Burgerlijke Stand. Gonciigd N lou w m. Op 3, 4 en G Mei wordt te Loos- duinen door de afdeoling Westland der Hol- landsche MaatschappU van Landbouw ©ono tentoonstelling van afgesnedon tulpen gehou- -don, waarvoor de aangifte van inzending zeer groot is. In het begin van de maand Juni a. s. zal op don huize „Weeterhout" aan den Haagschen straatweg, te Heemstede by Haar lem, bewoond door mevrouw Visser van Hazerswoude, een voor een ieder toeganke lijke groote bazaar worden gehouden, waar van do gehoele opbrengst zal strekken ten voordeelo van den bouw eener nieuwe kerk voor do doopsgezinde gemeente te Enkhuizen, het district, vroeger door wijlen mr. D. Visser van Hazerswoude in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd. Tal van dames zullen by den verkoop behulpzaam zijn. De bewoners van hothuisaan de Botermarkt, get. No. 7, te Haarlem, waarin eene tapperij wordt uitgeoefend, werden gis ternacht te ruim halfdrie uit hunne rust ge wekt door een hevigen brand, welke in het benedenhuis was uitgebroken. Dewijl zy boven sliepen, kan men zich hunne groote ontstel tenis voorstellen; de menschen hebben zich slechts kunnen redden door do krachtdadige hulp van eenige buren, den agent van politie De Klerk en den adjunct-inspectour A. F. Tjasgens, die allen daarbij byzonderen moed hebben betoond. Het vuur schijnt zich van de keuken uit te hebben verspreid on heeft aan het perceel en den inboedel veel schade toegebracht. De politie mot den slangenwagen en de vrijwilligers met hunne spuit waren spoedig aanwezig en wisten met aanwending van twee brandkranen van de waterleiding den brand, welke reeds uitslaande was, in korten tijd te bedwingen, zoodat te drie uren reeds tie damiaatjos konden worden geluid. Door het luiden der brandklokken waren de brand wacht hebbende spuiten uitgerukt; deze be hoefden evenwel niet in werking te worden gesteld. Do belendende perceelen hebben nogal door hot water geleden. Alles was verzekerd, de inventaris echter laag. De tapper, genaamd A. Van Breukelen, die in de uitoefening van zyn bodryf zoo deerlijk is gestoord, hoeft ook zijn hond, welke in do vlammen is omge komen, moeten verliezen. Ook liobbon oonigo schoone kanarievogels den dood gevonden. Naar do „H. C." vernoemt, is nu met zekerheid besloten dat op Zondag primo Mei a. s. op hot Sporttorrein „Do Phoenix", -te Haarlem, oeno openbare vergadering in do open lucht zal plaats hebben ter beraadslaging over den achturigen arbeidsdag. Zij is belegd door do volgende Vcreonigingen„Do Ilaar- lemsche Stukadoors-vereeniging"de afdeeling Haarlem van den „Nederlandschen Bond voor Algemeon Kies- en Stemrecht"; de afdeeling Haarlem van den „Nederlandschen Typogra fenbond"; do afdeeling Haarlem van den „Ne derlandschen Timmorliedenbond D. E. V."; de afdeeling Haarlem van den „Kalk- en Steenbewerkersbond"„De Schildersvereeni- ging V. Z. O. S."; „De Sociaal-Democratische Debatingclub" te Haarlem; do „Kleermakers- vereeniging" aldaar; do afdeeling Haarlem van den Sociaal-Democratischon Bond": de Vereeniging „Volksbelang"; de afdeeling Haar lem van don „IJzer- en Metaalbewerkers- bond"; do Coöperatieve Bouwvereeniging „Vooruitgang"; de Spoorwegvereeniging „S. V."; de afdeeling Haarlem van den „Tabaks- bewerkersbond"; de afdeeling Haarlem van „De Dageraad" en den Sociaal-Democratischen Jongelingsbond „Hoop der Toekomst". Als sprekers zullen optredenmej. W. Drucker, \an Amsterdam, ds. Bax, van Zaan dam, A. H. Gerhard, van Arasterdam, P. L. Tak, van Bussum, en mr. D. A. Van Eek. van Loeuwarden, en het feest zal worden opgeluisterd door het Fanfarecorps „Semper Crescendo", van Amsterdam, en do Zangge zelschappen „Kunst na Arbeid", (gemengd koor) en „Excelsior", mannenkoor, beiden uit Haarlem. Te Haarlem is het 6-jarig zoontje van J. Robroek spelende in het Spaarne ge vallen en daaruit levenloos opgehaald. De opbrengst der te Amsterdam gehouden Fancy-fair ton bate der kinder- en vacantie-kolonies bedraagt, naar men ver neemt, netto pl. m. f 5000, welk bedrag al dus dezen instellingen ten goedo komt. Tweo zeelieden, een Duitse her en oen Amerikaan, hebben te Rotterdam de vorige week niet minder dan een paar duizend gulden zoek gemaakt. Zaterdag-avond waren z(j zóó arm, dat men hen eene kroeg uit wierp, daar zy niet meer in staat waren hunne vertering te betalen. Gistermiddag heeft een schoen maker, wonende aan den Niouwon Vogelen zang, te Rotterdam, zyne vrouw met oen schoenmakersmes oene vry diepe wonde aan het hoofd toegebracht De vrouw, die veel bloed verloor, is door de buurvrouwen ver bonden. De man had by do komst der politie de vlucht genomen. Eene talryko volksmenigte verzamelde zich voor de woning, waar door do politie toezicht gehouden wordt. In do Damstraat te Amsterdam kreeg een man eene beroerte en zakte ineen. In eene herberg aldaar binnengedragen, over leed hy daar reods spoedig. Moord op de Prinsengracht te Amsterdam. Het „Politienieuws" bevat do volgende oproeping van hare redactie aan Sara Aan dc schrijfster van den brief aan de Ochicndbodc. Sara, ook wel gonaamd „blonde Anna", wanneer gy dezelfde Anna zyt, die in den jare 1887 een korten tyd met uwen minnaar en uw kindje gewoond hebt ten huize van zekere weduwo v. d. B., alwaar gy steeds door hem Sara word genoemd, bericht dan schriftelyk in het belang van u en uw kind tyd en plaats, waar wy u alleen kunnen spreken. Om u niet in ongelegenheid to bren gen, deel en wy u mede, dat de weduwe v. d. B. overleden is, dat wy haro dochter in eene weinig bekonde steeg to Amsterdam hebben opgespoord en voegen er by, opdat u zult kunnen oordoelen of gij de bewuste Anna Sara zyt, dat het huis, waar gij met uwon minnaar woondet, stond in eene breede straat in de oude stad, terwyl het huisnum mer 27 was. Uw minnaar was diamantslyper; hy ging 's ochtends naar zyn werk. Uw kindje, destyds ongeveer 1 jaar oud, was 's nachts org lastig, wat dikwyls oorzaak was van twist en verwyten tusschen u en uwen minnaar. Als gij dezelfde Anna-Sara zyt, die wy op het oog hebben, dan kan stilzwygend- heid u slechts in ongelegenheid brengen, want dan noemen wy u Sara M., herinneren u aan het ouderlyk huis op eene der grachten van den Jordaan, te vroeg door u ontvloden om helaas veel treurige levonservaring op te rloon. Gy wilt den vader van uw kind, dien gy schuldig acht, niet verradenindien gy ecliter meent, dat wy uw verleden kennen, hetgeen u uit bovenstaande aanwyzingen kunt oor dcelen, schryf ons dan vertrouwoiykhet zal u niet berouwen. To Bussum zyn twoe pasgeboren kinderen, een tweeling, door kolendamp ge stikt. De overige huisgenooten, die mede be dwelmd waren, zijn behouden gebleven. Do werkstaking van de werk lieden