken, met de bijlageD, op de Secretarie dozor gemeente ter visie gelegd zgnalsmede dat op Vrijdag 27 Mei a. e., 's voormiddage te elf uren, op hot R&adhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester 13 Mei 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, late alinea, der Wet van den 2don Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, echa'.e of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij de2e ter algomeeno kennis dat door hen op heden vergunning is verleond aan den directeur der Albuminofdbrick en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eeno smederij op het terrein dier fabriek aan den Rijnsbrirgersingel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie A No. )004. Borgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KaNTER, Burgemeester. 12 Mei 1892. E. KIST, 8ecretaris. Leiden, 13 Mei. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie zyn heden tot arts bevorderd de heeren S. Heeg en J. W. C. Kolff en is toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-o.xamen de heer H. C. Yan der Lee. In de gisteravond alhier gehouden verga dering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd allereerst door den voorzitter een woord van dank gebracht aan den vertrokken secretaris, mr. L. Offer- haus Jz., voor den ijver en de belangstelling, voor het departement betoond, en een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer J. M. Broers, die zich altijd oon ijverig lid van de Maatschappij had betoond. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren H. W. F. Backer, mr. W. Yan der Vlugt en tot secretaris dr. D. C. Hesseling. Benoemd werden voorts tot leden van het hoofdbestuur de heeren mr. R. Van de Werk en mr. H. L. Drucker. Tot leden voor de Commissie van de Spaar bank werden benoemd de heeren A. P. M. Van Oordt, C. II. Pleyte, H. P. Van Boneval Faure, S. Le Poole Jr.voor de Leesbiblio theek H. Van de Velde, M. P. Meerburg HCzn., R. Dijkstra en J. M. Helling; voor de Burger-Zangschool F. F. W. Heintz; Volkszangschool, G. H. KokxhoorriBewaar school, C. Goekoop; Volksbijeenkomsten, G. Japikse, C. H. De Goeje en C. J. Leen- dertz; tot opneming van de boeken en effecten der Spaarbank dr. J. F. A. Meilink en A. J. Binnendijk. Tot afgevaardigde uit de leden werd gekozen de heer S. Kutsch Lojenga en tot diens plaats vervanger de heer J. A. Van Hamel. Omtrent de punten van beschrijving werd besloten mee te gaan met bijna alle punten, of de beslissing over te laten aan de afge vaardigden, maar te stemmen tegen een subsidie aan het Nederlandsch Tooneelverbond, tegen het verzoek aan de Regeoring om invoering van leerplicht en tegen een onder zoek naar de wenschelijkheid om hot openbaar lager onderwijs tot rijkszaak te maken. De begrooting, sluitende met 2128 in ont vangst en uitgaaf, bevatte o. a. een subsidie ad ƒ100 voor do Volksleesbibliotheek (de voorzitter had in den beginne meegedeeld dat aan die bibliotheek door een onbekende reeds 200 was geschonken) Do vraag van de commissie der Burgerzangschool om een subsidie, waarvoor niets op de begrooting was gebracht, leidde tot eenige discussie, waarna het voorstel is aangenomen om aan het bestuur dier school meerdere inlichtingen te vragen en dan in eene volgende vergade ring te beslissen over het al of niet noodigo van het verleenen van een subsidie vanwege het departement. Gedurende do tweede helft der maand April z(jn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden: T. Kalladon, AmsterdamJ. De Jong, Gouda J. Niemejjer, J. J. Heeze, Den Haag; J.Van Noorden, Haarlem; E. Jansen, RoermondC. Derkzen Angoren, N. Jongkind, Rotterdam; Van der Meulen, ZwolleAbspoel, C. De Raad, niet vermeld. Briefkaarten A. v. d. Akker, Amsterdam; G. Gutzeit, Den Haag; W.Duyver mans, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Belgiö