DAGBLAD. N°. 9847. A#. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. I >insd«{? Vlanrt. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden............ ƒ1.10. Franco per post...r.. 1.40. Afzonderlijke Nommers.7..T.77..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor bot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. W. Mark, machinist van beroep, wonende te Leiderdorp, en Lambinon, schil der, ingezetene van Leiden, waren zes maan den zonder werk geweest. Zaterdagnamiddag jl wandelden zy op de Haarlemmerstraat alhier en vonden by do Hartebrug een waren schat, nl. eene portefeuille met drie bank biljetten van ƒ40, drie van f 25 en n bank biljet van ƒ00. Wat deden ze? Zy gingen zonder dralen naar het politie-bureel, maar troffen daar den commissaris niet aan. Later vervoegden ze or zich ten tweeden male en ontmoetten er een landbouwer, wonende te Piet-Gyzenbrug, die verklaarde de door hen gevonden som te hebben verloren. Deze ging uit handen van do vinders over in den zak van den land bouwer, die den eersten samen tien gulden belooning gaf. Mon ziet hieruit dat er nog eerlijke men- schen in de wereld zijn, al wordt daar door sommigen maar al te veel aan getwijfeld. Mark en Lambinon hebben getoond (men neme hunne omstandigheden in aanmerking) te be lmoren tot de zeer eerlijken. Moge het voor hen niet blyven by de belooning van tien gulden, maar loone men hen met winstge- vendon arbeid. Zy verdienen dat! De schaak- en damvereeniging te Waddingsveen hield in de afgeloopen week hare algemeene vergadering. De pryzen van het concours werden aan de winners uitge reikt. Tot bestuursleden werden gekozen de lieeren C. C. Regt (voorzitter), A. H. Muller (secretaris) en P. L. Laurusse (penning meester). Het O. M. van het kantongerecht te 's-Gravenhage is in appèl gekomen van het vonnis, waarby de winkelhouder van de coöpe ratieve winkelvereeniging van „Eigen Hulp" aldaar werd ontslagen van alle rechtsvervol ging ter zake van beweerde overtreding dor Drankwet (verkoop van morellen op brandewijn). Op de séance, welke Sequah Don derdagavond in het „Casino" te 's-Hage gaf, viel het volgende incident voor: Sequah deelde zyn taliqjk gehoor de ont vangst mede van een anoniem schryven, waarin hfl, onder meerdere beleedigingen, wordt uitgemaakt voor een kwakzalver. Do schry ver zou 's avonds in de zaal aan wezig zyn, en indien Sequah den moed had den brief voor te lezen, waartoe hy hem tartte, zou hy zich doen kennen door Sequah uitte fluiten. Na voorlezing van den brief kwam echter do schryver niet voor den dag, maar was er iemand in de zaal, die Sequah iets toeriep. Deze verzocht den interpellant, wanneer hij iets te zeggen had, op 't platform te ver schijnen, om hem in do gelegenheid te stellen te kunnen antwoorden. De interpellant voldeed hieraan en betwij felde, dat men een man als Sequah, die zoo veel weldadigheid tentoonspreidde, en zich 't lot van de armen aantrok door hun ook krachtig voedsel te verstrekken, zulke laster lijke brieven zou schrijven. Volgens interpellant was waarschynlyker dat Sequah die brieven verdichtto en die aan zich zei ven adresseerde, als middel om reclame te maken. Hieruit ontstond eene woordenwisseling tus- schcn Sequah en den interpellant, waarbij het publiek op ondubbelzinnige wijze blijk Kaf zeer gebelgd te zyn over interpellants houding, hetgeen zoover ging dat men dien persoon te lyf wilde. Yan alle zijden werd geroepen„gooit hem er uit, er af, er af, enz. Toen de man dit deed, had