N°. 9847. Dingdag SO blaart. A*. 1892. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 Maart. Feuilleton. Twee ongelukkigen. LEIDSOE DAÖBLAB. PRIJ8 DEZER CODRANT: Voor hdin pw S maandenl.io. Franco per post1.40. Afzonderlijlc. Nommere0.0J. PBIJ8 DES ADYEBTENTIÈN: Van 16 regolft ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bniten do stad wordt ƒ0.10 berexena. Zooals bekend is, werd -ton vorigen jare [por Gebrs. Dirkse en andere fruithandelaren ijl den gemeenteraad een verzoek ingediend do ooftmarkt wederom van de Kalver- parit naar den Nieuwen Ryn te verplaatsen if wel eone andere h. 1. meer geschikte plaats Ipp de Kalvermarkt aan te wijzen, terwjjl it verzoek werd ondersteund door bewoners ijn de Kalvermarkt. De Commissie voor do Huishoudelijke Veror- Klingen heeft by haar rapport van 9 Januari jl. verschillende gronden in overweging ge in, terug te komen op hot Raadsbesluit an 20 November 1890, waarbij "de Kalver- narkt voor ooftmarkt werd aangewezen en lioo den vroeger bestaanden toestand te erstellen. Inmiddels werd by de behandeling van deze angelegenheid in het College van B. en Ws. aandacht gevestigd op het feit, dat sodert wijziging der Verordening op do markten ij het bovenaangehaald Raadsbesluit van 0 November 1890, nooit op de Kalvermarkt ■arkt is gehoudon, doch dat door de belang- ebbendo fruithandelaren geregeld zoogenaamd narkt is gehoudon op andere plaatsen. Dit af B. en Ws. aanleiding by hunne missive ld 4 Maart jl. nader met de Commissie voor Huishoudelyke Verordeningen in overleg treden. Twee loden van het College van Dageiyksch tetuur waren namciyk van oordeel dat, nu tt bleek dat feitelijk van do Kalvermarkt oor ooftmarkt geen gebruik was gemaakt, t alzoo het bovenaangehaald Raadsbesluit iet was kunnen worden uitgevoerd, er voor- 5Dog geenerlei aanleiding bestond om thans te verklaren dat de Kalvormarkt onge- chikt is voor de door den gemeentoraad araan gegeven bestemming. en Ws. achtten hot daarom wenscheiyk t Commissie voor de Huishoudelyke Ver steningen met den foltelyken toestand be- end te maken, met de vraag of zy van ordeel bleef dat een terugkomen op het ge boren besluit wenscheiyk was. De Commissie hoeft met de meeste wel willendheid aan dit verzoek gevolg gegeven, m by haar advies van 14 Maart jl. uitvoerig ure zienswyze in deze nader uiteengezet. Blykens Cat rapport blijft zy haro vroeger kenbaar gemaakte zienswyze handhaven, en er op aandringen dat de ooftmarkt wederom worde verplaatst naar den Nieuwen Ryn. De meerderheid van het college van B. en Ws. kan zich geheel met do zienswyze der Commissie vereenigen en maakt de daarvoor aangevoerde gronden geheel tot de hare, terwyi de minderheid by haar gevoolen blyft volharden dat de ongeschiktheid der Kalver markt nog niet is kunnen blyken en dat er vooralsnog geon sprake behoeft te wezen van eene verplaatsing der by Raadsbesluit aange wezen marktplaats, terwyl naar haar inzien gestreng moet worden gewaakt tegen het markten op andere dan daarvoor by de Ver ordening aangewezen plaatsen. B. en Ws. geven op grond van een en ander den Raad in overweging in te trekken de Verordening van 20 November (Gembl. No. 4 van dat jaar), waarby wordt gewyzigd do Verordening, houdende aanwyzing dor plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen de gemeente Leiden, ten ge volge waarvan de Verordening van 12 Mei 1887 (Gembl. No. 7 van dat jaar), waarby is bepaald„Voor de verkoopers van boom vruchten en verder ooft aan den Nieuwen Ryn van do Middelstegracht zich oostwaarts onbepaald uitstrekkende", wederom geldend wordt. Den lsten April a. s. zal het 25 jaren goleden zyn, dat mejuffrouw G. M. Breebaart by het onderwys in de vrouwelyke band- werken aan de openbare scholen No. 1 der 3de en 4de kl. alhier in betrekking kwam onder leiding van mej. D. Engelbregt, die toen als lsto onderwyzeres aan het hoofd van dat onderwys stond. Den lsten Aug.'76 werd mej. Broobaart bevorderd tot 2de onderwy- zeres en den lsten Juni '85 volgde zy, door het overlyden van mej. Engelbregt, deze als lste onderwyzeres op. Verschoidone leerlingen hebben door haar goed en gewaardeerd on derwys voorzeker do goede gevolgen onder vonden van vaardigheid en bekwaamheid, welke voor de toekomstige vrouw onmisbaar zyn. Moge mej. Breebaart nog vele jaren met dezelfde toewyding en denzolfden yver als tot heden werkzaam blyven tot