ceno ^.«tls-vorloting van bouquottcik onder do ^anwoEige dames to houden. Zffudcr hoofde- lyko stemming werd dit voordel goedgekeurd. Do voorzitter deed nu mededec-ling van den orgoniaakten rooster, volgens welken do kweokers zullen uitgenoodigd worden, planten op do gewone vergaderingen in to zendon. Do hoer Van do Favord Smits morkto oin delyk op, dat de heor Witto iemand als over deden had genoemd, dio niet alleen nog leeft, maar spoedig denkt to horlrouwen. Doze mode- deellng verwekto niet woinig hilariteit. Do voorzitter bedankte nu met eonige har- tolyko woorden don hoer Kors voor z(jno fraaio inzonding en sloot daarop dezo aangename vergadering. Hot Programma der Comeniusfoesten verschijnt binnen enkele dagen by don uit gever H. C. A. Tliieme to Nijmegen. Dit uit voerige stuk, voor de foostcommissie opge maakt door den archivaris te Kaarden, don lieer A. N. J. Fabius, bevat niet alleen het eigenlyk programma, doch ook den tekst der Cantate, zoowel in hot Hollandsch en Duitsch, dien der liederen, enz.verder i6 er aan toe gevoegd een „Festschrift" in liet Duitsch, met drio lichtdrukplaten, naar oorspronkelyko aquarellen van C. L. Van Kesteren en voor stellende hot uit- en het inwendige der Franscho Kork to Kaarden in welstand, als mede het zoo fraaio Naarden6ch Raadhuis. Eon fragment van don marsch der Can- tato soli voor sopraan on tenor en een der koron vormt mot dit alles eon fraai geheel. Aan het Programma ontleenen wy o. a. liet volgende: Het feest begint Zondagsavonds (27 Maart a. s.) met 00110 bijeenkomst te Amsterdam in „het Huis met de Hoofden", waar o. a. als sprekers zullen optreden de hoeren Bou- man, prof. dr. Rogge en prof. dr. Van Toore- nonbergen. De plechtigheid in do Groote Kerk te Kaardon op don 2Ssten Maart vangt aan te 11'/, uur. Behalve do Cantato zullen hier door hot Koor verder ten gehoore worden gebracht hot koor uit die SchOpfung „Dio Himmel orzahlen dio Ehre Gottes" en eon „Altdoutschos I.iod". Onder de soli voor orgel komen voor het groot „Hallelujah" van Handel en het „Célébio air du Stabat Mater" van Rossini voor orgol door Fr. Liszt. Do sopraan soli van mejuffrouw Nanny Do Roever on die voor lenor van don heer Bern. Schmeink zullen zokor tot da glanspunten van dezo werkelijk veelbelovende uitvoering behooron. Golyk bokend is, zal prof. dr. Rogge de feostrodo houden. De onthulling van hot Comonius-Gedenk- toeken zal plaats hebbon to halftwoo, de ope ning der Tentoonstelling te 2 uren. Door do Gooischo stoomtram wordt ge zorgd voor extra-trams. In te Staatscourant van 19 dezer is opgenomen eene opgaaf van onbestelbare en geweigerde voorwerpen dor pakketpost, wolko nog eene maand na doze aankondiging by liet hoofdbestuur der posteryen ter beschik king blyvcn van do rechthebbenden, om na verloop van dion termijn, voor zooveel zy niet zyn opgevraagd, to worden verkocht. De opgaaf loopt van 7 Juli tot 26 Aug. 1891. Do namen en woonplaatsen der geadresseer den zyn: W. Kamerlingh, to Groningen; Teixoira do Mattos, to Ischl; N. Van Os, to Leidon; E. Goudsmit, to Rotterdam; F.Iiou- wert en Catz on Zn., beiden te Amsterdam: Fh. .Roorda, to NykorkG. Brinkman, to Koog aan do Zaan; Caar. on Huirmann, te .Maas tricht; J. J. Vies Zn., te Zutfen. IVe min. van W., H. en N. brongt ter kennis van belanghebbenden dat in do maand Moi a. s. to Vüiavenhago een vergelykond onderzoek zal plaats hebben van personen, die wcnschen te dingen rtaai' de botrokking van klork der telegraphic. Nadere byzonderhodon in de „Sts.