Burgerlijke Stand. Gemeurd Niftnwi. Slechts óóne schui Vbrachtgisteron te Katwijk aan Zee have verschevisch,waar voor zy f 40 35 maakte. Binnenlekschol gold /'5.30 tot f 5.80, braad- f 4 en schar /"4.50 per mand. Voor don tyd des jaars gaat do schrobnotvisschery slecht. Het is ongekend, ■dat in Maart don besten tyd schuiten zonder visch aankomen, wat nu meer dan eens plaats heeft. Door de onstuimige zee konden de garnalenvisschors de laatste dagen liun bedrjjf niet uitoefonen. Het Haagsche Krankzinnigen- gesticht. Naar het „Rott. Nbl." met zeker heid verneemt, is mevrouw Stuten thans door liet Provinciaal Hof van Noord-Hollai.d als hersteld verklaard, hetgeen haar, zooals men weet, geweigerd word door do rechtbank te 's-Gravenhage, kort vóór de verschoning der brochure, nu ongeveer 3 maanden geleden, en zy reeds sedert 14 maanden hot gesticht had verlaten en 14 personen, waaronder 3 doctoren on eon gepensionneerd kolonel by den geneeskundigen dienst der landmacht haddon verklaard, dat zy haar geheel normaal haddon bevonden. Nog deze week vor6chynt van mevr. Stuton eono tweede brochure, welke eene reeks ver klaringen zal behelzen van oud-patiënten enz. van het Haagscho krankzinnigengesticht. By het rechfcoriyk onderzoek zullen nogal krasse onthullingen worden gedaan. Onder anderen zou er, volgens hetzelfde blad, oen oud lsto luitenant van de grena diers, oen wynkooper, uit baldadigheid zyn doodgeslagen. Ze hadden hem, met do handen op don rug gebonden, op oen hoop stroo in do cel gelegd en om hom to tergen, riepen ze dan iets tegen hem (die eene beeldschoone vrouw had), hetgeen hem had moeten grieven. Dat moot nog verleden jaar gebeurd zyn! Kortelings moet er ook nog eene vrouw zyn gestorvon met eene zware wond aan do horst. De doktor schynt nu tegen de justitie aan het klappen te zyn. Toch vermindert die verbazende geheim houding niet, want zolfs de 16 getuigen in genoemden doodslag werd de stiptste geheim houding opgelegd. Moord of zelfmoord to Gouda. - Dinsdag-morgen is do wed. P. Van Oudshoorn, geb. Beriyn, wonende Kleiweg E. 45, to Gouda, mot afgesneden hals in haro woning gevonden. Moet hier aan moord of zolfmoord gedacht worden Maandag-avond was zy ten huize barer ouders (haar vader is kassier in de Bank van Lcening) geweest en had daar met haren broeder H. Beriyn een ondorhoud gehad over haren finan- tièele toestand. De regeling van den boedel van wyien haren echtgenoot was juist afgeloopon en zy overhandigde thans do aanwezige fond sen aan haren brooder, werkzaam ton kantore van de firma Knox en Dortland, die haar een bedrag van ongeveer f 80 teruggaf, om in dagelykscbe behoeften to voorzien. Thuiskomende riep zy haren twee commen salen (die als machinist en stoker op de IJselstoomtram werkzaam zyn) toe, hoe laat zy don volgendon morgen uitgingen. Do een antwoordde: om 0, do ander om 4 uren. Zy werden gewooniyk niet door hunno hospita ge roepen, maar van buiton gewekt. Hy, die om 4 uren opstond, vond op dat uur zyn gewone ontbyt niet gereed staan, zocht daarop naar de hospita, vond die eerst niet, maar einde lijk.... in do schuur met afgeneden hals! Gnmiddoliyk werd aan do politie daarvan kennis gogovon, dio op hare beurt der justitio daarvan modedeeling dóed. Hot feit, dat genoemd geldeiyk bedrag niet in het bózit der overlëdene gevonden is, doet aan moord en diefstal