N°. 9878. A°. 1892. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Mei. Vi'ijdao: O TVÏei. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maandenf 1.19. Ptadco per post1.40. ^oDflorJijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTENTLÈN Ta» 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsraimte. Yoor het inoeseeeren buiten de eUd wordt ƒ0.10 berekend. Ut nommer bestaat uit TWEE Bladen. I Heden is aan de universiteit alhier de heer A Boon, arts, officier van gez. 2de kl. h-L. L., bevorderd tot doctor in de genees kunde, niet academisch proefschrift, get. [verslag der heelkundige kliniek van het Ryks Lademisch Ziekenhuis te Leiden, cursus 1889-1890, met eenigo opmerkingen over gtrunu". -Be nieuwbenoemde kantonrechter alhier, heer mr. M. d' Auraerie, van Doesburg, in eene plechtigo zitting van het kanton gerecht geïnstalleerd. Over een paar weken 8e nieuwbenoemde zich alhier metterwoon fcomen vestigen, om alsdan zjjn ambt te anvaarden. - B\j het plaats gehad hebbend examen [ran korporaals voor sergeant by het 4de reg. alhier zyn geslaagd: )e korporaals Van Roon, van het 1ste bat. Delft, Brusse, Van Velzen, Nieuwenhuis ta Budel, allen van het 2de bat. van het ^de regiment alhier. Alle korporaals zijn tot bevordering op de gezet, ten einde by voorkomondo vaca ture to worden aangesteld. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel tan het stoomschip „Spaarndam", van Rotter dam vertrekkende. Ton postkantore alhier ■moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydagavond |om 10.10 (stadstyd 10.30) bezorgd zyn. - In de heden door de Tweede Kamer ■gehouden zitting protesteerde de minister van |kolonión ernstig tegen de bewering van den Yan Kerkwijk dat de Nederlandsche en llndische financiën byna dreigden met de |Portugeesche geiykgesteld te worden. B|j do interpellatie over de zaak van kapt. (Eoelants betreffende de middernachtzending verzekerde de minister van oorlog Seyffardt, te waardeeren de pogingen tot verhoo- ■ging van het moreel peil van het leger, maar Iniet te mogen toelaten dat een officier politie dienst deed en de kans liep minderen tot Insubordinatie to verleiden. Ook de minister van binnenlandscho zaken Tak van Poortvliet verzekerde dat de Regee ring de zending niet belemmert, mits ze bly ve binnen de wettolyke grenzen. Vele sprekers van antirovolutionnaire zyde [waren onvoldaan en meenden dat de Regee ring daadwerkeiyk moest toonen do zedelyk- hoid te willen bevorderen door beteugeling der verdachte huizen en bescherming der middernachtzending. - Door den minister van koloniën zyn do heeren jhr. C. II. A. Van der Wyck, oud- vice-president van den Raad van Nederlandsch- Indie, en J. Spanjaard, hoogleeraar directeur van de Instelling voor onderwys in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indió te Delft, benoemd onderscheideniyk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris van de commissie, welke in 1892 in Nederland zal afnemen het groot-ambtenaarsexamen voor m Indischen dienst. - De heer Brantsen Van de Zype, lid van de Tweede Kamer, is gisteren by een wan delrit in het Haagsche Bosch van het paard geworpen en heeft een t rap in een zyner oogen Na in een koffiehuisje te zyn bin nengebracht, werd hy per rytuig naar zyne woning vervoerd. Het oog is ernstig gekwetst, zoodat ter stond een consult der oogartsen Bouvin en Snellen werd noodig 'geacht. Een der medewerkers van het „Rott. Nbl." meldt uit Sand, waar Hare Majesteiten de Koninginnen nu sedert Dinsdag vertoeven, dat hy Zondag na eene lastige en afgebroken reis van uit Bühl, dat aan de spoor ligt, te Sand is aangekomen. Sand is geen dorp, maar meter boven de oppervlakte der een 828 Noordzee gelegen, alleenstaand hotel en pen sion, dat het eigendom is van Herr F. A. Maier. In het heerlijke hoogwoud is het ge legen met grooto veranda's, groote eetzaal, biljart en leeszaal. Do afstand van Baden wordt opgegeven als drie uur en die van Bühl twee en een half uur. De tocht van Bühl naar Sand geschiedt in lichte rytuigen, met tweepaarden bespannen, daar de weg aanmerkelyk steil bergop gaat. Het weder was in Bühl zeer onaangenaam; het regende en wo^i voortdurend, doch allengs, toen men Sand naderde, gingen do Maartsche buien over in een volslagen winter. Het sneeuwde geducht en het hotel en de omstre ken lagen in eene sneeuwlaag van eenige voeten dik, da^r het eene geheele week ge sneeuwd had en de thermometer beneden het vriespunt bleef. Zulk een tocht, waarby de paarden er slechts met inspanning van alle krachten in 6lagen het open wagentje