Burgerlijke Stand ran Leiden, )l« Lelibche Lo(fB|S-uak. In de hoden gehoudon openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de OesctiiUon van Bestuur, bracht de Staats raad mr. Dos Amorie Van der Hoeven verslag uit over bot beroep door den beer Joh. Dee Jzn. en anderen en de wed. Van der Bent en andoren by de Koningin-Regentes ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 22 Febr. 11., waarbij de op 9, 10 en 11 Febr. te voren in de gemeente Leiden gehouden loting voor de nationale militie is vernietigd, op grond dat zich in do lotingsbus bevonden twee briefjes met het nummer 365, w?«irvan, nadat het eone op 9 Febr. getrokken was, het andere, dat op 11 Febr. uit de bus kwam, door den militie-commissaris word vernietigd, waarna do loteling, die 't laatstbedoelde briefje trok, hoeft OYorgeloot en met de loting W6rd voortgegaan. Tegen de uitspraak van Ged. Staten was door bovengenoemdo belanghebbenden by tweo adressen beroep ingesteld, waarvan het oene (dat van den heer Dee c. sop ongezegeld papier. Appellanten beweerden dat de ge pleegde onregelmatigheid van geen invloed op de loting heeft kunnen zyn en dat zy door do vernietiging van de loting in hunne be langen zyn benadeeld geworden. Uit het verslag bleek voorts, dat de Com missaris der Koningin tot ongegrondverklaring van het ingestelde beroep hoeft geadviseerd. Blykens eenigo aan den minister van binnenlandscho zaken op diens verzoek ver strekte inlichtingen betreffende do plaats gehad hebbende -loting, waren reeds in Nov. des vorigen jaars naar aanleiding van eone toen gehoudon naloting 365 lotingsnummers getold en in eene bus verzegeld, en zyn in Fobr. 11. zooveel nummers daarby geteld als voor hot getal lotelingen noodig was, doch ia men toen by vergissing begonnen met het nummer 365 in plaats van by het num mer 366. Nadat het verslag was uitgebracht, voerden een zestal personen het woord tot bestryding van do uitspraak van Gedep. Staten. Zy voordon o. a. aan, dat de eonige onregelma tigheid, welke by do loting is voorgevallen, ia dat er e3n dubbel briefje was, doch dat dit aan niemand is to beurt gevallendat de reclamant de heer Zuurdeeg, dio by Gedep. Staten bezwaren inbracht, niet dadclyk by het plegen van de beweerde onregelmatig heid aanmerking maakte, maar eorst lator toen gebloken was dat zyn zoon een dienst plichtig nummor had gotrokken. Ondor degenon, die ter toelichting van het beroep hot woord voorden, behoorden ook drie weduwen, die het modedoogen van de leden van den Raad van State inroepen op grond dat aan hare nu vrygolote zonen wellicht by eene nieuwo loting dienstplichtige nummera zoudon ten doel vallen en dat zy dan hare kostwinners zoudon moeten missen, zoodat zy in het belang van vele arme gezinnen op handhaving alsnog der gehoudon loting aan drongen. Ook werd nog het woord govoord door den loteling Smit, die het dubbele No. 365 heeft, gotrokken, dat vornietigd is. Hy deelde mede, dat, hoowol hy by hetoverloton waarschynlyk een vry nummor (301) heeft getrokken, hy toch, al was dit niet zoo, op handhaving der loting zou aandringen. De alsnog to nomen Koninklijke beslissing wordt later medogedeeld. Gemeugd Nieuw*. In hot garnizoons-kleedingma- gazyn alhier zyn opgelegd 250 paar schoenen (geïmpregneerd), waarvan een zool en een achterlap van elk paar met lynolie zyn be streken. Genoemde schoenen zullen by