=5 Naar wy vernemen, heeft hot H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd deel to nomen in do hypothecaire goldleoning, groot ƒ150,000, rentendo 4 pet., ten behoeve van do Coöperatieve Bouwvorceniging van werk lieden „On3 Tehuis", te 's-Gravenhago. Po vereoniging beoogt het bouwen en ver huren van woningen, geschikt voor ambachts lieden en andere werklieden, en voldoende aan de eischen der gezondheidsleer. T>e Vèr- eeniging heeft reeds de beschikking verkregen over een terrein, geschikt voor 220 woningen, aan don Zuid-West Buitensingel. Voorloopig zullen 74 woningen worden gebouwd, welke bijna allen reeds door do leden zijn besproken. Pe obligatioleening voor aankoop van grond en bouw dezer woningen is nog niet volteekend en, daar vóór de volteokoning niot over de inschrijvingon mag worden beschikt, is de verwezenlijking van het goede voornemen dozor werkliodenvoreeniging vooralsnog twij felachtig. Men hoopt nu dat het voorbeeld van H. M. de Koningin-Regentes volen zal opwokkon om voor het nog ontbrekende in te schrijven. Wanneer officieren met uitzondering van die, wolko dienst doen als bevelhebber van de kampeorende troepen of alsleidorvan do oefeningon, worden aangewezen om, ge- duronde het kampeoron of de oefeningen, dienst te doen bij do daartoe aangewezen troepen, en zij tot dat eindo alvorens aan de oefenin gon deel te nemen of zich daartoe met de troepen op marsch te begovon, tijdelijk in de standplaatsen van die troepen moeten verblij ven, genioton zy, hedurendo dat tijdelijk ver blijf, gerokond van en mot don dag van aan komst, zoomede na afloop van de oefeningon of van hot kampeeren, van en met den dag van terugkeer in de standplaatsen van de troepen tot en met den dag van torugkeer in hunne eigene vasto standplaatsen, te rekenen van 1 Juli 1891 eene toelage per dag, waar van het bedrag wordt vastgesteld als volgt: voor een hoofdofficier, per dag, vijf gulden; en voor een subaltern officior, per dag, vier gulden. De vredosorganisatio van den generalen staf is gewijzigd. Aan den chef van den generalen staf wordt toegevoegd: oen hoofdofficier of meer hoofd officieren en tweo of meer kapiteins van dien staf. De diroctour van de Topographischo In richting en de directeur der Militaire Ver kenningen staan onmiddellijk onder zijno bevelen. De dienst van den chef van den staf bij do division infanterie in de Nieuwe Holland- sche Waterlinie on in de stelling van Am sterdam wordt verricht door hoofdofficieren van don goneralon staf. Een by Koninkiyk Besluit aan te wyzen luitenant-kolonol of majoor van dien staf staat aan het hoofd der afdooling „Gene rale Staf' van het departement van oorlog. Aan den commandant oener divisie infan terie wordt als adjunct-chef van den staf, tevens waarnemend adjudant, een kapitein van den generalen staf toegevoogd. Een hoofdofficior of kapitein van den gone ralon staf is belast met do diroctie van do Militaire Verkenningen en als zoodanig te 's-Gravenhago govostigd. Het stoomschip „Dronte," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Maart van Port- Said; de „Conrad," van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 18 Maart van Suez; de „P. Caland," van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 18 Maart Boachy-Hoad; do „Prinses Amalia," van Ara sterdam naar Batavia, vertrok 18 Maart van Gonua; de „Schiedam," van Baltimore naar Rotterdam, passoerdo 19 Maart Lizard; do „Voorwaarts," van Batavia naar Amster dam, .arriveerde 18 Maart te Falmouth; de „Semarang," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Maart van Aden. