"Voordrachten van mr. G. Branlsma. De heer mr. G. Brantsma, eerelid van het Leidsch Studontentooneel, trad gisteravond als declamator hier op in het Schouwburg lokaal. Het eerst ga: hy ons door gebarenspel te aanschouwen „"o gevolgen van oen rookwolk", monomine, met pianospel in drie tooneelen van Fólix Galipaux, met wol willende mede werking van Oen hoer F. M., uit Arnhem. Artistiek, natuurlyk en tevens zeer beschaafd werden de verschillende aandoeningen van Pierrot, wrevel, kwaadheid, droefenis en onver schilligheid, voor oogen gesteld, terwijl het welluidend accompagnement dit alles nog verduidelijkte. Nu volgde eene reeks van voordrachten. „De schipbreukeling", eene uitstekende ver taling van het oeroemd gedicht „Le naufragé" van den verman rden Francois Coppée; „Blonde lokken", van onzen landgenoot Fiore della Neve; „Een duet", van denzelfden auteur; „Hoo sommig juffrouwen praten", van Lau- rillard; „Lo oorbeau et le renard, fable de Lafontaine, selon nos idéés fin de siècle" en „L'homme, qui ne peut pas siffler" van Adónis. "Wij weten niet waarin wy den heer Brantsma het meest zouden moeten bewon deren, in het ernstigo of wel in het komi sche genre. In het dramatisch element is hy vol toe wijding en bezieling: hij gevoelt zelf en doet gevoelen; h t luimige vindt in hem een aardigon, geestigen vertolker. De liefde van den schoepsjongen voor den trouwen hond, zyne wanhoop als by het arme dier moet d »den, de droefheid van don ouden matroos by do herinnering van dit verschrik kelijk oogenblik, dat alles kwam uitstekend tot zyn recht, maar even waar was de dronken Bideau, als hy niet fluiten kon, even natuurlijk waren do oude, snapachtige juffertjes. De heer Brantsma perst op het ceno oogem blik een tr.un uit het oog, het andere roept hy een gullen, hartelyken lach in het levon. Spreker eindigde zyne soirée met „Het straatlied' door X., eene zeor belangwekkende causerie over het gevoelsleven van ons volk, uitgedrukt in zyn meest gewone straatdeuntjes. Bepaald jammer is het, dat het lokaal niet botor bezet was. Mr. L. H. Geiueugd Nieuws. Hedenna middag kwamen hier de stad door twee torpedo-booten, op weg van Nieuwediep naar Den Haag en verder naar Rotterdam, om de bevaarbaarheid der binnen wateren mot die oorlogsvaartuigen op te nemen. Aan de Vlietbrug by hot Rapenburg genaderd, ondervond eene dier lange en smalle, door stoom bewogen booten echter belemme ring, daar, toen de kop er van onder de brug tegen den muur was gekomen, het achter gedeelte met de schroef in den ondiepen grond tegen don walmuur aan de overzydo vastzat, waardoor het onmogelyk bleek op dezewyzo •het vaartuig de brug onder door te krijgen. Door het met touwen enz. terug te werken, kwam het weer vry, waarna men, door nu eerst in het Rapenburg terug en verder achterwaarts te gaan stoomen, oindeiyk het doel bereikte. Veel toeschouwers waren van dit langdurig oponthoud getuige. Gisternacht is in de inrich ting van het Leger des Heils aan de Eleonora- straat, te Rotterdam, door de politie aange houden en naar het bureau in de Meermans straat gebracht een man, wiens oproeping door den commissaris van politie te Leidon in het „Algemeen Politieblad" werd verzocht, omdat hy zich in deze gemeente aan ver duistering van een handwagen schuldig maakte. Het blykt dagelyks dat een groot aantal personen nog niet weet, dat met 1 April de nieuwe Postwet in werking is getreden en daarby het goedkoopere stadsport is ingevoerd. Wie een brief heeft te verzenden aan iemand in dezelfde stad, behoeft daarop geen postzegel van 5 centen te plakken. Zulk een stadsbriof kost maar 3 centen port. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem - Leiden bedroeg in Maart 1892 ƒ6206.20 en in Maart 1801 ƒ6131. Sedert 1 Jan. 1892 ƒ17,781.00, tegen ƒ10,160.40 over hetzelfde tydvak van 1801, on met inbegrip van diversen waven de ontvangsten 20,5S0.40, tegen ƒ19,353.50 in 1891. Het schoolverzuim in 1891 op èe openbare lagere school in hot dorp Zoeter- woude bedroeg ruim 14 procent. De redenen van dit verzuim zyn: ziekte, het verrichten van huishoudelyken arbeid en het oppassen van jpngere kinderen. Op den 28sten Juli 189 1, ter gelegenheid van do paardenmarkt, bloef te Voorschoten 's avonds oon paard aan de l\jn staan zonder dat zich de eigenaar aanmoldde. Dit was voor J. "VV. R., een oud bekende by de justitie, wonende te Delft, een te mooi kansje om ongebruikt te laten. Hij meldde zich dan ook aan als do .knecht- van. den eigenaar van het dier en verklaarde aan do veldwachters en den burgemeester van Voor schoten, dat h(j het dier naar de Haarlem mermeer - moest brengen. De burgemeester vertrouwde echter de zaak niet en deed, hoewol hy het paard eerst had afgegeven, geleider en dier aanhouder. R. had zich nu heden voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Hy maakte het zich gomakkelyk en zeide eenvoudig, zóó dronken te zyn geweest, dat hij van niets wist on ook van niets weet. Het O. M. hechtte aan die verklaring, welke door de getuigen ook werd tegengesproken, geene waarde on vorderde veroordeeling van den bekl. tot 1 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. L. V. v. Rossem, zette in een uitvoerig betoog uiteon, dat niet is gebleken dat bokl. eeno valsche hoedanigheid heeft aangenomen; dat mode niet gebleken is dat bekl. zichzelven of een ander heeft willen bevoordeelen en dat hot listige samenweefsel van bedrog, waarvan de wet spreekt, ontbreekt. Pleiter concludeerde tot onmiddellyk ont slag van den bekl. uit do voorloopige hech tenis en voorts tot vryspraak. De rechtbank weigorde de onmiddeliyke invrijheidstelling. Uitspraak heden over 8 dagon. By vonnis van do arron d.-r e c h t- bank te 's-Gravenhage worden heden ver oordeeld J. K., do gewezen ziekenvader van het St.-Joris-Gasthuis, te Delft, wegens mis handeling van een krankzinnige, aldaar ver pleegd, tot 7 dagen; P. v. D., te Noordwy- kerhout, wegens beleediging van een ambte naar en het doen van eene valsclie aanklacht, tot 6 maanden; S. B., dienstbode te Wou- brugge, wegens diefstal van een flacon met gouden stop, tot 2 maandenP. d. B., schipper te Oegstgeest, die zich/"50.75 toeëigonde, hem toevertrouwd om at te dragen, tot 3 maanden; en I. J., stoker te Leidon, wegens beleedi ging, tot f 1 boete. Op do Landbouwtentoonstelling te Schiedam zyn nog bekroond geworden: voor melk- on drachtig vee do heer A. L. Van don Akker te Hazerswoude met een der den prys; baron Van Brienen te Wassenaar met een eersten prys; do heer A. Dorrepaal te Koudekerk aan den Ryn met een derden pry's; de heer C. Kraan te idem met een eersten prijs. Voor aanfokvoe: baron Van Brienen to Wassenaar met een tweeden prys. Door de politie te Delft zyn aange houden M. v. d. P. on G. S., werklieden, wier opsporing en aanhouding is verzocht in het „Alg. Politieblad" tot het ondergaan van liechtenisstraf. Zy zyn naar het huis van bewaring te 's-Gravenbage overgebracht. Door een groot aantal conducteurs der Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappy is aan do directie een adres ingediend waarin om verhooging der bestaande traktementen wordt verzocht. Als middel, om tot de ontdek king te komen van den persoon, die in de zaak van den moord op de Prinsengracht, te Amsterdam, brieven, met „Sara" onderteekend, aan den officier van justitie, enz. zond, zyn do adressen, nauwkeurig nagebootst, welke zyn openbaar gemaakt, thans ook in de Amster- damscho bladen opgenomen. De redactie van het „Nbl. v. Ned." looft bovendien 100 gulden belooning uit aan don- gene, die haar do aanwyzing verstrekt, welke de justitie in staat zal stellen de bewuste Sara te vinden. Het middel is beproefd goed. De Haagsche moordenaar Do Jongh is ook ontdekt, doordat de bladen zyn handschrift algemeen bekend maakten. Hier heeft men wel niet het schrift van den moordenaar, maar het schrift van eene vrouw, die den moordenaar schynt te kennen, die dit althans beweert, maar niet voor den dag wil komen. In den loop van den middag zyn gisteren ook nog 250 exemplaren van het facsimile der adressen van Sara-'s brieven in de hoofd stad verspreid en voor de ruiten van een aantal winkels gehangen. Als bijzonderheid kan het „Hbl." nog mede- deelen, dat in de keuken een bak met water is gevonden, waarin men meende sporen van bloed te herkennen. Het water wordt thans onderzocht door prof.