opkomst aan do lichting 1892 dor alhier in garnizoen liggende beido bataljons van hot vierdo reg. inf. ter beproeving worden gegeven. Aan de brug over de Mare, naby do Clarestoeg alhier, werden hedenmorgen werkzaamheden lot reparatie verricht, waar toe het luik der brug was opengezet. Eene vrouw, dio do brug ovor moest, zag dit niet hetgeen by klaarlichten dag enkel aan onopmerkzaamheid kan geweten worden, mis schien wel aan nieuwsgierigheid voor andere, niet op haren weg liggende dingen en viel gedeeltelijk in hot gat. Zy bezeerde haro knieen en eene harer bandon. Hulpvaardigen brachton de gekwetsto naar haro woning. in do benedenwoning van oen der poicoelen van „Yreowyk", naby deze ge meente, bewoond door luitenant Rbrak "hedenmorgen omstreeks halfolf een binnen- brand uit, terwijl de bewoner rustig zat to schrijven. Toen 1>U bespeurde welk gevaar hem en zijn boedel bedreigde, sprong hij op on riep do hulp in van een paar mannen werkzaam aan de nieuwe lawn tennis-baan, welke in het bosch van „Vreewijk" wordt aangelegd. Met hunne assistentie word do brand gebluscht. Do vlam, welko aanvankelijk in eeno kleer kast rondlekto on later op meer uitgebreid terrein, had echter gelegenheid gehad het oen en ander te vernielen, voornamelijk klee dingstukken, zoowel militaire als burgorlijko. Het programma isvorschenon van de 38ete algemeeno tentoonstelling, welke van 7 tot 11 Soptember a. s. in de gebouwen, stallen en tenten van de Holland- seho Maatschappij van Landbouw te Loiden zal plaats hebben. Een ieder, zonder onderscheid of lii) al dan niet lid is van de Maatschappy, wordt uit- genoodigd op deze tentoonstelling in te zonden, waartoe de aangifte moot geschieden van hengsten vóór of op 15 Juli, van allo inzen dingen vóór 14 Augustus aan den secretaris der afdooling, waaronder men behoort, of aan don secretaris der Maatschappy, don lieer P F. L. Waldeck, te Loosduinen. Als gowooniyk worden medaillos of, naar vorkiozing, geldsommen als bekroningon uit- geloofd. Men moldt ons uit Stompwyk, dd. 0 April: In den laatsten tyd brengt H. M. de Koningin Regentes dikwijls oen bezoek aan den Leidschendam en omgeving, mot het doel de werkzaamheden ter vaart- verbeiering tusschen Ryn en Schie in oogen- schouw te nemen. Gisteren echter werd ook Stompwyk door Haar en Koningin Wilholmina met oon bezoek vereerd. Van Den Haag toch (men zie over dezen tocht elders in hot blad) reden de hooge personen naar en door onze gemeente, door de Kniplaan en langs don Vliet terug den wog naar de residentie op. Dit rydon langs den Vliet vooral is oene byzonderheid. Nooit zullen vorstelyko personen In een rytuig met vior paarden dezen weg bereden hebben, welke vroeger daartoe te smal was en oerst korton tyd daarvoor geschikt kan geacht worden. Er werd op den terugweg stapvoets goreden van den Korenmolen door de JagorsbuuTt. lot Leidschendam. Men weet hier nog te vertellen dat op den terugweg do voorryder van hot paard is gevallen, zonder zich te verwonden, en onmid- deliyk weer in staat was zijn ros te bestygon. Nadore byzonderheden omtrent den moord te Gouda brengen aan liet licht, dat deze in koeion bloede is geschied. Tot tweemaal toe moet oene snede zyn toegebracht, dat niet zonder vorweer, aangezien de topren der vingers waren doorgesneden. Uit andere aanwyzingon blykt, dat de dood niet plotseling, maar eerst na een verschrikkeiyk