en geëmployeerden op do werven van de Tyne is geëindigd. Do workliedon hebben de voorwaarden der patroons aangenomen. Do werkstaking had dertien weken geduurd en heeft een half millioen pd. st. doen ver liezen. Onlangs werd den bejaarden burgemeester van Faramans (Frankryk) 30,000 fr. in goud ontstolen, die hy in eene keukenpan verstopt had. Do erfgenamen, wanhopig omdat alle nasporingen vruchteloos bleven, verklaar den naar Lyon te willen gaan om eene slaap ster te raadplegen. Vermoedeiyk is de on bekende dief oon bygeloovig mensch en benauwd gewordenalthans, do schat is Zater dagochtend teruggevonden en wel in het bur- gemeosterlyk kippenhok. Eene vrouwelyke spouragent.— In de maand November 11. kregen te Okla- hama (V. S.) twee mannen, Heath en Har- good, twist over een meisje en de laatste schoot den eerste dood. De zuster van den vcr6lagene verkleedde zich als man en is er na veel moeite en ontberingen in geslaagd den moor denaar op te sporen en aan het gerecht over te leveren. De vrouw van den gevangen zit- tenden machinist Caron, wien het schrikkeiyk spoorwegongeluk te Saint-Mandó verleden jaar voornamelyk te wijten was, heeft Zaterdag van een plotseling overleden oom 400,000 fr. geërfd. To Berlyn heeft de 23-jarige zoon van een distillateur zyne kleederen met spiritus overgoten en zich toen in brand ge stoken. Do ongelukkige, die reeds vroeger trachtte zich te verdrinken, stierf aan de brand wonden. Te Parys is een Spanjaard op gebracht, die er zich moe vermaakte met zyne sigaar gaten te branden in het blauw zyden kleed eoner voor hem uitloopende dame. Uit Benares wordt aan do „Daily News" gemeld, dat daar do cholera in zeer sterko mate heerscht. Reeds ISO gevallen kwamen voor, waarvan 130 met noodlottigen afloop. BUITENLAND. DuitMOhlnnd. Tg Berlyn is weder huiszoeking gedaan by eenige socialisten en anarchisten. In het geheel werden twintig personen in hechtenis en een aantal socialistische cn anarchistische pamfletten in beslag genomen. De vry zinnige leden van liet Huis van Afgevaardigden hebben eene interpellatie aan gekondigd over de geruchten, dat eene nieuwe lotery leening zou worden uitgegeven voorde verfraaiing van do omgeving van het keizerlylc slot to Berlijn. I3el{£xë. In de Kamer is gistoren het debat over do Grondwets-herziening begonnen. De minister president Beernaert gaf een retrospectief over zicht. Hy keurde alle stelsels af, behalve het Engel sche, dat de kiesbevoegdheid verbindt aan het bewonen van een huis of een ge deelte van een huis. Hij bestreed levendig de denkbeelden der revolutionnairen, voor wie het algemeen kiesrecht slechts een middel is om een ziekelyk stelsel te verwezenlijken. Hy verklaarde dat hy er toe overholdo om de verkiezingen voor den Senaat toe te ver trouwen aan kiezers van veertigjarigen leeftijd; het in do belasting te betalen bedrag, waar door men recht verkrijgt om tot senator be noemd te worden, zou verlaagd worden. Ten opzichto van het koninklijk referendum zeide hy, dat men minder te vreezen had voor machtsoverschryóing van het koninklijk gezag, dan voor die vau liet Parlement. Gistoren zyn de miliciens van 1SS7 en 1888 voor de infanterie en die van 1S8S voor de grenadiers, de karibiniers, enz. opgeroepen wegens de verwachte manifestation op 1 Mei. Italië. Te Genua heeft men verleden Yrydag een uit Frankryk