- Gunning en den apo theker Yan Ledden Hulaenbosch. Overigens is men met den moord nog geen haarbreed verder dan den dag van do ont dekking. Do politie, zoo schryft menwoordo- lyk uit Amsterdam aan het „Utr. Dbl.", die hier anders zoo geheimzinnig is mot hare mededeelingen, schynt thans buitengewoon mild te zyn; althans, we lezen dagelyks van alle pogingen, die zy in het werk stelt, van hare krachts- on verstandsinspanning, maar van de aanhouding van den moordenaar lezen we niet. En 't schynt wel of onze politie, die zich in overgroote populariteit ook al niet vor- heugen mag, hot er op toelegt, zich deze ge legenheid ten nutte te maken, om die geheel te verliezen. Het is of zy den kop geheel kwyt is. Indertyd by den beruchten Haag- schen moord door De Jong, heersehte er ook groote ontroering in het land, maar men kon door alle zenuwachtigheid heen toch nog iets van eene goede leiding, van een bepaald plan by de nasporingen bespeuren. Toen werden er wel is waar ook arrestatiën gedaan van geheel onschuldigen, maar daar was nog eenige gelykenis van signalement de oorzaak. Maar hier! Enkel omdat iomandzich had uitgelaten dat de moord door èen bekende moest zyn bogaan, werd hy gearresteerd niet alleen, maar op last van den inspecteur Hazenberg van hot eene einde van de stad geboeid en te voet tusschen twee agenten woggebracht, of schoon de man aanbood voor zich en het hem opgedrongen gezelschap een rytuig te bekos tigen. Als Hazenberg aldus eindigt de corres pondent op die wyze zyne activiteit wil toonon, kan hy in deze dagen uitblinken, want men kan op geene publieke plaats ko men of mon hoort ©vor den moord spreken, en ieder hoeft zyn inzicht in do zaak. Mogo- lyk zou deze inspecteur, als hy do beoordee lingen van de politie en hare houding in doze eens kon hooren, wel een beetje water in zyn wijn gaan doen. Hot lyk van de ongelukkige Anna Verhoe ven, dienstbode by de familie Viotta, is in alle stilte op de Oostorbegraafplaats ter aarde besteld. Van te voren zyn van het lichaam, mot de daarin toegebrachte verwondingen," photographieën genomen. Gistermiddag liep te Amster dam het gerucht, dat zelfs in eenige niet- Amsterdamsche bladen werd opgenomen, dat H. M. Koningin Wilhelmina in de volgende maand den eersten steen zou leggen voor den Stadsschouwburg aldaar. Dit bericht is, naar het „Hbl." meldt, on gegrond. By het gemeentebestuur is van deze zaak niots bekend. Het comité voor den Stads schouwburg heeft wel de vraag besproken of men tot H. M. de Koningin-Weduwe oen daartoe strekkend verzoek zou richten, maar dit verzoek is, wel verre van reeds te zyn ingewilligd, nog niet eens vastgesteld. Zelfs wordt het onwaarscliyniyk geacht, dat daartoe besloten zal worden. Het onderzoek, ingesteld naar de inbraak en den moordaanslag bij de weduwe Dieleraan, te Zaamslag, heeft, volgens de „MicMelb. Crt.", aan het licht gebracht, dat de misdadigers vermoedelijk uit België zyn gekomen. Drie der aanvallers spraken Vlaam sch. Er is voorts een flescbje gevonden, waarop de etiquette van een apotheker uit St.-Niko- laas was geplakt. Vermoedelyk is er sterke drank in geweest. De toestand van de weduwe is gunstig, die van den zoon is nog bedenkelyk. De weduwe woonde alleen met haren zoon, eene meië en een jongetje van een jaar of dertien. Ook meldt men nog dat aan liet licht is gekomen, hoe vier of vyf personen to Stekene (Belgie) hadden afgesproken om de weduwe te bestolen. Sporen van hun komen en gaan uit en naar de richting van België zyn be kend. Waarschyniyk zal weldra meer aan hot licht komen. Verder meldt men in tegenstelling met een vorig berichtdat de zoon wel sterk is, ja, zelfs zóó krachtig als slechts zelden per sonen zyn; maar door eene droeve kwaal, waaraan hy lydende is, is hy vaak krachte loos; wat nu by de overrompeling Vrydag- avond