model ontworpen, hetwelk B. on "U's. don Raea in overweging gever, vast to stellen. Naar hot B. en Ws. voorkomt, bestaan er geene tormen om, overeenkomstig het verzoek van de Gemeente-Commissie van het Neöerduitsch-Hervormde Kerkgenootschap van gemeentewege by te dragen in do koston van afsluiting der begraafplaats aan het Papegaais- bolwerk, in verband mot de demping van een gedeelte der Binnenvestgracht. Het Kerkbestuur heeft door de afsluiting voldaan aan zyne verplichting, hom by art. Is der wet van 10 April 1869(Stsbl. No. 65) tot vaststelling van bepalingen' betrekkelijk het begraven van lyken den begraafplaatsen er.z. opgelegd. B. en Ws. geven mitsdien in overwoging aan adressant te konnen to geven dat er bezwaar bestaat uit de gemeentekas by te dragen in de koston van afsluiting der boven bedoelde begraafplaats. De Commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de voordracht van Burg. en Wotlis., strekkendo om voor het onderzoek in zake de koolteer-quaestie een bedrag van f 50 te voldoen uit den post Onvoorziene uit gaven der Bogrooting voor 1892. Naar aanleiding van het desbetreffend adres van W. C. D. Van Ryen geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan adressant, wegens vertrek uit de gemeente met 1 Mei, terugbetaling to verleenen van schoolgeld voor zijn zoon, leorling dor Jon gensschool 1ste klasse, over de maanden Mei en Juni, tot een bediag van tien gulden. By hun schryvon van 1 April jl. werd door B. en Ws. aan God. Staten mededeeling gedaan van do door den gemeenteraad in de zitting van 31 Maart jl. genomen beslissing in zake de vernieuwing der Turfmarktsbrug. Onder dagteekening van 5/12 April jl. ont vingen B. en Ws. daarop het navolgond schrjjven van voornoemd Collego. cW(j hadden de eer Uw schrijven te ont vangen van den llden dezer, houdende be richt van de weigering van den Gemeente raad om zonder geldelijke tegemoetkoming by de aanstaande verandering der Turfmarkts brug, plan C' in uitvoering te brengen. W(j geven aan plan Cl verre do voorkeur boven plan A, en daarom willen w(j aan de Staten in hunne aanstaande Juli-vergadering voetstellen aan Uwe gomeonte een subsidie uit de Provinciale fondsen toe te kennen tot oen bedrag van f 420,0, indien door Uwe ge meente bij dat werk plan C1 wordt gevolgd, er. wel onverschillig of het bestuur Uwer ge meente dit plan mocht verkiezen to volgen door verlonging der bostaando brug, dan wel door hare verniouwing en zulks, zoo men wil, mot dien verstande, dat aan die subsidio-verleening worde toegevoegd, dat bij het volgen door Uwe gemeente van plan C' -met verlengde brug, wanneer de uitslag oer te houden openbaro aanbesteding een minder bedrag dan de daarvoor door U ge raamde som van f 12400 mocht opleveren, de bydrage der provincie, ovenals hetgeen ten laste der gemeente blijft, in evenredigheid van de mindere aannemingssom in verhouding tot de raming zullen wordon verlaagd, en omgekeerd, dat altijd by hot vol jen van gezegd plan met vorlengde brug - wan neer de uitslag der te houden openbaro aan besteding oen meerder bedrag dan de ge- raamdo som mocht opleveren, dat meerdero ia dezelfde vorhouding door do provincie en de gemeente zal worden gedragon. -Gelyk u toch by onzen brief van 9/18 Februari jl. word te kennen gegeven, wordt door ons op algehoelo vornieuwing dor brug geen de minste prys gesteld, en ook Uwer zijds wordt by uitvoering van plan A, op grond van gemis van subsidie, blykons Uwe brieven van 13 Januari on 1 April, aan goone vernieuwing der bestaande brug, maar alleen aan hare verlenging gedacht. Yermits hot B. en Ws. in het belang der gemeente voorkomt, dat uitvoering worde gegeven aan plan C' met verlengde brug, waarvan do kosten zyn geraamd op/12,400, geven zy den gemeenteraad in overweging hot aanbod van het Provinciaal Bestuur te aanvaarden onder de door Godeputoerdo Staten gestelde voorwaarden In zake den uitslag der te houdon openbare aanbesteding en mitsdien te besluiten dat, wanneer een subsidie van f4200 uit de Provincialo fondsen wordt ver leend, de vernieuwing der brug zal plaats hebben