N°. 9841. Dinsdag 22 Maart. A*. 1892. Leiden, 21 Maart. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maande»f 1.1#. Franco per post1.4#. Lfoonderlijke Tweede Blad. Voor het examen in de nuttige handwerken is geslaagd mej. G. Yan D(jl, van Leiden. Heden herdacht H. v. d. Werf, te Voor schoten, den dag, waarop hjj vóór 40 jaar als zilversmid in de fabriek der heeren J. M. Yan Kempen Zn. zyne werkzaamheden aanving Van zijne patroons ontving hy een fraai geschenk tot herinnering aan dezen voor hem gewichtigen feestdag, terwyl ook de leden van het personeel niet achterbleven om den jubilaris met hunne, gelukwenschen een aan genaam blyk hunner goede verstandhouding aan te bieden. Te Valkenburg is overleden de oud- stryder Lourens Rbynsburger, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Hij be reikte den loeftyd van 81 jaren en was de laatste der kruisdragers aldaar. Het is van algemeene bekendheid hoe de bezwaren, verbonden aan de vervanging van den zonnetijd door den spoorwegtijd, door onderscheidene personen op verschillende wij zen zyn aangetoond. Middelen om op practi- sehe wyze daarin te voorzien, mogen zeker doelmatig genoemd worden. Op oen dier middelen werd het „Utr. Dbl." gewezen. Dit is toegepast door den heer J. Haak, aldaar, die een horloge heeft inge richt, dat zoowel den eenen als den anderen tjjd aangeeft. De gewone wijzers wijzen aan den zonnetijd (den localen tyd), terwyl een tweedo minuutwijzer, anders gekleurd dan de gewone, den spoorwegtijd aangeeft. Wanneer het to Greenwich 's middags 12 uren is, is het te Utrecht 12 uren, 20 min., 29 sec. Beide deze tijdstippen (en vanzelf ook alle andere van den dag) worden door de wijzers van 't uurwerk aangegeven. Maar op verschil lende plaatsen van ons land is er verschil van tijd, zooals duidelijk blykt uit o. s. staatje. Als het middag is te Greenwich (12 u. 0 min. 0 sec.), dan wyst de M. T. Voor Middelburg 12 u. 14 m. 27 sec. Bergen-op-Zoom 12 17 9 's-Gravenhago 12 17 13 Rotterdam 12 17 56 Leiden 12 17 58 Amsterdam 12 „19 „32 Utrecht 12 20 29 Maastricht 12 22 43 Arnhem 12 23 38 Zwolle 12 24 22 Zutfen 12 24 47 Groningen 12 26 16 Assen 12 26 27 Koevordon 12 „26 58 Waar nu de hoek tusschen de beide minuut wijzers voor een Utrechtsch horloge er een is van 20 min. 29 sec., moet die voor Mid delburg zyn 14 m. 27 sec., voor Koevorden 20 m. 58 sec.in 't algemeenhoe meer oos telijk de plaats gelegen is, hoe grooter de hoek wordt. Dit eenvoudig mechanisme kan op elk hor loge worden toegepast, ook op kantoorklok- ken, pendules, en desnoods op torenklokken. Men wende zich daartoe tot zyn horlogemaker. Het practisch nut is by de eenvoudige toe passing van genoegzaam belang om door deze korte mededeeling er de aandacht op te ves tigen. De minister van financien heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bj meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1892/93, zal zyn de letter M, aldus afgebeeld: in. Een denkbeeld van de pracht, waarmede Oostersche paleizen zjn ingericht, verkrijgt men door bezichtiging van een ameublement, vervaardigd in de Koninklijke Nederlandscho Meubelfabriek te 's-Hage van H. P. Mut ters en Zoon, in de genres Lodowyk XIV en Lodewyk XV, bestemd voor hot Paleis van Z(jne Hoogheid den Sultan van Deli. De kunstwerken, die eene plaats zullen erlangen in de ontvangkamer van den Oos- terschen Vorst, zijn gerangschikt in het magazijn van voornoemde meubelfabrikanten aan den Kneuterdijk te 's-Hage. De belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe be lastingen voor bet kantoor 's-Gravenhage (2de afd heeft, na aftrek der kosten wegens drukwerk enz., over 1891 bedragen 2280. By koninklyk besluit is benoemd tot voorzitter van do Algemeene Eekenkamer E. W. J. baron Six Van Oterleek. Met ingang van 1 April a. s. is benoemd tot inspecteur van politie te Utrecht de heer B. J. Doornbos, thans in diezelfde betrekking te Amsterdam werkzaam. Op zy'n verzoek is aan den heer G. Smeets eervol ontslag verleend als apothe ker aan het Ziekenhuis te Utrecht, onder dankzegging voor de bewezen diensten. De heer J. J. Koopman, organist der Remonstrantsche gemeente en onderwyzer aan de muziekschool te Utrecht, heeft zyn eervol ontslag govraagd en verkregen, en zal in April naar Java vertrekken en zich aldaar als mu ziekonderwyzer vestigen. In zyne plaats is tot organist van bovengenoemde kerk benoemd de heer W. Petri. De generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, brengt, daartoe door den minister van oorlog gemach tigd, ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot plaatsing van twee militaire apothekers der 2do klasse by het leger hier te lande, onder genot van eene gratificatio voor eerste uitrusting van ƒ3000. De aan te stellen apothekers mogen niet ouder zyn dan 30 jaren. Aan do betrekking is verbondon de rang van lsten luit. en een jaarlyksch traktement van 1-100. Na zes jaren dienst als militair apotheker wordt het traktement gebracht op 1600, By onberispelyk gedrag en genoeg- zamen dienstijver worden zy na tienjarigen diensttyd bevorderd tot militair apotheker lste kl. (rang van kapitein) op een jaarlyksch traktement van 2000. Na vyf jaren dienst in deze laatste betrekking wordt het trakte ment gebracht op 2200, na tien jaren op ƒ2100 en na vyftien jaren op ƒ2700. Belanghebbenden zullen zich met een op zegel geschreven verzoek vrachtvry behooren te wenden tot genoemden inspecteur, dr. M. R. Timmerman, te 's-Gravenhage. Men zie verder de Staatscourant van 20/21 dezer. By koninklyk besluit is voor het jaar 1892 aan de Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde een gelyk subsidie als in 1891 verleend tot bestrijding dor kosten van een wandelleeraar voor den tuinbouw. By koninklyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Bencingbroek, gemeente Sybe- karspel, W. Terpstra, thans notaris te Akkrum. Pensioen verleend aanN. T. Michaêlis, directeur, belast met de leiding van do zaken van de spoorwegen, te 's Gravenhago, 3000; H. G. Koetsier, brieven- en telegrambesteller te Lobit, ƒ113; M. C. J. Piepers, lid en voor zitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten te 's Gravenliage, ƒ2071; M. Ziegelaar, briefen- en telegrambesteller te Rysen, 325. Gemengd Nieuwe. By de te Haarlemmermeer ge houden hengstenkeuring werd de lste prys toegekend aan den 3-jarigen hengst van den heer Bultman aldaar; de 2de prys aan dien, toebehoorende aan den heer M. Verkuyl. Voor 1-jarige hengsten verwierf den eersten prys A. C. Nieuwenhuizen en den 2den prys G. S. Zylmans. Vrydag-avond kwam het te Kla- rendal (Arnhem) tot eene botsing tusschen de menigte en de politie. Te omstreeks 9 uren bewoog zich van de stad naar die wyk eene menigte volk, die geschat wordt op een 1000 man. Na eerst enkele straten zingende te hebben doorkruist, waarby enkele lantarens en winkelruiten het moesten ontgelden, werd op den Klarendalsingel een jongen door een politieagent betrapt, toen hy eene lantaren verbrijzelde. De jongen werd gevat en nu wilde men hem ontzetten, maar de politie behield de overhand en bracht den knaap in bewaring, waarby gebruik gemaakt moest worden van de sabels. Aangevoerd door den chef dier afdeeling, den hoofdinspecteur Schui temaker, werden door de politie een paar charges gemaakt, waardoor de menigte ver spreid en de toostand weldra weder tot kalmte gebracht werd. Omstreeks 11 uren was het weder rustig. (A. C.) De directie van de IJsclub „Thialf" te Heerenveen heeft verleden week aan Marten Kingma, die onlangs te Hamar met schaatsen- ryden don eersten prys won, een collation aangeboden. Namens den Schaatsenrydersbond ovorhandigde mr. Van Heioma hom eene prach tige zilveren aanmoedigingsmedaille. Tegen de bekende millioenen- juffrouw Tryntje De Jong, te Drachten, zyn in de laatste dagen 4 processen-verbaal opge maakt, drie wegens „kennelyken staat" en een wegens mishandeling van een kind. Tegen eene vrouw te Jubbega is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal ten nadeele vando armvoogden. By haar hadden dozen eene oude vrouw in den kost besteed, haar eene deken en twee lakens uit gereikt. Nu is de vrouw ovorleden en do kostvrouw beschouwt het beddegoed nu als haar eigendom en is niet bereid het aan de armvoogden terug te geven. Vreeselyke toestand. Uit Amerika, waar dagolyks de vreemdste dingen gebeuren of heeten te gebeuren, wordt het volgende gomeld. Lavinia Hull, van Myrtle Hill, Connecticut, is in den toren van de Doopsgezinde kerk aldaar, aan een vreeselyken dood ontkomen. Lavinia is een flink 18-jarig meisje en heeft sedert drie jaar het ambt waargenomen van kosteres in gezegde kerk. Zy legde de kachels aan, veegde den vloer en trok aan hot klokke- touw zoodra do tyd gekomen was voor de geloovige schare om de godsdienstoefening bij te wonen. Donderdag-avond in de vorige week, toon zij bezig was met luiden, brak eensklaps het touw, en den volgenden ochtend begaf zy zich met eene lantaarn in den toren om het te herstellen. Boven komende, ontdekte zy dat het touw door ratten afgeknaagd was. Zy begon de gebroken strengen in elkander te vlechten en hoorde, in hare eenzaamheid daarmee bezig