LEIDSCH DAGBLAD. fó». 9875. Dinsdag 3 Mei. A". 1832. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: T«: Leiden per 3 meendenf 1.10. friaco per poet1.40. ^WDdu-lük* Kommer».0.0». PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 rogela f 1.05. Iedere regel meer/"0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het lncasaeeren bniten de stad wordt ƒ0.10 bereken*. pit nommer Destaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OlUciöelo Kennlsseyincen. SCII UTTER IJ. Burgemeester en Wethouders van Leidon brengen r iigemeene kennis, dat, ter voldoeDiDg aan de Wot 10 den llden April 1827 (8taat»blad No. 17), oen MDung worden gemaakt met de inschrijving Toor den schutterlijken dienet, van degenen welke daartoe dit jaar in do verplichting valleD. Bit dezo inechiijving zal geschieden in tien afzon derlijk rtgietors, met dien verstande, dat de per- Éonec, geboren in 1858 tot 1866 ingesloten, welko •icb bier tor stode, sedert do vorige inschrjjviog, öit indere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, surcader ook zijn begrepen de militairen, die sedert je laatste inschrijving hun paspoort verkregen en ïich alhier hebbon gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in- tchrijviDg gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen widen iugeecbreven achter in do registers, waartoe lij Tolgcns hunnen ouderdom behooreu terwijl de j^borencn in het jaar 1807 zullen worden geplaatst ton nieuw register, te wetenhet eerste van den jarc 1892 en het tiende, of dat der geborenen in 15J7, ran het vorige jaar, zal komen ie vervallen. Dat van de inschrijving niemand der boveDge- notmde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dce ook niet die pereoneD, wolke reeds hua ontslag uit den schutterlijken dienst hebben bekomen. Bat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 (Staatsblad No. 6), zullen worden geopend op den lóden Mei a. s., en op den laten Juni daaraan volgende zullen worden gestoten. Dat ten ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij met van een geboortebewijs voorzien is, voor ben welke alhier geboren zyn, dat bewijs te komen afbslen ter Secretarie dezer gemeeDt6 (al'deeling bur gerlijke stand), van heden af, van dos voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, wolko elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zaüeu mouten aanschsü'on, zullende een ie-'cr ver antwoordelijk zijn voor de govolgen, wanneer hij. bij j«mis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave Tin het geboortejaar abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt hor- innerd, dat zij bij de inschrijving tevepB zullen moeten opgeven li au nu woonplaats,benevenshetHtraatnommer hanDtr wooing, hun beroep en dat hunner ouden», aoo die1 nog in laven zijn, alsmede den tyd van inwoning alhier, en eindelijk of zy ingeschrevenen gehuwd of ODgehuwd zijn, en in het eerste geval of zj kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk ge slacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwclijk&regiater te voor zien, om daarop doirden Buurt-commiuearis in wiens gebuurte zy wonen, het getal hunner kinderen te doen certiliceereD, ton einde daarvax bij doinschry- ving to doen blijken, zullende alsmede tot de af gifte dier huwelijks-extracten van lieden al' worden gevaceerd ter Secretarie dezer gemeente (afdeoling lurgiryke stand), van dee voormiddags 9 tot 's na middags i uren. Dat, ten einde deze inschrijving goregold afloope, een ieder, daartoe in de termen vallende, bij dezo wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekkeu van het Raadhuis, en wel Op Maandag den lödcn Mei 1892, de bewoners van Wyk I, II en III; Op Dinsdag den 17den Mei 1S92 de bewoners van Wijk IV en V Op Woensdag den 18den Mei 1892; de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Donderdag 19 Mei 1892 do bewoners van Wijk VII en VIII telken dage van des voormiddaga 10 tot des namid dags 2 uren mot uitnoodiging, om op den bepaalden dtg