het geval schynt geweest te zyn. Door de ryks- en gemeenteveldwacht te Houtryk en Polanen zyn Dinsdag-middag al daar, op telegraphisch verzeek van den officier van justitie te Middelburg, drie Zeeuwen gearresteerd, als verdacht van medeplichtig- 'heid aan de inbraak met verwonding te Zaam slag. De Zeeuwen waren reeds Dinsdag-ochtend aangekomen, 's Avonds nog werden zy gevan kelijk naar Haarlem overgebracht. Te Angers is tegon middernacht eene bom, welke togen een venster van het commissariaat van politie was geplaatst ont ploft. Een agent werd gekwetst. In den om trek zyn tal van ruiten verbryzeld.- Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Alleen bleek uit het onderzoek, dat men niet met eene dynamietpatroon, maar met eene werkelyke bom te doen had. Het voornomen bestaat omal do Japansche eilanden door een stelsel van or.derzeesche telegraafkabels te verbinden. Men schat de kosten op 5 millioon gulden. In de Kaspischo Zee is, na a ruit Baku gemeld wordt, eenestoomboot vergaan, by wolk ongeluk 200 passagiers zouden zyn omgekomen. Het tooneel is de Parijsche ge. varigenis. Ravachol (roepende): Cipier, waar bljjf je? De cipier: Pardon, meneer, ik was even by den gevangene hiernaast. Rav.Die vent, die een horloge gestolen heeft; laat je me daarvoor wachten? Voortaan beter oppassen, hoorl Cip.Zeker, meneer, neem me niet kwalyk. Rav.Nou, goed dan, maar waar 'blijft de pédicure? Ojp.Hy staat bulten te wachten totdat 't u gelegen komt. Rav.Laat 'm binnenkomen. De péd.Neem me niet kwalyk, méneer, ik ben ontroerd nu ik voor den grooten Rava chol mag verschynon. Rav. (vriendolyk)Vooruit maar, vrees niets. Je moet me dien likdoorn eens netjes snijden. Maar kerel, je beeft I De péd.Ja, ziet u, de eer van dien fameu- zen voet te mogen aanraken, waarover ieder een spreekt. U hebt waarlyk een prachtigen voet. Kyk, ik was vanmorgen op den'bou levard St.-Germain by mevr. de markiezin X., ze zou me te lang hebben opgehouden, maar ik zei haar, dat u me ontboden hadt. Toen moest ik haar beloven terug te komen om haar verslag te dóen van wat u me zeggen zou. Rav.: O, die vrouwen, die dochters van Eva! Zoo zijn ze allemaal. Das ewig Weibliche! De péd.Ze vroeg nog iets. Maar ik durf haast niet Rav.: Nou, zeg 't maar. De péd.: Bedenk, als 't u blieft, dat zy 't eigenlyk is, die spreekt. Ze heeft me haar album meegegeven en ze verzoekt vriendelijk om een enkel regeltje. Rav.Zoo, ze wil iets eigenhandigs van me hebben. Geef maar op. Hy schryft: „Aan de markiezin X., een beleefde groet van een man der toekomst (get.) Ravachol." De péd. (heengaande): Wat 'n charmant mensch Rav. (na gescheld te hebben)Cipier, waar biyft myn bad? De cip.: Het wordt juist klaar gemaakt. Rav.: Je zorgt dat 't goed van warmte is, hoor. Daarna breng je me chocolaad en een paar beschuiten en vooral de couranten. De cip.: Ja, ziet u, maar de rechter van instructie is juist gekomen. Rav.: Die vont verveelt me. Zeg 'm, dat hy straks maar terugkomt, als ik mijn dutje gedaan heb. De cipier buigt en gaat heen. (Figaro.) BUITENLAND. Frankrijk. Een officiéél telogram, Dinsdag uit Porto- Novo afgezonden, meldt dat een gedeelte van het Dahomeyaanscho leger weder over de Ouém is teruggetrokken en zich naar Allada richt. Het voert een groot aantal gevangenen en kudden met zich. Den vorigen avond had een gedeelte van het vyandeiyke leger, dat nog op den linkeroever gebleven was, zich plot seling in noordelijke richting teruggetrokken. Ravachol bekende den moord te Chambles te hebben gepleegd, maar ontkent de twee vrouwen to .Saint-Etienne te hebben vermoord Tot verdediger heeft hy gekozen den advocaat Lagasse, die ook pleitte voor de anarchisten van Levallois—Perret. De moeder van Ravachol zegt dat haar zoon, toen hy jong was, zeer goed voor haar was, maar dat hy door de vrouwen op den slechten weg werd gebracht, zyn werk ver waarloosde en geheel van aard veranderde. Véry, de ma,n van het koffiehuis, waarin Ravachol' werd gearresteerd, is wanhopig over

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2