Veldwachter 3do kl., f 275; J. A. en F. W. F.' Wolters, kinderen van wyien den gewezen cömmica late kl. by 'e Rjjka belastingen H, A. tVoltors en van wyien M. A. Smeenk, ƒ90; J. W. Yan Idainga, gewezen ontvanger der directe belastingen, ƒ3000; C. Fabry, zich ook scbryvende Fabriek, commies to water 2do kl. by 'sKyks belastingen, ƒ412; Ph. H. Vrijman, commies 1ste kl. b(j 'a R[jks belastingen, 616. Gemengd Nieuws. De oudste leidscho brievenbe steller P. Berlomont, die in de laatste jaren dienst doet als kantoorknecht aan het post kantoor alhier, zal a. s. Zaterdag den dag mogen herdehkon, waarop hy 25 jaren geleden bi) dit kantoor werkzaam werd gesteld. Het drama ln deHematerhuis- straat to 's-Gravenhage. - Vrouw Van der Laan is door den commissaris van politie, den heer Do Klopper, in verhoor genomen. Zy gaf een omstandig verhaal van 't gebeurde. Na eene korte on vrij heftige woordentwist moet Hermanua Knudde, zoo heet de 17-jarige dader, een zakmes te voorschijn hebben gehaald en geopend hebben onder bedreigingen van de ergste soort. Toon hy des ondanks door haar naar de deur werd gewezen, stiet hy het mea haar in 't lichaam. Met een gil viel zy neder en bozwymde. In dien toestand werd zy ge vonden. Wat Knudde aangaat, hy wordt nog altyd in het politie-bureol op de Groenmarkt in be waring gehouden. Zelfs na het verhoor van zyn slachtoffer blyft hy hardnekkig zyne mis daad ontkennen. Intusschen is door een jon- getjo van 5 jaren in het bieekveld achter de woning van Van der Laan het met bloed bevlekte zakmes van den jeugdigen boosdoener gevonden. Het ia een splinternieuw dolkmes, biykbaar voor 't eerst gebruikt en vermoedolyk dus voor het doel aangekocht. Zelfs tegenover dit belangryk ovortuigingsstuk heoft Knudde zyne onschuld nog by zyno latere verhooren volgehoudenmaar hot vermoeden ligt voor de hand, dat hy, na dozo vondst, ten slotte toch tot bekentenis zal komen. In dat geval zal hy naar het huis van arrest worden overgebracht on de verdero instructie dor zaak aan de justitie worden overgegeven. Wanneer vrouw Van der Laan, geiyk te voorzien is, herstelt, zal Knudde, Indien van voorbedachten rado blykt, wegens poging tot moord, in het tegenovergestelde geval enkel wegens verwonding terechtstaan, zoodat do zaak, ook uit een juridisch oogpunt, door het verloop dor vorwonding in elk geval eon minder ernstig aanzien verkrygt dan men eerst grond had te vermoeden. Er zyn evonwel reeds nu omstandigheden aan 't licht gekomen, welke op praemoditatio wüzon. Het feit byv., dat Knudde's vader, toen de politie den jongen kwam roepen, zeide: „Ik hob wel verwacht, dat 't op oen of anderen dag tot zoo iets zou komen," wettigt het vermoeden, dat de ruwe knaap zich te voren in een geest moet liebbon uitgelaten, die oen misdadigon aanslag op vrouw Vau der Laan deed voorzien. Ook Van dor Laan zelf was door hem bedreigd; hy had hem voor woinigo dagon aangezegd, dat hy binnen eono week „er aan" zou moeten. De toestand van vrouw Van dor Laan is overigens sinds Zaterdag goed vooruitgegaan, zoodat do kans op haar behoud veol grooter is. Do Sequah-voreering hoeft to 's-Hage nog niet opgehouden. Gisteravond behaagde het den heer Davenport, die thans te Gouda séances geeft, met eenig gezelschap het spectacle-concert in het Gebouw voor K. en W. in do residentie met zyne tegenwoor digheid te vereeren en nauwolyks was de rheumatiek-bovryderop hot balkon, verschonen of er ontstond beweging in do zaal. Allen stondon op en richtten hun oog naar do plaats van Sequah en onmiddellyk ging er een gejuich op als gold hot de begroeting van den eon of anderen vorstolyken bezoeker. Sequah richtte by voorkeur zyno groeten met de hand naar de bovenste ryen, van waar trouwons het sein tot dozo ovatie kwam. De 15-jarigo Haagsche dienst bode ME. v. d. W., die zich schuldig maakte aan diefstal van eenige kloedingstukken van luttele waarde en die getracht had de dochter der huizes, waar zy diende, te vergiftigen hotgeen slechts door eene toevallige omstan digheid werd verhinderd werd heden dooi de Haagscho rechtbank ontslagen van rechts vervolging daar de rechtbank