zich 8tiptclijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich Diet to wyten liebbe de gevolgen, welke uit het achtcrblyven zouden ont slaan zuilendc wijders het tijdstip, dat de regis ter^ ter inzage zullen liggen, od de dageu der loting, wolke volgens de Wet. vóór den loten Juli aan gaande geheel zal moeten zijn afgeloopeu, Dader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op ait. 7 van Zijner Majestelis besluit van den 7den September 1828 (btsfcteblad No. 55), roepen bij dezo op alle per sonen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kindtreD, in het afgeloopeu jaar in de termen zijo geweeet, om uit dien hoofde in de tweede klasse •'io <le ilgemeenc tol der Schutterij te worden ge bracht, docii sedert dien tijd, door het overlijden v*a hunne vrouwen of k nderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus ahau in de eerste klasse der voor dit jaar op ts maken algojncone Schutter&rol geplaatst moeten ♦orden, om ran zoodanige verandering van omsta n- digheden («hriftehjA keDnia te geven, of zich daartoe ter Secretarie aan uo moldeo, des voermiddags -tits- aclion 10 en 1 uur óór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus \ft'orliJk tot den llden Mei aa«i- «taandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zyo verzuimd en k(J dientengevolge niet by do Schutterij zou zijn in gelijfd, door Burgemeester en Wetbonders proces verbaal tegen hem moeten Fortlen opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de na- latigen toe te passen de strafbepaling vun art. 1 der Wet van den 6den Maart 1818 (Staatsblad No. 12) en art. 22 der Wet van 15 Aprii 1886 (Stbl. No. 64), houdende hechtenis van een tot voertien dacren of geldboete van vijftig cents tot honderd gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Mei 1892. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Mei. Hedenmorgen hadden op de begraafplaats aan de Groenesteeg twee plechtige teraarde bestellingen plaats, allereerst die van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. C. Antink, in leven controleur by 's rijks directe belastingen alhier. Om de groeve hadden zich vele belang stellenden geschaard, uit wier midden naar voren trad ds. R. Koopmans van Boekeren, om met enkele woorden de gevoelens te vertolken, welke aller gemoed vervulden. Onnoodig achtte spr. het, den diepen wee moed te schetsen, welke allen bezielde voor de mede te dezer plaatse opgekomen weduwe en dochter, die zoo oneindig veel hebben verloren. Spr. herinnerde er aan hoo Antink huiverde om ruste aan te vragen tijdens zijne krankheid; maar thans heeft hy op andere wyze eervol ontslag gekregen, geniet hij de eeuwige ruste na zijn arbeid. Steeds was hij wakker op zyn post, getrouw aan den arbeid. Hy was streng, ook voor zichzelven; maar hy toonde dat daarmede tevens eene groote mate van welwillendheid kan gepaard gaan. Het graf bevat nu een grooten schat. Wordt er - behalve door zijne treurende familieleden - door zijn dood ook door anderen zeer veel verloren, echter niet het geloof in God den ■Vader. Dat geloof sterke o.;s allen en geve ons moed om te leven en te sterven! Het lijkkleed was met een fraaien krans en een palmtak bedekt en toen. de kist in do groeve was neergelaten, werden daarop nog bloemen gestrooid. Een broeder van den overledene, ontvanger te Breda, bedankte, ook namens do weduwe en d9 dochter, spreker en de aanwezigen voor de laatste eer, den doode bewezen. Kort daarna werd aan don schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, laatstelijk gemeente ontvanger alhier. Ook dit werd op don doodenakker door zeer velen opgewacht, w. o. de meeste leden van den gemeenteraad, het college van regenten over de gevangenissen en het huis van be waring, plaatsvervangende kantonrechters, de commissie van de Volksbijeenkomsten enz. In den stoet, welke met de familie de lijkbaar grafwaarts volgde, bevonden zich ook de burgemeester en de wethouders de heeren Juta en De Sturler, alsmede do