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de hoofdofficior, toogovoegd aan don dirocteur dor artillerie inrichtingen, den rang kan hebben van luitenant-kolonel of van majoor. Bloemententoonstelling In „Zomcrlast.1' Op de tentoonstelling van bloeiendo bol- on knolgewassen in „Zomerlust", aan den Stationswog alhior, uitgaande van do Alge- moone Vereeniging van Bloembollencultuur, afdeeling Oegstgeest en Omstreken, zyn nog de volgende bokroningen toegekend: De grootste on schoonste verzameling bloeiendo tulpon, Due van Tholl, in potten, uitmuntondo door verscheidenheid on bloei. Zilveren med. aan G. Van Parijs, teLisse. Twaalf potten Hotteia (Spirea) Japonica in bloei. Getuigschrift aan G. F. Hemerik, lo Leiden. Het mooiste arrangement, met bloemen gevuld. Getuigschrift isto klasse aan G. F. Heme rik, te Leiden. Eon lauwerkrans: Getuigschrift 1ste kl. aan *1. J. Van Laren te Oegstgeost. Voor do verdienstelijke inzendingen van bloemwerken: M. J. Van Laren 1ste prijs verg. zilv. mod.; J. G. Ballego 2de prysverg. zilv. med.; G. F. Hemerik 3de prys verg. zilv. mod.; A. J. Kors 4de prijs zilv. med.; M. J. Van Laren bronzen med. Verzameling Hyacinten op glazen. Bron zen med. aan P. A. C. Van Volsen Pzn. te Overveon. Hyacinten op glazen. Ziv. med. aan G. Van der Mey te Lisse. 14 potten Hyacinthus botryol'dos. Bron zen med. aan J. W. Daudoy Hzn. te Haar lem. 48 Hyacinten in potten. Zilv. med. aan Gebr. Blokhuis te Lisse. CO Hyacinten in potten. Bronzen med. aan G. Van der Horst te Heemstede. Diverse Spiraea. Bronzen med. aan J. W. Daudey Hzn. te Haarlem. 18 Epimedium alpinum. Bronzen med. aan Gebr. Van Waveren te Hillegom. Verzameling Frittillaria imperiales. Bron- zon med. aan J. M. Philippo te Hillegom. 14 Primula Chinensis fl. albo pl. Bron zen mod. aan A. J. Kors te Leiden. Phormiums in soorten. Bronzen med. aan J. Mater Zn. te Leiden. 2 Imantophyllum in kuipen. Bronzen med. aan A. J. Kors to Leiden. Bloemenmand. Bronzen mod. aan M. J. Van Laren te Leiden. Bonte Imantophyllum. Zilv. mod. aan A. J. Ballego to Loiden. Diverse planten. Bronzen med. aan J. Mater Zn. te Leidon. Bontbl. Aspidistra. Bronzon med. aan L. Schouten te Oegstgeest. Anomono Hepatica rubro plena. Bronzen med. aan J. W. Daudoy Hz. te Haarlem. Cyclamen adkinsy. Bronzen mod. aan J. W. Daudey Hz. te Haarlem. Eene verzameling Coniferen. Zilv. med. aan K. Wozeienburg (firma C. De Vos) te Hazerswoude. Voor inzendingen ter opluistering. Bron zen med. aan M. J. Van Laren toOegstgoest voor Laurus Nobilis. Bronzon mod. aan G. F. Hemerik te Leiden voor Cinnerarias. Bronzen med. aan denzelfden voor 8 Dracaena indivisa. De in allo opzichten bezienswaardige ten toonstelling trekt in byzondere mate de aan dacht van konners en liofhobbers, zoowel van in de stad als uit de omliggende gemeenten. Hot bezoek, dat er aan gebracht wordt, is daarmede dan ook in overeonstemming. Morgon is de laatsto dag der tentoonstelling. Men verzuimo dien nietl Geueugd Nieuws. Voor eonige dagon vond de heer J. Hogowoning, te Rynsburg, oen nest met levende jonge spreeuwen. Het liet den vroe- gelingen aanzien, dat zy minstens tien dagen oud waren. Geboren in een tyd van Dfjpendo koude, waarin de ouders zeiven slechts met moeite het noodige voedsel konden vinden, mag men het zeker wel als eene merkwaar digheid beschouwen, dat de jonge wereld burgers in leven zyn gebleven. By Jan Goeman, landbouwer, wonende Kniplaan, onder Voorschoten, zyn dezen nacht 16 eenden gestolen. Dj roeiboot, wolke by de woning in den Vliet lag, is oven- oons zoek. De ooievaars schynen gisteren en eergisteren hier te lande te zyn aangekomen ten minste hier en daar zyn er al weer gezien. Door niet minder dan 2 6 bom- mon word te Katwyk aan Zee versche visch aangebracht. De besommingon liepen van 37 tot 67.40. Voor enkele kleine grietjes werd van 30 tot 75 c. por stuk bestoed. Tarbot, tong en rog werd niet aangevoerd. Binnenlekschol 4.30 a 5.45, braad ƒ3.45 a -1 en schar 2.90 a 3.50 per mand. Het is zoo goed als vastgesteld - zoo meldt „De Oorlogskreot" dat generaal Booth Dondordag-ochtond tusschen 8 en 9 uren mot do boot van Harwich to Rotterdam zal aankomen, waar hy zal begroet worden door kolonel Oliphant, adjudant Clark en de offiJoren der zuider-divisie en door vele sol daten. Do generaal zal dan naar de woning van den heer Mees op do Leuvehaven ryden en de officieren en