LEIDSOH DAGBLAD. r;«. 9875 Dinsdaa: 3 IVTei. A0. 189?. <§eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Mei. F'euilleton. JONG CÊhÜJWD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonaerlrjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVBRTENTIÉN: Tab 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor he» Incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Bind. Den 3den Mei zal het 40-jarig bestaan der School van HH. MM. Koning Willem III en Koningin Emma der Nederlanden feestelijk te Apeldoorn herdacht worden. Ofschoon reeds voor genoemden datum door Wijlen Z. M. Koning Wilïem III daartoe benoemd, zal de heer D. C. L. Neelmeijer mede op dien dag zijn 40-jarig jubilé als Hoofd dier Koninklijke Instelling gedenken. Het is voorwaar een zeldzaam voorrecht te noemen, 40 jaren zijne krachten te wijden aan de opvoeding en vorming van zoovele' knapen, waarvan op dien dag zeer velen als mannen en jongelingen zullen verschijnen om hun ouden leermeester te toonen, dat zij zich dankbaar herinneren wat zij aan hem te danken hebben. De leerlingen zullen in de schoollokalen des morgens te 10 uren hunnen geliefden Onderwijzer hunne goede wenschen brengen. Tusschen 12 en 2 uren zullen tal van oud- leerlingen zich in optocht naar de Konings school begeven om den heer Neelmeijer hunne opwachting te. maken. Het muziekcorps der huzaren uit Deventer zal de stoet begeleiden. Daarna zal het muziekcorps bij het Hotel de Nieuwe Kroon (Loolaan) eene matinee geven, en des avonds een concert voor de oud-leerlingen in het Park Tivoli. Het onderwijs aan deze Inrichting is ge heel kosteloos, terwijl er plaats is voor 120 leerlingen. Het College van Regenten bestaat uit de heeren A. baron Schimmelpenninck Van der Oye van Nijenbeek, Voorzitter, J. Werner baron Van Pallandt van Oud-Beijerland, baron mr. Sloet tot Oldhuis, mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, en jhr. H. F. M. E. Sand berg tot Essenburg, Secretaris- Thesaurier. Behalve de directeur, zijn als onderwijzers aan deze inrichting verbonden de heeren G. Overdijkink, H. Ph. Buysman en H. A. Wee- nink, terwijl het teekenonderwys wordt ge geven door don heer W. J. Mali. De directeur der stichting van de oprichting af als zoodanig aan de school verbonden, werd in 1877 door Z. M. den Koning begiftigd met de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Hot „Vad." deelt uit de „Moniteur de la Guyane Francaise," een schrijven mede van Occhi, Gran man der Boni's in hetLawa gebied en de leden van den Grooten Raad aan den gouverneur van Fransch Guyana. In dit schrijven deelen de Boni's mede, dat de Nederlandsche landmeter te Cottica was ge komen en van hen verlangd had deHolland- sche souvereiniteit te erkennen en de Holland- sche vlag te hyschen, onder bijvoeging, dat zij bij weigering hun land moesten verlaten en overgaan naar den Franschen oever. „Wij begrijpen" gaan zij voort - „den raad, dien uw vertegenwoordiger ons heeft gegeven, toen hy ons verklaarde,, dat wy de Hollandsche autoriteit moeten eerbiedigen, als wy op Hol landsch terrein wonenmaar als kinderen van Frankryk, van vader tot zoon, en verlangende te wonen onder Fransche vlag, vragen wy aan het Fransche gouvernement gronden aan den rechteroever van den stroom ter bewoning." Zy vragen dan voor de bewoners van Cottica en de andere dorpen een terrein van 5 kilo meter in 't- vierkant. Zy verklaren daarbij af te zien van alle rechten op eenige goudmijnen op dat terrein en verbinden zich de Fransche „placériens" met hun kano's te bedienen als tot nog toe, en aldus eindigt het in onbe rispelijk Fransch gestelde stuk: „ils s'enga- gent ógalement a donner toujours la préférence aux exploitants francais au cas pü le concours des canotiers Bonis serait simultanément demandé par les placériens frangais et hol landais." Als men weet, dat de Boni-negers deeeni- gen zyn, die in staat zijn de kano's te sturen over de vallen der snelvlietende Marowyne, dan is, merkt het „Vad." op, deze laatste clausule nogal van van beteekenls. Geen wonder, dat de Gouverneur het ver zoek gunstig opneemt, sous réserve de l'ap- probation du Gouvernement de la Republique, die zich wel niet zal laten wachten. Ter stond is ook reeds aan een Fransch ambtenaar, dd. 27 Febr., de opdracht gegeven de negers te installeeren op het Fransche grondgebied. -Moet niet de vraag ryzen, of in deze van Hollandsche zyde met den noodigen tact is gehandeld, en of niet de