LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Vrijdait 13 Mei. A". 1892. feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van tgon- en feestdagen, uitgegeven. Inlichtingen Peuilio ton. JONG GEHUWD. PRIJS DEZER COURANT: loor M<i«n per 3 meendenf 1.10. ffioco per post1.40, ilfonderlj^e Nommer*.0.05. PRIJS DER AD VERTENT IÊN Ten 16 regolt f 1.05. Iedere regel meer f 0.1?f. Grootere lettors naar plaatsruimte. Toor bel lsoesaeeren botten de stad wordt ƒ0.10 bwreaenfe Ut nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. (lp geplaatste Advertentie worden gegeven smorgene 8 tot avonds 8 uren. Vü en na dien tijd is het Kantoor gesloten. Leiden, 12 Mei. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aa de Groeneeteeg in don familiegrafkelder bijjezet het stoffelyk overschot van wijlen ,]c heer A. A. Van der Sprayt, in loven Lutein van kleeding enz. bij de dd. schutterij albier en dezer dagen in den ouderdom van 74 jaren overleden. Om de groeve waren, met de familie, ge- j.fcard de hoofd- en verdere officieren der .e-.iscbe dd. schutterij, ten einde de laatste eer te bewijzen aan den overledene, in wien zy, lelijk de majoor-commandant, de heer W. L. 'in Kaathoven, zeide, een trouwen kameraad g vriend hebben verloren. Niemand hunner, «rvolgde spr., heeft, zoo lang als hy met den oterledene by de schutterij gediend en hem z» leeron waardoeren als hy, en toen hij u:g onder hem stond deed liij dat met ge- I wegen. De afgestorvene vervulde zyne taak ir*l lust en yver. In den laatsten tyd was hii op andere wijze by de schutterij goplaatst, wiaraan hij over ruim een jaar eene halve eeew zou zyn verbonden geweest. Zyne nagedachtenis zal steeds in dankbare herin nering blijven voortleven. Nadat spr. ten slotte den kameraad en Ivriend nog een laatst „rust zacht1' had toe grepen, werd op de inmiddels in degrocvo neergelaten kist door de aanwezigen zand gestrooid, waarna ae heer G. S. Van der Spruyt dank zeide voor de hulde, aan de nagedach tenis van zyn broeder gebracht. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den beer J. W. Hutysinga. -Onzen stadgenoot den hoogleeraar mr. J. T. Buys werd gisteravond het geschenk aangeboden, waarvan wij onlangs melding maakten. Het bestaat in eene door den heer C. "W. H. Verster alhier gecalligrapheerde oorkonde, met de volgende woorden: Den 7 October 1891 heeft de Debating- Society der Leidsche Studenten haren stichter |mr. Jan Theodoor Buys, die meer dan 25 jaren hare vergaderingen had geleid en bezield, als biyk van diep gevoelde erkentelykheid het Eereyoorzitterschap opgedragen, van welk besluit, tot eene blijvende herinnering, deze oorkonde is opgesteld. Het Bestuur: (get.) W. Vax der Vluqt, Voorzitter. D. Brocx, Onder-voorzitler. S. Jules Exthoyex, Secret.-Penningm Het geheel is artistiek bewerkt. In de letter D resp. van Den 7 Oct. en van Debating- Society zyn onderscheideniyk de wapens ge- teekend van prof. Buys en van de gemeente Leiden. Het fraaie stuk is vervat in eene eikenhouten lijst, staande op een met groen peluche be- kleeden ezel. Maandag 16 Mei zal het veertig jaren geleden zyn dat A. J. Leget als timmerman by de gemeentewerken alhier in dienst trad, als hoedanig by by vele stadgenooten bekend is. Vóur ruim negentien jaren werd hij aan gesteld als bewaarder in de Lakenhal, maar door uitbreiding der verzameling en wegens de inrichting van dat gebouw als Stedelijk Museum, is hy thans bij nog meerderen bekend als de concierge van ons waarlyk schoon Museum van Oudheden en Schilderyen. Stellig zal het Maandag den heer Leget dan ook aan bewijzen van belangstelling niet ontbreken. De zesde jaarlyksehe algemeene verga dering van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij zal worden gehouden te Amsterdam, op Dinsdag 31 Mei, des voormiddags te elf uren, in de groote restauratiezaal van „Natura Artis Magistra." Tot de punten van beschrijving behooren: Benoeming van vijf leden \an het hoofdbe stuur, ingevolge gewone aftreding van de hee- ren mr. D. P. H. Aberson te Plelder, dr- Th. W. Van Lidth de Jende te Leiden, mr. F.J. M. A. Reekers te Amsterdam, A. Hoogenraad te Scheveningen, en J. Speelman, to Perm's. Bespreking van het wenschelyke tot wyzi- ging van do statuten der fondsen tot onder steuning van de nagelaten beirekkingen van verongelukte visschers. Voorstel tot aanvulling van het tarief van netten op zee gevonden: a. voor netten op