DAGBLAD. Maandag 25 April. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Leiden, 23 April. 9868 A°. 1892o PRIJS DEZER COURANT: Ycor Leiden per 3 maanden1.10. franco por post1.40. iftönóerlijk# Nommers0.05. FRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor he» in casseer en buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bij koninklijk besluit is gehand- jafd de door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland uitgesproken ver nietiging der loting voor de nationale militie te Leiden, zoodat eene nieuwe ting noodzakelijk is. -Bestuurders van het Haagsehe Genoot- tiap tot vordediging van den Christelijken Godsdienst hebben deze week in hunne voor jaarsvergadering, in plaats van wijlen dr. A. Kuenen, tot medebestuurder benoemd prof. dr. H. Oort, te Leiden, en tot secretaris van Genootschap prof. dr. J. Knappert, te Amsterdam. Den Oden, 7 don en 8sten Mei a. s. heeft in de Stadszaal de tentoonstelling plaats van de teekeningen en werkstukken van de leer- liogen onzer Ambachtsschool over het afgo- loopen jaar. Tevens worden dan tentoongesteld de voor- weipen voor eene verloting, welke het bestuur in de maand Juni zal doen plaats hebben. Wij raden oen ieder aan deze tentoonstel- ig niot alleen te bezichtigen, maar ook om Ln of meer loten-te nemen, daar de prijzen roor die verloting van dien aard zijn, dat zij K-a elk welkom zijn zullen. TY(j willen maar enkele prijzen noemen, lijv. drie schr\jfbureaux, mahoniehouten linnen- in buffetkast, mahonie- en eikenhouten salon- in speeltafels, sierlijk gesmede bloemontafcls tn standaards, pianostoeltjes, commodes, wand- ;asljes, spiogellijsten, waschtafels, gang- cn ninbanken, schrijflessenaar, dienbakken met :hragen, tuinmeubelen, kindertafels, vouw- iooltjes, toiletspiegels, bloemconsolos, porte- Danteaux, boekenhangers, turf- en kolenbak- gesmeed ijzeren fornuis, ijsslcde, huis- trappen, enz., enz te veel om te noemen. In dc zaal en b\j den ingang zal gelegen- iid zijn zich loten aan te schaffenook zijn 'e loten reeds nu aan de school verkrijgbaar. Wy hopen dat deze verloting even goed cogc slagen als dio van 183S; toen waren loten al een dag na de opening der ten toonstelling uitverkocht. Wy kunnen nog modedeelen dat in doze ferloting de kans om to winnen grooter en Jat het bedrag der prezen hooger is dan do rorige verloting. - De afdeeling Leidon en Omstreken der fed. Maatschappij voor Tuinbouw on Plant kunde hield in het gebouw der Loge eene gewone ledenvergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, dr. Boursse Wils, werd d9 vergadering geopend door den heer A. D. D. Schretlen, die den secretaris verzocht do notulen te lezen, welke, na gelezen te zijn, werden goedgekeurd. Ingekomen was een boekje met de verhandelingen dor vaste com mission godurende 1891, en een verslag om trent de uitkomsten van den landbouw go- durende het afgeloopen jaar. Nadat nog twee nieuwe leden waren ge balloteerd, bracht de voorzitter de gedurende den aanstaanden zomer te houden excursies ter sprake. Nadat er over deze zaak hoelwat gepraat was, werd ten slotte besloten een uitstapje in de omstreken te maken, en wel hoofdzakelijk naar „Het Huis de Pauw", en eene excursie te houden naar Putten, ten einde daar de bekende buitenplaats „Schoven horst" te bezichtigen. De heer Van de Pavord Smits opporde het plan deze laatste excursie mot de vriendschappelijke bijeenkomst te doen samenvallen, welk plan nader zal worden onderzocht- In de nu gehoudon pauze hadden de leden gelegenheid de fraaie collectie sierplanten, ingezonden door den heer Kriest, te bozich- tigen, alsook oen zestal Cypripediunis, van wege den Hortus tentoongesteld. Hierna wer den eenige werkelijk zeer schoono planten onder do leden verloot. Na de pauze kwamen hot oerst ter sprake de plannen voor den to houden feestavond. Do heor Deo steldo voor, eene commissie to benoemen van vijf leden, ten einde een plan te ontwerpen en dit aan de vergadering over te leggen. Nadat dit voorstel zonder stom- ming was goedgekeurd, werden tot leden dier cornmissio benoemd do heeren Van Asperen, Rom'ourgh en E. Th. Witte, terwijl twee bestuursleden deze cornmissio voltallig zullen maken. Do heer II. "Witte leidde nu een voorstel van het