zegen van een deel der vrouwelyke jeugd in onze ge meente I Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. F. D. Oostdyk, van Leiden. Heden had ten Raadhulze alhier do open bare aanbesteding plaats van het bouwen van een Archiefgebouw en conciërgewoning aan de Boisotkade. Hiervoor waren ingeleverd 10 inschryvingsbiljetten, bedragende 38,56Ct„ 38,498, ƒ36,828, ƒ34,200, ƒ33,950, ƒ33,593, 32,988, ƒ32,489, ƒ31,990, ƒ31,990. Het werk is aan de heeren A. Verhoog Jr. en J. Boom, beiden alhier, gemeenschappelyk gegund voor de som van ƒ31,990. By koninkiyk besluit van 25 Maart zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervangor te Lelden, mr. F. Was en mr. C. H. P. Kla- verwyden. De gemeenteraad van Delft heeft aan den heer A. J. Melief, volksbeurt6chipper op Leiden, een jaarlyksch subsidie verleend van ƒ300. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 10 en 5 hec toliters, waren depryzen: f 4.20 en ƒ2.10. Do heer P. N. Gysman, predikant by de Ned.-Horv. gomeente te Zoeterwoude, die den volgenden Zondag zyne intrede te Beek bergen zal doen, nam gisterochtend afscheid van zyne gemeente, waarin hy sedert 4 Augustus 1889 werkzaam was. Hy hield eene predikatie naar aanleiding van Hebreeën 13 vers 8„Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in eeuwigheid." De gomeente zong den scheidenden leeraar ten slotte toe het derde vers van Psalm 134. De heer J. Veelo, te Rynsburg, heeft voor de benoeming tot onderwyzer aan de Chr. school te Hazerswoude bedankt, eveneens voor die aan de Chr. school te Stadskanaal, terwyl hy de benoeming als zoodanig aan de byzondere school te Maassluis heeft aange nomen. Dinsdag, 29 Maart, zal door weezen van Neerbosch in de kerk der Ijed. Herv. gemeente te Aarlandorvoen, eene zang- en muziekuit voering gehouden worden, voorafgegaan door een inleidend woord van ds. C. Hengeveld aldaar, en afgewisseld door mededeelingen van den arbeid onder do weezen van den heer Joh. Van 't Lindenhout. Omdat zich op het traktement van 400 geeno sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwyzer aan school B te Waddings veen opdeden, hooft de gemeenteraad besloten het salaris tot 000 te verhoogen. Door den gemeenteraad van Sassenhoim is tot onderwyzer aan de o. 1. school benoemd de heer J. W. Klerk, onderwyzer aan eene school der vereeniging voor lager onderwys te Amsterdam. Met den bonoemde stonden op do voordracht do heeren Matthyssen, volontair- onderwyzer te Dordrecht, en G. Bontenbal, onderwyzer te Dolft. Op voorstel van don voorzitter werd be sloten tot het aanstellen van een derden amb tenaar van den burgerlyken stand en ajp zoodanig benoemd de heer S. baron -tRn Heemstra, wethouder. Het aandeel der gemeente Lisse in d» lichting 1892 van de nationale militie bedraagt- 6. Het aantal ingeschrevenen bedroeg 84. Daarvan werden 6 wegens broederdienst, 1 wegens te zyn eenige wettige zoon en 1 wogens lichaamsgebreken, vrygesteld. Men meldt ons uit Hillegom: Dezer dagen werd alhier in het lokaal van den heer Koning eene vergadering gehouden onder leiding van mr. K. M. Phaff, om, zoo moge- lyk, eene afdeeling te stichten van het Ne- derlandsch Werklieden-pensioenfonds. Ten einde de werking vhn dat fonds nader too te lichten, traden als sprekers op de heeren F. Versteynen en Dr. Mouton, respeetieveiyk directeur en commissaris van genoemd fonds te 's-Gravonhage. De vergadering was Sn door werkgevers èn door werklieden, ook uit omliggende gemeenten, tameiyk goed bezocht. Aan het einde der byeenkomst noodigde de heer Phaff eenige heeren werkgevers uit om zich tot eene commissie te vormen, ten einde het tot stand komen eener afdeeling van het fonds te bevorderen. De heeren werkgevers, die deze taak bereidvaardig op zich namen, zyn: A. Topper, bloemist; Hs. Van Waveren, korenhandelaar; P. H. Van Waveren Lz., bloemistL. L. Veenendaal, hoofd der school, on W. Kuyk, bloemist Do lste luitenant D. Enschedé, van het 2de reg. huzaren te Venloo, Is overgeplaatst by het 3de reg. te 's-Hage, zynde de lsto luit. H. L. A. Mathon overgeplaatst by hot depot-eskadron te Leiden. De heer H. G. R. Dietz, verifficateur der lste categorie en sectie-chef by de rijks belastingen te Rotterdam, heeft na ruim 54- jarigen dienst ontslag verzocht tegen 1 Mei a. s. De Kamer van Koophandel en Fabrieken to Leeuwarden heeft geene termen gevonden om te voldoen aan het verzoek van den directeur der Nederlandscho albuminefabriek te Leiden, om aan te dringen by de Neder- landsche regeering tot het doen van pogingen, om don vryen invoer van melksuiker in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika to verkrijgen. Naar do „Zw. Ct." verneemt, is de waarnemende algemoene secretaris van Suri name, mr. P. Hofstede Crull, benoemd tot advocaat-generaal by het gerechtshof te Pa ramaribo. Ik raa bang geworden voor de eenzaam- leid. Mimi was wel de geheele week op thfcjl, maar ik had gedurende hare afwezig- leid toch het gevoel, dat er een wezen leefde, at op my steunde, dat my liefhad, dat aan !