het oordeel dos onderscheids niet aannam en opge zonden naar eon Ryksopvoedingsgesticht tot haar lSdo levensjaar. Gisternamiddag' is voor do zoo- veelste maal eene machine van do West- landsche Stoomtram te Halfweg gederailleerd. Porsooniyke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, wat wel een wonder mag heeten, daar de toestand van de trambaan tusschen Den Haag en Loosduinen bepaald gevaariyk is te noemen. Op verschillende plaatsen liggen ter weerszyden van do rails diepe kuilen, terwyl do daaruit losgewoelde steeDen over de sporen liggen. Gisteravond werd de orde ge- durendo do voorstelling in hot Gebouw voor Kunsten en Wotenschappon te 's-Hago ver stoord door het inroepen van de hulp van oen inspecteur van politie by een geschil tusschon eenige pereonen over het bezotton van oene plaats in de zaai. Na korte woordenwisseling tusschon don politie ambtenaar en een onderofficier, greep de inspecteur den sergeant by don kraag en wierp hem met geweld de zaal uit. De meeato menschen vonden die bohandoling, een uni formdrager aangedaan, wat al te ruw en gaven hunne verontwaardiging te kennen ovor het weinig tactvol en ruw optreden van den inspecteur. Eenige officieren in burgerkleeding bemoei den zich met het geval en sprakon mot den inspecteur. De in de worstoling nogal gehavende ser geant, eenmaal uit do zaal verwijderd, kon vry zyn weg gaan. Do officieren zouden over dezo in do oogen van het publiek ongerechtvaardigde geweld dadigheid tegenover oen militair by don co.'-pscommandant beklag doen. Gisternamiddag is te Rotter dam een vierjarig kind verdronken gevonden in oene sloot naby do ouderlyke woning aan den Charloischondyk. Toen de tot hulp goroopen geneesheer by het kind kwam, was het leven reeds uitgebluscht. Hot „Nbl. v. d. Boek h. "bericht dat tot dusver de deolneming aan do te Am sterdam te houden Boekhandel-tentoonstelling van de zpde der Duitsche uitgevers niet zoo groot is ais men had mogen verwachten. Naar wy vernemen, bolooft echter dio van Frankryk (collectief) schitterend te zullen zyn. Toch beotgenomenl - Een bewo- nor van do Prinsengracht te Amsterdam, die zoo gaarne eens mocht zoggen, dat hij zich niot gomakkeiyk zou laten beetnemen, had eenige paren bottines op zicht laten halen. Een jongmensch kwam vragen of mijnheer zyne keuze had kunnen doen. „Noen", zei mynheer, „geen der drie paren past my." „Och, mynheer! dat is maar eono kleinig heid, goef u maar oon paar, dat u godragen hebt, mee, dan zjjn wy dadeljjk klaar." Mynheer, dio zyn ander paar ter reparatie had by oon schoenmakor, trok do bottines, die hy aan zyno voeten had, uit, on een paar oude sloffen aan. Zoo wachtte hy op den boodschapiooper en dat doet hy nog, want dezo was geen bodiende uit het schoonenmagazyn, maar oon geslepen oplichter, die met de vier paren schoenen aan den haal is gegaan. De pelmolen „St.-Jacob", b y g e- naamd de Slabbert, toebehoorende aau den hoerH. Havik, te Koog a/d. Zaan, is door brand vernield. Molen on goederen zyn tegen brand schade verzekerd. In den Houtrakpoldoris weder eon aldaar tydoiyk werkzaam Zeeuwsch ar beider aangehouden en govankolyk naar Mid delburg overgebracht, ais vordacht van mede plichtig te zyn aan don diefstal onder Zaamslag. In eon ge zin van vier p orson en te Haps (L.) zyn do pokken uitgebroken. Uit Philadelphia wordt gemeld dat men in dit voorjaar een grooton toevloed van landverhuizers in Amerika verwacht. Op 7 dezer kwamou 5 stoombooten uit Ant werpen en Middollandsche-ZoohavonstoNieuw- Vork aan met 5000 landverhuizers aan boord. De toestand In B razillê. Hot bureau Havas te Parys ontving van de Braziliaansche legatie aldaar mededeeling van eon telegram uit Rio-de-Janeiro, waarin ge zegd wordt dat 13 generaals en admiraals zich tot de regeering wondden met een mani fest, waarin zy zich veroorloven de Grondwet te beoordeelen en op onmiddoliyko verkiezing van een president aandrongen. De regeering beschouwt dit manifest als in hooge mate strijdig met de discipline en stolde de onderteekonaars op non activiteit. De gouverneurs der verschillende staten en der bevolking keuren