9868 Maandag April. A°. 1892. <Qezo (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van £pn- en feestdagen, uitgegeven. Pit nomraer bestaat uit VIER Bladen. Lelden, 23 April. Feuilleton. HET GERAAMTE. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: T«r Uilen p«r tnn.ndon.f 1.11. friaee per pontl.iO. ,/B.dirlgk» Kommer».8.05. PRIJS DER AD VERTENT IÈN Tm 1— regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. örootere letters neer plaatsruimte. Toer het Incasseert* holten 4e tta4 wordt ƒ0.10 fcerettua. Eerste Blad. Kennisgevingen. IIBAKKWET. ganemecster en Wethouders van Leiden brengen r ikemeene kennis dat door BERNARDINA JO- VAN BEEK, wedawe van ARIE VAN DEN iBOM, alhier woonachtig, een verzoekschrift is inge- iend om vergunning voor dén kleinhandel in sterken [ml, in bet perceel Oudo SiDgol No. 134. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LtideD, DE KANTER, Burgemeester. 22 April 1892. E. KIST, Secretaris. Geljjk elders in dit blad wordt vermeld, is jj koninklijk besluit de beslissing van Gede- iulefrde Staten van Zuid-Holland tot ver- lietiging der Militie-loting te Leiden gehand- toe/i, zoodat weldra eene nieuwe loting moet jetoinlen worden. -Men verzoekt ons to meidon dat ds. G. I» Hoost op Zondag 1 Mei a. s. tot zjjn Bit alhier zal ingeleid worden door ds. Baart de la Faille, pred. te Amstelveen, vroe- rer in deze gemeente, aan wien ds. Briöt, ip rerzoek, bet werk der bevestiging bereid- aardig heeft afgestaan. Wj) vestigen de aandacht op de voorstel- ing, aanstaanden Maandag in den Schouw- burg alhior te govcn. drama do „Demi-Monde" van Alex, jamas is beroemd; het heeft indertijd een bkiw tydvak voor de Fransclie dramatische lunst geopend en blijft zjjno waardo behouden. Wat den hoer De Vries aangaat, b(j heeft Kiert lang, in bepaalde karakters, groote erdienste en deze verdienstelijkheid is in laatsten tijd, door toenemende veelzjj- igheid, meer ra meer op den voorgrond treden. Algemeeno belangstelling in dezen avond al, vertrouwen wij, den heer De Vries daar net ten deel vallen. - Dezer dagen zjjn by de heeren D. Sala Zonen, spiegel- en )(jstenfabrikanten op Breestraat alhier, in de bekende groote itstalkast vier schilderijen tentoongesteld, raarop w(j de aandacht wonschon te ves ten. Het zijn geene oorspronkelijke werken, laar kopieën naar schilderijen van P. Stor- ibeker (koeien bij den plas), Ed. Hamman rielman met dame), AV. H. Eickelberg (stads dicht) en H. Savry (koo met pinken). Be bewerking is zeer getrouw naar de artistieke originaü en heeft daardoor even eens groote verdiensten. Een echte Stortenbeker en een echte Ham man bjjv. zjjn, men weet het, niet voor iedereen bereikbaar. Daarvoor zjjn ze te gel dig in pr(js. Eene door bekwame hand vervaardigde na bootsing wenscht deze of gene daarom echter wel te bezitten, als vallende meer onder ieders bereik. Ze kan het salon evengood versioren. De nog jeugdige P. G. Maan is de vervaar diger dezer stukken. Hjj heeft zich tot heden nog slechts tot navolgingen bepaaldmaar hier uit blijkt reeds dat hy voor de toekomst een belovend jongeling is, als hy zich meer op do studie van het oorspronkelijke gaat toeleggen. Als zyne hier nu geëxposeerde vruchten van zyn arbeid In het bezit van anderen over gaan, kan hem daarmede bijzonder de hand goreikt wordon. De „Vrijzinnige Kiesveroeniging" alhier zal eene leden vergadering houden op Dinsdag avond a. s., in het Nutsgebouw, waarop zal plaats hebben de benoeming van twee candi- daton voor het lidmaatschap der Provinciale Staten. Op de voorloopige candidatsnlyet zyn in alphabetische orde geplaatst de aftredende hoeren L. M. De Laat de Kantor en J. Rinkos Borger. De afdeeling Loiden der Hullandsche Maatschappy van Fraaio Kunsten en Weten schappen besloot gisteravond op waardige wyze do ry harer winter-vergaderingen. Met een uitgebreid programma van uitge lezen literarische producten, zoowel van vreem den als van eigen bodem, trad het echtpaar Schwab voor het voetlicht. Beidon vertolkten ons den diepsten ernst en tevens de meest vroolijko luimnu eens deden zy oen traan aan hot oog ontrollen,, dan weer dwongen zy een gullen, hartelyken lach aan allen af. En moeilyk zou een oordeel te vellen zyn, waaraan de voorkeur moest gegeven worden; wy bowonderdon „Een van beiden", naar het Fransch van Fr. Coppée; „Van een Koningsdochter", van Hélène Swarth, en wy hebben ons uitermate vermaakt met „TJit het land ran Kokanje", van P. A. De Génestet, alles