De Spanjaardsbrug. De Commissie, bestaande uit do heeren L. Driessen, P. Zillesen en Th. "VV. Van Lidth de Jeude, door den gemeenteraad in do zitting van 3 December 1891 benoemd tot het in stellen van een onderzoek of do constructie van de Spanjaaidsbrug voldoende zekerheid voor het verkeer aanbiedt, hoeft verslag ge daan van hare werkzaamheden. Nadat de Commissie zich door eeno nauw keurige inspectie van de brug zelve, alsook door bosprokingon met verschillende personen, die tot de brug in betrekking stonden, op de hoogte gesteld had van den algemeenen toe stand er van, besloot zij gebruik te maken van het recht, haar door den Raad verleend, en zich te laten bijstaan door een deskundige. Hare keuze bepaalde zich op den heer N. H. Henket, hoogleeraar aan de Polytechnische .School te Delft, iemand, wiens wetenschappe lijke betrekking en daaraan voorafgegane practiscbe werkzaamheden, volgens de mee ning der Commissie, den moesten waarborg gaven voor een juist en onpartijdig oordeel in deze. Toen de heer Henket zich bereid vorklaard had der Commissie in dat onderzoek terzyde to staan, begaven zich de leden der Com missie met den deskundige naar de Span jaardsbrug, om die nogmaals aan oen nauw gezet onderzoek te onderwerpen en den heer Henket op de hoogte te brengen van de grieven, tegen de brug ingebracht, alsook van de veranderingen on reparation, na de open stelling verricht. Eenige dagen later heeft de heer Henket opnieuw eone nauwkeurige inspectie gehouden on do noodige opmetingen gedaan, ten einde de vereischte gogevens voor zjjn rapport te verzamelen. Ten opzichte van dit rapport had zich bij de Commissie reeds dadelijk de vraag voor gedaan, of dit zich zou moeten bepalen tot het eenvoudig beantwoorden der vraag, in den engen zin vervat bij de opdracht, „of name lijk de constructie dor brug voor het verkeer voldoende zekerheid aanbiedt"; dan wel of het mandaat in ruimeren zin zou worden opgevat, vooral ook met het oog op de be weging der brug. De Commissie heoft gemeend tot het laatste te moeten besluiten en wegens het grooto belang der zaak geene pogingen te mogen verzuimen, die leidon konden tot ■eene meest volledige bekendheid met den toestand der brug, hare constructie en be weging. Zy hoeft dan ook don door haar gekozen deskundige verzocht hot onderzoek in dien zin in te richten. Het resultaat van dit onderzoek is neder- gelegd in het rapport, dat de heer Henket aan de Commissie uitbracht, welk rapport de Commissie den Raad hoeft overgelegd. De Commissie verklaart zich volkomen te veroenigon met de conclusion, in dat rapport vervat, en meent in het belang eenor grootere veiligheid van het verkeer te moeten aan dringen op het aanbrengen der daarbij voor gestelde verbeteringen. De door den heer Henket gemaakte op merkingen zyn van tweeërlei aard en be staan in: lo. die, welke de meerdere zekerheid van de veiligheid der brug voor het verkeer te land beoogen -o. die, welke moer bepaald do veiligheid der brug in beweging en in open stand tot doel hebben, hoofdzakelijk in hot bolang van de zekerheid van het verkeer te water. Tot de eerste rubriek behooren: de steun van de achterharron der vallen in verticalen zin en de steunen tegen hare zydelingsche uitwijking; eene bevestiging der frontschoren aan de harneistylen meer in overeenstemming met deze zeer sterke schoren; eene bevestiging der veiligheids- of zorg kettingen van boven aan de harneistylen, in overeenstemming met de sterkte dor kettingen, alsmede het oenigszins inkorten dezer kettin gen; het aanbrengen van kettingen tot het zoo noodig afsluiten van de toegangen der brug vóór hot openen. Tot de tweede rubriek behooren: uit een voorzichtigheidsoogpunt het ver vangen der draaibouten naby de vooreinden der vallen en balanspriemen door beproefd deugdelijke, alsmede de ijzeren staven, die naby vallen oen deel der haal kettingen uitmaken, beproeven of door nieuwe van erkend goed ijzer vervangen elk dor voorkettingen twee of drie schalmen inkorten en het aanbrengen eener stelschroef in elk dezer kettingen: hierna het moment der val in overeenstemming brengen met het moment defr balans