jdaats gehad. Hieraan werd deolgenomen door één adspirant, die geslaagd is, r. 1. do milicien- korpl. Zykdra, die dan ook op den 30 dezer wordt aangesteld tot milicien sergeant by de lste comp. van hot 4do bat. van genoemd regiment De adversaria van prof. mr. J. Do Wal op biographisch gebied, waarmede hi) zich tot het einde van zyn lovon hoeft bozig gehouden, zyn door hem vermaakt aan de -bibliotheek der rijksuniversiteit te heiden. Do a-yko verzameling „Collectanea de vitis scrip- tisquo jurisconsultorum" bestaat uit 84 boek doelen in handschrift. - Onder den kring van een kantoor wordt t>t) de op 1 April a. s. in werking tredende nieuwe Postwet verstaan de naaste omtrek van de plaats, waar hot govestigd is on waar door dat kantoor rechtstrooks in do bestelling wordt voorzien. Behalve de brioven, to Alfon tor post be zorgd en voor die gemeente bostemd, zijn ook de brieven aldaar tor post bezorgd on bestemd voor Oudshoorn, Langeraar en Aar- landerveen lage zijdo tot aan de Damsche zf|de aan het lokaal port onderworpen, indien Ei) het gewicht van 200 gr. niet overschrijden, omdat vanwego dat postkantoor aldaar wordt besteld. Op de brieven, te Oudshoorn ter post bezorgd en bestemd voor Alfen, is het ver minderd port met van toepassing, mode is zulks niet het geval voor de brieven, te Alfon ter post bozorgd on bestemd voor het dorp Aarlanderveen en omgekeerd. Daarentegen is het lager port wel van toepassing op de brieven, te Langeraar ter post bezorgd on voor Alfen bestemd. De lokaalkring ten opzichte der brieven, te Oudshoorn ter post bezorgd, strekt zich niet verder uit dan tot dio ge meente; de lokaalkring der brieven, ton hulp- kantore to Aarlandervoen tor post bezorgd, is beperkt tot het dorp Aarlanderveen. Do lage zi)de behoort dus niet tot den lokaalkring Aarlanderveen dorp. Op ioder kantoor zal eono naamlijst der buurten en lokaliteiten voorhanden zijn, bo- hoorondo tot den kring van het kantoor. - Hot Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hogo was Zondag bijna den ganschen dag en avond, gedurendo do drie diensten, bezet door hot Heilsleger. In de vestibule en in de zaal stonden poston van manlijke on vrouwelijke heilssoldaten en op het tooneel zat het gohoele Haagsche heils- garnizoen in dichto gelederen. Dat het Haag sche heilscorps met het bozook van goneraal Booth ton zeerste ingenomen was, bleek uit het feestelijk karakter, aan dezen dag gegeven. Do manschappon haddon de grooto tenue aangetrokken. De benedenzaal en do balkons waren voor hot publiek bostemd en alle plaatsen in do zaal werden bezet, men mag wel zeggen door een deftig publiek, meest bestaande uit per sonen op het gebied van den geest on van het openbaro levon, zeer velen met hunne damos of familioleden. Onder het gehoor werden 's morgens o. a. opgemerktdo minis ter Pierson; de oud-ministers Mackay, Du Tour van Bellincliavo, Van Karnebeek. Nevens don 6terk vertegenwoordigden ambtenaars stand, zag men er niet velen uit do volks klasse. Keods vóór de komst van den generaal zong het koor verschillende liedoren, ondor begeleiding van orgel, trompet on allerhando andere instrumenten, welker samenwerking niot bijzonder bovorderlUk was aan de wel luidendheid. Toen de wereldveldheer zeer eenvoudig, gevolgd door eon kleinon staf, door een zijdeurtje op het platform verscheen, ging er uit do rüon zijner getrouwen een opgowekt hallelujah! op. De generaal was insgelüks in grooto uniform. Hot publiek boschouwde bü zyn binnon- treden met belangstelling den grysaard, dio als redder dor menscbheid de wereld doorreist. Onmiddellijk nam do dlonst oen aanvang met gobod en stichtelijke liedoren. Hoewel door den goneraal alle maatregelen waren genomen om onder de aanwozigen enkelen tot hot „zondaarsbankje" te brengen en zelfs velen in de zaal door heilsofficieren worden aangespoord, om boete voor hunno zonden te komon doen, slaagden dezo pogin- gon niet heel goed, althans slechts een paar personen gaven zich gewonnen, maar door het meerendeel word de20 aanval afgeslagen. Gisteravond heeft in de groote Doelenzaal te Rotterdam de aangekondigde byeenkomst van