iyden is ingetreden. Naar men vormoedt, is ook het iyk twee- a driemaal verlegd gewordon, om den dief stal mogeiyk te maken; do diefstal zelf moet, wat het gold betreft, grooter zyn dan aan- vankeiyk werd gemeend, aangezien ook de opbrengst van winkelgoederen in het bezit van de verslageno was. Het totaal V3n het ontvreemde moot dan ongeveer ƒ400 hebben bedragen. Dat de moordenaar by don diefstal nog mot oordeel is te werk gegaan, kan daaruit blyken, dat alleen het horlogo met ketting van wglen O. is medegenomen, on do ketting, aan den commensaal bolioorende, is achtergelaten. Do goarresteerde verdachte moet werkeiyk •s nachts naar Rottordam zyn geloopen en tusschen Gouda en Moordrecht door den ryksvoldwachtor G. zyn ontmoet. Met den tweedon trein zou hy dan van Rotterdam naar Amsterdam zyn vertrokken. Het onderzoek in de woning aan den Kleiweg schijnt gesloten te zyn, daar de gooderen der verslageno daaruit zijn ver- wyderd en naar het verkoophuis vervoerd. Do raadkamer der rechtbank te Rotterdam heeft rechtsingang met bevol tot gevangen houding verleend tegen Fierre Framjois Cor- noillePieterso, 22 jaar, slagersknecht, wonendo te Gouda, als vordacht van den goploogden moord. Moord op de Prinsengracht to Amsterdam. - Hoewel het onderzoek door do justitie met den moesten yvor is voortgezet, heeft het, voor zooveel het „Hbl." weet, gis- I teren niot tot eenigo belangrijke ontdekking geleid. De knaap, van wien reeds meermalen j melding is gemaakt, is sinds gisteron nog tegenovor drie personen gebracht; in geen hunner herkende hg echter den tot heden vruchteloos gozochten tweeden man. Gistemamiddag omstreeks 5 uren zyn te Amsterdam facsimile'6 aangeplakt van de adressen der drie brieven, door „Sara" ge schreven: en wel op 5 plaatsen, nl. op bet Leidscheplein in de sigarenwinkels der firma's Deenik en v. d. Hulst, op het Jonas-Daniól- Meyer-plein, op den Dam tusschen de Beurs en het Commandantshuis en op deNieuwmarkt aan de voormaligo brandweerkazerne. Daarby wordt door do justitie ieder, die in het schrift dier adressen een bekend hand schrift moent te herkennen, uitgenoodigd zich aan te melden aan het bureau der politie op hot Leidscheplein. Uit Wintorswyk wordt van 4 April gemeld: Nauwelijks is de lyn horsteld, of op hetzelfde baanvak Winterswijk Essen heeft wederom eene ontsporing plaats. Van den goederentrein, die te ruim 2 uren hier hedenmiddag moest aankomen, ontspoorde te Boorloo, tusschen Borken en Wintorswijk, een zevental waggons, waarvan 2, met steen kolen beladen, geheel omsloegen. De schade aan matoriëel moet weer vry aanzienlijk zyn. Ten einde hot personenverkeer te onder houden, vertrokken liulptreinen van hier om do reizigers op te halen. Door den commissaris en den hoofd-inspecteur van politie te Zwolle is eeno party nieuwe kleedingstukken, servotten, handdoeken en diverse huishoudelijke arti kelen, toobehoorende aan hot krankzinnigen gesticht te Meerenberg, in beslag genomen in het kosthuis van iemand, die vorloofd was met eeno in dat gesticht wonende dienstbode en binnen korten tyd in hethuwelyk hoopte te treden. Zy had die goederen aan haren verloofde gezonden en ter hand gesteld. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Zondagmorgen is uit de haven te Breda ook het lyk opgehaald van den derde dor sinds het carnaval aldaar vermiste drie veld-artilleriston. Voor zoover thans bekend is, heeft de cycloon, die in het laatst der vorige week in het Noordwesten van Amerika woeddo, aan 33 menschen het leven gekostvelen zyn meer of min ernstig verwond. Het te Chicago inge storte huis was oen gebouw van zeven ver diepingen een tiental der bewoners werd zwaar gewond en zeven personen bloven op de plaats dood. Z o n d a g-m iddag to 2 uron is op het meer van Zürich eene stoomboot, waarop zich 40 passagiers bevonden, by Ustor op eene bank gestooten en terstond gezonken. Drie passagiers verdronken. Twee schooljongens te Weenen, broeders, wilden dezer dagen nboultje spelen", daartoe opgewekt door het lezen van depro- cosgeschiedenis van den onlangs ter dood ver oordeelden en gebraebten dienstboden-moorde naar Schneider. Hun spel was, helaasmaar al te natuurlijk; een der knapon stierf aan de gevolgen van verworging. Ontploffing in eeno kruitfabriek. In de kruitfabriek to St.-Potersburg ont ploften Maandag-avond 5250 kilo pyroxyline. Het gebouw vloog met negen arbeidors in de lucht. Tot op eon afstand van honderd en zestig meters werden lichaamsdeelen wegge slingerd. Een aangrenzend fabrieksgebouw werd ook beschadigd en tevens werden daar vyf werklioden gowond. Zelfs op een afstand van twoo kilometers sprongen nog venster ruiten. De oorzaak der ontploffing is onbekend. IS m. j. F. Van Loo m. G2 J. M. Tock m. 67 j. J. <1- Btwm m. 68 j. W. L. Lh* je. 6 m. P. A. J v. d. Voorden z. 12 w. Bchippere m. 86 J. P. L. Pators m. 78 J. w. O. r. d. Mark z. 14 m. A. Jonkers d. o, J M. M. J. v. d. Voorden d. 4 J. C. Van Heeren- beok d. 81 j. T. M. E. v. d. Horn geb. v. Hartrop w. 72 J. M. Bom d. 61 j. BUITENLAND. van 31 Maart tot en met 6 April. BEVALLEN: A. M. Carlie geb. Kweetro D. A. Gjjzonij geb. Onwerkork D. C. P. Delfos geb. Do Brovn Z. O. Van Amsterdam geb. Anehoek D. M. J. Wjjnbeok geb. Cornelieseu Z. L. C. S. Van Gelder gc-b. Rittpor Boa Z. J. De Tombo geb. 1'Ecluso Z. J. Eriks gob. Van Mastrigt Z. M. d. Klugt gob. Vlieg Z. en D. A. M. Bergman gob. Verver Z. M. H. Bergen Henegouwen gob. v. d. Valk Z. C. F. Jansen geb. Benard Z. M. W. Van Es geb. Neuteboom Z. J. E. Brouwer geb. Verwoy Z. P. Overduin geb. Do Jong D. K. Van Wolbergen geb. Voretraaten D. J. Lotto geb. Kramer Z. S. Van Bchayck geb v. d. Lange- moat Z. W. Wolters geb. LaDgezasl D. O. E. v. d. Brander geb. Van Ooeten D. A.Nooteboom geb. Van Wijk D. M. J. v. d. Berg geb. Wtij 1 D. L. Eradus geb. Jong en Eel D. M. Forterie gob. Maas D. J. F. Zirkzee gob. Van Egmond D. J. Smittenaar geb. Done -1 Z. A O. Van Scbooten gob. v. d. Ploeg Z. H. Wagemakor geb. Jansen Z. H. P. Terreohoret geb. v. d. Knay D. A. ncemskerk geb. Do Bruin D. H. M. Spaans geb. Verhaar Z. M. Heijmana geb. v. d. Linden D. GEHUWD T. Bazel jm. en P. J. Slijkhuis jd. J. Van Houten jm. en J. Barendae jd. OVERLEDEN G. Van Amsterdam d. 1 d. H. O. De Frcmery d. G9 j. G. Filippo w. G3 j. W. F. v. d. Bos m. -12 j. D. Co'.pa m. 83 j. G. Stoute m. 61 J. M. C. Poltonburg d. G9 j X. De Wekker geb. Wigg*r6 v. 45 j. J. Bother: Franki-yk. In de zitting der Kamer van gisteren kwam do quaestie der particuliere bewakers ter sprake. De heer Ricard stelde dringendver klaring voor en zeide dat het noodig was te weten, of die bewakers op den voet van veld wachters behandeld zullon worden, ja dan neen' Met 357 tegen 126 stemmen werd de drinl gondverklaring aangenomen. Na een kort maar