DAGBLAD. TiÉlh N°. 9861. A*. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton» HET GERAAKTE. Donderdag 14 April. PRIJS DEZER COURANT: Toor Lolden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ilumderlgke Hommers..'0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Toor hel Inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 beroKemL Leiden, 13 April. >*a overleg met dGn voorzitter der com missie van fabricage geven B. en "VVs. in overweging aan C. J. baron Leembruggen vergunning te verleenen om de bestaande sioep voor het huis Ververstraat No. 12 te verlengen en te vernieuwen door een zerkje overeenkomstig aanwijzing van rooimeesters. Verder geven zij in overweging: lo. aan den heer L. J. A. Braakenburg, arts, ingevolge diens verzoek eervol ontslag te verleenen als adjunct- Stads-Gonees- en Heelkundige, met ingang van den dag, waarop het ontslag wordt verleend 2o. over te gaan tot do benoeming van een adjunct-Stads-Genees- en Heelkundige, waartoe door 't college van Stadsgeneeskundigen wordt aanbevolen de heer D. Stigter, arts. - Ter vervulling van de vacature van derdon onderwijzer aan de school dor 3de klasse No. 3, ontstaan door het vertrek van F. Van Wyk, naar Amsterdam, bieden B. en Ws. den gemeenteraad eeno voordracht aan ter benoeming van een derden onderwyzer aan de genoemde school, op eene jaarwedde van ƒ550, als: lo. J. Lokker, thans tijdelijk mot de waar neming der betrekking belast2o. A. A. Diks- hoorn, en So. P. Lem, beiden ad6pirant-onder- wjjzer en werkzaam aan oponbare lagere scholen alhier. Voor do betrokking van 2den onderwijzer, op eene jaarwedde van f 700, mot 1 Mei a. s. vacant komende door het eervol ontslag, aan moj. Drinhuyzen verleend, worden voorge dragen: lo. A Cattel, sedert 1 November 1880 aan de school werkzaam: 2o. J. J. Yan Bostelen, en 3o. M. G. Yan Ewyk, beiden werkzaam aan openbare scholen alhier. Bij eventueole benoeming van den derdon onderwijzer A. Cattel tot tweeden onderwijzer bieden B. en Ws. voorts de volgende voor dracht aan ter benoeming van eene derde onderwyzeros op eene jaarwedde van ƒ550, als: lo. mej. A. C. Boom, die met 1 Meia. s. reeds twee jaren als volontair aan do school werkzaam ia2o. mej. G. J. Wissenburgh en mej. J. C. De Leu, beiden adspirant-onderwy- zeres en werkzaam aan oponbaro scholen alhier. Deze voordrachten zijn opgemaakt in over leg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school. Bij Raadsbesluit van hot vorige jaar werden B. en Ws. gemachtigd een gedele geerde aan te wijzen ter vergadering, te Utrecht te houden, van Gasfabriek-directeuren in zake do Koolteerquaestie, ten gevolge van liet tot stand gekomen syndicaat van teer- destillateurs. Tever.3 werd voor do bijwoning dier vergadering een krediet a<>^100 toege staan. B. en Ws. geven den gemeenteraad thans in overweging do gelden te vinden uit den post voor onvoorziene Uitgaven en bieden tevens ter vaststelling aan een staat, tot voldoening uit bedoelden post van het toe gestaan bedrag ad ƒ100. De Commissie van Financiën bericht dat zij de rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie, dienst 1891, heeft onder zocht. Yermits dat onderzoek tot geene be denkingen heeft geleid, stelt zij voor die rekening goed tc keuren, in ontvangst en uitgaaf ad f 140.25, alzoo sluitende quitte. De Christelijke Zangvereeniging „Zingt den Heer" alhier zal op tweeden Paaschdag des avonds eene uitvoering goven in het "Wykgebouw aan het Levendaal. Door dr. Yan der Meulen, van Haastrecht, is eene voordracht gehouden te Leimuiden, ten einde te dier plaatse eene afdeeling op te richten van „Volksonderwijs." Staande de vergadering trad een voldoend aantal leden toe tot het stichten van eene afdeeling, welke echter over drie gemeenten, n.l. Leimuiden, Alkemade en Rijnsatcrwoude, zich uitstrekt. Eon voorloopig bestuur zal voorshands regelen wat in ieder-dier gemeenten in het belang der zaak dient gedaan te wor den. Hot bestaat uit de heeren P. Van Schra- vendjjk, te Rjjnsaterwoude, F. J. De Ren, te Oude-Wetering, en J. C. Korthals, te Leimuiden. Do minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter konnis van belangheb benden, dat in 1892 de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid voor; Lager ondorwys in do Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwys in de maand Decem ber, zoo noodig «aanvangende in hot laatst van November; die voor de Engelsche taal, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwys, in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli; die voor de Hoogduitsche taal lager onder wys in do maand Augustus, zoo noodig