door den heer Schwab vol gevoel, vol natuur weergegeven. „Eene Kennismaking", monoloog van lim0 Jenny Thénard, en „Eene Stortbui", naar het Fransch door dr. A. G. Van. Hamel, worden door mevrouw Schwab-Weiman by uitstek gunstig voorgedragen. Luide bijvalsbetuigingen voorzeker eene welverdiende hulde vielen den beiden talentvollen artisten herhaaldelyk ten deel. Na do pauze vergastte ons de heer Schwab nog op eene humoreske: „Waarom ik zoo gauw getrouwd ben", naar het Duitsch van C. Junkermann, op „Dos Zangers min", van Piet Paaltjes, en op het verheven „Zwaard- lied" uit De Barniers „Fille de Roland". Zyne echtgenoote bracht vervolgens „Het Wrakhout", naar het Fransch van Fr. Coppée, on „Machteld", van Potgietor, ten gohoore, terwyl beiden de reeks hunner voordrachten besloten met „de Muis", een bekend FraDSCh lever-de-ridoau van Armand des Roseaux. Weer volgden dezelfde blijken van ingenomen heid, van bijval van de zyde dor talryke toe hoorders en toehoorderessen. Ten slotte nog de „Liebeslieder", verso aus „Polydora" van Daumer, door eenige dames en heeren dilettanten onder piano-begeleiding welwillend ten gehoore gobracht. Ook ditmaal bleven hartelijke, welgemeende teekenen van bewondering, maar tevens van dankbaarheid, niet achterwege. De voorzitter, prof. dr. Jan Ten Brink, be tuigde namens de vergaderden aan allen, die hadden medegewerkt om dozen avond tot zulk een genoeglyken te maken, zyn harte lyken dank, waarop luido blyken van instem ming volgden; doch sprak tevens de hoop uit dat het ledenaantal voor het volgend Qenootschapsjaar moge toenemen, omdat anders het voortbestaan der Leidsche afdeeling niet genoegzaam verzekerd is. Hedenmorgen om tien uren werd voor het front der troopon door den kapitein Bachiené van het 4de bat. 4de reg. inf. de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den korporaal Van der Beek, van do 2de comp. 4de bat. 4de reg. inf. De Fransche mail met berichten uit Indië wordt hedenavond alhier verwacht. Het eerste nummer van het te Boston verschijnend nieuw tijdschrift „The New World, a quarterly Review of Religion, Ethics and Theology", bevat een artikel over wijlen den Leidschen hoogleeraar Kuenen. Tot de vaste medewerkers behoort prof. Tiele te Leiden. By don heer J. C. Van Dillen, te Noord- wyk-Binnen, zal verschijnen: ABCvoorkie- zers en niet-kiezers, door C. To Lintum, leeraar aan het instituut-Prins te Haarlem, bevattondo allerlei wenken op Staathuishoudkundiggehied. Do gomeentoraad van Sassenheim was voltallig in hare gisternamiddag gehouden zitting. Wat de nieuwe tydregeling met 1 Mei bej treft, werd besloten met de groote steden mede te gaan en in de tegenwoordige tydo- aanwyzing geene verandering te brengen eD dus den Amsterdamschen tyd te behouden. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de kas van den ontvanger, die tevens secre taris is, door burgemeester en wethouders was nagezien en in orde bevonden. Aangezien die secretaris, de heer F. F. Van SLype, onlangs by koninklijk besluit benoemd is tot burgemeester van Ammerstoï, by Schoonhoven, legde hy het secretariaat heden noder en werd hy door den burge meester, den heer M. Van den Brandeler, met van waardeoring getuigende woorden toegesproken voor de uitstekende diensten, gedurende ruim tien jaren aan de gemeente bewezen. Als een stoffelyk bljjk van erkentelijkheid werd don vertrekkende aangeboden eene pendule met coupes. De secretaris bedankte op hartelyke wijze. Het was steeds zyn wensch geweest burge meester te worden, maar toch verlaat hy Sassenheim mot smart, omdat hy er steeds zooveel blyken van sympathie, vooral in de laatste dagen, ontvangen had. Hy zou Sassen heim nimmer vergeten. Ten bureele van don intendant by de 1ste divisie infanterie te 's-Hage werd giste ren aanbesteed de levering van 80,000 K. G. harde tarwe en 40,000 K. G. zachte tarwe, wegende minstens 78 en 70 K. G. per heet-, waarvoor was ingeschreven o. a. door den hee* H. H. Yan Waveren te Hillegom harde tarwe wegende 78 K. G. per 100 K. G. f 8.96 harde tarwe wegende 78 K. G. per 100 K. G. f 8.99; zachte tarwe wegende 76 K. G. per 100 K. G. f 10.12; zachte tarwo wegende 70 K. G. per 100 K. G. f 9.96. By Haar bezoek aan Leeuwarden zaV aan H. M. de Koningin een prachtig roei bootje worden aangeboden, dat vervaardigd is op de scheepstimmerwerf van den heer Van der Zee, te Joure. De minister van binneniandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Juni of Juli a. s. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuig- schrift als vroedvrouw. Zy zullen worden afgenomen in Amsterdam. Nadere bijzonderheden bevat de Sts.-Crt. van heden. 18.) Te rae6r achtto zyne treurende gade dat oodig, dewy! de ongelukkige zich nu en dan n de vlagen van z\jn waanzin woorden liet ntvallen, welke by haar het vreeseiyk ver- ïoeden deden ontstaan, dat hy wel iets moer au het treurig uiteinde zyns broeders weten on, dan men algemeen veronderstelde, ja, at hij misschien zelf niet geheel onschuldig aaraan was. Nu eens waande hy zyn broeder te zien, ie, met een doodsbleek gelaat en eenebloe- ende wonde, hum dreigend naderde en scheen willen aangrypen. Dan week hy vluchtende 1 een afgelegen hoek van het vertrek en "ekte, zonder een woord te kunnen spre- en> in den ontzettendsten angst de sidde rde armen uit. Een oogenblik later was dit spook zyner rboelding verdwenen en dan meende hy eder de gillende tonen en het akelig ge- teen van een gewonde en stervende te ver- en hield oeide handen voor do ooron, niet langer genoodzaakt te zyn dat vree wijk geluid aan te hooren. Meermalen waande hy ook voor de ramen van zyn vertrek het gelaat van den Italiaan te zien, dat allengs de trekken on don gryn- zenden grimlach van den boozen geest aan nam, die hem onder den pastoorseik ver schenen was. Dan begon hij in doodsangst te roepen: „Terug, terug! in den naam van God, wyk van my terug!" totdat hy, door de hevige inspanning uitgeput weer machte loos op zyn stoel zonk. Inderdaad beklagenswaardig was het lot der bravo jeugdige gade vand ongelukkige, die hem niettemin met de ëefcerykste zorg oppaste en bewaakte. Doch bet denkbeeld, dat meer en meer waarschynlykheid by haar bekwam, dat de hand van Floris met hot bloed zyns broeders bevlekt zou zyn, drukte haar vreeselyk zwaar op het hart en verbit terde ieder oogenblik haar levens. Zy was overigens de eenige persoon, met welko Floris zich nu nog soratyds onderhield, on in enkele rustiger oogenblik!:: i staarde hy haar met teedero deelneming aan en legde veel gevoel aan den dag voor hare liefderyke handelwyzo ten zynen opzichte. Met dat al bleef zyn toestand steeds dezelfde, ja, ver ergerde nog van tyd tot tyd en gaf tot aller hande vreemde geruchten in den omtrek aanleiding. Omstreeks acht of negon maanden gingen or op doze wyze voorby, toon op zekeren guren herfstdag Floris aan de waakzaamheid j zyner wachtors wist te ontkomen en uit het j kasteel verdween. Er verliepen eenige uren, j eer men vernam wat or van hem geworden was. Na verloop van dien tyd echter werd hy door een paar landlieden in de nabyheid van het slot zyns ooms, onder den pastoors eik, gevonden. Hy lag geheel buiten kennis, met het hoofd tegen don stam des booms geleund. Wat er met hem voorgevallen was, kon niemand bepalen. Men voerde hem naar zyne woning terug, waar by niet dan met veel moeite weer tot zichzelven gebracht werd. Hy uitte eenige onverstaanbare klanken, doch werd straks daarop door eene allergeweldigste koorts aan getast, welke zyne krachten zóó geheel uit putte, dat men voor het behoud van zyn leven begon te vreezen. En inderdaad, reeds vier en twintig uren later was de ongelukkige een lyk. Hy had geen geestelyke by zich willen toelaten, doch kort vóór zyn dood, terwyl hy volkomen by zyne kennis was, had hy verlangd, dat alle personen, die in het vertrek aanwezig waren, zyne echtgenoote alleen uitgezonderd, zich zouden verwyderen. En nu had by met deze laatste een vry lang gesprek gehouden,, waarin hy haar buiten twyfel zeer gewichtige zaken openbaarde. Althans de ontroering en ontsteltenis van Lidia waren zóó groot on zóó duidelyk in haar geheele uiterlyk zicht baar, dat mon er niet aan twyfelde of do laatste woorden van Floris moesten zeer indrukwekkend geweest zyn. Dit is de geschiedenis van den ongelukkigcn Floris Yan Delwynon, welke tot zoovele vor- tellingen in deze omstreken aanleiding go- geveri heeft. Ik zou haar hier kunnen ein digen, na er nog eon enkol woord over zyne jeugdige weduwe, de schoone Lidia, te heb ben bygevoegd. Deze verliet na den dood haars echtge- noots dit slot, dat spoedig in een zeer kwa den reuk kwam en waarvan men allerlei spookgeschiedenissen verhaalde, en ging het landgoed, door Floris van zyn oom geërfd, bewonen. Zy wydde al hare zorg aan do opvoeding van haar eenig kind en wees allo aanzoeken om eene nieuwe echtverbintenis aan te gaan van de hand. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1