van Zuydewyn, idem te Amsterdam, 1800; A. L. Trippelaar, idem te Woerden, ƒ1800; J. W. Smoet8, majoor-kwartiermeester by het 3do regt- inf., ƒ1600; W. Van der Meer, id. by het 4de reg. inf., ƒ1600. Benoemd by hot personeel der militaire administratie a. by do intendanten, tot maj - int., do kapt.-int. J. H. Bakker; totmaj.-int., directeur van do centrale magazynen van militaire kleoding on uitrusting, do kapt.-int. F. A. Thomóse; tot kapt.-int., de oerste luits.- kwartiermrs. J. F. Do Mee6tor, van het Ode, en W. A. H. Doorman, van hot 2do reg. inf. 6. by de kwartiorm., lot maj.-kwartierm., do kapitoins-kwartierm. J.'H. H. Vogol, van do Kon. Mil. Academio, en L. E. Mulder, van den staf dor inf., werkzaam by het dep. van oorlog; tot kapitein-kwartierm. by hot lste reg. huzaren, de lste luit.-kwartierm. D. J. Ten Klooster, van het 4de reg. inf., en bp het 3de reg. inf. de lste luit.-kwartierm. J. P. Arimont, van het 7de rog. inf.; tot laten luit.-kwartierm. by het 4de reg. inf., de 2de luit.-kwartierm. W. F. Kappers, van het3de reg. inf.; by hun togonwoordig corps, do tweedo luits.-kwartiermrs. J. C. J. Lontz, van hot 2de, J. H. Salomon, van het 8ste, A. M. H. C. Vosmaer, van het 4de reg. inf., alsmedo N. Feis, van hot lste reg. vest.-art.; c. by do magazynmeostors der centrale magazynen van militaire kleeding en uitrusting, tot hoofd der centrale magazynen van militaire kleeding en uitrusting, onderscheidenlyk te Amster dam, te Woerden en te Delft, de kapiteins K. P. II. Weyland en N. W. Torró, zoomede do eerste luit. H. Rinck, ihans magazynmoesters bp genoemde magazynen. Benoemd bp het personeel van den genees kundigen dionst der landmacht, tot off. van goz. 2de kl., do student in de geneeskunde (arts) B. P. Visser. Do ritmoester C. B. II. Do Bruyn, van het 2do reg. huzaren, krachtons punt 4 van art. 38 dor wot van 28 Aug. 1851 (Staatsblad 128), op non activiteit gestold. Gomsugd Nloawa Gisteravond word door twee rechercheurs der politie in den winkel van de firma Gebr. Palm aan de Janvossensteeg alhier in beslag genomen eone tamelpke hoe veelheid scherpe patronen, waarvan do helft reeds door een knecht van genoemdo firma Desgevraagd bleek het dat dio r«t door een onderofficier (fourier), geholpen door oen soldaat rat) dit garnizoen, aan do firma ï'alm waren verkocht. Do militaire autoriteit is van de zaak in konnis gosteld. Naar men vorneemt, hoeft do betrokken fourier de verduistering dor patronon reeds bellend, Voor het gorechtshof te 'sHago word lieden behandeld het hooger beroep, door den officier van justitie te 's-Gravenhago in- gostold van eon vonnis dor rechtbank aldaar, waarbij de hoer G. H. S., administrateur van het „Leidsch Dagblad," werd vrygesproken van hot opzettoiyk inbreuk maken op eons anders auteursrecht (het ovordrukkon mot weglating van enkele gedeelten van den Feest- wyzor voor den op 3 October 1891 te Leiden gohouden godonkdag van Leidens Ontzet, waar voor do drukker van dien fjestwyzer hot recht van uitgave had vorkregen). Do procureur-generaal, mr. Byleveld, bo- toogde dat art. 349 Wetb. v. Strafr. hiervan toopassing was, omdat voor do toepassing daarvan niet wordt vereischt dat oen stuk, waarvan het auteursrecht verzekerd is, let- torlyk wordt overgenomendat alleon door de wet op het auteursrecht is toegelaten het overnemen van aankondigingen, beoordeelingen en aanhalingendat echter in casu do lioofd- zakolyko inhoud van don Feestwyzer is over- gonomen on daaruit alleon is weggelaten wat voor de bezoekers van de feestelykheden van ondorgeschikt belang is, zoodat het ovorge- nomene in olk geval lieoft gediend tot leid draad voor hen die van do gelegenhoid der feestviering gebruik wilden maken. Mitsdien roquirecrao Z.E.G.A. vernietiging van het vrysprekend vonnis en veroordeoling van bekl. tot ƒ50 boete. De bekl. wees er op, dat do hoofdinhoud van het programma reeds is vastgesteld in eone in Mei 1891 gohouden vergadering van do „3 October-Vereeuiging", welke vergadering voor do Pers toegankelyk was. Voorts meende hp dat do wotgover met