L. Hemink, Brussel; A. Collard, niet ver meldnaar EngefandP. Der Kinderen, Londen. Er bestaat gelogenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Didam". van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond om 10.10 (10.30 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Vanwege de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn door de Bloemen en Planten-commissie in hare Woensdag gehou den vergadering toegekendGetuigschriften lste kl. voor lo. Narcissus hybr. Correi Plemp (moschatus X bicolor) als nieuw gewonnen plant; 2o. Narcissus hybr. Mrs. Alfred Pearson (Leedsii amabilis X polyanthus) als nieuw ge wonnen plant; 3o. Narcissus hybr. Mrs. Pape (cernuus pulcher X Empress) als nieuw ge wonnen plant; 4o. Narcissus bicolor hybr. var. Princess Colibri als nieuw gewonnen plant; alle vier ingezonden ter beoordeeling door de heeren Gebroeders De Graaft', bij Leiden. Akte-examen lager onderwijs. 's-Gra- venhage, 12 Mei. GeL'x. 13 cand. Toegelaten de heeren: G. Molier, J. H. M. Van Lienden, D J. Beekman en J. Diepersloot, allen uit Den Haag; J. Vroom, uit Leiden; Th. W. Gorter, uit Voorburg; J. Monster, uit West maas; J. J. Sitton, uit Alblasserdam. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek werden geëxamineerd en slaagden: G. Molier, J. H. M. Van Lienden, D. Beek man en J. Diepersloot, allen uit Den Haag. De heer C. Nan, onderwijzer te Noord- wijk, is benoemd tot onderwijzer aan de St.- Vincentiusschool It. D (armenschool voor jon gens) te Amsterdam. Do heer L. Van Leeuwen, oud-strijder van 1830, is op 80 jarigen ouderdom te Al kemade overleden. De Staatscourant bevat de statuten van do vereeniging: afdeoling Haarlemmermeer der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis," te Haarlemmermeer, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. No. 32); en de gewijzigde statuten van „De Kerkelijke Kas" te Loosduinen. Door den minister van waterstaat, handel on nijverheid is thans bepaald, dat op de adreszijde van briefkaartenniet van rijles- wege uitgegevenbehalve het adres, niet anders mogen voorkomen dan de gedrukte opschriften, gelijk aan die der rijksbriefkaarten, en de naam, het beroep en de woonplaats van den afzender. Andere gedrukte of geschreven aan wijzingen, zoomede wapens, fabrieksmerken enz., zijn daarop niet toegelaten. Voorts is ingetrokken de verbodsbepaling omtrent de vermelding van den naam van den afzender op de adreszijde der gedrukte berichtkaarton. Zij, die niet van rijkswege uitgegevon brief kaarten gebruiken, worden op bovenstaande bepalingen attent gemaakt, daar bjj de minste afwijking de briefkaarten eenvoudig niet be steld worden en aan de afzenders zoo mogelijk worden teruggezonden. Aan de leden der plaatselijke comités tot hot bevorderen van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tydrege- ling is door het centraal comité eene circulaire verzonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat do Kamers van Koophandel te Amsterdam en te Rotterdam de beweging steunen en dat, naar aanleiding van hare missiven, van de Nederlandsche spoorweg maatschappijen de Noord-Brabantsch-Duitsche maatschappij aan den Duitschon Eisenbahn- verein het voorstel gedaan heeft den Neder- landschen spoorwegbesturen de bevoegdheid te verleenen op een nader door hen te be palen tijdstip den Midden-Europeeschen tijd voor hunnen inwendigen dienst in te voeren. In de vergadoring, in Augustus door den Verein te houden, zal op dit voorstel eone be slissing genomen worden. Aan de gedelegeerden, op de vergadering van 20 April 11. door de comités aangewezen, is door den directeur-generaal der Exploitatie maatschappij on den administrateur der Hol- landsche Spoorwegmaatschappij medegedeeld, dat de afgevaardigden der Maatschappijen op bedoelde vergadering er voor zullen zijn aan Nederland vryheid van keuze tusschen Green wich tijd en Midden-Europeeschen t\jd te laten. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: V*n 1f regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Oroot«r« letter, naar plaatsruimte. Voor bet tae.aee.re. botten de eud wordt fn.lo e.r*a»;>. By deze circulaire is een kaartje gevoegd, hetwelk een overzicht geeft van hot deel van Europa's vasteland, waarmede wij, by invoering van den Midden-Europeeschen tijd, eenheid van tyd zullen hebben. Het zijn Duitscliland, Luxemburg, Denemarken, Zweden er. Noor wegen, Oostenrijk, Italië, Griekenland, Bosnic en Servië. Behouden wij den Greenwichtyd, dan heb ben w(j, daar Frankrijk den zönetjjd Diet aanneemt, alleen overeenstemming met Enge land, dat door de zee van ons is gescheiden, en België. Een tiental geneesheeren to Botterdam, allen leden van het Medisch Gezelschap „D. E. C. E. M.". hebben zich met een adres tot den minister van waterstaat enz. gewend, waarin zij uit medisch oogpunt de invoering van den Greenwichtjjd sterk afkeuren, doch daaren tegen de invoering van den midden-Europeo- schen tyd zeer aanbevelen. H. M. Koningin Wilhelmina en II. M. de Koningin-Regentes hebben "Woensdag ,1. in het „Hotel de Russie", te Badtn-Bader., het déjeuner gebruikt. Z(j werden daar begroet door prins Alexander en prinses Eugénievan Oldenburg, die sedert geruimen tijd in dat hotel verblyf houden. Tegen den avond zijn HH. MM. per rytuig naar Sand teruggekeerd. Het stoomschip „"Werkendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 13 Mei van Boulogne; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Mei van Marseille; de „Schiedam," van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 12 Mei Lizard; de „Kaiscr", van Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, Is 11 Mei van Napels vertrokken. By koninkiyk besluit is aan Anne Willem Hoekstra, te Groningen, toegekend een zil veren zakuurwerk, en aan Henri Van Oosten, te Antwerpen, een marine-kyker, alsblyk van waardeering van de door hen betoonde mtnscb- liovondheid by gelegenheid der redding van de schipbreukelingen van het op 9 December 11. in de haven van Antwerpen verongelukte Nederlandsche tjalkschip „Maria Jantina." Gisteren verschenen ter audiëntie by' den minister van oorlog verscheidene opper-, hoofd en verdere officieren, die by de jongste militaire promotie in rang zgn bevorderd, o. a. de generaais Benschop en Doorman. De gewono audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 17 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw. Hot bestuur van de Leidscho studenten-wielryders-vereeniging „De Rad draaier" heeft besloten dat by genoegzamo deelneming Zondag 15 Mei een clubtocht zal plaats hebben naar Den Haag, waaraan dan een déjeuner in Wassenaar verbonden is. Ver- dor bestaat het voornomen op Vrgdag 27 Me* een onderlingen wegwedstrijd te houden val» Leiden naar Alfen. De aardigheid is er af. Hot ia namelyk gebleken dat de jongeling, die gis teren by do herloting nommer 48 trok, do vorige maal niet hetzelfde nommer uit do bus haalde, maar nommer 148. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren als appellant en geïntimeerde M. J. Den H. terecht, die door de Haagscho rechtbank was veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf ter zakedat hy op 23 Maart 1891 te Amsterdam in eene akte tot oprich ting dor naamlooze vennootschapVerzekering en Landbouwmaatschappy „de Eersteling" to Amsterdam heeft doen opnemen valsche op gaven. Mr. D. J. Wolfson, die als verdediger ook nu voor bekl. optrad, betoogde ln eene uit voerige rede o. a. dat, waar art. 227 W. v. S. straf bedreigt tegen hem, die in eene authen tieke akte eene valsche opgave doet opnemen aangaande een feit, van welks waarheid de

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1