soldaten zullen zich met den eerstvolgenden trein naar Amsterdam begeven. De generaal zal den trein van 11 u. 35 m. nemen, en zal aan de stations Den Haag, Leiden en Haarlem deputaties ontvangen van zfrne soldaten en vriendon. De generaal en zyn staf zullen om 1 u. 21 m. aan het Centraal-Station te Amsterdam aan komen. Hier wordt oene kamer ter beschikking van den generaal gesteld, en er zyn schik kingen gemaakt, tot ontvangst eener deputatie van byzondere vrienden. Om 1 u. 45 m. zal de optocht zich stap voets in beweging 6tellen. Deze bestaat uit rytuigen met do oudsten van den Nederl. staf, met den staf van het Maatsch. Werk en met garnizoens-officieren en slum-kadetten. Daarup volgt een rytuig met den generaal en de leiders van Nederland, verder rytuigen met den staf van den generaal, mot den hoofd kwartier- en divisie-staf, met vertegenwoordi gende officieren der Amsterdam-, der Noorder en der Zuider-divisie, Wagen met ex dak- loozcn. Deze optocht zal den volgenden weg volgen Centraal-Station, Damrak, Dam, Rokin, Re- gulicrsbreestraat, Rombrandtsplein, Utrecht- schestraat, Palois voor Volksvlyt. De Heilssoldaten mogen in geen geval een optocht achter de rytuigen vormen. Zy be geven zich langs een anderen weg naar het P. v. V., waar de generaal verwelkomd wordt door oen kinderkoor. Naar men verneemt, zal de hoer Booth te Amsterdam afstappen ten huize van den heer John Sillem, chef van het huis Hope Co. Davenport (Soquah) biyft by zyne séances in het „Casino" te 's Hage eiken avond honderden trekken. Gisteravond bedroeg het aantal menschen, die de genezingen kwamen aanschouwen, naar schatting ruim 2000. Davenport bestemt de opbrengst der entree gelden ook daar steeds voor liefdadige doel einden. Zoo schonk hy dezer dagen eene belangryke bydrage aan de Haagsche Kraam- vrouwenvereeniging en naar men aan het „Vad." mededoelde, ontving ook eene lief dadigheidsinstelling te Leiden eene groote som gelds. Sequah is van plan de galeryplaatsen op ƒ1 to brongon. Hy meent dat de gegoeden dit best betalen kunnen. Gaat zyn plan door, dan is het a. s. Maandag voor het laatst dat hy in Don Haag optroedt. Hy gaat naar Leeuwarden en zal ook Utrecht enNymogen bezoeken. Naar aanleiding van het vonnis, uitgesproken door het gerechtshof te 's-Bosch tegen J. Corbey, burgemeester van Wessem, veroordeeld tot 3 jaron gevangenisstraf wegens valschheid in geschiften, heeft de marechaus see uit Roermond en Thorn Woensdag ge tracht hem aan te houden. Vóór de uitspraak be kend was, was hy echter reeds de grenzen over. Telegrammen. BERLIJN, 18 Maart. Nader wordt bekend, dat in de gisteren gehouden ministerraad de schoolwet niet op do. agenda stonk. Aan het slot der zitting zeido de keizer evenwol, dat hy zich overtuigd had, dat de schoolwet eene sterke oppositie in het land had gewekt en dat het daarom wellicht gewenscht ware do behandeling uit te stellen. Het meorendeel der ministers verklaarde zich zeer ingenomen met dit denkbeeld. Alleen de rykskanselier gaf to kennen, dat men ten minste de eerste lozing moest afwachten. Hoewel er geen besluit werd genomen, hoeft de minister van ondorwys, Von Zedlitz, toch gemeend zyn ontslag tejmoeten indienen. [Een Kroonraad is een ministerraad waarby de keizer voorzit.] De hedenavond verschenen liberale bladen spreken zonder onderscheid hunne blydschap uit over het ontslag van Von Zedlitz. Van Caprivi's ontslag is hun nog niets zekor be kend; zy sproken nog slechts vermoedens uit, maar daaruit blykt genoeg dat zy over zyn heengaan niot treuren zouden. Alleen de iets later verschenen „Freis. Zeit."is van zyne aanvrage om ontslag ingelicht, maar zy meent dat hy wol in zyn ambt kan blyven, als de koizer het verlangt; by is by de schoolwet niet zóó betrokken dat hy zou moeten aftreden, en zal er althans de les uit hebben getrokken in het vervolg minder „tegen den stroom op te roeien." De keizer is heden naar zyn jachtslot „Hubcrtusstock" vertrokken, en hot zal daarom nog wel eenigen tyd