betrekking tot hot overnemen van gedeelten uit. stukken, waar van het auteursrecht is verzekerd, geone grons heeft aangegeven. Bovendien was het grootste godoelto van het programma ook reeds lang vóór do vorschpning van den Feestwyzer be- ■"kend, omdat dit iodor jaar byna hetzelfde la. Bekl. zou dus hot grootste gedeelte reeds don vorigon dag hebben kunnen medodeelen in zpne courant, maar gomakshalve is hot uit den Feestwyzer overgenomen. Met eenige mooite had bekl. den hoofdinhoud ovenwei ook zonder don Feestwyzer kunnen bekend maken, want: een roportor zou geen knip voor den neus waard zpn, wanneer hy al die kleine dingen niet kon te weten komen. Uitspraak -5 Mei a. s. Nader kunnen we mededoelon, dat by het nationaal kegelconcours, dezer dagen op „Den Burg" alhier gehouden, uitge schreven door do Leidsche Club „Uitspanning door Inspanning" en waarvan we gisteren den uitslag mededeelden, de eerste prys in den porsonoelen wodstrpd word gewonnen door do heer Lindenliof, do tweedo door don heor Welling, beiden leden van do kogelclub „La Force" alhier, welke zich oefent in het café „De Zwarte Ruiter" en in den laatster: tpd herhaaldelpk met succes uit het strydperk is getreden. By vonnis van de arrond.-recht bank to 's Gravonhage werden heden ver oordeeld: W. V., sjouwer te Leidon, dio uit een pakhuis alhier eenige risten klompen stal, tot 0 maandon, on J. K. T., die te Leidon van eene uitstalling eeno regenjas wegnam, tot 2 maanden gevangenisstraf. Hot gorochtshof te 's-IIago heeft hedon vernietigd het vonnis der Haag- sclie rechtbank, waarby D. Th. T. on A. L uit Loiden, werden vrpgesproken van diefstal van eenden ten nadeole van den landbouwer v. d. Z., to Zootenvoudo, on de beklaagden to dier zake voroordoeld tot 6 maandon ge vangenisstraf ieder. Dinsdag-avond om halfnogen vorvoegdo zich oen persoon, als werkman gekleed, bp den horlogemaker J. v. Kalrnt- hout, te Hoofddorp, om een nieuw horlogo to koopon. Toen er enkele op de toonbank lagon, verlangde hp liever een oud; op het oogenbük, dat v. K. zich omkeert om oudo horlo ges lo krygen, grfipt de onbekende een nieuw en verwydert zich door do openstaande deur zóó snel, dat tot lieden geen spoor van hem is gevonden. To Haarlem zpn gistermorgen in eeno woning in do BcgjjnCStOOg No. 2j^Oj 49 jaar, en do wed. C. Blommesteyn, eerder wed. Geilvoet, oud 70 jaren. Pon avond to voren had Van Wyk aan do vrouw oen bozoek gebracht en, naar uit het onderzoek blykt, moeten zy door kolondamp bevangen en gestikt zpn. Toen mon 's morgons het kleine vertrek openbrak, Jag hp voorover op don stool, torwyl de vrouw op een stoel zat, beiden aan do tafel, waaraan zy schenen gezeton te hebben. Do man was marskramer van beroep. Men denkt dat zp kolen haddenaangelegd om zich te vorwarmen, zoodat hun dood alleon aan een ongeluk moet toogeschroven worden. Brand to Amsterdam. - Gister- avond omstreeks negen uren ontstond aldaar brand in de grooto Stoomdrukkery „voorheen Gebroeders Binger" in de Warmoesstraat 174a. Hot uitgebreide gebouw, dat voor 13 jaar byna geheel afbrandde en grootondeels nieuw werd opgetrokken, loopt van do Warmoes straat tot het Damrak door cn bevat behalve do uitgebreide drukkory eenige bureelon van daar verschijnondo bladen, zooals „Do Ned. Financier," kantoren en pakkamers van eenigo firma's, o. a. A. Levy ills et Salom, in krameryen, en Klomp Co., in tabak; aan do zyde der Warmoesstraat is er vorder een sigarenwinkel van den hoer F. J. W, Walters in gevestigd. Het gobouw zelf heeft veel van een doolhof, zoodat de taak der zeer vlug aanwezige brandweer zeer moeilyk was. Hoog uit het gebouw steeg do vlam; aan voor- noch achtergeve! was iets to zien, maar op welke verdieping men door do gangen liep, men zag steeds eeno vuurzuil zich met kracht een weg omhoogbanen. Alras bleek dat de groote lift, welke door het vyf verdiepingen hoogo gobouw loopt, had vuur govat, waardoor de gelyktpdige verspreiding der vlammen over alle vordie- pingon gemakkeiyk te verklaren was. Terstond werd de eerst aankomende stoom spuit, die