overeenkomstig Plan C'. mot ver lengde brug. Te zyner tyd zal een nader voorstel met definitief plan en tot aanwyzing van de noodige gelden aan den gemeenteraad worden aangeboden. Krachtens de voorwaarden can verhu ring van cene party weiland, gelegen aan den Iloogen liyndyk onder de gemeente Zocter- woudo (het zoogenaamde Raamland), beslaande uit 7 perceelen, mogen de lninrders de huur noch geheel noch gedeeltelyk aan anderen af staan, noch hot gehuurde door anderen laten gebruikon zonder schriftolyko toestemming van do verhuurders. Ingevolge deze bepaling hebben de huurders van do perceelen 1, do wed. Van Teylingen, en van do perceelen 2, 3, 4 en 5, P. Van Ulden, toestemming verzocht om het gehuurde land to doen gebruikon door do Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor de van 7 tot en mot 14 Septomber a. s. to houd6n tentoonstelling. Vermits tegen de inwilliging van dit verzoek geenerlei bezwaren bestaan, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging de gevraagde toestemming te verleenen. Blykens de door de hoofden der scholen en don schoolopziener ingediende stukken moet het onderwyzend personeel aan de school 3de klasseNo. 2, wogonshot toegenomen aantal leer lingen met twee onderwyzers worden ver meerderd en kan dat van de school 3de klasse No. 3 met één onderwyzer worden ver minderd, torwyl wordt voorgesteld daarin te voorzien door overplaatsing van een der onder wijzers van school No. 3 naar No. 2 en tot aanstelling van een nieuwen onderwyzer aan laatstgenoomdo school. B. en Ws. geven daarom in overwoging te besluiten lo. tot vermindering van het onderwyzend personeel aan de school 3de klasse No. 3 met één derden onderwyzer en tot vermeerdering van het onderwijzend personeel aan de school 3de klasse No. 2 met één tweeden en een dorden onderwyzer; 2o. tot overplaatsing van den derden ondor- wyzer S. Broekhuyzen van de school 3de klasse No. 3 naar do school 3de klasse No. 2. By aanneming van dit voorstel zal eenei voordracht voor de benoeming van oen tweedon ondorwyzer aan de school 3do klasse No. 2 worden ingediend. In den „Haagschen Kunstkring" hooft zich thans ook do derde afdeoling, welke aan do Toonkunst gowyd is, geconstitueerd. Het bestuur dezer afdeeling bestaat uit de lieeren Gottfried Mann (voorzitter); A. Spoel (onder-voorzittor)dr. J. De Jong, jhr. J. L Do Casembroot on Karol Textor (secretaris). Door deze afdeeling zal op Vrydaê 13 Mei, en zoo noodig herhaald op Zaterdag 14 Mei, eone uitvoering van kamermuziek worden gogoven, waarby zullen optreden de hoeren S. Van Groningen, Mann, Henri Völlmnr en Karol Textor (allen piano), mej. Wia Dikoma (zang), mevr. Völlmar Friese (viool) cn Leonides Van Praag (Violoncel), allen welkende loden van den „Haagschen Kunstkring." De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft bepaald d3t het in do maand Juni a. s. te houden onderzoek van de in de verschillende gemeenten aan wezige verlofgangers der militie te land zal geschieden in de hoofdplaatsen dor militie kantons en wel voor Leidenvoor de gemeente Lelden, lichtingen 1886 en 1S37, op Woensdag 1 Juni te 9 uren 's voormiddags, en voor de overige gemoenten van het kantOD,lichtingen 1888/91, dienzelfdon dag to halfelf's voor middags. De lieeren F. Van Eek alhier en D. L. Buchli Fest te Hitlogom hebben met gunstig gevolg het examen afgelegd voor commies der posteryen. Het koninklyk besluit van 4 April jl., voor zooveo! betreft de benoeming met in gang van 1 Mei van den heor H. C. Boogaard tot directour van hot telegraafkantoor te Leiden, is op diens verzoek ingetrokken, terwyl, met ingang van 1 Juni 1892, benoemd is tot di recteur van het telegraafkantoor to Leiden, de hoer I. Ouwenbroek, thans in gelyke be trekking te Sneek. H. M. do Koningin-Regentes heeft de benoeming der volgendo nieuwe loden der Kon. Academie van Wetenschappen bekrach tigd, nl. die van mr. N. P. Van den Berg, to Amsterdam; dr. P. J. Blok, te Groningen; dr. J. J. M. De Groot, te Leiden; dr. A. Kiuyver, to Leidendr. H. Polak, te Rot terdam, en mr. J. A. Sillem, te Amsterdam. Sollicitanten naar