ral", van Hamburg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, is 22 Maart Suez ge passeerd; de „Prins Aloxander" vertrok 23 Maart van Batavia naar Amsterdam; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, ver trok 24 Maart van Suez; do „Zuid-Hol land", van Rotterdam naar Java, vertrok 22 Maart van Southampton; de „Celebes" ver trok 23 Maart van London naar Halifax; de „Patroclus", van Amsterdam via Liverpool caar Java, arriveerde 22 Maart te Liverpool; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Maart to Genua; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, is 22 Maart Sagres gepasseerddo „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 24 Maart Suez. Be nieuwe belnstlng-voorstcllen In de Vrijzinnige KftcsFereenlglng te Lelden. In eene vergadering, gisteravond door de Vrijzinnige Kiosvoreeniging uitgeschreven en ook toegankelijk voor niet-leden, trad de lieer H. J. Bool, onze vroegore stadgenoot en af gevaardigde voor Leiden naar de Tweede Kamor, als spreker op Zyn onderwerp was: „Ons belastingstelsel en de voorstellen van den minister van financiën." Na zijne betuiging, dat 't hem eene vreugde was zoovele bekende gezichten te mogen wederzien, begon hy met eene herinnering aan do geschiedenis van de Grondwetsher zieningen, doch waarbij altoos eene leemte is overgebleven, de reorganisatie van onsfinan- tiëel bestuur. Wat ons belastingstelsel is? Is 'tbedroovend, dat men die vraag nog altoos moet doen, ónze staatsregeling geeft er geen antwoord bp. Het stelsel, nog altijd in gebruik, omvat de volgende 5 soortende directe, de indirecte belastingen, accijnzen, recht op gouden en zil veren werken en inkomende rechten. Onder deze is er niet eene, die aan alle óischen van billijkheid en rechtvaardigheid voldoet, wel die dringend schreeuwen om her ziening. Geen wonder dus dat voor en na pogingen tot die herziening in 't werk zijn gesteld, te beginnen mot Van Bosse in '48 tot do meest recente toe, die van Borgesius c. 8.; doch alle zijn mislukt. Is het een eisch van een good belasting stelsel, dat het van 't denkbeeld uitgaat, dat <Ie verhouding van de burgers tot den Staat en omgekeerd niet op strydigo, maar op over- eenstommonde belangen moet rusten, ons belastingstelsel voldoet daaraan niet en van- •daar nu weer do poging van onzen tegen- woordigen minister om daarin «ene betere ve'geling te maken. Vervolgens geeft de hoer Bool een overzicht vati hetgeen door 't wetsontwerp van mi nister Pierson gewild wordt en ontwikkelt zijne bezwaren daartegen. Hy meent dat da- delyk by de invoering van deze belasting op het vermogen meer rekening had moeten ge houden zyn met andore bolastingen. Teleur stellend is dat het vermogen in de doode hand en dat van corporation met niet onbe duidend vermogen uitgesloten is. De progressie is, als elke poging om deze toe te passen, eeno willekeurige zonder beginsel van even- TOdigheid. Achten velen opgaven van vermogen eoa bezwaar, spreker zou de gehoimhouding zooveel mogeiyk opgeheven wenschen te zien. Een groot bezwaar is, dat deze wet geen straffen kent, en by aangiften in eene plechtige verklaring wil berusten in plaats van een eed, tenv'yi éen valsche eed toch maar alleen strafbaar is en niet eene valscho verklaring. Van het vryiaten van meubilair is vóór en tegen te zeggen, maar kunstschatten, die oen vermogen vormen of vormeerderen soms? Ook de tax voor do waarde van gebouwde en ongebouwde eigendommen laat te wen- •öchen over. Toch, in weerwil van deze bezwaren, hoopt "spreker op aanneming van deze voorstellen, ey 't dan ook hier en daar gewyzigd Hy juicht afschaffing van zeepaccyns, ver mindering van zoutaccyns toe en verhooging van jeneveraccyns vindt by hom geen togon- stand. Na eene pauze vraagt allereerst do heer v. d. Heyde 't woord, 't Debat loopt alleen over den „accijns op zout en gedistilleerd". Do heer v. d. Heyde toch zou den zoutaccyns gehcol afgeschaft willen zien, als een druk maai nog veel meer met 't oog op don aller- trmirigsten smokkelhandel. En verhooging van don jeneveraccyns acht