-Ct." No. 61. Tot directeur der Baarnscho gasfabriek, in do plaats van wylen jhr. J. Hartsen, is boneemd do beer H. E. Hoegsma, gemeente- architect aldaar, thans Wtiqp'-n'-yna directeur. Voor do vacature hadden zich 16 sollici tanten aangemeld. Het bodrag, waarover thaii3 door de commissie van behoor van het pensioenfonds dor Staatsspoorwog-inaatschappy, tot hetver- leenon van pensioenen aan dcelgercchtigden, kan worden beschikt, bedraagt f 4,500,000. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de heel" Hugo Molenaar het voornemen, in de aanstaando gemeenteraadszitting te Rotterdam mede te de?len, dat hy wenscht te bodanken als wethouder \7Ui financiën. Do heer Milders, wethouder en ambtenaar van den burgeriyken stand, zal 14 dagen later oveneens mededcclen dat hy die betrekkingen zal neerleggen. Met 1 Ho' is goplaatst als referendaris by het departement van koloniën., belast met Indische marine-aangelegenheden, do onlangs afgetreden, directeur van het marine établis sement to Soerabaia, do heorDitloff Tjassens. Door don heor Albert), voorzitter van do Commissie voor noodlydendon te Beets, is ontvangen van H. K. H. prinses Sophie der Nederlandou, groolhertogin van Saksen-Wei- mar, vyfhonderd gulden. Het totaal der voor Beets ingekomon gelden bedraagt, naar mon meldt, niet minder dan fl 5,000. De inzameling is gestaakt. Men schryfiuitKampon: Volgensloopende geruchten zou er ernstig sprako zyn van ver plaatsing van den hoofdcursus naar elders, waar cavalerio in garnizoen ligt. Do hoogs'.o klasso toch moet paardryden looien, waarvoor de manégo te Zwollo is aangewezen. De reis- en rykosten worden door hot ministorie van oorlog vergood. Werd de gemeente bereid ge vonden eene manége met stallen enz. te bouwen, dan werd zij wellicht voor ceno kleine lamp gespaard. Want het vertrek van ongeveer 100 onderofficieren-cursianen, 20' militaire en 4 civiele loeraren zou stellig oen slag voor do gemconto zyn. Vad.) De verlichting der kazernes, wolko tot nu too ton laste der menages wordt gebracht, zal voortaan goheel ten kosto van het liyk komen. Bij koninklyk besluit van 18 dezer is de hoofd ingenieur der marine, adviseur voor scheopsbouw, A. J. H. Boeloo, met 1 April a. s. eervol onthevon van do waarneming der betrekking van lid dor commissio tot het examineeren van zoeofficieren en adelborston, en als zoodanig vervangen door den hoofd ingenieur-adviseur C. L. Loder. H. A. Aalfs, mot ingang van 24 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Vries, met toekenning van oervol ontslag als burge meester van Oldekcrk. De adjunct-adm. J. C. Hoorweg, W. Man ning en J. W. Broers met 1 April a. s. bo- verderd tot officier van adm. 2do kl. Voorts be paald dat bet op verzoek verleend eervol ontslag uit den zeedienst aan den „adjunct-adm. J. C Hoorweg" wordt beschouwd te zyn ver leend aan den „officier van adm. 2de kl. J. C. Hoorweg." Do heer C. G. Van Mullom met 1 April a. s. benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen, ter standplaats Rotterdam. Gemongd Nloaws. De heer Oscar Carré vertrok gisteren met zyn rechtsgeleerden raadsman, mr. W. K. Van der Dreggen, van Amsterdam naar Hannover, om eene laatste