Gemengd Nieuws. Aangezien het geval van pokken, dat to Zoeterwonde in het gedeelte dier ge meente, bü Leiden gelogen, by één is geble- von en de lyderes reeds hersteld is, hebben de wokolyksche in- en herinentingen ten huize van den geneesheer en in de openbare lagere school in de Heerenstraat aldaar niet meer plaats. Langs den Vrouwenweg te Zoeter- woude, aan den kant waar zich de doornen- lieggo bevindt, zijn 100 iepeboomon geplant. Die weg is nu voor do helft met boomen bezet; later zal de overige helft beplant worden en na verloop van eonige jaren des zomers eeno aangename schaduw geven. Het O. M. by de Haagscho recht bank vorderde in de hedon gehouden straf zitting voor: P. y. d., to Noordwykerhout, wegens beleediging van den gemeente-vold- wachtor aldaar en het indienen van een valsche aanklacht togen dezen by den burgomeester dier gemeente, 1 jaar; voor S. B,dienstbodo te Woubrugge, die by gelegenheid van een bruiloft te Zwammerdam een flacon met gou den stop zou ontvreemd hebben, 3 maanden; voor I. J., gep. stoker aan do Gasfabriek to Leidon, wegens boloediging van een tappor aldaar, f 2 boete of 2 dagen hechtonis. De her ijk van maten on gewichten zal in de gemeente Voorschoten plaats hebben op Donderdag en Vrijdag 8 April a. s. Omtrent don moord op de dienst- bode der familie Viotta te Amsterdam wordt nader gemeld dat op de slaapkamer van juf frouw Viotta was ingebroken in haar bureautje, waaruit eeno som van f ICO was ontvreemd. Overigens werd niets gemist en alleen aan eene secretaire eene poging tot braak waarge nomen. Het lyk van do vermoorde dienstbode werd naar het Huis van Arrest (Rooie Dorp) op de Weteringschans gebracht en aldaar geschouwd. Hot lichaam was reeds koud, toen men haar vond, dus moet do moord roods in den voor avond, toen do familie nauwelijks uit was, ongeveer tusschen S en 9 uren, ztfn gepleegd. De moordenaar schijnt door de deur van het soustorrain in- en uitgegaan te zyn,daar die deur open was. H(j nam niets mede, waaraan men hem zal kunnen ontdekken en liet ook niets achter. Men vermoedt dat hy echter by de ver moorde niet geheel en al onbekend moet zyn geweest. In de keukon toch schoen Anna mot hem koflio te hebben gedronken. Er stonden ten minsto twee gebruikte kopjes op tafel. Der familie was echter niet bekend dat Anna Verhoeven in de stad een vrijer had. Wel dat zy zoo half en half verkeerde met een jongen uit 's-Hortogenbosch, die echter slechts van t\jd tot tjjd overkwam. Do vermoorde dienstmaagd diende sedert eenigo jaren in Amsterdam, waarvan de laatste twee jaren by de familie Viotta. Vroeger was zy dienstbode geweest by den heer Bastot, den eigenaar van hot bokondo messonmaga- zyn in de Kal verstraat. Het was eeno rijzige, flinko meid, waar niets op te zeggen viel door do familie. De recherche is onmiddellijk begonnen met het speuron naar don moordenaar. De heer Bastet is naar Den Bosch vertrok ken, oen ander recherchour naar Rotterdam. Des morgens waren nog bloedvlekken op den dorpel van het huis zichtbaar. Men zou door de plaat6, waai' do vermoorde gevonden word, haast, durven beweren, dat de dader by haar bekond moet z'jn geweest. INGKZONDEN. Geachte lieer Redacteur f De hoer Moeter zegt in zyn antwoord op myne bodenkingen tegen zijno waarschuwing aan ouders en voogdon om hunne zoons niot tot tolk voor do Chineescho taal te laten op leiden, dat liet hem bevroomdt dat ik over zyn stuk bevreemd was. Ik was nu niet bevreemd over zyne mfj sedert lang bekende zienswyze, maai' wel over het feit, dat hy die, in den vorm eener waarschuwing, openlijk bekend maakte. Wanneet' iemand b. v. een jongmensch, dat hem om raad vraagt, -waar schuwt geen dienst als officier in het Neder- landfccho of Indische loger te nemen, zoo staat hein dit vry. Maar wanneer een oud officier van het leger in de courant eene dus danige waarschuwing publiceerde, zou hij gevaar loopen een vyftigtal uitdagingen van zyuo oud collega's to krygen, daar dan zulk eene waarschuwing, hoe gemoedelijk ook ge meend, (waarvan ik ten opzichte van mijn oud-collega volkomen overtuigd ben), toch den schijn eoner insinuatie, dat er aan dien staud iets verdachts aankleeft, verkrjjgt. En die schyn wordt juist daardoor