si\ 9040 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fgon- en feestdagen, 'uitgegeven. Tweede Blad. Kikeriki. Leiden, 19 Maart. Feuilleton. Waar was Adam gebleven? s.) Maaiwlaj; 5SJL Maai-t. A» 1892. JL PRIJS DEZER COURANT: foor Lelden per S ine-aadoaf 1.19. franco per post1.40. Aizonderl^jb» NCWKCFS.. PRIJS DER ADVERTENTj Tan 16 rogela f 1.05. Iodere rogel meer/0.17). Grootsre lettors naar plaatsrnimto. Teer hui incasseren bmten do stad wordt O.iö oei>*3ss. Aan do Abonné's daarop, wordt b(j dit nommer verzonden No. 26 van Kikeriki. JPinantiëel Ovei'ziclit. Onder de Nedorlandsclie fondsen, welke eenigszins de aandacht hebben getrokken, zyn ditmaal te noemon de 2de hyp.-obligation ftoderl. Zuid-Ooster-Spoor, dienaeene zeer belangrijke prijsverheffing nog steeds togen stijgende koersen worden gekocht. De oorzaak hiervoor is te zoeken in de waarschijnlijkheid dat deze lijn zal worden overgenomen door do Maatschappij tot Exploitatie van Staatssp., voor de vroeger daarvoor bepaalde som van /"OjGGOjOOO. De 1ste hypotheek is thans nog groot ongeveer f 2,800,000, terwijl do 2de faypoth. schuld bedraagt f 3,195,000, zoodat do tegenwoordige koersverhooging zeker ge wettigd is, do wa^-schijnlijkheid der aflossing dezer 6chuld in aanmerking nemende. De ontvangsten dor Ned er 1. Zuid-Afri kaanse he Spoor zijn zeer bemoedigend. Tegen eene vormoordering van slechts 4K.M hebben do opbrengsten over do maand Fe bruari 1892 veel meer dan het dubbele der ontvangsten in Februari 1891 bedragen. Tevens verneemt men dat door do firma Oppenheim te Parijs e. a. eene nieuwe Maatschappij is gevormd tot hot bouwen van een nieuwen spoorweg in Zuid-Afrika, aansluitende aan de Nederl. Transvaalscho Spoor. Op het aandeolen- kapitaal van 12,600,000 fr., wordt door do Transvaalscho rogoering 4 pet. netto-winst gegarandeerd. Tweemalen worden in den loop dezer woek de buitenlandscho beurzen gevoelig getroffen, ten eerste door hot faillissement van een voor naam oud bankiershuis te St.-Petorsburg, ten tweede door de opzienbarende geruchten om trent Portugal. Do schrik, door den val van het bankiershuis veroorzaakt, was van korten duur en moer op do buitenlandscho beurzen merkbaar (Holland is er gelukkig niet bij be trokken), doch Portugoesche fondsen moesten hot zeer ontgelden. Volkomen uitgemaakt is de zaak nog niet en de verschillende berichten zijn to tegen strijdig, om óf het een óf het ander als zeker te kunnen aannomon. Tor beurzo van Donder dag werden nl. telegrammen ontvangen, mel dende dat door de Portugeesche regeering zou worden voorgesteldstaking der rentebetaling gedurende drie jaren, waartegen men zou ontvangen bewijzen van uitgestelde schuld, aflosbaar binnon dortig jaren. Verontrustend was dit bericht zeker en meer dan voldoende om oeno gevoelige daling te veroorzaken, welke nog word verergerd door grooto vorkoopen door Londen en Parijs. Van officiöele z\jde is even wol omtrent deze plannen nog niets vernomen en by de voorname bankiershuizen te Amsterdam bleef men tot heden daarvan geheel onkundig! Daartogon was wel van officieuze zijde do mededeeling ontvangen, dat de regeering niet ongeneigd schoen, om, tot zekerheid voor de in het vervolg te betalen verminderde rente, zekere inkomende rechten daartoe aan to wijzen, terwyl eene internationale commissie voor den dienst der coupons zou worden govorrad, waarin o. a. een Nederlandsch ver tegenwoordiger zitting zou hebben. Moeilijk wordt het dus eerstgomeld verontrustend be richt zoo maar dadelijk aan te nemen; do verschillende medodeelingen loopen al te zeer uiteen. Het bestuur der Koninkl.