hij inderdaad öen oogc-nblik kans een pak slaag van een 't dichtst by hem staand toeschouwer te ont vangen, maar de politie was spoedig genoeg toegesneld om ter zyner bescherming op te treden. Onder haar geleide gelukte 't hem ongedeerd do zaal on het gebouw te verlaten." Omtrent de gewonde slachtoffers der ramp in de Huidenstraat te Amsterdam verneemt men dat de heer Yan Eupen zich in een deerniswaardigen toestand bevindt; men vreest zelfs voor volslagen krankzinnigheid. Ook is de toestand van den jongsten be diende van den banketbakker Arents, van de dochter des kottermakers Brouwenstein en het dienstmeisje van den groentenman Kok zeer zorgwekkend. fomand, die geregeld eenmaal per week van Amsterdam naar Oleve reist, ver telt aan de „Amst. Crt." dat aan het station Kranenburg, (het Duitsche douane-station), wegens de te Groesbeek heerschende pokken, ieder eerst ontsmet wordt, die uit het besmette dorp komt, alvorens weder in de waggons te mogen plaats nemen. Een goede maatregel. Doch wanneer men uit Duitschland komende te Groesbeek (het Hollandsche douane station), stilhoudt, stappen daar de Groesbeekers in den trein, tusschen de andere passagiers. De reiziger acht dit een groot gevaar voor be smetting en vraagt of de Spoorwegmaat- schappy de uit Groesbeek komende menschen, zoolang de epidemie duurt., niet in afzonder lijke waggons kan doen plaats nemen. Door den commissaris van poli- tie te Maassluis zyn in de laatste dagen ver schillende personen gehoord, die door iemand uit Rotterdam tandheelkundig waren behan deld, terwyl die persoon slechts in het bezit is van een diploma, waaruit blykt dat hy in 1883 het theoretisch examen heeft afge legd, zoodat hy onbevoegd is dien tak van heelkunde uit te oefenen. J) eeming, de man, die in Australië is gevangengenomen wegens het vermoorden van zyne vrouw en die beschuldigd wordt ook eene andere vrouw met zyne vier kin deren te Rain hill by Liverpool te hebben ver moord, moet, volgens bericht uit Melbourne, bekend hebben dat hy de misdaden te Rain- hill werkelyk hoeft bedreven en moet verder hebben verklaard de twee laatste moorden te hebben bedreven, welke zyn geploegd in Whitechapel te Londen en welke werden toe geschreven aan Jack the Ripper. Voortdurend komen nieuwe wandaden van Deeming aan het licht. Thans verneemt men dat hy, na Rockhampton te hebben verlaten, een gemeubileerd huis by Brisbane huurde. Hij was toen vergezeld van eene vrouw, maar tegen den tyd, dat de huur moest worden betaald, verdwenen beiden. Toen de huisheer eenige dagen later het huis binnenkwam, vond hy de overblijfselen van vrouwenklee deren in den tuin. Nadat het verhoor van Deeming voor de rechtbank te Perth zal zyn afgeloopen, zal hy verder voor do rechtbank te Melbourne' terechtstaan, waartegen zyn advocaat, de heer' Haynes, zich echter met nadruk verzet. Te Rainhill bleef nog steeds eene grootc menigte toestroomon. Woensdag was de toe-' loop zelfs zóó sterk, dat de politie niet meer in staat was bet huis van Deeming te bewa- ken, zoodat do menigte naar binnen stroomde. De eigenares van het huis, mevrouw Hayes, die het aan Deeming verhuurde, zal het laten afbreken, daar zy er aan wanhoopt, het ooit. weder te verhuren. Te Southern-Croos, waar Deeming, toen maals Swanston, in hechtenis werd genomen, heeft men bevonden dat de vloer van het huis, dat hy daar bewoonde, indertyd is opgebroken en weer dichtgemetseld. Men zal daar opgra vingen doen en men verwacht er goud te vinden, dat Deeming moet