go „Hector" van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 9 Mei van Algiers; de „•Pi-ine Hendrik," van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 11 Mei van Suez; de „Salak vertrok 11 Mei van Batavia naar Botterdam. - By koninklijk besluit zijn benoemd: by den generalen staf, tot luit.-kol, de majoor F. G A. Scherer, van dien staf; bij het wa pen der art, bij de staf van het wapen, tot luit.-kol., do majoor J. J. Meijen; toegevoegd aan den commandant der vesting-art., tot hoofd der geschutgieterij, de majoor J. J. De Greve; by het 1ste reg. veld-art, tot luit.- 1 ol., de majoor F. R. Froger; by het 3de ij. tot majoor, do kapitein P. Haitsma Mu- liertot lsten luit. de 2de luit. E. P. Van Andel; by het 2de reg.-vesting-art. tot lston luit. de 2de luit. H. A. J. Febor en "W. M. Engelberts; bij het 3do id., tot kolonel comm. V3n het corps, de luit.-kol. L. J. Risseeuw, hoofd dor geschutgietorytot majoor, de ka pitein G. K. C. baron Van Lyndentot ka pitein de eerste luitenant H. J. Ryfkogeljby het 4de id. tot kapitein de 1ste luit. J. M. Van Veldhuizen en de lste-luit.-adi. A. N. J. Fabiusby het corps pont., tot majoor, comm. van het corps, de kapitein W. Van Lelyveld 1 elast met het bevel over het 3de reg. veld- art. de luit.-kol. F. H. Boogaard. De rang verleend van kolonel, aan don gepens. luit.-kol. der art. H. J. Krantz; van luit.-kol. aan den gepens. majoor der art. A. Veen Valck. Benoemd by het personeel der mil. adm., by de kwartierm., tol lsten luit.-kwartierm., by den staf der inf, de 2de luit.-kwartierm. E. Kramer; by hun tegenwoordig corps, de 2de luit.-kwartierm. Ph. .J. Ruygrok en S. J. Koster. By het corps, gevormd uit de TVcerbaar- lieidsvereeniging „Burgerplicht" te Gouda, benoemd tot kapitein-comm. G. H. G. De Lange. By koninkiyk besluit is L. A. Van Asperen van de Velde benoemd tot burge meester der gomeente Brouwershaven, en G. H. Krull, met ingang van 15 Mei a. s., be noemd tot burgemeester der gemeento Groote- gast, mot toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Vlagtwedde. De eerste machinist by 's Ryks werf te Kellevoetsluis C. Oomen, met ingang van 1 Juli a. s., op zyn verzoek, wegens meer dan 55-jarigen ouderdom en meer dan 10-jarigen dienst, eervol uit 's Ryks dienst ontslagen, behoudens toekenning van het pensioen, waarop hy volgens de wetteiyke bepalingen aanspraak heeft. De commies der posteryen 3de kl. H. H. M. Steenhuizen uit den dienst ontslagen, welk ontslag zal gerekend worden te zyn ingegaan op 2G April 11. Met ingang van 1 Sept. 189.?, aan J. S. Robinson, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Ryks lioogere bur gerschool te Utrecht. Verkiezingen Provinciale Stalen. Brlclle. Uitgebracht 1126 stemmen, van onwaarde 28. Gekozen de heer Hein (lib.) met 780. De heer Beyerinck (antirev.) had or 288. Delft. Volstrekte meerderheid 849. Gekozen mr. TV. K. S. v. d. Mandele (lib.) met 869. Voorts verkregen de heeren Vermaes, (lib.) 349, Beelaerts van Blokland, (antirev., aftr. ild) 806 en jhr. Von Fisenne, (kath.) 770. Eene vrye stemming moet opnieuw plaats hebben voor een tweede lid, ten gevolge van het stemmen te Hof van Delft van een onbevoegde, welke stem invloed kan hebben op den uit slag der verkiezing. CSorkun. Uitgebrachte stemmen 1984. Gekozen de heer M. F. Boonzajer, (aflr., cons.) met 1770 en mr. Visser, (lib), met 1113. Voorts verkreeg de heer TV. A. Swets (antirev.) 