Franschen ons te vlug zyn geweest? Bij koninklijk besluit is tot lid, tevens voorzitter, der commissie belast met het af nemen der consulaire examens, opnieuw be noemd jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op de lyst der hoogstaangeslagenen in Utrecht komen \oor 147 namen; de hoogste is mr. Royaards Van den Ham, te Utrecht, voor ƒ6506; de laagste jhr. J. Van den Bosch, te Utrecht, voor 552. - Bjj koninklijk besluit van 30 April jl. zyn benoemd by den grooten staf, tot generaal- majoor, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevelhebber in de Ilde Militaire Atdeeling, de kolonel R. T. Muschart, commandant van het 7de reg. inf.tot generaal- majoor, commandant der Stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde Militaire Afdeeling, de kolonel C. L. Doorman, commandant van het 3de reg. veld-artillerie; by den generalen staf, tot generaal-majoor, sous-chef van dien staf, met bepaling, dat hy voor den tyd van óón jaar zal worden belast met het bevel over de 2de divisie inf., de kolonel A. Kool, van den generalen staf; by het wapen der inf., by den staf van het wapen, tot generaal-majoor, commandant der 3de divisie, de kolonel W. Bannier, com mandant van het 5de reg, inf. by het 5de reg, tot kol., commandant van het corps, de luit.-kol. H. J. G. Benschop, van het reg. grenadiers en jagers; by het 7de reg., tot kolonel, commandant van het corps, de luit.-kolonel S. A. Lutz, van het 8ste reg. de met ingang van 1 Mei 1892 gepension- neerde generaal-maj. J. N. A. baron Taets van Amerongen, inspecteur der inf. en gouver- nour der residentie, benoemd tot adjudant in buitongewonen dienst van H. M. de Koningin. Gemeenteraad van Wadshoorn. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig: de heeren Pannevis, Piek, Kloot en Van Vliet. Atwezig: het lid Van Wieringen. (2 vacatures). De Voorzitter opent de vergad ring. De notulen van de vorige worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorzitter doet mededeeling van de door B. en Ws. gedane opname van de kas van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat dato 27 April in kas was 2006.95. Verder wordt overgegaan tot de benoe ming van een Regent van het Armbestuur, in plaats van den luer J. H. Treur. De door Regenten ingezonden voordracht bevat de namen van de heeren G. J. Den Hertog en Piek. Eerstgenoemde wordt met algemeene stemmen benoemd. Hierna doet de Voorzitter eenige mode- deelingen omtrent de tydregeling op 1 Mei. Hy léést daarby voor de missives van Ged. Staten en van het comité Hubrecht c. s. Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat het meest gewenscht is voorloopig het voor beeld van de groote gemeenten to volgen en den Amsterdamschen tyd te behouden. De regeling van de gerneenteklok geschiedt op last van B. en Ws doch aangezien vele ingezetenen hierby belang hebben, zouden B. en Ws. ook gaarne het advies vernemen van de leden van den gemeenteraad. De heer Kloot kan zich uitstékend vereenigen met het voorstel van B. en Ws met welke betuiging van instemming zich do overige leden vereenigen. [De tijdrekening met Alfen en Oudshoorn verschilt dus voortaan 20 minu ten. Wanneer het b. v. te Oudshoorn 12 uien is, is het te Alfen 11.40 uur.] Verder deelt de Voorzitter mede, dat hot gomeente-verslag over 1891 ter visie ligt voor de leden van den Raad. By de rondvraag maakt het lid Piek de opmerking, dat do schoolkinderen tegenwoor dig den openbaren weg als speelplaats schy- nen te verkiezen boven het aangegeven terrein, wat hy niet goed en gevaarlijk vindt, met het oog op de rijtuigen. De Voorzitter zal het hoofd der school een en ander mededeelen en sluit hiermede de ver gadering. RECLAME»! '£ijt gij Slapeloos? Indien gy niet slapen kunt, is het een teeken, dat gy onderhevig zyt aan zwaarheid en ongerustheid na den maaltyd, verzwak king van geost zyn de uitwendige teekonen dezer ziekte. In het begin wordt mon deze teekenen niet gewaar, maar na een zekeren tyd wordt men er vreeselyk door aangetast, en is men geplaagd door congesties, zenuw- pynen, zwaarte in de maag en hartkloppin gen, gepaard gaande met slapeloosheid ïan lyf en geest. Vuile en vergiftige genees middelen zyn niet alleen nadeelig, maar in deze gevallen zeer gevaarlyk. Het eenige en zuivere middel is hot mineraalwater en extract van planton, dat men in „Sequah's Prairie- Bloem kan vinden," dat gewaarborgd is, direct verlichting aan de pynen te geven. Sequah's Olie moet in gevallen van Rheumatiek en Rheumatiscbre Jicbt aangewend worden en is er niets beters dan Sequah's Onmiddel lijke Verlichting voor hoést en verkoudheid. Prys 1.25 per flacon. Verkrygbaar te Leiden by A. J. GROEN P.Jzn., Haarlóminerstraat 70, en EDUARD DE RUITER, Hoogewoerd 88. 