zynde, een krabbelend geluid achter zich. Omziende, ontwaarde het meisje in het don ker eene menigte van genoemd gedierte en wilde ze door eene beweging met hare armen verjagen. De ratten liopen niet alleen niet weg, maar namen in menigte toe en vielen het meisje aan, haar bytende en krabbende met de scherpe kiauwon, waar zy konden. Miss Huil had geen ander wapen te harer verdediging dan een groot knipmes, dat zy met kracht gebruikte, zoodat zy hals en aangezicht vry wist te houden. Zóó menigvuldig waren de ratten en zóó woedend was hun aanval, dat het moedige meisje zelfs de trap niet meer bereiken kon, waarlangs zy opgekomen was, en haar niets meer overbleef dan zoo luid zy kon om hulp te roepen. Gelukkig ging op dat oogenblik een jongeling voorby, die, haar geroep hoo- rende, ter hulp snelde, de ratten verdreef en haar langs de ladder naar beneden hielp. Eene dikke haarvlecht hing op haren rug, PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel moer f 0.17J, Grooter* letten Daar plaatsruimte. Yocr het lcea«s«ereo bollen de stad wordt f0.10 bernjtecs. maar toen zy beneden was gekomen, was de vlecht verdwenen, in den nek afgeknaagd en liep het bloed haar uit de schouders en armen. Jack the Ripper? Deeming, alias Lawson, alias Williams, die gearresteerd is in West-Australië, zal Vrydag door de politie naar Perth overgebracht worden. Na het ver hoor zal hy naar Melbourne vervoerd worden. Hy kan daar niet dan over veertien dagen aankomen. De politie heeft de broeders van Deeming in verhoor genomen. Zy verklaarden dat Frederik, hun broeder, altyd een ruw leven had geleidals jongen liep hy al dikwyls van huis weg. Met zyne vrouw leefde hy niet gelukkig, maar de kin deren hielden zeer veel van hem. Hy liet zyn gezin nooit gebrek lyden. Waar hy zyn ryk- dom echter vandaan haalde en wat hy bui tenslands uitrichtte, was voor zyne familie ook altyd een geheim geweest. Hy gaf zich nu eens voor een civiel-ingenieur, dan weer voor een myn-ingenieur urt; in eerstgenoemde betrekking hadden zyne broeders hem gekend. Men beweort dat Deeming een medeplich tige had en de justitie doet daarnaar thans yverig onderzoek. Zeker is, dat te Ralmhill zich een man ophield van het gewone slag van boosdoeners, die opeens verdween toen de politie sterke vermoedens kreeg omtront de moorden. Verder herinnert men zich, dat Williams aan boord van de „Aorangi", het schip, waar mede hy naar Australië reisde, ontvangen werd door eene vrouw, die tweede klasse reisde en zich by de inscheping te Londen als miss Wilson had opgegeven. De „V o s s. Z t g." vernoemt uit Rusland dat de typliusepidemio in de gouver nementen Kazan en Samara gestadig toeneemt en dat de autoriteiten verzuimen maatregelen daartegen te nemen. Daarby komt hot gevaar, dat de cholera uit Perzië zal worden over gebracht. To Grenoblo heeft een soldaat, die wegens een verzuim tot 4 dagen gevan genisstraf was veroordeeld, zich met een ge- wêor doodgeschoten. In den nacht van 17 op 18 dezer ontdekte een slachter te Londen brand in zyne woning. Hy wekte onmiddellyk zyne vrouw, zyne twee kinderen en eene vrouwelyko dienst bode en begaf zich naar de benedenverdie ping om hulp te vorkrygen. Door het openen der deuren had het vuur echter een door gang naar boven gevonden, zoodat het ge- heele huis weldra in lichtelaaie stond. Do man rende toen de straat op en was te vorbysterd, dan dat hy der inmiddels aangerukte brand weer de noodige inlichtingen kon geven. Men vond later de verbrande lyken van zyne vrouw, zyne kinderen en do dienstbode. Geveilde perceeluii. Gehouden verkooping, in het hotel „Koning", te Hillegom, op 17 Maart 1892, ten overstaan van mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden. Eenigo perceelen land, in den Weerlaner- polder, onder Hillegom, samen groot 7,83,89 hectaren, koopster do firma M. Van Waveron en Zonen, te Hillegom, voor ƒ27,701. Eenige perceelen land, in do Weerlanor Veendery, onder Hillegom, samon groot 5,79,10 hectaren, kooper do heer Th. Lommerse, te Hillegom, voor ƒ7930. Eenige perceelen land, in de Weerlaner Veendery, onder Hillegom, samen groot 3,72,35 hectaren, kooper de heer A. Van dor Meer, to Hillegom, voor ƒ4200. Twee perceelen voenslik, in de Weerlanor Veendery, onder Hillegom, groot ongeveer 76 aren, 50 centiaren, koopers do heeren A. Van dor Meer en D. Haster Thz., heiden te Hillegom, voor 2966. Twee perceelen voenslik, gelegen alsvoren, groot ongeveer 69 aren, 80 centiaren, kooper de heer I. J. Van der Meer, te Alkemade, voor 12565.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5