onstuimig debat werd art. 1 van hot on'twera der commissie goedgekeurd. Het bestuur der koloniën heeft uit Porto- Novo eene dopeche ontvangen, waarin wordt gemold dat Kotonu en verschillende andere dorpen door de Dahomeyanen in do aschzyn gelegd. Zesduizend goed gewapende Dahomey, anen hebben op vier uren afstands van Porto- Novo hun kamp opgeslagen en maken zich tot een aanval op de stad gereed. De luit - gouverneur had van koning Behanzin een honenden brief ontvangen. De ministerraad heeft gisteren besloten tot het zenden der noodige versterkingen naar Dahomey. De gouverneur van Senegal heeft van luitenant Marchant, die by den koning van i Tieba verbiyf houdt, berichten ontvangen j uit Koutienno van 21 Febr., waarin ouder alle voorbehoud molding wordt gemaakt van het gerucht, dat de personen, die tot de missie-Menard behooren, op 4 Febr. te Sene gal door de mannen van Samori zpn ver moord. Dnltaohlaod. De behandeling der supplotoire begroeiing, in verband met de vaststelling der jaarwedde van den nienwon minister-president, Is in de gisteren door het Pruisische Huis vau Afge vaardigden gehouden zitting van do orde van den dag afgenomen, voornameiyk omdat de conservatiovon en het centrum eon debat over de intrekking der schoolwet, den val van den minister Von Zedlitz en de ministeriêele crisis duchtten, en zy hunne aanvallen hadden moeien richten tegen Caprivi, Euionburg en den nieuwen minister van eeredionst, met wie zy niet in onmin willen geraken. Ook willen zy niet tornen aan do stelling van Caprivi, die dan wel eens weder op het denk beeld zou kunnen komen om af te treden. De firma Siemens en Halsko, te Berlijn, is to Chicago op menig verzet gestuit, dat van de Amerikaansche concurrenten uitgaai. Zy zal derhalve niet aan do tentoonstelling I te Chicago deelnemen, maar aldaar zelve eene J groote fabriek oprichten. Te Hamburg hebbon 1000 werkstakende I wevors een opstoolje gemaakt. De politie j| heeft de menigte met de blanke sabel uiteen gejaagd. Twee personen werden zwaar ge kwetst; 10 personen worden gearresteerd. BclKi». Do hoeren Laments on Van Akerhout, leden! der roqhterzydo, zoirlon in do gisteren doori den Senaat gehouden zitting, bij de beliau- deling der begroot ing van buitenlandsche zaken, dat zy niet zullen stommen voor het krediet ten behoeve van het Belgische gezantschap by het Quirinaal. Zy verklaarden zich ten gunste van do wereldlijke macht van den Paus. De minister van financiën antwoordde datI hy op de protesten dier heeren, welke ziil ieder jaar by de behandeling der bogrootingl herhaalden, geen ander antwoord kon geven, dan dat, hotwelk hy daarop steeds gaf. De heer Simonis vroog eene vorhooging van I liet krediet voor do wereldtentoonstelling tol Chicago. De regeering weigerde daarin te| treden. Na eenig verder debat werd do begrooting| in baar geheel goedgekeurd. By de inschryving te Luik voor stecn-l kolen ten behoeve van den Staat, was col gemiddelde prys 10.33 fr. por 1000 KG. vooiT vette kolen; 8.25 voor halfvette en 6.06 vonrl magere. De prijzen zyn dus aanzienlyk lager! De Belgische premior, minister Beernaer r heeft zich na het overlyden van den prins! De Ciiimay voorloopig met de portefeuille vaal buitenlandsche zaken belast. Men noemt deal heer De Morodo als den vermoedelyken op J volger van prins De Chimay.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2