-Portugee sche spoor hooft toegestemd in de benoe ming van een comité van buitenlandsche obligatiehouders om ds jaarlyksche winst der Maatschappij vast te 6tellen, doch meerdere concession wil het niet doen. In Spanje blijft de toestand min of meer hachelijk; de herhaalde verklaringen, door den minister van financiën omtrent de geld middelen afgelegd, beloven niet voel goeds voor de toekomst, al kan de tegenwoordige toestand misschien nog wel wat worden ge rekt. Evenzoo moet Italië krachtige ver betering der financiön ter hand nemen en wil de regeering, ten einde den slechten stand dor geldmiddelen to verbeteren, 200 millioen lire aan schatkistbiljetten uitgeven. Aanvan kelijk was het plan zich hierbij uitsluitend tot Italië te bepalen, doch aangezien men aan de mogelijkheid hiervan twijfelt, schijnen ook onderhandelingen to worden gevoerd met Berlijn en Frankfort. Met welk resultaat is nog niet bekend. De raad van administratie dor Turkscho schuld heeft besloten maatregelen te nemen, ten einde de voor de obligatieschuld aange wezen inkomsten meer te doen afwerpen. De concessie der O o 8 t.-H ongaarscho Bank zou in 1897 moeten afloopen, doch de beide regeeringen zijn thans reeds in on derhandeling met deze instelling om de con cessie te verlengen. Het winst-aandeel, door de Bank aan beide staten uit te keercn,zou dan evenwel worden verhoogd. Aanmerkelijk beter is in de laatste dagen te Londen do stemming voor Zuid-Ameri- kaan3cho fondsen, voornamelijk voor Argon- tiniö en Uruguay. De toestand dezer landen wordt met een veel gunstiger oog beschouwd dan langen tyd hot geval was. Eene der oorzaken, welke tevens tot prijsver betering dezer fondsen medewerken, is de zekerheid, dat do twee boedels Baring en de Muriëtta, met wier afwikkeling nog steeds gevaar dreigde, op kalme wyze zullen wor den ten einde gebracht, al is voor de laatste ook een curator aangesteld. Op de obligation Uruguay was de gun stige stemming zeer duidolyk merkbaar en worden de nieuwe 3y2-pcts.-stukkGn tot op gaande pryzen (40) verhandeld. Alleen maakt Dominica een slecht figuur. Zooals bekend, waren do gelden voor de Januari-coupon niet op tyd aanwezig en werd dit toegeschreven aan eene vertraagde inning der douane rechten en de betaling tot half Februari uitgesteld. Ofschoon half Maart reeds voorby is, zyn de gelden nog steeds niet in aantocht en schynt voor het oogen- blik daarvoor ook niet voel kans te bestaan. Er zullen thans by de regeering van Dominica etappen worden gedaan om de coupon-betaling te doen plaats hebben. Den obligatiehouders Santa-Fé-Spoor zal thans, daar het eerste voorstel is ver worpen, een nieuw plan worden aangeboden, dat zoo mogelijk nog ongunstiger is dan het eerste. De houders hebben thans de keuze om van hun obligat'ekapitaal 80 pet. te laten vervallen en het resteerende terug te ontvan gen in eene vijftigjarige afbetaling, óf hun bezit te verwisselen tegen obligation, welke geone vaste rente zullen dragen, maar lang zamerhand, naarmate do ontvangsten dit toe laten, zullen worden ingetrokken. Van Amorikaansche sporen valt weinig te vermelden. De Now-York- Ontario wil 20 millioen dollars 4 pets. obligation uitgeven tot introkking van be staande obligatieschulden ad 9,600,000 dollars; de rest moet dienen