de betrekking van gemeento-ontvanger te Gouda zyn o. a. de heeren Van Dort Kroon, to Waddingsveen; mr. Hengeveld, to Hazerswoude; Van Ryswyk de Jong, te Utrecht De Kempenaer, te Voor schoten Verni-de. te Krommenie, on Witmans, te Leiden. Do gemeenteraad van Nieuwkoop heeft in zyne vergadering van gistermiddag met algemeono stemmen tot hoofd der school be noemd de heer A. J. Van Rye, onderwyzer aan de leerschool by de Kweekschool voor onderwyzers te Deventer. Met ingang van 7 Mei a. s. wordt de ryks-veldwachter 3de kl., jachtopziener, A. Sparreboom, overgeplaatst naar Slotordyk, by Amsterdam, laatst gestationneerd zyndo te Oude-Wetoring. Tot onderwyzer aan de openbare lagere school in het dorp Woubrugge, in de plaals van den heer Essor, vertrokken naar Renen, is door den Raad dier gemeente benoemd de heer Van der Vlist, van Oudendyk (N.-H.) De Commissaris der Koningin in Over- ysel, de hoer Geertsema, heeft het voornemen om zich, na ontslag uit doze staatsbetrekking, te 's-Gravenhage te vestigon en zal dan het huis gaan bewonon aan den hock van den Bozuidonhoutschen weg en do Rynstraat, het welk hy tegen November of vroeger hoopt te betrekken. De verschillende opgaven van de ver- eiscliten tot het verkrijgen van een bewys van bekwaamheid als meester en gezel, waar toe tegen 't einde van dit jaar te 's-Graven- hago gelegenheid zal worden gegeven, zyn thans verschenon en wel voor meubelmakers, huisschilders, koperslagers en kopergieters, timmerlieden en huissmeden. Deze stukken liggon op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem voor belangstel lenden tor inzage. Voor eenige der bovengenoemde vakken worden de volgende eischen gesteld: eenige stylkennis, bekendheid met ornamenten uit de verschillende tydpeiken, en uit de voor naamste meubelstylen, onderscheiding der kenmerken van stylen uit voorgelegde toeke- ningen of voorwerpen. Ten einde de candidaten in de gelegenheid te stellen hieromtrent de noodige kennis op to doen, zal gedurende dezen zomer door don conservator, den heer E. Von Saber, in ge noemd museum een cursus gegeven worden, waarvan de dagen nader zullen wordon vast gesteld. Zy, die dozen cursus, welke gratis gogevon wordt, wenschen te volgon, moeten zich daar toe vooraf aan hot Museum van Kunstnyver- heid aanmolden, waartoe ook des Zondags gelegonheid bestaat. De belangstellende candidaten, die buiten Haarlem wonen, kunnen zich ook schriftelijk aanmelden. Gisteravond per Staatsspoor van 7 u 40 min. (8 uren) verlieton II. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes do residentie tot het aanvaarden van do vroeger reeds aan gekondigde buitenlandsche reis. De Koningin reist strerg incognito onder den naam van gravin van Buren. Reods 10 minuten vóór het tydstip van voltrek van den specialen trein kwamen do Vorstinnen in de wachtkamer van het Hof aan, alwaar vele voorname personen bijeen waren, om haar uitgeloido te doen. Opgemerkt werden: graaf Schimmolpen- ninck, baron Dn Tour van Bellinchavoal de ministers, hoofden der bestuursdopartomenton de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de burgemeester der residentie; de generaals Alewyn, Van Helden, Eyken van Wisson- kerke, Schneider; de vice-admiraal Ten Bosch; de voorzitter van de Tweede Kamer dor Staton- Generaalde vice-president van den Raad van State; de heoran mrs. Kist en jhr. Boéll, leden van den Raad van Voogdy; do kol. plaatsel.-command., enz. Voor zoover de tyd dit toeliet, namen HH. MM. van elk der aanwezigen hartelijk afscheid. Allen vergozeldon de vorstelyke reizigsters tot aan den trein en van het balkon van den salonwagen onderhield de Regontes zich nog oenige oogenblikken met de dames du palais, aan wie H. M. by hot afluiden van den trein een tot weerziens toeriep. Het gevolg der koninklijke familie bestaat uit de hofdames, den kolonol jhr. Van Spengler, adjudant, en jhr. Van Pabst tot Bingerden, kamerheer. Vanwege Hr. Ms. kabinet is toegevoegd de referendaris jhr. Vegelin van Claerbergon. HH. MM. reizen via Emmerik, Keulen, Mainz en Mannheim en hopen, den nacht reizende, hedenochtend to 8 u. 37 min. te Sand aan te komen. Een slaapwagen van de keizerlyke Pruisi sche spoorwegvereeniging maakte deel uit van don trein, die tot aan Emmerik ondor geleide stond van den beer Silvergioter Hoogstadt, inspecteur der exploitatie van de Staatsspoor- weg-maatschappy.