gebannen en als monnik ver- kleoden anarchist gevangengenomen op het oogonblik, dat hij uit den trein stapte. Hy ■wilde propaganda gaan maken onder do werk lieden in Liguriö en de Fransche politie had op hem als oen der gevaarlijkste stokebranden de aandacht gevestigd. Het proces tegen de anarchisten te Na- pols is afgeloopen; 0 zijn vrygesproken, 31 veroordeeld tot gevangenisstraffen van 5 tot 15 maanden en boeten van 200 tot 300 lira's. In den ministerraad zijn nieuwe geschillen ontstaan over do firiantiëelo vragen. Eene crisis is onvermydelyk. Men zegt dat de heer Di Rudini andermaal het ontslag van het Kabinet zal aanbieden. Groot-Britfinnïë. In de gistoren door het Lagerhuis gehouden zitting is met algenaeene stemmen aange nomen een voorstel van den heer Birkbeck, waarmede de Regeering zich had vereenigd, strokkende tot het maken van telephonische en telegraphische verbindingc-n tusschen de stations der kustwachten en die dor kust- telegrafen, zoomede tusschen de vuurbakens en het land, ten einde beter het vorlios van menschenlevens en eigendom tegen te gaan, wanneer schepen in nood verkeeren, of by schipbreuken. Spanje. Philippus Munoz, die voor den vorm ook gearresteerd was, is weder vrygelatenhy werkto als geheim agent der politie. Alle andere anarchisten zyn nog in hechtenis. Deboche en Ferreira komen in Mei voor de rechtbank. Do beschuldiging der andere anar chisten luidt: medewerking aan een geheim buitenlandsch genootschap. Munoz houdt daar enboven do beschuldiging staande van mede werking aan de vervaardiging van ontplofbare stoffen. Vcreonigdo Stateu. President Harrison heeft den Senaat eene boodschap gezonden, waarin hy verklaart dat het niet mogelyk is, thans de correspondentie met de vreemde mogendheden betreffende de internationale conferentie over dezilvorquaestie ovor te leggen. Hij meont dat hot gebruik van zilver als munt door alle handeldrijvende natiën der wereld zal bydragen tot de wel vaart der volken, en hy zal dus geene gele genheid laten voorbijgaan, welke hem geschikt voorkomt tot bereiking van dit doel. Mocht de vrije aanmunting van zilver voor het tegen woordige niet mogelijk zyn, dan zou hy in elk geval trachten een heter gebruik van dit. metaal te verkregen. De Senaat heeft de wet op de Chineeschc landverhuizers aangenomen, zooals deze door het comité voor de buitenlandsche aangele genheden was vastgesteld. t)e beperkende be palingen z(jn dus voor 10 jaar verlengd. Bulgaryc, Uit Bulgarije wordt gemeld dat een nieuw complot tegen Bulgaarsche staatslieden is ontdekt. Ten gevolge van mededeeiingen van do Turksche politie is Donderdag to Eootsjoek eene huiszoeking gedaan bij zekeren Cfarabet. In zijne woning werden veertien bommen, gevuld met dynamiet en gehakt ijzer, gevonden. Garabet is een Armeniër. Waarschijnlijk stond h(j in verbinding met oen Russisch comité, dat door de Rumeonsche regooring een paar weken geleden te Galatz werd ontdekt en uit het land werd gezet. Merkwaardig is, dat do moordenaars zich niet meer van dolken en pistolen, maar van bommen bedienen, evenals de nihilisten en de anarchisten. In dienst van den llussischen keizer, wiens vader door zulke bommen el lendig om het leven kwam, moesten deze moordwerktuigen tegen den vorst van Bulga rije en zijne ministers worden gebruikt. Het verder onderzoek heeft aan hot