het Leger des Heils plaats gehad, waarin generaal Booth als spreker zou optreden. Voor de aankomst des generaals worden oenigo liedereu gezongen door do op cone vorhovonhoid gezeten heilssoldaten en offi eieren, naar schatting eon vierhonderdtal, ondor begeleiding van oon orgel en twee cornets a piston. By do binnenkomst van den gonoraal ging ook hier oen daverend gejuich uit de gelederen op en word hem op voorstol van kolonel Oliphant oen welkomstlied toegezongen. Daarna sprak de stafkapitein Govaers een gebed uit, hetwelk door den adjudant Vellema werd vervolgd. De generaal sprak nu ongeveer anderhalf uur lang, ook Ihans tot uiteenzetting zynor bekende plannen, en werd met onvordeelde aandacht gevolgd. De collecte, welke vorvolgons word gehouden, schünt vrü wat te hebben opgebracht; op de open schalen toch was niets dan zilver zichtbaar. Ten slotte sprak de goneraal oon gobed uit en werd nog een lied gezongon, waarop de zitting was afgeloopen. Do zaal was smaakvol versierd on stamp vol belangstellondon, zoowel uit de lioogere als lagero klassen. Uitvoering van Gc-n'Ude Muziek. Hot waren heerlyke oogenblikken gister avond in de Pieterskerk; goen concert waar men heengaat om eonige genoeglyke uren door to brongon, maar oen avond om to ge nieten in dat beter gebied der kunst, waar verboveno aandacht allo moer gewone concort- steinmingen verdringt. Hot eerwaardig gebouw alioon brengt ons reeds iq ernstiger stomming, eene stemming, welke nog verhevener wordt wanneer do eerste tonon der eouwonoudo melodieën door het gewelf ru eclien, melodieën, welke slechts in liet kerkgebouw mogon weerklinken on nergons anders op hare plaats zün. Hogen onze ooren in don tegenwoordigen tyd aan boel andore melodiocn, modulaties en akkoord-vormingen gewend zün, melodioon en akkoorden, welke door hun ongewoon- hoid en vreemd karakter oen büzonderen prikkel op het gevoel ui oefenen, tóch wordt onze bowondering telkonmalo opgewekt, wan neer die schoone zangon weerklinken, wolke in hun eenvoud toch zoo indrukwekkend, toch zoo verhovon zün. Kerbied wordt ons afgedwongen, wanneor do oude toonwerken op zulk eono moesterlyko wyzo worden uitgovoerd als gisteravond door het kleine, maar uitstekende koor, onder leiding van den lieer Anton Averkamp. Werd vrooger deze toonkunstenaar in cene onoor deelkundige critiek, waarin geone lokenschap weid gehouden met de omstandighoden, hevig aangovallen, geene schitterender revancho kon de heer Averkamp nomen dan door, zooals gisteravond, te toonen welko meestor-uitvoe ringen hU mot een klein koor vermag tot stand te brengen. Hot valt moeilük wat eigenlijk móór to roemen: i.f de uitmuntend edele, beschaafde voordracht, de opmerkolyko golijkheid van uitspraak (waaromtrent slechts eene enkele maal eeno kleine afwijking viel waar te nomen), óf de vlooiende oi organgon van piano tot forto. Niettemin moet hier tor wille van do waar heid worden vermeld, dat do inzettingen dor vrouwenstemmen nu en den niot vrü waron van zekoro hardheid, zekere scherpte. Doch hoe don indruk weer te geven, wolkon o. a. hot Weihnachtslied van Arca- dolt op ons toweegbraebt, met die korte, eigenaard (go tiguratio op het oind van elk' versof het M o t o t van Bortniansky waarin de edele, boschaafde voordracht om den cercpalm streed mot don hoerlyk mooien toon en hot overheorlyk wegsterven der stem men op het woord „Cherubim". Zoo zouden nog tal van schoonheden moeton worden vermeld cn wordt slechts noodo eono moer uitvoerige bosproking achterwege ge- laton; - hoe gaarne nog de beido Motetten an 1 al os tri na on het Avo-Veruin van Mozart opnieuw voor den geest geroepen om do prachtigo klankscliakeeringon moer uitvoerig te vermelden. Doeli do beperkto ruimte dwiDgt tot inkorting. Do klank in het kerkgebouw was overliet algemeon mooi, by'zonder schoon in hot koor dei' kerk; als men In do banken zat, klonk het op enkele punten niet vol genoeg; evon- wel bleek gistcravend zeer duidelijk dat ge- dragen muziek veel moer tot haar recht kwam dan do moer gefigureerdo. Toch is hot kork- gebouw de oenige plaats, waar deze gewydo muziek ln hare volle schoonheid gonoton kan worden; alles workt daar modo tot do juiste stemming. Ongelukkig is men echter gewoon- lyk gedwongen, dergelijke streng kerkelyko toonwerken ln do concertzaal ten gehoore te brengen, wil men niot geheel en al van liet gonot dezer heerlykoschatten verstoken blyvon. Wanneor ooit do stercotypo dankbetuiging aan bestuur, commissarissen, enz. op hare plaats is, dan is het hierl In do eerste plaats aan de Gemeente-commissie van hot Ned.