K°. 9865 Donderdag 21 April. A". 1892. Eerste Blad. Leiden, 20 April. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon.- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET GERAAMTE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.10. ^fzondarifflte Nommcre0.0B. jMt nommer bestaat alt TWEE Bladen. Oülciëelo Itennisgeyingen. DUAMWET. Bergt meester en Wothondere Ttn Leiden brengen (tr algemeene kennis dat door BERXARDUS MARI* ;;CS DUY8ER, alhier woonachtig, een verzoekaohrift ingediend voor den kleinhandel in sterken drank ■u bet peroeel Breestraat Nos. 60/62. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeoater. 20 April 1892. E. EIST, Secretaris. Inënting legen betaling. Bacgomeeeter en Wethouders van Leiden brengen ter algemeens kennia dat op Donderdag 21 April 1892, des namiddags te 2 uren, in het EliMbethshof, aan de Oade Test, gelegenheid wordt gegeven tot inenting, tegen betaling van fl per persoon. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Bargemeest-or. 20 April 1892. E. EIST, Secretaris. Door het bestuur der Practische Ambachts school ia bj) adres medegedeeld dat, behalve do by Itaadsbosluit van 3 Maart jl., ten be hoeve van den bouw der nieuwe school met directeurswoning, afgestane grond aan den Haagweg, mede benoodigd is een gedeelte van de daaraan gelegen sloot, hebbende eene oppervlakte van ongeveer 400 centiaren, ter wyl de eigendom van dat gedeelte sloot wordt verzocht tegen betaling van f 0.30 of minder per centiare. Vermits togen bedoelden afstand in eigen dom by B. en Ws. geen bezwaar bostaat en te dempen water in den regel wordt afgestaan tegen 0.50 por centiare mot het oog op de kosten, aan de demping verbonden, welke ook in dit geval komen ten laste van do Ambachtsschool, geven B. en \Ys. don P.aad m overweging gunstig op het verzoek te be schikken, onder gelijke voorwaarden als waar onder de grond werd afgostaan bij het boven- r,;.ngohaald Raadsbesluit van 8 Maart jl. en mitsdien te besluiten dat aan de Practische Ambachtsschool in eigendom worde afgestaan een gedeelte der sloot, gelegen tusscben het san de Ambachtsschool afgestaan terrein aan den Haagweg on de terreinen van het Staats spoor, ter grootte van ongoveer 400 centiaren, nader op te meton, tegen betaling van eene koopsom van vyftig cents per centiare en van de kosten van overdracht, onder de volgende voorwaarden a. de koopsom wordt betaald in drie ter mijnen van één jaar ten bedrage van één derde dier som; de eerste termijn wordt be taald in 1893, do tweede in 1894 on de derde in 1895; b. door de Vereoniging wordt aan de ge meente betaald eene rente van 4 pet.'sjaars van het nog niet betaalde gedeelto van do koopsom c. wanneer de VertenigiDg de sloot of na demping den grond, den grond afgestaan krachtens Raadsbesluit van 3 Maart 1S92 of de gebouwen te zamen of afzonderlijk mocht willen vervreemden, zal de Vereoniging ver plicht zijn hiervan schriftelijk kennis te geven aan de gemeente, die bevoegd zal zijn den grond met het gebouw over te nemen tegen betaling van de oogenblikkeljjke verkoopwaarde ter taxatie van drie deskundigen. De gemeente zal binnen drie maanden moeten verklaren of zy van deze bovoegdheid wil gebruik maken. Van de drie deskundigen zal één worden benoemd door de gemeente, de tweede door de Vereenlging, de dorde door den kan tonrechter te Borden. In het kerkgebouw der Evangelisch- Luthersche gemeente alhier werd gisteravond de aangekondigde uitvoering van gewijde muziok gegeven. De opkomst was «iet talrijk, zoodat do bate voor het pensioenfonds van de Neder- landscho Organiaten-vereeniging wol niet zoo erg schitterend zal zyn geweest. Des te meer voldeed elk der voorgodragen nommers van het programma, dat gewijd was aan orgelspel der heeren C. B. Duyster Jr. en V. E. Van Thionen, organisten van de Pieters- en Doopsgezinde kerken alhier, aan solo's voor fluit van eerstgenoemde, aan zang- nommers van den heer Ph. Lefóbre, bariton uit Don Haag, en mej. M. Snijders, zangeres uit Delft, die door haar vol, fraai altgeluid en gevoelvolle voordracht de hoorders aan zich wist te boeien. Men hot oog op de plaats van dit concert onthield men zich echter van het geven van toejuichingen; anders was haar zeker daarvan het leeuwenaandeel ten deel gevallen. Ook het spel der beide organisteD, van wie do heer v. Til. blind is, was hoogst verdien stelijk en verschafte veel gonot, Diet minder dan de fluit solo's, ovenals de zangnommers onder orgel begeleiding. De bariton solist kwam ons voor in den beginne niet al te bost gedispo neerd te zijn; hij vibreerde toen