fê>. 9870. Woensdag ZSfT .Vpi'il. A». 1892. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat nlt TWEE Bladen. Leiden, 26 April. Feuilleton. HET CERAAMTE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden, r.1. f 1.10. Franco per post.".T.TT.V.TTT 1.40. A&onderiyk» Kommen.TV77TT770.05. PRUS DER ADVERTENTEÊN: Yan 16 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer/*0.17£. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor bet Lncaeeeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Ofliciëele Kennisgevingen. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden Gezion art. 81 der wot van 4 Jnli It50 (Staats blad No. 37), zooale die is gewijzigd bij art. YII der tdditioneele artikelen van de Grondwet; Brengt ter algemocDe kennis dat de lijsten der Liezers van leden van do Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op beden zijn gesloten, opnieuw aargeplakt en ge durende acht dagen op do Secretarie dezer gemeent-e voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Leiden, De Burgemeestor voornoemd, 28 April 1892. DE KANTEB. Inenting tegen betaling. Bacgemeeeter en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 28 April" 1892, des namiddags to 2 uron, in het Elie&betbshof, aan de Oude Vest, de laatste zitting zal worden gthonden voor inenting, tegen be taling van 1 por persoon. Bnrgemeeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 April 1892. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeestor en Wethouders van Lsidon brengen ter algcmeeDe kennis dat door CATHARINA WIL- HELMINA VAN DER DRIFT, huisvrouw van HU- BERTU8 GNOECOI, JOHANNA CORNELIA FAES, LiiisvTOUW van T. W. M. DER KINDEREN. JAN8JE MARK, vrouw van KAREL JACOBS MOONEE, allen to Leiden woonachtig, on G. POST, woDendo te Ha&rlemmormeor, verzoekschriften zfjo ingediend om vergunning voor den kleinhandel in st« rkendraDk reap, in do pcrceelen: Nieuwo Ryn No. 75, Bakkcr- 8'eog (W. 6) No. 15, Groenestoeg No. 14enEeesten- markt No. 82. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 2G April 1892. E. KIST, Secretaris. Kaar wjj vernemen, zal onze gemeente binnenkort met eene nuttige instelling worden vermeerderd. Op 2 Mei namelijk zal „de Leid- sche fabrieksschool" des avonds worden ge opend In tweo daartoe zoer doelmatig inge richte lokalen. Het bestuur, bestaande uit de heeren dr. D. De Loos, voorzitter, mr. H. L. Drucker, A. L. De Sturlcr, A. E. Van Kempen, Karei Van Wensen, penningmeester, en J. A. Van Dijk, secretaris, stelt zich voor prac- tisch onderwps op don voorgrond te doen treden en wel het Slöjd voor de jongens en do handwerken voor do meisjes; voorts zal het ondenvjjs bestaan in lezen, schrijven, enz. Wy bevelen de nieuwe school in de belang stelling onzer medeburgers aan. De 183ste vergadering van de afd. Leiden der Maatschappy tot Bevordering der Bouw kunst belooft zeer veel, niet alleen wat de gowone werkzaamheden, maar ook wat de feestelijke herdenking van het 50-jarig be staan der Maatschappy betreft. Zyn de vergaderingen van deze afdecling in den regel nogal druk bezocht, nu vooral mag wel niemand van do leden ontbreken. De vergadering begint precies om halfacht. Morgen te ruim 10 uren wordt alhier vorwacht de generaal-majoor Alings, inspec teur van het militair onderwijs, en zulks ten einde de verschillende localiteiten, benoodigd voor het onderwys op cursus en voorbereidende school, in oogenschouw te nemen, benevens de verschillende leermiddelen. Ingevolge beschikking van den generaal- majoor, inspectour der infanterie, is de kapi tein J. M. Obreen van het 3de regiment