dezo krachtige houding dor regeering goed. Overal heerscht rust. De„ Engelse he Blauwbaard. Deèming, de beruchte moordenaar, doet den ken aan „Blauwbaard" uit het sprookje vau dien naam. In Sydney is thans ontdekt dat daar nog al eene vrouw van hem woont. Toen Deeming eenige jaren geleden er met zyno eerste, of juister gezegd wettige echt- genoote en kinderen verbluf hield, huwde hy in stilte en natuuriyk alweer onder een ande ren en nu voor het eerst bekend geworden naam, eeno jonge vrouw. Hy bezocht haar eens of tweemaal in de week gedurende eene maand en liet haar toen in den steek. Miss Rounsefell, de jonge dame met wie hy in het liuwolyk zou treden loen hy in hechtenis werd genomen, heeft een paar dagon geloden als getuige voor do lykschou- wrorsjury verklaard, dat de beschuldigde zich bjj haar introduceerde als een „baron Swan- eton," een pas uit Engeland gekomen inge nieur. De brieven, door hem aan haar geschro- ven, waren ook ondorteokend „baron Swan- ston." Zy werden voorgelezen en vooral de laatsto bleek een zeer godsdienstige® geest te ademen. De Iwee ringen, haar door Deeming gegeven, werden door getuigen herkendoen toebehoord hebbend aan de in Australië vermoorde vrouw, do andere afkomstig uit een door den moordenaar indertyd gepleegden diofstal. Een gotnige, een werkman, dio tien jaren geleden Deeming als werkman kende, ver klaarde dat hy onder do kameraden „de domon" genoemd werd. Gedurondo het. verhoor was Deeming voort durend zeer onbeschaamd. Nu en dan werd hy boos over al de byzakon, welke onderzocht worden on mot hot vinden van het vrouwo-iyk niets hadden te maken, naar hy verklaarde. Do groote nieuwsgierigheid van het publiek om zyu persoon te zien, ontstemde hem ook nu en dan. Toen hy den eersten dag naar zyne cel werd teruggebracht, moest hy eene gang doorgaan, waar vele personen zich hadden geschaard om hem eens goed op te nemen. Plotseling word de moordenaar nydig en diende den eersten den besten der toeschou wers een vuistslag toe. Een tweede was voor den volgenden kyker bestemd, maar nu kwam do vergezellende politie nog juist intyds tusschenbeido. Do geslagene moost den vol genden dag gotuigen. Hy had een blauw oog en Deeming lachte vergonoegd. „Vraag hem eens," zeide hy schertsend tot zun advocaat: „hoo zyn blauw oog hem smaakt!" Er waa eono massa volk in do zaal, waar onder vele dames. Deeming bloef met de handen in do zakken voor do rechters staan, Hy waa geheel in 't zwart gekleed en toonde geono ontrooring, Esn agent bracht hem oen stoel on do lezing van de beschuldigingsakte begon. Toen men aan de byzonderhedon der ontdekking van hot luk kwam, word hij rood, maar toonde geen ander spoor van ontrooring. Do eigenaar van hot huis te Windsor, waar hot lyk gevondon werd, legde zyne verklaring af. Doeming had het huis gehuurd onderden naam van Drouln, voor eene week, op 10 De cember; later deed hy zyno huur door oon agent vernieuwen voor 6 weken. Op 3 Maart toonde getuige het huis aan eene dame. Hy werd een zoer onaangenamon reuk gewaar in eono der kamers. By nader toezicht bemerkte hy, dat do steen voor den haard was opgelicht. Hy ontbood zijn agent en deed don steen wegnemen; daaronder werd het lyk in cement begraven gevonden. Do getuigo herkende in Deeming den man, die onder den naam yan Drouin het huis gehuurd had. Hy heeft het verlaten zonder het op te zeggen, en zelfs den sleutel meegenomen. Daarna werden talryke andere getuigen gehoord. Toen den volgenden dag Deeming weer voor het gerechtshof to Melbourne verscheen, was zyne onbeschaamdheid nog grooter dan den vorigon dag. Een brief, dien hy aan miss Rounsefell, met wie hy, zooals men weet, to Perth meende te trouwen, na zyne gevangenneming ge schreven heeft, werd door de rechters mee gedeeld. Daarin meldde hij aan het jonge meisje, dat by onder beschuldiging van moord gevangengenomen was, maar dat er eene ver gissing had plaats gehad on hij zonder moeite zyne onschuld zou bewyzen. Hare liefde voor hem was standvastig; daarvan was hy over tuigd, zeide hy, maar hy vroeg, dat zu het hem nogmaals zou bevestigen. Hy wist dat zyn toestand