poging to doen tot minnoiyke schikking dor zaak betreffondo het ongeval te Kirch]kngern. Mocht die poging mislukken, dan vertrokken die hoeren naar Berlyn, ten oindo eene audiëntie bij den keizer van Duitschland voor to bereiden, om Z. M. op de hoogte te stollen van do houding en de handehvijzo van het spoorwegbestuur en in deze de tusschenkomst vail Z M. in tr, loepen. Volgons het „H. Dagblad," heoft do officier van justitie te Haarlem gerequiroerd tot gevangenhouding der wed. Oxener-Seeders. Evenals te Ny mogen, hadden ook to Arnhem in do laatsto dagen oploopjes plaats, als botoogingen tegen bet optreden van hot „Leger des Hoils". Donderdag-avond was eene sterke politiemacht noodig om de orde te handhaven. Te Drachten woont de bekende millioenen-juffrouw Tryntjo De Jong, die go- vangenisstiaf onderging wegens oplichterij, in hot buitenland', o. a. te Keulen en Bonn, gille gd. Tryntje laat in dei1 laatsten tyd weer van zicli spreken on is a's last van do buren. Straatmuzikanten geven dos nachts in hare woning op haar verzoek céucoi.ten men brast en zingt zooveel men kan. Trijntje begint thans uitstapjes te jnakon en steekt zich by dio gelegenheden in epno dracht, welke de aandacht trekken moet. Hare liovelingskleeding is een stemmig zwart gowaad witto voile en witte klompen 1 Zy offert dan veel aan „vergunning," niet zelden to veel, en is dan liet voorwerp van bespotting der dorpelingen en schooljeugd. Dinsdag jl. was zy te Gorredyk zéé beschon ken, dat twoo mannen haar naar het tram station moesten geleidon. Wat finantiêelo aangelegenheden van d.o lïiilliooncn-juffrouvv aangaat, dezo zyn niet die van eeno millionnaire, want in do laalsle dagen maakt zy alles te geldo. Haar huis raad is byna gehcol veikocht, hot geld bc- steodt zij voor brassery. Niet lang zal het meer duren, of Trijntje zal „op" zyn, en dan opent Veonhuizcn wellicht voor haar zyne poorten. Aan een particulier schrijven uit Nieuw-York ontleent do „Zw. Crt." do volgondo opmerkingen over de Zondagsrust aldaar; er blykt uit, hoe men daar zonder eeno tot dat doel opgerichte vcreeniging den officiéelen saaien Zondag aangonaam weet to maken. „Hot verbod om op Zondag tconeelvoorstolliiigen te geven wordt op aller lei manieren ontdokenmen gaat een schouw burg binnen, waar, luidens het programma, gewyde muziok zal gemaakt worden. Het gordyn is opgehaald en tooncel en zaal zijn half duister; wcrkelyk begint het orkest eene plochtigo melodie to spelen, maar langzamer hand gaat zy over in een vroolyk opera-wijsjo. Zoodra er goene vrees nieor is voor het wakend oog dor politic, komen geheimzinnige ge stalten de meubelen op 't tooneol dragon en rangschikken, het licht wordt opgedraaid en do voorstelling begint. „Do meeslo bierhuizen hebben een Zondag- schen ingang, waardoor do gasten binnen komen, terwijl do hoofddeur gesloten blyft." Twee S p a a n s c li e „li ceren" en twee Spaansche „dames", die op groote schaal de I'aryscho magazynen bestalen, zijn in hechtenis genomen. Zy hadden oen huurrytuig by do maand, waarvoor zij 1000 fr. als cautie gestort haddon. Dit rytuig, dat er als oene oquipage uitzag, moest den magazynhouders vertrouwen inboe zemen. In één magazyn hebbon zy voor elf honderd fr. aan zijde gestolen. Uit ontvang- bovvyzen, welke by lion gevonden zijn, is gebleken dat zy zich haastton het gold, dat