inf. op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Leidon. Genoemde kapitein wordt belast met hot bovel over de 3de comp. van hot 4do bat. alhier. Men deelt ons mode dat by de gisteren door het Provinciaal Bestuur gehouden aan besteding voor het uitbreiden van het pliysi- ologisch laboratorium alhior niet de heer J. B. Hoogeveen voor ƒ12,405, maar de heeren I. Van der Kamp en J I. Planjervoor ƒ12,479 do minste inschryvers waren. Z. D. H. de bisschop van Haarlem be noemde den weleerw. pater H. Gadet, sedert 1881 kapelaan aan de kerk van O. L. Vr. onbovl. Ontv. aan de Hartebrug alhier, tot kapelaan aan de parochie van de H. Rosalia te Rotterdam en in diens plaats den weleertv. pater Ruyter, die kapelaan was aan de Boscbjeskerk te Rotterdam. Examen gymnastiek, viye- en orde- oefeningen. Rotterdam, 25 April. Opge komen 12. Toegelaten de heeren: J. J Pom- móo, van Leiden; M. Peereboom, van Wasse naar; J. J. Smit, van Vlaardingcn; A. Van den Donk, van Noordwyk; L. Patmos, van Bruinisse; B. De Meer, van Schiedam; M. Brezet, van Rotterdam; H. Batelaan, van Delftshaven. Door den minister van koloniën zyn be noemd tot leden der commissie voor het af nemen van een vergelykend examen van hen, die wcnschen te worden opgeleid tot tolk voor do Chineesche taal in Nederlandsch Indié, do heeren: dr. G. Sohlegel, hoogloeraar in de Chineesche taal- en letterkunde aan 's rjjks universiteit te Leidon, aan wien tevens het voorzitterschap der commissie wordt opge dragen; L. Chatelain, C. Van Tiel, N. Van Eek, jhr. dr. E. J. G. Everts en A. Brandes Szn., leeraren aan de gomeentolyke Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te 's Qra- venhage, dr. L. Bleekrode en dr. G. J. Dozy, leeraren aan de gemeentelijke Hoogere Bur gerschool met driejarigen cursus te 's-Graven- hage, en J. J. A. A. Frantzen, docent aan het gymnasium te Amsterdam. Het examen zal worden afgenomen in Mei. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 25 April: Een klein, uitgelezen gezelschap van vrien den van Nicolaï en eenige bekende musici in de residentie, was gistermiddag in de groote zaal van de Koninklyke Muziekschool bijeen gekomen voor eene auditie, hun door den componist aangeboden van zyne nieuwste en grootsche schepping: „Jahveh's Wraak". Het is het vijftigste opus van Nicolai en verdient ten volle dat jubelteeken, daar het getuigt van ee:.e bewonderenswaardige scheppings kracht en een by den reeds gryzenden kunste naar niet genoeg te waardeeren veerkracht. Het onderwerp toch, dat hem inspireerde, do Engelenval en de Zondvloed, wekt zooveel muzikale en letterkundige herinneringen op, dat het eene hooge verdienste te meer mag heeten, dat het werk niot geschreven is in don stijl der oude oratoria, maar in vrijer vorm, als dramatische cantate, waarby de nieuwo styl is gevolgd en leitmotiven zyn gebruikt. Boele van Hensbroek schreef den tekst en aanvaardde de moeilyke en in menig opzicht zeer goed geslaagde taak om, volgens het Bybelverhaal, aangevuld met Henochs mededeelingen, de legende in een dichterlyk gewaad te kleeden. Hot werk is verdeeld in drie hoofdafdeelin- gen, terwijl hot middelgedeelte wederom in twee deelen is gesplitst. By de auditie gisteren speelde Nicolaï zelf de pianobegeleiding en werd hy op zeer te waardeeren wijze bygestaan door den bary ton Spoel, eenige jeugdige dilettanten-solisten met fraai stemgeluid en een klein, maar over het algemeen fraai zingend koor van dames en lieeren. Eerst als in Mei aanstaande in de Toon- kunstenaars-vereeniging te Utrecht het werk met groot orkest en voller koren zal worden