b\j open stand der brug een paar der gaten in de leuningen, naai de vooreinden der vallen toe, iets langer maken het maken van smeergaten in de blokken van do assen der balansen en natuurlijk het zorgvuldig smeren; eenige wijziging der opsluitmiddelen voor de balansen in open stand. Wat de bevinding der constructie in het algemeen betreft, uit een en ander blijkt, zegt de heer Henket, dat, naar mijn oordeel, wan neer het gebruikte yzer van middelmatig goede qualiteit is, de constructie in 't alge- meon zeer voldoende is, dat wil zeggen, dat al do hoofddoelen, alsvallen, balansen, ha- meigobinton, schoren en kettingen, behoorlijk geconstrueerd zijn en voldoende afmetingen hebben om genoegzame sterkte te kunnen bezitten, ter voldoening aan de noodige zeker heid voor een nader te vermelden vorkeer, maar dat het zeer geraden is eenige onder dooien van goringen omvang er by aan te brengen, anders te versterken, of, als wensche- lyken veiligheidsmaatregel, door nieuwe van erkend goede qualitoit te vervangen, zooals hiervoor is aangegeven. „Voorts ben ik van meening, dat met doel matige aanwending van de aangegeven ge ringe middelen aangaande de beweging, de regelmatige werking der brug tot degeheele opening der vallen, by stil weder zal bevor derd worden, terwyl het bekend is, dat by wind van eenige sterkte do beweging van alle ophaalbruggen moeilykheden ondervindt. „Ik wensch hier nog bepaald op te merken dat met het uitspreken myner bevinding „in de veronderstellingdat het ijzer van middel matig goede hoedanigheid is", ik volstrekt niet wil bedekt aanwyzen, dat ik het gebruikte yzer moest van mindere qualiteit acht; dit zou geen grond hebben, omdat, naar ik ver nomen heb, het ijzer, alsliggers, platen en hookyzers, bestemd voor do hoofddoelen, aan de bepaald goede eischen of aan de zware beproevingen van het bestek voldaan heeft." Hoewel in het voorgaande door onderzoek de grenzen zyn aangegeven, waarbinnen de constructie der brug voldoende zekerheid voor het verkeer aanbiedt, is het toch mogelyk, dat men nog op eene andere wyze de deug- delykheid der oonstructie en die der materialen wil controleeren. Daartoe kan, volgens den heer Henket, in overweging worden genomen eene beproeving der brug. Deze beproeving kan achtereenvolgend ge schieden lo. door er over heen te ryden met eene wagenvracht, aanbrengende een totaal gewicht aan wagen, belasting en 2 paarden, te zamen van 3000 kilogr. 2o. door er over heen te ryden met 2 wagenvrachten, dicht achter elkander, be staande elk uit wagen, belasting, getrokken door 2 paarden, alles te zamen wegende 2500 kilogr., dus voor de twee vrachten 5000 kilogr. 3o. door aan hot vooreind van elke val 2500 kilogr. te leggen en daarna van achter aan de balans 2500 kilogr. te hangen, dan verkrygen de balans en de voorkottingen daardoor eene spanning omstreeks dubbel zoo groot als ze anders by regelmatige en goede behandeling zullen te verduren hebbon. Deze beproeving kan geschieden zonder iets aan do brug te wyzigen. Het is duideiyk, zegt de heer Henket, dat het gowonscht is by zulke beproevingen do doorbuigingen van de deolen, waar 'top aan komt - zoo goed mogelyk waar te nemen, waarvoor de noodige toebereidselen moeten gemaakt worden. De uitvoerige stukken zyn door B. en Ws. in handen gesteld van de Commissie van Fabricage, terwyl een rapport van den Ge meente-Architect mede or by is gevoegd. Het deed B. en "Ws. genoegen uit het rap port van den door de Raadscommissie be noemden deskundige te ontwaren dat de con structie van de brug geheel voldoende wordt geacht en de vereischte zekerheid voor het verkeer aanbiedt. Intusschen ligt het in den aard der zaak, dat er geen bezwaar kan be staan tegen het aanbrengen van enkele ver sterkingen, in het rapport aangegeven, al worden deze dan ook in het belang eener grootere veiligheid niet bepaald vereischt. Zoo is het, ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, wenschelyk onder elk der achterharren een paar houten consoles aan te brengen, waarvan de kosten geraamd zyn op ongeveer f 20, alsmede de frontschoren nog steviger aan do poorten te verbinden, hetgeen voor