(J dacht en dat maakte my gelukkig. -Bens zal ik misschien van haar moeten sheiden", zoide ik meermalen tot myzelven. Wellicht wordt ze my morgen reeds ont- omen. Zy noemt my vader, maar dienaam °mt my niet tos. Ik heb haar zelf ge- tolen I En dan schreide ik bittere tranen, himi was achttien jaar geworden. Ze zag r bjjzonder hef uit; ze was slank, tenger eoouwd. Do meeste meisjes konden jaloersch 01 baar z|]d Wanneer ik haar aanzag en zy M dat liove mondje togen my glimlachte, n icon ik don blik niet van haar afwenden, zulke o genblikken wenschte ik te ster- «n. Maar ik zal u verder vertellen Op oeu Zondag-morgen vroeg Mimi my of Seen plan had haar spoedig van de 6chool te lemen, zy sloeg de armen om myn hals en sprak: „Vader, al myne vriendinnen gaan zoo langzamerhand weg; velen harer zyn reeds gehuwd. Ik ben geen kind meer. Laat my dus thuiskomen; ik weet nu inderdaadevon- veel, ja, meer dan de meoslo meisjes, want ik ben er langer dan één van haar geweest." „Dat is waar", antwoordde ik peinzend, „je bent nu een groot meisje, nietwaar Mimi?" „Ja, vadertje, ik ben nu achttien jaar." „Juist, juist; waar blyft de työ, en mis schien denk jo ook al aan trouwen?" „Misschien", antwoordde ze. Er ging een schok door myno leden. „Meen je dat, Mimi? Denk je aan trou wen.. Is er iemand, dien je liofhebt?" „Moet ik het u vertellen, vadertje?" „Ja, Mimi, vortel my alles", antwoordde ik, my geweld aandoende, om myne ontroe ring te bedwingen. „Spreek, ik luisterI" Ik had een gevoel alsof my do keel werd toegeknepen Ik leed onboschryflyk. Mimi dacht eenige oogenblikken, zette zich op myne knie en zeido: „Ik heb u wel eens verteld dat Emma De Villevieux, bij wie ik eenige maanden geleden op de bruiloft ben geweest, een broer heeft, nietwaar?" „Ja; is hy het?" vroeg ik ademloos. ,Ja, vader 1" „En heb je hem lief?" „Ik mag hem wel lyden." „En heeft hy jou lief?" „O ja, boven alles, hoeft hy gezegd." „En verlang je met hem te trouwen?" „Vader. „Antwoord me openhartig 1" „Welnu, ja, vader." Er kwam een waas voor myne oogen. Hot blood gutsto my door do aderen. Ik zette Mimi van myn schoot en riep, opsprin gende, uit: „Laat hy dan hier komendan zal ik met hem sproken 1" Toen wierp ik my languit op myn bed in de aangronzende kamer. Ik was als verplet. Ik zou niet kunnen zeggen, waaraan ik dacht; ik dacht niet. Hebt u ooit zulke oogenblikken doorleefd? Men haalt adem en toch leeft men niet. Men ziet en toch neemt men niet waar. Ik geloof dat ik het niet gevoeld zou hebben, als men my toen vermoord had. Roerloos lag ik daar; uren verliepen. Ein- delyk keerde myn bewustzyn terug, ik kon weer denkon en toon eerst bosefte ik den omvang van myn leed. Ik zou van Mimi moeten scheidenZyzelve had het my gezegd. Hoe dwaas was het van my geweest to I meenen dat zy altgd b() my zou willen bljj- 1 venl Ik was een egoïst, Ik had slechts aïn myzelven gedacht, ik had my gelukkig ge voeld, wanneer zy naast my zat, wanneer zy my toelachte; ik had dien schat voormtf alleen willen behoudon. Ik beschouwde hem, die my Mimi wilde ontnemen, als een mis dadiger.. Ik alleen had recht op Mimi; rij was immers myne dochter? Myno dochter I Dat heerlyke woord deed my rillen van het hoofd tot de voeten. Ik had eon gevoel alsof ik in zwym zou vallen. Myne dochter! Neen, zy was myne dochter niet. Ik had het recht niet haar by my te houden. Zo noemde my vader en dienaam kwam mij niet toe. Hare lief koozingen, haro kussen had j ik niet mogen aannemen. Ik was een vreemde indringer. Dat was eene ontzettende gedachte. Ik moest zoo spoedig mogoiyk een einde maken aan dezen valschen toestand. Ik aar zelde niet langer. Wankelend b af ik my naar hare kamer. Do deur stond open. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1