vermeerderd, wanneer men, zooals de hoer Moeter deed, niets bijzonders zegt, maar alléén algemeen- hodon, waaruit orgdonkenden alles kunnen afleiden. Dit i6 eene eervolle betrekking in diskrediet brengen. Verder moet ik my verdedigen tegen do beschuldiging van onkieschheiddie de heer Meetor my aan wry ft. Ik heb niet de minsto be doeling gehad onkiesch te zyn, en er kan ook, dunkt my, geene onkieschheid in gelogen z\jn feiten te herhalen, die elk echtgenoot en vader trotsch is openiyk in de nieuwsbladen bekend te maken. Gemoonlyk toch maken zy er geen gehsim van hoe veel of hoe weinig kinderen zy bezitten. Hoe nu de bewering van den lieer Meeter strooken kan met zyn gisteren aan my ge schreven brief, waarin hy my verzocht, iemand, die inlichtingen omtrent het examen voor do betrekking van tolk voor de Chin, taal aan hem verzocht had, daarop te willen antwoor den, hetgeen ik ook godaan heb, begrijp ik niet. Het pleit, dunkt mij, voor inconsequentie. Wil de heer Meetor aan personen, dio liera om inlichtingen vragen, als zyne meening te kennen govon, dat de betrekking van tolk voor do Chinoesche taal minder verkieslijk is, dan staat hem dit natuurlijk vry. Maar door beweringen dat de aard dezer carrière lueinig bekend is cn in Indit verschillend wordt opgevat" maakt men, zooal niet willens en wetons, die carrière verdacht. Alleen hier tegen meende ik te moeten opkomen. Op de incidentiëelo insinuatie van den heer Meeter, als zoude ik door myn schryven eene „Oratio pro domo'' hebben gehouden, zal ik niet antwoordon. Zy is zynor onwaardig en do lieor Meeter weet veel to goed, dat ik nooit een „money-making man" ben geweest; hy heeft my dit herhaaldolijk genoeg schert senderwijze verweten, als ik klaagde dat Uc by m\jn tolkschnp geen garen gesponnen had. U dankzeggonde voor de verleonde plaats ruimte, toeken ik mij, Hoogachtend, Uw dw. dr. G. Schlegel. ül/i t't.l\ jLAND. Frankrijk. De beruchte anarchist Ravachol is gister ochtend te Parijs gevangengenomen. De inhechtenisneming geschiedde door den commissaris van politie Dresch, die door zes agenten word bijgestaan. Ravachol was in het bozit van twee revolvors, doch voordat hy van deze wapenen gebruik kon maken, wierpen de agenten zich op hem cn knevelden hem. Ravachol riep daarop: „Leve do anarchie!" Zyno inhechtenisneming had plaats in een wijnhuis in de rue do Lancry, waar eonige politieagenten hem vooraf binnen hadden zien gaan. Ravachol werd naar do maire van het 10de arrondissement gebracht. Tot do uitzetting van 40 vreemdo anar chisten werd gisteren besloten in eene lang durige samenkomst van do ministers van binnenlandsche zaken en justitie mot den procureur-genoraal, den procureur der repu bliek en den prefect van politie. Met de uitvoering der bevolen tot uitzet» ting zyn 23 commissarissen van politie be last. De meeston dezer anarchisten zyn Ita lianen, Duitschers, Belgen en Hongaren. Aan 19 andere anarchisten, die te Parys eene zaak hadden, werd een uitstel van 24 uren verleend. Men heeft thans zokerheid, dat de ont ploffing in do ruo de Clichy veroorzaakt werd door een pak dynamiet, afkomstig van den diefstal te Choisy-sous-Etoile. Drie zakken bevatten 2'/, KG. dynamiet, in bordpapier verpakt. In de puinhoopon gevonden stukken van de hulzen hebben de herkomst bewezon. To Havre hebben bij eenige anarchisten huis zoekingen plaats gehad, welke tot geen>j ont dekkingen leidden. Dultëohland. De Ryksdag heeft gisteren aangenomen lo. het wetsontwerp betreffende den staat van beleg in Elzas Lotharingen, overeenkom stig de redactie der commissie 2o. in tweede lezing do suppletoiro begrooting voor den aan leg van nieuwen de voltooiing van bestaande strategische spoorwegen3o. het wetsont werp betreffende do behandoling van wijn. Ook is liet wetsontwerp over vergoeding van het recht op cacao by uitvoer ongewij zigd aangenomen. Heden wordt weder zitting gehouden. De „Köln. Zeitung" meldt dat de heer Von Büttichor Dinsdag-voormiddag persoon lijk den keizer verzocht van zyn ambt te worden ontheven, maar dat do keizer het verzoek dadelijk beslist afwees. By oen gehoor, dat des namiddags werd verleend, betuigde de keizer herhaaldelijk zyne tevredenheid over don met goed gevolg