stapvoets door de sneeuw te trekken, is erg frisch in de demi-saison. Er is dan ook menig telegram gewisseld over de vraag of Haro Majesteiten de reis niet een paar dagen uit zouden stellenHare Majesteit de Koningin- Regentos was er echter zóó sterk voor, dat men zou vertrokken, dat, toen de hofmaar schalk, dte Maandag kwam om te zien of de instruction waren opgevolgd, do overtuiging verkreeg, dat alles goed warm gestookt kon worden, de reis niet te Frankfort a. d. M. werd onderbroken, maar werd doorgezet. By het uitstygen van den trein werden Hare Majesteiten namens den groothertog van Baden te Bühl begroet, terwyl de gemeente autoriteiten zich op het afgezette perron be vonden. De bewoners der kurorten Plattig, Hundseck en Herrenwies juichten de Koningin nen langs den weg toe. Algemeen is men verheugd over het bezoek, waardoor de aan dacht op die plaatsen gevestigd wordtreeds zyn er aanvragen om logies uit Holland ge komen. Hare Majesteiten zyn aanmerkelyk veel later aangekomen dan verwacht werd, door den toestand der wegen; toen zy de plaats voor het hotel opreden, scheen vriendeiyk de oranjezon. Nader wordt nog gemeld: De hofmaarschalk Dumonceau was Maan dag-avond gearriveerd met een paar lakeien. Om 11 uren arriveerden 55 koffers! Graaf Dumonceau vertrok Dinsdag-morgen weder naar Bühl, om de Koningin af te halen. De Koningin-Regentes had uitdrukkelyk te kennen gegeven, alle ceremoniëel achterwege te laten. Zy kwamen dan ook dien morgen te 11.35 rustig in eene open victoria aangereden, voor afgegaan door eene, waarin gezeten de hof maarschalk en de secretaris, en gevolgd door twee victoria's, waarin 3 en 2 dames van het gevolg waren gezeten. De Koningin was gekleed in langen zyden pelsmantel en kleinen stroohoed met witte linten en veeren, hare pop in de hand; van H. M. de Koningin -Regentes was weinig zichtbaar, vanwege den grooten zwarten pels mantel, voile en parasol. Aan den ingang werden zy welkom geheeten door don propriétaire, geflankeerd door den maarschalk en den secretaris. Te halftwee dineerden zy; de Koningin- Regentes gaf hare tevredenheid over de keuken te kennen. Het gedeelte van het hotel, waar de Ko ninginnen hare vertrekken hebben, is in het vorige jaar geheel nieuw bygebouwd en tamo- lyk vorstelyk ingericht (voor zoover het op zulk eene hoogte mogelyk is.) De propriétaire spaarde moeite noch geld. Er is zelfs eene telegraphiscrie verbinding van uit het hotel gemaakt naar het telegraaf station te Bühl. De sneeuw is weder zoo goed als wegge- dooid van de dennen; de grond is echter vuil. In een paar dagen kan alles weder droog zyn. Het weder is goed. De Practfsche Ambachtsschool. Gisteravond had in de kleine concertzaal van de Stadszaal de jaarlyksche algemeene ledenvergadering plaats van de Yereeniging: „de Practischo Ambachtsschool" te Leiden. Van het Dagelyksch Bestuur waren aan wezig de burgemeester en de heeren wethou ders De Sturler en Juta. Na voorlezing en goedkeuring der notulen bracht de secretaris verslag uit over het afgeloopen jaar 1891, waarop wy in een volgend nommer hopen terug te komen. Namens de heeren Jaeger en J. Van Dam bracht de heer D. E. C. Knuttel verslag -uit over de rekening en verantwoording van den penningmeester. De commissie roemde niet alleen het zui nige beheer der School, maar tevens de keurige administratie. Zy brachten den heer Filippo daarvoor dank en betreurden het, dat hy door de onverbid- deiyke wet genoodzaakt was af te treden. Hy kon evenwel op de erkentelijkheid der leden staat maken. De heer J. J. Hasselbach, de pas gekozen penningmeester, gaf daarna oen overzicht over de begrooting van het jaar 1892. De heer Juta vroeg en verkreeg daarovor nog eenige inlichtingen. De rekening en verantwoording werd daarna door de leden goedgekeurd. De commissie werd door don Voorzitter, dr. P. J. Kaiser, voor haar rapport dankgezegd. Aan de beurt van aftreding waren de heeren H. W. F. Bakker en J. Filippo, terwyl tevens in de vacature-De Sturler moest voorzien worden. De heer De Sturler had door zyne benoe ming tot wethouder voor hot bestuurschap der Ambachtsschool bedankt. Genoemde heeren hadden zitting als lid van het Nut van 't Algemeen, de Practische Ambachtsschool en Nyverheid. In hunne plaats werden de navolgende dubbeltallen gekozen, waaruit de Leidscbe Gomeenteraad eene keuze te doen heeft. Voor de vacature van den heer De Sturler werden voorgedragen: de heeren A. E. Van Kempen en W. F. Verhey van Wykvoor de vacature van den heer Filippode heeren Jhr. J. C. Rappard en H. Zillesen, en voor do vacature