- By bet afryden van don trein van hier klonk HH. MM. het gejuich tegen van eene kinderschare, die in de aan den spoorweg uitkomende hofjes gedurende geruimen tyd het voorbygaan van de Vorstinnen stond af te wachten. Het stoomschip „Prinses Araalia" ver trok 3 Mei van Batavia r.aar Amsterdam;de „Prins 'Willem III", van Suriname naar Am sterdam, is 2 Mei van Havre vertrokken. Gemengd Nienwn, Hedenavond zal in het geheel nieuw herbouwde perceel op den Nieuwen Kyn by do Korenbeurs een bloemenwinkel worden geopend. Wy waren van middag in de gelegenheid er reeds een kykjo to neman en deden de ervaring op, dat het er inderdaad netjes uitziet. Flora's lieve en schoone kinderen zyn er smaakvol tentoongesteld, voor den tyd van het seizoen zelfs in groote verscheidenheid, terwijl velerhande groene planten het geheel eveneons keurig sieren. De keuze is zooals mon dia wenschen kar. men vindt er wél en niet bloeiende planten, bouquetten en andere fraaie bloemstukken, gevulde en ongevulde kostbare en minder geldige bloemenmanden en korven, en ml men losse rozen of dergelyken, zo zyn er insgelyks aanwezig. De bloemistery van den heer A. C. Kriest, aan het Schelpenpad buiten de voorin. Koe poort, heeft eone grooto vermaardheid. Tol van bekroningen zyn aan hare inzendingen hier en elders ten deel gevallen. Maar velen vonden het ongeriefiyk dat de eigenaar buiten de gemeente woonde. Wolnu, aan dat ongerief is thans door den heer Kriest tegemoet gekomen. Alles wat men van hem mocht verlangen, heeft men in het vervolg slechts op den Nieuwen Ryn to bestellen, als men nog iets anders wenscht dan wat in zyn magazyn aldaar voorhanden is en dat natuurlyk telkens van nieuwe planten en bloemen zal worden voorzien. Van harte hopen wy dat de heer Kriest veel succes met zyne ondomeming zal onder- vloden. Hij mag er aanspraak op maken. DoordeLeidsche Scherpschut- ters-Voreeniging wordt eerstdaags haar 25- jarig bestaan gevierd. Aangezien zy by die gelegenheid een concours wenscht te hou den, heoft zy zich tot don minister van oorlog gewend tot het bekomen der noodige patronen, waardoor dan ook aan bovenge- noomde vereeniging 4000 scherpe patronen verstrekt zyn geworden. By vonnis van do rechtbank ie 's-Gvavenhago werd gisteren de loodgieter W. v. Ryn, wegens het maken en in omloop brengen van valsche kwartjes, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Te Waddingsveen blyftde A m- sterdamsche t(jd behouden. Op de wyzerplaat van don toren wordt echter een derdo wijzer aangebracht. Te Zwam me rdam is do gemeen te- klok in overeenstemming gebracht met den post- en telegraafiijd. Op Woensdag 4 Meizal in de openbare school te Hoogmade de gelegenheid worden opengesteld tot kostelooze vaccinatie, krachtons art. IS der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), des namiddags te halféén. DelandbouworP. DoWit, teValken- burg, kwam Maandag-morgen tot de min aangename ontdekking, dat hem zu'ne geheele hoenderfamilio, 10 kippen en een haan, ont stolen waren. De kippendieven, van wier snood bedryf de dagbladen in den afgeloopen winter zoo menig staaltje meedeelden, schyuen dus nn ook Valkenburg als hun torrein te beschouwen De justitie is van den diefstal in kennis gesteld. Brand te Amsterdam. Gister avond te 10 uren verkondigden zware rook wolken het uitbroken van brand in een groot houten gebouw in de Haarlemmer Hout tuinen 92, beneden als lompenpakhuis in gebruik by den handelaar Gokkes, boven verhuurd aan oenige lysten- en meubelmakers. De brand, welke boven ontstaan was, sloeg weldra aan alle zyden naar buiten en zag er zeer dreigend uit, te meer, daar aan de over- zyde der nauwe straat eenige oliepakhuizen gelegen waren. In een klein uur was het vuur bedwongen, maar toch moest de brandweer nog lang

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2