denken, terwyl hot achtorhuis zeer góraakkeiyk zonder" geraas binnen to komen was. Onnoodig te melden, dat deze geheimzin nige raak met allen yver door do politic onderzocht wordt. Do woning wordt door de politie bowaakt. In zako dezen moord i6 gisteren dr. A. C. Harterelt, assistent-geneesheer in het Rotter- damseho ziekenhuis, met de justitio van Rot terdam naar Gouda vertrokken. By de politie te Rotterdam is de opsporing van een gouden hoeren- en een dito dames- horlogo, uit do woning der vermoordo ver mist, verzocht. Gisteravond omstreeks zes uren werd do br^udweor te .Botterdam gealarmeerd door een z war erf uitslas^den brand in Oud- Dolftshaven. De gebouwen,, *v?lke in vlamojGn opgingon, waren gelegen aan do Albrechts- kade en vormden met olkander de Neder- landscho stoombrandery en distilloerdery onder voormalige directie van den heer E. Kiderlen. Do brand, vermoedeiyk ontstaan in de kur- kensnydery, deelde zich spoedig mede aan groote vaten spiritus, welke op de terreinen lagen opgeslagen, naar gissing 4000 HL be stemd voor den uitvoer naar Spanje. Eenigo werklieden der fabriek haddon do tegenwoordigheid van geest de brandende vaten zooveel mogeiyk in do Scbie te rollen, wolke spoedig geheel met brandenden spiritus was gevuld. Toen eenmaal de brand een der- gelijken omvang had gekregen, was er van het redden der gebouwen geen sprake meer, niettegenstaande de brandweer met al haar materieel was uitgetrokken en ook zelfs de stoombootjes van den Havendienst aanwezig waren. Men bepaalde zich dan ook op het laatst tot het boschermen der belendende pcrceolen, welke echter ook belangrijke schado hebben gekregen. Omstreeks halfacht was men zóóverre ge vorderd, dat vrees voor andero panden ge weken was, en do vlammen zich bleven bepalen tot de fabriek en bybehoorondo ge bouwen. Nu en dan hoorde men con vat met cognac of ander geestrijk vocht met een harden knal springon, af en toe afgewisseld door het instorten van een stuk van een zygevel of binnonmuur. Intusschen woedden do vlammen voort, steods door alcoholische dranken ge voed wordende, waarmede hot goheole ge bouw, door het springon van vaten, als het ware doortrokken was. Hot geheel vertoonde oeno gioote ruïne; niets dan stukken van binten en binnenmuren zyn staande gebleven. Eon kurkensnyder, Jurger Niemann ge naamd, 45 jaar oud en te Sleeswyk geboren, toen de brand uitbrak werkzaam op de 3de verdieping van liet pand, is, uit vrees voor ontploffing en zich geen tyd gunnende langs den gewonen weg het gebouw te verlaten, uit een raam dier verdieping gesprongen, ten gevolge waarvan hij zyn linkerenkelbeen brak. Hy werd naar het Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De afgebrande stoombrandery en distilloer dery is verzekerd voor circa f 200,000 op opstal der verschillondo gebouwen, op machi nerieën, gereedschappen, enz., en voor fl 20,000 op goederen, grondstoffen in de fabriek, steenkolen op het terrein, enz. De inrichting was tot den 22sten Maart jIdatum van afloop der polis, in hoofdzaak verzekerd aan do Rotterdamsche Beurs; voor de verlenging dezer risico hadden echter ditmaal verschil lende Rotterdamsche assuradeuren bedankt, omdat de post tegen lagere premie aange boden werd. Ten gevolge hiervan is nu een groot deel aan do Amsterdamsche beurs afge sloten. Do fabriek is hypothecair verbonden. Byna 50 werklieden