uitgevoord, zal inen daarover een oordeel kunnen vestigen. Maar zóóveel leerde deze voorbereidende uitvoering toch, dat de heer Nicolaï alle hoop mag koesteren, dat ook in ruimer kring zyn werk zal worden erkend als een "kunstwerk, ten volle den kunstenaar waardig. Er komen prachtige nummers in voor, zoowel koren als solonummers, terwijl de instrumentatie, voor zoo veel de pianobege leiding daarvan een trouw beeld kan geven, ryk mag genoemd worden. De heer Nicolaï mocht dan ook reeds aan vankelijk hoogst dankbare erkenning van de aanwezigen inoogsten. De heryk der maten en gewichten zal in de gemeento Alkemade plaats hebber a. voor Rypwetering, bij J. Zandvliet aldaar, op Maandag 2 Mei, van 's voorin. 9 tot 's r.am.* 2 uren; b. voor Roelofarendsveen, by F. Wagenaar aldaar, op Dinsdag 3 Mei, van 's voorin. 9 tot 's nam. 3 uren, en op Woensdag 4 Mei alleen van 's voorm. 9 tot 12 uren c. voor Oude-Wetering, Nieuwe-Weterirg en Kaag, by de weduwe T. Vesseur, te Oude- Wetering, on wel voor Oude-Wetering op Donderdag Mei, van 's voorm. 9 tot 's nam. 3 uren, en voor Nieuwe-Wetering en Kaag, op Vrydag G Mei, des voorm. van 9 tot 12 uren. Het goedkeuringsiuerk zal zyn do letter C in den gewonen scbryfvorm. De gisteren door de Koningin-Regentes te Amsterdam gehouden audiëntie van miiitaire en civiele autoriteiten duurde, daar er meer dan 1200 bezoekers waren, van halfelf tot nagenoeg drie uren. Het bezoek ten Here was zóó druk als zelden te voren. De Regentes onderhield zich gedurig met onkelen. Van één uur tot half- twee werd er gepauzeerd voor het dejeuner. Omtrent de audiëntie van het gemeente bestuur van Amsterdam, waarby nagenoeg alle Raadsleden tegenwoordig waren allen behalve de heeren Treub on Becker in offlciOelo kleedy-deelt net „Ildbld." hot volgende mede: De burgemeester vertolkte namens den Raad do vreugde der hoofdstad de beide Vorstinnen weder in haar raidden te zien," en dankte voor de vele bewyzen van belang stelling, in Amsterdam door H. M. getoond. H. M. dankte hartelijk voor deze woorden. Zy verklaarde gaarne te Amsterdam te ver toeven en op hoogen prys te stellen de vele blyken van gehechtheid, aan hare dochter be toond. H. M. gaf verder de verzekering, dat het wedervaren der geliefde hoofdstad haar nauw aan het hart ligt, en alle pogingen tot vermeerdering van de bloeiende welvaart der stad op haren steun zullen kunnen rekenen. H. M. onderhield zich verder minzaam met eenige heeren. Hot weder liet veel te wensehen over. Reeds by den aanvang der audiëntie regende het en na den middag werd het erger in plaats van beter. 52.) In liet kort, ofschoon ik niot in staat ben bepaald op te geven welke middelen hy daartoe bezigde, is hot echter zeker, dat het den snooden booswicht slechts al te wel gelukte, den jongeling van de waarheid van zyn verhaal te overtuigen en daardoor z\jn haat tegen zyne moeder en Rudolf to verdubbelen. Hy moest nu toch denken, dat deze moeder hem juist liefdeloos behandelde en zoo blykbaar al hare liefde aan haren oudsten zoon schonk, dewijl deze laatste de vrucht was van een ongeoorloofden en schan delijken minnehandel en de telg van een man, aan wien zy boven haren echtgenoot de voorkeur gegeven had. Tevens kon hy zich Rudolt thans niet anders voorstellen dan in liet onwettig bezit van een recht op de goederen zijns vaders, dat alleen aan hemzelven als den wettigen en eenigen telg zijner ouders toekwam. Hy voedde toenmaals niet den minsten twijfel omtrent de waarheid van hetgeen Albrondi hem medegedeeld had, en toen hy later meer stellige bewyzen verlangde te hebben, liet deze hem, gelyk