hy bedenkelijk, omdat die ten slotte niet anders dan den toch reeds zoo rampzaligen slaaf der zonde van het misbruik zal treffen. De heer Van Vuuren vraagt spreker of hy dit wetsontwerp, met het oog op de recht vaardigheid, aannemelyk en uitvoerbaar acht, zonder dat de bedryfsbelasting is behandeld, aangenomen en ingevoerd. Do winkelstand krygt er nu eene nieuwe belasting by. Ook hy zou de zoutbelasting afgeschaft wenschen; alleen als er niet meer meo ver diend worden kan, zal de smokkelhandel op houden. Do heer Bool antwoordt en zegt dat velen van gevoelen zyn dat vorhooging van jenever accyns de minder gegoede klasse benadeelt, maar dat gelooft hy niet, omdat die vorhoo ging den dronkaard zyn vast quotum aan 't huisgezin toch zal doen uitkeeren en do rest verdrinkt hy volgens gewoonte. Al zou niemand niet goheole afschaffing van den zoutaccyns wenschen, toch is 't eeno daad van practische staatsmanswysheid, dat dat nu niet is voorgesteld, omdat de minister het zekere niet geheol on al prysgevon mag voor hetgeen nog onzeker is. Hy gelooft in antwoord aan don heer Van Vuuren, dat de minister by de memorie van antwoord op dit ontwerp wel zyne voorstellen betreffende de bedryfsbolasting zal voegen. Prof. Buys wil een onkel woord zeggen tot ondersteuning van hetgeen gezegd is tegen de verhooging van de jenevorbelasting. Hy acht die vorhooging inderdaad eene belasting niet uitsluitend, maar grootendeeis op de min derbedeelde klasso. Hy heeft minder 't oog op den dronkaard, dan op zyn ongelukkig gezin, dat 't weer zal moeten ontgolden. Voor hem zou die verhooging een groot be zwaar zuil. Kan hy veel bezwaren over stappen om deze wet te doen aannemen, niet over dit bezwaar, dat voor hem onoverkome- lyk is. De heer Bool antwoordt daarop nog, dat de verhooging te gering is, om ze op de consumenten te verhalen. Mon heeft gevraagdwaarom geene verhoo ging voorgesteld van de.i wynaccyns? Het antwoordt luidtomdat do voordoelen, daardoor behaald, zoo onbeduidend zouden zyn. Waren ze dat niet, ze zou wel voorgesteld wezen, 't Zou den fiscus niet veel baten, al werd deze zoodanige verhooging ingevoord. De hoer mr. F. Was, als voorzitter, die de vergadering had geopend, sloot ze ook met een woord van dank, dat onze afgevaardigde dit onderworp hier zoo duidelyk en grondig had willen inleiden. Gemengd Nleuw Toon hedenmiddag generaal Booth, van het Leger des Heils, per trein van 12 u. 27 m. op weg van Rotterdam naar Amsterdam, het station alhier passeerde, be vonden vele personen zich op het perron en aan don overweg by don Stationsweg. De „generaal" groette den toeschouwers van uit zyn coupó en was gevolgd door eenige leden van zyn „staf". Eeno ovatie van zyne Leidsche „soldaten" had evenwel niet plaats, want dozen waren reeds des ochtends met den trein van 8 54 naar de hoofdstad ver trokken, ten einde hun bevelhebber aldaar te bogroetten. Generaal Booth zag er vermoeid uit, en wat zyn uiterlyk botroft, is hy, sedert hy hier ter stede in de vorige Stadszaal optrad, merkbaar verouderd. In zyn coupó bevonden zich ook zyn par ticuliere secretaris en oen kolonel van het leger in Australië. Uiteriyke kenteekonen droeg hy niet, daar hy gehuld was in eene groote zwarte mantel jas, welke alleen hot roode wambuis, de ge wono dracht, liet zien. Te Rotterdam by zyno aankomst uit Enge land en te 's-Gravenhago toen hy aldaar het station passoerde, waren hem luide huldebe tuigingen gebracht. In de Rottostad was hem door een kinderkoor zelfs een welkomstlied toegezongen en werd hem een ruiker van witte bloemon aangeboden. Wodorom werden hodennacht acht kippen en een haan hun heer en meester ontstolen. De dieren waren het eigendem van den doodgraver der R.