in het laatst van Juli, on dio voor middelbaar onderwys in dc maand December, zoo noodig in het laatst van November; die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S), bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys, als voor het middelbaar onderwys in de maand Augus tus, zoo noodig in het laatst van Juli; die voor de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het lager als voor het middelbaar ondorwys, in de maand Augustus, zoo noodig in September; dio voor middelbaar onderwys in hand- en rechtlynig teekenen en de perspectief, voor lager onderwys in het handteekenen en voor het boetseeren in Augustus en September en zoo noodig in October; die voor middelbaar onderwys in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Nederlandsclio taal en letterkunde, geschiede nis, aardrijkskunde, Staathuishoudkunde, sta tistiek, Staatsinrichting en schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwys in de wis kunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lagor onderwys, in November en December. Het tijdstip, waarop zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Naar het „H. Dagblad" verneemt, is te 's-Gravenhage bericht ontvangen, datZ. K. H. prins Albert van Pruisen ook het aanstaand zomerseizoen niet te Scheveningen zal komen doorbrengen, doch zich met zyne familie weder naar Camenz zal bqgevon. De minister van binhenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te ver vullen is de betrekking van leeraar in de geschiedenis, staats- en handelswetenschappen aan de r(jks hoogere burgerschool met 5-jari- gen cursus te Utrecht (jaarwedde ƒ2000), alsmede dat de examens der Polytechnische School, vermeld onder B en C in de artt. 60 65 van de wet op het middelbaar onder wys, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Ingevolge beslissing van den minister van oorlog worden op 1 Mei a. s. verande ringen ingevoerd in de exercitiereglementen der infanterie, nl. wordt de handgreep „het opschouder nemen van het geweer" afge schaft en vervangen door het prosenteeren of het overdragen van hot geweer. Schildwachten zullen voortaan voor alle officieren van land- en zeemacht het geweer presenteeren. Militairen, met het geweer gewapend, zullen by het voorbygaan van officieren dit over houden en als eerbewys den meerdero eer biedig aanzien en togelykertyd de rechterhand stil en ter zyde tegen het been houden. B(j het voorbygaan van opper- en vlagofficieren wordt het geweer gepresenteerd. Als een officier tot een militair, met het geweer gewapend, spreekt, zal deze het geweer bij den voet plaatsen. In de Staatscourant van 13 dezer is opgenomen een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere man schappen der landmacht in Nederland sch-Indie, onder het beheer der weeskamers daar te lande gekomen, en dio zuiver, na aftrek van kosten en loonen, bedragen f 250 en minder, en op gevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. De uitkeering van eene nalatonschap en van de daartoe behoorende familiepapieren zal, wanneer sedert het openvallen geone driejaren zyn verloopen, niet eerder kunnen geschieden dan nadat van het Indisch bestuur bericht is ontvangen, dat zich verder geene schuldeïschers by de betrokken weeskamers hebben aange- meld en hot departement van koloniën tot do uitbetaling van het saldo kan overgaan Het bericht, dat aan het bestuur der Harddraveiqj-Vereeniging te Groningen ter kennis zou zyn gebracht, dat H. M. de Ko ningin de wedrennen bij de Groninger-Punt zou bywonen, wordt thans door hot AH. Dag blad" tegengesproken. Omtrent het al of niet bywonen van fees telijkheden der vorstinnen, by haar bezoek aan het Noorden, is zegt dit blad nog niets bekend, daar zelfs dienaangaande tob dusver geene uitnoodigingen zjjn gedaan. De werkplaatsen der Maatschappy tot expl. van Staatsspoorwegen te Tilburg, waaraan onlangs een groote bybouw toege voegd werd, zullen binnenkort weder eeno uitbreiding ondergaan. De kosten zullen on geveer f 100,000 bedragen. Als candidaten voor het nieuwe be3tuur van den Haagschen Dierentuin zyn door de kiesvereeniging uit de leden van het genoot schap gekozen de heeren mr. E. L. graaf van Limburg Stirum, mr. "W. J. Snouck Hurgronje, mr. J. P. Yan Bosse, P. J. Yan- Houten, C. W. L. Gerlach, mr. F. Von Weck- herlin, C. Gébel, I. "YV. Opstelten en H. "Wesstra Jr., architect. De verschillende zangvereenigingen te Apeldoorn zijn door het college van kerk voogden der Hervormde gemeente aldaar uit- genoodigd, om, by gelegenheid van de in- wyding der in aanbouw zijnde kerk, geza menlijk mede te werken tot het uitvoeren van eenige