wat bang werd als een leeuw wat erg woest werd, waarom H. M. op echt kinderlijke wijze de hand harer moeder greop. II. M. waa tevons getulgo van de voeding dor wilde öieron. Nadat H. M. de giraffe bezichtigd had, ging z'y door do luid juichende menigto oaar het gobouw van hot nijlpaardook do in dezelfde zaal gehuisveste dwergantilopen deden H. II. eenigen tyd stilstaan. Do tocht ging nu voort naar het aquarium, waar in de eerste plaats de zilverwitte stekelbaarsjes, verder do degenkrab en eindelijk do zoo vlug door het water sehiotonde forellen bezichtigd werden. Op den terugweg naar don voortuin toonde H« M. hoo vertrouwd zij is met de ponies, on ging, na even het voederen der pelikanen to hebben bijgewoond, door de vogel- en slangenzaal naar de beetuurskamor, waar HU. Uit. oenigo vorvcrschingen worden aange boden, welke door de kleine Koningin niet. werden aangenomen dan na oen vragenden blik op hare mooder te hebben geworpen. Do hoeren Van Eeghen en Kerbort boden den Vorstinnen oenige ruikers van fraaie rozen aan. Omstreeks halfvier verlieten de Vorstinnen de bestuurskamer, reeds bü hare verschijning langs do trapramen levendig begroet door hot bijzonder talryke publiek, dat in bijzondere geostdrift uitbarstte toen do Vorstinnen, na de haar vergozellonde hoeren hartelijk tehebbon bedankt, in de rijtuigen stegen, wolke in de zoogen. papegaaienlaan waren opgesteld. Bui- ton het hek was eeno onafzienbare menigto bijeen. In vluggen draf ging do stoet vervol gens langs don aangegevon weg, welke geheel gevolgd werd. Zelfs schoot er nog tyd over voor oon kort ritje door het Vondelpark, dat oorspronkelijk niet in het programma was op genomen. Door de Vondelstraat en do Leid- schestraat bereikten HH. MM. de Keizers gracht, waar haar voor „Felix" eeno bijzondere huldo wachlte. Do leden dor daar gevestigde jongclings- vereoniging „Trou moet Blycken" stonden er niet hun eigen muziekcorps opgesteld en be- groetton de Vorstinnen met hot „Wilhelmus." Beiden toonden zich zoor govoelig voor doze hulde der zoo nuttige vcreeniging. Te ruim 4 uren waren de vorsteljjko per sonen ten paleizo terug. Zooals gobruikolyk, hebben do hooge gasteiT gisteren don ochtenddienst in do Nieuwe Kerk bijgowooiid. ltoeds vroeg in den morgen hadden velen voor do nog gesloten deuren postgevat, om zokor te zijn straks een goed plaatsje te kunnen bemachtigen. Hoe vroog inderdaad No. 1 ter plaatse is geweest, zou moeilijk zjin uit te maken. "fieeds vóór halftion was de kerk stampvol on vooral bij don ingang stond de menigto dicht opoengopakt. Te 10 uron precies beklom ds. J. H. Wiersma don kansel; op lietzolfdo oogenblik tradon de vorstelijke personen hot gebouw binnen en namen in de ronde bank recht tegenover hot spreekgestoelte plaats. Toen en ook gedurende den geheelon dienst waron do pogingen, welke de talrjjko aan wezigen inspanden, om HH. MM. in hot oog to krjjgen, liet voortdurend opstaan en weder gaan zitten hoewol verklaarbaar zóó hinderlijk voor het gehoor, dat het door don prediker gesprokene slechts door zeer weinigen verstaan zal zijn. Het waa een voortdurend gesuizel en in do uithoeken der kerk wandelden sommigen zelfs, al pratendo, heen en weer. Ds. Wiorsma had tot onderwerp zjjnor rede gekozen do woorden, welke men vindt in den brief aan de Epbesen: hoofdst. V vers 14: „Ontwaakt, gjj die slaapt, en staat op uit de dooden." Als