zee gevischt en aan boord „vastgehouden", b. by aanwijzing aan den eigenaar van verloren in zee drijvende netten. Onder de voorstellen van de afdeelingen is er een van de afdeeling „Volendam." Het hoofdbestuur dringe by de Regeering aan op totstandkoming van eene wet, waarbij wordt voorgeschreven, dat de mazen der kuilnetten en fuiken, die in de Zuiderzee gebruikt wor den, minstens 18 inM. wyd moeten zyn. Alsmede een van de afdeeling „de beide Katwijken en omstreken." Nadere besprekin gen omtrent liet vangen van te kleine visch in de Noordzee. Ook zal behandeld worden een voorstel van de afdeeling „Scheveningen", luidende: „Voor het geval er schade op zee aan schuit of netten wordt toegebracht van geringe betee- kenis en wanneer omtrent het bedrag dier schade eventueel verschil ontstaat, dergelyke zaak te doen uitmaken door arbiters, door beide partyen te benoemen; niet door gerech- telyko vorvolging. Do vergaderingen der "Waalsche reünie, welke dit jaar onder leiding van den presi dent der Waalsche commissie den heer Cha- vannes, pred. te Leiden, te Breda zal gehouden worden op den 30sten Juni en volgende dagen, zullen plaats hebben in het lokaal: Zuid-Hollandsch koffiehuis (Groote Markt), en worden ingeleid door eene godsdienstoefening in het Waalsche kerkgebouw te 10 uren, in welke de heer J. W. A. Van der Mey, pre dikant te Zwolle, zal voorgaan. By koninklyk besluit van 9 dezer is het besluit van den Raad der gemeente Amster dam van 20 April jl. bekrachtigd, waarbij prof. I. J. De Bussy, benoemd hoogleeraar aan het seminarium der Algemeene Doops gezinde Sociëteit, is benoemd tot hoogleeraar aan de gemeentelyke Universiteit te Am sterdam. Bij de te Nieuwveen gehouden verkie zing van een lid van den gemeenteraad werd met 46 van de 88 uitgebrachte geldige stem men gekozen de heer M. Van der Ent Braat (1.), tegen 31 op dr. J. Sasse (anti-revolutionnaiij. De hofarts dr. Vlaanderen, sedert vele jaren als gemeente-geneesheer te Apeldoorn belast met de armen-praktyk aldaar, heeft om gezondheidsredenen, met ingang van 1 Juli a. s., als zoodanig ontslag aangevraagd. Uit ons land is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, waarin 25 ouders en voogden van jongelui, die zich bezighouden met de studio voor het literarisch-mathematisch examen, verzoeken, dat by aanneming van het voorstel tot wij ziging. der artsen wet, de afschaffing van bedoeld examen eerst op 1 Januari 1894 zal plaats hebben. Bij den thans gestelden termijn zouden de jongelui ten minste 2 jaar in hunne studiën ten achter geraken. De groothertogin van Saksen heeft op nieuw aan de Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en in zyne koloniën een bewijs van belangstelling in haai- streven gegeven, door den president, den beer M. A. Perk, een gift van f 100 te doen toe komen, naar aanleiding van de aanbieding van het jaarverslag der vereeniging over 1891 By koninklyk besluit is de commissaris der Koningin in Zeoland gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie m buitengewone vergadering, op Zaterdag 31 Mei a. s., ten einde aan de orde te stellen do verkiezing van een lid van do Eerste Kamer der Staten-Generaal, in plaats van wylenmr. J. Moolenburgh. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vijf studenten in de geneeskunde aan eene der Nederlandsche universiteiten do gelegenheid bestaat om, tusschen 1 Augustus 1892 en ultimo Juli 1S93, in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Neder- landsch-Indië, onder genot van eene subsidie van f 5600, overeenkomstig het reglement, vastgesteld by koninklyk besluit van 6 Mei 1886 No. 41, en gewijzigd by koninklyk be sluit van 12 April 1S89 No. 66. (Zie Staate- Ct. van 30 April 1889. Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de by dat regle ment gevorderde bescheiden, by gezegeld request, behooren te wenden tot het depar tement van koloniën, alwaar, op aanvrage, kosteloos exemplaren zijn te verkrygen van het gewyzigde reglement. By koninklyk besluit is, met ingang van 10 Mei 1S92: lo. aan don luit.-koh F. J. baron Van Heeckeren, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking an militie commissaris in het 3de militiedistrict van Zuid-Holland: _'o. de luit.