van den heer Bakkerde heeren J. Van Dam en P. J. Groen. Tot commissie-leden tot het nazien der rekening voor het volgend jaar werden be noemd de heeren T. P. Viruly, mr. H. L. Drucker en L. Maas. Als hunne plaatsver vangers de heeren, dio dit jaar die taak ver vuld hadden. Do Voorzitter bracht daarna de leden in herinnering hetgeen de secretaris in het ver slag omtrent de geldleening had voorgelezen. Het bestuur vroeg machtiging om do hypo thecaire geldleening volgens notarise) contract te sluiten. De vergadering gaf met algemeene stommen hare ingenomenheid daarmede te kennen. De Voorzitter deelde mede dat het noodig was de statuten te wyzigen en dat eene commissie uit het bestuur die wyzigingen voorbereidde. Het bestuur zal die wyzigingen in eene buitengewone vergadering aan de goedkeuring der leden onderwerpen. De Voorzitter vroeg daartoe oveneens mach tiging, welke door de leden met algemeene stemmen verleend werd. De Voorzitter stelde daarop aan de verga dering voor, om den eersten voorzitter der Vereeniging, prof. dr. J. M. Van Bemmelen, die steeds en altyd toonde de Ambachtsschool lief te hebben en alles te doen wat in haar belang is, die aan hare oprichting een zoo yverig deel genomen heeft, tot eerolid te benoemen. De heer Van Bemmelen, zeide de Voorzitter, die zoovele jaren voorzitter geweest is, van hare oprichting af, moet men trachten geheel aan de school te verbinden; de Ambachtsschool kan men zich niet denken zonder Van Bemmelen; deze was steeds de ziel daarvan; veel, zeer veel heeft hij vcor het ambachtsonderwys gedaan en daarom is het 't bestuur eene eer aan u voor te stellen, hem te benoemen tot ons eerste eerelid Een daverend applaus begroette de woor den van den Voorzitter en des heeren Van Bemmelens benoeming tot eerelid. De Voorzitter deelde mede dat de tentoon stelling heden-(Donderdag)-avond geopend werd en geopend zoude zyn op Vrijdag van 12 4, Zaterdag van 12 4 en van ö-lOen Zondag van 124 uren. Daarna had plaats de uitreiking van de diploma's en geschenken aan de eervol ontsla gen leerlingen. De leerlingen der school hadden intusschen plaats genomenook de ouder6 van de- ge diplomeerden waren aanwezig. De Voorzitter richtte nu tot de leerlingen het woord. Hy deelde mede dat onder den vorigen voorzitter, prof. dr. J. M. Van Bemmelen, alreeds plannen tot uitbreiding beraamd waren nu zyn zy tot uitvoering gekomen. 's Lands Regeering heeft krachtigen steun verleend, zoo ook onze gemeente door het afstaan van een stuk grond en vooral de vrienden der Ambachtsschool, inzonderheid de vriend, die door zyn geldelyken steun ons immer verplicht heeft. Het bestuur heeft niet stilgezeten; er is hard gewerktwy zyn nu zóó ver, dat binnen een niet al te groot tydsverloop de deuien der nieuwe school zich voor ons zullen openen. De heer Van Driel heeft als bouwmeester de uitvoering van het schoolgebouw op zich genomen. Den directeur, den heer Van Achterberg, die als altyd zyne beste krachten aan de zaak heeft gewyd, werd daarvoor dank ge bracht. Zonder de belangstelling van ouders of voogden der leerlingen in het onderwys, zo. den wy evenwel, zeide de Voorzitter, zoo ver niet gekomen zyn. "Wy waardeeren zeer dat zyin het belang hunner kinderen zich opofferingen hebben getroost, welke hen, zoo wij hop6n, later dubbel vergoed zullen worden; maar ook de leerlingen hebben bygedragen tot het bereiken van ons doel, door steeds met opge wektheid te werken en zich te bekwamen. Die opgewektheid is ongetwyfeld zeer in de hand gewerkt door den directeur en de leeraren onzer school. Hadden zy niet byzonder den tact het den jongens aangenaam te maken en voegdon zij daarby niet de verantwoordelykheid, welke boven allen lof verhevon is, de zaak zoude er heel anders, minder rooskleurig uitzien. Hen dankt het bestuur uit naam der Ver eeniging voor de goede zorgen, welke zy voor onze School gedragen hebben, en het beveolt de nieuwe School zeer in hunne bijzondere zorg aan. Bovenal geldt dit den directeur, wien eene zeer zware taak te wachten staat. „Mynheer de directeur", aldus vervolgde spreker, „neem onzen welgemeonden dank aan voor de groote energie, waarmede gy uwe taak opvat en uitvoert." De tentoonstelling is nu weder in de Stads zaal; daarby zyn ook de pryzen voor de verloting. Dit jaar wordt do nieuwe school betrokken; do tentoonstellingen zullen dan in het nieuwe gebouw plaats hebben. Gy hebt in dezen cursus een nuttigen en genoeglyken dag gehad; uwe reis naar Haar lem zal u niet licht uit het geheugen gaan.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1