van do De-Ruyter-kade, op het ge dempte Damrak in gebruik gesteld, terwpl tegelykertyd aan alle zydon de brandkranon begonnen te werken. Hoe moeilyk het ook was, door den dool hof vaa gangen on kamertjes mot do straal- pypen, de kern va.i don brand te bereiken, de 'wakkere pypvoerdersdrongen ondanks alle hindernissen voorwaarts, en in korton tyd was' het vuur zóó betougold, dat voor uit breiding van den brand geen gevaar moer be6tond. Met zóóvool kracht was gowerkt, dat de brandschade beperkt is tot de lift en de naaste omgeving. Ook de machinekamer, waar, naar men vermoedt, hot vuur ontstond, is uitgebrand. Do waterschade is grootcr. De wcrkplaatson der firma, drukkerp, zettery en bindery, heb ben tameiyk veel geleden, ovonals do kan toren, maar de in het achterhuis govestigdo kantoron on pakkemers liopon van allo schade vrp. De sigarenwinkel hooft echter waterschade, zelfs zóó, dat een -der plafonds is doorgezakt. Het belendende perceel 172, oen slagers winkel van den heer Van Dam, bekwam, hoewel do slangen over hot dak goleid wor den, geenorlei schade. De brandwoor, onder aanvoering van don onder commandant, den heor Muyor, heeft het onheil, dat zich byzonder org deod aanzien, dus op zeldzaam gelukkige wyzo weten te beperken. Een talryk materieel was ter plaatse, ook de „Jan Van der Hoyde," maar het vuur was zóó snel beperkt, dat behalvo de genoemdo stoomspuit slechts eenige brandkranen in het werk behoefden te worden gesteld. Do politie had eveneons eono zware taak. Do brand, op een fraaion avond in zulk een druk stadsdeel uitgebarsten, had natuurlyk een byzonder grooten toeloop van nieuws gierigen ten govolgo. Zoowel op hot Damrak, als in do Warmoesstraat werd de orde goed gehandhaafd. Terwpl men nog allo krachten noodig had, word do brandweer ruim uur na bet uit breken van bovongenoemden brand gealar meerd voor een grooten binnenbrand, ontstaan in do splegolfabriok van Gebr. Koch in de Franschelaan, doch deze kon mot 1 Vechtkraan worden geblusclit. Oorzaak onbekond. „De Ochtendbode" hooft oen brief van do meer vermclJo „Sara" ontvangen, waarin de moordenaars van do dienslbodo der familie Viotta, te Amsterdam, nogmaals mot namo worden genoemd. Dezo brief is in liet gisteren verschenen nummer van het eene-envla Mcrt in facsimilé afgedrukt. e.-htnr zonder'do namen en plaatsaanwyzingen, en het origineelo stuk is in handen der justitie gesteld. De brief is van den volgenden inhoud: Amsterdam, 18 April 1892, Mijnheer. Bü toeval las ik heden do ochtenbode van vrydag. Neen myn heer Sara wreekt zich niet uit nijd. Wat Sara zegt is zoo waar als dat er een God leeft Ik wil U hier de vollo waarheit zeggen mot verzoek dit in uwe krant te vermoldcn Nooit zal eon ander aangewezen kunnen worden als do moordenaar want do dader is roods bekent Al duurt hot ook zestig Jaar nooit kan men wat ander hooien, vroeger hot had ik kennis aan Ik ben een christen meisje en myn naam is Anna maar hy noemde my altyd Sara. Ik heb niemand op de wereld dan alleen myn moeder cn my'n kind on ik bezweer u by beider dat ik u de volle waar heid schryf, kreeg kennis in de kat aan Ik heb nu uit de kranten vernomen dat lieur echte naam is Die meid is een door on door slechte meid on daar ging hy mede leven. Voor eenige woken hoorde ik dat het af was en toen achtorvolgdo ik zoo ook op den avond van de moord. Anna verhoeven was heel groot met die meid, op dio dinsdag avond liep ik woer na en zag dat hU weer mét die meid was om half negen belde de meid aan en ging met haar naar binnen bij Anna ver hoeven over een kwarlier kwamen zy er weer uit on gingen naar eon kelder op de hoek dor gracht. Ik waclito en om half tien ging er uit met een man met een lange baard. Zy gengen boide naar Anna verhoeven en vertrokken belde om tien uur naar de leidsclie gracht. Die andere wierp zyn baard in de gracht en toon liepen zo hard door. over een kwartier waren ze weer in de kolder op do gracht waar toen het licht uit ging. Dat alles heb ik gezien en ik schreef het aan do politie, men heeft my opgeroepen en juist