gemeente secretaris, mr. E. Kist, zoo ook de oud-kan tonrechter mr. W. Van der Kaay, thans raadsheer bij het gerechtshof te 's Gravonhage. .Als de met een fraaien krans bedekte kist in de groeve was noergedaald, gevoelde de burgemeester, de heer L. M. De Laat de Kanter, behoefte enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van den man, wienhy het voorrecht had gehad van nabjj en daar door ook diens voortreffelijk karakter te leeren kennen. Kwam men met hem in nadere aanraking, dan vooral zag men welk een goed hart hy had en welk eene minzaam heid hem kenmerkte. Hy is weggerukt op zulk een leeflijd, welken men de kracht van het leven noemf. Daardoor is de familie, welke reeds zoo vele slagen heeft ondervonden, op- nieuw zwaar getroffen geworden. Zy kan er ech ter van overtuigd zyn dat de overledene in onver gankelijke herinnering zal blijven roortleve». Bloemen waren ook in zyn graf gestrooid. Toen vervolgens de broeder des overledenen, mr. P. A. Van Buttingha Wichers, substftuut Officier van justitie te 's-Gravenliage, eveneens de erkentelijkheid jiad betuigd voor de den afgestorvene (wiens innemend karakter, trots zyn uiterlijk, hij eveneens prees) bewezen hulde, wegens door aller tegenwoordigheid, was deze plechtigheid insgelijks volbracht en ver liet men, na nog een laatsten blik in het graf te hebben geslagen, den doodenakker, waar nu alles weer tot zyne doodsche, aangrijpende stilte terugkeerde. Van de faecale stoffen, verzameld vol gens het Liomur-rioolstelsel, is pachter ge worden de heer J. Var. Ulden alhier, voor de som van f0.02*/K per 100 kilogram. By de hoden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen: f 4.20 en 2,10. Gemengd Nieuw». Zaterdagavond gaf de onder- officiers-gymnastiek en schermvereeniging „Minerva" eene uitvoering in den schouwburg alhier. Parterre, boignoires en loges waren alle ffink bezet door de leden en genoodigden met hunne dames; zelfs genoot de voreeni- ging de eer onder de aanwezigen tegenwoor dig te zien den kolonel-commandant van hot regiment alhier, benevens eenige heeren offi cieren. De uitvoering mag uitstekend geslaagd ge noemd worden, daar alle medewerkende leden zich uitstekend van hunne taak kweten. Het schermen met sabel, degen, korten en langen stok werd best ten uitvoer gebracht, 't Meest viel in den smaak der aanwezigen het wer ken aan rekstok, brug en ringen (keuze-oefe ningen). Allen mochten daarom ook het ge noegen smaken luide toegejuicht te worden. Een en ander werd afgewisseld door ver schillende voordrachten met en zonder zang. De grootste hilariteit verwekte evenwel na de pauze de voordrager, welke zyne voor dracht niet al te best kende, waarom hy ook midden in bleef stekenjuist daarom viel hem een uitbundig applaus ten deel en werd hy zelfs tot tweemalen toe teruggeroepen. Des- tebeter maakte hy het met zyne volgende voordracht van den schoenmaker, welke uit stekend slaagde; alleraardigst was het om te hooren wat zyne schoonmama hem alzoo ge lapt had. Ook de voordracht van den cilinder hoed viel goed in den geest. De avond werd opgeluisterd door de muziek van het vierde regiment, welke prachtige muziekstukken ten gehoore bracht onder leiding van den heer Van Erp. De uitvoering werd besloten door een zeer geanimeerd bal, waaraan ook eenige heeren officieren deelnamen, jammer echter dat er onder het bal een klein incident plaats had, doordat er eenig verschil ontstond tusschen enkele bestuursleden en genoodigddn hetgeen eenige stoornis veroorzaakte, doch daarna werd het bal weder vrooiyk voortgezet, het welk tot laat in den nacht of liever tot vroeg in den morgen duurde, waarna allen huis waarts keerden, met genoegen terugblikkende op den genoten pleizierigen en welgeslaagden avond. Weer een Haagsch drama. Drie onlangs uit de bedelaars-kolonie ontslagen mannen, die gisteravond te zamen op de wan deling waren, kregen aan den Bezuidenhout- schen wog to 's Hago twist over de verdee ling van het geld, dat een hunner nog van z^ne