voorzang werd psalm 118, v. 12 en 13, daarna gezang 209, v. 1 en 2, als tusschen- zang psalm 89, v. 7 en als nazang goz. 90 genomen. By het verlaten van het gebouw werden HH. MM. door de menigte daarbuiten luide toegejuicht. De afstand tusschen het paleis en de kerk werd beide keeren door do Vorstinnen en haar govolg por rijtuig afgelegd. Met het oog op het slechte weder kon van oohtond nog niets met zekerheid worden ge meld aangaande de plannen voor hedenmiddag. Nadat de heer H. .T. Bool, Kamerlid voor Leiden, in eene vergadoring der kiesvereoni- ging „Vrijheid en Orde" te Deventer eene bespreking over de belastingontwerpen had ingeleid, is door de Vereeniging besloten een adres tot ondersteuning dier ontwerpen aan de Tweedo Kamer te zenden. Het „Hbl." verneemt dat «tegen 4 Juni a. s den dag, waarop voorloopig het bezoek der Koninginnen aan Sneek is bepaald, eon schitterend waterfeest op het Sneekermeer wordt voorbereid door de Sneeker Zeilvereeni- gingen-do vereeniging „Qoetorgoo". Men schijnt reden 4e hebbon om te verwachten, dat HH. MM. dit feest zullen bijwonen. Te Croningon had het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer alle vroegero comito's van straatversioring, bestuurders van corporation en vordero belangstellenden opgeroepen tot oone vergadering ter bospreking en voorbe reiding van foestplannen in verband met het aanstaands bezoek van HH. MM. de Koningin nen. Dio vergadering heeft in het „Huis do Beurs" plaats gehad. Zy werd geopend en geleid door den voorzitter van gonoemde ver eeniging, mr. E. Prak, die in do oerate plaats opmerkte, dat hot wonschelijk is, dat er een heid komo in do foestplannen en dat het be stuur van de Verconiging ter bevordering van het Vroemdelingenvorkoor in het ontstaan van deze aanleiding heeft gevonden, om to trachten, dozo eenheid tot stand te brengen. Eene deputatie uit bet bestuur heeft zich tot den Commissaris der Koningin en den bur gemeester gewend, ten einde door hen te worden ingelicht omtrent de wenschen van do Koningin-Regentes tOD aanzien der feesten. Genoemdo autoriteiten zeiden liun mede werking on steun toe, maar wozen er tovens op, dat de Regentes, mot het oog op do jongo Koningin, zooveel mogelijk beperking van feesten wenscht, maar o:ne versioring, en mot name eene verlichting der stad zeer op prjjs zou stellen. (Er zal o. a. des avonds een r(jtoor door de stad worden gemaakt.) Er heeft zich to Leeuwarden oeno eere- wacht gevormd, om op Zaterdag 25 Juni bij do komst van do Koninginnen aldaar haar tot geleide to strekken. Van die eerewacht is commandant do hoer J. Bieruma Oosting, onder-commandant de heer jlir. mr. C. Van Eysinga, 2do onder commandant de heer D Wichers Wierdsma, vaandeldrager de hoor jhr. A. Van Swinia cn ordonnans doheerjhr. W. C. G. Van Eysinga. De Koningin en een groot godeeito van haar govolg zullon verblijf houden in liet vroegero koninklijk paleis, een tiontal j.iren geleden verbouwd en verfraaid en sodort tot woning dienende van den Commissaris der Koningin. Roods is een aanvang gemaakt met liet in ordo brengen van een groot getal ver trekken tot genoemd einde. I-Iet scheepje, dat op de werf van den bo kenden scheepstimmerman 15. Holtrop v. d. Zee te Jouro gereed ligt en dat H. M. de Koningin b(j haar bezoek aan Leeuwarden zal worden aangeboden, is van het fijnste hout vervaardigd, do randen zijn mot gepolijst kopor beslagen, terwijl de boorden zijn af gezet met goud on wit op den donkerblauwon grond. Op de boogljjst van don voorsteven prjjkt het wapen van Leeuwarden, op het roer do koninklijke leeuw on op den achter steven de naam der Koningin in gouden letters op helder-witten grond. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald dat do eind-exa mens der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus, zoowel als de vergaderingen der com missie voor het afnemen dier examens in 1892, in die provincie zullon worden gehouden te Haarlem en door hem z(jn benoemd: tet lid en voorzittor der bovenbedoelde commissie do heer dr. H. Brongersma, directeur der H. B.-S. met 5 jarigen cursus te Haarlom tot leden do heeren: dr. A. E. Van Royen, leeraar aan de H. B.-S. to Haarlem; A. L. J. Bouton en L. P. H. Eykman, leeraren aan de H. B.-S. mot 5-jarigen cursus te Amster dam C. Knapper Kz., leeraar aan do Handels school to Amsterdam; dr. H. W. Waalewijn on J. J. Terwey, leeraren aan de R(jks H. B.-S. te Alkmaar; D. Stigter on O. F. Koenen, leeraren aan de H. B.-S. te Hoorndr. J. F. M. Caudri en C. Van dor Zeydo, leeraren aan do H. B.-S. te Zaandam; J. U. Pruim, directeur der H. B.-S. ter opleiding voor handel en nijverheid te Haarlemdr. A. W. Kroon Jr. en P. Werkman, leeraren aan de H. B.-S. te Leiden. In de jongste gemeenteraadszitting van Sassenheim kwam ter tafel eene missive van Ged. Staten, als begeleidende eene aanschrij ving van den minister van binnenlandsche zaken, aangaande de nieuwo Hjdregeling. De voorzitter, advies uitbrengende van het Dagelyksch Bestuur, betoogde de groote be zwaren, welke aan oen medegaan met den Greenwichtyd verbonden waren, en gaf den leden in bedenking voorloopig de oude tjjd- regeling to behouden, welk voorstel zonder stemming door allen, gelijk we reeds meldden, aangenomen werd. De Tweede Kamer is thans bijeenge roepen tegen 3 Mei, des namiddags te halfdrio. Te Delft is op 77-jarigen leeftijd overloden do hoer C. Lahey, oud-strjjder van 1830. Bjj koninklijk besluit is aan don eervol ontslagen hoofdingenieur der marine, adviseur voor scheepsbouw, A. J. H. Beeloo, ter zake van lichaamsgebreken, die hem ongeschikt maken voor de vordero waarneming van zyn ambt, een pensioen verleend van 3000 'sjaars, ten laste van den Staat, ingaando 1 April 1892. Met 1 Mei a. s bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee L. Backer Over book tot luit. ter zeo 1ste kl., do luit. ter zoo 2de kl. F. J. Stam; en tot luit. ter zee 2de kl., do adelborsten lsto kl. A. F. Goozen, O. H. Van Persjjn on J. Wolterbeek Muller. De heer mr. J. Dumon, laatstelijk voorzitter van don landraad te Luemadjang (resid. Frobo- lingo), thans met verlof hior to lande, opzijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 'e lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Pensioen verleend aan H. C. Van der Feen, ontvanger van den accijns op hot geslacht, ƒ1958; S. J. E. N. Breslor, deurwaarder der directe belastingen, ƒ1000; J. P., zich ook schr(jvonde J. Ph. Menger, gewezen eerste stompelsnyder by 's Ryks Munt, 1067 'sjaars. Gomengd N ieuwa. Elk stroven ter verfraaiing onzer gemeente moot op prijs gesteld worden. Niet onvermeld blyve daarom do aanleg van een aardig plantsoen aan do Derde Binnen vestgracht, b(j do Mare, op hot onlangs gedempte gedeelte. Zoowel den gemeente- architect, den heer Knuttel, als