-K. begraafplaats in deze gemeente en veranderden van eigenaar waarschy'nlyk door middel van vervoer mot een bootje. Hot g e v al v a n p o k k e n, d a t z i c h onlangs by Leiden, onder Zoeterwoude, voor deed, is gelukkig het eenige gebleven. De patiënte is weer genezen, het pokkenbriefje thans van de deur weggenomen en het huis geheol gedesinfecteerd. By vonnis van de arrond. - rechtbank te 's-Gravenhage werden heden veroordeeldS. v. K., te Leiden, wegens mis handeling en vernieling, tot 7 dagen; W. S., sjouwer te Leiden, wegens verstoring van eene godsdienstoefening (Leger des Heils), tot 14 dagen; J. v. S, te Noordwyk, ter zako van wederspannigheid, tot 7 dagen. Een der twee jongelieden, die in de vorige week Gouda bezochten en daar, voorgevende studenten in de medicynen te zyn, o. a. eene biljartkeu bestelden en een kostuum kochten, welk laatste zy echter, omdat zy vergaten te betalon, weder moesten uittrekken, is Dinsdag-namiddag door de po litie te Rotterdam op de Leuvehaven aange houden en gisteren door de politie naar Lei den overgebracht ter beschikking van do po litie alhier. Beide jongelieden, van wie één do zoon is van een ingezetene te Leiden en de ander de zoon van een kastelein alhier, hebben na hun vertrek uit Gouda Maassluis met een bezoek vereerd, en zyn van daar naar Rotterdam vertrokken, waar zy in verschillende hotels logeerden, laatsteiyk in het hotel „Internatio naal" aan den Terwenakker. De andere voor gewonde student heeft reods die gemeente verlaten. (N. R. C.) De brand in de mp toAnderlues (Henegouwen) is nog niet gebluscht. Men blijft voortgaan met het onder water zetten der myn en het zal dientengevolge nog eenigen tyd duren vóór men al de lyken der slacht offers naar boven zal kunnen brengen. De Britse h o bark „Sylvan" is op hare reis van Barbados naar St.-John ver gaan. Vyf der opvarenden verdronken; de overigen slaagden er in Yarmouth (Niéuw- Schotland) te bereiken. DeHongaar8che afgevaardigde Gera Eoetvoes, beschuldigd van bedriegiyke handelingen, hooft zich met eene revolver dood geschoten. To Koblenz kregen gisternacht een officier en een burger op straat twist, waarby de officier den man met zyne sabel doodstak. De ramp In de Haldcnstraat te Amsterdam. De agent van politie, die by do ramp tegen woordig was, moet, naar men verhaalt, heb ben verklaard, dat hy geroepen werd toen eene fle6ch benzine, vlak by een vat petroleum geplaatst, uit de hand viel. Hy waarschuwde alles to laten liggen en zeide zand te zullen halen. Hy y.lde weg om dit te doen, maar onderwyl schynt men met licht by do snel ontvlambare vloeistof te zyn gekomen. By het opruimen der puinhoopen, werden nog veel artikelen van waarde daaronder ge vonden. In den sigarenwinkel vond de eige naar zyne licht beschadigde effectentrommel, met de doorweekte stukken. In de puinhoopen van het huis des heeren Van Eupen werd een klein geldkoffertje, een bundel half ver brande effecten met familiepapieren van juf frouw Broekmans en een pak bankpapier ge vonden, bonevens eenige portemonnaies met specie. Ook is uit het puin opgedolven een trom meltje, inhoudende omstreeks ƒ500 aan bank papier en munt, -alles ongeschonden. Het trommeltje behoorde aan een dor bovenbe woners. Do reeds Dinsdag-avond gevonden lyken zyn die van Sophia Maria Elisabeth Wyle, oud 61 jaar, Jansje Van Eupen, oud 32 jaar, en Maria Louisa Scheffer, wed. Broekmans, oud 80 jaar. Gistermiddag te kwart over éénen zag men de brandwachts, die nog steeds in do puin hoopen aan hot werk waren, plotseling ophou denMen had het lykje van het dochtertje van den heer Van Eupen gevonden. De kleino was in zittende houding, met een knietje opgetrokken en het gezicht ongedeerd. Eene breede streep boven de slapen bewees, dat het neervallende puin de kleine, waarscliyniyk byna plotseling, gedood had. Ondanks deze treurige ontdekking, moest het onderhoek nog voortgezet worden, want het ïyk van mejuffrouw Brederode, uit Edam, die by mej. Broekman logeerde, word nog steeds vermist. De brandweer groef al dieper en dieper, tot wel een meter beneden het peil der straat, maar hoe men zocht, het lyk werd niet gevonden. Reeds was er aan godacht den treurigen arbeid te staken, toen te half- vyf midden in den kelder het onherkenbare lichaam diep onder hot puin gevonden werd. Ook dat lyk word, eveDals dat van het kind, per gasthuismand weggevoerd. Het vreeaelyke onheil heeft dus zes menschen