zy van do gestolen waar maakten, naar Sara- gossa to zonden, van waar zy herkomstig zyn. Te Mannheim is onder do natio- naal-Iiberalen eeno Yereeniging van jeugdigo leden govormd, met het doel jongelieden op di hoogte te brengen van do politiek van den dag en hen op to leiden tot sprekers in ver gaderingen, medo als tegenwicht tegen het geen de sociaal-democraten in dat opzicht doen mot hunne te Berlyn gevestigde „Volks universiteit", waar tegenwoordig meer dan 1300 personen in zes klassen onderricht ontvangen. Volgens bericht uit Wee non is op 17 dezer het doodvonnis voltrokken aan Franz Schneider, dio, zooals men weet, vor- sclieidene dienstmeisjes plunderde en om het leven bracht, aan welko misdaden zyne vrouw zich medeplichtig maakte. Op het laatsto oogonblik vroeg by nog of geone gratie moge- ïyk was en op het oogonblik, waarop hy don gang naar het schavot zou ondernomen, wildo hy eon laatst onderhoud met zyne vrouw hebben, dio daarvan echter niets wildo weton. Op het oogenblik der terechtstelling was do veroordeelde zeer ontroerd en beproefde by nog eenigo woorden te spreken. Weinige seconden lator was alles afgeloopen. To St.-Petersbui-g is een in aan bouw zynd huis ingostort. Dertien werklieden werden onder de puinhoopen bedolven en ge wond. Eén hunner is aan do gevolgen overleden. Benauw do dagen. Voor eenigo dagen brak in eene myn by Frameries (He negouwen) de kabel van eene „kooi," waar mede werklieden moesten opgehaald worden, zoodat doze in de diepte stortte. By het af geven van de lampen worden later drie man vermist en dozen zyn twee en een halven dag daarna op eene diepte van G00 meter onge deerd teruggevonden. Toen zy bemerkten, dat zy niet naar boven kondon, hadden zy be proefd door verlaten gangen in eeno andere myn te komen. Na urenlang zoeken waron hunne lampon uitgegaan. Tweo dagen nadat do Rechtbank te Sioux-Falls (Dakota) de echtscheiding tus- schen den heer ©n mevrouw De Stuers had uitgesproken, is volgens de „Figaro" do gewezen echtgonoote van onzen gezant te Parys in het huwelyk getreden met ze- Jreron hoer Zaborowski. Te Kopenhagen is overleden baron Gedalia, een dar meest bekende per- soonlykheden aldaar. Van staljongen bracht hy het tot bankier. Hy was oprichter der Landmannsbank, doch do aanleg van spoor wegen, welken hy ondernam, ging boven zyne krachten en leidde tot zijn finantiëelen onder gang. Van do aanklacht van frauduleus ban kroet werd hy wel is waar vrygesproken doch de toegang tot do beurs van Kopenha gen bleef hem ontzegd, zoodat co laatste jaren zijns levens door den eenmaal zoo machtigen bankier in treurige omstandigheden werden doorgebracht. Tc Pont - a - Celles, b ij 1h a r 1 c r o i is eeno afschuwelijke misdaad gepleegd. In den nacht van verl. Vrydag op Zaterdag zyn dieven binnengedrongen bij eeno vrouw Van Gansbeck, hebben dezo vastgebonden, haar 600 fr. ontstolen, daarna hare kleederen met petroleum overgoten en haar in brand gesto ken. De schuikon namen daarop de vlucht. De arme vrouw is er in geslaagd do vlammen uit to dooven, maar heeft zich daarby deer- lyk gebrand. Omtrent de mijnramp tcAnderlues meldt men Het comité tot hulpveischafiing is met twee arbeiders uitgebreid. Uit eene offieiéele opgave blykt dat er 83 weduwen on 255 weezen te onderhouden zijn. De mijnmaatschappij heeft, afgoscheiden van hare gift van 