816. Voor de vacature Gryns is gekozen de heer Kofcbier (lib.) met 1037. Do hoer E. F. J. Hoolboom (antirev.) had S50 stemmen. Gouda. Uitgebrachte stemmon 3570; van onwaarde 22. Gekozen de heer A. Knyft Hzn., Jlib.) met 1879. Herstemming tusschen de heeren mr. D. N. Brouwer, (lib.) met 1731, P. Van der Hoog, (lib.) met 1680, .1. J. La- zonder, (antirev.) met 1582, en A. Van TVal- sum, (antirev.) met 1595. Voorts verkreeg de lieer J Ilnvehar, (antirev.) 1109, en do heer A J. Th. Hofman, 'kath.) 656 stemmen. Ulludclfiamïs. Uitgebrachte stemmen 1425; u waar11. Gekozen ie hoeren mr. G. T. Goekoop. (lib.) met 70S, on dr. T. Brcüsne:, (lib.) Liet 7 72. Verder verkregen de heeren Kuypers, (antirev.) 656, en graaf Van Bylandt, (antirev.) 590. Oud-Beierland. Gekozen de heer G. A. Van Driel, (lib.) met 909 stemmen. De heer Jb. Vos (antirev) verkreeg 637 stemmen. Rotterdam. Gekozen: A. Van Hoboken" van Córtgene, (1.) (aftr. lid), met 1446; S. J. R. De Monchy, (1.) (aftr. lid), 1469; C. E. Viruly, (1.) (aftr. lid), 1462; T. Havelaar, (1.), 1465; mr. P. D. Kley, (1.), 1444mr. S. Muller Hzn., (1.), 1433 en P. C. Van Vollenhoven, (1.), met 1457 stemmen. Nog verkregenJ. L. Van den Boom, (a.), 5S5; TV. C. Coepyn, (a.), 579 jhr. J. C. Van de Poll, (a.), 595; Dieles J. Schrauwen, (a.), 596; dr. TV. B. Van Staveren, (a.), 591J. M. Voorhoeve, (a.), 604dr. Th. C. L. TVynmalen, (a.), 591; mr. B. M. Bahlmann, (k.), 353; mr. J. J. Harte, (k.), 345; L. TV. Jansen, (k.), 345B. R. F. Van Vlymen, (k.), 340 stemmen. Uitgebracht waren 2417 geldige stemmen. Ridderkerk. Uitgebracht 1781van on waarde 9. Gekozen de heer C. A. Molenaar, (lib.) met 900 stemmen. Herstemming tusschen de heeren P. Smit (lib.) met S8G, en J. P. Havelaar (antirev.) met 879 stemmen. Bij den uitslag dozer verkiezing heeft zich het volgende voorgedaan. Gedurende do opening der stembriefjes ontstond tusschen den voor zitter en den oudsten stemopnemer van het stomburoel geschil. De oudste stemopnemer beweerde, dat door den voorzitter tweemaal dezelfde namen (C. A. Molenaar en P. Smit Jr.) van hetzelfde stembriefje zouden zyn voorgelezen en werden overeenkomstig de uit spraak van het stembureel alstoenslechts een maal deze namen genoteerd. Daar het geschil van invloed heeft kunnen zyn op denuitslag dor stemming, daar de heer P. Smit Jr., die nu slechts 886 stemmen, zyndo één minder dan do volstrekte meerderheid (887) kreeg, anders zou zijn gekozen, is door den kiezer Krijn Pas te Bolnes onmiddellyk na den uitslag protest aangeteokend en zullen Gedeputeerde Staten alsnu over het geval hebben te oor- deelen. Schiedam. Uitgebracht 13IS geldige stem men. Daarvan waren 576 op den heer P. Loopuijt (lib.), 520 op den heer L. V. Jansen (kath., aftr.) en 213 op den heer Keuchenius, (antirev.). Herstemming alzoo tusschen de heeren Loopuyt en Jansen. glledrcchf. Uitgebracht 2121: van on waarde 10. Gekozen de heeren TV. H. Van Haaften met 11G6, en T. Swots met 1109 (beiden anti-rev.). Verder hadden de heeren De Kleyn 958 en H. Bos 944 Vln&i-dlngen. Uitgebracht 2825; van on waarde 23. Herstemming tusschen de heeren Kikkert, (lib.) mot 1085, v. d. Velden, (antirev.) met 1022, Schippers, (antirev.) 