het leven gekost Het gebeurde is natuurlyk nog s'eeds htt onderwerp aller gesprekken; het heeft ee diepen indruk gemaakt. Algemeen is het medelyden met de slachtoffers en met dea zwaar getroffen man, den heer Van Eupec die opeens alles wat hem dierbaar is verloor' en don geheelen nacht voor zyno afgebrande woning als aan den grond genageld bleef staan Het gebeurde heeft tevens de aandacht gevestigd op het ieder uur dreigend gevaar waaraan elke drogistery en iedere winkel waar ontplofbare stoffen in groote hoeveel heid voorhanden zyn, de hoofdstad blootstelt. ING EZONDEN. Mynheer de Redacteur I Het is onbegrypeiyk hoe oen leeraarinhet boekhouden en handelsrekenen tot tweemaal toe eene redeneering wil volhouden, welke wat de gronden betreft, waarop zy is gebouwd geheel verkeerd is. Het geschil tusschen den heer Tillema en de firma Costers, wat be treft zekerheid der uitbetaling, de vraag of do firma C. veel of weinig rekent, enz., dit alles blyft buiten beschouwing; het betreft thans alleen de eigenaardige manier, waarop de heer T. tot zyne redeneering komt. Het gescherm met cijfers heeft geen doel; om frcs. 1,814,625 to deelen in frcs. 157,000 en te vertollen dat de uitkomst is frc. 0.08'/^, is heel aardig, doch de gevolgtrekking van den heer T. is volkomen onjuist, want men hoeft niet te vragen naar i n n e r 1 y k e waarde, doch naar kans-waarde. Al moge nu volgens de T.'scho method» de inneriyke waarde zyn 8!/2 centime per lot, daartegenover staat dat de loten, in iedere trekking getrokken wordende, allo met min stens frcs. 110 worden uitgeloot en deze kans wordt niet betaald met Sl/% centime 1 Voorts dient een leeraar in het handels- rekeDen te weten dat do waarde (leestrok- kings-waarde), welke de beurs aan loten toekent, niet wordt bepaald door het ver schil der koersen vóór of na de trokking, daar de koersloop nog door zoovele andere invloeden dan alleen de trekking wordt be paald, doch door de huur, welke voor ieder lot per trekking wordt betaald. Deze is nu gewoonlyk 70 a 75 centen, dus aanmerkelijk verschillende van het bedrag, verkregen vol gens de methode-Tillema. Men betaalt by eenlotnietde inneriyke waarde, doch de kans om zooveel of zooveelj gulden (hier minstens frcs. 110) te kunnen trekken. Dit wordt door den heer T. geheel buiten beschouwing gelaten, maar het is juist de hoofdzaak 1 Met dit ai wordt hiermede volstrekt niet beweerd, dat de door de firma C. geheven prys niet zeer goed betaald is, doch wel dat de redeneering van den heer T. niet deugt. U dankend voor de plaatsruimte, Pu BÜ1ÏWIM X-. A IV OUltMOtilauCL De gouverneur van Hessen-Nassau, graaf Eulenberg, die als minister van binnenland- sche zaken onder prins Von Bismarck door dezen aan den dyk werd gezet, zal waarschijn- lyk hot presidentschap van den Pruisischen ministerraad aanvaarden. Zyne benoeming is ophanden. Met betrekking tot die benoeming van den nieuwen minister van eeredienst en openbaar onderwys is nog geen besluit genomen. De rykskanselier Von Caprivi bracht gister morgen weer een bezoek aan den keizer es is van Hubertusstock te Beriyn terugge keerd. Er is echter niets naders uitgelekt aangaande de oplossing der crisis. Men acht het thans wedor waarschyniyk, dat Vos Caprivi voorloopig toch rykskanselier blyft, zoodat zich dan do vraag opdoet of neven; hem de hoer Bötticher, dan wel graaf Eulen burg minister-president wordt. De „Freisinnige Zeitung" en andere dag bladen zeggen dat het beter ware, indiej Von Caprivi spoedig voorgoed aftrad, wan: eene verdeeling der betrekking van rjjks kanselier en van minister-president is op der duur onmogelyk. Do bladen wyzen er verde' op, dat graaf Eulenburg als minister va: binnenlandsche zaken de oi-.twerper is ge weest der socialisten-wet en dat hy de anti semietische beweging met welwillende onztr digheid heeft behandeld. Naar thans bekend is geworden, is de; keizers ongesteldheid eene lichte longontste king, van tyd tot tyd gepaard met weimi beteekenende aanvallen van asthma. Volgeri

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2