nogal erg was, „want menig onschuldige is reeds opgehangen. Indien miss Rounsefell niot met hem wilde trouwen, om reden van die boscliuldiging, dan verkoos hij te sterven. „Maar ik heb altyd", voegde hy er by, „vertrouwen gehad in God, en Hlmi my nu niet verlaten I" Ten slotte vroeg h haar geld om zijn advocaat te betalen. Een getuigo bracht eene uitnoodigingskaa, te voorschyn voor het bekende banket inhei Commercial Hotel te Rainhil], welke hy in y, kamer der misdaad te Windsor gevonden had Het binnentreden van miss Kato Rounse fell, die zoo gelukkig aan den moordlust var Deeming ontkwam, maakte veel opschudding Hot jongo meisje verhaalde, hoe zy a-° boord vau do stoomboot „Adelaide", van Ada lalde naar Sidney, konnis maakte inot Deeming dio zich aan haar voorstelde als baron Swanaton' Nadat nog eonigé getuigen waren gehoord werd Deeming, géiyk mon reeda weet, in staat van beschuldiging gesteld wegens moonj riiet voorbedachten rade. BUITi vLANft Fraukryk. Op eeno redevoering, in de Kamer vi„ Afgevaardigden door mgr. d'Hulst gehouden antwoordde de minister Ricard, dat derogee! ring geene betooging zal toelaten als vorrat in de bekonde circulaire van den bisschop van Monde, die deswege naar den Raad van State zal worden verwezen. Elk lid dor geestc- lykheid, dat in redevoeringen do republiek- aanrandt, zal gerechteiyk vervolgd worden (Toejuiching links De motie van orde, door mgr. d'Hulat voor gesteld en door de regeering bestreden, werd met 304 togen 141 stemmen verworpen. Daarentegen werd met 317 tegen 160 6tem- mon de volgende motie aangenomen: „De Kamer, hare goedkeuring hechtende aan de verklaringen der rogeering en vertrouwen stellonde in hare geestkracht, gelast dat de redevoering van den minister Ricard door aanplakking overal in het land zal worden bekend gemaakt." Groot-Brltannlü. Uit nadero berichten omtrent den toostand in Pahang blykt dat de bediende van den officier Stewart hot bericht van don dood zy-is meesters te Pekan bracht. Do Engelsche kanonneerboot Ratter" ligt to Singapore ge- reed om op hot eerste bevel te vertrokken; eene afdeoling dor politie ter sterkto van 30 'man is reeds tegen de opstandelingen uitge zonden, die onder hun opperhoofd, den pang lima Muda, met een aanval op Pokan dreigen. Te Pekan is alles in rep en roer De Euro- peosche vrouwen hebben de stad verlaten, terwyl de mannen zich tot tegnnweor gereed maken. Het comité der mynwerkers in Durham hoeft van do Nationale Mynwerkersvereeniging 8700 pd. at. ontvangen. Dit is do eerslo bij drage. Voortaan zal wekolyks geld gezonden worden. Men vreest dat de werkstaking daar door nog langor zal duren. Portugul. Iu de Cortes en in do pers wordt druk gesproken over de quaestio der houders van schuldbrieven van Don Miguel en van de lee ning van 45,000 conto's de reis. Het half- officitele blad „Campo" verklaart dat aan het ministerie der schatkist geen enkel stuk berust, hetwelk in doze zaak licht verspreidt, maar voegt er bu, dat het nochtans wen- scheiyk is dat de rogeering in overleg trede mot de houders dier stukken, door wiel'vor deringen het krediet van het land in hét bui tenland wordt verzwakt. ItusliimL De Luthersche predikant dr. August Her schelmen, te Reval, werd door de rechtbank veroordeeld tot twee jaren ontzetting uitzijn ambt wegens het prediken van, wat men ge liefde te noemen, verzot tegen de overheden en boloediging van don orthodoxen godsdienst. Do predikant, die tegen dat vonnis in verzet kwam, zag de hom opgelegde bestraffing in hooger beroep van twee op Tier jaren selior sing gebracht. - Do „Birsh. Wjed." meldt uit goede bron dat de Moskou-Kursk-spoorweg den 1/13 April 1893 bepaald door den Staat zal worden overgenomen. Telegra m men. WASHINGTON, 10 April. Volgens do sta- tistiok van het landbouwbureau is de gemid delde toestand van het winterkoren 81'/,0. Het gemiddelde van do voornaamste tarwe- produceerendo staton is 77. Hot zaaisel is laat. In December was de toestand in som mige streken en op de hoogvlakten 83'/'". Het gov.-as is reeds beter geworden en zal

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2