don gemeente opzichter, onder wiens toezicht het plantsoen, waaraan heden do laatsto werkzaamheden werden verricht, werd aangelegd, alsmedo den stadswerklieaon, die het eigonlykc werk dedon, komt oen woord van lof toe voor hunno bo- moeiingon in dezen. Ilet is to hopen dat de jeugd mot de handen van do jongo aanplantingcn zal afblyven en dat do bowoners van genoemdo voormaligo gracht, nu oeno straat, do politie zullen holpen in het toezicht op den nieuwen aanleg. Dien bowoners zal het toch niet onverschillig zyn, dat zy uitzicht hebben en behouden op een aardig parkjo. Op do Haagscho t u in bou w-ten toon stelling is ook bekroond do heer D. F. Boekee mot oen lsten prys, v. z. m., voor eene ge mengde party Hoteia in bloei. Door don horlogemaker W. Mol, te Lisse, is by de politie aldaar aangifto gedaan dat zich by hem heeft vervoegd een als werkman gekleed persoon van ongeveer twintigjarigen leeftijd, voorgevende genaamd to zyn J. Van 'tHof en woonachtig te Lisser- broek, gemeente Haarlemmormeor. Door dezen persoon werd .ten verkoop aangeboden een nieuw zilveren remontoir horloge voor do som van tien guldon. Na over- en weerpraten liet hy het horloge achter voor vyf gulden, zeggende dat hy het te Amsterdam had gekocht voor ƒ9.50, doch dat hy thans gebrek aan geld had en het daarom weer moest verkoopon. Waarschijnlijk is dit horloge afkomstig van oen in het begin der vorige week, ten nadcele van den horlogemaker J. Van Kalmthout, te Hoofddorp, plaats gehad hebbenden diefstal. Een onderzook is ingesteld. To Sassenheim herdenken dezer dagen Jan Kruik en Jannetje Kunh hunno 60-jarige echtvereoniging. „Het nieuwo Kloos- tor" (een hofje, waarin zij woonachtig zyn) is geheel versierd met sparregroen en bloemen, guirlandes en eeno eerepoort aan den ingang ook hunne woning is zeer toepasselyk ver sierd. Een en ander is aangebracht door de gezamenlyke geburen. Sympathie ondervinden de oudjes dan ook dezer dagen in ruime mate, zoowel van de meer gegoeden, van andero dorpelingen, geburen, als van elders wonenden. Door H. J. Verlint, horlogema ker te Katwyk aan den Rijn en te Katwijk aan Zee, is op twee zyner uurwerken een derde wyzer aangebracht, welko de nieuwe tijdrekening aangeeft. Te Uithoorn is Zaterdag van eene boot der „Volharding" oen passagier uit Loiden van het dek gevallen en verdronken. Het ongeluk moet te wijten zyn aan de pas sagiers zeiven, die, naar men zegt, aan hot „stoeien" waren. De voormalige Remonstrantsche kerk te Hazerswoude, volgens oudo hand schriften, onder de regeering van Stadhouder» Frederik Hendrik ongeveer 1640 gebouwd tul gedoeltelyk herbouwd in 1799, werd dezer I dagen door de eigenaars, de heeren J. C Kok 1 en T. Pieijsier, b(j inschrijving voor afbraak! verkocht, en aan de hoogste inschrijvers, 1 aannomors PVan der Spek en J. Dekker I gegund. By die afbraak werden door d„ I Bloopers, in oen kastje, dat gevormd was I door een korbeel van weerszijden to bctim- I meren, eenige oudo munten en een handschrift I dagteokenonde van don herbouw, gevonden' I van den volgenden inhoud: „Do kapspruitenl van deze kerk zyn by baas Krook op winkol gemaakt, de bindten door P. Verbeek I geboren te Schoonhoven, P. Van Grieken' geboren to Oudshoorn, en Arnoldus Soek' geboren te Benthuizen; in het gedenkjaar 1799, toen do Russen en Eng'elschen in Noord- Holland landdo on tegen de Eataafsclio en Franseken