uitgaanskas had overgehouden. Een van de drie trok hierbij zijn zakmes en bracht daarmede zyn tegenstander een stoot in de horst toe, zóódanig dat de ver wonde kort na. zijne overbrenging in het politie-posthuis aan het Bezuidenhout, aan do gevolgen stierf. De dader, een G0-jarige bekende bedelaar, werd dadelijk gearresteerd en ging zonder eenig verzet naar het politiebureel mede. By zijne inhechtenisneming had de getroffene nog niet den geest gegeven. De bedrijver is ter zake van verwonding, die den dood ten gevolge heeft gehad, naar het huis van bewaring overgebracht en werd hedenochtend te halftwaalf onder sterk poli- tiegeleido naar het ziekenhuis vervoerd om met het lyk te worden geconfronteerd. Te dier plaatse moet hy de misdaad bekend hebben en van daar werd hy naar de gevangenis over gebracht. Do lsto Mei is, blijkbaarovera! kalm voorbygegaan. Het eenige bericht dat van rustverstoring sprak, kwam uit ons land, en wel uit Fries- lands hoofdstad. Daar waren de hoofden onzer socialisten byeen, en dezo omstandigheid schynt de ge moederen zóó te hebben verhit, dat men het onnoodig oordeelde zich aan de orders der politie te houden. Veel heeft het standje niet te beteekonen. De moeting waarop o. a. te Leeuwarden Domela Nipuwenhuis en Fortuyn het woord voerden, was te 4 uren ordeiyk afgeloopen. Omstreeks 40 vereenigingen, welke ongeveer 1500 leden tellen, waren met eenige honder den nieuwsgierigen op het terrein. By het verlaten van het terrein werd in stryd met het verbod een vaandel ontrold en omhooggehouden. Hieruit ontstond een oploop, waarby een Ryksveldwachter mishandeld werd. Men rukte hem de bajonet van het geweer en trachtte den man door de venster ruiten te duwen. Gelukkig werd hy door d9 politie ontzet. Eene volksmassa, hoofdzakoiyk uit Leeuwar ders bestaande, trok zingende naar het Hof plein, en was onwillig uiteen to gaan. Het plein werd daarop met behulp van huzaren, infanterie en politie ontruimd. Vier personen werden gearresteerdeen hunüer werd in het bezit van een dolkmes gevonden. Later ontstonden volksoploopen op andere punten der stad. De politie werd met steen worpen begroet. Zij herstelde echter spoedig de orde. Hier en daar werden vensterruiten, ingeworpen. Den geheelen avond bleef het woelig in do stad. De huzaren patrouilleeren en de hoofd wacht was door 50 man bezet, evenals enkele andere posten. De troepen waren den geheelen dag geconsigneerd. Men kan zeggen, schryft het „HM.", dat de Amsterdamsche werklieden by de viering van den Mei-dag alios in het werk hebben gesteld, om de openbare rust geen oogenblik in gevaar te brengen. Terwijl in de laatste dagen hier en daar biljetten waren aangep'akt, welke in opge wonden toon de arbeiders tot een drukke be tooging en veel vertoon aanzetten, hebben do werklieden ten slotte zorg gedragen, dat bet karakter eener ernstig bedoelde getuigenis niet verloren ging, en dat hun uitverkoren feestdag zich door geen enkele wandaad ken merkte Dat alles neemt echter niet weg, dat de Mei-betooging heel wat drukte in de stad heeft teweeggebracht. Reeds vroeg in den morgen kwamen do werklieden op verschillende punten der stad byeen, om zich later in grooten getale by elkander te voegen. De vrye vrouwen ver schenen te 11 uren in de Marnixstraat tegen over do Gedempte Rozengracht op het appèl. Al die verschillende groepen zouden tegen het middaguur op het Jonas Danièl-Meycr- plein en op de Spuistraat, by het Postkan toor, tot twee groote massa's bijeengevoegd worden, en die praclische organisatie werd met don besten uitslag bekroond. Vóór het middaguur bewogen zich de acht verscbil- londe groepon, elk op eigen gelegenheid, door de stad. Zy, die reeds voltallig waren, maakten gezamenlyk oeno wandeling door een of ander stadsdeel, alvorens op het verzamelpunt aan te treden. Nergens echter was een roodevlag of eenig ander uiterlyk teeken te bespeuren. Wel trokken natuurlyk de talrtyko troepen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1