licht- gebracht, dat men hier te doen had met eene samenzwering, niet alleen tegen vorst Ferdi nand, maar ook tegen den sultan van Turkije gericht. Vijftien personen zijn reeds in hech tenis genomen. Verder wordt beweerd dat de bommen door eene Russische stoomboot te Roetsjoek zijn aangebracht. Volgens de „Bulgaria" heeft de Bulgaarsche diplomatieke agent te Konstantinopel, de heer Dimitroff, dezer dagen een bezoek aan den Russischen gezant h'elidoff gebracht, en hem onder meer gevraagd, of zijne regeering eindelijk zou ophouden met aan Bulgaarsche uitgewekenen bescherming te vorleenen. De hoer Nelidoff antwoordde ontkennend en vroeg daarentegen of de Bulgaarsche pers eindelijk eens minder heftig tegen Rusland zou optreden. Do heer Dimitroff betoogde, dat het tweede kwaad een gevolg van het eerste was: do onderhandeling bracht de zaak echter niet voel verder. De „Voss. Ztg." vraagt, of de in Russische soldij, op Russischen grond, onder de hooge bescherming van Z. M. den Czaar werkzame moordenaarsbende niet gevaarlijker is dan de anarchisten en of, wanneer tegen deze laatsten door de mogendheden gemeenschappelijke maatregelen worden genomen, het niet zou geraden wezen, op dezelfde wijze de keizer lijk Russische moordenaars te behandelen. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. v. d. üeideis geb. Broekhuizen, Z. Ovorleclüu: J. Looraanö, 17 m. C. Van Rkijn, cchtg. van A. Gunning, 81 j. H. Loomans, 10 d. Gehuwd: H. Turkonbnrg, jm. 21 j. en G. Vau Driel, jd. 21 j. A. Koordaw, j.u. 21 j. od W. Qualm, jd. 25 j. LEIDERDORP. Bevallen: J. De Iling8t geb. Fuche, D. J. Vau Dinsel gob. Iiooff, Z. M. Cor- neli88e geb. v. d. Heuvel, D. J. B. v. d. TuiD geb. Blokhuizen, Z. N. Korenhof geb. Van Varick, Z. G. v. d. Hoogt geb. Van IJzondoorn, Z. Overleden: M. Cornolisse, d. 4 d. TER-AAR. Be va 11 on: M. Hoogstraten geb. Kroon, Z. L. Sassen gob. Hoogervorst, D. T. Valentein gob. Pieterse, D. C. A Cats gob. Vieeer, Z. A. D. Broer geb. Kalaboven, Z. G. Heijne geb. Do Bruijn, D. Overleden: J. Akerboom, jm. 3 m. M. Kranenburg, echtg. van G. Van RijD, 71 j. ZWAMMERDAM. B o v a 11 e n M.Duym geb. Ver meer, D. M. Sterk geb. Spok, Z. M. Zaal, 2 Z. M. Van Vliet geb. Hoogendoorn, D. J. M. Atte- veld gob. Humme, D. S. C. H- Brinkcl geb. Freericka, Z. C. M. Blommesieyn geb. v. d. Haru, D. Overleden: J. Roest, d. od j. LICHTSTERKTE. Datum. Uur Aantal. Gom. Eug. Standk. 18 April 7.30 9.30 7 16.0 19 7.30 9.15 8 16.4 20 7.30 9.15 7 16.4 21 7.S0 9.30 8 16 6 22 7.S0 9 30 7 166 23 7.30 9.15 8 1€4 24 7.30 9.30 S 16.8 Ditbetoekent: Wanneer men 5 cubiofeet 141.0 liters por uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'e London-Argand-Standard burner So. 1, mot 24 gaatjoe, wordt een licht verkregen, dat in sterkt© golijk staat met 16.6, 16.4 enz. Standaardkaareen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti por uur verbrandt. Bodegrate, 26 April. Aangevoeld 136 wagens Kaas. 7337 stuks, wegendo Az 29604 KG. Prgs late »ot-rt Goudsch© f 25.a fzwaardere f2de soort f 22.a f 24.—hieronder 3 wagen Derbyl;aa«, prrjs 1st© soort/"a f2de soort f 21.a/"23- 22 wagens Edammer Kaas prijs Into eoort f 27. a f 29.—, 2do soort f 24.— a f 26.50, communie wagen Leidscho Kaas: f,het schip pond. Handel matig. Aangeroerd 20 biggen, f 7 a f 11.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2