wilde ik gaan toen ik hoorde dat weer vry was toen kwam ook myn moeder en zeide het is toch de vader van je kind laat alios loopon want God zal hem toch wel straften en ik lieb liet myn moeder belooft en myn kind ook en nooit zal ik my meer met de zaak in laten maar daar de waarheid toch moet uit komen zoo meld ik u dit alles maar verg niet van my dat ik zolf do vader van myn kind ga aanklagen God zal hem straffen even als dio slechte meid en nooit zult u anders kunnen getuigen dan dat dit do volle waarheid is. Heb modolydo mot myn ongeluk maar schryf geen onwaarheid in uwe krant want God zal do boosheid wel vinden. Saba. Op het adres stond: Spoodig Aan het bestuur van do Ochten bede in de Spuistraat fl6 te Amsterdam Hot lijdt geen twpfel dat èn de brief ón het adres op do enveloppe geschreven zyn door dezelfde hand, die de vroegere brioven aan justitio en politio deed toekomen. Gisteren liopen te Amsterdam weer tal van goruohten betreffende den moord op de Prinsengracht, hot eone al meer onwaar dan het andore. Naar „Do Tyd" verneemt, zou Vos, die reeds eenmaal, verdacht van het pli-gon van don moord, in hechtenis werd genomeD, op nieuw gearresteerd zyn en zou hy thans bekend hebben. Dit bericht is ochter van allen grond ont bloot. Ook hot bericht van hetzelfde blad betreffende een anderen moord, v lko daar tor stede gepleogd zou zyn, is ui. do lucht gegrepen. Genoemd blad raelddo namclpk dat gister middag te halftwee in eeno dor steg, n van de St.-Annastraat een meisje daar loor een vrocgeren minnaar met een mes werd dood gestoken en dat do dader zich .n arrest bovindt. Hedenochtend was de toostand van den verwonden Haagschen apothokor, den hoer Do AVijs, zeor bevredigend. Sequah heeft to Gouda o z o g d, dat het bericht, als zou hij do „YUa Mess" to Scheveningen hebben gehuurd, el'.eel uit do lucht is gogrepen. Te Uitgoost is oen kind over- leden, ten gevolgo van het drinkon van kokende koffie, welke het in een onbewaakt oogen- blik wist to bemachtigen. T n u a n o "W i 1 I O b O O 1', do A 6 - j A 1* i g (V spoorwegarbeider, die Maandag avond aan het station Bours, to Rotterdam, onder een trein geraakte, is gisterochtend in het Ziekenhuis overleden. Da ongelukkige laat eeno weduwe met 6 kinderen achter, wonende aan do Oosterstraat. Aan do betaalmeesters van 'sryks schatkist is voor oen bedrag van 45,000 aan kwartjes en dubbeltjes verzonden, te Utrecht vervaardigd, met de beeltenis of, zooals de technische term luidt, met den „beeldenaar" van onze jonge Koningin. Overeenkomstig do traditie is aan Koningin Wilhelmina eeno beurs overhandigd, waarin zich een bedrag van de nieuw geslagen mun ten bovindt. Een telegram uit S a n-F r a n c i s c o, dd. 20 April, meldt het volgende: Hedenmorgen te drie uren is or oene hevige aardbeving waargenomen langs de geheelo kust van de Stille Zuidzoe. To Oaklom en to Wackavirin Saloma zijne vele huizen ingestort. Do schok was zeer hevig en duurde ongeveer vyf secon den. Er zijn geone personen gekwetst of gedood. Uit Baltimore wordt geseind: Eeno bom is gesprongen in de straat Harrison. De muron en do daken van vele huizon zyn vernield. Do huizon in de naburige straten zyn zelfs ernstig beschadigd. Er zyn geer.e personen gekwetst of gedood. Do hoofdkassier van de firma M. A. Rothschild en Zonen, de heer Jaeger, to Frankfort a/M die sedert 17 jaren by de firma werkzaam was, wordt sedert eenige dagen vermist. By het in ons vorig nummer reeds medegedeeldo ongeluk by het station Hampstead Heath van den Noord-Londcnschen spoorweg, zyn, volgens do sedert ontvangen Engelsche bladen, welko er lange artikelen over bevatten, omgekomen: twee gehuwde vrouwen, eene van vyf en vyftig, de andere van veertig jaronverder zes jongens, die den leeftyd hadden van vyftien, veertien, dertien, twaalf, tien en negen jaren. De oor zaak van den dood is by zeven dor omgeko menen verstikking geweest. Een jongen is blijkbaar ondor do voeten geraakt en toon vertrapt. Onder de dertien personen, die em-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2