ongeveer ƒ30 kan geschieden. Hot aanbrengen van eene steunplaat en eone platte staaf tegen de eiken steunplaat, ten einde hot dalen dor brug by belasting te be letten, zoude slechts eene uitgaaf vorderen van ƒ22. Vermits echter daaidoor de oprit steiler zoude worden, scbynt, naar het inzien van B. en Ws,, de uitvoering van dit plan minder wenschelyk. Evenmin zouden zy wenschen over te gaan tot eeno wyziging van de ligging der draai punten, omdat thans r8eds aan de eischen van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de doorvaarlwydte meer dan voldoende is vol daan, noch tot eene wyziging van de sluit middelen. Mocht do Raad eene beproeving, als waar van in het rapport sprake is, noodig achten, dan kan deze geschieden, docli dan zouden zij het wenschelyk a?hten dat de hoogleeraar Henket werd uitgenoodigd deze beproeving to leiden, hebbende genoemde hoogleeraar zich welwillend bereid verklaard die beproe vingen uit belangstelling bij te wonen. Zooals uit de stukken blykt, zyn do kosten van zoodanige beproeving geraamd op 100. Nog deelen B. en Ws. mede dat de kosten van het onderzoek hebben bedragen 263.45. Zij geven den gemeenteraad ten slotte in overweging lo. Onder dankbetuiging aan de Raads commissie ad hoe en aan den hoogleeraar Henket voor hunne bemoeiingen in deze, de stukken voor kennisgeving aan te nemen. 2o. Hun College te machtigen tot het aan brengen van een paar houten consoles en versterking van de frontschoren aan de poor- ton, waarvan de kosten zyn geraamd op on geveer 50. 3o. Een bedrag van/'2G3.45 wegens kosten van het ingesteld onderzoek te voldoen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der be grooting voor dit jaar. Gemengd Nieuws. Een bekend straatfiguur van Den Haag, Betje L., die met haren broer samenwoonde en wier vuilheid steeds de er gernis der buren opwekte, is Zondag morgen dood in hare woning in het hofje van Willem Kleyn gevonden. Het lyk der vrouw, die het zeer goed doen kon en met bedelen een vry aardig sommetje wist te verzamelen, werd door de politie naar de algemeeno begraaf plaats overgebracht. Do vorige week is te Scheve- ningen éón persoon door typhus aangetast en is er niemand aan die ziekte overleden. De afdëeling Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zal, ter viering van haar 12,/-i- jarig bestaan, op 1G, 17, 18 on 19 September eene tentoonstelling van begonia's houden op „Bosch en Hoven", hot wolbekende buiten van den heer J. D. Onderwater, to Heemstede, voorzitter dor afdeeling. Men heeft de tentoonstelling verdeeld in twee afdeelingen, eene voor bloemisten en eone voor liefhebbers. In beide afdeelingen worden gouden, zilveren, verguld-zilveren en bronzen medailles uitgereikt. Commissiën, uit minstens 5 leden bestaande, zullen de inzen dingen beoordoelen. Dezer dagen werd, ton behoeve van de inundatiesluizen in den Haarlemmer- meerpolder, eene tolklèpdeur beproefd, welke voor de bovensluis was geplaatst; hiertoe liet men hot water in de voorhaven door ge noemde deur snel afstroomen. Dientengevolge werd de druk op de langs de voorhaven liggende dyken zóó verminderd, dat van den noordelyken dyk do kleibekleeding losraakte en begon te verschuiven; de geheelebeklee ding zal moeten vernieuwd worden. Als eene bijzonderheid wordt vermeld dat op eene oproeping tot hoofd der school aan de openbare school No. 11 te Kuilenburg, op eene jaarwedde van ƒ1100, zich 131 sollicitanten hebben aangemeld. Ten einde hot treinpersoneel (machinisten en conducteurs) op 2den Paasch- dag zooveel mogelyk vryaf te geven, zullen de spoorwegmaatschappijen op dien dag een groot aantal goederentreinen niet doen loopen. Men schryft uit Apeldoorn: Door kwaadwilligheid brak een hevige brand uit in de Uddelerhoogte onder dit dorp; ongeveer 150 bunders heide, akkermaalshout en hoornen gingen verloron. Den dader is men op het spoor. Te Ter-Apel is de dienstmeid van den bakker Yan Deinum, uit angstvoor hot in sommige bladen aangekondigde „ver gaan van de wereld", zóó aan hot malen go- raakt, dat zij thans geheel van het verstand beroofd scbynt te zyn. Zondag-morgen heeft in het hartje van Londen een