1054 en Van Rees, (lib.) met 1044 stemmen. Verder be kwam de heer H. Van Schaik (kath.) 6S7 stemmen, en de heer IJzermans (kath.), die bedankt had, 11 stemmen. Zoctcrmccr. Geldige stemmen 20G3. Her stemming tusschen de heeren mr. J. G. Patyn met 826 (lib.), G. TV. Lans met 806 (lib mr. J. G. S. Bevers met 6S1 (kath., aftr.), on R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemonshuizon met 584, (antirev.. aftr.). De heer Visser (anti-rev.) verkreeg 554 stemmen. Haarlem. Uitgebracht wit briefje 3710 stemmen, van onwaarde 31. Gekozen de heeren mr. E. A. Jorden9 mot 1976 en F.velein met 1849 (beiden liberaal), Herstemming tusschen de heeren 't Hooft (anti-rev.) met 1776. Mfjsberg (lib.) met 1762 en "Waterschoot v. d. Gracht (kath.) met 17G2. Verder verkreeg de heer Kervel (kath.) 510. Uitgebracht groen briefje 3704 stemmen; van onwaarde 81. Gekozen de heer mr. A. Kist (lib.) met 1833. Verder verkregen de heeren Verkuyl (anti-rev.) 1175 en Roozen (kath.) 613. Reeds onder het openen der stembriefjes was er een geschil gerezen tusschen dó beide verbonden anti-liberale partyen. De anti- revolutionnaire oordeelden dat de heer 't Hooft, dio 1776 steramen had verkregen, eerder in aanmerking zou komen voor herstemming dan de heer Waterschoot v. d. Gracht, die er slechts 1762 verkreeg, evenals de liberale candidaat, de heer Mysbörg. Op het Raad huis ging men daarover elkaar te lyf. Amsterdam. Alle candidaten der liberalen zyn verkozen. Rreukelcn. Uitgebrachte stemmen 1782; van onwaarde 16. Gekozen de hoeren TV. J. Doudo van Troost wyk, (lib met 10S9, Schout Velthuys, (anti-rev.). met 95S en Geelkerken, (anti-rev.) met 946. Voorts verkregen do heeren Huydecoper van Nigtevecht, S05, E. V. Ueusokom, 740 en De Ridder, 614 stemmen. Gemengd NUuws. Alseejie.b if zonderheid kan ver meld Worden dat de jongeling, die by de vorige, door Ged. Staten nietig verklaarde loting der nationale militie alhier liet nommer 48 trok, heden bij do nieuw bevolen loting hetzelfde nommer trok. Daartegenover staat dat o. a. iemand, die vroeger het vryo nommer 388 trok, nu het dienstplichtige nommer 36 ten deel viel, en eon ander, die de vorige maal het vrye nommer 399 trok, nu nommer 3 uit de bus haalde, enz. Weer anderen, die vroeger een dienstplichtig nommer trokken, hebben nu vry geloot. Het O. M. bij de Haagsche recht bank eischte heden (by verstek) tegen een meisje uit Zoeterwoude, M. v. d. H. genaamd, drie maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een zilveren horloge met ketting, te Leiden gepleegdvoorts tegen H. K., koopman te Leiden, één maand omdat hij zekeren K. zou hebben gesmaad aoor aan verschillende per sonen te zeggen „dat hij het met zijn (bekl.'s) vrouw heel goed wist". In deze zaak trachtte mr. J. J. Neuman de Loos aan te toonen dat bekl. niet strafbaar is omdat geen bepaald feit is ten laste gelegd zooals de wet dit vereischt. Voor A. v. D.; werkman te Aarlanderveen, aan wien ten laste gelegd werd het vernielen van glasruiton in eeno herberg te Oudshoorn, werd, niettegenstaande zyne ontkentenis, eeno gev.