648 25 6.) Do griffier heeft ziel) in zijn leunstoel neer gevlijd on de blikken op het flikkerende vuur gericht. „Zy heeft geene schuld!" laat h(j zich werk- tuiglyk ontvallen. „Niet te voorbarig!" vermaant Hoog vlieger. „Laat eerst de vlammen haar werk verrichten; dan zullen wy zien of Johanna, evenals de jongelingen in den vurigen oven, ongedeerd is gebleven!" En dan op het uitgebrande vuur wyzende, vervolgt hy; „Gy ziet, alles is geheel verteerd, elk snip pertje is in de vlammen vergaan. Hiermede is onze terechtstelling afgeloopen." Dit wekt August Van Bergen uit zyne overdenkingen en eensklaps naar de pendule ziende, zegt hij gejaagd: „Reeds negen uren; ik zou nog even by Emma aanloopen!" „Dat is niet meer dan billijk!" erkent Hoogvlieger, terwyi hy zyn arm vertrouweiyk op den schouder van zyn vriend legt. „Zoudt gy vanavond niet nog ter biecht gaan „By wien?" „By Emma!" De griffier glimlacht. Inderdaad, Hoogvlieger j heeft kluchtige invallen. „Ik heb gebiecht!" zegt August plechtig, en wanneer Hoogvlieger minachtend de schou ders optrekt, dan verheft August zich fier uit den armstoel, en zyn vriend aanziende, fluistert hy in hoogen ernst: „Ik heb gebiecht voor de rechtbank van mijn geweten. Het verleden is dood; ik heb alles van de toekomst te hopen!" „Dat zy zoo!" antwoordt Hoogvlieger. Een oogenblik later verlaten de beide rech ters de zaal der terechtstelling! Hl. Do heer Johannes Van Til woont op de Heerengracht. Het huis is gemakkelyk te herkennen, want een naambordje aan de deur vertelt in sierlyke letters, dat daar het be kende kantoor is van: do Wed. Van Til Co., Suikermakelaars. Op eene „soort" op kamer of ook wel „het kleine zaaltje" ge noemd, Wordt kantoor gehouden, en al zou men tevergeefs achter den hoogen lessenaar de weduwe zoeken, omdat de goede ziel reeds eene halve eeuw geleden ter ruste is gegaan, toch z(jn or overdag drie of vier klerken te vinden, die misschien reeds het vierde of wellicht de helft eener eeuw, dag in, dag uit, daar hebben zitten.werken mag men het misschien niet noemen. Doch dit gaat ons ook niet aan; ze waren er en hebben er gezeten, want daarvan zyn de versieten kantoorkrukken de welsprokendste getuigen. Maar we hebben eigeniyk op kan toor of met het kantoor niets uit te staan en gaan daarom liever in plaats van naar het zaaltje de trap af naar beneden, waar pa Van Til. ma Van Til en de eenige dochter in de tuinkamer gezellig by elkander zitten. Papa is iemand van ruim in de vyftig, die zich volstrekt niet jeugdiger tracht temaken dan hy inderdaad is. Wanneer ik zyn signa lement moest opmaken, dan zou ik waariyk niet weten, welke byzondere kenteekenen aan te geven. Het haar, op oudorwetscho wyze op zyde gladgestreken, is noch donker, noch blond, maar ik geloof, dat het zwart, althans donker geweest is, want met de jaren heeft het de zoo bekende peper-en-zout- kleur gekregen. Het kan zyn dat de oogen indertyd „levendig" sprekend zyn geweest; zeker is het, dat zy op die eigenschappen thans geene aanspraak maken. Elke oogop slag vormt als het ware een vraagteeken, waarna het antwoord van mama Van Til gewacht wordt. Het eenige, dat ons by papa Van Til byzonder in het oog valt, is eene witte das van den ouden stempel, driemaal om den hals gewikkeld en eindeljjk meteen armzalig knoopje van voren vastgehecht. Die das geeft den suikerhandelaar een achtens waardig voorkomen. En achtenswaardig is papa Van Til, want gaat eens na: sedert tien jaar is by oudorling by de Hervormden; hy is president van een aantal nuttige instellingen, commissaris van zeven rentegevende en niet rendeerendo ven nootschappen, bestuurder van vele maat- schappUen en regent van het Tulpenhofje. Johannes Van Til is oen godsdienstig man; hy houdt het nog met het oude. het geloof, waarin hy is grootgebracht, maar hy is niet onverdraagzaam voor de wyze heeren, die (zooals papa het noemt) maar alles willen wegrodeneeren en wegcyferen wat hun niet bevalt. Dat moet een ieder voor zichzelven weten en misschien was bet wel de schuld zyner verdraagzaamheid, dat zyne collega's hem van te groote toegevendheid verdachten. Vervolg ommezijde),

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5