voor verbetering. Met andere woorden: de obligatieschuld wordt met 10 millioen dollars vermeerderd en daardoor de jaarlyksche rentelast verhoogd met 280,000 dollars. De stemming was overigens te Nieuw-York flauwer door het bericht, dat door den advocaat-generaal van den staat Pensyl- vania b\j het gerechtshof een verzoek was ingodiondom, voor zoover het dezen staat betrof, de grooto kolencombinatie nietig to verklaren. Hiertegen dient opgemerkt, dat dit niet do eerste poging van dien aard is, doch in andero staten hetzelfde reeds is beproefd, waar echter geone termen z\jn govondon om het tot stand komen dezer combinatie to beletten. Wat evenwel de eene staat weigert, kan door den anderen worden toegestaan. Door de in Amerika gehcerscht hobbonde sneeuwstormen zullen voor do meeste l(jnen de Maart-ontvangsten waarschynlyk aanmer kelijke vermindering aanwyzen. Tot lid van Toyler's Godgeloerd Genoot schap is in plaats van prof. dr. A. Kuonen gokozon prof. dr. J. G. E. Acquoy te Leiden. Op de begraafplaats „Eik-en-Duinen" by Den Haag is hedon in allen eenvoud do ge denksteen geplaatst, welke bet graf van wijlen Joh. J. H. Verhulst zal sieren. Deze gobeurtenis valt samen met den 76ston ver jaardag zjjner geboorte, 19 Maart 1816. Op den steen vindt men alleen eene zinne beeldige voorstelling van zijne kunst, benevens de data van geboorte en overlgden. Ook do marmerbusto, waarvoor eene plaats in hot Ryksmusoum te Amsterdam zal wor den aangevraagd, nadert haro voltooiing en men hoopt do onthulling daarvan met voel plechtigheid te doen geschieden. In de zitting van den gomeenteraad to Loimuiden is de nieuw benoemde burgemees ter, de heer J. H. Slicher, geïnstalleerd. Tevens werd hy in dezolfdo zitting benoemd tot gemeente-secretaris en tot ambtenaar van den burgerlyken stand. Met 66 van do 92 geldige stemmen Is aldaar tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Treur Jz. Do R.-K. bisschop te Haarlem beeft den heer A. J. Callier, professor aan het seminarie Hagevold, benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom en tot kanunnik van bet kapittel der kathedrale kerk te Haarlem, alsmede den heer B. Dankelman, kanunnik en plebaan te Haar lem, tot deken van het dekenaat Haarlem. Aan de kamers van koophandel en fa brieken te Amstordam, Rotterdam, 's Graven- hage, Dordrecht, Schiedam, Leidon, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Voroeniging tot bevor dering van nyvorheid en handel is door den minister van waterstaat, handel en ntjvorheië oen exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens do maand Februari 1892. Uit hot getuigenverhoor bleek, dat de oude vrouw, dlo reeds sinds jaren hem diende, slechts zeer weinig inlichting over do leef wijze en gewoonten van Adam geven kon, daar zjj niete anders to doen had dan zyne inkoopen te bezorgen. Steeds plaatste zy het gekochte op hot tafeltje by do deur, waar dan hot geld gereed lag; binnen in het huis Was zy nooit geweest. In den avond van 20 Mei ontving Adam persooniyk het gekochte en bestelde hy, wat zy den volgendon dag zou brengen, waarop hij de deur onmiddellijk achter haar sloot, zoodat z(j nog duidolyk hoorde, dat hy er de grondele op echoof. De nachtwacht verklaarde dat hy, van het oogenblik af, dat do oude vrouw het huis verliet, totdat zij den volgenden morgen terugkwam, huis en deur geen oogenblik uit het oog had verloren, daar hy geregeld voor den juwellorswinkol had op- en