zyn door dezen brand workloos geworden. By het afzenden van het bericht was de brandweer nog met het laatste blusschings- werk bezig. Een drukke avond. Gisteravond omstreeks halfzeven werd do brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor oen zwaron binnenbrand, in de Nieuwe Hoogstraat ont staan op de zolders van do meubelfabriek des heeren M. V. Swaab. Do spoedig aangerukte brandweer stond by hare kom6t voor een ■grooten vuurgloed, daar de aanwezige voor raad veoren, kapok, doppen, onz. had vuur gevat, en ook het dak was aangetast. In byzonder korten tyd gelukte het echter het vuur te blusschen, waartoo een twoetal Vocbt- kranen in het werk werd gestold. Een groote hoeveelheid der brandende stoffen word het venster uitgeworpen en spoedig door de straatreiniging opgeruimd. Nog was de brandweer bezig met hare werk zaamheden, toen de hier aanwezige macht werd opgeroepen voor een zwaren uitslaanden brand in do Driehoekstraat, 6poodig gevolgd door hot bericht, dat ook in do Stoofsteeg brand was uitgebroken. Deze laatste bleek een zware schoorsteen brand in perceel 4, een slagerswinkel, te zyn en onderscheidde zich vooral door eone groote ontwikkeling van rook, wolke den geheelen omtrek verpestte. De brand in de Driehoekstraat was geluk kig niet zoo erg als de melding deed ver moeden. Met 1 brandkraan werden de vlam men bedwongen. Verder werd de hulp der brandweer inge roepen bij een zwaren binnenbrand op een bovenhuis Kalkmarkt 3, vermoedeiyk ontstaan door onvoorzichtigheid met vuur; voor twee kleine binnenbranden aan do Brouwersgracht en de Haarlemmer Houttuinen en voor zes schoorsteenbranden: Lauriergracht 80 en 84, Bilderdijkstraat, Haarlemmer Houttuinen, Gasthuismolensteeg en Gelderschekade. In een verdacht huis in de War moesstraat te Amsterdam kreeg Dinsdagavond een bezoeker twist met den kastelein. Hy meende te veel botaald te hebben en om nu zyn geld terug te krygen, ging by don kas telein met een mes te lyf en wondde hem levonsgevaarlyk in den nek. De dader vluchtte, maar werd achterhaald op den Zeodyk en door de politie in verzekerde bewaring genomen. Een knaap uit de Vinkenstraat, te Amsterdam, die reeds driemaal wegens influenza in het Gasthuis was verpleegd, is thans, volgens „Do Tyd", voor de vierde maal lydende aan die ziekte. Hot getal lyders aan influenza in het Gasthuis aldaar bedraagt thans 78. Naar de „N. R. C." verneemt, is men aan 'sRyks munt te Utrecht op het oogenblik druk bezig met de vervaardiging van nieuwe munten, welke met de beeltenis van onze Koningin zullen pryken. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de dub beltjes, waaraan groote behoefte bestaat; dan volgen de kwartjes, en daarna zullen degul- densstukken worden aangemunt. Het model van Harer Majesteits portret was hiervoor, zooals bekend is, door prof. Junger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goed; doch het schynt dat de verdere uitvoering aan de artistieke eischen, welke mochten gesteld worden, zóó weinig heeft voldaan, dat do eerste party der reeds geslagen „dubbeltjes" zelfs door het Muntcollege moet zyn afgekeurd. Is hot blad wel ingelicht, dan zou in dozen stempel thans eenigo wyziging zyn gebracht. Het zou zeker wel te betreuren zyn, in dien de eerste muntstukken, dio met dc beel tenis onzer KoniDgin pryken zullen, door eene slechte artistieke uitvooring