-straf van drie weken gevorderd. E. B., poelier to N'oordwyk, beklaagd van aan een veldwachter in gesloten jachttyd ge weigerd te hebben om een zak met wild, welkön by by zich droeg, te onderzoeken, zag deswege eene gevangenisstraf van vijf dagen tegen hem gerequireerd. Uitspraak in al deze zaken over S dagen. De rechtbank te 's-Gravenhage hield zich hoden bozig met het onderzoek der zaak van den 17-jarigon M. M. Knudde, slagers jongen aldaar, beklaagd van op S April 11. opzettelyk aan do huisvrouw van den groenten- handelaar Van der Laan aan de Hemster- hnis.straat aldaar een steek in den buik te hebben toegebracht, waardoor eene bloedende verwonding ontstond, van welk misdrijf in dertijd uitvoerig is melding gemaakt. Do verwonde vrouw verklaarde heden als getuigo o. a., dat bekl.. die haarman in diens affaire vroeger behulpzaam was, daags voél de verwonding in hare woning het mes liet liggen, waarmede de steek is toegebracht: dat hy op S April dadelyk na het binnon- komen harer woning door haar is gewaar schuwd om heen te gaan, daar zy anders de politie zou laten roepön; dat hij daarop haar in een hoek gegooid en den steek toegebracht heeft. Zij verkeerde toen in byzondere om standigheden en is later van een doodkiadje bevallen. Ilaro verpleging in het ziekenhuis heeft ongeveer veertien dagen geduurd, doch de verwonding, door den steek toegebracht, was thans nog niet geheel genezen. Er waren vroeger wel meer onaangename woorden voor gevallen tusschen bekl. en de vrouw. Beklaagde ontkendo dat hem door v. d. L. en diens huisvrouw de toegang tot hunne woning was ontzegd. Verder verklaarde hy het mos 8 dagen vóór do venvoiding reeds gekocht te hebben. Als reden voor het koopen gaf liy op, dat het zoo goedkoop was. Hy had later het mes aan vrouw v. d. L. to be waren gogeven, omdat hy niet wist wat er mee te doen. Als reden voor hot toebrengen van den steek wist bekl. alleen op te geven, dat de vrouw hem verschillende scheldwoor den hal toegevoegd. Bekl. ontkende ook dat de vrouw had gezegd, dat zy de politie zou laten halen. Op eene vraag van den officier van justitie verklaarde de eerste getuige (de vrouw) dat toen haar vader inkwam, de bekl. is wegge gaan, en dat hy daarna is teruggekomen en de deur dor woning heeft dichtgedaan. Do tweede getuige, de echtgenoot dor ver wonde, bevestigde dat hy den bekl., eerst twee of drie weken en daarna twee dagen vuér de verwonding den toegang tot zyne woning had ontzegd. Bokl. was vroeger tot zyne tevredenheid in zijne affaire werkzaam geweest. Do substituut-officier van justitie, mr. Van BuUingha TVicher*wees er op hoe hei, ten laste gelegde feit lat zich aanvankely it hoogst ernstig liét aanzien, tot zeer geringe afme ting was- teruggebracht. Door gelukkige om- sau ig he den is verhinderd cUl twee men- sclienlevens vernietigd zyn. Spr. betoogde, dat bekl. had met moeten begr(jpon dat de steek, zoo al niet doodTiïfB dan toch zeer gevaarlijk was en den dood hfl kunnen ten gevolgeïi<&&'è'£ Z fx dat er geen enkoio omstandigheid ia waaroï niet do zwaarste atraf zou moeten word3 toegepast, b|j art. 300 van het Strafwetbo( bedreigd. Het requisitoir strekte daarom t, bekl's veroordeoling wegens mishandeling j cone gevangenisstraf van twee jaren. Uitspraak over 8 dagen. In eone by Haarlem liggend gemeente vervoegde zich aan het stembure gistereneeno vrouw met het irgevu!