bestuur in, om in het voorjaar van 1893 eene tentoonstelling te houden. Iloowel persoonlijk geen voorstander van tentoonstel lingen, zag h\j toch voor de afdeeling het nut van eone voorjaarstentoonstelling wel in, mits deze op flinke leest geschoeid was. Niot eone lokale, maar eene nationale Tentoonstelling achtto hy wenscheiyk; men moet met iels flinks, iets fraais voor den dag komen, en om dat te vorkrijgen ook goede prijzen uit loven. Na eone zeer lange discussie werd besloten ccne commissie te benoemen, om een concept programma te ontwerpen; later zal dan defi nitief beslist worden. Tot leden, dier commissie werden gekozen de heeren A. C. Kriest, E. H. Kruyff Lzn. on J. G. Ballego, terwijl het bestuur twee zijnor leden aan deze commissie zal toevoegen. Do aflevering van de bij do nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten Zeven hoven, Nieuw veen, Leimuiden, Alkemade, Ter-Aar, Rynsaterwoudo en Woubrugge, be- hoorendo tot het 14de militie-kanton dezer provincie (hoofdplaats "Woubruggoj zal geschie den te Leiden, in het Invalidenhuis (ingang op de Hooglandsche Kerkgracht door de Koppenhinksteeg) op Dinsdag 10 Mei a. s., 's morgens te kwartier over negenen. In de zitting der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Dordrecht, was o. a. ingekomen een vorzoek van de Ned. Albumine- fabriek te Leiden, om mede te werken ten einde door tusschenkomst der Regeoring te verkrijgen dat de Vereenigde Staten de hooge invoerrechten op melksuiker verminderen. Ten gevolge immers dezer verhoogde rechten is de invoer in het land, waar onze melksuiker voornamelijk haren afzet vindt, zeer belangrijk verminderd, zoodat deze industrie mot den ondergang bedreigd wordt. De heeren Zadoks en Lebret achtten deze quaestio voor de Nederlaudsche industrie, maar voornamelijk voor den Nedeilandschen land bouw, van eenig belang. Op voorstel van don voorzitter werd echter b\j meerderheid van stemmen besloten het schrijven voor notificatie aan te nemen. Omstreeks 2 u. 20 m. kwamen gister- namiddag de beide Vorstinnen aan het Cen traalstation te Amsterdam aan, waar de koninklijke wachtkamer en hot perron fraai waron versierd. Bij aankomst worden HH. MM. aan den trein verwelkomd door de hoeren mr. F. Th. "Westerwoudt, president, mr. "W. Van der Vliet, lid van den raad van com missarissen, en R. Van Hassolt, administrateur van de Ilollandsche Spoorweg-maatschappij. De jongejuffrouw Lucie Roesingh Van Iterson, dochtertje Yan den hoofdingenieur, chef der afd. tractie, on do jongeheer Jacob Roell, zoontje van den heer W. baron Roöll, com missaris der Maatschappij, boden aan HH. MM. zeer fraaio bloemruikers aan, aan Koningin "Wilhelmina een uit witte rozon en roode rozenknoppen samengevoegd en met een rose lint versierd, aan de Regentes een van orchi deeën en theerozen, door een oranje-strik saamgebonden, welke welwillend met een handdruk aan de jeugdige aanbieders geac cepteerd werden. De Koningin was gekloed iD crêmo, roet donker dessin, en broedgeranden witten hoed. De Regentes droeg als gewoonlijk een rouw- In de wachtkamer werden de Vorstinnen opgewacht door tal van civiele en militaire autoriteiten, waarmede HH. MM. zich enkel© oogenblikken onderhielden. Dadr en niet als vroeger ten paleize. heette de burgemeester met enkele woorden de hooge gasten welkom. In de wachtkamer was der Koningin cërt' mantel om do schouders geworpen. Voorafgegaan door bereden politie en voor gereden door don burgemeester, begaf zich de stoet langs het Damrak naar den Dam, some toegejuicht door de saamgestroomde menigte. De Dam vertoondé reeds vroeg een levendig schouwspel en zeer tydig zette eene storke politiemacht, bijgestaan door eene escorte hu zaren, een voldoend gedeelte van het plein af. Alle huizon en het dak der kostery van de Nieuwe Kerk waren dicht bezet, terwijl aan alle zijden de vlaggen wapperden. Het balkon van do „Groote Club" droeg bovendien eene fraaie decoratie. Precies te 2.18 klonk het eerste schot en werd op do stedelijke gebou wen de vlag gekeschen. De eerewacht van het 7de regiment infanterie met staf en vaan del kwam in hot geweer. In het Paleis onder de tonen van het Wil helmus aangekomen, vertoonden Koningin Wilhelmina en do Koningin-Regentes zich op het balkon, waar zij door het op den Dam opgehoopte publiek hartelijk met een luid „hoezee t" worden bogreot. Nadat de Koninginnon het balkon verlaten hadden, schaarde de stafmuziek zich in een cirkel voor het paleis, cn bracht eerst het Wilhelmus, volgons de oude koraal-zetting, ten gehoore, en lator nog eenige vrool\jke marschen. De orde liet niets to wenschen over. Ingevolge de verleden jaar gegeven bevelen werd van den Paleistoren de Koninklijke Standaard met wimpel geheschen. Gisteren had ten paleize in de Mozes-zaal een diner plaats van 26 couverts. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. Schorer, de burgemees ter, de wethouders, de commandant van de marinewerf en de gewone hofhouding zaten medo aan. Zondag zullen HH. MM. het gebruikelijke bezoek aan Artis brengen. Feuilleton. HET GERAAKTE. volg was van zenuwtoevallen, welko zich somwijlen geheel onverwachts by een overi gens sterk en gezond persoon kunnen openbaren. Gedurende eenige weken bleef do toestand van Floris thans vry goed; alleen was zijne vórige opgeruimdheid van gerst geheel ver dwenen en eene onophoudelijke zwaarmoe digheid had zich van hem meester gemaakt, zoodat hij onder den last van een ondraaglijk lijden scheen gebukt te gaai.. In dien tus- schentyd had zijne gade hem een zoon ge schonken, den toekomstige» damhouder dor familie. Doch ook dezo gebeur nis, waarnaar Floris te voren zoo vurig hau verlangd, had geen inerkelijken invloed op zijne zielsge steldheid. Er waren nu juist twee j en verloopen sedert den noodlottigen dag. t aarop Rudolf op eene zoo onverwaclito cn geheimzinnige wijze verdwenen was. Hot was weder vroeg in voorjaar, of liever, de barre winter maal zich tot den aftocht gereed, om voor een oilykerjaar getijde de plaats in te ruim» ulke hij zoo lang ingenomen had. Den ouden heer Yan K' rt, die niet ongenegen zou geweest zij. lente nog eenige malen met een fris dronk te verwelkomen, was thans echter voor altijd do gelegenheid daartoe benomen, dewijl de dood hem na eene ziekte van weinige dagen onverwachts wegrukte. Zijn lijk stond nog boven aarde in een vertrek van het kasteel. Het was een gure, regenachtige dag en het schoen, dat de winter nog eens voor het laatst al zijne krachten inspando om zijne macht te doen gevoelen. Sneeuw, wind en hagel verduisterden do lucht en deden den avond vroeger dan gewoonlijk vallen. Floris zat in zichzelvon gekeerd en zonder te spreken of zich met eenige bezigheid onledig te houden, in de zaal van het slot, waar Lidia, nog nauwelijks hersteld, zich insgelijks bevond, een traan van kinderlijke liefdo aan haren vader wydendo. Opeens weergalmt een akelig gegil door het slot, hetgeen door de stilte, welko er overal heerscht, oen to vreeselyker indruk maakt. Terwijl Lidia opspringt om naar de oorzaak van dit geluid onderzoek te doen, zinkt Floris, als door den doridor getroffen, van zij i stoel op den grond neder. De hevig ontroerde vrouw roept om hulp en een paar bedienden, ijlings toegesneld, beijveren zich om hun heer weor tot zichzelven te bren gen en geven tevens do reden op van de angstige kreten, welko men zooeven gehoord heeft. Eeno dor vrouwelijke dienstboden was in de duisternis, zich in hot vertrek vergis sende, tegen de doodkist van den overledene aangeloopen en had, door bijgeloovige vrees bevangen, haren angst op deze wijze lucht gegeven. Dit voorval, hoe eenvoudig dus op zichzelf, had echter don ontzettendsten indruk op Floris gemaakt, die hetzelfde akelige gegil weer meende te hooren, dat kort na do verdwijning zijns broeders in het slot ver nomen was. Vruchteloos poogde men, toen hij weder bijgekomen was, den ongelukkige dit denkbeeld uit het hoofd te praten. Het had zich zóó vast in hem geworteld en scheen mot zulke geheimzinnige omstandigheden in verband te staan, dat alle pogingen om hem gerust te stellen zonder eenig gevolg bleven. Thans werd de toestand van Floris inder daad van dag tot dag akeliger en zijne som bere gemoedsgesteldheid, met eene onophou delijke gejaagdheid gepaard, ging eindelijk bijna in volslagen verstandsverbijstering over, zoodat men genoodzaakt was hem steeda zorgvuldig te doen bewaken. i Wordt remn

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 13