duren alvorens eene be slissing genomen wordt. Hy is vergezeld van zyn lyfarts dr. Leuthold. („Hubortusstock" ia een eenzaam gelegen, klein jaclitverbiyf, on geveer 15 mylen van Borlyn, in het Forst- revier Schorfhaide gelegen, aan hot grooto Wehrbellin-meer, verwyderd van alle ver keer. Op mylen afstands wonen er slechts bosch- en jachtopzichters. De keizer wil daar ongestoord in het bosch wandelen, daar door zyn eetlust opwekken en zich van zyne laatste ongesteldheid herstellen.] BERLIJN, 19 Maart. De dagbladen uiten den wensch, dat de crisis zich tot de porte feuille van ondorwys zal beperken. De duur van het verblyf des keizers op „Hubertusstock" is nog niet vastgesteld. De „Norddeutsche Ztg." weet niet hoe het met den crisis staat en ook de „Voss. Ztg." verklaart niet te weton of het ontslag van graaf Von Zedlitz aangenomen is. In eene particuliere depeche der „Kreuz- zeitung" wordt het gerucht herhaald, dat ook de rykskanselier zyn ontslag zou hebben inge diend. De keizer heeft den dirocteur van zyn kabi net, Lucanus, naar graaf Von Zodlitz gezonden om dezen te verzoeken zyne aanvraag om ontslag terug te nemen. Gisteravond was het antwoord van den minister van onderwys echter nog niet be kend. Graaf Von Zedlitz had gisteren een onderhoud met den rykskanselier. Volgens de „National Ztg." heeft Von Caprivi niet zyn ontslag ingediend, doch ver klaard de zaak van Von Zedlitz te zullen verdedigen, wat nog niot beteekont dat hy niet meer kan aanblyvon. LISSABON, 19 Maart. Vyf kleine banken te Oporto hobben de betaling harer cheques gestaakt. Men heeft voorgesteld do vier voornaamste bankiersinstellingen samen te smelten. Do minister van financiön stelt voor om de rente dor buitenlandsche schuld tydelyk te verlagen zonder tot conversie der obligaties of tot vermindering van het kapitaal over te gaan. LISSABON, 19 Maart. Hot Huis der Pairs b eeft met algemeene stemmen zy ne goedkeuring gehecht aan de overeenkomst der Brusselsche Congo conferentie, welke dus door Portugal definitief is goedgekeurd. LONDEN, 19 Maart. Tienduizend mynwer- kers in Durbamsche mfinen, welker eigenaars geen lid zyn van de associatie Northumberland- Durham, hebben besloten do werkstaking vol te houden. LEIDOT, 19 Staart. Thermomoterstandgisteravond om 8 uren 6° C. 42.8° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 2° C. 35.6° F.'s middags om 12 uren 8^0. 46.4° F.; 's namiddags 4 uren 10.5° C. 50.9° F. H. M. de Koningin-Regentes bracht hedennamiddag, vergezeld van een ordonnance- officior en oene Hofdame, oen bezoek aan de Kunstzaal van het Schilderkundiggenootschap „Pulchri Studio," op do Prinsengracht te 's-Hage, waar thans de nalatenschap van J. Bosboom (schilderijen, teekeningen, schetsen en studiën) is tentoongesteld. H. Mrondgeleid door den heer J. H. Van Zoelen, vertoefde ongeveer oen halfuur voor do schoone verzameling en botuigde haio hoogo ingenomenheid daarmede. Beursbericht. Amsterdam, 19 Maart. Naar aanleiding der alarmeerende berichten omtrent Portugal, heeft een voornaam Amsterdamsch Bankiershuis direct bij den minister van financiën te Lissabon daaromtrent inlichtingen gevraagd en het telegraphisch antwoord ontvangen dat alle berichten, van welken aard ook, thans voor barig waren, omdat de gedelegeerden nog niet tot een bepaald resultaat zyn geko men. Eerst Maandag a. s. hoopt men een voorloopig plan te kunnen vaststellen en zullen alsdan de gedelegeerden Lissabon ver; fiaten, om ieder in zyn eigen land met liet comité der obligatiehouders over de voorstellen te onderhandelen. Op de Beurs was Portugal hoden be- langryk hooger met levendigen handel, ove rigens stil; 4'/2 pet Portugal 28% a CORRESPONDENTIE. - Onbekend met de verordening op de straatverlichting in do ge meente Leiderdorp, houdt een inwoner aldaar zich echter overtuigd dat die in allen deele stipt zal worden toegepast, en zeker zal het roglementeel gewettigd zyn dat onder anderen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6