1,000,000 franken, den arbeiders, die door do ramp werkeloos zyn geworden, tot aan do hervatting der werk zaamheden hun volle loon toegokend. De Indianon to Chihuahua, in Mexico, hebben eeno oude vrouw, die zy voor eene tooverheks en kindereetster hielden, levend verbrand. koloniën. DELI, 13 Februari. Uit Afjeh ontvangt do „Deh-Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 1 Februari: Aijoh's nieuwe Gouverneur kwam gisteren por „Albatros" van Singapore ter roede en heeft het bestuur ook denzelfden dag aanvaard. Do gewone gelegenheids-speechen werdon daarbij ton besto gegeven. Do assistent-residont Bakker zeide o. a dat hy hoopte, dat do optredende gouvernenr Aljeli een stap vorder zou biengen tot de pacificatie. Het geheel paciiiceeren van Atjeh schynt dus nog in het verre verschiet te zyn. Na zich te hebbon doon prosenteeren aan do civiele ambtenaren en officieren, werd do saamgestroomdo genioonto voor hare op komst bedankt. De gepensionneerdo kolonel Pompe Van Meerdervoort vertrekt morgen per Gouv.- stoonischip „Havik" naar Singapore, om van daar per Franscho mail naar Nederland te gaan. Dat do vijandelyko bonden nog zeer woelig zyn, bovvyst do aanhoudende beschieting vau onze posten, trams en do langs de linie gaando patrouilles. In den nacht van don 29sten op den SOsten Januari jl. kwam tusschen Lambarce en Siram, alwaar eene hinderlaag der marecliaus sees lag, eene bende Atjehers, die binnen de linie trachtte te sluipen. De hinderlaag liet de tweo voorsten onge hinderd over den spoordijk komen, doch gaf toen een goed gericht salvo op de overigen, waardoor er één doodo in onze handen achter bleef en de rest zwaar- en licht gewond het hazenpad koos. By dien aanval onzerzijds werden ook een paar donderbus-schoten op de hinderlaag gedaan, zoodat wij tweo zeor licht gewonden krogon, zynde de Ambonees Joei en do inlander Wonosemito. Volgens spionnen-berichten behoorde de bende tot het volk van Mat Saloli. Tongkoe Mat Amin (oudste zoon van Tengkoe di Tiroo) schynt in diskrediet te zyn by zyn volk en hoeft, zooals verteld wordt, geen aanhang meer. Hedenmorgen sloeg, in 't gezich' de roede van Oleh-leli, een prauw om met ij Atjehers er in. Door den hevigen oostenwind en daar mede gepaard gaande hooge zoo konden er. door het onmiddellyk ter hulp gezonden Hr. Ms. stoomjacht „Koerier," slechts 4 personen worden gered; de 5de verdronk. UITI.OTIXGEN. 2V, pCi. Braasolacbc Lolcu vau 1886 a fr. ICO. Trekking van 10 Maalt 16:0. betaaibaar 2 Januari 1893gelroklcn eeric-ui256 505 4C21 11274 13070 14021 14157 178U0 215C1 2J4I 21034 25148 25804 20100 31512 36321 :S67M3Sï« 113 8 12601 44632 4G173 47410 50939 6530035S: 57231 63SOS 01071 67634 70541 760 2 73848 7412 7 5 2 0 2 8 2111 8-47 6 3 8 5 5 0 1 89 1 5 4 9 5 4 7 3 9.551.1 OOF' 98117 100191 101045 110602 111133 111511 1141' 115475. l'riizcn: Serie 47440 r.0- 19 fr 100,600; e. - do. t fr. 2500; 8. 24931 no. 10 fr. 1000: s. «Sa' 24 cn a. 100191 cc. 9 eik fr. 560; s. 505 r.o. 1 e. 14021 r.o. 4. 6. 14021 no. 19, s. 2150i no. 1' 31512 do. 3, s. 31512 uo. 25, s. 4130S do. 1 11308 do. 25. s. 44C32 to. 10. a. 705'.2 no. 10, 70532 no. 13, a. 73843 no. 22, a. 63301 no. 11.' 93313 no. 4, a. 93513 do. 8. a. 104013 no H. 111133 no. 16, p. 11400s no. 14 en a. 115473 no..1 elk fr. 150.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 14