vrij sterk, doch lator werd het veel beter en voldeed hij meer en meer. Er was roden tot dankbaarheid voor het geboorde. Naar wij vernemen, is onze stadgenoot de heer C. W. H. Verster door het genoot schap „Architecture et Amicitia", te Amster dam, uitgenoodigd om de lezing, welke hy onlangs in het Leidsche departement van Nyverheid over „middeleeuwsche kunst in 't algemeen en miniatuur-vorsicringskunst in 't byzonder" hoeft ten beste gegeven, ook al daar te komen houden. Verleden Donderdag-avond was In do ro tonde van het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem ook eene uitgelezen schare dames en hoeren byeen, om dezelfde voordracht by te wonen, door den heer Verster in eene buitengewone vergadering van het Nutsde- partement gehouden. Een groot deel der keurig verlichte rotonde was ingenomen door teekeningen, zegels, boe ken en platen ter toelichting, en daaronder waren zegels uit het museum „De Lakenhal", te Leiden, twee prachtige handschriften, door professor Acquoy, alhier, bereidwillig voor deze gelegenheid afgostaan, alsmede afbeel dingen van gothische bekers, van den heer Willem Hoeker, te Amsterdam, en anderen, die daar oveneens zeer de aandacht trokken. In de op „Zomerzorg" alhier gehouden vorgadering van de centrale liberale kiesver- eeniging „Volksbelang" zyn voor de Provin ciale Staten als candidaten in het district Leiderdorp gesteld de heeren jhr. mr. De la Bassecour Caan en mr. Kerstens, aftredende leden. Voor het ex-amen in de vrye- en orde oefeningen der gymnastiek is to Haarlem geslaagdmej. A. M. Tit, van Haarlemmermeer. Beroepen is naar de Chr.-Goref. Kerk te Emlenkamp de heer C. B. Bavinck, te Hazerswoude. Met betrekking tot het verzoek van Gedeputeerde Staten om, naar aanleiding van de bekende missive van den minister van blnnenlandsche zaken, mot 1 Mei de gemeente- klokken naar den Greouwich-tyd te regelen, heeft de gemeenteraad te 's-Gravenhage gis teren met 23 tegen 7 stemmen beslolen, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., dat college te machtigen, aan Ged. Staten te kennen te geven, dat er geene termen bestaan om in die gemeente tot eene nieuwe tyds- bepaling over te gaan. Tot hoofd der openbaro tusscbenscbool te Scheveningen word benoemd de heer A. Mout, te Hazerswoude. Onder de behandelde en aangenomen voor stellen bohoorenlo. dat tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. H. Blum, PRIJS DER ADVERTENTrÈN: V»n 1regelt ƒ1.05. Iedere regel meerfO.lTJ. Grootere lettere near plaatsruimte. Voor het Incaaseeraa holten do stad wordt ƒ0.10 berektte. als leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gymnasium, en 2o. dat tot vermeerdering van het getal leeraren aan die inrichting met één in do Latynsche en Grieksche taal en letterkunde. Het ingekomen (en reeds door ons ver melde-) adres van regenten van bet krank zinnigengesticht word aan B. en Ws. verzon den voor praeadvies. - Do hertog en de hertogin van Abercorn, die te 's-Gravenhage de Paaschvacantie door brachten, zyn weer naar Londen teruggekeerd. -- Gravin Yon Bismarck, echtgenoote van den Duitschen gezant te 's-Hage, is van Fiiedrichsruhe te '6-Gravenbage teruggekeerd. - De minister van koloniën maakt bekend dat de oommissie, welke in dit jaar belast zal worden mot bet afnemen in Nederland van het groot-ambtenaars-examen voor den Indtschen dienst, bedoeld by bet koninklyk besluit van 29 Augustus 1883 (Ned. Staats blad 133 en Indisch Staatsblad 249), hare oeiste vergadering zal houden te 's-Graven hage op 20 Juni a. s. Zy, die verlangon dat examen af te leggen, moeten zich uiterlyk op 13 Mei a. s. by een op zegel geschreven request aanmelden by het departement van koloniën, mot nauw keurige vermelding van naam, voornamen, woonplaats en dag en plaats van geboorte, en met opgaaf van de inlandsche taal of talen, waarin zy wensohen geëxamineerd te worden. Men zie verder de Staatscourant van 20 dezer. - Men verneemt - schryft „De Boodschap per" dat hoogstwaarschynlyk de oud-minister van binnenlandsche zaken jhr. mr. A. F. De Savorain Lohtnan, door de antirevolutionnaire kiesvereeniging te Kampen als candidaat voor de Tweede Kamer (vacature-Noordtzy) zal worden gesteld. - H. M. de Koningin-Regentes heeft het beschermvrouwschap aanvaard van de zang- vereeniging „Haagsch Mannenkoor". - In „Café Suisse" te Amsterdam is eene buitengewone algemeene vorgadering gehouden van den bond van beambton, werkzaam aan do kantoren van 's ryks belastingen in Neder land. In deze druk bezochte vergadering werd ingevolge de verkregen koninklyke goedkeu ring