- nerv. Kerkgenootschap alhier, dio getoond heeft zoo volkomon juist te kunnen booordoelen wat in eon kerkgebouw nog wol op haro plaats is on aan wio wy daardoor dozen lieerlyken avond ta danken hebben. In de tweede plaats aan het bestuur der Haat- schnppü t. b. d. Toonkunst, dat op het zoo gelukkig denkbeeld gekomen is om een ver heven gonot to doen smaken, zooals men slechts by hoogo uitzondering to genieten krygt. F. li. Gemengd Nieuws. De „Voreeniging van goponsion neerde onderofficieren cn minderen van het Noierlandscbö leger" heeft met ingenomen heid en waardeering van mevrouw Weilzel De Pauly, echtgenoolo van den cerc-voorzitter, den generaal A. W. Ph. Weilzel, dezer dagen ontvangen eono door haar gebankte prachtige sprei, ter verloting ten voordoelo dier Vor eeniging. Met hot oog op hot goede doel dier Vereoniging om halfjaariykscho uitdeclingon to doen aan hulpbehoevende leden en wedu wen van hare loden, doelen wo mede, dat te dezer stede lootjes, welko maar 25 cents kosten, kunnen verkrogen worden by den gopensionneorden kolonel don heer F. J. G. W. Leera, eero-voorzitter, Maro 70; denbeer T. Bik, voorzitter, Breestraat 90, cn den heer S. D. Van Campen, admlnistrntour by het garnizoenshospitaal, secretaris van do Lcid- sche afdeeling. Men meldt uit Amsterdam: Het terrein van de ramp in dc Huidenstraat is sedert Donderdag veel veranderd. Do drio vorwoosto huizen zyn door eono hooge scbut- tiDg omgeven, do puinhoopen zyn wegge ruimd en thans is men bezig don sigaren winkel to sloopen. Dagelijks staan nogduizenden niouwsgiorigon byeen op de plaats, waar in weinige minuten zooveel werd vernield, waar zoovclo menschon het leven verloren. De heer Van Kupen, die het huis bewoonde, waar do ontploffing ontstond, on dio by het ongeluk vrouw en kind verloor, vorkeert steeds in een toestand van vroeseiyke opge wondenheid. Een morkwaardig staaltje van den vrecse- lykon druk, wolke tydens do ontploffing heerschto, verhaalde gistermorgen een smid, die vlak ovor den drogist woonde. De haas en zyu knecht stondon aan hot aambeeld to smeden. Eene lamp stond tusschen hen in Plotseling klonk een oorverdoovende slag, de lamp vloog weg, de vensterruiten spatten uit elkander, maai' de beide mannen bleven ongedeerd. In het achterhuis van de smedeiy, wel vyftig meter verder, was een venster uit het kozyn gerukt. De verpleegden in het gasthuis gaan steeds vooruit. Alloen de banketbakkersbediende ver keert nog in levensgevaar. Gistermorgen werd het lyk van do oudo juffrouw Brookmans uit do schouwkamer naar de familio ovorgobracht. Ondor een toe loop van vele belangstellenden werd het tor nardo besteld. De overige lyken zullen nog ecnigen tijd by de justitie biyven berusten. Men is hier over nog in het onzekero. To Amsterdam heeft in het café- restaurant „Bavaria" (Rembrandtpleio) een biljartwodstryd plaats gehad tusschen de lieeren BierliDg, van Groningen, en Smith, van Amsterdam. Do uitslag was, dat S. hot won; hy had do 2100 tegen B. 1761. Do serieOn boven 25 in do laatste 1200 carambolen waren van don hoor Bierling 31, 30, 61, 30; van den heer Smith 34, 83,105, 278, 32, 122, 26. Over eeuigo dagen zal do heer Bierling eeno revanche party met den heer Smith spelen. Wy zagen heden eeno aanbieding van eene clairvoyante te Amsterdam voor annonce-vlakte in hare wacht- en spreek kamer. Als 't zoo voortgaat, zullen wy spoedig de Amerikanen op dat gebied voorby- streven. Dynamiet aan slag te Parys. Omtrent de ontploffing in do woning van den advocaat-generaal Bulot, te Parys, rue do Clichy, is nog hot volgende bekend geworden De heer Bulot was nog te bed toen de dynamietpatroou ontplofte. Het raam van zyne slaapkamer, wolke aan de hir onplaals ligt, werd in duizend stukken na ,r binnen geslingerd. Toch heeft zyno kamer hot minst geleden. Ook do heer Bulot is overtuigd, dat dc aanslag zyn persoon gold. De dader heeft echter blykbaar do patroon niet voor zyne deur op de derde vordieping durven noorleg- genl uit vreos van zelf het slachtoffer van zljno euveldaad te worden. Hy legde de pa- troon op het portaal van do tweede verdie ping, ton oinde nog lijd te hebben te ont vluchten. Do vrouw van den apothekerisbcaen gevaar. Men verwondert zich er over, dat de politie na het gebeurde op den boulevard St.