koorwerken, onder leiding van den heer J. Enderlë, organist dier kerk. 27.) Hoe meer Floris èn door do losbandighe den, waaraan hij zich somtyds schuldig maakte, èn door vele andero ongunstige trekken van z\jn karakter, welke dagelijks duidelijker zichtbaar werden, in de gunst van den heer Van Delwynen begon te dalen, des te meor won Rudolf diens achting en vriend schap, en indien deze laatste daartoe eenige moeite had willen in het werk stellen, zou het hem niet moeilijk zyn gevallen, zyn broeder geheel uit het hart van hun waar- digen bloedverwant te verbannen. Doch de jongeling dacht daartoe te edel en poogde du3 veeleer zijn oom ter neder te zetten en met Floris te verzoenen, zoo dikwerf dezo door zyne levenswijze hem aanleiding gaf tot ontevredenheid. Intusschen verbitterde bet gedrag van zijn «ongsten neef, aan wien hy zich vroeger met vaderiyke genegenheid gehecht had, en die voor zijne weld«aden zoo weinig erkentenis betoonde, do laatste levensdagen van den oom en bespoedigde wellicht zijn dood. Slechts ruim een jaar was er verloopen sedert de terugkomst van Floris in het vaderland, toen de heer Yan Delwynen overleed. By zijn uitersten wil had hy Floris wel tot erfge naam van zyne bezittingen benoemd, maar hem toch de verplichting opgelegd, een aan- zienlyk legaat aan zyn broeder Rudolf uit te keeren. Thans in alles zyn eigen moester, begon Floris eene geheel andere levenswyze te leiden dan w.aartoe hem de wil zyns ooms gedurende het jongst verloopen jaar genood zaakt had. Zijne eerste bezigheid was, dat hy zyn Italiaanschen vriend, tegen wion de oom hem zoo dikwerf en zoo terecht gewaar schuwd had, weder op het slot ontbood en hem in dezelfde hoedanigheid by zich nam, waarin hy 'vroeger bij den vorigen eigenaar was geplaatst geweest. Zonder zich aan de vermaningen zyns broeders in het minst to storen, die hem op de dringendste wyze verzocht dat hy zich toch niet langer met dien gewetenloozen vreemdeling zou inlaten, schonk hy in alles aan Albrondi zijn vertrouwen on behandelde hem volkomen als zijns gelijke. Daar hy eene hevige spyt gevoelde over de bepaling in het testament zyns ooms, waarby hem be volen werd, zulk eene aanmerkelijke som gelds aan Rudolf uit te betalen, voldeed h(j met veel tegenzin aan dezo verplichting en voegde zyn broeder op norsche wyze toe, dat h(j hoopte, dat dit de laatste maal zou zyn, dat zij eenige zaken met elkander uit staande hadden. Alle pogingen, welke Rudolf nog aanvan kelijk in hot werk stelde, ten einde met iemand, aan wien hy door de hoiligo banden des bloeds verbonden was en wien hy wezenlijk eene hartelyke liefde toedroeg, in goede ver standhouding te blijven leven, leden schip breuk op den haat, door Floris tegen zyn broeder opgevat, en hy zag zich dus genoodzaakt om, wilde hy zich geene onaan genaamheden berokkenen, zooveel mogelyk allen omgang met Floris on diens vertrouwde, Albrondi, te vermydon. Dezo laatste was het wel inzonderheid, die zyn heer, over wien hy zich spoedig vrywat gezag aanmatigde, van alle vriendschappelyke verkeering met zyn broeder terughield en zyn haat steeds levendig trachtte te houden. Terwyi Rudolf, wien de halsstarrigheid zyns broeders wezenlyk griefde, eenige af leiding van zijn verdriet zocht in het besturen zyner uitgestrekte bezittingen en hot verbe teren van hot lot der landlieden, in zyne heerlykheid woonachtig, die door zyne moe der juist niet met veel verschooning waren belmndold, begon Floris zich meer en meer aan een losbandig leven over te geven ea z jóvele verteringen te maken, dat hy, zoo voortgaande, do ryke erfenis zyns ooms bin nen korten tyd moest doorgebracht hebben.' Zyne eerste bezigheid was, dat hy door een bekwaam bouwkundige de overblyfselen van het oude slot liet omverhalen en een nieuw, naar don laatsten smaak ingericht kasteel in de plaats zetten. Ton einde geen gebrek aan gereedo penningen to hebben, deed hy een- gedeelte der landeryen verkoopen en vermin derde daardoor de waarde van het landgoed aanmerkelyk. Twee jaren verliepen er, eer het nieuwo gebouw voltooid was, waaraan verbazende sommen gelds besteed waren. Doch in plaats van na verloop van dien tyd, welken Floris en de Italiaan in allerlei losbandigheden en uitspattingen doorgebracht hadden, zich be daard in zijne woning te houden en de noo- dige zorg voor zyne huishoudelyke zaken te dragen, had hy het plan gevormd, zich ander maal met Albrondi op reis te begeven en nog eenigen tyd in Italië te vertoeven, welk land zy vroeger niet verlaten hadden dan om het hevig ongenoegen van zyn oom te ontgaan. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5