gy u nog herinneren zult, een brief lezen, welke door Albrondi zei ven geschreven was, die zeer kunstig allerlei schrift wist na te maken, doch welke door Floris niet anders kon beschouwd worden dan als een brief zyner moeder, aan haren minnaar gericht, waarin zy in vry ondubbel zinnige bewoordingen zich jegens hem uitliet over de betrekking, welke er tusschen hen beiden bestond, en over Rudolf als de vrucht van hun vei boden minnehandel. Thans moest de jongeling zich wel overtuigd houden van de waarheid van Albrondi's verhaal, dat by, vooral in de nypendo omstandigheden, waarin hij zich toen bevond, en dewyl hy zyn broeder ook reeds een doodelyken haat toedroeg, slechts al te geneigd was om te gelooven. Ik heb u verhaald hoe Albrondi op hunne reizen in Duitschland en Italië door leering en voorbeeld zyn metgezel meer en meer van liet rechte pad wist af te brengen en in het kwaad deed verharden. By hunne terug komst in deze landen trof hom de ongenade van zyn voormaligen weldoener, doch hot bleef hora geen geheim, aan wien hy dat voomamelyk te danken had. Het was Rudolf, die zyn oom voor het eerst opmerkzaam gemaakt had op het schan- deiyk karakter van zijn vertrouweling en hy haalde zich hierdoor den felsten haat van Albrondi op den hals, die by zichzelven zwoer, dat hy niet rusten zou voordat hij zich op eene vreeselyke wyze gewroken had. Hy hield, ofschoon hy het slot van den heer Van Delwynen had moeten verlaten, toch nog steeds eenige verstandhouding mot Floris aan, die zich als het ware geheel in zy'ne macht gesteld had en alleen door het stellige bevel zyns ooms genoodzaakt was zich gedurende eenigen tijd van alle gemeenschap met hem te onthouden. De dood van den heer Van Delwynen maakte echter een einde aan den dwang, den jongen edelman opgelegd, en hy haastte zich nu den Italiaan weder bij zich te nemen. Het vervolg van myn verhaal zal, geloof ik, slechts weinige ophelderingen behoeven, daar gy den verderen loop der gebeurtenissen nu waarschyniyk reeds begrypen zult. Ik zal ze dus slechts korteiyk aanstippen. Floris meende de verijdeling zyner hoop, van zich door het kuweiyk met Lidia Van Kimswort uit den nood, waarin zyne roeke- loozo geldverspilling hem gebracht had, te redden, aan Rudolf te moeten toeschryven en het wa9 Albrondi, die hem op dit denk beeld gebracht had. Het ïydt niet don min sten twijfel, of deze snoodaard, die op eene onbegrypelyke wijze tot in de geringste by- zonderheden kennis droeg van alles wat er in dön omtrek voorviel, wist zeer goed, welk plan Rudolf zocht ten uitvoer te brengen, toen hy zich een- en andermaal in het ge heim met de schoone Lidia onderhield. Doch deze omstandigheid bood hem eene te gun stige gelegenheid aan, om den haat van Floris tegen zyn broeder nieuw voedsel te geven, dan dat hy haar zou verwaarloosd hebben. Hy wist dan ook, gelyk wy gezien hebben, daarvan slechts al te goed gebruik te maken. De zaak was thans zóó vei gekomen, dat de booswicht in het eind het plan hoopte ten uitvoer te kunnen brengen, dat hy sedert lang gevormd had. Floris, door den uitersten nood gedrongen, zou, hieraan twyfelde hy niet, ieder middel ter zyner reddiDg gretig aangrijpen. Albrondi poogde hem dus over te halen om op eene afgezonderde plaats een geheim gesprek met zyn broeder te houden en van dezen te vorderen, dat hy hem een aanzieniyk gedeelte der ouderiyko goederen afstond, waarop Rudolf, ingevolge het ver haal van den Italiaan, volstrekt geen recht had en welke alleen het eigendom van Floris behoorden te zijn. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1