bekroonden arbeid des ministers, wien hij ook dank zeido voor hot besluit, om in zyne tegenwoordige betrekking werkzaam te zjjn. r^lejj-rain men. LONDEN, 31 Maart. De „Times" ontving eeno officiëole dopecho uit Rangoon, meldende dat do helft van Mandalay door brand ver woest is. Een telegram aan de „Daily Chronicle" uit Calcutta spreekt van de verwoesting van drie vierden der 8tad, o. a. ook van het telegraaf kantoor en het oude paleis. Ook zouden or vele menschen omgekomen zijn. Mandalay was vroeger de hoofdstad van hot koninkrijk Birma, en is thans de hoofd plaats van Britsch Opper-Birma. Het is be volkt door 65,000 inwoners, waarvan oen deel Europeanen zijn. De huizen zijn voor het grootste deel uit hout en riet vervaardigd, zoodat de stad gemakkelijk eene prooi der vlammen kon worden. Ook in 1885 werd ongeveer de helft dor stad in de asch gelegd. G-nnecutoraad van Lelden. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de lieeren: Juta, De Stur- ler, Zillesen, Druckcr, Du Rieu, Zaayer, Ver- hey Van "Wyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockema Andreae, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poolo, Verster van Wulver horst, Siegenbeek van Heukelom, Cock, Tielo- man, Dekhuyzen, Zaalberg, De Goeje, Kaisor, Was on Driesson. Afwezig met kennisgeving do heeren Schneither,Van Hoeken, Hasselbach cn Koetser. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: Een verzoek van prof. J. Verdam om vrij stelling van do betaling van schoolgeld Gym nasium over de eerste twee kwartalen van don cursus 1891/92. Een verzoek van H. De Geus en J. "W. Van der Reyden om vermindering en ontheffing van do betaling van plaatselijko directe be lasting, dienst 1891. Adressen van do kerkeraden van do Waalsch- Plervormde, Gereformeerde en Christ.-Geio- formeerde gemeenten, houdende instemming met hot vroeger ingekomen adres van het bestuur der afd. Leiden van de Nederl. Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank in zake de beperking van drank elegenheden en het sluitingsuur van tapperijen, enz. Een bezwaarschrift van A. F. H. Van der Stok tegen zynen aanslag in de plaats, dir. belasting, dienst 1891 (lste suppletoir kohier). Een adres van het bestuurderVereeniging de „Bractische Ambachtsschool" in zake den afstand van do sloot langs het haar in eigen dom afgestaan terrein aan den Haagweg, tegen den koopprijs van 0.50 per centiare. Eeno voordracht ter benoeming van een lid der riaatselyke Schoolcommissie tor vervul ling der vacalure-mr. J. S. D. Van Doom. Al deze stukken werden gesteld in handen van B. en Ws. Nog werd door den Voorzitter medegedeeld dat ter voorziening in de tijdelyko behoef e aan kasgeld b(j de Leidsc.he Bankvereeniging is opgenomen een bedrag van f 20,000. dat berichten van besturen van Instellin gen van Weldadigheid zyn ingekomen dat geone bedeelden voorkomen op de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten alsmede dat in de Leeskamer is neergelegd het proces-verbaal van de verleden week go- houden opneming van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger. Aan do orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de ecbool 3de kl. No. 2. (87) 2®. Idem alavoren van eene derde onderwijzeres. (87) 3°. Voorstel om den termijn der verpachting van het buffet der Gehoorzaal te stellen op tien jaron, waaromtrent in de raadszitting van 17 Maart do stemmen hebben gestaakt. (75) 4°. Verzoek van dr. M. A. Gooszen, om vrijstelling of terugbetaliog van echoolgeld, Koogero Bur gerschool voor Meisjes. (70) 6n. Idem van J. Mooten, aannemer van de ver nieuwing van de brug over de Groenhazengracht, om teragbetaliag van ingehouden boelo wegens te late oplevering. (77) C°. Idem van jhr. H. Rappard, om een 6chuitenhuis te plaatsen in do Witte Singelgracht/ (78) 7°. Rekening van de dienstdoendo Schuttel jj over 1SS1. (70) 8°. Verzoek van J. Buys Jr.. om eenigo wilge- boomen te planten op den berm van den Zyl- dijfc (81) 9°. Idem van W. A. P. P. L. Van Exter, om terugbe taling van schoolgeld, lager onderwijs (82) 10°. Idem vqb de aaunemere van don bonw der Gehoorzaal, om uitbetaling van de door lic-n ingelevtrdo bijrekening. (83J 11°. Idem van do Commissie van den openbaron