hebben bozeten en dat hy daar waarschynlyk heeft verborgen. Doeming heeft aan zyn advocaat te Perth wel de reeds bovenvermelde bekentenissen afgelegd, maar houdt zyn onschuld ten aanzien van do andere Whitechapel-moorden vol. Ook de moord te Windsor wordt door hem ge loochend, en hy verklaart te zullen bewyzen, dat zyn vermeend slachtoffer vyf dagen na den moord nog in leven was. Verder houdt hij vol, dat zyne vrouw (Mathews) hem om éjBn anderen man verlaten had. "Te Toulouse zwaait de influenza ijaren schepter met groote kracht. Vooral het l^loostor der Karmelieten wordt door de ernstige zjiokto zwaar bezocht. Twee zusters zyn aldaar i"eeds overleden. Zes andere liggen bedenkelijk ziek. Gevecht in een trein.-Naar aan leiding van de vele diefstallen, welke den laatsten tijd byna dagelyks in de treinen van den Delaware- en Maryland spoorweg werden gepleegd, ontvingen drie politiebeambten de opdracht de treindieven op te sporen. Zy namen daarom in den trein plaats, en nau welijks was deze afgereden, of zy werden opmerkzaam gemaakt op vier personen, die door de treinbeambten voor de dieven werden gehouden. En werkelyk bleken zy de gezochten te zijn, want onmiddellyk toen zy bemerkten, dat zy met politiedienaars te doen hadden, vuurden zij op dezen hunne pistolen af. Een verwoed gevecht was hiervan het gevolg, dat eindigde met den dood van een der dieven. De andere drie wisten te ontsnappen. Onder de reizigers ontstond eene ware paniek. Op den tweeden dag van de ver- kooping van Boulangers inboedel waren er meer liefhebbers dan op den eersten, maai de bestede pryzen waren niet hoog. Men denkt dat de geheele verkooping 50 a 60 duizend fr. zal opbrengen. Volgens bericht uit Bucharest, heeft de politie alle voorzorgsmaatregelen genomen ter bescherming van den Bulgaar- schen metropolitaan tegen eventueele moord aanslagen. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Februari. Verrvolg). In zyn Mail overzicht schryft de „Java- Bode" De nieuwe civiele en militaire gouverneur van Atjeh heeft het bestuur aanvaard; het is te wenschen voor geruimen tyd. De nieuwe bestuurder van het gewest heeft langdurige conferentien gehad met den gouverneur-ge neraal, zoodat diens zienswyze hem bekend wezen kan; of en in welke mate de gouver neur van Atjeh zelfstandig maatregelen nemen mag, hangt af van de instruction; het streng doorvoeren en volhouden van de blokkade, waarop in de beide Kamers der Staten-Gene- raai is aangedrongen, zal nu wel verzekerd zyn. De laatste .officiöele berichten gewagen van voortdurende beschietingen van onze ver sterkingen. De regeering heeft by circulaire de moe- ning van de residenten en assistent-residenten op Java gevraagd omtrent het al dan niet wenschelyko van do Christelyke propaganda. De correspondent, van de „Java-Bode" te Kotta-Radja beklaagt zich over de gedrukt heid en ongezelligheid, welke aldaar worden waargenomen gedurende den laatsten tyd Men hoopt thans, onder kolonel Deykerhoff, een anderen tyd te gemoet te gaan, omdat hy, die trouwens altoos ais een vroolyk en gul gast heer bekend heeft gestaan, or wel wat voor over heeft om de oude gezelligheid te Kotta- Radja te doen terugkeerenen inderdaad, do wyze, waarop deze gouverneur onmiddellyk aanraking heeft gezocht mot alle officieren en ambtenaren ter plaatse, doet het beste hopen voor deze verwachting. In tegenstelling met zijn voorganger, gaat deze gouverneur by alle famili'-n bezoeken afleggen, vertoont zich veel in het openbaar, heeft reeds do