( stembiljet van haren man: deze was ni thuis, 011 had gezegd „dat zy het brief) maar op liot raadhuis moest brengen. De voorzitter had moeite der burgeres o der het oog te brengen, dat zulks niet g oorloofd is, waarna do vrouw, morrer over hare vergoefsche wandeling van 2 m onder het gelach der aanwezigen de zi verliet. Do hondententoonstelling i liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam houden, word door 7000 personen bezoch buiten de leden van het Paleis. De opbreng der ontrees was 3600. In eene woning in de Lindodwari straat te Amsterdam had eene moedor haa kindje van 7 maanden naar bed gebracht; z ging toen even uit om in de buurt oen boodschap te doen. Intusschen schijnt be arme kind in zyn slaap gewoeld te hebben waardoor het met zyn hoofdje onder het kussei kwam, en, by gebrek aan lucht is gestikt Toen de moeder thuis kwam en naar hi.a kleine ging zien, vond ze het kind dood. To Eist, by Rhonen, woedde gis teron een hevige brand. De huizen van C' TVildeman, waarin het kantoor der posteryen en van G. Veenendaal werden in ascli gelegd Van den inboedel weid voel gered. Door he krachtig optreden der brandweer van Els on Rhenen bleef de brand tot de aangetast! perceelen bepaald. Een kalf en een varkei kwamen in do vlammen om. Alles was ver zekerd. Oorzaak onbekend. In den trein, welke gister na middag te 1 u. 43 m. van Rotterdam te Lag< Zwaluwe aankwam, werd in een coupé 2d< klasse brand ontdekt, ontstaan door hot wee werpen van een brandend eind sigaar. De brand werd spoedig met emmers water ?e- bluscht. Eene vertraging van eenige minuten was hiervan het gevolg. Te Rotterdam doet zich in de Hugo De-Groot-stiaat een geval van pokken voor. Te TVageningen is gisteren eon 26-jarige arbeider, die bezig was met hel kruien van steenen, in den Ryn gevallen en verdronken. In de „N. Gr. Ct." looft N. N. in eene advertentie één gulden uit aan lederen politio-agent, ryksveld wachter enboscliwachtet uit de gemeenten Groningen, Haren en Eelde, voor ieder persoon, dien ze kunnen bekeuren bij het vangen van nachtegalen. By de redactie dor courant is voor dit doel voorloopig 25 gulden gestort. Naar men ons mededeelt, ziet het er dit jaar met het fruit, vééral wat de frambozen aangaat, zeer slecht uit. In Vlymen hebben de frambozen een aller treurigst aanzien en schijnt voor de tuinier3 allo hoop verloren. Ook in de buurt van Breda, als te Prinsen- hago en Zundert, moet genoemd artikel enorm hebben geleden. Zeker is het dat de liefhebbers van fram bozen, dit jaar, hun geliefkoosden kost duur zullen moeten betalen. ('s-Bossche Cd.) Sequah heeft te Leeuwarden 'zijne eerste séance gehouden; hy gaf eene verklaring van zyne geneeswijze en behan delde een 65 jarig rheumatieklijder, die na de behandeling verklaarde geen pijn meer te ge voelen en een bankbiljét van f 25 ten geschenke ontving. Daarna werd door het opgewonden publiek het Friesche volkslied gezongen: .Prysk bloed tjoch op, wol nou or is broese en siedo" (Friescli bloed stijg op, wil nu eens bruisen en koken), enz. Sequah zeide, dat hy voor zijn orkest zou trachten de muziek van dit lied machtig te worden on die melodio dan voom.an tydens de séances zou wordon gespeeld, en dankte voorts het publiek voor do hem gc-schonkeD blyken van sympathie. bereidde Sequah oen maaliijd aan 30 behoettige vrouwen, en gisteren ecu leest aan ICO kinderen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2