ons land min of meer tot oneer moesten strekken. De dubbele moord te Breda. De moord to Breda is reeds door ons mee gedeeld; wy ontleenen nog aan de „N. Br. Ct." hot volgeDde: Vrydag-morgen was cr reeds vroeg oneenig- lieid. Een der buren hoorde don man (een brievenbesteller) roepen: „Als 't mynebetrek king kost, is 't jouw dood!" Helaas! die bedreiging bleek gemeend te zyn! Nadat F. zyne bestelling had afgedaan, op het bezorgen van een tweotal brieven na, ging hy naar huis. "Wat daar toen voorviel, is niet bekend, maar zeker is het, dat het twisten weder een aanvang nam. Ruim te 12 uren hoorden de buren een paar schoten vallen op het stukje open terrein achter hot huis van het echtpaar F. Men keek eens over do heining en zag de beide echtgcnöoten in hun bloed badonde op het plaatsjo liggen. Beiden waren dood. De politie- werd gehaald, geestelijke en genees kundige hulp ingeroepen, doch hot was te laat. De plaats van den moord zag erverschrik- kolyk uit. De steenen van het plaatsje waren roodgekleurd door het bloed. De vrouw lag, met eene afgryselyke wonde aan het hoofd, op den grond, en half tegen een kippenren aangeleund. De vronw was gekleed om uit te gaan. Toen wy het treurig tooneel in oogenschouw namen, lagen haar hoedje een hoedje met vóelkleurige vodoren getooid voile en zwarte glacé handschoenen op. het raamkozyn. Naast de vrouw, en met het gezicht naar haar toegehoord, lag de raan, eveneons aan het hoofd verwond en met bloed besmeerd. Hy had de revolver, waarop nog óénc patroon zat, in de rechterhand. Hy was in uniform gekléod en de plaat als besteller hing hem- nog op de borst. Een paar stoelen, met bloed bospat, lagefi op don grond. In de voorkamer, de eenige, welke gebruikt werd, hingen witte doeken voor do ramen, en neteldoekscko overgordijnen daarvóór. Eene oude latafel stond links van de deur; kleine snuisterijen stonden daar bovenop, o. a. een koperen standaardje met een gekleurd en ge bloemd plaatje, met de woorden„voel geluk In hot midden der kamer lagen op eeno vierkante tafol een paar broodeneen scho teltje met boter stond daarby. Op het fornuis stond een pot met koffie. De verdere inven taris bestond uit eenige stoelen met matten zittingen, een vouwstoeltje en eeno lamp. Aan don wand hingen eenige platen en gravures zonder Jyst, o. a. de bekende platen„Ach, vader, niet meer!" en' „Het kind van den tapper," een geïllustreordo Fransche wand- kalender en eene plaat uit „Le petit Parisien voorstellende.een man, die eene vrouw door middel van een revolverschot het loven beneemt To Niouw-York hoeft weder oeno terechtstelling door middel van electriciteit plaats gehad. De Amerikaansche Lladen be spreken do zaak in den breede. Do veroor- doelde, Jeremiah Cotto, een Italiaan, die zich schuldig gemaakt had aan moord op een landgenoot, kon eten noch slapen sinds hem in do Sing-Sing-gevangenis zyne voroordeoling was aangekondigd. Het was een door ont zetting uitgeputto ongelukkige, die naar do plaats der terechtstelling wankelde. Reeds bij do eerste stroomsluiting verloor hy zyn be- wustzyn volkomen, maar hot organisme bood meer weerstand. Na de vierde etroomsluiting bleef het hart nog kloppen: eerst by de vyfde trad de dood in. Verscheidene huizen tel'arys waar rechtspersonen wonen, worden in om'e- teekende brieven met dynamiet-aanslagen be dreigd. Ook ontving de