Eero- dienst van de Waalsche gemeente, om eene kolk te maken met loozing voor het kerkgebouw aan de Brec-atraat. (84) 12°. Yoorctel bctrekkoljjk do veranderir g van do Turl'marktsbrug, in verband met de werken der vaartverbotering. (85) 13°. Verzoek yan do Besluron van Mathesis en de rractische Ambachtsschool, om het kosteiooe gebruik van de Gehoorzaal. (SC) 14°. Idem van P. K. Wieihoven, om eeDe stoep te leggen aan den Stationsweg. (88) 15°. Idem van D. Koororaan, ttr bekoming van grond tusschen do Eoefdraat en den Veetwal. (89) 16°. Idem van P. De KaD, onder Noordwjkerhout, ter bekoming van grond iaDgs den Haarlemmer weg. (90) 17°. Voorstel betrekkelijk "de verzekering van werk lieden tegen ODgelukkcn. (73 van 1890,134 van 1891 en 73) 18°. Verzoek van dr. H. A. Lorentz, betrekkelijk het doen rooien van boomen aan ue Hooigracht.(74) 19°. Idem vau J. Looher, om eene stoep te loggen aan de Kaiecrstraat. 20°. Rekening van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken over 1891. (80) Tot derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2 werd benoemd de heer E. J\ Bomli alhier met 21 stemmen (2 biljetten waren blanco) en tot derde onderwijzeres aan dezelfde school mej. A. C. Brouwer alhier met 21 stemmen (ook nu waren 2 biljetten blanco). In stemming kwam alsnu het voorstel van B. en Ws. om hot buffet der Stadszaal voor 10 jaren te verhuren. Dit werd verworpen met 12 tegen 11 stommen, zoodat de termyn van 5 jaren blijft bestaan. Zonder hoofdelyko stemming werd gunstig beschikt op het verzoek van prof. Gooszen (punt 4). Voor J. Mooten (punt 5) werd de boete op do helft bepaald. Goedgekeurd werden de punten G 8. Afwijzend word beschikt op punt 9, verzoek om terugbetaling van schoolgeld aan den heer Yan Exter. Ten aanzien van punt 10: verzoek dor aannemers van den bouw der Stadszaal, werd door den heer Siegenbeek van Heukelom. ook namens den heer Fockema Andrea?, voor gesteld dat de Raad besluite om nu 3/4 van de door de aannemers ingeleverde bijrekening uit te betalen, onder voorwaardo, dat door ben zooveel wordo terug- of nog aan hen zooveel worde bijbetaald, als mocht blijken noodig te zijn, indien de Raadscommissie van onderzoek haar rapport zal hebben uitgebracht. Do heer Cock merkte op dat bij aanneming van dit voorstel reeds wordt uitgemaakt, wie het bedrag, dat boven do beschikbaar ge stelde gelden is uitgegeven, zal betalen. Daar is hij tegen. Bij hem is dit nog eene vraag, welko overweging verdient. Do heeren Fockema Andrea? en Siegenbeek lichtten hun voorstel too, ■Nyaaruit bleek dat daardoor nog niets wordt geprejudiciëerd. Daarna werd bot voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Goedgekeurd werd vervolgens hot verzoek, vervat in punt 11. Omtrent de vorandering van deTurfmarkts- brug, in verband met de werken der vaart verbotering, voor welke brug verschillende plannen waren gemaakt, werd van gedachten gewisseld tusschen do heeren Do Laafde Kan- ter, Du Rieu, Zillesen en De.Sturlcr, wat de doorvaartwydto betreft, alsmode de toekomstige hoogte, als ook de spoorbruggen over den Yliet enz. verhoogd worden. De plannen loopen van f 8200 tot f 15.575, hetzij voor eene verbeterde, hetzij voor eeno geheel nieuwe brug. Zonder hoofdelijke stemming werd beslist Ged. Staten te kennen gegeven dat de ge meenteraad niet genegen is de brug te doen maken zooals dit college wenscht alléén voor rekening der gemeente. De Raad verklaart zich bereid alleen f8200 disponibel te stellen. Het verzoek der besturen van Mathesis en de Ambachtsschool om kosteloos gebruik der Stadszaal werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dat van "Wienhovcn om eeno stoep te leggen (punt 11) werd aangehouden, in verband met een nader ingekomen verzoek van hem om pok een boom te mogen rooien. Verder word gunstig beschikt op de punten 15 en 16, verzoeken van Kooreman en De Kan. Het voorstel betrekkelijk de verzekering van werklieden tegen ongelukken gaf tot discussie aanleiding. Den heer Cock was het o. a. niet precies duidelijk in welke volgorde do verschillende uitgebrachte rapporten moesten behandeld worden. De heer Zillesen verklaarde in aansluiting

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6