neergeloopen en dat hy niots opvallends in den omtrek van het huls had bespeurd en evenmin licht daarbinnen had gozien. Toen de klok één uur had geslagen, ver nam hg plotseling in het huis hot janken van een hond; janken, geen blaffen. Hot duurde slechts een oogenblik, maar hy kon het duidelijk hooren, wyl het in den omtrek doodstil was. Ongeveer een kwartier later zag hy een vreemd lichtverschynsel over de daken der naburige huizen glijden; dit duurde slechts een oogenblik en hy wist niet van waar het kwam. Het kon geen bliksemstraal zyn, want de lucht was volkomen heldor. Omstreeks vyf minuten later hoorde hy dat vreemd geluid, dat ook door andero ingezetonen was vernomen. Hot was vry sterk en scheen uit de lucht te komen, hoewol hjj zich hierin ook kon vergissen. Den toon van het geluid kon hij niet beschrijven, daar hy nooit iets dergolyks had gohoord. Meordere getuigen waron niet aanwozig; wel worden nog verschillende inwoners ge hoord over het vreemde geluid, maar hoewel zy allen overeenstemden omtrent den tyd, liep hunne meening over den aard van het geluid zeer uiteen. En nu werd alles in het werk gestold, om zoowel het ïyk als den moordenaar uit te vinden. Alle kanalen werden afgedregd, vuil- nishoopen omgewoeld, premies op het vindon van het lyk of den misdadiger gesteld, alles echter tevergeefs; het zwygen des doods bleef over het voorval rusten, en eindelyk gaf men het verder onderzoek ophet leven in de grooto stad ging zyn gewonen gang, nieuwo misdaden werden gepleegd en de daders betrapt. Het zal ongeveer twee jaar later zyn ge weest, toen in een groot gezelschap van rechtsgeleerden het gesprek op onontdekte en ongestrafte misdaden kwam, en daarbjj ook hot geval met den ouden Adam bespro ken werd, wat te natuurlyker was, daar de beide hoofdpersonen, die het onderzoek had don geleid, do directeur van politie Anger en do rechter van instructie Horst, tegen woordig waren. Do laatste gaf er een levendig verhaal van en eindigde met deze woorden: „Myne eenige hoop is nog, dat een ge lukkig toeval ons den draad in de hand geeft; door navorschen komt men in deze zaak niet verder." Tegenover den spreker zat de advocaat Bormann. Hoewel nog jong en niet uit de stad geboortig, had hy er zich door zyne scherpzinnigheid reeds een goeden naam ver worven. Deze heer Bormann nu vroeg den rechter op beseheiden toon; „Zoudt u my de akten wel voor eenige dagen ter inzago willen geven?" „Met genoogen", antwoordde de rechter met eenige bovreemding, „maar ik geloef niet, dat gy er iets belangrijks in zult vin den, wat ik niet roeds mededeelde." „Daar ben ik volkomen van overtuigd", zeide Bormann lachend. „My boelen thais minder de feiten dan de gevolgtrekkingen, welke er misschien uit te maken zyn, en myn geheugen kon my wel eenB hier of daar in den steek laten. Daarom zou ik de akten gaarne hebben!" Reeds don volgenden morgen vervoegde Bormann zich op het bureel van don rochtor om do stukken mee to nemen. In het gesprek zeide hy, als ter loops: „AVat is er wel uit de nalatenschap van Adam geworden?" „De administratie zoekt nog steeds naar de onbekende erfgenamen", antwoordde Horet. „Toen het onderzoek geëindigd was, werd de sleutel van hot huis in haar bezit gesteld en, zoover ik weet, bevinden huis en inboedel zich nog in denzelfden toestand. Men heeft wel beproefd het huis te verkoopen, maar geen liefhebber gevonden." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5