oorlogde. Toen moesten do jonge lingen van 18-28 jaar loote om tegen de Russen on Engelscho op to trekken. Dit alles is door P. Verbeek geschreven 9 October 1799 en gesteld door Arnoldus Soek." Voor oenigon tyd werd molding gemaakt van do inhechtenisneming van den loodgieter W. v. Ryn, to 's-Hage, die verdacht werd valsche kwartjes te hebben vervaardigd en uitgegeven. Heden had die man zicli voor de Haagscho rechtbank te verantwooi len. Hy erkende gelyk ook roeds door liet Munt college te Utrecht was geconstateerd - dat do kwartguldens waren vervaardigd van zoo genaamd soldeer (een mengsel van lood en tin) en bekende de muntstukjes gemaakt en I in omloop gebracht te hebben by verschillende tappers en winkeliers. Een poosje ging dit goed, totdat het ontdekt word en beklaagde I in hechtenis werd genomen. Een groot aantal getuigen, meest personen, die het gold op eone of andere manier ont vangen hadden, werd gehoord, zoomede de rochercheur van politie, die by de arrestatie van bekl. tegenwoordig was geweest en in zyne werkplaats verschillende voorwerpen in beslag had genomen, waarmedo de muntstukjes gemaakt werden. By hot politie verhoor had beklaagde op gegeven dat hy „het kunstje, waarmede hij in een oogenblik eon ryksdaalder by elkaar bad on dat nog gauwer ging d.in.electriek licht", al meermalen had uitgevoerd, - voor don recliter-commissaris en ook heden ver klaarde hy slechts éénmaal valscli geld ver vaardigd te hebben. Het O. M., er op wijzende dat in den loop van do maanden Maart on April j. i. eene massa valsche kwartjes in de residentie in omloop is gebracht, vorderde 2 jaren gevan genisstraf. De toegevoegdo verdediger, mr. S. K.D. M. Van Lier, wees op het gunstig verledeno van beklaagde als werkman, die, volgons diens verklaring, door werkloosheid er toe geko men is, zich met ander werk bezig te houden dan tot zyn vak behoorde. Voorts wyzendo op het geringe nadeel, dat is toegebracht door de snelle ontdekking, beval pleiter zyn cliënt, ook in het belang van diens groot gezin, in do welwillendheid van de rechters aan. Uitspraak heden over acht dagen. Als aandenken van hetdoorde Koningin-Regentes aan het Israi lietisch Wees huis te 's-Gravenliage gebracht bezoek, hebben regenten de beide poppon, voorstellende een weesjongen en een weesmeisje, die voor de tentoonstelling te Weesp bestemd waren, aan de jeugdige Koningin ten geschenke aange boden. Do watviseh, welke thans te Scheveningon in aanbouw is, heeft eene lengte van 40 meter of 2'/a-maal de lengte van het exemplaar, dat thans te Rotterdam te zien is. Het hoogste punt van den rug bevindt zich lO'/i M. van den grond. In den bok kunnen gemakkelyk 100 per sonen zich bewogen en in het oYovigo ge deelte van het dier 300 personen op comfor tabele wyze eene plaats vinden. Zoowel hot inwendige van den walvisch als het omringende terrein, tot tuin ingericht, zullen electrisch verlicht worden. Naast den walvisch is oen belvédère gebouwd, vanwaar men een schoon zeegezicht to genieten heeft. Eeno ernstige verwonding had Vrydag-avond to Rotterdam plaats. Sedert ongeveer 14 maanden woonde vrouw Soeters gescheiden van haren man, met haro 5 kin deren van 4 tot 11 jaren, in den Groencndaal No. 23, 1ste verdieping, by zekeren Johannes Wilhelmus Theodoras Schoucaart, geboortig uit Nymegen, een gegageerd O.-I. soldaat.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2