-Ger main, de woning van don heer Bulot niot heeft doen bewaken. Naar aanleiding van dezen dynamiotaanslag klagen do dagbladen ook over de geringe voortvarendheid der politie en eischen zy bui- Iongewone maatregelen tegen do anarchisten. Het huis is zóó beschadigd, dat de bouw polltlo vreest dat liet zal instorten. Do gevel is gestut en den bewoners werd veóodcnhet gebouw te betreden, ovonals het huis op den hoek der rue do Berlin. Op last van den minister van oorlog heb ben eonige officioron, dio de proeven met springstoffen hebben bygowoond. drn toestand van het gebouw onderzocht, waarby hun bleek dat vermoedeiyk meliniot was gebruikt. De ontplofbare stof was vervet ln eene vierkante doos. Do politie gelooft dat Eava- cliol, die vermoedelyk ook den vul i rn aanslag pleegdo, do schuldige is. De man, die den scherpschutter een slag in het aangezicht gaf, heeft zich aan hot po- litioburecl vervoegd en verklaard, dat hy op dat oogenblik niot wist, welk o; geluk de scherpschutter wilde trachten te verhoeden. Inmiddols heeft de politie uilgobieido maat regelen genomen om don schuldig') op to spo ren. Aan do vorschillende stations houden gezamenlyk 150 agenten do waclit om ieder reiziger van verdacht uiteriyk aan >e houden. Verder blijkt nog, dat do advocaat-generaal eonige dagen te voren een brief had ontvan gen, waarin hy met een aanslag gedreigd word. De heer Bulot sloeg daarop echter geen acht cn stolde eerst nu de politic mot den inhoud van dien brief in kennis. Het „Handelsblad van Antworpen" doelt nog mede, dat do lieer Bulot voornemens is naar het buitonland te vertrekken en inmid dels ondor een anderen naam zich ergons in do provincie zal vestigen. HUI X l-MriANU FranUrj|k. In de zitting, gisteren door de Kamer van Afgevaardigden gehouden, heeft do heer Emile Ferry een voorstel ingediend, strekkende om schadeloosstelling te verleenen aan hen, dio door de dyn'amiet-aanslagen schade hebben geleden. Hij wenschte dat dit ontwerp van dringenden aard zou verklaard worden. Do minister-president Loubet zeido dat allo maatregelen genomen zyn, en dat alles is gedaan wat binnen de perken der ïnogelyk- heid ligt. De dringend-verklaring is daaiop mot 252 togen 244 stemmen afgowezen. Do Kamer hooft tevens de urgentie aan- genomon van een voorstel, strekkende om eene wyziging te brengen in het strafwotboek, in dier voege, dat met do doodstiaf worden bedreigd do anarchisten, die zich aan aansla gen schuldig maken. Dultaohlnnd. Alvorens tot de aan do orde zijnde zaken werd overgogaan, heeft gisteren (de minister president graaf Von Eulenburf*fln het Prui sische Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de regeering, aangozien de beraadslaging over het school wetsontworp zoowel in do volle vergadering als in de commissie en ook in het geheelo land tot feilen stryd aanleiding gogeven had en eene bevredigor.de uitkomst thans niet moer te wachten was, van de verdero behandeling afzag, zich den tyd cn den vorm voorbehoudende, waarin zy binnen do grenzen der constitutie op de zaak zou terugkomen. Dezo verklaring tot intrekking der aange boden lager-onderwyswet hoeft by de «on- servaticven en de katholieken eene groolo ver slagenheid verwekt, welko ook in hunne bladen weerklank vindt, want uit de verklaring volgt, dat do regeering de schoolwet niet w il aannemen uit de handen dor conservatief- anti-liberale moerderhoid, tegen do liberalen. Do bedoelde dagbladsn zien daarin cene bo-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2