officieren by zich ontvangen en zich met ieder van hen eenige oogenblikken onderhouden; alle mili taire kampementen en gebouwen in oogen- schouw genomen en tal van plannen ter ver betering, volmaking en vernieuwing ontwor pen. En dat alles met een zekeren militairen chic, omgeven door eenig gevolg, de inspection en representation opgeluisterd door muziek kortom, op eene wyze, welke do meeston gaarne zien en die op de massa wel eenigen iydruk maakt. Hr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma" heeft orders gekregen om mot spoed haar Amboina te stoom en. De ntraeoster der cavalerie J. W. A. Tichler, in garnizoen te Salatiga, heeft een tweejarig verlof naar Nederland aangevraagd wegens meer dan vyftienjarig verbiyf in deze gewesten. (Java-Bode.) Den 23sten Februari overleed te Sema- rang mr. J. G Cantius van Blommestein, advocaat en procureur by den raad van jus titie aldaar. Men vermoedt dat dit plotseling afsterven moet geweten worden aan dierlijke vergifti ging, ten gevolge van hot eten van vergif tige visch of garnalen. Uit Tapanoelie schryft men aan de „Sumatra Courant": De cholera, welke reeds eenigen tyd in Padang Lawas heeft gewoed, eischt ook thans te Padang-Sidempoean offers. De meeste aan getasten zyn Bata's, die over 't algemeen zeer onzindelyk zijn. De diagnose „cholera" is echter niet officiéél gesteld, en de ziekte, hoe zy dan ook moge heeten, wordt onbe duidend genoemd, hoewel er, als de schry ver zich niet vergist, in de onderafdeeling Ang- kolo dagelyks 10 tot 20 menschen aan sterven. IJN 1£ X O IN 1> EiN". Kien we tijd. Dool- de invoefing van den t(jd naar Green wich, zullen scholen, enz., twintig minuten later aangaan dan thans, en over een tiental jaren gorekend, veel tjjd van den heerlijken morgen verloren gaan en veel meer kunst licht gebruikt moeten worden; - genoegen, gezondheid en beurs worden dus ornstig be dreigd; - om dezen onaangenamen toestand te weren, bestaat er m. i. een zeer eenvoudig, alles afdoend middel: men vervroege het aan gaan der scholen, het beginnen der Godsdienst oefeningen, enz., enz., met een half uur, en men zal van de tijdsverandering, in plaats van schade nog voordeel hebben. Pas ingevoerd zal het lastig schijnen, doch, na verloop van een half jaar, is ieder er aan gewoon. Anderen bladen word verzocht deze vinger wijzing over te nemen. Rotterdam, Maart 1892. u. Geveilde porOeclon. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 26. Maart 1892, ten overstaan van Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden: Hot huis, Heerengracht No. 47, kooper do heer P. Develd, voor 4100; het huis Groe- nesteeg Nos. 70 en 72, opgehoudenhet huis Ouden Rijn No. 16, opgehouden twee huizen 3de Binnenvestgracht, Nos. 6 en 7, kooper de heer C. P. Hoogeveen q.q., voor ƒ2240; het huis met tuin, Haarlemmerweg No. 35, onder Leiderdorp, kooper de heer A. Kooien, voor ƒ2510; het huis Langegracht No. 177, kooper de heer S. Van Leeuwen, voor 590; het huis Bakkersteeg No. 8, koopster mejuf frouw wed. P. Van don Broek, voor ƒ760; tien huizen in de Duivolshoornpoort, koopor de heer W. J. Trel, voor ƒ2212. W. F. Kaiser, notaris te LeidenHet huis Brcestraat No. 18, kooper de heer G. J. Speet q.q voor 0550. Mr. C. II. P. Klaverwijden, notaris to Lei den: De Buitenplaats, „Huis Ter Wegen", onder Sassenheim, onverkocht gebleven. J. F. Meiners, notaris te LeidenHet huis, Breestraat, No. 1-28, kooper J. W. P. Licht q.q., voor ƒ11,100.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5