directeur der douane do waarschuwing, dat in eene vergadering van anarchisten de douane-gebouwen onder die inrichtingen genoemd werden, welke nu het eerst voor eeno dynamietontploffing in aanmerking komen. Deverkoopingvan Boulang ers inboedel te Brussel lieoft in het geheel 49,298 fr. opgebracht. De stok van den generaal ging voor 120 fr., zyne spoten deden 60 fr. Volgens een bericht uit Kansas hebben 200 Fawnies-Indianen in Oklahoma naar de wapenen gegrepen, om zich op do blanken te wreken, die hun, zoo zy zeggen, hun rechtmatig gebied ontstolen hebben. Men is een nieuw complot,'togen den Bulgaarschcn minister Stambouloff ge smeed, op het spoor. Geheime agenten zijn uit ofia naar Semlin vertrokken, waar men hoopt de samenzweerders in handen te zullen krygen. In den gomdenteraad van Wee nen is voor de eerste maal gebruik gemaakt van do bepaling der wet, dio den voorzitter 't recht geeft een lid het bijwonen der verga- doringen tijdel yk te ontzoggen. De antisemiet Gregory maakte zulk een kabaal, dat de vice- burgemeestor Richter hem voor twee zittingen schorste. Het grootste winkelgebouw dor wereld is den 7don Maart te Chicago geopend; het zyn do magazynen van Siegel Cooper en Co., die een geheel stratenblok innemen; eigenlyk zyn het Cl verschillendo winkels, onder één dak; cr loopen straten en ecm boulevard doorheen en in 't midden heeft mon een rond-point met fontein; van meubelen tot edele metalen, van kleeding tot geneesmiddelen, vleescli, sportartikelen, bed den, optische instrumenten, lekkernyen, ja, wat niet? wordt er verkocht; or is een orkost, een restauratie, eene postburèau, eene gelegenheid tot inleg in de spaarbank, een barbierswinkel. Het gebouw hoeft 8 verdie pingen; het is 402 voet breed, 143 diep en 133'/, hoog; geheel van (jzor on staal, brand- vry, met een gevel van grys graniet gebouwd, rust hot op zeer deugdelyke, vuurvaste fun damenten; dé oppervlakte der gebouwen is 553,500 vierk. voet, terwyl do magazijnen van do Bon Marché te Parijs nog geen 500,000 voet beslaan. Er zyn 18 elevators, die dagelyks 100,000 personen en IX» millioen pond goederen kunnen op- en neerlaten; meor dan 4000 electrische lichten worden eiken avond ontstoken. Er wordt alleen a contant verkocht. OUDSHOORN. B o v a 11 o n E. Toijn geb. Stin», D. M. Stroee gob. Oppelaar, D. -K. Jausecn geb. y. <1. Heijden, D. Overleden: J. Rozeetraten, wednr. vau 'f. Finkelhof, 78 j. LEIDERDORP. Bevallen: M. H. Singeling geb. Aiomoriaan, Z. -c— A.» Maartenee geb. Leraötra.D. M. Fonteiu geb. Voilbrief, D. J. Straathof geb. y. d. Velden, IÉ E. De Groot geb. Hocmekerk, Z. C. M. Vrome8le\jn geb. v. d. Zon, D. X- y. d. Lelie. geb. r. d. Boom, Z. K.M. Jufleratn* geb. Bellekom, D. W. Berger geb. Ammeibun, levonl. D. E. Hoogervoret geb. Oorjondyk, Z. G. G. Borreman geb. Van Vliet, Z. D. Oostendorp geb. Beertbuizen, D. C. M. Winterkamp geb. -L* Feber, leveal. Z. Overleden: M. Lolyeteic, wed. C. Noorlaudfr, 83 j. - II. C. v. d. Men, 1 w. A. Van GroeniDgeu, eebtg. van N. Schenkoveld, 63 j. W. P- Kop Johaz., '22 m. ZWAMMF.RDAM. B e v a 11 o n M. Lelivtld geb. Houdrjk, Z. C. Hoogeveen geb. Hage, Z. Overleden: Een levenl. aaDgeg. kind Tan bet mann. geal. van F. Jongoneel. Gehuwd: D. Verweij, jm. 34 j. cn A. Jeune, jd. 27 j. N. v. d. Ocst, jm.20j.cn L. Lok, j;l. 23 j.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2