-kcl. C. A. Neep, militie-commissaris in het 2de militie district van Zuid-Holland, in deze betrekking overgeplaatst naar het 3de militiedistrict dier provincie. Het stoomschip de „Burgemeester Den lex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Mei Dungeness; do „Dubbeldam" is 11 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam ver trokken; de „Kaïser," van Hamburg en Am sterdamnaar Oost-Afrika, is 10 Mei te Na pels aangekomen; de „Patroclus," van Am sterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 10 Mei te Singapore; do „Werkendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 12 Mei Lizard.; de „Admiral" vertrok 10 Moi van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; 125.) En juf blyft rusten tot na bet middagmaal. ,'iYillen wy in den tuin een luchtje schep pen, Gus? Zoo'n ganschen dag op de Prin sengracht, tusschen vier muren opgesloten, icoettoch iete verschrikkelijks zyn." 1st, mijn kind", antwoordt Gus en een 'Wgmtilik later z(jn beiden in den tuin. Emma heet,, ouder gewoonte, Augusts arm genomen en drukt haar hoofdje tegen zijn schouder. „Hebt gj) die mooie roos geplukt?" vraagt August eensklaps, met eene mengeling van teleurstelling en misprijzen in zjjne stem, terwijl hy voor eene stamroos blijft staan, waaraan nog 's morgens een ontluikend roosje bloeide. ti'.' Keen, Gus!" •Iemand inoet liet toch gedaan hebben", z«gt August tvrelvelig. „'t Spijt me, ik had "ie roos voor de buitenpartij van de Adel- tioins bestemd." „Heusch Gus, ik heb die roos niet ge plukt, maar", en Emma schrikt van eene gedachte, welke daar plotseling by haar opkomt. „Het dochtertje van mevrouw Van Dalen en de juf zyn in don tuin geweest, en. „Vry brutaal van dat kind en die juf!" merkt August aan. „Van de juf gesproken", hervat Emma na een oogenblik van wederzijdsch stilzwijgen, „a propos, Gus, hoe kent gij de juffrouw van de Van Dalens?" „Ik?" „Ja, jy, deugniet'" „Ik heb het goede kind nooit gezien." „Maar zij kent jou dan zooveel te beter, August." „Best mogelijk, myne engel", lacht Gus. „Tk houd mij in don regel niet op met gou- vernantetjes; dat strijdt tegen mijne be ginselen." „Ja, ge zyt een heilig boonljo", spot Emma goedig, en in ernst, zy koestert ook niet den minsten achterdocht. „Misschien kent zy je "van de rechtbank!" „Zeer waarschijnlijk." „Herinnert ge u geen proces, waarin eene gouvernante betrokken was?" „Tien voor één!" antwoordt August laco niek. „Zulke gevallen zyn altijd ernstig: diefstal in loontrekkenden dienst." „Ge zult toch niet vooronderstellen, dat juf. „Vooronderstellen is het werk van den procureur-generaal, mune beste", merkt August op. „Ik, als griffier, beraal mij meer tot het op schrift brengen dier vooronder stellingen." „Herinnert ge u geen ander geval vraagt Emma nog eens. „Laat my eens nagaan", en August neemt werkelyk eene peinzende houding aan. „Wy hadden dit jaar twee gevallen van kinder moord door. „Myn Hemel, Gus! wat hebt gjj, rechts geleerden, toch vleiende gedachten van eene gouvernante. Gy noemt daar zoo iets: dief stal, kindermoord; ga voort!" „Welnu, het is ook mogelijk, dat juf van do Van Dalens iemand beleedigd heeft;moed willige mishandeling van een vrijer, kenne lijke staat van dronkenschap, nachtrumoer, alles strafbaar hij het Gode-pénal." „Maar dan zou zy immers niet bij de Van Dalens zyn", weerlegt Emma, die niet dade- ly'k het ergste gelooven wil. „Misschien was die juf slechts eene getuige 1" „Denkt ge dan Emma, dat ik my alle ge tuigen herinner? Dan mngjk in mijn memorie wel een register aanleggen." „Misschien heeft zy eene uitzondering ge maakt", vervolgt Emma spottend; „die getuige was c-en beeld van een meisje!" „De gerechtigheid is blind, myn kind!" „Ook de heeren van den gerechte'" fluis tert Emma schalks. „Ongeneeslijk!" „En gy ook?" „Natuurl yk!" „Is het dan louter toeval, dat de griffier Mr. August Van Bergen zulk oen mooi vrouwlje getrouwd heeft?" „De griffier ontmoette juffrouw Van Tik ex officio", antwoordt August govat. „De blindheid begint, zoodra de toga en de baret voor den dag komen, en eindigt, wanneer die weer in de doos worden weggeborgen." „Met andero woorden: gyiioden zyt oven als de valken en loopt met de kap van don valkenier in de hand." „Dat zal de ondervinding je moeten leeren", spot de griffier, „maar zeg rajj nu eens eer ;t naam, beroep en woonplaats van getuige; ik houd er van alles in den juisten vorm te behandelen. Hoo heet juf?" „Johanna", zegt Kmma. „Johanna", herhaalt de griffier verwonderd, en Johanna kent mij?" (IVordi wrvohjd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1