zware brand gewoed, welke in de pakhuizen der firma Page and Pratt ontstond en weldra negon gebouwen in lichterlaaie zette. Ofschoon 12 machines het water in de slangen voerden, duurde het uren vóór de van alle zijden aangerukte brandweer het vuur geheel meester was. Verlies van menschenlevens is gelukkig niet te betreu ren, maar de aangerichte schade is zeer aan zienlijk. De jongste luitenant van Europa. Den Gden Mei a. s. eindigt het tiende levens jaar van den Duitschen kroonprins en treed- hy dan, naar het gebruik der Hohenzollern, als luitenant in het leger. Uit dien hoofde zal nu de jaarlyks omstreeks Paschen verschynende ranglyst der officieren vier weken later wor don uitgegeven, opdat de „jongste luitenant" daarin nog kunne opgenomon worden. In de Reinickendorferstraat te Berlyn heeft Zaterdag een driedubbele moord plaats gehad. Zekere "Wilhelm Uckrow, die by de familie Kunde in huis woonde en met de 20 jarige dochter in ongeoorloofde verstand houding stond, heeft haar met een revolver schot gedood, hare 64-jarige moeder eene doodelijke verwonding toegebracht, toon zy hare dochter te hulp snelde, en ten slotte zich- zeiven door twee schoten, in mond en oor, van het leven beroofd op het lyk van zyne geliefde. Sedert hy werkloos was had zij hare trouwbelofte verbroken en eene liefdes betrekking met een ander aangeknoopt. Het doodvonnis van den 15-jarigen Ierschen jongen, die zyn broer hielp by een moord, is veranderd in 15-jarige gevange nisstraf. De reden van eon m eis je, om een spoortrein te laten derailleeren. Men be richt uit Nancy, dat een jong meisje twee groote steenen plaatste op de rails, om den trein te doen ontsporen. De machinist van den trein, stoomende in de richting van Nancy, gevoelde eensklaps in de nabyheid van St.- Julien een heftigen schok, doch kon nog iu- tyds remmen. Er werd dadelyk een onder zoek ingesteld en het mocht der politie gelukken spoedig do schuldige te vinden. Ge vraagd zynde waarom zij op deze wyze het leven van zoovele honderden in gevaar stelde, antwoordde zy koelbloedig, dat zy hoopte op die manier in het bezit te geraken van aide japonnen en hoeden der bij die ramp onge- twyfeld gedoode dames. De elfjarige misdadigster is naar eon ver boterhuis gezonden. Verleden week diende voorde jury te Ulm eene opzienbarende rechtszaak. Onder geweldigen toeloop van het publiek werd eene klacht tegen vyf reservisten van het 26ste regiment dragonders behandc-id wegens mishandeling van rekruten. De be klaagden erkenden de rekruten duchtig ge ranseld (scharf geprügelt) te hebben, maar dit te hobben gedaan op uitdrukkeiyk bevel van den ritmeester Lauenstein, dien zy moesten gehoorzamen. De ritmeester, als getuige op geroepen, ontkende zulk een bovel to hebben gegeven, maar do beklaagden bielden vol dat zy de waarheid spraken. Ten gevolge hiervan werden zy gezamonlyk vrijgesproken. Lauen stein word by het verlaten van het gerechts hof van alle kanten beschimpt en uitgejouwd. Trouwen of schadevergoe ding Eeno variatie op hot bekendeje beurs of je levenlevert het volgende. Voor heen kon men in België een engagement, zelfs op den dag vóór het trouwen nog, af maken zonder tot oonige schadevergoeding gehouden te z\jn. Dit is nu veranderd. Een jong Brusselsch koopman was met een meisje uit Riga geëngageerd en gaf haar kort voor het huwelyk „haar woord" terug, meenende klaar te zyn. De vader echter eischte schade vergoeding, en wel 50,000 franken, zoowel wegens de moreelo schade, aan de toekomst van het meisje toegebracht, als wegens de reeds gemaakte kosten voor installatie. De rechtbank heeft zich hiermede vereenigd. oor- deelende dat, wel is waar, huwelyks-belofte op zichzelve geene rechten heeft, maar dat wie een ander schade berokkent, deze moet ver goeden en hier wol van geene bedoeling tot benadeeling was gebleken, maar toch van eene buitengewone lichtzinnigheid, welke als schuld aan te rekenen is. De rechtbank ver oordeelde den jongen man tot 8000 fr. aan het meisje en 9300 fr. aan den vader, be nevens tot teruggave van alle brieven, por tretten en geschenken.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2