een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: E. B. Brand te Amsterdam (inv.), H. Yan Asch te Haarlem (DB), A. S. Yan Ewyck te Leiden (DB), L. J. Vallentgoed te Haarlem (BG) en H. Wysinan Jr. te Amster dam (acc.) Het huishoudelyk roglement werd goedge keurd en der vergadering eonige mededeelin- 39.) Een paar weken voordat hij zich genood zaakt zou zien zyn landgoed aan de hongerige raveD, geiyk hy ze noemde, die hem zoozeer ia het nauw brachten, over te geven, zat Floris op zekeren dag, tegen het vallen van dsn avond, met den Italiaan in do zaal van het kasteel, dat hy niet langer zyn eigendom roemen mocht. Langen tyd zaten zy zwygend tegenover elkander, beiden in eene nadenkende houding. Al'orondi wachtonde dat zyn heer hot ge sprek beginnen zou, en Floris het stilzwygen bewarende, als poogde hy zoolang mogeiyk een onderhoud te verschuiven, dat van een ie treurigen aard moest zyn, om hot buiten de hoogste noodzakelykheid te beginnen. De wijnkelder van het 6lot, welke te voren steeds ruim voorzien was, doch zich sedert de laatste tyden in een minder gunstigen toestand be- rond, had thans zyn laatsten voorraad, welke in een half dozyn flesschen Rynwyn bestond, opgeleverd. Het scheen, dat Floris nog een waal, al ware het dan ook voor het laatst, gedurende oenige oogenblikken in een etaat van overvloed wenschte te verkeeren, welke binnenkort voor altyd voor hem zou ophou den. Reeds hadden de beide vrienden een drietal flesschen te zamen geledigd, zonder dat er nog byna een enkel woord tusschen hen gewisseld was. „Neon, vervloekt! Ook gy kunt my niet langer vertroosten", riep Floris eindelyk uit, terwyl hy een vollen beker naar binnen sloeg en vervolgens glas en flosch van zich af stootte; „het lied is ten einde! Wat ontbreekt er nog aan, dan dat men my in den kerker stopt of als matrors naar de Oost-Indien zendt? Dit zal toch wel een heerlyk uiteinde van myne loopbaan zyn. Nu, waarom zwygt gy?" voegde hy er by, zich tot den Italiaan keeronde. „Omdat gy hedenavond meer op oen wild varken dan op een redelyk wezen gelykt", gaf Al'orondi hem ten antwoord. „De duivel zelf kan niet langer met u huishouden, in dien gy volstrekt naar geene rede wilt luis- toren en vriend en vijand op denzelfdon voet behandelt." „Wat noemt gy naar geene rede luisteren, of wien wilt gy dat ik als myn vriend be schouwen zal?" „Wat dit laatste betreft", zeide Albrondi, „zoo geloof ik niet, u ooit aanleiding gege ven te hebbon, dat gy my dozen naam zoudt kunnen weigeren." „En hoo lang zal ik u myn vriend kunnen noemen?" vroeg Floris; „gy ziet, onze voor raad is byna ten einde." Dit zeggende, wees by op de vóór hem staande flesschen. „Gy zyt een wonderiyk wezen", hervatte de Italiaan; „öf ik heb u te voren nooit recht gekend, óf deze ongelukkige omstan digheden hebben uw karakter geheel en al veranderd en wellicht ook uw verstand op hol gebracht. In plaats van bedaard met my te overleggen wat ons thans te doen staat, mort en vloekt gy in uzelven en laat den kostbaren tyd voorbygaan, zonder eene hand tor uwer redding uit te steken." „En wat wilt gy dat ik beginnen zal? Welke middelen kunnen er nog bedacht wor den om my te redden uit den afgrond, waarin ik zoo roekeloos myzelven gestort heb?" „Ik heb reeds eenmaal een begin gemaakt om u een middel daartoe aan de hand te geven", antwoordde Albrondi; „maar gy kunt niet besluiten my ten einde toe aan te hooren." „Ik weet niet wat gy bedoelt; spreek thans duidelijk, indien ik u verzoeken mag; want ik bevind my in geone gemoeds stemming om raadsels te onttyferen." „Gy behoeft u slechts te herinneren, wat ik voor weinige dagen met u gesproken en weiken raad ik u toen gegeven heb", zeide Albrondi, terwyl hy zyn blik slechts van ter zyde op zyn heer vestigde. „Hensch of duivel, wie gy zyn moogt", riep Floris in hevigo drift, terwyl hy van zyn stoel opsprong en den Italiaan naderde, „spreek, waartoe wilt gy my brengen?" „Ik heb u reeds gezogd, wat ik van u begeerdo", gaf Albrondi zeer koelbloedig ten antwoord; „gy moet met hem spreken en een toon aannemen, welken het onrecht en de beleedigingen, welke hy u aangedaan heeft, u veroorloven. Gy moot van hem vor deren, dat by u een gedeelte, de helft van de goederen afstaat, op welker bezit hy het is bekend waarom niet de minste aanspraak ksn maken. Zog hem, dat hy ten onrochte den edelen naam draagt en zich do goederen aanmatigt, waarop gy alleen oen onbetwistbaar recht hebt en waarvan eeno liefdelooze, onnatuuriyko moeder u op zulk eeno schandelyke wyze beroofd heeft." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1